door opgewekt en de latere uitvoering gemakke lijker gemaakt. Toch is het aan geen twijfel onderhevig of er wel velen zijn die er belang in stellen dat het Leesmuseum iets anders worde dan wat het thans is. Immers reeds een paar jaren geleden kwam bij eenige onzer stadgenooten een plan ter sprake om pogingen aan te wenden ten einde ook hier ter stede een leesmuseum op te rigten, ongeveer gelijk aan dat te Rotterdam of te Haarlem. Jlen begreep echter dat zulk eene onderneming alligt den schijn zou kunnen hebben van concurrentie met het bestaande, terwijl bet zich tevens ver moeden liet dat twee dergelijke inrigtingen beide slechts ten koste van elkanders bloei en vooruit gang zouden kannen bestaan, en men liet het plan tot gelegener tijd varen. Maar wat kan nu beter zijn dan het initia tief genomen te zien door de leden van het be staande Leesmuseum. Deze toch hebben veel meer kans van slagen en kunnen zich ook verzekerd hou den van de ondersteuning van hen die gaarne zouden wenschen toe te treden, indien men iels wilde tot stand brengen overeenkomstig de eischen van onzen tijd, en voornamelijk iets 't welk niet ten bate strekken zou van slechts een zeker gedeelte van onze beschaafde burgerij, maar van elk die prijs stelt op verlichting en moreelen vooruitgang. En dit, uien vleit zich er althans mede, zal toch wel het plan van elke wijziging zijn. Daar toe behoeft men zeker in de allereerste plaats een goed, ruim gebouw (men had indertijd reeds het oog op een huis op het Rapenburg, tegenover het academiegebouw), hetwelk inwendig zooda nig ingerigt wordt dat het in alle opzichten aan den goeden smaak en vóór alles aan het doel beantwoordt. Een gebouw dus, 't welk er geheel voor bestemd en toe ingerigt is, en waaraan het. benoodigde personeel, enz. verbonden is. Meer komt er nog bij; ook zaken van eenige beteekenis, en dus voor alles behoeft men daartoe geld. Hoewel ik nu niet tot diegenen behoor, die hiertoe met kapitaal kunnen bijdragen, zou ik toch zonder twijfel tot de eersten belmoren die zich als leden lieten voorstellen, en, is men slechts verzekerd dat men een genoegzaam aantal con- tribueerende leden zal verkrijgen, dan zal het in Leiden toch zeker wel niet aan de zoodanigen ontbreken, die, door vereende krachten, de daar toe benoodigde som bijeenbrengen. Zou het daarom wel zoo kwaad zijn om vooraf eens te zien hoe het met die aanwinst van leden, bij voorgenomene uitbreiding, gaan zou? Op den voorgrond staat dat men iets goeds, iets ten algemeenen nutte bedoelt, iets waar elk beschaafd inwoner dezer stad zich tehuis gevoe len kan. 't Komt mij voor dat, wanneer men zoo danig plan wat juist omschreef en 't door middel eener circulaire algemeen bekend maakte; wan neer men hen, die het voornemen hebben om, na het tot stand komen van zoodanige verbete ringen, zich als leden te doen voorstellen, ver zocht dit voornemen kenbaar te maken, zonder zich daarom nog bepaald te verbinden, men reeds vooraf een zekeren steun had en de noodige mid delen, 't zij bij renteloos voorschot of hoe dan ook, gemakkelijker en zonder veel moeiten bijeen te krijgen zouden zijn. Maar, 't kan niet genoeg herhaald worden, wat we hier noodig hebben is heel iets anders dan wat het Leesmuseum tegenwoordig is. Ik heb alle respect voor die inrigting, voor de oprigters en de leiders er van, maar, sedert die oprigting zijn de eischen die men aan een goed Leesmu seum stelt geheel andere geworden. Die inrigting te Rotterdam kan zeker als eene model-inrigting, althans voor ons land, beschouwd worden, maar, vreest men dat zoo iets hier te groot, te kostbaar zal zijn, welnu, wat men in het nog naderbij gelegen Haarlem kan, kan men zeer zeker hier ook. Mijne herinneringen van het Leesmuseum (of hoe het anders heeten moge) aldaar zijn wel is waar niet zeer versch; daar het wel drie of vier jaren