In eene correspondentie uit 's-Gravenbage aan de Middelburgsche Courant lezen wij het volgende: „Ik sprak van den inhoud van het hinkende paard. De heer Van Kempen, de held der gal- vanoplastiek, krijgt ook zijn deel. Een apotheker te Utrecht, de heer Van der Veer, heeft eene brochure uitgegeven, waarin hij zijne correspon dentie met den fabrikant der galvanoplastieke beelden en groepen van het monument mededeelt en waaruit ik, als leek in de scheikundige we tenschap, meen te mogen opmaken, dat er reden bestaat om te twijfelen, of de soliditeit van het galvanoplastieke beeldenwerk wel genoegzaam gewaarborgd is door het toegepaste procédé, of eigenlijk door de daarbij gebezigde praeparaten. „Het hinkende paard bevat nog meer: o. a. klachten van fabriekarbeiders, die, na door hun patroon zedelijk gedwongen te zijn den optocht mede te maken, Zaterdags-avonds pijnlijk ver rast werden door de mededeeling, dat hun een deel van hun weekloon voor den verzuimden dag werd afgehoudenklachten van burgers, die zich geërgerd hebben aan de kunstmiddelen, waar door onze schutters zich voor het nadeel van koude voeten gedurende den langen tijd vóór het defileeren en voor gebrek aan de noodige geest drift bij het defileeren hebbeu trachten te vrij waren." Bij gelegenheid van de. onthulling van het monument ter herinnering aan Neërlands bevrij ding in 1818, is van een onbekende aan de hoofdvereeniging voor Christelijk nationaal school onderwijs- gezonden de gift van 10 obligatiën Portugal 3 pCt., ieder groot f 1200. (Gr. Ct.) Gisterenmorgen ongeveer 0 uren had op de lijn Uitgeest-Zaandam vandeHoll. IJzeren Spoorweg- Maatschappij het volgende ongeluk plaats: Van een trein met beladen zandwagens, be stemd voor den spoorvvegdijk buiten Zaandam, stortten, in de nabijheid van hef statiou Koog en Zaandijk de locomotief en tender in het water, doordien een pas in dienst getreden brugwachter niet tijdig genoeg op zijn post was om de brug te sluiten. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij niet te betreuren, daar de machinist, en stoker intijds van de locomotief zijn gesprongen, en hoewel in den dienst door dit ongeval natuurlijk een belet sel werd veroorzaakt, was deze des morgens te 9 uren reeds weder hervat. Iri de tweede helft der maand October zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressan ten niet bezorgd zijn kunnen worden A. J. Meijer te Alkmaar; A. W. Muysken, W. Meijer, A. J. Haaselhorst, G. Gorter, W. De Boer, Marie Linck, J. Bink, D. v. Tol, Mej. G. Visser, allen te Amsterdam; Kann te Arnhem; A. Ver boom te Assendelft; J. A. Fuchs te Cöln; Th. Derksen te DuurenSuret Smits, A. Mij, beiden te 's-Gravenhage; Mej. J. v. Kampen te Hillegom; W. M. De Vries te Kruisdorp; Mej. M. Lamboo te Leiden; K. Verbeek te Muiden; C. Withauer te Neustadt; R. Smit, A. W. Brakel, beiden leNieuwe- diep; W. Rietbergen te Noordwijk; L. .Figneau te Rotterdam; P. Langeveld te Sassenheim; L. Plug te Scheveningen J. Versteegen te Schiedam; P. Weiterbeek te Wassenaar; C. v. d. Moore te Zutfen. De regelingscommissie voor het in 1870 te Middelburg te houdeu Nederlandsche taal- en letterkundig congres, beeft Dinsdag ten raadhuize aldaar hare eerste bijeenkomst gehouden en be staat uit de volgende heerenMr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet, voorzitter, J. C. Altorffer, Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, Jhr. W. H. De Jonge, Dr. H. Polman Kruseman, Mr. M. F. Lantsheer, E. H. F. W. Mathon, T. Nagtglas, Dr. P. Romeyn, Mr. J. H. De Stoppelaar, Mr. baider te worden, daor ha'k gein zin in. ,/n Boe renarbeider is 'n boerenhond," zee mien mouder. Deur 'n heer oet de stad, dei mien vaoder goud had lieden meugen, kwam ik op 't schip. Maor ik heb in 't eerst wat oetstaon. Zeegoud