een hooiberg is verbrand; de korenberg daar naast heeft men nog kunnen behouden de drie spuiten van Leidschendam, Veemveg en Nootdorp hebben grootere onheilen voorkomen. Van Eyks boedel was niet tegen brandschade verzekerd De oorzaak van den brand is onbekend. Wassenaar, 21 November. Heden wordt het buitengoed Backershage van Z. K. H. Prins Fre- derik in gereedheid gebracht ten einde den Prins Zu Wied-Wied daarop tè ontvangen, die alhier morgenavond voor eenige dagen zal vertoeven. Men gelooft ook met zekerheid te kunnen mel den, dat de vorstelijke personen binnenkort van hier weder naar het buitenland zullen vertrekken. Zaltbommel, 22 November. Er heeft zich hier eene plaatselijke afdeeling van het Schoolverbond geconstitueerd. Tot bestuurders zijn gekozende heeren Dr. E. Epkema, W. J. Bonte; H. Ver meulen, J. Hartog, Dr J. G. R. Acquoy, H. L. Van Bloemen Waanders en B. Greeve. Staande de vergadering zijn reeds 56 leden toegetreden. Dokkum, 22 Nov. Duizenden bij duizenden schel- visschen werden sinds een paar weken aan onze kusten gevangen. Doch niet meer, zooals voor heen, gaan die landwaarts om in Friesland zelf te worden gevent, maar rechtstreeks naar 'l spoor om naar elders, buitenslands te worden gebracht. Naar we vernemen bestaat er eene associatie van eenige heeren in en buiten onze stad, welke zich met dit vervoer onledig houden. Voor eenige dagen nog werden al de visschen pas uit zee gehaald, namens gedachte schelvisch-compagnie opgekocht a tien cents per stuk en zegt men, dat éen vaartuig er bij de drieduizend en geen er beneden de tweeduizend afzette. Alleen de allerkleinste visschen laat men over voor de liefhebbers hier en in de omstreken en dan nog wel peperduur! INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Onbegrijpelijk is het, dat bij de groote menigte kaas, die hier te lande vervaardigd wordt, zoo zelf, dat duizeude ponden naar het buitenland worden verzonden, er in sommige voorname handelsteden in dat artikel zulk een gebrek aan kaas bestaat, dat men om het te bekomen, niet schroomt, om, als men een pakje aan een ander geadresseerd bij toeval in handen krijgt, zulks te behouden, als men bemerkt dat het kaas bevat. Wij geven daarom Heeren Handelaren in dat artikel bepaald in overweging of het ter voorko ming van dergelijke uazmqe niet raadzaam zoude zijn, voortaan kaas openlijk langs de grachten uit te laten venten. X.+Y. BUITENLAND. Rusland. De Invalide wederlegt de beschouwing van de Times, betreffende de voortgezette wapening van Rusland. De Invalide geeft te kennen, dat er niets anders plaats heeft, dan dat de Russische krijgs macht wordt aangevuld. Niemand kan van Rus land verlangen, dat het ten achter zal blijven in eene bedaarde, stelselmatige hervorming der armee, maar daarom is dat nog geene bedreiging tegenover andere Europesche Mogendheden. Ge durende de laatste vijftien jaren heeft Europa herhaaldelijk het oog op Rusland gevestigd, alsof het van dien kant een oorlog te gemoet zag, maar Rusland heeft zich ten gunste van den vrede verklaard en het heeft zich alleen verklaard tegen eene inmenging in zijne binnenlandsche aangelegenheden. Spanje. Terwijl Prim verklaart dat de regeering vast houdt aan de candidatuur van den hertog van Genua, en dat Victor Emanuel beloofd heeft dat hij de kroon in naam van zijn neef zal aanvaar den, blijft de Times dit laatste betwijfelen, en wordt, nadat den Italiaanschen prins Humbert, den troonopvolger, dezer dagen een zoon is gebo ren, de mogelijkheid besproken, dat de tweede zoon van Victor Emanuel de Piertog van Aosta thans de Spaansche kroon zou mogen aannemen. Prim - zoo wordt uit Spanje gemeld - zou het om 't even zijn, want de éeue Italiaansche prins is den anderen waard, terwijl buitendien de hertog van Aosta een man, de hertog van Genua nog slechts een