ging hij, na te Weenen de academische studiën volbracht te hebben, naar Rome, waar hij in 1814 de Katholieke leer omhelsde en welke stad hij sedert niet had verlaten. Het Algemeen Dagblad van Nederland verneemt, dat aan de voormalige Amsterdamsche firma Hesse, Van Raalte en Co., te Londen, concessie is verleend tot het aanleggen van een belangrijk telegraafnet tusschen Neêrlandsch en Engelsch Indië enz. De administratie van het Londensche postkan toor verzoekt dat brieven, zij het ook aan alge meen bekende firma's gericht, altijd den naam, straat en het nommer van het huis zullen aan wijzen, daar anders de aflevering vertraging on- derviudt, hoe goed de firma's ook bekend mo gen zijn. De Provinciale Groninger Courant bevat eene me- dedeeling omtrent „buitenlandsche premiën ver lotingen, loterij-leeningcn of staatsloterijen, „die, hoewel zij voor velen niet verrassend zal zijn, wel verdient algemeen gelezen te worden. „Herhaalde malen kwamen mij in onderschei dene nieuwsbladen advertentiën van buitenland sche loterijen onder de oogen, o. a. ook die van de firma S. Steindecker en Comp. te Hamburg. „Ik heb de inrichting dier premiën-verloting onderzocht en verzoek u de uitkomst van dat onderzoek in uw blad op te nemen, opdat het publiek kan oordeelen wat er door middel van advertentiën wordt beloofd en wat men werkelijk ontvangt. Overeenkomstig de advertentie verzond ik aan de firma S. Steindecker en Comp. een postwissel groot ƒ7, ter bekoming van een geheel oorspronkelijk lot. Na verloop van eenige dagen ontving ik twee stuks K oorspronkelijke loten, dus te zamen een half lot, en wel voor de trek kingder lc klasse der G8« Herzgl. Braunsch. Lüneb., garantirter Landes Loterie, waarvan de trekking zal plaats hebben 9 en 10 December 1S69, en dus niet 9 en 10 November 1869 gelijk de adverten tiën luidden. Bij deze loten was gevoegd een ge- lithographeerd schrijven, waarvan hier een woor delijk uittreksel volgt: „Uwe geëerde order d.d... is ons wel geworden, maar uithoofde van de van alle kanten in menigte aankomende en reeds aangekomene orders, vinden wij ons genoodzaakt eene kleine reductie derzelveu intreden te laten; om aan alle eischen te gemoede komen te kun nen. UEd. zal uit den bijgedaan plan gewaar worden, dat uw eigen belang vereischt uwe deel neming ook in de navolgende klasse voort te zetten en tot dat einde nemen wij de vrijheid kortheidshalve tegelijk den inleg voor de eerste en twi-.i-.ilH. klasse biieen in rekeninsr te bre,neen. Voor inliggend 14 origineel briefje ter eerste klasso bedraagt de inleg volgens plan le en 2e klasse ƒ900; hiervan aftrekkende uwe contante zending van 700, verblijft alzoo in rest/200 dewelke gelieve in te zenden na ontvangst des lote van renovatie 2e klasse, wier toezending om trent achtveertien dagen na het trekken der le klasse mede de officieele lijsten ongevraagd geschiedt enz." „Wijders blijkt uit het bijgevoegde plan, dat de loterij bestaat uit 47,000 loten en 25,000 prij zen of premiën en dus uit bijna de helft nieten. 'Lij bestaat uit zes klassen, namelijk le klasse, inleg 4 Thaler, trekking 9 en 10 Dec. 1869 2e 6 3 4 J an .1870 3e 8 27 28 Jan. 1870 4e „8 21 Febr. 1870 5e 8 17 Maart 1870 6e 6 aanv. der trekk. 11 April 1870 en einde 29 April 1870. „Uit het bovenstaande kan men derhalve be- oordeelen of de beloften, in de advertentiën ge daan, overeenkomen met den werkelijken stand van zaken." Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken van den 15aen dezer is bepaald dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdis- strict Zuidhorn, noodzakelijk geworden door het overlijden van den heer Mr. N. Olivier, zal ge schieden op Woensdag S December, en de her stemming, zoo die noodig is, op Woensdag 22 De cember daaraanvolgende. