HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. wees waar hij ze ontmoette, niet met een vijan- digen geest tegen het gezag, maar om door ver beteringen meer eerbied voor het gezag in te boezemen; immers het roemrijk Indisch leger, dat dan toch in de eerste plaats geroepen is om het gezag te handhaven, heeft bij hem altijd een warm hart en een krachtigen voorstander ge vonden. „Het zaad door hem gestrooid is in vruchtbare aarde gevallen; het heeft reeds schoone vruchten voortgebracht en wij mogen met vertrouwen hopen dat het welig zal blijven wassen, opdat het onkruid, dat thans als een woekerplant zich op den akker vertoont, den oogst niet verstikke. De talrijke opkomst uit alle standen beschouw ik als een krachtig protest tegen de nog zoo onlangs kreukende bewering dat Lions woorden in Indië geen weerklank vonden en niemand hem hoog achtte. Wij, hier aan dit graf, gaan huiswaarts met de vaste overtuiging, dat tot in het verre nageslacht de werken en woorden van Lion het richtsnoer zullen zijn voor ons openbaar leven." Den heer Mijer door alle phases van zijn staat kundig leven gevolgd hebbende, en gewoon aan zijn politieke koketterie en de wapens waarvan die zich moet bedienen, kan de toestand van Indië bij ons geen verwondering baren. Maar wel moet die toestand groote bezorgdheid wekken en deze moet met elke maand van haren duur grooter worden. Politieke koketterie toch is synoniem met politieke zwakheid en politieke nederlagenhet einde kan geen ander zijn dan politieke ruïne. Geen onpartijdige ontzegt den heer Mijer de noodige kunde voor zijn betrekking. Geen onpartijdige ontzegt hem de qualiteit van een eerlijk man. Maar wat elk onpartijdige hem ontzegt, dat is het zelfbewustzijn zijner regeeringscapaciteit, en een duidelijke voorstelling van hetgeen zijn stand punt van hem vordert. Indien hij besluit, gedurende den tijd, die hem nog gegeven is op zijn post te blijven, niet alleen in naam, maar in der daad gouverneur-generaal te zijn; indien hij niet gedurig wijfeit omtrent hetgeen hem te doen staat, maar weet, wat gedaan wor den moet, en zich dan ook door ieder, zonder aanzien van rang of stand, weet te doen gehoor zamen en wel onmiddelijk nadat een bevel is gegevenindien hij daarbij in waarheid het goe de beloont en het kwade straft, waar hij het vindt, dan kan de kortste helft van zijn regee ring nog tot een langdurigen zegen worden voor Indië. Paniek. - Volgens de te Samarang in omloop zijnde geruchten, waarvan voor de juistheid mijn zegs man instaat, moet bij 't begin van dit jaar een geheime kabinets-circulaire van den Gouverneur- Generaal zijn uitgegaan aan alle hoofden van al gemeen als gewestelijk bestuur, om bij het be noemen van betrekkingen van f 120 's maands, zooveel mogelijk uit te sluiten de inlaudsche kin deren en de belangen te behartigen der Europe anen candidaten, omdat men van de stelling uit gaat, dat zij, ver van vaderland en maag, geacht moeten worden meerdere lotsverbetering te ver dienen dan het inlandsch kind, wiens vaderland Indië is. De beginselen van 1842 keeren weder, de af scheiding zal van nu af aan een daadwerkelijk begin hebben. Ongelukkig ken ik buiten de Nederlandsche taal slechts de Engelsche, waardoor ik deze tij ding heb kunnen inzenden, zoowel aan de Lon don and China Express, als aan de New-York Herald en Daily News; een vriendenhand zond hiervan copie aan de Kölnische Zeitung, op dat de faam bekend worde in de drie wereld- deelen, hoe of het inlandsch kind, d. w. z. het 'h gedeelte der Europeesche inwoners van Ne- derlandsch Indië, thans in 1869 worden beheerd. De Pacific spoorweg zoowel als het Suez ka naal, zullen Indië nader brengen aan het demo cratisch Amerika en de republikeinsche partijen van Indië en Frankrijk. Het Nederlandsche volk lette hierop, men weet dat het beter is strijdende te sterven, dan lijdende te leven en waartoe de wanhoop den mensch voeren kan. Aangeboden(Soer. Cl.) Contra-Paniek. - Volgens eene zeer geloofwaardige bron, zou het ons aangeboden schrijven van Sa marang, opgenomen in de Soer. Cl. dd. 27 Sept. jl. N°. 