licht niet meer in aanmerking komt. Groot is de rij der ministers, die zich in de laatste jaren hebben opgevolgdtoch bleef Menabrea nog steeds aan het roer, en thans acht hij dat het oogenblik gekomen is, om af te treden. En in plaats dat de oppositie nu gereed is met een programma, met een nieuw ministerie, blijft het nog twijfel achtig of Lanza een ministerie zal samenstellen, dan wel of Ratazzi, de chef der oppositie, daartoe niet de geschikste zou zijn. Oostenryksch-Hong^. Monai-cliie. De berichten uit Cattaro zijn weinig bevredi gend, en eene spoedige demping van deu op stand niet te verwachten. De moeilijkheid van het terrein maakt het doen van geregelde aan vallen onmogelijk: de bewoners trekken terug op de bergen en in nauwe valleien, waar de best geoefende troepen tegen de wanhopige pogingen van slechts weinigen niets kunnen uitvoeren. De vrouwen der opstandelingen neinen deel aan den krijg, zij brengen proviand en munitie aan, begeleiden de troepen, en moedigen hunne mannen aan met luid geschreeuw. Ook de man nen heffen bij hunne aanvallen een woest gehuil aan, en het is alsof men wilde dieren hoort brul len, wanneer men hen van den eenpn berg naai den anderen hoort roepen en schreeuwen. Op de Oosteurijksche soldaten maakt dit alles eeu hoogst onaangenamen indruk. Volgens het laatst ontvangen telegram waren de krijgsoperatiën gestaakt, daar de insurgenten zich in het gebergte hadden teruggetrokken. Het doortrekken van enge bergpassen is voor het leger eene onmogelijkheid: het kan zich niet ver dedigen tegen de groote steenblokken, die de be volking uit de hoogte op de manschappen neer werpt. In de laatste dagen viel er zeker weiniggoeds te melden, en daar alle berichten, die van hetoor- logstooneel worden afgezonden, eerst door graaf Auersperg moeten gezien worden, blijven zij dan geheel achterwege. Een manifest aan de bewoners van een klein plaatsje, niet ver van de bocht van Cattaro, die geen deel aan den opstand genomen hebben, maakt het tot zekerheid, dat Montenegro wel het brandpunt der beweging is. In dat manifest, dat opgesteld is door den secretaris van zekeren vorst Jovan, wordt de bevolking aangespoord om woord te houden en niet af te wijken van datgene wat zij aan de Montenegrijnen beloofd heeft, daar het geldt de verlossing uit de handen van hen, die het volk katholiek willen maken. Unit schland. Twee partijen bestaan er sinds 1866 in den Noord-Duidschen Bond. De eene, die de zelfstan digheid der afzonderlijke Staten, zooveel als de Bonds-constitutie dit toelaat, wil in bescherming nemen, de andere die de macht van de Bonds- regeering wil uitbreiden. De Bond moet volgens dezen al spreken zij het ook niet duidelijk uit éen Staat worden. Eene poging van de eerste partij was het voor stel van den graaf Zur Lippe in het Pruisische Heerenhuis, dat gelijk wij eergisteren meldden, verworpen werd. Het is diezelfde partij, die gaarne Von Bis marck, gelijk wij bij die gelegenheid aantoonden, als Pruisisch minister zagen aftreden. Thans heeft in het Pruisische Huis van afge vaardigden de andere partij juist een tegenvoor stel gedaan, en dat is aangenomen. Tevens is de nieuwe Pruisische minister Cam- phausen lid van den Bondsraad geworden, en is er dus weder een nieuwen band tusschen dit lichaam en de Pruisische regeering aangeknoopt. De voorstanders der ongeschondene zelfstandig heid der afzonderlijke Staten inden Bond hebben dus in Pruisen een driedubbele nederlaag geleden. En dit achten wij niet ongelukkig. Dat Saksen, dat Mecklenburg zich tegen de uitbreiding van de competentie van den Bond verzet laat zich verdedigen: zij verliezen eene zelfstandigheid, die zij tot nu hadden maar Pruisen blijft toch altoos de eers e, de machthebbende inden Bond; verklaart men zich dns in Pruisen tegen de verdere uitbreiding van de Bondsbevoegdheid, dan kan dit alleen afkomstig zijn van hen, die eigen lijk het geheele werk van 1866 veroordeelen, die