geleden is dat ik daar eens geïntro duceerd werd, maar ze bleven mij toch bij door de aangename indrukken daar ontvangen. Eigenlijk heeft dit schrijven geen ander doel dan om deze aangelegenheid weer eens op nieuw in herinnering te brengen. Misschien gevoelt nu ook nog wel een ander lust om zijne opinie daar over uit te sprekeu, en dat kan zeker geen kwaad, en het zal gewis aan de leden en ook aan 't Bestuur van het Leesmuseum aangenaam zijn te vernemen, dat er ook buiten den kring der leden gevonden worden die met belangstelling naar wijziging, naar meerdere uitbreiding enz. daarvan uitzien. Bibliophilos. BUITENLAND. Rusland. In de stad Kischenew in het Zuidwesten van Rusland zijn dezer dagen op een morgen 20,609 Joodsclie huisgezinnen op wagens geladen en eenige mijlen verder landswaarts in weer afge laden, met den troost hier een goed heenkomen te zoeken. Deze verplaatsing is geschied op grond van een oude Russische n et, die de Joden ver biedt dichter dan 71/; mijl bij de grenzen te wonen. Kischenew lag in vroegere jaren binnen de Joden-grens. Bij het eindigen van den Krim- oorlog heeft Rusland echter een gedeelte van Bessarabië aan Moldavië afgestaan, waardoor de Joden in Kischenew op verboden terrein kwa men te wonen, 't Schijnt dat smokkelaars-naijver de Bulgaren in Bessarabië heeft aangespoord om de autoriteiten te bewegen gevolg te geven aan een wet, waardoor de concurrentie met de vlugge Joden hun gemakkelijker wordt. Intusschen wordt uit New-York gemeld, dat president Grant aan eene deputatie van Israëlie ten heeft toegezegd, zich tot den Czaar te zullen wenden wegens de voortdurend in Rusland plaats vindende Jodenvervolgingen. Donau-V orstendonuneu. Door twee Rumenische Israëlieten, de heeren Emmanuel en Izaac Hillel-ben-Manoach, zoons van een in 1862 te Bucharest overleden ver maarden bankier, is aan de. Rumenische Uni versiteit eene som van 150,000 fr. geschonken, ten behoeve van onbemiddelde studenten, onver schillig van welke geloofsbelijdenis, die hunne wetenschappelijke opleiding buitenslands wen schen te voltooien. Algemeen wordt deze daad eene edele wraakneming genoemd over de ver volgingen, waaraan de geloofsgenooten van de heeren Hillel, om welke redenen dan ook, in Ru- menië hebben ten doel gestaan. Duitschland. Het gebouw, dat te Dresden wordt opgericht, ter tijdelijke vervanging van den afgebranden hofschouwburg, nadert zijne voltooiing. Wat het uiterlijk betreft moet het veel gelijken op een circus en verre van fraai zijn. De opening zal waarschijnlijk op den 12den dezer (de verjaardag des Konings) plaats vinden. De eerste nieuwe stukken die zullen worden opgevoerd zijn Eric XIV van Koberstein, en het bekroonde Sophonisbe van Geibel. Frankrjjk, De uitslag der verkiezingen voor het bureau der Kamer heeft den heer Ollivier geheel en al ontmoedigd. Hij begint, thans de fouten in te zien, die hij heeft begaan. Ongetwijfeld streefde de ex-afgevaardigde van Parijs er naar, minister te worden, maar minister, die de rij der liberale hervormingen zou openen. Thans is hem ook wel eene ministeriëele portefeuille weggelegd, maar het zal nu ten koste zijn van zijne persoonlijke positie, zonder het keizerrijk eenigen steun te bieden, en hij zal schipbreuk lijden op het schip, dat den naam Foreade de la Roquette voert. Heden zullen de verkiezingen tegen welker geldigheid bezwaren zijn ingebracht, in discussie komen. Onder de rapporteurs omtrent die ver kiezingen zijn er wier verkiezing zelve gevaar loopt niet goedgekeurd te worden: zóo die der heeren Duvernois en Dréolle. Picard heeft daarom terecht het voorstel gedaan dat tot rapporteurs leden zouden worden benoemd, wier verkiezing reeds was goedgekeurdde meerderheid keurde dit voorstel echter niet goed. Aan de stemming voor het bureau heeft de heer Rochefort geen deel genomen; de heer Raspail heeft