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapit.-luit. ter zee N. M. J. Kroef, is, blij kens een bij het departement van Marine ontvan gen telegram, den 14den dezer te Port-Saïd aan gekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft in bijzonder gehoor ontvangen den lieer Asquerino ten einde aan Hoogstdezelve zijne geloofsbrieven te overhandigen als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Spanje bij het Nederlandsche Hof. Z. M. heeft aan A. A. F. Verstraaten, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 De cember 1869, eervol ontslag verleend als notaris te Mill, gemeente Mill en St.-Hubert. Z. M. heeft aan A. F. De Bas, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Jauuari 1870, eervol ontslag verleend als proc. bij den hoogen raad der Nederlanden en het prov. gerechtshof in Zuid-Holland; alsmede uit de daaraan ver bonden betrekking van solliciteur Z. M. heeft den adelborst A. Mijer, dienende bij het eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, met den laatsten der maand waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebracht, eervol uit den zeedienst ontslagen. Z. M. heeft in zijnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers den kapitein J. W. Boellaard, van het 8ste regiment infanterie. Amsterdam, 14 November. Gisteren is door de ambtenaren der in- en uitgaande rechten alhier, eene zeer belangrijke sluikpartij achterhaald. Zij hebben namelijk aan boord van een alhier op den Amstel liggend Rijnschip een groot aantal fusten gedistilleerd ontdekt, welke onder steen kolen waren verborgen. Niettegenstaande het scheepsvolk de vaatjes meerendeels den bodem had ingeslagen, zijn de ambtenaren er in geslaagd zich meester te maken van nagenoeg 12 a 15 hectoliters gedistilleerd en 12 ankers wijn, welke te gelijk met het schip in beslag zijn genomen. De schipper, die waarschijnlijk slechts een werk tuig is geweest in de handen eener combinatie van eenige gewetenlooze smokkelaars hier ter stede, bevindt zich ten gevolge van de tegen hem ingestelde belceuiing in een min benijdensvvaar- digen toestand; de door hem verbeurde boete zal eenige duizenden guldens beloopen. 's-Hage, 16 November. Namens de Hoofdcom missie wordt in de Staals-Courant geadverteerd, dat er voor HH. leden der Hoofdcommissie en voor HH. afgevaardigden gelegenheid bestaat tot bezichtiging van modellen, in de Ridderzaal op het Binnenhof alhier, op vertoon hunner uitnoo- digingskaarten voor de feesttribune, van Woens dag 17 tot Zaterdag 20 dezer, van 9—12 en van 24 uren. Men verneemt dat bij de plechtige onthul ling van het monument in het Willemspark, bij het door Z. K. H. Prins Frederik in de zaal van Diligentia, aan heeren afgevaardigden en genoo- digden te geven diner, en bij de uitvoering van de feestcantate in het gebouw op het Buitenhof, als commissarissen van orde dienst doen de na volgende HH.: J. C. Van der Kemp, F. A. A. Gregory, Mr. G. Belinfante, J. M. Visser, G. H. Elliot Boswel, Mr. J. J. Schmolck, Mr. N. J. W. Smallenburg, Mr. P. H. Gevers Deynoot, Jhr. W. Van der Goes, Mr. E. d'Engelbronner, A. Heems kerk Jz., G. L. Van Heel, W. J. Van Zeggelen, F. Jas, J. F. Boogaard, P. J. Van der Burgh, H. A. Klatte, E. Saraber, R. Van Diggelen, J. F. Cuypers, H. H. Van Gogch en L. J. Lel'èbre. Men verneemt dat er Woensdag-avond ook een historisch gecostumeerde optocht alhier zal plaats neuuen, waai tan net programma neuen- middag het licht zal zien. Rotterdam, 15 November. Hedenmiddag om streeks halfdrie heeft er eene ontploffing (ver moedelijk van gas) j laats gehad in den kolder van den heer Vervoort op de Melkmarkt welke ontploffing, naar men verneemt, was veroorzaakt doordien twee knechts, die in genoemden kelder werkzaam waren, een licht hadden ontstoken en daarmede, in