N°. 3026 Dinsdag A°. I860. 21 December. LEIDSCII DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel0.15. Grootere letler naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 20 December. De gemeenteraad heeft hedenmiddag de aan de orde gestelde punten afgehandeld. Terwijl wij morgen het uitvoerige verslag der zitting zullen ;even, willen wij thans slechts het navolgende aanstippen. In de eerste plaats heeft de gemeenteraad een besluit genomen betreffende het tweede der be swaren van Ged. St. tegen de plaatselijke directe- belasting: Ged. St. meenden dat het wenschelijk was, dat vermeerdering van belastbaarheid in den loop des jaars verhooging, en vermindering daarvan afschrijving van belasting moest tenge volge hebben. De raad heeft evenwel de onver anderlijkheid der eenmaal vastgestelde aanslagen, elijk de verordening thans voorschrijft, behouden. Nog heeft de raad, naar aanleiding van het tierde der door Ged. St. gemaakte bezwaren, bvereenkomstig een voorstel van Prof. Goudsmit, uit de verordening, regelende de invordering der belasting, de bepaling gelicht, dat de gemeente privilegie beeft op alle goederen van den belas- ingschuldige. De voorstellen der commissie van finantiën, Dm art. 3 en 5 der verordening, regelende de hef ing der belasting, te wijzigen, volgens het beginsel door den Raad in de vorige zitting aaugenomen, ijn daarna goedgekeurd, doch hebben een uit voerige discussie uitgelokt. Ten slotte is de vraag of de verordening thans opnieuw moest vastgesteld worden, met 11 tegen 3 stemmen ontkennend beantwoord. Daarna zijn de voordrachten1°. tot rege- ing van de recognitie, door C. J. Zaalberg te voldoen, en 2°. omtrent het maximum van den onderstand, door den raad in overeenstemming met ;iet voorstel van B. en W., aangenomen, en is op de adressen van C. Van der Lubbe, en 1. P. W. Schei-mor ccu gunotigo beschikking genomen. Wij vernemen dat gisteren alhier door de hoofdcommissie heeft plaats gehad de bekroning der ingekomen modellen voor een standbeeld van Boerhaave. Een twaalftal modellen zijn in gezonden. De heer Strackee, welke twee model len, een van een meter hoog en een van mindere noogte, had ingezonden, is met den prijs en de premie bekroond geworden. We hopen dat de commissie het bekroonde model ter bezichtiging zal stellen, opdat de vele vereerders van den grooten Boerhaave en Lei- dens burgerij in staat worden gesteld, zich eenig denkbeeld ie vormen van het standbeeld van hem, die een der grootste sieraden was zijner wetenschap en van Leidens hoogeschooleen standbeeld, dat het eerste zal, zijn, dat Leiden binnen zijne muren ziet prijken. Toen in de laatste zitting van den gemeente raad te 's Ilage eenige leden aandrongen de wa terleiding en het rioolstelsel te zamen en te gelijk in de sectien te onderzoeken, omdat tusschen die beide, zaken een nauw verband bestond, merkte de voorzitter op dot dit laatste niet het geval was. De zaak van de waterleiding was bekend, maar of dit ook van het rioolstelsel kon gezegd wor den, meende hij te mogen betwijfelen. Alleen de stukken waren daarvan gedrukt. Een voorstel was hoegenaamd nog niet gedaan. Thans zijn de hierboven bedoelde stukken in eene brochure aan de leden rondgedeeld. Daarin zijn opgenomen het rioolpian van den gemeente architect; het advies van den heer generaal-ma- joor J. R. Delprat en bijbehoorende stukken en het rapport van den gemeente-architect op dit advies over zijn rioolplan. Het volgende uittreksel van het advies van den generaal Delprat geeft een zakelijk overzicht van den inhoud der stukken: Meer en meer wordt de volstrekte noodzake- "6 .