226, waarvoor de schrijver zich persoonlijk verantwoordelijk heeft gesteld, ten eenenmale bezij den de waarheid zijn. De Wn. officier van justitie Mr. W. J. Essers heeft bovendien termen gevonden om den schrij ver daarvan in rechten te vervolgen. Daargelaten de vraag of zulks wel het rechte middel is om den nadeeligen invloed van derge lijke geruchten te neutraliseeren, zijn wij van meening dat schrijver zijn die geruchten inder daad in omloop den lande een dienst bewezen heeft door er de aandacht op te vestigen. De regeering daarmede bekend gemaakt is daardoor in staat gesteld ze op eene schitterende wijze te logenstraffen door het plaatsen in 's lands dienst dier inlaudsche kinderen, die sedert een tal van jaren het zoogenaamd klein-ambte- naar examen aflegden maar vooral door het her plaatsen in activiteit van de vele inlandsche kin deren op wachtgeld, wier namen men kan vin den van blz. 477 t/m 481 van den regeerings- almanak, ten eenenmale onverklaarbaar) met het zóo langen tijd onvervuld laten van menige vacature. (Soer. Ct.) Sumatra's Westkust. In den nacht van den 3d«n 0p (jen pden September jl. ontstond er brand in het gebouw van den raad van justitie te Pa- dang. Door de geïsoleerde ligging van het ge bouw kon de noodige hulp niet tijdig genoeg worden verstrekt, zoodat met uitzondering van de muren, eenig houtwerk en het archief der militaire auditie, alles een prooi der vlammen is geworden. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Batavia. Van de 31 jongelieden, die het exa men van toelating tot de laagste klasse der af- deeling Hoogere Burgerschool van het gymnasium Willem III hebben afgelegd, zijn 16 afgewezen en 15 geadmitteerd; van de zes, die zich voor het 2de studiejaar hadden aangemeld, zijn 3 tot die klasse toegela ten, terwijl de 3 overigen in de laagste klasse geplaatst zijn. De nieuwe cursus wordt aangevangen met totaal 111 leerlingen. Samarang, 4 October. Met de laatste hier van Soerabaya en Batavia gearriveerde booten zijn de Presidenten van de daar gevestigde Kamers van Koophandel aangekomen, om met de leden der Samarangsche Kamer gedachten te wisselen over de suikerregeling van Z. Exc. De Waal. Aangaande het gehouden klein-ambtenaarsexa- men wordt ons nog medegedeeld, dat zich 18 aspiranten hadden aangemeld, van welke drie niet tot het examen werden toegelaten, en éen zich vrijwillig onttrok. Het getal examinandi beliep derhalve 14, en van dezen zijn er 9 ge slaagd. Onder de aspiranten was er éen, die reeds voor de achtste maal een diploma als klein-amb- tenaar poogde machtig te worden. (Loc.) BUITENLAND. Oosteoi-ykach-Houg. Monarchie. Het proces van Barbara LTbrik is nog altijd hangende. De rechtbank van Krakau is niet ge zind de zaak verder te vervolgen, zij beschouwt de non als krankzinnig, wat zij werkelijk schijnt te zijn, en meent dat er slechts sprake kan we zen, dat de Carmelieternonnen de kloosterregelen van tucht overschreden hebben. Het Openbaar Ministerie wil evenwel de aanklacht niet ophef fen en dringt aan op openbare behandeling van de zaak. Volgens de Tagespost worden er vele pogingen aangewend om ten minste de openbare behandeling te voorkomen. Hetzelfde blad meldt, dat Dr. L. Jakubowski, die het gerechtelijk ver slag over den toestand van Barbara Ubrik heeft opgemaakt, plotseling overleden is. Dit bericht heeft te Krakau veel sensatie gemaakt. De handelwijze van de rechtbank te Krakau is trouwens niet te verwonderen. De meerderheid van de Poolsche bevolking, inzonderheid de adel, is zeer Katholiek. Zoo heeft de te Krakau onlangs gestorven graaf Bzewuski een legaat aan het Carmelieter nonnenklooster vermaakt, waardoor die inrichting ruimschoots is schadeloos gesteld voor het verlies van