een gat (vroeger privaat) wilden onderzoeken of er ook lekkage aan het gas was. Bij deze ontploffing geraakte een der knechts ge heel in den brand, zoodat hij belangrijke wonden aan het bovenlijf bekwam en andere brand wonden aan handen en aangezicht kreeg. Schoonhoven, 14 November. Te Ammerstol zijn in de afgeloopen week ter markt gebracht oude zomerz. a 0.75 per kilogram26 nieuwe win- terz. a 1.85 a 2 per 'A kilogram. Zevenhuizen, 14 November. Door het alleron gunstigste weder zijn de landbouwers verplicht geworden het zaaien van witterkoren reeds sedert vier weken geheel te staken, terwijl het gezaaide voor het grootste gedeelte door den hoogen wa terstand weder verrot. De vooruitzichten van den arbeider voor den naderenden winter zijn slecht, daar toch het hooge water hem, die anders ge woon was op dezen tijd nog in het- veld te wer ken, dit thans geheel belet, zoodat de in den zomer met zooveel zorg overgegaarde penningen, reeds nu moeten worden verteerd. Nieuwerkerk, 15 November. Gisteren is een wagen van den trein van den Rijnspoorweg bij het station alhier gederailleerd; gelukkig heeft niemand eenig letsel bekomen. Dit ongeval schijnt aan onachtzaamheid te moeten worden toege schreven. Polsbroek, 16 November. G. Van Striem mocht dezer dagen het voorrecht smaken zijn dertigste kind in de kerk den doop te zien toedienen. Zwolle, 15 November. Hedenmorgen is op een half uur afstands van deze stad in eene sloot, het lijk gevonden eener dienstmeid, te huis behoo- rende in de naburige gemeente Zwollerkerspel. Er bestaat vermoeden van moord, waarom de justitie zich hedenmiddag naar de plaats van het onheil heeft begeven. Kampen, 15 Nov. Een aantal korporaals-titulair zullen deze maand van het instructie-bataljon alhier naar de verschillende regimenten worden afgezonden om daarbij in den effectieven graad van korporaal op te treden. Harderwijk, 15 Nov. De overgang van onder officieren en korporaals van het leger hier te lande bij dat in Nederlandsch Indië is tot nader orde gestaakt. Groningen, 14 November. De commissie belast met de regeling der contra-partij, aan te bieden aan HH. studenten dezer hoogeschool, is ten ge volge van genoegzame ondersteuning van de zijde der burgerij in hare pogingen kunnen slagen. Dientengevolge stelt zij voor dit feest te doen plaats hebben op den 17del1 der volgende maand en wel in de groote zaal der Sociëteit de Harmonie. Door eenige oud-leden der voormalige Fra- neker flankeurcompagnie alhier, is eene oproe ping gedaan aan hunne vroegere wapenbroeders, om in deze maand hun gemeenschappelijk samen zijn in 1831 feestelijk en plechtig te herdenken. Blokzijl, 15 November. De tougblaar onder 't rundvee is hier geheel geweken. De handel in vette en kalfkoeien is zeer geanimeerd. De landerijen tusschen hier en Steenwijk zijn alle geïnundeerd; al het vee is reeds opstal gebracht. Gelukkig dat er overvloed van hooi is. Nieuwe Schans, 15 November. Sedert eenigen tijd werd veel last ondervonden van de gevolgen der verzakkingen, welke sommige gedeelten van de spoorwegwerken ten gevolge van de slapheid van den bodem hebben ondervonden. Met genoe gen verneemt men dat daarin thans is voorzien, terwijl nu ook de locomotieven-bergplaats zoo danig zal worden in orde gebracht dat zij water- vrij gemaakt, en in haar geheel ;n gebruik zal worden genomen. Souburg, 15 November. De werkzaamheden alhier zijn zoover gevorderd, dat weldra de aan besteding zal kunnen geschieden van den boven bouw der brug over het Walchersche kanaal. Men verneemt dat die brug wat constructie aan gaat met die te Vlissingen zal overeenkomen. K O L O IV IEIX. Batavia, 1 October. Uit het overzicht van het Dat. Hand.bl. nemen wij nog het volgende over: Een 2de zaak is van niet minder allooi, maar van, veel grooler finantieele beteekenis en ook meer Indië en Indische belanghebbenden rakende. Men kent de zoo dikwijls herkauwde geschie denis der reis van den Gouv.