ontvreemdingen van kuntwerken en juvveelen enz. uit het koninklijk paleis. Op die interpellatie, ongetwijfeld tot het ministerie gericht met voor wetenschap van Figuerola zelf - de interpellant toch is hoofd-ambtenaar van het min. van finan ciën om zich de gelegenheid te zien openen zijne bevindingen in die zaak mede te deelen, antwoordde de min. van fin. het volgende: De juvveelen van de Spaansche kroon hadden omstreeks het begin dezer eeuw eene waarde van ongeveer 100 millioen realen (12% millioen Ned.) Toen Jozef Bonaparte genoodzaakt werd te vluch ten, verdween voor eene waarde van omstreeks 22 millioen (f2,750,000), Ferdinand VII verklaarde bij testament, dat hij van zijne juweelen een inventaris had doen opmaken en dat zij geza menlijk eene waarde hadden van R. 7S millioen. Na zijn dood intusschen werd deze inventaris te vergeefs gezocht en was de helft der overgeble ven juweelen eveneens niet te vinden De execu teurs wenden zich tot de Koningin-regentes (Maria Christina), maar zij verklaart niets te weten, noch van den inventaris, noch van de juweelen en zegt, dat al de juweelen indertijd zijn gesto len door de Franschen en dat die overig waren door wijlen den Koning zijn gekocht. De minister van financiën aarzelt niet te verklaren, dat deze juweelen „gestolen zijn door Maria Christina en hij kan bewijzen, dat voor de opbrengst van eenige dezer juweelen, geschat op 25,00(1 duros, indertijd de bekende gouden roos is gekocht." De minister deelt nog onderscheidene zaken mede, ten bewijze, dat de op den inventaris vermelde juweelen gaandeweg zijn verkocht. Er bleef nu nog voor 12 millioen realen over, die zich bij Isabella bevonden, toen zij te San Sebastian was en door haar zijn medegenomen naar Frankrijk. Dit echter is niet alles; men heeft de bewijzen, dat ook de kostbaarste meubelen en schilderijen te Parijs en te Madrid zijn verkocht, meeren- deels door bemiddeling van zekeren Jimenez de flaro, die daarvan getuigenis zou kunnen afleg gen, indien hij nog in leven is. Aldus berekent men, dat de ex-Koningin een vermogen heeft ver gaard van ongeveer 200 millioen realen. 't. Valt licht te begrijpen, dat die ernstige be schuldigingen van Figuerola op de geheele Ka mer een diepen indruk maakten, maar niet het minst op de voormalige ministers der ex koningin. De heer Ochoa drong er op aan, dat de Kamer onmiddellijk eene commissie van enquête zou be noemen, om de geheele waarheid te weten te komen en daarvan aan de Cortes verslag te doen. Een heftig debat ontstond tusschen Ochoa en den minister. Figuerola verklaarde den volgenden dag dat hij nog niet het tiende gedeelte gezegd had van hetgeen hij wist; dat hij de benoeming van eene commissie van enquête verlangde, en dat hij met documenten aan hen, die ijverden voor eene restauratie der Bourbons, het bewijs zou leveren van de onmogelijkheid van den terugkeer van het gevallen regime. De president van den ministerraad, begrijpende, dat het debat, werd het onmiddellijk voortgezet, zeer heftig zou zijn, gaf den .raad het voorstel van Ochoa naar de af- deelingen te verzenden, om eene commissie te doen benoemen, die de feiten zou nagaan en aan de Cortes verslag zou uitbrengen. Dit voorstel werd met 118 tegen 40 stemmen aangenomen. Men heeft dus weldra een belangrijk debat over die zaak te wachtenwant noch de ministers, noch de oud-ininisters van Isabella zijn van plan die geschiedenis in het vergeetboek te laten plaatsen. Diiitscliland. Het ministerie in Mecklenburg heeft een wets ontwerp op het pateutrecht in gereedheid ge bracht. De vrouwen, die in de fabrieken werk zaam zijn, zullen 29 shillings betalen, evenals de werkpaarden Van de leerlingen en de loop jongens zullen 16 shillings betaald worden, even als van de honden. Ten gevolge van die wet zul len inenschen noch dieren van die belasting zijn vrijgesteld. Alleen de varkens maken tot nog toe eene uitzondering. De Augsb. Allg. Zlg. deelt omtrent de Tuneesi- sche staatsschuld mede, dat in 1S39 