had ik neit, en 't eerste jaor deden we daodelik'n win- terraize. En onze stuurman was 'n beist. Verle den jaor is hij in 't. Kenaol störven. Ik was bliede, dat we hum over boord konden zetten. O, 't was zoo'n lelkert. Ton we verleden jaor in Engeland laggen, wol hij mit oeterst geweld hebben, dat ik mit hum en de metrozen aonwal gunk. Nou jou, ik wol wel eis an wal kieken en gunk mit. En tou we 'n portie Engelsch bier dronken hadden, wollen ze me mit hebben in'n gemein hoes. Maor ik had tou 'k nao zee gunk, an mien mouder beloofd, om nooit in zukke hoezen te gaon en om gein zoeplappe te worden. Tou ik zag, oet wat veur houk de wind gunk waaien, luip ik vort. Maor de stuurman vloog me achterna. Van straot of wol hij me mitne- men, maor hij was er te dronken tou. Ik kon hom tou makkelik an, maor hij ruip 'n politie man en zee dat ik van boord loopen wol. Nou, of ik al zee, dat 't neit waor was en tegenspar- lelde, 't hülp niks, ik mos mit." Hinne hing daarop een ergerlijk tafereel op. „Maor'" vervolgde hij, „ik heb mij trou hötden. A. F. Sifllé, Dr. Sibmacher Zijnen, K. R. Pekel haring, C. M. Van Visvliet, J. P. Van Visvliet en Mr. G. N. De Stoppelaar, secretaris. De bur gemeester Mr. Byleveld van Serooskerken, is tot eerevoorzitter benoemd. De lndépendance deelt mede, dat ter gelegenheid van de internationale tentoonstellng, te Amsterdam gehouden, door onzen Koning tot ridders van den Nederl. Leeuw zijn benoemd, de HH. J. Clerfeyt en Raeijmakers, secretaris en lid van het Belgi sche comité. De audiëntie van den minister van binnenlanu- sche zaken zal op Zaterdag 4 December niet plaats hebben. Bij beschikking van 27 Nov. 1869 zijn de ver gunningen voor de stoombootdiensten tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Woer den, Amsterdam en Leiden, vroeger verleend aan J. Kuyff Az., en tusschen Gouda en Amsterdam, laatstelijk verleend aan F. Vermeulen, overge schreven ten name van de naamlooze vernootschap Schroefstoomboot dienst de Vereeniging, gevestigd te Alphen. Z. M. heeft het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Vriesenveen opgeheven en gevoegd bij bet. kantoor der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Almelo, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigeu titularis, den heer W. L. Bruist. Z. M. heeft aan Jan Van Heyningen, thans als achtergebleven loteling van de lichting der nat. milit. van 1858 uit de gem. Amsterdam krach tens art. 173 der wet van den 19den Augustus 1861 (Stsbl, N°. 72) voor 5 jaren bij het 5de reg. inf. ingelijfd, ontheffing van den werkelijken dienst voor zijn geheelen diensttijd verleend. Amsterdam, 2 Dec. De gemeenteraad heelt he den met 23 tegen 12 stemmen besloten, zich in een adres te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met het. verzoek om bij de re geering aan te dringen op het verkrijgen van gelijkstelling voor de kweekelingen der hier ter stede gevestigde geneeskundige school met de studenten aan de rijkshoogescholen, ten opzichte van de af te leggen examens. Binnenkort zal alhier een tweede Nederl. Beierseh Bierbrouwerij op groote schaal worden opgericht; bereids is een uitgestrekt terrein aan den Buitensingel tusschen de Muiderpoort en de Weesperbarrière aangekocht en weldra wordt een aanvang gemaakt met den bouw. 