ADVERTENTIES. Bondowosso, tevens vendum., Jhr. D. F. Van Alphen; tot tweeden com. ter seer, van den gouv. van Celebes en onderh., W. F. Prins; tot ass.-res. van Suinanap, tevens venduin., J. P. Baumgardt; tot gezworen landm. eerste kl. te Samarang, D. F. Stoll. Bij het postkant, te Weltevreden (Bata via): Tot hoofdcom. J. O. Tasch tot eersten com. H. L. Weiter; tot tweeden com. C. Loos; tot derden com. W. H. H. Snell; tot pred. bij de prot. gem. te Djokjokarta, C. 6. S. Begemann; tot pred. bij de prot. gein. te Madioen, J. F. Thieme; tot lid van het hoog mil. ger. J. Van Gogh; tot adv. en proc. bij het hoogger. Mr. L. W. C. Keuchenius; tot translr. voor de Maleische taal, J. L. Rhemrev. Verleend: Een tweejarig verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den subst.-off. van just, te Padang Mr. L. H. E. Croes; aan den lsten com. der posterijen C. H. W. d'Arlillact Brillwegens ziekte, aan den ing. 2de kl. van het stoomw. G. A. Hoogenstraatenaan J. P. Kloos, eerv. ontsl. offic. van gez., eene akte van toel. tot uitoef, der gen. en heelk. praktijk te Batavia. Ontslagen: Eervol, de gew. chef van het postk. te Tagal W. C. S. J. Versfelt; de gew. cipier bij 's lauds gevangenis te Benkoelen R. Jardez. Eervol, wegens ziekte, onder toekenn. van wachtg., de ass.-res. van Sumanap Mr. J. A. baron Taets van Amerongen. Belast: Met de tijd. waarn. van chef van het telegraafk. te Batavia, de tel. 2de klasse J. G. Spier. Bevorderd: Bij den telegr. dienst. Tot ing., S. A. Webb; tot adj. ing., P. Harting; tot tel. lste kl. E. F. G. A. Poelman. Overgeplaatst: Van Samarang naar Ban- dong, de opzichter derde kl. G. A. Boers; van Samarang naar Ambarawa, de waarnem. leecl.- teleg. C. E. A. Duchateau. Tijdelijk toegevoegd: Aan den landr. te Samarang als tweede adj.-griffier, de eerste kl. ter griffie van dien landraad J. W. B. Steevensz Militair Departement. Overgeplaatst: Bij den gen. der West.-afd. van Borneo, de offle. van gez. tweede kl. P. S. A. Van Dura, van Palembang; bij het gr. mil.-hosp. te Samarang, de off. van gez. tweede kl. J. H. Van Woelderen, der Wr.- afd. van Borneo; bij het gr. mil. hosp. te Sama rang, de off. van gez. derde kl. C. A. Prins, van de Lampongsche districten. Benoemd: Tot adj. bij den komm. der tweede mil. afd. op Java, de tweede luit. adjoint bij den staf dier afd. G. A. P. C. Von Söhstenmet bep. dat hij ook als zoodanig bij zijn wapen zal moe ten worden gevoerd la suite." On tslagen: Eervol, wegens volbrachten dienst tijd, met behoud van recht op pens., de kapit. der inf. II. Kruysboom; eervol, met behoud van recht op pens., de kapit. der inf. J. A. P. Rein- ders van der Veer. Marine Departement. Benoemd: Tot komm. bij het mar.-etabliss. te Soerabaya, de teekenaar J. P. Wolff. BUITENLAND, Vereenigde Staten. Op den Pacific-spoorweg, en wel in de nabij heid van San Francisco, zijn twee treinen met elkander in botsing gekomen, met het ongeluk kig gevolg, dat er 15 personen op de plaats dood bleven, en een öOtal meer of min werd gekwetst. Spanj e. Langs telegraphischen weg is bevel gezonden aan den president van de finantieele commissie te Parijs, om de vervallen coupon der buiten- landsche schuld te betalen. Men voegt er bij dat de Minister