ling te zorgen, die in overeenstemming is met de eischen van een beschaafd en kunstminnend publiek. Naar men verneemt, zal het voorloopig bestuur van het Schoolverbond aanstaanden Woensdag, 15 dezer, te Utrecht eene vergadering houden, ter bespreking van het conceptreglement, dat eerlang in eene algemeene vergadering zal wor den vastgesteld. UD.) De Kölnische Zeilung meldt, dat de vorst Zu Wied- Wied, met het oog op zijne verloving inet Prin ses Marie, van tweeden luitenant tot majoor is bevorderd. In het Heidelberger Journal leest men, onder dag- teekening van 6 December jl., het volgende: „Verleden Zondag had alhier, op kerkelijk ge bied, een belangrijk feit plaats. Dr. Pierson, eer tijds predikant in Holland, en schrijver van ver schillende godgeleerde werken, thans docent in de theologie aan onze hoogeschool, liet zich voor de eerste maal hier van den kansel hooren. Zóo diep was de indruk, door zijne rede teweegge bracht eene rede, vol innige geloovige ver eering van Jezus dat, reeds bij het verlaten der kerk, velen den wensch uitten, het gespro kene in druk te zien verschijnen. Inderdaad om Diet eens te gewagen van de oratorische vlucht, van de vurige en meesterlijke taal de gansche toespraak was zóo rijk aan zalving en gevoel, zóo leerzaam en aangrijpend, en daarbij zóo in den waren zin bevattelijk, dat allen die haar mochten aanhooren, zich gaarne in haar bezit zullen zien gesteld, ten einde van hare schoon heden nogmaals te genieten, en aan anderen, die niet zoo gelukkig waren de woorden van des redenaars lippen op te vangen, haar ter lezing te bieden. Wij zijn er derhalve zeker van, slechts als tolken van het algemeen verlangen op te treden, indien wij ons veroorloven, den bedoel den wensch hierbij openlijk uit te spreken. Moge de heer Pierson 't ons vergeven, wanneer we daardoor zijn ootmoed en zijne bescheidenheid te na tredenwij voor ons houden ons over tuigd, dat menschenroem voor den geëerden, dier baren man even weinig waarde heeft, als voor Hem, van wien alléén alle goede en volkomene gave uitgaat, en wien alléén alle eer toekomt." Uit Koningsberg wordt gemeld,] dat de vaart voor zeilschepen en waarschijnlijk ook voor stoomschepen gesloten is. De haven is vol drijfijs. De haven van Elbing is toegevroren. Vervoer langs den Holl. IJzeren Spoorweg. Lijn Amsterdam-Rotterdam-Helder-Zaandam. Aantal reizigers gedurende de maand Nov. 1869 147,171; opbrengst aan reizigers f 125,571.93; idem aan goederen ƒ84,718.22; totaal 160,290.15. Sedert primo Jan. aantal reizigers 1,750,176; op brengst reizigers en goederen f 1,965,915.79. Rijswijk, 11 December. Door den rechter van ons kanton, den heer Mr. Arnout Six, te Voor burg, werd gisteren een eigenaardig feest gevierd. Hij toch mocht het voorrecht smaken, temidden van hem hoogachtende vrienden, feestelijk den dag te herdenken dat hij, nu 25 jaren geleden (10 December 1844), zijne betrekking als lid der rechterlijke macht te V. aanvaardde. In het smaak vol versierde lokaal der terechtzittingen werden hem, zoowel bij monde van den heer ambtenaar van het openbaar ministerie als door tal zijner vrienden, de hartelijkste gelukwenschingen toe gebracht. In alle die toespraken straalden de meest innige gevoelens van hoogachting en toegenegen heid, welke men voor deo jubilaris koesterde, ten sterkste door, en zeer te recht werd er vooral op gewezen, hoe de geachte rechter, die gedurende bovengenoemd tijdvak als hulpofficier van justitie en als lid van gemeenteraad, kerkeraad en arm bestuur, steeds eene eervolle plaats bekleedde, altijd in den waren zin des woords, voor de ingezetenen van het kanton, een vrederechter was geweest en nog is. Ter gedachtenis aan dezen gedenkwaardigen dag werd den jubilaris door zijne vrienden een zilveren pièce de milieu met toepasselijke in scriptie