de eerste leening tot het maken van een kanaal gesloten werd. Daar men er echter niet aan dacht, de interest te betalen, werd deze gekapitaliseerd en deze gemakkelijke wijze van geld op te nemen beviel zoozeer, dat men weder nieuwe leeningen sloot. In 1864 bedroeg de schuld 108 millioen fr. Na dien tijd schijnt men zonder eenige controle schuldbrieven uitgegeven te hebben. De balans van 1S68, volgens welke de schuld gestegen was op 120 millioen fr., en eene andere, onlangs tot stand gebracht, toen men met het Comptoir d'Escompte te Parijs onderhandelde, die de staatsschuld stelt op 176 millioen fr., verdienen heel weinig ver trouwen. Maar dan zou in den loop van een jaar de schuld toch nog met 56 millioen zijn aangegroeid, en met 15S mill, in den loop van zes jaren! En dat terwijl de regeering noch het leger, noch de marine, noch de beambten, noch de leveranciers betaalde. De kosten der expeditie tegen de oproerige Arabieren werden daaren boven gedekt door allerlei contributiën, die de overwonnenen opbrengen moesten. Eug;elanrl. In eene te Manchester gehouden vergadering van voorstanders van reciprociteit op het gebied van den handel, waaraan 4000 personen deel namen, is eene resolutie genomen, strekkende, om het gouvernement uit te noodigen eene par lementaire enquête in te stellen, alvorens het handelstractaat met Engeland te vernieuwen. De parlementsleden voor Leeds, Coventry, Salford en verscheidene fabrikanten woonden de verga dering bij. Fraukrjjk. In dato 7 Dec. wordt uit Parijs geschreven, dat men in de regeeringskringen weinig ingeno men is met het programma de rcentre-gauche en der centre-droite, die zich waarschijnlijk zullen ver eenigen, want in hetgeen beiden wenscheu is toch geen groot onderscheid gelegen. Als bewijs van die \eranderde stemming op de Tuileriën, die men ook toeschrijft aan den terugkeer der keizerin, kan gelden, dat men de lot nu toe ge volgde gedragslijn gaat verlaten, en opnieuw vervolgingen tegen de drukpers gaat instellen: de Happel is de eerste, die van die veranderde stemming de gevolgen ondervindt; want dat blad zal Vrijdag voor de rechtbank verschijnen. Naar men zegt, zal de heer Ollivier, onmiddel lijk na het onderzoek der geloofsbrieven met de vorming van een nieuw kabinet worden belast. De keizer moet er zich toch zeer verstoord over gevoelen dat de heer Forcade aan de oppo sitie het hoofd niet weet te bieden, en tevens over de houding van den min. van oorlog, gene raal Leboeuf, die het stilzwijgend toeliet, dat zij, die te Ricamarie en te Aubin ageerden, door Ras- pail als moordenaars werden uitgemaakt; iets wat Niel zeker niet zou hebben geduld. In de zitting van het Wetgevend Lichaam van Woensdag heeft de heer Raspail een ontwerp van wet ingediend, dat door hem en den heer Rochefort is onderteekend en dat strekt om de locale belangen te decentraliseeren en de alge- meene belangen te centraliseeren. De hoofdbepa lingen zijn, dat de gemeenten zullen beslissen in zake de verkiezing der leden van de gemeente raden, welke verkiezingen om de drie jaren zul len plaats hebben, terwijl elk jaar de verkiezing van de maires zal geschieden. Het Wetgevend Lichaam beslist over quaestiën van algemeen belang, en bepaalt dat door Frank rijk geen oorlog zal wordeu gevoerd dan in geval het genoodzaakt is zich te verdedigen wegens een onrechtvaardigeu aanval. In geval van oorlog benoemt het Wetgevend Lichaam de generaals, terwijl het leger zal samengesteld zijn uit de burgers van 20 tot 50 jaar, welk leger de officie ren kiest. Er zal een eenige belastiug worden geheven, die zoo noodig kan worden verhoogd. Het Wetgevend Lichaam zal nader zijn gevoe len over dit ontwerp doen kennen. Na eenige discussiën is in deze zitting, de ver kiezing des heeren Soubeyrau goedgekeurd. De heer Forcade de la Roquette voerde bij de verdediging der verkiezing van den heer Dréolle aan, dat het gouvernement de ware vrijheid wil grondvesten met medewerking van allen. De regeering ziet