bureau tot het ontwerpen van een reglement aan bovengenoemde heeren toegevoegdde heeren Bosscha Jr., Bassecour Caan, Straub, VV. Van Goltstein en llensing. Een voorstel van den heer De Witte van Citters, om eene bepaalde richting aan de afdeeling af te bakenen, met het oog op de leemte, die hieromtrent in de algemeene ver gadering te Utrecht is gelaten, werd verworpen. Daarop zijn alle aanwezigen als leden toegetre den. De contributie is op een gujden per jaar bepaald. Uit Friesland wordt aan het U. D. geschreven: De tongblaar onder het rundvee, hoewel van voorbijgaanden aard en niet kwaadaardig, was echter oorzaak, dat de zoo rijke Friesche vee stapel in den laatsten tijd, wat den gezondheids toestand betreft, wel iets te wenschen overliet. Welk eene uitgebreidheid deze ziekte erlangde, bewijst het volgende: Volgens opgaaf'toch waren bij bet einde der vorige maand in deze provincie niet minder dan 36,635 runderen daaraan lijdende, en wel bij S320 veehouders, die gezamenlijk 79,341 runderen in de weide of op stal hadden. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat de geheele rundveestapel in dit gewest volgens de laatste opgaven bestond uit £05,bill stuks en het getal veehouders 12,779 was. Andere ziekten kwamen in den laatsten tijd onder het rundvee zeer weinig voor. Gevallen van longziekte hebben zich zelfs in geen twee maanden voorgedaan. Wij vernemen dat Mgr. Deppen, bisschop van Samos en coadj. van hel diocees's-Hertogenbosch, zich tegen het einde der maand naar Rome zal begeven om het concilie bij te wonen, vergezeld van den heer Bogaers, geheim kamerheer van Z. H. en deken te Cuyk. Venlosch weekblad.) Vele echt-oud-Hollandsche-zindelijke huismoe ders, tevens goed bekend met verstandige huis houdkunde, zien er terecht tegen op, om, als zij zeiven geen gelegenheid hebben om haar wasch- goed te bleeken, hel wit te maken door middel van zoogenaamd bleek water, Eau de Javelle, alias chloor water. Bezigen zij daarvan, dan zien zij de goederen wel wit worden, maar bespeuren mees tal spoedig de schadelijke inwerking van hel chloor op die goederen. Het genruik toch van dusgenaamd anti chloor is verre van algemeen bekend te zijn, en levert toch ook eeiiigermale zijne bezwaren op. Ru is sinds kort de onder- zwuveligziire soda of natron (hyposulphis natri cus) veel goedkooper geworden, dan zij vroeger was. En dit is oorzaak dat wij op liet gebruik er vau tol hleekiug van vvaschgoed de aandacht willen vestigen. Men beeft niet anders to doen, dan dat waschgoed te laieu trekken in water, waarin men iels van dat zout heelt opgelost. Weuscht men snelle inwerking, dan behoeft men slechts eenigen azijn toe te voegen. Het gebruik van een en ander levert goede resultaten, terwijl bij lange na de schadelijke gevolgen, die men bij chloor ondervindt, met te v reezen zijn. (A'ed. Ind.) Naar men verneemt, is de heer N. Beets, ver vaardiger vau de jongste feestcantate, benoemd tot otlicier van de orde der Eikenkroon, en niet tol kominundeur, zooals in de vorige week bij vergissing werd gemeld. Bij den boekhandelaar Ono Pelri, te Rotter dam, is vanwege liet departement van koloniën verkrijgbaar gesteld de Topographisehe kaart vau de residentie Djokjokai la, iu 4 bladen, tot den prijs van f 5. De minister van oorlog brengt ter kennis van gegadigden, dat de gelegenheid bestaat om als stahni.zikaiit geplaatst te worden bij het korps stafmuzikanten te Balaviu. Er zijn benoodigd; 1 solo-klarinet en 1 klari net. De voorwaarden, die gunstig zijn, kan men apotheek van de Wed". 