kind is. In de Cortes is besloten om te verklaren dat Ferdinand de Lesseps zich verdienstelijk heeft gemaakt tegenover de menschheid. Behalve sym pathie voor het werk door hem tot stand gebracht, is liet ook bekendheid en ingenomenheid met zijn persoon, die de Cortes tot deze demonstratie hebben geleid. Vele jaren was De Lesseps consul van Frankrijk in Barcelona en in 1848 gezant te Madrid. Zijn houding, bij het beschieten van Barcelona in 1842, is het, die hem vooral in Spanje populair heeft gemaakt. Dultschland. Terwijl over de Frankforter uitzettingen een tijd lang het stilzwijgen is bewaard, wordt thans uit de Mainstad gemeld, dat de strenge maatre gelen van de Pruisische regeering een gewenscht resultaat hebben gehad. Terwijl voor 129 perso nen het Pruisische burgerrecht was opgegeven, zijn er slechts 5 behoeven uitgezet te worden, terwijl de meesten, toén zij zagen dat de Zwit- sersche regeering hen niet in bescherming nam, de wijsste partij hebben gekozen, en het verzoek hebben gedaan om weder als burgers opgenomen te worden. Reeds aan 30 jongelieden is dit toe gestaan. Franki-yk. Het verkiezings drama is atgespeeldhet scherm is gevallen en de indrukken van hetgeen men gezien heeft zijn voor't oogenblik nog te levendig in ieders herinnering, om te denken aan de dingen die komen zullen. De pauze is pas begonnen. Nu zijn het de berekeningen, van hetgeen iedere partij gewonnen of verloren heeft, die de Parij- zenaars vervullen, en spoedig wel is waar zullen zij weder aan andere dingen gaan denken, maar dan is het ook al 29 November geworden; en die dag, waarnaar men maanden lang heeft uitgezien, komt hen nu nog verrassen. Het Wetg. Lichaam zal bijeen zijn, voordat nog de naam van Ledru Rollin is vergeten. En Napoleon heeft zijn spel gewonnen! De opening van het Wetg. Lichaam zal plaats hebben, zonder agitatie, zonder dat er plannen voor demonstration op dien dag tot rijpheid zijn gekomen. Wat de verkiezingen betreft, zoo beschouwen de meeste liberale bladen de uitkomst als een zegepraal; wel is Rochefort gekozen, maar Cré- mienx en Arago hebben de meerderheid bekomen boven die, welke het Journal des Débats de voor standers der „republiek bij de gratie Gods" noemt. De democratisch-socialistische partij is geslagen. En wat Rochefort betreft zoo troost de Temps zich met de gedachte dat hij nu bij het Wetg. Lichaam het zeer waarschijnlijk wel otn het met een goed Hollaudsch woord uit te drukken zal „afleggen", terwijl hij, ware hij niet geko zen, telkens bij elke verkiezing weder onrust zou gestookt hebben. Met het oog op de heropening van de zittingen van het Wetg. Lichaam is er door eenige leden der rechterzijde eene vergadering gehouden, waarbij voor het voorzitterschap der Kamer de heer Schneider, en als ondervoorzitters de heeren De Talhouët, Busson-Billauld en Pinard worden aangewezen. Van eene wijziging in het ministerie blijkt niets verder. Volgens een bericht, in de Conslitutionnel voorkomende, eerbiedigt, de keizer de redenen die den heer Ollivier doen verkiezen om liever als lid dan als minister in het Wetgevend Lichaam op te treden. Zullen daarom de tegen woordige ministers aan het bewind blijven? En ziet de keizer niet in, hoe gemakkelijk zijn taak met andere ministers kan worden, nu het roode spook der republiek zooveel liberalen met de keizerlijke regeering heeft verzoend? Qui vivra verra. Pater Hyacinthe heeft een voorrede geschre ven voor een vertaling van eenige zijner preeken, die een protestantse!) geestelijke te New-York uitgeeft. Hij heeft dat stuk aan de Libertê gezon den met verzoek om het te publiceeren. Ziehier een der voornaamste zinsneden er uit; „Ik blijf getrouw aan mijn kerk en zoo ik opgekomen ben tegen de overdrijving, die haar te schande maakt en op den rand van den on dergang brengt, zoo heeft