Eergisterenavond hield de maatschappij van Landbouw afd. Gouda en omstreken hare gewone najaarsvergadering. Na lezing van de notulen dei- vorige vergadering en eenige ingekomen stukken werd bij monde van den afgevaardigde, den heer Bulaïus Brack, rapport uitgebracht van het ver handelde op de algemeene vergadering, dit jaar te Purmerende gehouden. In plaats der aftredende bestuursleden, de heeren E. Overbosch en D. C. Samson, werden benoemd de heeren J. A. Van Houweninge te Gouda en Dr. P. De Wilde te Reeuwijk, waarna laatstgenoemde heer tot pre sident en de heer F. H. Bulmus Brack tot secre taris-penningmeester is benoemd. Boskoop, 17 Dec. Heden werd alhier eene ver gadering gehouden van de liberale kiesvereeni- ging, en werd tot lid van bestuur benoemd de heer C. Bulk, in de plaats van Dr. Van der Chijs, die verlangde niet meer in aanmerking te komen. Dordrecht, 17 December. Hedennacht is door den hevigen storm, onder meer andere kleinere ongelukken, ook een schip, in België te huis be- hoorende en met steenkolen geladen, op de hoogte van de aschloods lek geworden eu gezonken. De opvarenden zijn met veel moeite gered. Utrecht, 17 Dec. Het practisch examen voor apothekers, hetwelk in het chemisch laborato rium alhier gehouden is, afgeloopen zijnde, zal, te beginnen met Maandag a. s., in de lokalen der anatomie, het openbaar examen ter verkrij ging der akte van bevoegdheid als apotheker een aanvang nemen. Herwijnen, 18 Dec. Bestaat er ergens behoefte om eene afdeeling op te richten van het Schoolverbond, dan voorzeker is dit het geval in den Tielerwaard, waar op sommige plaatsen, vooral daar waar steenovens zijn, het schoolverzuim erg is. Dit ziet men hier ook in; vandaar dat men ijverig in de weer is, een genoegzaam aantal leden bij een te krijgen, om eene afdeeling van het Ver bond te vormen. Meeuwen, 17 Dec. Terwijl in ons land over 't geheel veel van schoolverzuim gesproken wordt, kan men het volgende als een uitzondering op den schier algemeenen regel beschouwen. In onze gemeente toch, die ruim driehonderd zie len telt, bezoeken eenenzeventig kinderen de openbare lagere school bij dag, terwijl er's avonds nog twaalf leerlingen zijn, die de dagschool niet bezoeken, wat een getal van dieëntachtig leer lingen in het geheel is. Zwolle, 17 Dec. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Overijsel (crimineele kamer) is Antonia Marsink, huisvrouw van Gradus Assink, oud 87 jaren, zonder beroep, geboren te Berg huizen, gemeente Losser, laatst woonachtig te Hengelo, schuldig verklaard in hare woning te Hengelo opzettelijk brand te hebben gesticht, waaruit echter gevaar voor menschenleven niet was te voorzien en te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van zeven ach tereenvolgende jaren, met last tot aanplakking van het gewijsde te Zwolle en te Hengelo, alom waar zulks te doen gebruikelijk is, bij welk ar rest de beschuldigde tevens is verwezen in de proceskosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. Kampen, 16 Dec. Gisteren ontdekte de sluis wachter aan de groote Dronther zeesluis, dat er een schipper op het Ruggebot bij genoemde sluis in de Zuiderzee was gestrand, die de noodvlag had geheschen. Zooals later bleek, heeft de schipper B. Huisman, varende voor den beurtman van Meppel op Amsterdam, als middel van be houd, den bovenlast, bestaande uit petroleum en botervaten, van zijn schip moeten werpen. Door den sluiswachter werd hulp uit de stad verzocht, en vier mannen, met name L. Klappe, J. Karei, J. Van Zomeren en H. Militie, hadden het geluk den schipper van de droogte te brengen. De goe deren heeft men grootendeels weder kunnen op- visschen. 