1.1. tedeed ontbieden. Wat doet men niet om een lijder te behouden, inzonderheid wanneer men liclitgeloovig is. Bo vendien, men had immers een jongen, die gedu rig naar kon gaan. Drie of vier keeren in de week moest Kornelis derwaarts. Hij gaf er niet om of het gedurig sneeuwde of regende. Wanneer liij op weg was, werd hij door niemand beknord. Niet zelden werd hij, wanneer Maartense he- vige pijnen leed. des nachts om den dokter ge zonden. Nu had hij wel dikwerf hooren zeggen, dat de weg bij nacht zeer onveilig was, maar wat zou dat' Was hij niet voorzien van een stevigen eikenhouten knuppel, en van een scherp knipmes? De aanranders zouden hun bekomst van hem kunnen krijgen. Alles wat men tot het beboud van Maartense beproefde, bleef vruchteloos. Na 't uitstaan van hevige smarten bezweek hij. Op den dag zijner begrafenis heerschte een bui- tengewone drukte in het sterfhuis De oningewijde zou er in den waan gebracht worden, dat hij zich in 't huis der maaltijden bevond. Zoo'n oud- Drentsclie begrafenis herinnert, ouder meer, aan onze Germaansche afkomst. Menig landman zou meenen, dat hij zwaar zondigde, wanneer 't op vernemen bij den heer F. Dunkier, directeur van de muziek bij het regiment Grenadiers en Jagers te 's Graven hage. Z. M. heeft aan G. De Vreede, te Werkhoven, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hem door Z. H. den paus geschonken; en aan J. J. Beelen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burg. der gemeente Tegelen. Z. M. heeft benoemd tot 2den luitenant bij het wapen der infanterie: bij het 6de regiment, den cadet G. C. Coster van Voorhout; bij het 7de reg., den cadet H. Merkus Wilier; bij het wa pen der cavalerie: bij het 2de reg. huzaren, den cadet C. L. B. A. Loisel; allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Amsterdam, 24 November. De geneeskundige raad voor Noord Holland hield gisteren zijne najaarsvergadering op het raadhuis alhier. Onder de rapporten, die door verschillende commis- siën werden uitgebracht, was dat betreffende den toestand en de voorziening in goed drink water in Noord-Holland, van het meeste belang. Het van rijkswege uitgegeven verslag der drink water-commissie in het vorige jaar, had den ge neeskundigen raad aangespoord, om dit onder werp meer in het bijzonder voor Noord Holland tot een punt van onderzoek te maken. In het gemelde rapport wordt op den slechten toestand van het drinkwater in zeer vele gemeenten ge sproken en de misbruikeu die tot bederf van het water aanleiding geven. Tevens werd daarin de ivensch geuit, dat er een stelselmatig onderzoek zou worden ingesteld naar den invloed, welken het gebruik van slecht drinkwater op de ver spreiding van epidemiën als iutermitteerende koortsen, typhus en cholera uitoefent. Ouder de middelen in het rapport vermeld, om goed drinkwater te verkrijgen, worden aan bevolen: 1°. het van gemeentewege verbieden dat de privaten zich in slooten of vaarten ontlas ten 2°. het aanleggen van regenbakken of an dere vergaarbakken van regenwater, met ver- tneiding vau looden goten en pijpen, benevens de boring van de zoogenaamde. Norlonsche pijp- wellen, en 3°. de zuivering van rivier- of brak- ivaier door middel van ijzer chloride. Hedeiinainiddag te twee uren zijn op's rijks marinewerf alhier de kielen gelegd voor twee monilor-i, welke genaamd zullen worden de Hyena en de Panter. Dr. Carl Vogt zal, naar wij vernemen, ook hier Ier slede voorlezingen houden over de Urge- schichte des Menseden indien dit plan genoegzame ondersteuning vindt. Voorburg, 23 November. Hebben de feesten, in de vorige week le 's Graven hage gehouden, voor velen aangename herinneringen achterge laten, er zijn er die bij het herdenken van die dagen op minder aangename wijze worden ge troffen. Zooals steeds liet geval pleegt te zijn wanneer eene groote volksmenigte zich op een punt verzamelt, waren ook