aan het heilige rijk van Pruisen zóo gehecht zijn, dat zij boven een eenheid, verkregen door eenige concessiën van Pruisen's zijde, verkiezen eene versnippering van krachten, gelijk die vroeger bestond, een verzameling van staten, die naar taal en oorspong bij elkander behoorende, toch ieder zich opsluiten in den engen kring van hun eigen particularisme. De vraag nu hoever de Bond kan gaan in de uitbreiding van zijne competentie was het, die vooral in het Pruisische Huis van afgevaardigden is besproken. Het voorstel van de heeren Miquel en Lasker was, om de Pruisische regeering uit te noodigen, dat zij haar invloed zou gebruiken om de bevoegdheid van den Bond uit te breiden ter regeling van het geheele burgerlijke recht. Tegenwoordig behooren volgens de Bonds-con stitutie alleen tot zijne bevoegdheid: het recht der verbindtenissen, het strafrecht, het handels- en wisselrecht, en de burgerlijke rechtsvordering. Nu bfetoogden echter de voorstellers van het amendement, dat de Bondsraad het recht heeft om met meerderheid van der stemmen, eene verandering in de constitutie te brengen, eu alzoo deze bepaling te wijzigen. De minister van jus titie sprak dit niet tegen, al verklaarde hij zich tegen het voorstel. Sommigen meenden, dat deze verandering in de constitutie toch nimmer de rechten der afzonderlijke staten, gelijk die nu bestaan kan verkorten, doch het voorstel werd met 218 tegen 116 stemmen aangenomen, en daarmede zijn van Pruisische zijde - dit kan niet ontkend worden - de sluizen opengezet voor eene onbepaalde uitbreiding der competentie van den Bond. Egypte. Sir Samuel Baker heelt in een particulieren brief de hoofdpunten ontwikkeld der expeditie, aan welker spits de onderkoning van Egypte hem heeft geplaatst. De tocht is naar het binnenland van Afrika bestemd en heeft ten doel vooreerst, de inlijving bij Egypte van het aan den evenaar gelegen Nijlbassin. Verder zal de heer Baker namens den onderkoning eeu krachtig bestuur aanstellen over de thans onophoudelijk met elkander overhoopliggende stammen. Ten derden denkt die heer maatregelen te nemen om in de veroverde landen de katoenteelt op groote schaal in te voeren, ten einde de inlanders in staat te stellen een voordeeligen ruilhandel met Engeland, inzonderheid met Manchester te beginnen. Ten vierden beoogt de expeditie de opening der scheep vaart op de beide groote Nijlmeren, en ten vijfden den aanleg door alle in te lijven landstreken heen van handelsstations, volgens het stelsel der Hudsonsbaai-Compagnie, ten einde de verstver- wijderde punten in het Noorden en Zuiden met elkander in nauwe verbinding te brengen. De troepen door den Khédive onder het kommando van Sir Samuel Baker geplaatst zijn samengesteld uit cavalerie, infanterie en artillerie, ten bedrage van 1710 man, voor twaalf maanden van leef tocht voorzien. De vloot, waarover hij bevel voert, bestaat reeds uit zes stoom booten van 40 paar denkracht en 80 groote zeilschepen, terwijl nog vier andere stoom- en 25 zeilschepen teChartum voor de expeditie worden gereed gemaakt. Bo vendien neemt hij 5 in den vorm van jachten gebouwde en van ijzer vervaardigde stoomvaar- tuigen, die uit elkander genomen kunnen worden, op de reis inede, en heeft een uitgelezen corps van Arabische scheepsbouwmeesters aangewor ven, die op den oever van het meer Albert Nyanza, hem eene tlottille van houten schepen zullen bouwen. „Ik ben," zoo schrijft hij verder, „door den onderkoning met onbeperkte macht bekleed, en heb carte blanche voor alle uitgaven. Ik heb de kosten zoo nauwkeurig berekend, dat ik, den onmetelijken voorraad van glazen kralen en andere ruilartikelen, de ijzeren stoombooten, en een aantal stooinmolens en andere werktuigen daaronder begrepen, tot nog toe slechts 26,000 pond sterling heb uitgegeven." Aan het slot van den brief deelt eindelijk de heer Baker mede, dat hij langs den Witten Nijl tot aan Charthum eene geregelde maandelijksche