wel in dat er gevaren aan verbon den zijn, maar zij wil ze met moed en vertrou wen trotseeren. De regeering maakt op dit oogen- blik er haar roem uit om Frankrijk de vrijheid te geven. De pogingen door vorige regeeringen in het werk gesteld leden schipbreuk. Het kei zerlijk gouvernement beweert gelukkiger te zul len wezen. Met eerbied ziet het terug op zijn verleden van achttien jaren, die Frankrijk de vrijheid gaven. Steeds wenscht het vooruit te streven. Dit besluit is niet nieuw; het spruit voort uit de regeeringsdaden vau de jongste tien jaren Om Frankrijk evenwel de vrijheid te schenken zijn er twee voorwaardeu noodigvoorzichtigheid en vastheid. Het land verlangt geen revolutie, maar het wil een krachtig liberaal Gouvernement. Die wensch zal worden verwezenlijkt. Dit blijkt uit des Keizers woorden, toen hij zeide dat hij voor de vervulling van dien wensch zou iustaan, mits men hem zou helpen de vrijheid te redden. De rede van den Minister werd met toejui chingen begroet. Jules Favre zeide akte te nemen van de ver klaringen des Ministers. De verkiezing des heeren Dréolle werd goed gekeurd met 171 tegen 77 stemmen. In de laatste dagen vonden we in de buiten- landsche bladen herhaaldelijk melding gemaakt van zamenkomsten tusschen den keizer en den 82jarigen Guizot. We achten dit gerucht te onge rijmd om het mede te deelen; thans echter bevat Paris-Journal het volgende: „We kunnen de ver zekering geven, dat de heer Guizot sinds twee maanden herhaaldelijk te Parijs is geweest, en verscheidene bezoeken op de Tuilerieën heeft af gelegd." België. Maandag jl. is te Brussel overleden Alexander Gendebien, een dergenen, die veel hebben bijge dragen tot de scheiding van Holland en België. In 1789 te Mons geboren, werd hij advocaat, daarna lid van het voorloopig bewind, van het nationaal congres en van de kamer van volks representanten tot 1839, als wanneer hij zich aan het openbaar leven onttrok. Zoo lang hij in de kamer zat was hij een heftig tegenstander van het gematigd liberaal ministerie, somwijlen ook van den Koning. Hij was de democratische rich ting toegedaan Een parlementair conflict met den minister Rogier in 1833 had een duel tenge volge, waarin de laatste gewond werd. TELEGRAMMEN. Florence, 7 December. Men verzekert dat er, tot samenstelling van een kabinet, nieuwe onder handelingen zijn aangeknoopt met den heer Cibriario. Daar deze zich bereid heeft verklaard, zoo gelooft men, dat morgen reeds het kabinet zal kunnen geconstitueerd zijn. Lissabon, 6 December. Gisteren heeft in den schouwburg alhier eene manifestatie tegen Sal- danha plaats gehad. Vele militairen zijn hem daarnagaancomplimenteerenen hebben hem hunne ontevredenheid over dit voorval te kennen gege ven. Het gouvernement heeft onderscheidene be velhebbers van korpsen naar de provinciën ge zonden, om tot handhaving der openbare orde werkzaam te zijn. Saldanha heeft zich naar het paleis des Konings begeven, die hem zijn vertrouwen op de tegen woordige ministers te kennen gaf. Volgens de geruchten zijn er nog verschillende militaire ma nifestation te verwachten. Berlyn, 8 December. Volgens de Provinc. Cor- resp. zal graaf Von Bismarck zich voorloopig niet met de leiding der meer gewichtige staatsaan- gelegenlieden belasten, wijl te sterke inspanning voor zijn gezondheid gedurende de eerstvolgende weken nog onraadzaam is. Londen, 8 December. De begrafenis der hertogin van Aumale is bepaald op 10 dezer. Rome, 8 Dec. Eene ontelbare menigte ver dringt zich allerwege om van de processie getuige te zijn. De Paus ging de overige geestelijken, die het Concilie zullen bijwonen (hun aantal bedraagt 700) bij den plechtigen optocht voor. De processie had plaats onder het luiden der klokken van alle kerken en de salvo's uit het geschut. De Paus zag er krachtig en zeer gezond uit. De plechtigheid had plaats volgens het ontwor pen programma. De tribunes der zaal, waarin het Concilie ver gadert, werden ingenomen door de in Rome aan wezige