's-Gravendeel, 30 November. Door 't veelvul dige natte weder is er hier nog zeer veel land, dat niet met het winterkoren bezaaid is kunnen wor den, daar het voor een gedeelte onder water staat, waarom er ernstig over gedacht wordt een stoomgemaal op te richten. Ook hebben er zich hier verschijnselen van tongblaar en klauwzeer vertoont. Schiedam, 1 December. Hedenmorgen had de begrafenisplechtigheid plaats van den heer Mr. G. C. Brittenburg, in leven rector aandeLatijn- sche school alhier, eenvoudig als 's mans leven was, doch indrukwekkend door de belangstelling van hen die het stoffelijk overschot ten grave geleidden. Aan de geopende groeve sprak de heer Mr. K. A. Poortman, lid van het college van cu ratoren der Latijnsche school, dat o. a. bij de plech tigheid tegenwoordig was, een kort maar warm woord, waarin hij naar waarde de uitstekende hoedanigheden van den overledene schetste. De oudste zoon van den diep betreurden man, de heer P. Brillenburg, bedankte uit. naam der fa milie voor de laatste hulde aan de nagedachtenis zijns vaders gebracht. (S. C.) Brouwershaven, 1 Dec. Vrijdag 11. is hier voor het eerst uit petroleum gestookt gaslicht ontstoken, en het licht heeft algemeen voldaan. De gasfabriek Ik kan mien mouder, dei 'k beloofd heb eerlik en godsdienstig te blieven, mit 'n goud geweiten onder de oogen komen. Wanneerst heur sprekst zeg heur dan, dat ik alle daogen nog lees in het boukien, dat ze van de domenee veur mij kregen hef. Daor stiet in, dat gein houreerder in 't. ko- ninkriek in zal gaon. „En," ging Hinne na eenig zwijgen voort, „ast hier van daon gaist, must 'n breif veur mien mouder mit nemen. Ast hom zölfs neit bezorgen kuust dou hom dan in Holland op de post. Ze kan er tien gulden op haolen van 't kantoor. Ze haolt daor alle weken 'n gulden van mien gaogie. Maor, deur dat'k heil zuneg bin, heb ik wat veur heur bespaord. 't Is tegen den winter en ze kan er wat türf en eerappels veur koopen. Wat zal mien olde mensch bliede wezen, as ze. mij weer zet 1 Zwijgend giDgen de beide jeugdige varensge zellen eenigen tijd naast elkander. De een dacht aan zijn moeder en de ander aan zijn Dina. „Ik heb, helaas! geen ouders en geen nauwe bloedverwanten in 't. vaderland, dan een oude grootmoeder," begon Kornelis. „Maar ik geraakte op mijn somber levenspad in kennis met. een meisje waaraan ik dag en nacht, denk." „Jongen I" viel Hinne hem in de rede, toen Kornelis hem 't een en ander van zijn beminde is door eenige particulieren, onder de leiding van beambten der photogenische gasfabriek te Am sterdam, opgericht. Enkhuizen, 1 December. Tot leeraar in de oude talen, letterkunde, enz. aan het hier bestaande gymnasium, is benoemd de heer Dr. A. J. Ten Brink, van Ootmarsum. Arnhem, 30 November. In ;den loop van 1867 en 1868 hadden er in den omtrek van Raalte, prov. Overijsel, gedurig branden plaats in eigendom men van den lieer V., een voornaam landeige naar in dien omtrek. In het najaar van 1868 viel verdenking op een fabrieksarbeider uit den omtrek, die vervolgens in hechtenis werd geuo- men. De vermoedens bepaalden zich echter tot het feit, dat. de verdachte een jaar vroeger den brand zou hebben gestoken in een rijsmijt van den heer V., die op een heideveldje lag opgesta peld. De zaak werd in behandeling genomen en de beschuldigde stond voor liet. provinciaal ge rechtshof in Overijsel te recht, beschuldigd van moedwillige brandstichting in gestapeld hakhout, zonder gevaar van mensohenlevens. De ver moedens, ter zake van dit éene feit gerezen, wer den ter terechtzitting geconstateerd, en éen der getuigen beweerde den besch., dien hij niet van vroeger kende, te hebben gezien, terwijl hij de mijt in brand stak; hij had echter een jaarlang dit feit als een diep geheim voor de justitie ver borgen gehouden 1 De besch. ontkende alle schuld en gaf zeer nauwkeurig, zonder zich ook een maal tegen te spreken, den weg op, dien hij in den bewusten avond was gevolgd, en de plaatsen waar hij zich had bevonden. Toch nam het Hof zijne schuld aan, en ver oordeelde hem ter zake van die éene zoo gewilde brandstichting, in eene tuchthuisstraf voor den tijd van zeven jaren. De besch. kwam terstond in cas satie, en bij arrest van den Hoogen Raad van 2 November 