daar verscheidene zakkenrollers, om op dat goed voorzien jachtveld hun geluk te beproeven. Onder het aanlal slacht offers door hen gemaakt belmoren twee geachte ingezetenen uit deze gemeente, die niet lang na hunne aankomst te 's-G raven li age, tot hunne groote verwondering en teleurstelling, van hunne gouden horloges waren ontlast. Moordrecht, 2f November. Door de heeren J. Drost Az., Ds. H. M. Van Loon, G. A. Van Hou- weninge GzM. J. Van Lakervelri, J. J. Snellen Ds. J. VV. G. Van Maanen is dezer dagen eene oproeping aan verscheidene ingezetenen gericht, tot het houden eener vergadering, ten einde al hier eene afdeeling van het onlangs opgerichte Schoolverbond te vestigen. Tiel, 24 November. In de op heden gehouden zoo'n «groeve" niet ging naar ,/'t olde ge bruik." Maartenses weduwe was sterk aan 't olde ge hecht. Doch bij haar gehechtheid aan overoude gebruiken was ze in erge mate bijgeloovig. De bewering moge waarheid bevatten, dat het bij geloof een bewijs is, dat de mensch in betrek king staat tot een geestelijke wereld, de geschie denis leert echter, dat het zeer schadelijk voor 's menschen ontwikkeling gewerkt heeft. Het treedt in velerlei gestalten en niet het minst in de gedaante van vroomheid te voor schijn. 't Vervolgt den mensch als een dreigend spook en 't valt hem niet zelden op een vreeselijke wijze aan. Dit ondervond ook de weduwe van Maartense Lang voor 't overlijden van haar man, was ze door de bestendige vrees gekweld geworden, van weldra een harer dierbaarste betrekkingen te moeten verliezen. Eiken nacht had ze een zacht getik in haar bedstede gehoord alsof er een hor loge aan den wand hing. De „Jodendokter" had gezegd, dat het tikken aan den wand door in het hout aanwezige diertjes teweeggebracht werd; maar was't door den dood van haar man niet zonneklaar bewezen, dat het verdachte ge luid door een voorspooksel, of, zooals zij zich uit drukte, door een „voorgespens" was veroorzaakt? vergadering van den Gemeenteraad is met 7 tegen 6 stemmen tot de oprichting eener Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen cursus besloten. Wan neer de aangevraagde rijkssubsidie nu slechts verleend wordt, zal onze stad zich weldra in het bezit eener inrichting voor onderwijs mogen ver heugen, waaraan de behoefte zich hoe langer zoo meer doet gevoelen. Sneek, 23 November. In eene der laatste zit tingen van het kantongerecht alhier is een von nis uitgesproken over eene hoogst onzedelijke, maar bijna elk oogenblik voorkomende hande ling en dat we daarom te eerder onder de oogen van alle heeren kantonrechters en onder die van 't publiek wenschen te brengen. Zekere M. V. te Sneek is tot boete van f 1 veroordeeld wegens het doelloos en wreedaardig mishandelen van een dier. Of het een kalf geweest is, dat zijn weeken bek moest meten met de hardheid der straatkeien, of een bezwijmend span honden, dat door de striemen eener harde zweep nieuwe veerkracht moest vinden voor de afgebeulde spie ren, wordt niet vermeld en doet ook minder ter zake. Het coDstateeren van een, door ons van harte toegejuicht vonnis, voor een zoo vaak straf feloos gepleegd wordend en toch zoo hoogst on zedelijk misdrijf, w as voorshands slechts ons eenig doel. Men spiegele er zich aan. Groningen, 24 Nov. De hoogleeraar Dr. M. Sal- verda zal, gelijk hij dit reeds meermalen deed, ook in dezen cursus weder geheel kosteloos voor onderwijzers lessen geven over zoölogie. Op aan staanden Zaterdag is hij voornemens zijn cursus te openen. Gremengde Berichten. De Tielsche Courant meldt: Verleden Maandag werd door eenige heeren uit Avezaath een jacht georganiseerd op een wild zwijn, dat zich aldaar ophield en van Eek en Wiel schijnt gekomen te zijn. Toen men