vorstelijke personen, het corps diplomatique, en andere hooge autoriteiten. De zaal levert een prachtigen en grootschen aanblik op. Parijs, 8 Dec.. De Prance zegt, dat de Ministers, ten gevolge der jongste parlementaire bewegingen, hunne portefeuilles ter beschikking hebben ge steld van den Keizer. Het blad verzekert dat de Keizer aan de ministers een brief heeft medege deeld van den heer Ollivier, waarin deze de omstandigheden heeft toegelicht, die de vorming van de meerderheid en de redactie van haar programma zijn voorafgegaan. Florence, 8 Dec De Koning heeft den heer Sella aangezocht om zich te belasten met de samenstelling van een kabinet. Bucharest, 3 Dec. In het ontwerp adres van antwoord op de troonrede wordt met ingeno menheid gewaagd van het huwelijk van den Vorst, en de goede verstandhouding die tusschen de Donau- Vorstendommen en de overige mogend heden bestaat. In het ontwerp-adres wordt voorts gezegd dat de Kamer de regeeringsdaden met onpartijdigheid zal overwegen. St.-Petersburg, 8 Dec. Het Journal de St.-Pe- tersbourg spreekt liet bericht van de Indépendance Beige tegen, volgens hetwelk Prins GortschakofT aan Lord Clarendon zou verzekerd hebben, dat Rusland niet tegen eene bezetting van Monte negro door Oostenrijksche troepen is. Eerstge noemd blad zegt dat over deze zaak niet gesproken is in de bijeenkomst tusschen de beide Ministers. De opstand in Dalmatie had zich zelfs destijds nog niet geopenbaard. In elk geval kan Prins GortschakofT deze zaak niet met zooveel onver schilligheid behandeld hebben. Marktberichten. Amsterdam, 8 Dec. Tarwe O. B. Poolsch 338 op tijd, O. N. B. Poolsch 308 op tijd. Rogge Petersburg, Taganrog 180 c. z /k., Galatz 187 c. z./k. v. boord. Levering, Maart 186, Mei 186, 187, Stemming: Graanmarkt onveranderd.Eaapolie vlie gend 40, najaar 39^, voorjaar 40%. Lijnolie vlie gend 31, najaar voorjaar 32. Koolzaad April 78, October 70. Kerlielij li Nieuws. Chkist. Gerkform. Kerk. Beroepen: te Haren: R. Vos te Vries; te Schiedam: J. W. A. Notten te Middelharniste Maassluis: P. 'Kapteyn te Leerdam; te Noorde loos: H. Schoenmaker te Aalden. Aangenomen: te Zeist: door H. W. J. Van Baaien, candidaat. Bedankt: voor Amersfoort: door A. Brink te Neuzen. STATEN-GENEBAA L,. T WEE DE KAMER. Zitting van Donderdag 9 December. De behandeling vun de bogrooting vuor het De partement van Biuuenlandsche zaken is voortgezet. De beraadslaging ving aan met de IVde nfdreling (Medische politie). De heer Van Gfoltatein bespreekt de wenschehjkheid eenrr wijziging der genee-kundige wet'en, daarin be staande, dat men om de praktijk in eenig zeer spe ciaal vak te kunnen uitoefenen, niet verphgt zou zijn eeu examen al te leggen in de genees-, heel- en verloskunde in hareu g. heelt-n omvang. De heer Thorbecke zou wenschen, dat de Minister in overweging name in hoeverre vereenvoudiging zou kunnen worden aangebracht in alle en ook in de natuurkundige examens. Uit die wet noch uit de ge neeskundige wet volgt z. idat in ieder vaa eeu af zonderlijk exauien moet worden afgelegd. Z. i. komt het meer aan op het bezit van een algetieelen grond slag van kennis, minder op elk on n-rdeel. Zoo de wet van 1864 of de geneeskundige wei het vordert, dun nog kon de praktijk vau de examinatoren veel lot vereenvoudiging bijdragen, zoowel wat het getal als de vakkeu bene t. Hij la- onlangs van eene com- mi-sie van negen examinatoren; geschied ie dit oin in ieder vak een apart examen uf te nemen V Zou men niet met ve.l ger nger getal kunnen volstaan? Ku nu de vrage ikunt het daarbij aan op vee op de treflend beslisseude, die welt gt 3 a 4 vakken om vatten, uil wier beauiwo irding genoegza.m blijken kan of de get xatnineeide voldoende ulzeni ene be- kwuanihed bezit? Een gev lg van nie ui breiding is Ook eene groote uitbreiding van den duur van het examen, dai vele dag u inneemt Hij vra.igt of dat niet op nut;el 'OB gebruik van d n tijd uitloopt. Hetzelfde denkb<eld is in ht-t voorl. verslag ook aan gedrongen, men