postverbinding zal tot stand brengen, ten einde de beschaafde wereld op de hoogte zijner gewich tige onderneming te houden. Frankrijk, In het dagblad la France leest men het vol gende: „De cardinaal aartsbisschop van Rouaan Mgr. Bonnechose, is naar het oecumenisch con cilie vertrokken met eene volledige verzameling tekstboekjes van al de opera's, die tegenwoordig in onze schouwburgen plegen te worden opge voerd. Het concilie zal die teksten uit het theo logisch oogpunt toetsen en de opvoering toelaten of verbieden, naar gelang zij al dan niet in over eenstemming zijn met de zedelijke en wijsgeerige stellingen van het Katholicismus. Het is zeker, dat de excommunicatie waaronder de tooneel- spelers liggen, zal worden opgeheven, maar dat zij voor de duellisten in stand zal blijven." Volgens den staat van den specialen in- en uitvoerhandel over het afgeloopen jaar leverde België voor 75,000,000 fr. koopwaren aan Neder land, en ontving het er van Nederland voor 121,700,000 fr. Uit het eerste cijfer blijkt eene toe neming van tien, en uit het tweede van zesen twintig pCtvergeleken met 1867. De invoer uit Nederland was in 1868 tweeënzestig pCt. grooter dan de uitvoer derwaarts. België. Bij de voortzetting der discussiën over de mili- tiewet is een amendemert van den heer Kervijn de Lettenhove strekkende om geene andere plaatsvervanging bij de militie toe te laten, dan bij wijze van afkoop vóór de loting, met een groote meerderheid verworpen. Een amendement van den heer Vanhumbeeck is naar de centrale afdeeling verzondenhet heeft ten doel om geene plaatsverganging toe te laten, wanneer dit recht niet bij de inschrijving is voor behouden, terwijl tevens hij, die zich dit recht voorbehoudt, in ieder geval verplicht is om in de garde civique te dienen, en zich geheel op eigen kosten daartoe te wapenen en te kleeden. De garde civique, zoo voegt het amendement er bij, is bepaaldelijk geroepen om in geval van oorlog als hulpkorps bij het leger te dienen. De min. van binn. zaken heelt op dit amen dement nog een sub-amendement voorgedragen, volgens 'twelk ieder, die zich het recht van plaats vervanging voorbehoudt, een zekere, door de wet vastgestelde, som moet opbrengen. Hij die zich later wil doen remplaceeren, moet de goedkeuring des konings hebben en het driedubbele van deze som betalen. Nadat deze. amendementen naar de centrale afdeeling waren verzonden, is de discussie over de verdere artikelen voortgezet, die de eischen, waaraan de remplafanten moeten voldoen, voor schrijven. TELEGRAMMEN. Port-Saïd, 25 Nov. De pakketboot Euryanlhe, metende 2442 tonnen, en de Alphee, metende 2464 tonnen, zijn door het kanaal van Suez ge komen. Beide schepen hebben eene zeer gelukkige reis gehad. Belfort, 25 Nov. Het lijk van Kinck, den vader, is heden alhier door den rechter van instructie gevonden. New-York, 25 Nov. Het hooggerechtshof heeft last gegeven tot schorsing van den heer Gould en zes andere directeuren van den Erie-spoorweg, als beschuldigd van wanbestuur. Er zal eene commissie benoemd worden tot onderzoek van de zaak der spoorweg-maatschappij. Madrid, 25 Nov. De Gouverneur der hoofdstad heeft last gegeven dat alle wapenen, niet behoo rende tot de wapenen der militie, binnen drie dagen moeten worden uitgeleverd. Londen, 25 Nov. De Koning der Belgen ont ving op Buckingham Palace den Lord Mayor en het stedelijk bestuur van Londen, benevens een honderdtal provinciale Mayors eu andere autori teiten. Op de toespraak, die tot Z. M. werd ge richt, antwoordde de koning onder anderen met den wensch dat de vriendschappelijke verstand houding tusschen België en Engeland zou blijven voortduren HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 25 Nov. HofUe. De veiling van de N.-H.