17 Dec. Door den storm die in den afgeloo pen nacht heeft gewoed, is het water zoo hoog opgestuwd dat het Kamper-eiland is ingeloopen. Meppel, 16 Dec. M. H., een oppassend joDg- mensch, is hedenmorgen bij het water halen misgesprongen op de locomotief en daaronder ge raakt; ten gevolge waarvan hoogst waarschijnlijk beide beenen moeten worden geamputeerd. Door het vele bloedverlies verkeert hij in bedenkelijken toestand. Assen, IS Dec. De storm heeft hier hevig ge woed. Het Bosch is voor een deel vernield. Meer dan 500 hoornen liggen geveld. Aan de huizen is groote schade toegebracht. Leeuwarden, 18 Dec. Ten gevolge van het niet goed sluiten der brug te Heerenveen is de loco motief van den trein van Leeuwarden naar Am- hem bij eerstgenoemde plaats in de vaart gestort. Gedeeltelijk bleef hij echter nog aan de brug hangen, zoodat de wagens althans op het droge bleven. Verscheidene personen werden min of meer zwaar gewond. De heer P., inspecteur van de spoorweg-telegraaf, is zwaar aan het hoofd gewond en zal waarschijnlijk een zijner oogen verliezen, evenals een der machinisten. De brug is geheel vernield. Er ligt thans een hulpbrug. De treinen stoppen nu van weerskanten daarvan. Blokzijl, 17 December. Id den afgeloopen nacht is teD gevolge van den hevigen storm, het water der zee tot zulk eene hoogte gestegen, dat men voor het ergste vreesde. Zoowel hier, als in het naburige Blankenham, hoorde men reeds de sein schoten lossen, waardoor de bewoners der bin nendijks gelegen landen van het gevaar onder richt werden. Groningen, 17 December. In den storm van hedennacht en hedenmorgen tot 8 uren hebben er hevige windstooten plaats gehad. Gemiddeld was de kracht 70 kilogrammen drukking op de meter. Tusschen 5 en 6 uren was de storm het hevigste en toen zijn er windstooten geweest van 150 kilogrammen op de meter. Zulk een sterke drukking is hier nog nooit waargenomen. De windrichting was in 't begin van den storm Z. en is vervolgens door het Westen naar het N.-N.-W. gegaan. Geen wonder dat aan talrijke gebouwen belangrijke schade is toegebracht; dat onze straten hier en daar bezaaid zijn met afge stormde pannen, schoorsteenen, schoorsteenkap pen, en dat er vele glasruiten verbrijzeld en op verschillende pleinen boomen ontworteld werden. Gelukkig echter zijn geen ernstige ongelukken te betreuren. Op de voordracht aan den Raad gedaan ter vervulling van het ambt van gemeente-secretaris zijn gebracht de heeren Mr. A. Greebe, secretaris der gemeente Zaandam, en Mr. W. A. Reiger, advocaat alhier. Strijen, 18 Dec. Met het doel om zich naar Rotterdam te begeven, ging P. Daim Maandag morgen vroegtijdig op reis van hier. Hij was echter nauwelijks op een half uur afstaDds buiten de gemeeme, of hij werd plotseling aangevallen door drie personen, die hem van den wagen sleurden en hem niet eerder loslieten, voordat zij hem een niet onbelangrijke som gelds (ruim f 200) hadden afgenomen. De politie doet onder zoek. Middelburg, 18 Dec. Ook uit deze gemeente wordt een adres betrekkelijk het hooge bedrag der militaire budgetten aan de Tweede Kamer gericht. Het zal, van onderscheidene handteeke- ningen voorzien, morgenmiddag (Zondag) worden opgezonden. Vooraf zal het echter, naar wij ver nemen, nog van des morgens 9 uren tot des mid dags halftwee, in de concertzaal ter teekening liggen. Gemengde Berichte». In België zijn de postkantoren dienstbaar ge maakt van de rijksspaarbank en pensioenkas. Gedurende den winter zullen de treinen op den Paeific-spoorweg van voldoende proviand en brandmateriaal worden voorzien, opdat de reizigers, in geval van onverhoeds oponthoud, in de wildernis, niet van honger en koude om komen. De in het begin der vorige maand te Parijs gearresteerde klerk Julien Humbert, die zich op het maken van facsimiles van oude auteurs en andere celibriteiten had toegelegd, en zijne be jaarde