van Financiën tevens in staat is de rente der binnenlandsche schuld te voldoen. Rivero neemt zeer in beterschap toe. Hij heeft weder de zitting der Cortes gepresideerd. Oosteni-yksch-Hong. Monarchie. Onder het opschrift „Rusland en Dalmatië" bevat de Augsb. Alg. Ztg. eenige belangrijke bij dragen over de kennis van den invloed, die door Rusland in en om Dalmatie uitgeoefend wordt. De schrijver blijkt in Dalmatië bekend te zijn, en vertelt dan ook [verscheidene dingen uit eigene ondervinding. Rusland, zoo is de strekking van zijn betoog, heeft het altijd, al sinds den tijd van Catharina II, op het bezit van Dalmatië toegelegd. Van de 18de eeuw reeds dagteekent de groote vriendschap tusschen Rus land en Montenegro. Russische agenten werken zoowel daar, als in Dalmatie, om de verwezen lijking van een Russischen Panslavistischen staat voor te bereiden. Voor een groot deel is dit ook gelukt. Dat gedeelte der Dalmatische bevolking, dat tot de Grieksche kerk behoort, is reeds ge heel Russischgezind: het portret van den Czaar vindt men er in elk huis. De schrijver oordeelt ook dat de invoering van de landweer meer nog een voorwendsel dan de aanleiding, en stellig niet de oorzaak van den opstand te Cattaro is geweest; voor een deel wijdt hij de uitgebreidheid, die de opstand ge kregen heeft, aan de totaal verkeerde politiek, die de Oostenrijkscbe regeering steeds in Dalmatië gevolgd heeftdoor hare onbekendheid met de toestanden aldaar, heeft zij juist de hoofden der Panslavistische beweging ondersteud en op allerlei wijzen in de hoogte gestoken. De katholieke monniken bijv., die van de Oostenrijkscbe regee ring subsidiën krijgen, zijn juist diegene, die (de achrijver drukt niet zonder reden zijne verwou- dering hierover uit) de Russische aspiratiën van het volk het incest aanwakkeren. De schrijver gelooft niet dat de bevolking thans door de Russische regeeringlj tot een opstand is aangezet. De tijd daartoe is nog niet gekomen. Maar hij acht het reeds een belangrijk voordeel voor Rusland, dat er door dezen opstand een groote verwijdering tusschen Dalmatië. en de Oostenrijksche regeering zal ontstaan, en dat deze laatste zich bij allen, die aldaar in den om trek wonen, nog meer gehaat heeft gemaakt, dan zij vroeger was. Donderdag zijn er, bij het forceeren der naar Dragali voerende bergpassen, bloedige gevechten geleverd, met het gevolg dat de aanvallen van de zijde der keizerlijke troepen tot het forceeren van alle passen zijn voortgezet. De troepen heb ben daarbij verliezen geleden. Een dertigtal in- surgenten zijn door het kanonvuur bij Braic ge deeltelijk over de grenzen gedrongen. Frankrijk. Het voornaamste, dat uit Frankrijk te melden valt is dat Rochefort, Crëmieux en A rago gekozen zijn. Zijn de verkiezingen der twee laatst genoem den, vooral die van Crémieux, zeer toe te juichen, die van Rochefort is zeer te betreuren, voorna melijk voor de liberale zaak zelve, want de nieuwe afgevaardigde heeft in zijne verkiezings manifesten getoond, weinig meer te zijn dan een woelgeest, bij wie van eene politieke richting bijna geen sprake kan zijn, want zijn verblinde haat en zijn onzinnige uitingen tegen den Keizer zal men toch wel niet als bewijzen willen aan