vereerd. Leidschkndam, 10 Dec. Hedennamiddag had, bij de in aanbouw zijnde R. C. Kerk, onder de gemeente Nootdorp, buurtschap Veenweg, het navolgende droevige ongeval plaats. Een der werklieden, een jongmensch, is bij het afklim men van een ruim 40 voet hoogen stijger in die kerk, naar beneden komen vallen, met het onge lukkig gevolg dat hij aan de eene zijde van het lichaam belangrijke kneuzingen bekwam, en niet buiten gevaar naar zijn kosthuis is overgebracht. De eerste geneeskundige hulp is verleend door den heer J. A. Keukenmeester, genees- heel- en verloskundige alhier. Delft, 13 Dec. Blijkens de dezer dagen in het licht verschenen Delftsche Studenten-Almanak voor 1870, bedraagt het aantal ingeschrevenen aan de Polytechnische school 166, waaronder 69 voor meer dan éen studievak. Zij zijn verdeeld als volgt: 20 voor technoloog, 96 voor civiel ingenieur, 18 voor werktuigkundig ingenieur, 60 voor bouw kundig ingenieur, 3 voor mijnen-ingenieur, 7 voor scheepsbouwkundig ingenieur, 29 voor verschil lende studievakken en 2 voor ijker. Zaandam, 9 December. Door den kerkeraad der Friesche Doopsgezinde gemeente alhier, werd in zijne vergadering van 7 dezer, ten gevolge van het aanstaande vertrek van hunnen predikant, den heer J. Van Gilse, naar Groningen, en met het oog op het aanstaande emeritaat van den oudsten leeraar, het besluit genomen, éen predikant te beroepen, ter vervulling van den geheelen dienst op eene jaarwedde van ƒ2000, met vrije pastorie en ƒ100 toelage voor belastingen. Zwolle, 10 December. De bijzondere school der Christelijk Gereformeerde gemeente alhier ver keert in nood. Zij heeft een tekort van 420, en de leden dier gemeente zijn thans uitgenoodigd geworden, om in dat tekort te helpen voorzien. Kampen, 8 Dec. Van de 100 jongelingen, die tot dienstneming bij het instructie-bataljon zijn opgeroepen, zijn er 60 opgekomen; van deze zijn er 5 om verschillende reden en afgekeurd, zoodat er 55 bij genoemd bataljon zijn ingelijfd. Tegen het laatst van Januari a. s. verwacht men weer eene oproeping van jongelingen voor meergenoemd bataljon. Leeuwarden, 11 December. Hedenvoormiddag omstreeks halftwaalf is de ijzeren draaibrug, lig gende over de stadsgracht, nabij de voormalige Vrouwenpoort, juist na het afdraaien om een schip te laten passeeren, met éen slag gebroken en in twee helften in de gracht nedergekomen. Ook de penant is zwaar beschadigd. De brug was eerst in 1859 gemaakt. Middelburg, 11 December. De stoomboot van Rotterdam, op wier komst te Vlissingen waar zij reeds Donderdag had moeten aankomen ook gisteren tevergeefs werd gewacht, is gis terenmiddag omstreeks éen uur, ten gevolge van den mist, nabij den wal van Stavenisse tegen een steenen berm gevaren, waardoor een gat ontstond en het schip van voren vol water liep. Er bevonden zich een veertigtal passagiers, waar onder vrouwen en kinderen, aan boord, die na tuurlijk in den grootsten angst verkeerden. De sloep werd echter onmiddellijk uitgezet en zoo wel daarmede als met later van den wal opda gende hulp is men er in geslaagd allen te redden. Ook de lading en bagage heeft men vervolgens zooveel mogelijk trachten te bergen, waartoe een lichter en een schokker, die in de nabijheid la gen, behulpzaam zijn geweest. De boot bleef in steeds zinkenden toestand, en toen hedenmorgen de van Rotterdam komende Middel burgsche stoom boot voorbij Stavenisse voer, was van de Vlis- singsche boot niets meer te bespeuren. Daar het water daar ter plaatse zeer diep is, is het te vreezen dat het vaartuig verloren zal zijn. KOLONIËN. Het Batav. Handelsblad deelt d°. 