men aan de diepte van mijn smart de diepte mijner liefde kunnen afmeten. Toen onze Meester en ons aller Voor ganger den geesel opnam tegen hen, die den tempel ontheiligden, herinuerden zijne discipelen zich, dat er geschreven stond: „De ijver van uw huis heeft mij verteerd." Ik blijf getrouw aan mijn kerk, maar ik ben daarom niet minder gevoelig voor de belaugstelling, die men in an dere kerkgenootschappen heeft in hetgeen ik mag zeggen of doen binnen de grenzen van het katholicisme. Ik heb daarenboven nooit gemeend, dat de Christelijke gemeenten, die van Rome zijn afgescheiden, geen deel hebben aan de ga ven des Heiligen Geestes, en niet mede geroe pen zijn tot den onmetelijken arbeid der voor bereiding van het Koninkrijk Gods." Als een historische curiositeit wordt door een der Parijsche bladen gemeld: „In 1S4S ontving een commissaris der regeering der volgende de pêche „Arrestreer, door alle mogelijke middelen, den burger Louis Napoleon, indien hij zich in uw departement vertoont. (Get.) Ledru-Rollin." „Een jaar, of vijftien maanden later, ontving de prefect van hetzelfde departement eveneens eene depêche, aldus luidende: „Arrestreer, door alle mogelijke middelen, den burger Ledru-Rollin, indien hij zich in uw de partement vertoont. (Get.) Dufaure, „Minister van Louis Napoleon." België. Eergisteren zijn in de Kamer van vertegen woordigers de discussiën voortgezet over de mili- tiewet. Aan de orde was het systeem van plaatsver vanging. De heer Rogier heeft in een uitvoerige rede zijne denkbeelden hierover ontwikkeld. Plaatsvervanging keurde hij niet af, doch hij wees op de misbruiken, de verkeerdheden, de slechte soldaten, die bij het tegenwoordige stelsel van plaatsvervanging verkregen worden; en daarom verlangde hij dat de staat, en alleen de staat, voor plaatsvervanging zou zorg dragen. Doch kan de staat steeds over een genoegzaam aantal vrij willigers beschikken? Twee dingen zijn daartoe noodig, naar het oordeel van den heer Rogier. Reeds thans genieten de militairen vele voordee- len, maar geef hun, wanneer zij uit de dieust ontslagen worden, eene zedelijke belooning: het stemrecht, en daarbij een geldelijke remuneratie: een pensioen Zoo de staat hun deze twee dingen verzekert dan zal het aantal vrijwilligers belang rijk grooter, en het leger uit betere elementen samengesteld worden. De regeering maakte bezwaar tegen het mono- poliseeren van de plaatsvervanging: en wat de twee andere punten betrof, hierover wenschte zij zich thans niet uit te laten. De minister van oorlog besprak nog de groote kosten, die eene vermeerdering van vrijwilligers met zich zou brengen. Hij wees o. a. op het voorbeeld van Nederland, waar het departement van oorlog alleen jaarlijks 15 millioen gulden kost, terwijl er in België met bijna 2 millioen meer ingezetenen, slechts 18 millioen voor wordt uitgegeven. Een amendement van den heer Kervijn de Lettenhove heeft ten doel om plaatsvervanging, ook voor den onbemiddelde, mogelijk te maken. Bij Kon. Besluit van 12 Nov. jl. is eene oor- logschool ingesteld, welke verbonden zal zijn aan de militaire school. De oorlogschool zal ten doel hebben om het hooger onderwijs onder het leger te verspreiden, en stafofficieren zoowel voor oor- logs- als voor vredestijd te vormen. Bij deze school worden aangesteld: een kommandant, hoofdofficier van den staf, tien professoren, drie meesters, zeven repetitoren en een secretaris. Ook zal deze of gene cursus door professoren of leermeesters van de militaire school kunnen ge geven worden. Voor de regeling der studiën wordt een raad gevormd, sameugesteld uit de kommandanten der militaire school en van de oorlogschool en uit drie der hoogste in rang staande of oudste militaire professoren, welke raad jaarlijks na het eindigen van den cursus bijeenkomt en daarenboven, hetzij