moeder, welke die facsimiles voor echte autografen aan den bibliograaf Muffat verkocht had, zijn eenige dagen geleden door de Parij- scherechtban k tot eene gevangenisstraf veroor deeld geworden, de zoon van eene maand en de moeder van veertien dagen. Hun advocaat had betoogd, dat hier wel bedrog, maar geene oplichtrij escroqueriehad plaats gehad, en doen uitkomen dat alleen nijpende behoefte tot de overtreding had genoopt, die voor de bedrij vers slechts een zeer gering profijt opgeleverd had. Van het geding van den befaamden fac- similist Lucas, die vrij wat voordeeliger zaken (met den heer Chasles) heeft gedaan, verneemt men niets. 't Schijnt dat er, behalve in de binnenlanden van Afrika, op ons wereldrond nog een en an der te ontdekken is overgebleven. De Canada- sche geleerde Bell doet thans der wereld kond, dat er niet 5, doch 6 groote meren in het hart van Noord-Amerika te vinden zijn. Hij heeft namelijk het bestaan van een zoetwater plas aangewezen, die onmiddellijk met het Lake Su perior verbonden is, in grootte de meren Onta rio en Erie overtreft, en in welke twaalf rivie ren zich ontlasten. Een zonderling natuurverschijnsel is een paar dagen geleden te Brussel waargenomen. De gan- sche stad was in zoodanigen dikken mist gehuld, dat het verkeer met rijtuigen uiterst moielijk was. Eensklaps verdween de mist alsof er een gordijn werd opgetrokken en bevond men zich in het volle licht onder eene heldere lucht. Wasdoeken en tafelkleedjes zijn zeer fraai op het oog, maar spoedig versleten, doch dit is veelal de schuld der huismoeder; deze borstelt en boent het doek met warm water en zeep dat het een aard heeft. Als zij nimmer warm water en nog veel minder zeep gebruikte, maar het kleedje eenvoudig met een lapje flanel en koud water afnam, het goed liet drogen, en daarna met een borstel gedoopt in terpentijn en was opschuierde, zou het tweemaal langer stand houden. D.v.Z Negers zullen voortaan in hotels en schouw burgen moeten toegelaten worden op gelijken voet met de blanken. Zoo had de stedelijke raad van Washington bepaald, Twee negers hebben beproefd op den eersten rang in den schouwburg plaats te nemen; doch het publiek heeft met geschreeuw hen gedwon gen de plaats te ruimen. Zij hebben nu den eigenaar van den schouwburg een proces aan gedaan. In den loop der verleden week kampeerde eene bende Bohemers nabij het dorp Lastenau (Opper- Oosterwijk); eene boerin van dit dorp begaf zich derwaarts, om hen over hare toekomst te raad plegen. Een der waarzegsters geleide haar in een bosch en zeide haar, dat zij hare gouden ringen, oorhangers, halssnoer, en hare beurs, bevattende een 30tal guldens, op den grond moest leggen; daarna teekende de tooveres eenige kringen, en maakte een grooten hoop van bladeren, welke zij in brand stak. Een dikke rook steeg op; de boerin wachtte geduldig op den uitslag der bezwering; na ver loop van een kwart uur en toen de rook opge trokken was, ontwaarde zij natuurlijk, dat de Boheemster met al de kostbare voorwerpen ver dwenen was, zij was naar de bende teruggekeerd, welke, vooraf van het bedrog verwittigd, vertrok ken was, om aan de nasporingen te ontsnappen. KOLONIËN. Aan het Bat. Handelsbl. ontleenen we nog het volgende Bij de Javasche Courant is gevoegd een staat van het rijstgewas over ultimo September 1869, met opgave der gedurende den loop van het jaar in- en uitgevoerde hoeveelheden rijst en padi, bene vens een staat van het gewas en uitzichten met betrekking tot den oogst, die over bijna geheel Java als gunstig, goed en vrij goed wordt opge geven. In plaats van het Soerabayasche dagblad de Nieuwsbode, waarvan de uitgave onlangs is gestaakt geworden, is thans, mede onder redactie van den heer Uilkens, verschenen het eerste nummer van