«lijkheid erkend der afvoering van het onreine ■water uit de riolen dezer gemeente, dat met de 1,1 fecale stoffen uit de privaten, thans den grond, h' de wateren en den dampkring in deze gemeente in hooge mate verontreinigt. Eene dadelijke en volledige verwijdering dier stoften kan alleen aan u die dringende behoefte voldoenhet verzamelen van de fecale stoffen in al of niet waterdichte putten, om die na korten of langen tijd te ledi- gen, kan niet geacht worden in behoorlijke mate )Ct aan de eischen eener volledige verbetering te ut. voldoen; spoedige, dagelijksche afvoering wordt terecht onvermijdelijk geacht. Die afvoer kan geschieden door twee stelsels. Het tweede stelsel bestaat in het bijeenbrengen van al de onreinheden, vloeibare en vaste, in de riolen of buizen; ze zoo noodig met water te ver dunnen en alsdan vereenigd te doen wegvloeien dit stelsel, het spoelstelsel genoemd, is voor deze gemeente het eenig uitvoerbare en door den gemeente-architect voorgesteld. Wegens de bezwa ren van het overbrengen van het onreine riool water, op de wateren die de gemeente omringen, wordt eene voorafgaande zuivering (de Süverusche) aangenomen, waarbij de vaste stoffen bezinken en als meststoffen verzameld worden, terwijl de vloeibare, na reukeloos te zijn gemaakt, op Delf- lands boezem worden teruggebracht, waaruit het spoelingwater werd ontleend. De hoofdpunten waarop het ontwerp steunt zijn verdunning eu doorspoeling van al de onreine stoffen in de riolen gebracht door het inleiden van Delflands boezemwater, oppomping van dat water in zuiveringskommen en daarna afvloeiing van het geklaarde water op den boezem en op- zameling van het reukeloos bezinksel als meststof; hierbij moeten dan al de privaten op de riolen uitlozen en alle beerputten vervallen. De begrooting van het geheele werk komt neder op een bedrag van 1,257,776. De generaal is van oordeel dat hierdoor wer kelijk het gewenschte doel, verbetering van den gezondheidstoestand der gemeente, zal bereikt worden. Het komt hem echter gebiedend nood zakelijk voor, dat vóór alles eene proeve met het Süberusche zuiveringsmiddel plaats hebbe. Zonder hieromtrent voldoende zekerheid te hebben, schijnt de uitvoering niet geraden. Voldoet daarentegen de voorgestelde zuiveringswijze aan de verwachting, dan is in vol vertrouwen de uit voering van het ontwerp aan te bevelen, als zul lende in groote mate leidenjtot bevordering van een meer gezonden toestand der gemeen te's-Gravenhage. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal toegezonden het ver slag van de HH. Ortt, Waldorp en Rose, hoofd ingenieurs van den waterstaat, nopens de ramp, in November I860 aan het verdedigbaar ge bouw in het fort in den Laander- en West- Bijlmerpolder overkomen. Als oorzaak van de ramp wordt het volgende opgegeven Blijkens gedane boringen bestaat de grondslag uit eene veen- en derrielaag van ruim 4 a 5 meters dikte, rustende op eene laag blauwe slappe klei, onder welke klei zich eene laag spiergrond bevindt, en verder gemengde grond en zand. De plaatsing van het gebouw op dezen bodem met eene diepe gracht aan de achterzijde en zware grondaaustorting aan de voorzijde was zoo ongunstig, dat eene verschuiving noodwendig moest plaats hebben. De slappe grond is door het gewicht der aanaarding naar beneden gedrongen en is over de kleilaag heengeschoven. De palen der fundeering, die op 2 meters boven den gracht- bodem was geplaatst, hadden alleen van onderen steun en zijn van boven overgezet. Eenmaal uit den loodrechten stand geraakt en zijdelings voort gedrongen, moesten de palen wel bezwijken, daar alle steun aan de grachtzijde werd gemist. Een der eenvoudigste middelen ter voorkoming van het ongeval zou geweest zijn, om, alvorens de palen te hijen, de put over de geheele opper vlakte van liet gebouw en de bermen tot min stens 1 meter onder den bodem van de diepste gracht uit te graven en te baggeren en met zui ver zand aan te vullen. „Het is onze stellige overtuiging," zoo eindigt het rapport, „dat alleen de medegedeelde oorzaak aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan der ramp, en niets wat de uitvoering in detail betreft daartoe in het minste heeft bijgedragen." Door de heeren Fransen van de Putte en Sloet van den Beele, voormalig Minister van Koloniën en oud-Gouverneur-Generaal van N.