de rijkssubsidie. Nu het standje over Barbara Ubrik is uitgewoed, komt de Katholieke eerbied voor de kloosters weer boven. Frankryk. Eindelijk heeft het orakel gesproken en het Journal officiel verkondigt dat alle geruchten om trent ministerieele wijziging ongegrond waren. Maar in weerwil van die beslissende taal van het regeeringsorgaan, is het toch meer dan waar schijnlijk, dat het kabinet, zooals het nu is sa mengesteld, zal vallen onmiddellijk na de bijeen komst der Kamers, 't Is zelfs zeer goed mogelijk dat de heer Haussmann zal deelen in de alge- meene wijziging, die zal plaats hebben, en het kabinet in zijn aftocht zal volgen; Zijn Parijsche Majesteit houdt zich ten minste nu reeds voor bereid op het geval, dat zijn rijk een einde zal nemen. De heer De Lagué ronuière, die ook bij de verwachte ministerieele wijziging was betrokken, is in afwachting naar zijn post te Brussel terug gekeerd. De bisschop van Marseille heeft den brief van Mons. Dupanloup bij zijne geestelijkheid aanbe volen, onder verklaring dat hij de daarin uitge drukte gevoelens, waarmede hij instemt, in geen krachtiger bewoordingen zou kunnen uitdrukken, en dat de priesters daaruit zullen zien hoe voor zichtig men de quaestiën moet beschouwen, die zoo ongepast zijn opgeworpen, en hoe in het gemoed van den bisschop de liefde voor den paus met de liefde voor de kerk gepaard gaat. België. In de zitting van Vrijdag der Kamer van afge vaardigden stelde de heer De Fré als motie van orde voor dat het wetsontwerp op de bezittingen der Kerkfabrieken (le Temporel des Cullesonder de punten van behandeling zal worden opgeno men, die het spoedigst aan de orde komen. De rechterzijde kwam daartegen op en wel het heftigst den heer Dumortier, vooral met het oog op den gespannen toestand in het binnen- en buitenland. Genoemd wetsontwerp is echter geen nieuwe zaak. Nog steeds is in België het decreet van 1809 van kracht, dat het beheer van de bezit tingen der Kerkfabrieken onder bepaalde regels stelt. Het wetsontwerp staat dus geen nieuw be ginsel voor, maar beoogt niets anders dan om de leemten aan te vullen van het decreet van 1869, ten einde beter dan tot dusver controle tejkuunen uitoefenen op de administratie der bedoelde be zittingen. De minister van financiën antwoorde den heer Dumortier dan ook in dien zin hij wees op het de creet van 1809 en betoogde vervolgens dat het wets ontwerp geen politiek karakter heeft, Na langdurige debatten, ook over een concilia- toir voorstel van de heeren De Theux en Jacobs werd de motie van orde des heeren De Fré aan genomen met 46 tegen 29 stemmen. Dit debat was ook vooral hoogst belangrijk om de erkentenis van twee eminente leden der rechterzijde, dat de Staatrecht van controle heeft op de administratie der Kerkfabrieken, daar die erkentenis de ultramontaansche pers neutraliseert in haar pogen om het tegendeel staande te hou den. De Bien Public heeft nog in de laatste dagen aan de leden der clericale partij, die in de Kamer zitting hebben, het bevel genotificeerd om geen deel te nemen aan de beraadslagingen over het bedoelde wetsontwerp, aangezien het onderwerp niet tot het gebied van den wetgever behoort. De Kerk alléén had hier te zeggen en mocht door den Staat aan geen controle worden onder worpen. De heeren De Theux en Jacobs hebben nu in de Kamer een démenti aan de ultramon taansche pers gegeven, waarvan de regeerings partij natuurlijk goede nota zal hebben genomen. TELEGUARIMEN. Parijs, 21 Nov. Bij keizerlijk besluit is de heer De Lesseps benoemd tot grootkruis van het Le gioen van Eer. Er is een rapport van den Minister van Koop handel openbaar gemaakt omtrent de werking der hnndelstractaten. De Minister splitst het tarief, zooals het bij de handelstractaten vastgesteld is, in twee deelen. Het eerste, dat deel van het ta rief omvattende, hetwelk tot geene ernstige klach- en aanleiding heeft gegeven, is in een wetsvoor