alleen zijne stem uitgebracht voor de verkiezing van een president. Het heeft vrij algemeen de aandacht getrokken, dat de heer Rouher, bij de opening des senaats zittingen, niet, zooals gebruikelijk de afgestorven leden heeft herdacht, waaronder zelfs een zijner vroegere collega's Niel, voorkomt. Men vermoedt evenwel dat dit stilzwijgen zich daarop grondt, dat men liever niet van St. Beuve gewaagde, die door de deftige leden van den senaat steeds lie ver als een vijand dan als een collega werd be handeld. Intusschen meldt de Siècle, dat de heer Rouher in een der volgende zittingen die lofrede zal houden. België. Woensdag was in de Kamer van representan ten het budget van oorlog aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen was 't vooral de heer Coomans, die zich krachtig uitliet tegen de hoog opgevoerde kosten voor oorlog en marine. Spr. meende, dat het in stand houden van zulk een groot leger, als het voornamelijk moest strekken tot handhaving der inwendige rust, niet van grooten dunk getuigde omtrent de Belgische natie, terwijl het tot -verdediging van het land toch niet. voldoende was, en ook overbodig, daar Belgies onzijdigheid door de mogendheden was gewaarborgd. Spr. wees ook op het Nederland- sche budget van oorlog, dat zooveel minder was (maar toch altijd veel te hoog!) De min. Renard weerlegde dien afgevaardigde. Toen men tot de stemming over de laatste ar tikelen zou overgaan, verklaarde de heer De Theux namens zijne politieke geestverwanten, dat zij geen deel aan de stemming zouden nemen, om dat de Kamer bij de behandeling van de wet op de militie de vrijstelling van den dienst eeniger mate beperkt had voor jongelieden die voor den geestelijken stand worden opgeleid. De minister van financiën toonde nogmaals aan, dat de twee bezwaren, die aan de bekende pe titie der bisschoppen ten grondslag liggen, alle beteekenis missen. De wet op de militie schenkt vrijstelling van den dienst aan studenten in de theologie, mits zij zeiven of hunne ouders buiten machte zijn om een remplajant te betalen. De wet eischt verder dat die bepaling slechts gelden zal voor hen die hunne studiën op de seminariën volbrengen. Nadat nog de heer Brouckère en de min. van binnenl. zaken het woord hadden gevoerd, werd het budget van oorlog in stemming gebracht en aangenomen met 55 tegen 23 stemmen, terwijl 12 leden zich van de stemming onthielden. TELEGRAMMEN. Londen, 2 December. Volgens den Morning Post bestaat er gegrond vooruitzicht op eene minne lijke vereffening van het geschil tusschen den Sultan en den Onderkoning van Egypte. Athene, 1 December. Bij de Kamer van afge vaardigden is den 2Üd,n Nov. ingediend een wets ontwerp op het regentschap. Daarin wordt voor gesteld te bepalen, dat gedurende de afwezigheid des Konings, de Koningin regentes zal zijn, en dat bij afwezigheid der Koningin het regentschap zal overgaan op den oom des Konings. Konttantlnopel, 1 December. Server-Effendi is naar Egypte vertrokken, orn den firman van den Sultan aan denOnderkoning over te brengen. Deze firman is niet van zoodanigen aard dat hij aanleiding geeft tot vrees voor verwikkelingen. Berlijn, 2 December. Het Chineesche gezant schap is heden in een plechtige audiëntie ont vangen. De. lieer Burlingame overhandigde zijn geloofsbrief, en van beide zijden werd de meest vriendschappelijke gezindheid betuigd. Parijs, 2 December Een volkomen rust heerscht heden in geheel Parijs. De Aigle passeerde om 10 uur heden morgen Kaap Corse en wordt dus in den loop van den avond te Toulon verwacht. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 3 Dec. Koffie. Vast, de handel bepaalde zich echter geheel voor behoeften. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. De markt ver keert in eene kalme stemming met beperkten kooplust. Thee. Zonder handel. Rijst. Verlaten; de prijzen zijn thans Java ƒ8 a /T4. Ongepeld 7.50 a 10; gepeld Tafel ƒ14 a 20. Arracan 7.59 a ƒ10. Rangoon 7.50 a ƒ11 en Saigon ƒ7.50 a ƒ11. Specerijen. De stemming voor dit artikel blijft goed. Verschillende partijen Noot zijn op specu latie verkocht. Foelie met weinig voorraad. De prijzen zijn thans Noot N°. 1 107 a 109 ets., N°. 2 103 a 104 ets., N°. 3 86 a 88 ets., N\ 4 45 a 46 ets. Foelie D 192 ets., E 188 a 189 ets. en Peper 2414 ct. Vruchten. Van Smyrna arriveerde eene groote partij Vijgen en Rozijn per het schip Californië, die spoedig aan de markt gebracht worden. Nieuwe Zantische krenten werden op ƒ16 ge houden. Meekrap. Tot geheel onveranderde prijzen met kleinen handel. Indigo. Vast, doch daar in de eerste hand wei nig voorraad is, ging er niet veel om. Potasschen. Iets vaster. Prima Petersbur ger ƒ13.75. Katoen. In gunstiger stemming met omzettin gen tot verhoogde prijzen. Wol. Vast doch stil. Tin. In het begin flauw. Banca tot 65 gedaan, later op ƒ67.50 verbeterd. Billiton ƒ66.50. Petroleum. Nadat op het einde der vorige en in 't begin dezer week eenige geforceerde ver- koopen tot circa ƒ27.50 plaats hadden, is nu niet meer onder 27.75 a ƒ28 te koop. De verzendin gen blijven zeer beduidend zoodat onze disponi bele voorraad belangrijk verminderd is. Oliën. Raapolie cont. ƒ42.75; Mei ƒ44; Dec. ƒ42.25, 43. Lijnolie cont. ft3.25; Mei ƒ34.25. Patentolie cont. 47, ƒ47.25; Mei 1870 ƒ48.50; naj. 46.25. Granen. Met tamelijken handel; tot terug gaande prijzen afgegeven. Meel. 1ste qual. ƒ15.25, ƒ16.25; 2de qual.ƒ13, ƒ14; 3de qual. ƒ11.50, ƒ12. Keizersmeel ƒ21, ƒ25. Marktberichten. Gouda, 2 December. Kaas, aangevoerd 10 partijen 1"" qualiteit. Graskaas, prijzen 26 29 de 50 kilogrammen. Boter, prijzen 0.50 0.60 de hectogrammen. De veemarkt inet gewonen aanvoer; alle soorten gingen vlug van de hand; schapen gezocht; vette varkens van 0.25 0.28 de 5 hectogrammen; In magere varkens en biggen was de handel levendiger. Rechtzaken. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 3 December 1869, zijn veroor deeld J. H. C. B. te Leiderdorp wegens oplichting, tot eene cell. gev. van 9 m., eene geldb. van 25 of subsid. gev. van 2 d. J. H. M. te Lei den, wegens gewelddadigheid tegen een bedienend beambte, tot eene cell. gev. van 6 w. D. v. d. B. te Hazerswoude, wegens diefstal en oplichting, tot eene cell. gev. van 6 w. P. M. en G. d.B. te Leiden, wegens mishandeling, ieder tot eene cell. gev. van 3 in., eene geldb. van ƒ8 of subsid. gev. van ld. M. E. te Leiden, wegens mis handeling, tot eene gev. van 14 d. J. H. de la R., W. F. O., J. T. H. en C. v. Z., allen te Leiden, wegens ontduiking van plaatselijke be lasting op de honden, ieder tot eene geldb. van 5 of subsid. gev. voor ieder van 1 d. S TATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 3 December. De loop der algemeene beraadslagingen over het lVde Hoofdstuk .1 (Departement van Justitie) die heden werden voortgezet, kan voor ons bestek veilig zamengevat worden in een beknopt feitelijk overzicht van de beide redevoeringen door den minister heden gehouden in antwoord aan de onderscheidene spre kers. De beschouwingen over de wet van 31 Mei 1861, merkte hij aan, zouden op dit oogenblik tot geen resultaten leiden met het oog op wijziging in de wetboeken van burgerlijke rechtsvordering, op het nieuw wetboek van strafvordering, reeds bij de Kamer ingediend, terwijl bij het kerstmisrecès de nieuwe rechterlijke indeeling ter indieuing zou gereed zijn, want waren 's ministers inlichtingen juist dan kon hij binnen weinige dagen dit wetsontwerp van den Raad van State terugverwachten. Rij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van sommige be palingen van het wetboek vrn Burgerlijke Rechts vordering kwam de vraag zelve ter sprake of de wet van 1861 al of niet zou behouden blijven. In geval van intrekking ol