-M. te Amster dam gehouden liep zeer coulant af, in den aan vang zelfs zeer wild, zoodat voor de hoog gele en Preanger soorten 2 a 3 ets. boven taxatie be steed werd. Overigens waren de besteedde prij zen op en iets boven taxatie, terwijl voor de Triage soorten 3 a 6 ets. boven taxatie betaald wer den. De markt is zeer vast en voor de ordinaire zuiver smakende soorten was veel navraag. Suiker. Ruwe. In de op gisteren gehouden N.-II.-M.-veiling van 18380 krjs. Java werd de ge heele qualiteit verkocht tot dooreen 1 kwart boven September II. Voor de veiling vonden bij parti culieren eenige verkoopen plaats, waarvan de juiste bijzonderheden niet zijn bekend geworden. Geraffineerd. Met weinig kooplust. Het aanbod is ook gering. Tliee. Vast. Vooral naar Java-soorten uit de laatste veiling te Rotterdam werd gezocht en op sommige nummers winst bedongen. Rijst. Stil, doch prijshoudend. Specerijen. Van Noot werden 23 vaten en 3 kisten en Foelie 8 vaten en 2 kisten particuliere aanvoer uit de hand afgedaan. Men houdt de prij zen thans: Noot N°. 1 104 a 108 ets. N°. 2 103a 104 ets, Foelie D 195 ets., E 190 ets. Nagelen N". 2 28 Si a 29 ets. N8. 3 26 ets. Peper 25 ets. Alles entrepot. Frulten. 2 ladingen vijgen werden tot onbe kende prijzen afgedaan. Van Sultana Rozijn zijn 500 dozen nieuw den 26,ten in veiling. Nieuwe krenten worden op 7 16 gehouden. Meekrap. Met eenigen handel tot vorige prijzen. Indigo. Zonder omzet, doch zijn per Ternate weder eenige partijtjes aangevoerd. Potasschen. Stil. Petersburger 13.50 te koop. Katoen. In vaste doch k,alme stemming met enkele omzettingen van weinig beteekenis. Wol. Vast en in gunstige stemming. Tin. Zeer gedrukte stemming, nominale notee ring voor Banca f 65. Petroleum. Zeer (lauw en aangeboden door dien verscheidene koopers van lossende partijen niet wenschen te ontvangen maar willen reali- seeren Uit de tweede hand is daardoor belangrijk lager afgegeven, terwijl de. meeste importeurs tot de huidige prijzen volstrekt niet aan de markt zijn. De laatst besteedde prijzen zijn /"28 a/128.25 voor kleinighedenbij partij van eenige hon derden vaten zoude wel lager te koop zijn. Oliën. Raapolie cont. fi'A; Mei f 44.25, 744.50 Dec. f42.50, 742.75. Lijnolie cont. 733.50; Mei 734.50. Patentolie cont. 747, 746.75; najaar 747;; Mei 1870 749. Granen. Zeer stil en flauw gestemd. Meel. 1ste qual. flb.lb, f 16; 2de qual. 713.50, 714; 3de qual. 11.50, 712. Keizersmeel 721, fib. Marktberichten. Goüda, 25 Nov. Kaas. Aangevoerd 16 partijen late qualiteit. Graskaas. Prijzen 727.50 729.50. Boter. Prijzen der Weiboter 70.52 70-62. De veemarkt met goeden aanvoer, alle soorten werden tot hooge prijzen vlug verkocht. Vette varkens golden f U.25f 0.28de5 hectogrammen, de handel id magere varkens eu biggen was traag, vette schapen waren vlug te verkoopen. Beoktzalieo. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 26 November 1869, is veroor deeld: H. H te Woerden, wegens verbreking van af sluiting en rebellie, tot eene cell. gev. van 15 d., eene geldb. van fib, of subsid. gev. van 2 d. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 26 November. De algemeene beraadslagingen over bet budget voor 1870 hebben een aanvang genomen eu het Lat zich aanzien dat zij uog geruimen tijd de Kamer zullen bezighouden, daar het uit de discussie van heden blijkt, dat zij de finantieele quaestie grondig wenscht te behandelen. Twee sprekers hebben zich daartoe geheel bepaald, de heeren Van Kuyk en Van Akerlaken. De eerste verviel geheel en al in afkeuring van het beleid van deu minister van finantiën en wat het verleden en wat zijn plannen voor|de toekomst betrof; de tweede had den tegenwoordigen toe stand reeds voor tien jaren voorspeld wegens al de millioenen voor zoovele openbare werken uitgegeven. De tegenwoordige regeering had daaraan echter geen schuld. Zij verdiende het verwijt van het achterwege laten der noodige maatregelen om het deficit van 11K, millioen te verminderen, want hij was geen voorstander van leenen. Van de eene leening sloeg men tot de andere over en daarom gaf hij de voor keur aan het temperen van het verlangen voor