stel veranderd, dat in het begin der zitting aan de goedkeuring der Vertegenwoordiging zal wor den onderworpen. Het tweede deel, loopende over de tarief-wetgeving, die integendeel tot ernstige klachten aanleiding heeft gegeven, zal een tweede wetsontwerp uitmaken, maar eerst nadat een enquête gehouden is over de katoen-, linnen- en geweven goederen-industrie eu over de werking der tijdelijke ontheffingen. De keizerin is den 20"™ te Suez gearriveerd. Het kanaal is van het begin tot het einde zonder eenigen hinderpaal bevaren. Alzoo, zegt het Jour nal O/ficiel, is de hoop vervuld, die het groote werk van de verbinding der twee zeeën heeft doen ontstaan. In het bulletin van het Journal Officiel wordt gezegd dat de Italiaansche minister-president den koning het ontslag van het ministerie heeft aan geboden. Volgens een gerucht zou de heer Me- nabrea den koning den raad hebben gegeven, om den heer Lanza met de taak te belasten om een nieuw Kabinet te vormen. De Univers deelt een brief mede van den bis schop van Laval, waarin hij verklaart den brief van Monsgr. Dupanloup te betreuren, ten opzichte van hetgeen deze zegt omtrent de onfeilbaarheid van den paus. De keizer en de keizerlijke prins zijn uit Com- piègue in den besten welstand alhier aange komen. De verkiezingen zijn overal kalm begonnen. Florence, 21 Nov. De minister Menabrea heeft zich naar San Rossore, het verblijf des Konings, begeven. Er is niets nader bekend omtrent de ministerieele crisis. Konstantlnopel, 20 Nov. Volgens een gerucht zou de baron Hirsch de kapitalen voor den aan leg der spoorwegen bijeen hebben. Hij heeft een ingenieur naar de lijn Adrianopel gezonden, om aldaar opmetingen te doen. Berlijn, 21 Nov. Het Chineesche gezantschap, met den heer Burlingame aan het hoofd, is giste rennamiddag alhier aangekomen. Madrid, 21 Nov. Er is nog geen officieel bericht uit Florence ontvangen betreffende de candidatuur van den hertog van Genua. Alleen de Koning kan, als voogd van den hertog, de candidatuur voor hem aannemen of weigeren. Madrid, 20 Nov. In de Cortes heeft de heer Venader de regeering hevig aangevallen wegens de execute van Carlisteu en in 't algemeen we gens hare handelwijze ten hunnen opzichte. De generaal Prim heeft hierop geantwoord, dat de regeering de Carlisten met edelmoedigheid be handeld heeft. Hij neemt de verantwoordelijkheid van hetgeen gedaan is, op zich. De subalterne officiereu hebben gehandeld overeenkomstig hun nen plicht. Het gold hier een groot belang: de maatschappij moest gered worden. Ilij voegde er bij dat hij in dergelijke omstandigheden weer evenzoo zou handelen. STATEIV-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De regeering heeft zeer uitvoerig geantwoord op het voorloopig verslag nopens de algemeene politieke en finantieele beschouwingen welke bij de beoordee ling der staatsbegrooting in de afdeelingen zijn ter sprake gebracht. Zij weerspreekt de klagt van eenige leden wegens eenzijdige handelingen en blijft hare houding nopens de regeling vau het kiesrecht volko men logisch en consequent achten. Bij eene gewich tige verandering in het belastingsstelsel, die van grooten invloed op het getal kiezers in allo gemeen ten moet zijn, zon het lichtzinnig zijn den invloed bij de herziening van den cussus geheel over het hoofd te zien. Binnen kort zal de minister van jus titie een ontwerp nopens de tienden indienen De minister van finanticn neemt acte van de erkentenis dat het vermogen der natie eenige verhooging van lasten toelaat en dat ook de wil aanwezig is om daartoe mede te werken, doch blijft tegenover het gevoelen in 't verslag uitgedrukt, alsnog het betwij felen dat die noodzakelijkheid reeds nu aanwezig zou zijn. De 10 inuanden van 1869 hebben reeds 2 rnil- lioen 7 ton meer dan in 1S6S aan middelen opge bracht en 214 millioen meer dan de raming 1869, zoodat 't licht mogelijk is dat de geheele dienst van 69 