op het jachtterrein kwam, half weg Buren, zag men - want men had nog ge twijfeld - dat er wezenlijk een wildzwijn moest huisvesten. Er waren zeer aanzienlijke gaten in den grond gewroet en overal stond spoor. De bosschen werden afgejaagd, doch het dier werd niet gevonden, waarop men naar Erinchem trok. Aldaar bracht een jonge schaapherder de tijding, dat hij het beest gezien had in een vrij klein boschje. Voor men het nog goed afgezet had, kwam het dier te voorschijn; de beweging endedrukte van de aanzienlijk toegenomen schare kon niets anders doen verwachten. Het beest kwam tegen een polsdrager in, die zich natuurlijk niet zeer op zijn gemak gevoelde. Door een luid geschreeuw daartoe nog te eer aangemoedigd, ging het op den loop, zwoin de Linge door, en begaf zich naar Up Hemert. Het werd achtervolgd tot het duister werd, doch niet meer gezien. Het dier was zeer groot, grooter dan onze grootste tamme varkens. Onder de middelen, welke te Capelle (Noord- Brabant) met vrucht worden aangewend, om het schoolverzuim te bestrijden, behoort o. a dat van wege het burgerlijk armbestuur aan de school gaande kinderen van behoeftigen, geregeld na alloop van eiken schooltijd, voeding wordt ver strekt, terwijl door het gemeentebestuur het ge ven van kosteloos onderwijs steeds in ruimen zin wordt toegepast. Ds. Laan, predikant bij de Nederl. Hervormde gemeente te Maassluis, trad jl. Zondag namiddag voor een talrijke schare op, doch verliet onmid dellijk den kansel, na verklaard te hebben dat er zich onder zijne hoorders personen bevonden, voor wie hij niet gezind was te prediken. De strijd die in Cattaro, op de kusten van Dalniatië, gevoerd wordt, heeft den prijs der levensmiddelen aldaar ontzaglijk doen stijgen; een ei bijv. kost 30 kreutzer, gelijk aan 30 cent. Daarenboven was de tafellamp, acht dageD voor den dood van Maartense, uitgegaan. Wel had men bevonden, dat de katoenpit ge heel verbrand was, maar achtnen kon zooveel oorzaken vinden als men verkoos, doch de eenig- ste oorzaak was te laatste instantie, niets anders dan een „voorgespens". 't Werd haar dikwerf bang om het hart, wan neer ze herdacht, hoe op den dag der begrafenis de lijkstoet weinige schreden van haar woning had moeten stilhouden, doordien de leidsels der paarden, die voor den lijkwagen gespannen wa ren, onder den disselboom waren vastgeraakt. Weldra zal er nu weer iemand uit haar huisge zin grafwaarts gevoerd worden. „Hoe kan men," had ze gekermd, „buurman Roelof, die altijd zoo slofferig is, ook laten mennen!" „Even alsof 't een ander," troostte een pries ter van het bijgeloof, „dat ook niet gebeuren kon. Wat gebeuren moet, moet gebeuren." Toch waande men zeer verlicht te zijn. Men had er niets vermetels in gezien, dat de lijkwa gen getrokken werd door dezelfde paarden, met welke Maartense zoo dikwerf geploegd en geëgd had. Enkelen zagen in zoo iets een groot waag stuk. Voorbeelden waren in menigte voorhanden, dat de lijkkist overeind op den wagen was gaan staan en dat de paarden op 't hol waren geraakt. Le Droit behelst het'Vërha'al van de inhechte nisneming van een beambte bij de verzekering maatschappij le Soleil, die door zijne moeder een aantal autographen van Béranger, Rossini, Meyer beer, Rachel, Blucher, Talleyrand, enz., aan den Parijschen boekhandelaar Muffat en aan den ar chivaris Charavay heeft doen aanbieden, die, ofschoon uitnemend nagemaakt, gebleken zijn alle onecht te zijn. Hij is op zijn kantoor in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij bezig was een autograaf van Silvio Pellico na te maken. Graaf Derby, die onlangs overleed, heeft een fortuin nagelaten, welke per jaar 190,0(10 pd. st. afwerpt. Te Dresden heeft opnieuw een groote