1 Nov. mede Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat de heer Mr. L. W. C. Keuchenius zich bereid heeft verklaard voorloopig de Hoofdredactie van dit blad op zich te nemen. Den 25",n October is te Batavia de eerste spade gestoken voor de spoorweg van Batavia naar Bui tenzorg. De voorzitter van het comité van den Ned. Indischen spoorweg, de heer Maarschalk, zoowel als de Gouv. Generaal voerden daarbij het woord. Omtrent den stand van het onderzoek naar het gebeurde te Bekassi vernemen we van goed ingelichte zijde, dat ofschoon in het begin van September een drie-en-veertig-tal beklaagden naar de terechtzitting van de rechtbank van omgang overgewezen is, de bepaling van den dag, waarop de zaak dienen zal, nog niet heeft kunnen plaats hebben. De reden hiervan is, dat er alsDog een onderzoek is ingesteld naar de afkomst van een der hoofdbeklaagden, welke beweerd heeft de zoon te zijn van een regent. De resultaten van dat onderzoek zijn nog niet bekend. Bovendien zoude het voorloopig onderzoek om trent een vijftien-tal personen, die eveneens in de zaak betrokken zijn, nog niet afgeloopen zijn, en heeft dus hunne overwijzing nog niet kunnen plaats vinden. (I. W. v. h. R.) Batavia. In de afdeeling Buitenzorg werd in den nacht van den llden op den 12de° Oct. een niet hevige, doch vrij langdurige schok van aard beving gevoeld van eene golvende eenigszins schokkende beweging; de richting was van het Oosten naar het Westen. Padang, 16 October. Het in ons vorig nommer medegedeelde omtrent het uitbreken der veeziekte jn de Lima Poeloeh, werd heden morgen door een particulier schrijven van Fort de Koek be vestigt. In het Rausche gaat die ziekte voort zich uit te breiden, schoon door het Bestuur aldaar geene moeiten gespaard worden elke uitbreiding onmo gelijk te maken. {Bat. Hand.) Aan een verbeterd verslag omtrent de koorts' epidemie te Samarang, van 1 Augustus 1868 tot 1 Juli 1869, wordt het volgende ontleend: Nadat de epidemie in het begin van November 1868 bijna geweken was (er bleven slechts 53 lijders over) begon zij na 11 November weder toe te nemen. Van Augustus tot November 1868 zouden 703 van de 6159 aangetaste personen overleden zijn. Het aantal doctors-djawa werd in evenredig heid der behoefte tot veertien vermeerderd. Sedert Januari 1869 is de epidemie tot staan gekomen en in de maand Juli tot 200 lijders gedaald. Het getal aangetasten en overledenen was in de verschillende maanden als volgt: Van Augustus tot November 1868 6159, 703; in November 1868 1321, 145; in December 1868 3045, 385; in Januari 1869 8746,1069; in Februari 1869 4023, 869; in Maart 1869 2505, 517; in April 1869 1693, 337; in Mei 1869 2047, 449; in Juni 1S69 1500, 367; te zamen 31039, 4842. De doctors-djawa bezochten de kampongs twee maal daags, dienden zeiven de medicamenten toe en spoorden de zieken op. De l,le stadsgeneesheer Van Dissel trad zelf zooveel mogelijk handelend op, verleende per soonlijk hulp, trachtte, door tweemaal daags zit ting te houden, ieder in de gelegenheid te stel len hem kosteloos te raadplegen, en hield een nauwlettend toezicht op de verrichtingen der doctors-djawa. De oorzaken der epidemie worden gezocht in de kustmoerassen nabij en in welke de inlanders wonen, en die door den buitengewonen lagen waterstand en de langdurige droogte meer dan in an dere jaren schadelijke stoffen hebben ontwikkeld. Daar zulke toestanden gepaard gaan met an dere atmosferische invloeden, geven zij aanlei ding tot het ontstaan en den buitengewonen groei van cryptogamen,die koortsen kunnen verwekken. De plaatsen, die voor de gezondheid het meest schadelijk waren, werden bij het bestuur aange geven, dat tot verbetering van dien toestand deed wat mogelijk was. Het verzuimen, ondanks herhaalde waarschu wingen, van de regelen der hygiène door de be volking en sommige particulieren heeft mede tot bevordering der ziekte bijgedragen. Als verdere oorzaak kan genoemd worden het gebruik van slechte, bedorven of nieuwe rijst, onrijpe vruch ten, bedorven