-Indië, is eene zeer uitvoerige Nota van 19 pagina's folio druk ingezonden ter rectificatie van de velerlei onjuist heden voorkomende in het verslag der Commis sie, in wier handen was gesteld het Regeerings verslag over hel beheer en den Staat der Oost-Indische bezittingen over 1865, in welk rapport der Com missie ook voorkomen minjuiste excerpten uit drie voorafgaande regeeringsverslagen, waarover het Coimnissariaal rapport loopt. Deze rectifica tion hebben ten doei om de discussiën over de conclusie van dat rapport te bekortenen zij betreffan vooral, doch niet uitsluitend, het gerap porteerde en de daaruit gemaakte gevolgtrekkin gen nopens de koffie- en suiker-cultuur en de maatregelen of de daadzaken daartoe betrekking hebbende, tijdens het bestuur van die beide Afge vaardigden. De hoofdcommissie voor het algemeen Evange lisch Nationaal zendingsfeest heeft in haar ver gadering van 5 Nov. jl. tot hare medeleden be noemd, behalve den heer A. Brumuielkamp, leer- aar aan de theol. school te Kampen, die reeds bij het laatste feest als zoodanig fungeerde, de heeren Ad. Furter, te Zeist; P. Huët, beroepen pred. te Veenendaal; J. P. G. Westhoff, pred. te Amsterdam, en J. J. Verbrugli Hzn., te Utrecht. Verder besloot zij, uit de kas van het zendings feest uit te keeren de volgende sommen, als aan het Nederlandsch zendelinggenootschap, voor de schoten in de Minehassa 100, aan de Neder- landsche zendingsvereeniging 00, aandeUtrecht- sche zendingsvereeniging 100, aan het zendeling genootschap te Zeist (van de Hernhutters) /TM, aan het Java-comitté ƒ100, aan de zendings vereeniging te Ermelo ƒ50, aan de doopsgezinde zendingsvereeniging 50, aan de gereformeerde zendingsvereeniging f 50, aan de zendingsvereeni ging voor Israël ƒ50, en aan die der christelijke gereformeerde kerk 50, te zamen ƒ750. Er werd tevens besloten om D. V. het 7. zendingsfeest te houden op Woensdag 6 Juli e. k. op het buiten goed Nijenburg bij Heilo, een half uur gaans van Alkmaar, toebehoorende aan Jhr. Mr. C. Van Foreest. Opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten, over de maand October 1869. eagw.'ïo-t ar 5 o-a S r ~s-2 r B aiHto«t3toM«totow-o 00303<DÜ,Cl'0^10l("-H C CO Cl R O O O O O CO —O -7 CW--)tOlr>'03HCü01-.)tOO) tD«7tOif Cfl CO O If- CO CO to H OS c-i HtO i—CO Cl-dC003C0-Jt0MO-3O^ CO CO O O O O»-J -7 CO Ir- CO 1—to COOlvf»CDlf»lt»0«CO-OOXdO —3 O CO —O —3 tO CO-—CO»« O ©COCJTCOCOtfkCJlïDtf-lf^COSO to if* 1 m en co o ta o c -3 3 C3 O co CO O 1 l I I I I I 1 I I I I I I I I I -II I I II N I 00 I II 1 I 11 I I CO 1—1 to 1—CJT co I ;i i i i i -r i co! I I—I I I I to I I I 3 ►- to I I O» <t- -3 Werkelijke bevolking op 1 Jannari 186U. Gi boren, (met levenloos aangegevenen.) Overleden, (met levenloos aangegevenen.) Levenloos aangegevenen. Beneden 1 jaar. (zonder levenl. aangeg.) 1—5 jaren. 520 jaren. 2060 jaren. 60 j. cn daarboven. Typhus en febris typhoïdca. Pokken. Mazelen. Cronp. Keelziekte (angina diphtherina). Kinkhoest. Diarrhoe en cholerine. Levenszwakte en uitte ring, beneden 14 jaren I I I I I - I a I WOiH»«CiMCl-3tO I cn «3 UCOWWtOOitOCOtOlf'Cl u, to I I tone I ê5 I I M g I I H- to CO .1 I I I I I I Terinp, 14 65 jaren. Marasmus senilis, boven 65 jaren. Acute ziekten der adem halingswerktuigen. Chronische ziekten der adcmhalingsaerktaigen. Ziekten vau het kraambed. Ongelukken. Onbekende oorzaken. Zonder geneeskundige behandeling. (Overgedrukt uit liet Geneeskunde Nederlandsch Tijdschrift voor Jaargang 1869.) Men verneemt, dat aan de onderneming