een nieuw blad, getiteld: Inuslinde, Nieuws- en Advertentieblad voor Java's Oosthoek. Den 5d,° dezer arriveerde te Batavia het Ned. schip Kosmopoliet I, gezagvoerder J. De Groot, met een detachement suppletietroepen van 125 man, waaronder 6 onderofficieren, onder bevel van den luitenant-kolonel der infanterie P. F. L. Von Hombracht en het medegeleide van den tweeden luitenant van genie en sappeurs E. J. C. Heyli- gers en den tweeden luitenant der infanterie J. Van der Maaten. Dit detachement is onmiddellijk naar Meester Cornelis overgevoerd. De Soerabaya Courant meldt dat de strafzaak betreffende den gewezen redacteur van wijlen het „Dagblad van Celebes" wegens beweerden hoon, gepleegd in een gedrukt, verspreid geschrift, je gens Z. E. den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië|Mr. P. Mijer, nog niet is afgeloopen. Naar men verneemt, heeft die heer eene aanklacht wegens willekeurige toepassing der drukpersver ordening tegen de onderteekenaren van het von nis dd. 19 Augustus 1868 bij het hoog gerechtshof van Nederl. Indië ingediend. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: tot vendhm., tevens boekh. bij het vendu-depart. te Soerakarta, W. Mac Gillavrytot lsten commies bij het de partement der burgerlijke openbare werken, de 2de comm. bij dat departement C. J. Brouwer. Bij het algemeen beheer der posterijentot lsten comm. de 2de comm. A. A. Bier; tot 2den comm. de 3de comm. G. J. Laurensen; tot 3den comm. de kl. H. W. Hamilton of Silvertonhill. Ontslagen: Uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de vendum. tevens kass. en boekh. bij het vendudep. te Soerakarta J. Van Lingen. Eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de eerste comm. bij de algem. rekenk. Th. E. Van Hek. Uit zijn ambt, de notaris tevens vendum. te Poer- woredjo, S. J. Wiselius. Erkend en toegelaten. Krachtens machti ging des KoniDgs, de heer H. P. J. Van den Berg, als consul van Wurtemberg, te Samarang. Goedgekeurd: dat door den res. van Palem- bang is belast met de waarn. der functiën van rooim. ter hoofdpl. van genoemde res., de asp.-ing. bij den waterstaat aldaar R. H. J Spanjaard. Militair Departement. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de teekenaar bij het topogr. bureau van de directie der genie V. Prott; bij den milit. geneesk. dienst, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de dir. off. van gez. 1ste kl. L. Lindman en de dir. off. van gez. 2de kl. J. R. A. Bauer, C. A. Bensen en G. F. Charlier, allen thans met verlof in Nederland. Benoemd: tot teekenaar bij het topogr. bur. van de dir. der genie de militair ambt. 1ste kl. F. K. Witsen; tot tweeden luit., komrn. van het det. djaijang-sekars te Serang de adj. onderoffi. der cav. voor memorie J. P. Köhn. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. L. H. De Grijs. Bevorderd: Bij de mil. adm. tot lsten U kwartierm. de asp. int. F. Cortenbach. Marine Departement. Door den komm. der zee en chef van het dep. der marine zijn benoei tot mach.-leerl. 1ste kl., A. H. Hartwich, Buijsman en E. Ceerij, bij den dienst der ku en havenverlichting tot asp. lichtopz., J. W. Kroes: INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Indien de financiëele toestand der Gasfabri van dien aard is, dat ze zich de luxe kan p, mitteeren om ook bij volle maan (zooals gister, avond) de straatlantaarns te doen branden, i ik de directie wel in bedenking willen geve om, in plaats dezer nuttelooze weelde, den pr van het gas liever wat lager te stellen, dit z zeker aangenaam zijn aan velen die met behooren tot de gazverbruikehs. Leiden, 20 Dec. 1869. X. heeft met verbazing opgemerkt, dat gisl (Zondag) avond bij lichte maan alle gaslantare brandden; te meer trof dit zijne aandacht bij Egyptische