1869, werd het arrest van Overijsel vernietigd, en de zaak verwezen naar het pro vinciaal gerechtshof in Gelderland; Donderdag 2 December e. k. wordlde zaak voor dat rechtscollege behandeld. De heer Mr. Van Cappelle heeft zich met de verdediging van den besch. belast, die in middels reeds ruim een jaar in voorloopige hech tenis is gehouden. ArnkCt.) Deventer, 28 November. De lezing, ten vorigen jare door den hoogleeraar Vitringa gehouden over het gebrekkige in de opvoeding van het vrouwelijk geslacht, heeft een zeer gunstige uit werking gehad. Terwijl toch de heeren Dr. H. IJssel de Schepper en Dr. J. Sirks reeds ten vo rigen jare een cursus voor dames gaven in de schei- en natuurkunde, hebben deze lessen de leergierigheid van het schoone geslacht zoo le vendig gemaakt, dat een tal van dames van al lerlei leeftijd zich onlangs tot de leeraren van de hoogere burgerschool en van het gymnasium wendden, met verzoek om haar ook in de meeste der overige vakken ouderwijs te willen geven. Deze hebben zich daartoe volgaarne bereid ver klaard, en reeds gisterenavond woonde een reeks van dames met belangstelling en ingenomenheid eene eerste populaire voordracht over Gosmogra- phie bij, terwijl de overige, vooral letterkundige, vakken elk eene geregelde beurt zullen krijgen. Deze zucht naar kennis uit den boezem der vrouwen zelve uitgaande, kan zeker als bewijs strekken, dat de behoefte aan middelbare scho len voor meisjes zich steeds levendiger begint te doen gevoelen. Harderwijk, 1 Dec. De kapitein der inf. W, H. Voorman, die 5 jaren b.j het leger in O.-I. is gedetacheerd geweest, is v e.ler bij het leger hier te lande en wel bij het S',e regiment, ingedeeld. Dantumadeel, 30 Nov. Bij de in den nacht van 28 op 29 Oct. jl., op het. erf van S. W. De Vries te Roodkerk, in deze gemeente gepleegde inbraak, is die persoon door vier anderen overvallen en door een hunner deerlijk met een mes gewond. meegedeeld had, „ik leuf neit, dat zukke rieke wichter te vertrouwen bint. Onze kaptain vrijde ook mit de einigste dochter van 'n heile rieke koopman. Hij meinde, dat hij mit. heur trouwen zol. want ze hadden 't elkaor beloofd. Maor ze heit hom schandelijk bedrogen. Ik leuf," eindigde hij, „dat hij daorum altied zoo boetenslands rond zwalkt." Op de tehuisreis van een der Oostzeehavens werd Kornelis erg ziek. Zijn toestand verergerde van dag tot dag. 't Eenigst geneesmiddel, dat men voor alle kwalen aan boord had, bestond in de wereldberoemde haarlemmerolie. Daarbij was het liggen in een bedompte kooi waar men soms ge vaar liep van door kolendamp te stikken, niet zeer bevorderlijk voor zijn herstelling. 't Was zekerlijk goed, dat de stuurman hem daags een paar uren lang op het dek deed ha len, waar hij in een deken vast gebonden werd. „Het Vertrouwen" had op zijn reis naar 't va derland met zware stormen te kampen. Doordien een der matrozen ook ziek was geworden, en er gedurig vele handen noodig waren, ontstond er een geest, van ontevredenheid onder de be manning. Men schreef het in de kooi blijven van den matroos niet aan ongesteldheid, maar aan zijn luiheid toe. „Wanneer je uitstapt," zei de stuurman tot Het heeft den moedigen De Vries echter mogen gelukken een zijner aanranders aan te grijpen en onder den voet te krijgen, waarop hij aan dezen twee Hinke sneden over de linkerwang toebracht, ten einde hem te kunnen herkennen, die alstoen bij herhaling uitriepHendrik, Hen drik, help mij! De alzoo geteekende misdadiger was van middelmatige lengte, gezet, met. lang haar. Degeen, die aanwijzing doet, waardoor men de misdadigers op het spoor komt en dezen door den rechter worden veroordeeld, ontvangt eene belooning van f 50 van den burgemeester van Dantumadeel. Breda, I Dec.. Het 3d« gedeelte van het regle ment op de exercitiën der infanterie (bataljon- school) zal bij wijze van proef voorloopig bij liet. leger worden ingevoerd. 