open bare werken, of wilde men die met alle geweld, vermeerdering van belasting. De plannen van den minister voor de toekomst achtte hij niet voldoende, omdat ze in de bestaande behoeften niet voorzagen Ten slotte ontwikkelde bij een plan tot herziening van ons belastingstelsel. Tot eene andere categorie van sprekers behoorden de heeren Van Lijnden, Bichon en Van Sypestein, die zich meer op politiek terrein plaatsten en uit de handelwijze in verschillende quaestiënonderwijs, finan ciën, koloniën en k'eswet aanleiding vonden om hun vertrouwen aan deze regeering te ontzeggen, omdat dit beleid niet voldeed aan de behoefte van het volk en de eischen in het belang van het Vaderland. Ook de heer Van Houten betreurde het, dat hij bij de 'ministers niet die warmte en d e vastheid van wil voor zijne beginselen aantrof, welke hij wel zou wenschen. Hij zou geen oppositie maken, maar, zoo uoodig, gebruik maken van net recht van initiatief. De/.e spreker begon met te wijzen op het belang van de sociale quaestiën, die sinds 1848 waren opge rezen, en die door niemand, en 't minst door hen die aan de groene tafel waren gezeten, mochten ge negeerd worden De vraag is hier, zoo ging spr. voort, of herziening van wetgeving kan bijdragen tot ver betering van den toestand des werkmans? Vier onder werpen behandelde hij daarop: 1°. de bepaling van art. 415 C. P., 2°. ons belastingstelsel, 38. het mili taire stelsel, en 4°. de kieswet; deze allen moeten gewijzigd worden. LAATSTE BERICHTEN. Amsterdam, 26 Nov. Tarwe, O. B. Pools 330 optijd; Rogge Petersburg 180 c. z/k.; Galatz 192,188 c. z/k.; Taganrog 180 c. z/k.; Aichangel 180 c. z/k.; levering Maart 183, 184, 185, 184, 183, Mei, 183, 184, 185, 184; stemming Tarwe Hauw; Rogge dadelijk onveranderd; levering flauwer; Raapolie vliegend 3914, najaar 39, 38a, voorjaar 40Mi, 40a; Lijnolie vliegend 30a, na jaar 304#, 30», voorjaar 32. München, 26 Nov. De uitslag der stemming is, dat 80 Ultramontanen en 74 liberalen zijn geko zen. Waarschijnlijk zal het ministerie zijn ontslag indienen. Londen, 26 Nov. De Prinses van Wallis is in den afgeloopen nacht van eene. dochter bevallen. Bordeaux, 26 Nov. Gisteren avond is hier eene groote meeting van voorstanders van het vrijhan delsstelsel gehouden onder voorzitting van den maire; 4000 personen woonden deze vergadering bij. Door vier afgevaardigden van de Gironde werden redevoeringen uitgesproken, welke leven dig werden toegejuicht. Jules Simon drong aan op de handhaving der handelsverdragen, en op volledige toepassing van het stelsel van den vrijen handel, zoowel van binnen als naar buiten. Deze redevoering maakte een diepen indruk. Triest, 25 Nov. Volgens berichten, uit Cattaro ontvangen, is de vervolging van de insurgenten, die zich in liet ongenaakbare gebergte van Cri- cosvic hebben genesteld, eene onmogelijkheid en is, zoo ten gevolge van den toestand van het terrein als van de weersgesteldheid, eene blijvende bezetting van de hoogten bij Dragali en Lagvoz- dac ondoenlijk. Van daar dal de troepen hun hoofdkwartier naar Cattaro hebben verlegd, en op verschillende gewichtige punten van de in bezit genomen hoogten blokhuizen zijn opgericht. Florence, 26 Nov. De Opinione meldt, dat de heer Lanza gisteren in den loop van den avond door den koning is ontvangen. Z. M. heeft nog geen besluit genomen met betrekking tot de vor ming van een nieuw kabinet. De Gazelta d'Ilalia zegt, met betrekking tot het artikel van de Times en den brief van den heer Rapallo, dat laatstgenoemde met geenerlei offici eel karakter is bekleed en derhalve noch kan bevestigen noch ontkennen waar het de belangen geldt van den hertog van Genna. Het hoofd van de koninklijke familie is koning Victor Emma nuel. De heer Rapallo is geen lid van de konink lijke familie, en kan dan ook zijn wil niet op dringen aan dien van de hertogin van Genua, moeder van Prins Thomas.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3