vleesch en visch, vele snoeperijen en meestal te weinig dierlijk voedsel. De bandjirs, die in de regenmoesson van 1868 31 malen de stad, huizen en omstreken met mod derwater onderzetten, dat langzaam afliep en op droogde, hebben almede en misschien niet het minst tot de epidemie bijgedragen, daar zich zoo wel op straten, gangen en in huizen cryptogamen ontwikkelden en vochtigheid van huisraad, klee- reu en slaapplaatsen, kenbaar door huDne eigen aardige vochtige lucht, de opname van ziekestof- feu bevorderde. De soort van koortsen waren grootendeels in- termitteerende, in aantal opgevolgd door gastrische en bilieuze met enkele nakomende typheuse. {Java-Cl.) Door den Gouvern.-Generaal van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. B e noemdtot ass.-resid. van Bangil (res. Pasoeroean), J. Heijtingtot ass.-res. van de al'd. Japara, O. VV. Swaving; tot secret, der resid. Banjoewangi, tevens vendum. aldaar, F. Becker; tot ass.-res. van Grobogan (res.Sama rang), tevens vendum. aldaar, L. Mulock Houwer; tot telegrafist der 1ste kh, A. W. L. Hennebert; tot subst. off. van just, bij den raad van just, te Batavia, Mr. A. A. Buijskes; tot leden van den raad van just, te Soerabaya, Mr. A. J. Immink en Mr. W. J. Essers; tot telegrafist 2de kl., C. Finschi. Bij het dep. van binnenl. bestuur. Tot lsten comm., de 2de comm. A. Mijer, tot 2den comm de 3de comm. W. F. Ingram en de klerk Jhr. L. Th. Hora Siccama, tot 3den comm., de klerk J. J. Dee leman. Ontslagen: Op verz., eerv., uit zijne betrek king, wegens ziekte onder toekenning van wachtg., de telegrafist 1ste kl P. Wensel; op verz., eerv., uit 's lands dienst, met behoud van rechtop pens., de ambt. op wachtg. J. D. P. Ripassa; uit's lands dienst-, de klerk ter alg. secret. G. R. Salamons. Erkend: onder nadere goedkeuring des Ro llings, als belast met het tijd. beheer van het apos tolisch vicariaat van Batavia, de eerw. heer A C. Claessens, waarn. pastoor aldaar, hem door den bisschop van Colophon, gedurende diens af wezigheid opgedragen. Verleend: een tweej. verl. naar Nederl. we gens ziekte: aan den contr. der 2de kl. bij de landel. ink. cd cult. H. J. Oosting; aan den ambt. op wachtg. E. J. C. Buijn. Goedgekeurd: dat door den landraad te Anjer (Bantam), is benoemd tot buitengew. subst.- griff. bij de rechtb., buiten bezwaar van den lande, E. A. Linnenschmidt van Löffelt. Verklaard, met gedeeltelijke wijziging van het besl. van 23 April 1864 n°. 1, dat bij het daarbij aan den ambt. C. H. Palm, laatstelijk res. van Tapanolie, verl. ontsl. uit's lands dienst, wordt toegekend recht op pensioen. Militair Departement. Be n O emd tot magazijnm. bij het afd. mil. kleeding-mag. te Soerabaya de mil. ambt. 3de kl. G. W. Anthonijsz. Verleend: Een verl. naar Nederl. voor den tijd van een jaar, buiten bezwaar van den lande, aan den 2den luit. der inf. J. Van Schmid; een tweej. verl. naar Nederl., wegens ziekte, aan den kapit. der genie en sappeurs A. M. Pfeiffer en aan den lsten luit. kwartierm. J. Maurer. Bevorderd: bij het wapen der artill.: totF lsten luit. de 2de luit. J. J. Kolsch, van het pers.: tot luit.-kolonels de inaj. W. Woutersz, thans mei verlof in Nederl., en bij het materieel, de maj J. H. Betz, van het mat.; tot majoors, de kapit. F. R. K. Peijer im Hoff, thans met verlof in Nederl.; bij het materieel, de kapit. C. J. Essers, als komm. der artill. ter Sum. Westkust en de kapit. C. M. J. W. Rijnen, als komm. der artill. in de 1ste milit. afdeel, op Java, beiden van hei personeel; tot kapits.: bij het personeel, de lste luit. A. Hijnekamp en A. M. P. Krijger; beiden van het personeelbij het materieel, de lste luit. A. J. M. Willemse; tot lste luits.: bij het pers., de 2de luits. J. C. Van Dorth en C. A. Whitton; bij de mil. school te Meester-Cornelisde 2de luit.l