voeren voor het aanwezig zijn bij Rochefort van eene staakkundige overtuiging, steunende op zuiver staatkundige beginselen. En zeker zal niemand zich dan minder verontrust gevoelen over die zegepraal dan Napoleon III, wien ze veeleer zeer welkom zal wezen: de nieuwe gedeputeerde zal misschien door zijne taal en handelingen den Keizer het middel aan de hand doen, om te wijzen op het woelen en onrust-stoken der liberalen; en zoo zal misschien een enkel man, die in naam tot de liberale partij behoort, maar geen denk beeld heeft van den edelen strijd dien ze voert, de oorzaak worden van veel kwaads. Wat het ministerie, betreft, nu de geruchten omtrent eene wijziging daarin van officiëele zijde zijn tegengesproken, houdt men zich meer dan ooit op die wijziging voorbereid, en dit zeer te recht. Geen der bezwaren toch, die tegen het aanblijven van dit kabinet bestonden, zijn opge heven, en die officiëele tegenspraak moet dan ook alleen beschouwd worden als de bepaalde uitdrukking van 's Keizers wensch dat er geen kabinet zal worden gevormd, zonder den min. van binnenl. zaken, Forcade la Roquette, den leider der jongste verkiezingen. En die verkie zing, 't is juist de groote steen des aanstoots tegen het persoonlijk gouvernement en zijne trawanten. De heeren Magne en Chasseloup-Laubat zouden, zegt men, in strijd met hetgeen vroeger werd gemeld, nu bepaald bezwaar maken, om in een nieuw kabinet, naast den min. van binnenl. zaken, voor de kamer op te treden, terwijl men verder beweert, dat de reden, waarom de heer Schneider den presidialen zetel weigert, niet moet gezocht worden in den staat zijner gezondheid, maar in zijn weinige geneigdheid om met zulk een kabinet de leiding der kamer op zich te nemen. Het Journal ofjiciel bevat het rapport van den min. van koophandel, Alfred Leroux, aan den kei zer, omtrent te brengen wijzigingen in de douanen- tarieven tusschen Frankrijk en Engeland. Nadat de minister er op gewezen heeft, dat na eene toepassing van 10 jaren van het oude. tarief, de tijd gekomen is, tot een onderzoek daarvan, ver deelt hij, in dat rapport, de bestaande tarieven in die, welke geen aanleiding tot ernstige kritiek hebben gegeven en die, waartegen min of meer krachtige bedenkingen zijn aangevoerd. De. keizer heeft die indeeling goedgekeurd, ten gevolge waarvan eerstgenoemde tarieven onmid dellijk aan het Wetgevend Lichaam zullen wor den voorgelegd. Met de overige tarieven zal dit eveneens plaats vinden, doch niet dan nadat ze bij den raad van handel, landbouw en nijverheid zijn onlerzocht en de bezwaren van enkele in dustrieën nagegaan. Om dat Lichaam in dit op zicht met vrucht werkzaam te doen zijn, acht de min. het wenschelijk, dat het op ruimere grondslagen worde georganiseerd; tegenwoordig bestaat het uit den president en een vice-presi dent, uit twee senatoren, twee afgevaardigden, twee. leden van den staatsraad, en uit zes nota belen, gekozen uit den handelstand, uit de land bouwers en de industrieëlen. De min. wenscht aan den raad nog te zien toegevoegd den secr.- gen. van het ministerie van landbouw en koop handel, den dir.