brand gewoed de magazijnen der pontonniers zijn voor een groot gedeelte afgebrand. De schade wordt op 500,0110 thlr. begroot. De brand is aangestoken door een sergeant, die gelden van de administratie verduisterd had; na eerst door het vuur een na der onderzoek onmogelijk gemaakt te hebben, heeft hij zich door eeu pistoolschot van het leven beroofd. Een Parijzenaar heeft een brevet genomen voor eene door hem gedane uitvinding, welke langen tijd het onderwerp van de ijverigste na- sporingen geweest is. Het is een fabrikant van shawls die, zonderling iets, de besturing van den luchtballon meent gevonden te hebben. Zijn uit vinding bestaat in eene kleine pneumatische machine, die vóór aan den ballon gebracht wordt en een luchtledig doet ontstaan waarin de ballon door de hem omringende lucht gestuwd wordt. De uitvinder is in onderhandeling met eene fabriek waaraan hij zijne vinding tegen een prijs van 500,000 franken wil verkoopen. Vooraf echter zal eene proefneming op groote schaal genomen worden. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de reede van Kroonstad op 16 dezer, reeds in die mate door het ijs was bezet, dat de scheepvaart tusschen de hoofdstad naar gemelde haven niet langer onderhouden kon worden. Op de Newa was den volgenden dag veel ijs. De Amerikanen geven soms zonderlinge na men aan hunne kinderen. Eene dame uit Michi gan had een kind, dat zij meende of hoopte het laatste te zullen zijn, Einde genaamd. Maar de goede vrouw had buiten den waard gerekend. Er kwam nog een meisje, toen nog een jongen en nog een meisje. Zij noemde ze Addenda, Ap pendix en Supplement. BUITENLAND. Italië. Juist is de kamer bijeengekomen, of het minis terie biedt zijn ontslag aan, omdat bij keuze van den president en de vice-presidenten geen der ledeD van de partij die het steunt, zijn ge kozen. Het is dus moeilijk om te bepalen welk minis terie thans zal optreden; de kamer heeft zich niet uitgesprokeu vóór dit of dat beginsel, het heeft zich ten hoogste verklaard tegen het thans be staande ministerie: bij de verschillende partijen, waarin de leden der Kamer verdeeld zijn, is het dus onmogelijk te zeggen, wie eigenlijk de meer derheid in de kamer heeft. Twee der gekozene vice-presidenten behooren tot de linkerzijde, en éen tot de Piemonteezen, die partij, welke zich ge vormd heeft na de verplaatsing van de residentie naar Florence. De koning heeft den gekozen president den heer Lanza bij zich ontboden, en naar men verzekert zal hij zich met de vorming van een ministerie belasten, maar zal hij den steun hebben van de kamer? Doch aan eene ministerieele crisis is men nu in Italië zoo gewend, dat deze overweging wei- Zeer bedroefd werd de weduwe toen eenige dagen na de begrafenis van haar man, een medicijnflesehje onder een sterken knal aan stuk ken sprong. Men zou ook verkwisting gezien heb ben om „dat dure goed," waarvoor men zooveel betalen moest, weg te gooien. De dokter had Maartense vergiftigd. Hij had hem met de medicijnen te veel vergif toegediend. „Zooals dat fleschje aan stukken sprong," meende men, „barstte op 't zelfde oogenblik ook het lijk van den overledene, 't Was ijselijkt" De meening, die men van den dokter koesterde, werd niet gunstiger toen men zijn rekening ont ving. „Wanneer Maartense hersteld ware geworden," zei de weduwe," dan zouden ze er niets van zeggen, maar nu? wat baat had zijn hulp aangebracht? Immers niets! En had mijnheer L. niet gezegd, dat ze door het halen van medicijnen uit dwaas gehandeld hadden, daar de deugdelijkste geneesmiddelen ook te M. te bekomen waren? „Goed, waarin vergif, misschien wel rattenkruit was, kon men overal wel bekomen." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2