instr. J. J. K. De Moulin, met bepaling dat hij I ook als zoodanig in die betrekking zal blijven la suite. Ontslagen: Op verz. eerv. uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de maj. der artill. J. W. Veldman; de dirigeerende offic. van gez. lste kl. O. G. J. Mohnike, de mil. ambt. lste kl. C. F. Meister, dir. van het groot mil. hosp. te Sama rang, en de mil. ambt. 2de kl. W. H. Bangert. BUITENLAND. Portugal De heer Saldanha heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij zijn ontslag neemt als ge zant. Hij zegt daarin, dat hij door den Koning belast werd met de samenstelling van een Ka binet, en beweert, dat de Ministers van Buiten- landsche Zaken, van Marine en van Openbare Werken hem gezegd hadden, dat Loulé ten ge volge van zijn ongunstigen gezondheidstoestand niet meer in staat was Minister te blijven. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft op dien brief geantwoord en verklaard, dat het beweren des heeren Saldanha onjuist is. Het Jornal di Commercio zegt, dat deze toestand zeer ernstig en compromitteerend voor den Ko ning is. Er zijn uit voorzorg belangrijke militaire maat regelen genomen, aangezien er onrustbarende geruchten in omloop zijn. Men is beducht voor eene buitengewone agitatie. Z£ei-keI4jke Staat. Vrijdag hebben de leden van het concilie in de Pieterskerk eene eerste algemeene congregatie gehouden. De vergadering heeft twee bureaux, elk van vijf leden benoemd, om uitspraak te doen in verschillende aan hen onderworpen punten. Het eene wordt gevormd door judices excu- sationum en het ander.e door j udices q u e- relarum e t con t roversi ar u m. Het slechte weder blijft aanhouden. De vreemdelingen zijn niet talrijk. Italië. Het Anti-concilie der vrijdenkers is door de overheid ontbonden verklaard, wijl er op de ver gadering kreten zijn aangeheven, van: „de dood aan den Keizer der Franschenl" „Leve deFran- sche republiek Oosteui-yksch-Hong, Mouarchie. In de Zaterdag geopende zitting van het Hee renhuis heeft prins Auersperg, die met het voor zitterschap was belast, gezegd dat het Huis zich de handhaving der Grondwet en der verkregen rechten tot hoofddoel behoort te stellen. De Donau-Ztg. meldt, dat, ten gevolge van een onderhoud tusschen Prof. Döllinger en den aarts bisschop van Praag, vorst Schwarzenberg, die op het punt stond naar Rome te vertrekken ter bijwoning van het concilie, de laatste zich ver klaard heeft tegen de onfeilbaarheid des pausen, onder bijvoeging dat hij van zijne geestelijke waardigheden en titels zon afstand doen, als die onfeilbaarheid tot dogma werd verheven. Ver scheidene Oosten rij ksche bisschoppen zouden het met dien prelaat eens zijn. D uitschland. Het Pruisische Afgevaardigden-Huis heeft jl. Vrijdag de einddiscussie gehouden over het voorstel van de HH. Miquel en Lasker, waarbij de w ensch werd uitgedrukt, dat de Noord-Duitsche Bond het geheele burgerlijke recht voor alle Staten zal regelen. Gelijk de eerste maal is ook toen de voordracht met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De verdediging van de voordracht hebben wij bij een vorige gelegenheid medegedeeld: de voorstel Iers, die aan den Noord-Duitschen Bond een telkens uitgebreider bevoegdheid willen geven, baseeren zich voor het recht van den Bond tot die machts uitbreiding, op art. 78 Bonds-constitutie, waarbij aan den Bondsraad de bevoejdheid wordt gegeven, om met een meerderheid van der stemmen veranderingen in de constitutie te brengen, en alzoo ook Bonds- wetten te maken over andere onderwerpen dan in de constitutie met name ge noemd zijn. De rede vau den heer Virchow, als den vertegenwoordiger der Fortschrillspartei, verdient daarom thans nog alleen eene meerdere aan dacht, hij vond gelegenheid om zijn standpunt.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2