verlangde verdeeling der vakken en om de examens te vereenvoudigen. Spr. ondersteuut dit denkbeeld zeer. De heer Van der Mars-en wil dat de gemeentebe sturen bij besmettelijke veeziekten zouden kunnen onteigenen bij kringen, even als dat in België plaats heeft; en vraagt of eu welk gevolg de Min. zich voorstelt aan de adviezen der commissie te gevrn hij acht het noodig een onderzoek naar den toe stand van werkplaatsen en fabrieken. Hij me -nt, dat het niet ondoelmatig zou zijn eene enquête deswege aan de geneeskundige ambtenaren op te dragen. De heer Kombach wijst er op, dat bij de daarstel- ling der geneeskun lige wetteu aanvankelijk vele klag- ten gerezen zijn, maar dat die nu niet ui- er worden gehoord. Er is geen gebrek aan arisen, gelijk ain- vaukelijk ward gevreesd. Wat de examens betreft, het is waar, dat de eerste afloop ongelukkig is ge- werst, maar in de Mem. vau Beautw. ziju de rede nen daarvan uiteengezet. In ailen grval kan men vau die examens op den duur veei goed-i verwachten. Wat de splitsing van het natuurkundig examen aan gaat /.egt sprdat hij die -plitsing nog verder wenschte uit te strekkenmaar tevens is hij van oordeel dat door splitsing het examen niet gemakkelijker zal wor den gelijk de heer Thorbecke sclie -u te veronderstel len. Overigens is z. i. de duur van het examen in 't belang der aspiranten, die, als zij den ernen dag b. v. ontsteld zijn, zich den volgenden dag kunuen her stellen. Ten slotte wijst spr. op den verkoop vau zoogenaamde geheime geneesmiddelen. Nadat n ig de lieer Idzerda verschillende punten be-proken had beantwoorde de minister van binnen- lundsche zaken over de gevolgen van het verslag no pens de enquete van den arbeid der fabriekskinderen; de minister meent dat de publieke opinio d-swege nog moet gevormd wordenmaar hij gelooft niet dat do wetten op dit punt veel zullen uitrichten. De artikelen dezer aldeeliug zoo mede die betref fende de afdeeling V (verdere uitgaven betreffende het binnenlandsch bestuur) werden goedgekeurd De algemeene beraads agingrn over de VI'1" afdee ling (waterstaat en publieke werken) betroffen in do eersts plaats den wensch naar eene algemeene wa terstaatswet in verband met vermeende willoseunge handelingen der regeering ten opzichte van water schapsbelangenvervolgens den toestand van de ri- vierwerken en wegen in Noord-Brabant. Morgen voortzetting. LAATSTE BERICHTEN. Washington, 8 Dec. De senaat heeft de benoe mingen geratificeerd vau de lieereu Robinsons als minister van marine en Belknap als minister van oorlog. De vertegenwoordigers van Alabama zijn ge- uiacluigJ, om in de Katner der Vertegenwoordi gers zitting te nemen. Konstan rinopei,, 8 Dec. Volgens een hier ont vangen diplomatiek telegram heeft de. Khedive de voorwaarden, in den laatsten firman der Porte vervat, aangenomen. Hij verbindt zich, om de belastingen in Egypte slechts in geval van nood te verhoogen en ze te heffen namens den Sultan voorls om geene leeningen in het buitenland te sluiten zonder gebleken noodzakelijkheid en na voorafgaand verlof van den Sultan. Naar men verneemt, zal de Khedive zich naar Konstanti- nopel begeven, om den Sultan de verzekering te geven van zijn trouw. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STEftfGEV\LLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Dec. GEHUWD. 6. D. Velsen eo A. C. vad AI|jheo. Haarlet». pee. BEVALLEN. 2. Van Helleoberg Hnbar, geb. De Sonnasille, Z. Breda. 3. a. M. Alfennk, geb. Wuonink, Z Vugt. 4. J. B. X. Thiemann, geb. Van der Hurk, Z. Haarlem. 5. M. M. H. TribeU, geb. Swildeos, D. Arasterdam. 5. A C. Van Liraburg Stirura, geb Schimmelpeiininck, D. 5. T. Bos, geb. Geerke, Z. Ooslhuizen. [Arnhem. 6. M. L. Schilling, geb. Swildens, D. Amsterdam. 6. P. H. Sermys, geb. De Kuyper, D. Rotterdam. 6 J. Bikkers, g b. Van Doorue, Z. Rotterdam. 6. L. C. a. Heerma van Vols, geb. Mijs, Z. eu D.Roosendaal. 7. H. A. De Moncby, geb. Ledeboer, D. Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3