-gen. der bruggen en wegen, als mede drie senatoren, drie afgevaardigden, drie leden van den staatsraad en negen notabelen, gekozen uit den landbouw, den handel en de nijverheid. De min. acht dit ouderzoek, door eene dus samengestelde commissie, naar de grieven van eenige takken der industrie, het beste middel, om de zaak tot een gewenschte oplossing te brengen. TELE&RAMMEN. Londen, 22 November. Er is buiten het bewe ren van den Times dat de Hertog van Genua geweigerd zou hebben de Spaansche kroon te aanvaarden, hieromtrent met zekerheid niets bekend. Parijs, 22 Nov. Het aantal kiezers, die gisteren opgekomen zijn, was vooral gering in het eerste kiesdistrict. De Ministers zijn hedenochtend te 9 uren op de Tuileriën ontboden, en zij bevonden er zich op het middaguur nog. In het eerste kiesdistrict is Rochefort geko zen met 17051 stemmen, zijnde ongeveer 1800 stemmen meerderheid. In het achtste kiesdistrict is Arago gekozen met 22110 stemmen. De heer Gent verkreeg er 5274 stemmen, de heer Herold 2462 en de heer Pyat ongeveer 1000. Voorts is Crémieux gekozen met 20,489 stem men. De heerPouyerQuertierkreeg9676stemmen. In het vierde district herstemming tusschen Glais Bizoin met 11811, Brisson met 6073, Allou met 7552 en Pieard met 468 stemmen. Volgens telegram uit Suez van hedenmiddag vertrekt de Keizerin aan boord van de Aigle naai de Middellandsche Zee met de inwijdingsvloot.. Marseille, 22 Nov. De. Kamer van Koophandel heeft hare overwegingen omtrent de internatio nale handelsverdragen openbaargemaakt. Zij blijft overtuigd, dat de handelsvrijheid een vruchtbaar beginsel is en dat de heerschende malaise moet worden toegeschreven aan algemeene oorzaken, onafhankelijk van de tarieven, maar tevens nood zakelijk was om onze fabrikanten in staat te stellen tegen de concurrentie te strijden. Zij acht eene enquête noodzakelijk om deze. quaestiën op te helderen en stelt daarom eene parlemen taire enquête voor. Ook de vrije vereeniging tot bescherming van den handel maakt een programma openbaar, dat gunstig is voor de handelsvrijheid. Zij voegt er echter bij, dat zekere maatregelen te overijld zijn genomen. De vrijheid naar buiten moet hare versterking ontvangen in de inwendige vrijheid. Bcrl\jn, 18 Nov. De Norddeutsche Allg. Ztg. spreekt het gerucht tegen, dat de Pruisische re geering zou onderhandelen met Nederland over den afstand der Banda-eilanden aan den Noord- Duitschen Bond. Madrid, 22 Nov. De republikeinsche afgevaar digden zullen heden niet weer in de Cortes ver schijnen, zooals men gemeend heeft. Doch het is waarschijnlijk, dat er zullen terugkomen, nadat zij een manifest aan hunne geestverwanten zullen hebben uitgevaardigd. Dat stuk zal geredigeerd worden door den heer Castelar, en daarin zullen de republikeinen worden aangespoord tot het in acht nemen eener groote gematigdheid bij hunne polemiek in de dagbladen en bij hunne beraad slagingen in de Clubs, als de constitutioneele waarborgen hersteld zullen zijn. Florence, 22 Nov. De Corriere Italiano zegt, dat de Koning den heer Lanza de vorming van een nieuw Kabinet heeft opgedragen, liet antwoord van Lanza aan den Koning is nog niet bekend. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de vice-president, na het ontvangen eener mededee- ling van de regeering, gezegd, dat de verdaging der Kamer noodzakelijk was. De Kamer heeft aangenomen een voorstel van den heer Comin om eene Commissie voor het budget voor 1870 en andere permanente Commissiën te benoemen. I? r o m o t i n. Leiden, 23 November. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer F. W. G. Clifford geb. te 's-Gravenhage, met Stellingen. Marktberichten. Roitekdam, 22 November. Tarwe 20 Cts. lager. Bruineboonen 25 Cts. hooger; Witteboonen 25 Cts. en Paardenboonen 10 Cts. lager. Meekrap. De handel was heden vrij geregeld; in de prijzen geen verandering te noteeren. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 23 Nov. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben heden langdurig be raadslaagd over het ontwerp tot opheffing der am bachten in Rijnland. Art. 5, dat vroeger verwor pen was, is nu aangenomen met 52 tegen 15 stemmen. Na goedkeuring der overige artikelen is het geheele ontwerp aangenomen met 51 tegen 12 stemmen. Hedenavond zetten de Staten de werkzaamheden voort. Bij Kon. Besluit van 21 dezer, n". 12, is de heer S. Roebroek, thans ontv. der dir. bel., in- en ui tg. rechten en acc. te Hellevoetsluis c. a. benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Gulpen c.a. Bij arrest van den Hoogen Raad (kamer van strafzaken) an heden, is afgewezen het ver zoek van Mr. A. De Pinto om ook in cassatie het openbaar ministerie op diens conclusie te mogen beantwoorden. Amsterdam, 23 Nov. Omtrent den brand in de koninklijke fabriek van waskaarsen meldt men De brand is ontstaan in de zoogenaamde koe- kenkamer, waar een brandende kaars in aanra king kwam met gesmolten vet. De vlam werd plotseling zoo hevig, dat aan blusschen niet meer viel te denken, en het vuur zich weldra mede deelde aan de distilleerderij. Deze gedeelten dei- fabriek zijn geheel vernield. Het overige werd behouden. Te acht uren was men, met behulp van 9 spui ten, den brand meester. Taganrog 185 c. z/k. partij, Taganrog 188 c. z/k. Levering p. Maart 186, Mei 1S7, 186, 185. Graanmarkt flauw. Weenen, 22 November. De Neue Freie Presse bevat een particulier telegram uit Constantinopel, waarin de Porte protesteert tegen de onlangs ter sprake gebrachte onzijdigverklaring van het Suez- Kauaal als inbreukmakende op de souvereiniteits- rechten van de Porte. Londen, 23 November. De markies Rapalto heeft een brief aan de Times geschreven, waarin hij opkomt tegen de hernieuwde logenstraffing, door de Madridsche regeerings-organen, van het bericht der Times, dat de Spaansche kroon dooi den hertog van Genua niet zal worden aangeno men. De markies verklaart dat het bericht der Times van verleden Zaterdag alleszins met de waarheid overeenkomstig is. Pakijs, 23 Nov. Gisterenavond was eene aan zienlijke volksmenigte op de boulevards en voor de bureanx van de Rappel, in de straat Faubourg Montmartre, bijeen, wachtende op den uitslag der verkiezingen. Eenige voetzoekers werden in de aangrenzende straten afgestoken, maar de orde werd niet gestoord. En ander bericht, te middernacht afgezonden, zegt: Gedurende den geheelen avond was een aantal menschen op de been op de Boulevards en in de straten. Een hevige regen belette echter samenscholingen; eenige kreten van „Leve Roche fort!" werden gehoord. Er waren weinig politie agenten op de straten. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Nor. GEIIÜWD. 17. J. De Haa3 en G. M. Duys. Nijmegen. 18. A. De Heus en A. J. C. Schout Velthuis. Sluis. 15. M. Hoogenstraten en M. P. Nicola. Delft. 18. C. Leguit Dz. en K. Vcrwer. Landsmeer. 18. N. Obbcs en J. E. Akkerman. Amsterdam. 18. K. G. Buttinger en J. J. R. Ruys. Amsterdam. 19. VV. Vau Andringa de Kempenaar en A. J. Van Heioma. [HeereDveeu. 20. F. C. Meyer en J. G. J. Knap. Woudsend, NOV. BEVALLEN. 16. H. Nijsingh, geb. Tonckeng, D. Meppel. 16. A. Winkel, geb. Spaander, Z. Abbekerk. 17. A. H. Ruyghaver, geb. Teljer, Z. Doesburg. 17. J. M. Jonker, geb. Joosten, D. Laren. 17- R. Van de Mortel, geb. Van Meeuwen, Z. 's-Bosch 17. A. W. Huizcnga, geb. Crcmer, Z. 's-Bosch. 18. G. De Jong, geb. Crat, Z. Enkhuizen. 18. C. Bergsma, geb. Vau Dclden, Z. Makkinga. 18. J. E. Telders, geb. Poortman, D. - Rcnesse. IS. A. A. Van Drnynen, geb. Blikman Kikkert, D.Nijmegen. 18. C. P. De Ruyter, geb. Ubelijn, D. Rustenburg. 18. C. R. Van Witzenburg, geb. Van Eyk van Voorthuyseo, [D. Enschedé. 18. E. A. C. G. Gefken, geb. Brouwer, Z. Bergcn-op-Zoom. 18. S. Joa, geb. Tijpen, D. Rotterdam. 18. G. Sax, geb. Holthuis, Z. Utrecht. 19. A. H. Lngt, geb. Plomp, D. Amsterdam. 19. T. E. M. Van Os, geb. Van der Liet, Z. - Amsterdam. 19 A. Van Haarlem, geb. Heine, D. Rotterdam. 19. E. A. B. P. Hcndricbs, geb. Do Lestryeux, Z. Amsterdam. 19. C. C. H. Honig,, geb. Haarselhorst, D. Zevenaar. 20. A. Avis, geb. Oepst, Z. Amsterdam. 21. E. D. Bartels, geb. Van Waesberge, D. Rotterdam. Nov. OVERLEDEN. 11. J. G. E. Kortlandt, M. 30 j. Rotterdam. 15. M. P. Cattcrmole, geb. Sutherland, wede. 79 j. Uithoorn. 15. G. Campbell, M. 26 j. Kampen. 15. K. G. Smit9, geb. Van Duyn, V. 26 j. Amsterdam 15. A. Brouwer, geb. Cornells, wede. 94 j. Arasterdam. 16. E. C. Messchacrt, M. 22 j. Hoorn. 16. J. Voorn, geb. Fortuyn, V, 59 j. Alkmaar. 16. J. Ii. Schulze, M. 26 j. Leeuwarden. 16. W. Teeuwen, M. 77 j. Hintham. 17. G. W. G. Gecrlsema, D. 9 j. Polderwaard. 17. M. G. H. Bubrs, D. 4 j. Amsterdam. 17. A. II. F. C. Oo9tmeycr, M. 66 j. Zaandam. 17. J. C. W. Heyenbroek, M. 27 j. Arasterdam. 17. S. Urbach, geb. Mendel, V. 46 j. Groningen. 18 T. Groeneboom, geb. VaD der Vorm, wede. 65 j. llid- 18. S. J. M. De Gavere, D. 3 m. Maarsen. [derkerk. 18. N. Berkhout, geb. Zeilemaker, V. 75 j. Oostwoud. 18. C. Prin9, V. 82 j. Alkmaar. 18. P. A. Abraras, M. 63 j. Amsterdam. 18. S. Tersteeg, V. 31 j. Amsterdam. 18. H. O. P. Stork, V. 47 j. Amsterdam. 18. A. Feyt, V. 73 j. Nijmegen. 18. A. L. Rogge, Z. 15 m. Bcemster, 19. J. Braaff, M. 21 j. Mcdemblik. 19. De "Bock, Z. 16 m. Rotterdam. 19. J. G. Marcusscn, M. 46 j. Rotterdam. 20. li. R. Van Hcckcreu, M. 49 j. Amsterdam. 21. A. Van Leeuwen, V. 19 j. Rotterdam. 22. G. C. Overstecgen, Z. 20 j. Amsterdam. De Heer en Mevrouw DOZY betuigen hunnen dank voor de hartelijke bewijzen van deelne ming hun betoond bij het overlijden hunner Moe der en Behuwdinoeder Vrouwe A. STORM VAN 'S GRAVESANDE, Weduwe van Goor den Oos- terlingh. Leiden, 23 November 1869. in een Kruidenierswinkel kau een LOOP- I .IOVI.KV geplaatst worden. Brieven franco letters JB. W. Bureau van dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3