wijziging van de Zon dagswet waren er toch stellig bepaliugen die naar elders moeten worden overgebracht, o. a. die betrek kelijk de stoornis der oponuare godsdienstoefeningen. Hij gaf de verzekeriug dat eene politiewet eene eerste plaats zou innemen onder de onderwerpen die bij hem in overweging waren. Eene betere regeling van de bezoldigingen der rechterlijke macht lag in een uiet te ver verschiet. Na afloop der begrooting zou do laatste hand ge legd worden aan een wetsoutworp tot opheffing der tienden, zoodat dit dus (togen hut kerstmisrecès bij deze Kamer tegemoet kou worden gezien Hot wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf zou hij met kracht bij de Kamer verdedigen. Nog was bij den Raad van State aanhangig een wetsontwerp nopens het pandrecht en lag ter ver zending naar dat college aan zijn ministerie gereed een wotsontwerp op do naamlooze vennootschappen Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten wa ren werd de begrooting artikelsgewijze behandeld en stond de Kamer langdurig stil bij een amendement van den heer Van Blbm om artikel 13, tractementen en toelagen van do militaire auditeurs in de militaire afdoelingen, ƒ17,400, te vermindereu met ƒ3000. {Per telegraaf.) Het amendement-Van Blomisver- worpen met 37 tegen 25 stemmen. De discussiën zijn gevorderd tot de vijfde afdeeling: gevangeniswezen. Morgen voortzetting LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravewiage, 3 Dec. De Eerste Kamer heeft de algemeene beraadslagingen over de Indische begrooting aangevangen. Het woord gevoerd heb ben de hh. Van de Putte, Rahusen, Hartsen, Rhemen, Twist, Van Nispen, Cremers en Van Bijlandt. Morgen voortzetting. Gisteren is alhier na eene korte ongesteld heid, in den ouderdom van bijna 74 jaren, over leden de heer H. L. Fievez de Malines, lid van de Algemeene Rekenkamer, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Amsterdam, 3 Dec. Tarwe O. B. Pools 340 op tijd. Rogge Petersburg 192 c. z./k. Galatz 192 c. z./k. Taganrog 180, 183 c. z./k: Maart 186, Mei 186. Stemming: Rogge en Tarwe onveranderd. Levering flauw. Raapolie vliegend 39t4, voorjaar 4014. Lijnolie vliegend 3014, voorjaar 3114. Kool zaad per October 70. Parijs, 2 Dec. (Ned. Tel.-Maatsch.) Heden werden de bureaux van het Wetg. Lichaam zamenge- steld. De heer Ollivier heeft eene redevoering gehouden, waarin hij een gedeelte van het lin ker-centrum beschuldigde van den weg in te slaan, die lot de revolutie voert, en de leden der rechterzijde opeischte om met hem liet keizerrijk te redden. De Keizerin zal morgen te dezer stede terug komen. Madrid, 2 Dec. De republikeiusche leden der Cortes zullen in de zitting van morgen de ophef fing vragen van den staat van beleg. Lissabon, 2 December. Er zijn geruchten in omloop, dat eene ministeriëele crisis is ontstaan eri Saldanha, met Loba Avila, een nieuw kabinet zal samenstellen. Er hebben groote demonstratiën plaats gehad, bij gelegenheid van het verjaarfeest van Portu gal's onafhankelijkheid. Ween en', 3 Dec. De Ncuc Freie Prene deelt he den het volgend telegram mede uit Konstantino- pel, van gisteren. De Fransche gezant heeft op 1 dezer aan den grootvizier verklaard, dat het Fransche gouvernement zich niet kan vereenigen met de zienswijze der Porte, dat het geschil van Egypte eene binnenlandsche aangelegenheid van Turkije is. Met verwijzing naar de, onder waarbor ging der groote mogendheden, door de Porte met Egypte gesloten verdragen, maakt het, namens die mogendheden, aanspraak op het recht, om in dit conflict tusschen beiden te komen. Aan hetzelfde blad wordt uit Petersburg ge meld, dat de generaal Ignatief tot opvolger van Gortschakoff is bestemd. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek zijn we genoodzaakt, de „Rechtspraak" tot morgen te verschuiven.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3