c. a. 3 millioen boven de raming zal loopen, zijnde alsdan f 73.6S3.754. Onder die omstandigheden en met het oog op de betere uitkomsten der O I. diensten van 186? en 1S68, acht de Regeering het OQnoodig reeds nu een voorstel te doen tot verhooging van belastingen. Nog in den loop dezer zitting zal een wetsontwerp inge diend worden, houdende aanwijzing van de onder werpen waarvan de kosten des noods, door geldleening zouden moeten worden gedekt. De min. v. fin. acht het ontijdig om nu in breed voerige ontwikkeling te komen over het plan van finantieele hervorming dat voorloopig in zijne rede en in de stukken besproken is en waarover ongun stig geoordeeld is. Toch blijft hij aan de grondge dachten en hoofdtrekken er van de voorkeur geven boven hetgeen daartegenover is gesteld en verdedigt hij zijne beschouwingen eenigszins nader: van par tiele wijziging der patentwet, toepasselijkverklaring op vele andere beroepen verwacht hij weinig baat en zeer zeker weinig meerdere opbrengst. Rentebe lasting acht hij onraadzaam en zeer ontijdig; en, bij het zoo algemeen vooroordeel dat tegen eene belas ting op de inkomsten bestaat, moet. men wel de toevlucht nemen tot gedeeltelijke schikkingen en verplaatsingen. In alle geval zal de voorloopige gedachtenwisselmg het voordeel aanbrengen dat de zaak meer algemeen de aandacht zal trekken en het voor en tegen voor elk plan nauwkeurig overwogen zal worden I A.TSTJE BERICHTEN. 's-Gravenhaqe, 22 November. De Tweede Kamer heeft heden te 4 uren eene zitting gehouden, waarin is ingekomen een ontwerp nopens den accijns op den wijn en een tot afschaffing der doodstraf. Tegen Woensdag éen uur zijn een aan tal wetsontwerpen aan de orde gesteld. Na af loop daarvan is aan de orde gesteld de staats begrooting voor 1870. Tot rapporteurs over de suikerwet zijn benoemd de HH. Hasselman, Len- ting, Moeus, Fransen van de Putte en Miran- dolle. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal hebben heden het Zaterdag aangevan gen onderzoek voortgezet van de wetsontwerpen 1°. tot nadere regeling van de op hoog gezag ingevoerde suikercultuur en wijziging van art. 60 van het reglement op het beleid der regeering in Ned. Indië, en 2°. tot aanvulling van art. 62 van het reglement op het beleid der regeering van Ned. Indië. Een tweeëndertigtal Amsterdamsche han delshuizen heeft zich tot den minister van kolo niën gewend, om de nadeelen van het stelsel van wekelijksche koffieveilingen in het licht te stellen en als het best geschikt in overweging te geven het denkbeeld van vier veilingen 's jaars met uitgifte van monsters. Amsterdam, 22 Nov. Tarwe O. B. Pools 338 op tijd. Rogge, Petersburg 182 c. z./k. van boord; dito 184 c. z./k. van boord. Galatz 192 cont.; N. Pruis. 209 cont., Maart 188, 187 Mei 187, 186. Rogge (lauw. Florence, 21 Nov. De generaal Menabrea is uit San Rossore teruggekomen. In den loop van den avond is weder ministerraad gehouden. Lanza is te Florence teruggekomen. Naar men verze kert, heeft de Koning geen definitief besluit ge nomen. Volgens de Nazione is de samenkomst tusschen Koning Victor Emmanuel en den Keizer van Oos tenrijk om redenen van gezondheid uitgesteld. Madrid, 21 Nov. De Imparcial weerspreekt het bericht van de Times, met betrekking tot de can didatuur van den hertog van Genua, en gelooft dat de koning van Italië haar zal aannemen. Londen, 22 Nov. De Koning der Belgen en de Belgische Prinsen hebben gisteren met de familie Orleans, de mis in Old Windsor bijgewoond. Aanstaanden Donderdag geeft de lord mayor een banket ter eere van den Koning. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den 21sten November. J. E. j. Van Nicvclt jm. 4i5 j. en c. H. E, Corne wed. 62 j. P. Hanselaar jm. 27 j. en G. Kok jd. 30 j. B. Van der Steen jm. 19 j. en E. Van der Zeeuw jd. 19 j. A. Heit- hof jm. 39 j. eu K. Labrijn wed. 38 j.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3