door den mi nister van oorlog, hetzij door den kommandant der militaire school, in buitengewone vergade ring kan worden opgeroepen. Een raad van toe zicht, bestaande uit een generaal der inf., een generaal der cav., een hoofdofficier van den staf en de hoofd-inspecteurs van het wapen der art. en genie, worden belast met de jaarlijksehe in spectie der beide scholen. De instelling dezer scholen is een uitvloeisel van de weelderige mi litaire inrichting, die ten vorigen jare is aange nomen, en waartegen zich zoovele stemmen in den lande doen hooren, omdat België als onzij dige mogendheid daaraan geen behoefte heeft, en hoe krachtig en kostbaar ook gewapend, toch bij vijandelijken inval weinig zou vermogen. TELEGBAJMMEN. Florence, 23 November. De koning is alhier aangekomen en met geestdrift ontvangen. Men verzekert dat de heer Lanza de opdracht tot samenstelling van een nieuw kabinet heeft aangenomen. Gisteren heelt men de laatste mijn in den Mont-Cenis aan de zijde van Italië doen springen. Het Italiaansche gedeelte van den tunnel, 6110 meters groot, is voltooid. Parijs, 23 November. De Conslitutionnel zegt dat de keizer niet- naar Compiègne zal terugkeeren. Londen, 24 November. De Times houdt staande dat Prim toezeggingen heeft van koning Victor Emmanuel, maar dat deze geen pressie zal uit oefenen op den hertog van Genua met betrek king tot de candidatuur voor den Spaanschen troon. Madrid, 24 November. Generaal üulce is over leden. De sterkte der troepen, die in de laatste drie weken naar Cuba zijn gezonden, bedraagt 24,000 man. De geestdrift bij de aanwervingen in de provinciën was zoo groot, dat men binnen den tijd van eenige uren, duizenden manschappen bij een had. In de Cortes heeft de minister van koloniën een ontwerp der constitutie voor Porto-Rico voor gelezen. Het beginsel van godsdienstvrijheid is daarin opgenomen, maar de slavernij wordt nog, althans voorloopig, in stand gehouden. Port-Saïd, 23 November (acht uren des avonds). De Aigle heeft den ganschen terugtocht van öuez naar hier in 15 uren afgelegd. Acht vaartuigen, die aan de opening hebben deelgenomen, zijn, zonder zich te Ismaila op te hebben gehouden, gedurende den nacht van Suez teruggekeerd. Berlijn, 24 Nov. Bij de voorbereidende beraad slagingen over het voorstel van de heeren Miquel en Lasker, betreffende eene uitbreiding der be voegdheid van den Noord Duitschen Bond ten aanzien van het algemeen burgerlijk recht, heeft de minister van justitie zich verklaard tegen het voorstel, op grond, dat de vertegenwoordiging van een der Bondsstaten zich niet op deze wijze in de Bondswetgeving behoort te mengen. Het voorstel is evenwel met 211 tegen 116 stemmen aangenomen. Kerlselijls Nieuws. nederl. Hervormde Kerk. Beroepen: te Hoevelaken: J. Kromsigt te Wijk; te Lienden: S. S. De Koe, cand.; te Alk maar en te HantumJ. G. Knottnerus te Exmorra; te UrkB. Cloos te Holysloot; te Kattendijke: J. De Bel, cand.; te Cortgene: J. J. Van der Lip te Leusden; te Kuilenburg: D. C. Nijhoff te Drim- melen; te Monnikendam: F. C. Magendans te Baambrugge; te Zaamslag. G. J. Vos te Zeven huizen; te Rozenburg: J. Kromsigt te Wijk bij Heusden; te Leimuiden: W. Van den Bijtel te 's-Grevelduin Kapelle; te Haamstede en te Steen bergen: M. Corstius te Oostzaan; te Beetsterzwaag c. a.: M. Wijt te Goënga; te Almelo: A. P. Van Gruting te Wageningen; teLelleus: II. Leemhuis te Blokzijl; te Paeseus: E. Jansen Schoonhoven te Moerdijk; te Schoonoort: H. C. Speekman te Waverveen. Aangenomen: te Geldermalsen: door H. Antink, cand.; te Stavenisse: door R. O. C. Ait- ton te Zijderveld; te Nederhorst den Berg: door H. Smeding, cand.; te Nieuwe Niedorp: door A. C. H. Calkoen te Winkel; te's-Heerenhoek: door J. Van 't Hooft, cand.; te Hillegersbergdoor D. H. Teljer te Oostburg; te Baarland: door Ra maker te