duisternis, die meermalen des avom heerscht, wanneer de maan wel hare komst her aangekondigd, maar niet gelieft te erschijnen. X. geeft daarom der directie van de gasfabrie in bedenking, liever eiken avond de lantarens doen branden; men loopt dan ten minste get gevaar, wanneer de maan niet wenscht te ve schijnen. Leiden, 20 Dec. 1869. BUITENLAND. Oostenrijksche financiën. (Vervolg.) In 1869 was het te dekken bedrag op et ronde som van f 290,300,000 geraamd. Onder de. - som was aan buitengewone middelen in 't geheti f 18,600,000; als voor vervreemding van staatf eigendommen f 3,000,000batige saldo's f 4,200,0 achterstallige buitengewone inkomsten van 186| f 10,000,000; verder een bedrag van 1,500,0 terugbetalingen van spoorwegsubsidiën, zoodsB het werkelijk deficit 21 millioen bedroeg. Thans is een bedrag van 320,000,000 noodid aan inkomsten is 317,000,000 geraamd, zoodat ee!« deficit van 3,000,000 overblijft. Daarbij kome bovenvermelde buitengewone middelen en moi verder gewezen worden op een buitengewone: post van 8,700,000 als terugbetaling van voor schotten voor spoorweg-waarborgen van de Eli sabeth-Westbaan en de Boheemsche Noord-Wes: baan, zoodat aan buitengewone inkomsten geraam,* is 30,700,000, daarbij de ongedekt gebleven- 3,600,000, maakt te zamen een werkelijk tekor van 34,300,000. Tegenover deze som staan de uil gaven voor aandeelen der Boheemsche Noord: Westbaan en de Franz-Josephbaan, omdat der aandeelen, daar zij eerst later verkoopbaar zijn niet als uitgaven maar als kapitaal-vermeerdl ring zijn te beschouwen. De rekening over 1861 zal in den loop der volgende week kunnen ovei gelegd wordenzij sluit met een werkelijk defic: van 14 millioen, wanneer men alle buitengewor ik inkomsten aftrekt en op de kapitaals-vermindeB ring acht geeft. Juist kan ik de cijfers niet weergeven, maa in ronde getallen is de rekening over 1868: d i uitgaven waren 325,000,000 flor., de inkomstr 325,300,000, zoodat er een overschot was va 300,000 fl. Daarbij komt echter in aanmerking onder de ontvangsten zijn 15 millioen voor staal: domeinen, 2 millioen wegens winst door de uii. t- gifte van pasmunt, die later bij de terugname i: staatskas moet worden teruggevoerd, en oversell', van 1867 18,800,000 fl.; de buitengewone inl bedroegen dus 36 millioen, waarbij ik nog 6 mi lioen voeg voor de verhooging van de bel. op d verteringen, die echter geen verhooging van ink 1 is, omdat er volgens de wet slechts eene verwis 1 seling bij hoogere opbrengst van bier, brandewij en suiker is, die als dadelijk betaald wordt gi boekt; deze laatste-post is dus slechts een verze keringspost, waardoor de geheele buitengewon: inkomsten 42 millioen fl. worden. Tegenover dez 42 millioen staan echter geene even hooge vei hoogde uitgavenimmers er is alleen bijna millioen schulddelging bij. De som is dus te hoot dewijl daarbij ook behoort het hypothecair kap taal, 't welk door de coupon der staatsdomeine ter afbetaling is overgenomen. Verder zijn er nog bijna 6 millioen, welke me de rekening van 1868 bij het ministerie van final ciën nog aanwezig zijn, omdat de rekening nie geheel juist, maar volgens eventueele quota's word opgemaakt, zoodat de ontvangsten van buitenge wonen aard, welke niet tot het gewone behee behooren, 28 millioen bedragen, 't geen tegenoveB de hier bovengenoemde 42 millioen slechts ee: 'i verschil maakt van 14 millioen. Maar met dez- j| 14 millioen zijn er buitengewone uitgaven voo: oorlog in 1868, als het aanschaffen van achter laders gedaan, zoodat men ten slotte kan zeg gen, dat de werkelijke inkomsten van 1868 d uitgaven nagenoeg hebben gedekt. Dit resultaat heeft het mogelijk gemaakt, da men voor 1870 uit de oredieten van de vorig:

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2