's-Hertogenbosch, 2 Dec. Hedennacht is de recliter-Diezedijk ter hoogte van de spoorweg brug doorgebroken, juist ter plaatse waar de mate rialen van het. rijk gedeeltelijk waren opgesta peld, ten gevolge van de staking van liet werk door het faillissement van Van der Vlugt, welk materiaal thans grootendeels in den polder drij vende is. Gr e me ngde Berichten. Daar is niets verborgen, dat niet openbaar zal worden, staal in den Bijbel geschreven, en de waarheid dier spreuk wordt thans ook aan de geestenwereld openbaar. Een zekere heer Faulk ner, fabrikant van physisclie instrumenten le Londen, heeft dezer dagen in den Standard zeer belangrijke onthullingen omtrent het. spiritisme geplaatst, die een zeer pijnlijken indruk op alle met de bovenzinnelijke wereld in vertrouwden omgang levende geloovigen hebben gemaakt. De instrumentmaker verklaart, dat hij sedert eene reeks van jaren een groot aantal magneten en electrische batterijen vervaardigd heeft ten dienste der voornaamste geestenbezweerders, welke voor werpen onder den vloer, in de lambriseeringen, onder de deurposten, onder de tafels, ja zelfs in de tafels werden verborgen. Ook weet hij te verbalen van ijzer- en koperdraden, die tot den dienst van leiders bestemd onder de tapijten en in de vensterkozijnen aan den blik der nieuws gierigen en ongeloovigen worden onttogen, opdat zij niet zien noch begrijpen zouden, boe de klop geesten werden opgewekt, en de tafels met een bovenzinnelijken danstrek bezield. De toestellen werden in beweging gebracht door knoppen, die onder de tapijten verscholen, slechts aan den geestenbezweerder of het medium bekend waren, en die behendig en ongemerkt gebruikt, liet bo- venaardsch spektakel onmiddellijk deden beginnen. Met bijzonder welgevallen maakt de heer Faulk ner melding van zijne schellen, die door geesten tot beschaming der ongeloovigen geluid werden en in welker vervaardiging hij een hoogen trap van volmaaktheid bereikt bad. INGEZONDEN. Eenigen tijd geleden las ik in dit blad iets wat mij, en zonder Lwijfel ook vele anderen, verblijdde. Er zou namelijk uitzigt bestaan dat het hier ter stede bestaande, maar aan zeer velen slechts bij naam bekende Leesmuseum aanzienlijk gewijzigd werd. Immers zulks was in eene vergadering van de leden of van 't bestuur ter sprake gebragt. Sedert vernam men er echter niets meer van. Ik had gedacht dat de een of ander belang stellende, buiten den tegenwoordigen ledenkring van liet Leesmuseum, met. eenige woorden in 't openbaar zijne tevredenheid over dat gunstige vooruitzigt zou kenbaar gemaakt, en op die wijze hen, die een plan van hervorming wil len voorstellen, aangemoedigd zou hebben.Al- ligt geeft dit dan aanleiding tot. gedachtemvisse- ling, de belangstelling wordt er gaandeweg meer hein, „zullen we je goed uitrusten hoor! We zul len je een brok steenkolen in je bultzak doen, dat, het een aard heeft, 't Geeft 'n goeie aanbe veling bij zijn zwarte majesteit wanneer je den brand meebrengt." Zulke woorden en bet weinige voedsel dat men hem gaf werkten misschien meer bij hem uit dan 't een of ander middeltje uil, een apo theek. Ook de kok begon langzamerhand te herstellen. Naar mate zijn gezondheid terugkeerde verlangde hij naar 't vaderland. Eindelijk kreeg men tot zijn groote vreugde de vaderlandsclie kust in bet- gezicht. Wordt vervolgd.) De volkstelling heeft een bejaarden boer uit Dalfsen het volgende doen zeggen: „Bo nou, as se mi de mensen soo begint te tellen, dan ist, lioaste edoan met mi Gait ik holde der niks van, van sukke kunsten, loat on sen leven heer sin volk tellen."

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2