van Van Gend en Loos concessie is verleend voor een diligence-dienst tot vervoer van personen en goe deren tusschen UtrechtGorcum en tusschenlig- gende plaatsen, en wel des winters wanneer de vaart op de rivieren en kanalen door ijsgang ge stremd is. Bij het gemeentebestuur te Neuzen is, in ant woord op het dezer dagen aan den minister van oorlog door den raad ingediend adres, om Neuzen aan de landzijde als vesting op te heften, eene afwijzende beschikking ontvangen. Zr. Ms. schroefstoomschip Curagao, onder bevel van den kapit-luit. ter zee Jhr. M. W. Bowier, is, volgens een bij het departement van marine in gekomen telegram, den 17den van Suez over Djed- dah en Aden naar Bushir in Perzië vertrokken. Met den li,e" Januari aanstaande worden ge plaatst: op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee der 2de kl. J. R. Eek; in de rol van voormeld wachtschip en gedetacheerd op hel kostschip te Rotterdam, de officier van gez der 3de kl. J. Van Lith Harrebomée, en op Zr. Ms. monitor de Tijger, de officier van administratie der 2de kl. M. D. L. Hertzveld. De officier van gez. der 3de kl. S. F. Kruyt, laatst behoord hebbende tot het exkader in Oost- Indië, en van daar den 14d"° dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonacti viteit gesteld. De officier van gez. der 2de kl. C. Noordewier wordt met den ls,e° Januari aanstaande gede tacheerd bij het hospitaal der marine te Wil lemsoord. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Lem mer Mr. S. J. F. Andreae, adv. te Beetstcrzwaag tot procureur bij de arr.-rechtb. te Sneek Mr. J. W. Telting, adv. aldaar; tot lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Am sterdam Mr. F. T. Westerwoudt, lid van Gede puteerde Staten der provincie Noord-Holland, woonachtig te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraafkantoren de telegraphisten der derde klasse F. K. Van der Heiden en P. II. C. Zent- graaff. Z. M. heeft aan den lieer J. Hudig, consul van Italië te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken Z. M. heeft met ingang van den 1"°° Januari aanstaande, bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee W. C. Klis; tot kapitein luitenant ter zee, de luitenants ter zee der 1ste klasse A. J. Van Mansvelt, C. A. W. Halvcrhout, F. M. Parker Verboom en D. L. Feldmanntot lui tenant ter zee der 1ste klasse, de luitenants ter zee der 2de klasse C. Ten Bosch, C. C. Vermeer, J. J. Engelvaart, C. Schuylenburg en Jhr. T. E. De Brauvv, en tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adelborsten der 1ste klasse J. H. Wouters, N. J. Van Renterghem, H. O. Feith en W. M. J. Visser. Amsterdam, 19 December. In den nacht van Donderdag zijn van een zestal schepen, in het Oosterdok, de kettingen gebroken, terwijl een aan de werf het Wapen van Harlingen liggend fregatschip is omgeslagenvan een huis op den hoek van de Spinhuissteeg en van het commis sariaat van politie, 3de sectie, is een gedeelte van een schoorsteen, en van een huis op het Nieu- wendammergrachtje de hals van den voorgevel, vanden Holl. schouwburg een luchtkoker en eenige lappen lood, en van het Paleis van Justitie eenige pannen afgewaaidin het Plantsoen tusschen de Raam- en Zaagbarrières is het wachtershuisje omgewaaid en daardoor een gaslantaarn verbrij zeld. Belangrijke schade is niet veroorzaakt en persoonlijke ongelukken zijn niet bekend ge worden. Gouda, 18 Dec. Door de liberale kiesvereeni- ging is tot candidaat gesteld voor het lidmaat schap van den gemeenteraad, in plaats van wij len den heer J. B. Peeters, de heer M. L. A. Koek. Na vele discussiën is heden door den ge meenteraad alhier met 8 tegen 5 stemmen beslo ten een toegangsweg te maken tot het slation van den Rijnspoorweg. De heer Viruly bleef builen stemming.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1