Zoutelande. Bedankt: voor Scheveningen en voorElburg: door G. Ringnalda te Aarlanderveen; voor Uit wijk: door P N. Pikaar te Hoog Blokland; voor Hoogenstein: door L. Schouten te Harderwijk; voor Kockenge: door E. A. G. Van Hoogenhuyze te Heino; voor IJselsteindoor G. J. Van der Flier te Eemnes Binnen; voor Vlissingen: door B. J. Swaan te Eemnes Buiten; voor Kuinre: door P. W. Van Doorn te Steenwijkerwoldvoor Berg ambacht: Du Cloux te Spijk; voor Sprang: H. J. P. v. d. Linden te Zevenbergen. Christ. Gererorm. Kerk. Beroepen: te Giesendam: J. Hettema te Arum; te Goes: J. Middel te Gouda; te Emmen: J. Nentjes te Urk; te Amersfoort: A. Brink te Neuzen; te Zeist: H. W. J. Van Baaien cand.; te Stadskanaal: W. S. Veldman te Zwartsluis; te Oldeboorn en Terwispel: G. Bramer te Idsken- huizen; te Oldekerk: S. Oostei hagen te Hoogkerk. Aangenomen: te Winschoten: door E. Har- kema te Gasselter-Nieveente Rotterdam: door P. Wagemaker te Vlaardingen. Bedankt: voor Sappemeer en voor Onstwed- de c. a., L. J. Hulst; voor Schiedam en Charlois J. W. A. Natter te Middelharnis; voor Smilde: J. Bos te Meeden. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 25 November. In deze zitting zijn een zevental wetsontwerpen van ondergeschikt belang grootendeels met eenparige stemmen goedgekeurd. Hierbij valt te vermelden, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bij de behandeling van de begrooting voor Ommeracbans en Veenhui/.en den heer Gratama verzekerde, zijn denkbeeld om die bedelaars- gestichten onder beheer van het departement van justitie te brengen en hen inet het gevangeniswezen te vereenzelvigen, gaarne in overweging te zullen nemen. Nog verdient opmerking de van den Minister van Financiën door den heer De Bieberstein uitge lokte verklaring, dat spoedig een w. n. tot regeling van het burgerlijk pensioenfonds kan worden tege moet gezien. Na het trekken der afdeelingen werden tot hare voorzitters benoemd, de heeren Van de Putte, Sloet, Thorbecke, Van Lijnden en Van der Linden. Het eenige wetsontwerp, dat ten slotte tot eene min of meer langdurige en belangrijke technische discussie aanleiding gaf, was het wetsontwerp tot wij ziging van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1869 (Verhooging van de aldeeling materieel van de marine met 56,000 ten behoeve van den aanbouw van vaartuigen ter verdediging onzer rivieren). Het werd aangenomen met 44 tegen 20 stemmen. Morgen voortzetting te 11 uren. De ulgemeene beraadslagingen over de Staalsbe- grooting voor 1870 zullen dan een aanvang nemen. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhaoe, 25 November. Z. M. heeft aan den heer E. H. Scheidius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der. dir. bel. en ace. te Wijhe. Aan het departement van marine is heden aanbesteed de levering van: 13,0011 meter blauwe baai; 1500 meter blauwe voeringbaai; 2600 meter blauwe duffel; 3300 meter blauw monteringlaken; 1800 meter blauw gewoon laken; 1000 meter blauw half linnen7000 stuks zwart zijden doe- keu; 5500 stuks gestreept katoenen borstrokken; 250 rollen karldoek, N°. 2; 2400 stuks wollen dekens; 1500 stuks bonte overtrekken voor ma trassen; 1600 stuks bonte overtrekken voor kus sens. Onderscheidingsteekenen op laken500 voor vuurstokers 1ste en 2de klasse; 200 voor vuur- stokers 3de klasse; 500 voor matrozen 1ste klasse; 800 voor matrozen 2de klasse200 voor manschap pen van het vaste korps. Onderscheidingsteekenen op linnen; 600 voor vuurstokers lste en 2de klasse; 200 voor vuurstokers 3de klasse; 400 voor matro zen lste klasse; 500 voor matrozen 2de klasse; 200 voor kanonniers en 500 voor manschappen van het vaste korps. Minste inschrijvers waren: blauwe baai, Bogaarts en Zonen, te Tilburg a /'1.64s; blauwe voeringbaai,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3