-Generaal over Java in 1868; dat Z. Exc. de tering niet naar de nering gezet, dat wil zeggen meer verteerd heeft dan op het budget was toegestaan. Gedane zaken nemen geen keer, vooral ten opzichte van ver teerde blikjes, gedronken fijne wijnen, gerookte sigaren en gebruikte diamantpennen (evenwel niet 12 maar slechts eene.) Men weet ook, dat de leveranciers van al die goede dingen tot heden toe, dus langer dan een jaar, op hun geld wach ten; dat het departement van financiën niets anders kon voorstellen en niets anders heeft voor gesteld, dan beluien; dat dit niet kan geschieden, dan door opening an een suppletoir crediet op de begrooting van 1S6S. Men deelt ons nu als zeker mede, dat de Gou verneur-Generaal, die zienswijze deelende, over het openen van dit crediet den „Raad van Indië" geraadpleegd heeft, en dal deze zich daartegen verzet, op grond, dat deze regceringshandeling de erken tenis zou bevatten, dat de regeering het geld schul dig is en niet de ambtenaren, die de bestellingen gedaan en daarbij hun gedealte der begrooting hebben overschreden. De Raad van Indië heeft daarbij (de quaestie van zedelijkheid of royaliteit der regeering ter zijde latende) geheel over het hoofd gezien1°. dat de leveranciers niets hadden te maken met de begrooting, maar alleen met. de opdracht der mandatarissen van de regeering, die in elk geval had moeten beginnen met betaling en dan kon considereeren of zij het te veel op de ambtenaren mocht verhalen; 2*. dat de wijnen gedronken, de blikjes gegeten en de sigaren gerookt zijn door den Gouv.-Generaal en diens gevolg en door de genen, die op last van Z. Excellentie op de ge geven feesten genoodigd en verschenen waren 3°. (en dit telt het sterkst) dat de overschotten van het ingekochte, de gebruikte meubelen, gor dijnen, dranken e. z. v. voor rekening van den lande op publieke vendutie verkocht en de ren dementen, ten bedrage van 47,000, als toeval lige bate onder de inkomsten van den staat zijn opgenomen en verrekend. Desniettemin zijn de leveranciers niet betaald, verliezen dus hun winst door het renteverlies en missen hun kapitaal (dat bij een firma ƒ34,000 bedraagt) in hun zaken. Door den Gouvern.-Generaal van Ned. Indië zijn nog de volgende beschikkingen genomen: Marine departement. Be v orderd: Tot kapit.-luit. ter zee bij het Indisch sedentair zeewezen, de luit. I. z. der 1ste kl. bij dat korps M. L. J. Van Asperen, chef der afd. gouvern. mar. bij het dep. der mar. in Ned. Indië. Door den dir. der burg. openb. werkeD zijn de volgende beschikk. genomen. Bij de openb. wer ken: Geplaatst: Te Batavia, de ben. aspir.-ing. J. P. Van der Ploeg. Overgepl.Van Poerworedjo naar Keboemen, de asp.-ing. P. H. De Bruyn; van Batavia naar Grissee, de arch. 1ste kl. E. V. J. Waersegers; van Soerabaya naar A thboina, de opzichter 1ste klasse J. ITaeviside; van Soem- berwaroe naar Bezockie, de opz. 3de kl. J. H. Hemmes. Bij de telegraphie. Overgeplaatst: van Salatiga naar Banjoewangi, de telegr. 2de kl. E. A. Poublonmet bepaling dat hij als chef van dat kantoor zal optreden; van Banjoewangi naar Salatiga, de telegr. 2de kl. A. H. Holdert, met bepaling dat hij als chef van dat kantoor zal op treden; van Bandong naar Weltevreden, de telegr. 3de kl. P. L Van Bodegom; van Weltevreden naar Bandong, de waarn. leerl. telegr. C. J. A mei- rood. Werkzaam gesteld: Bij het telegraaf-kantoor te Samarang, de benoemde telegr. der 2de kl. H. J. Scholten. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den tweeden commies bij het dep. van mar. A. L. J. Rocourt. Tijdelijk gedetacheerd: Bij het mar. etabl. te Onrust, de luit. ter zee der 1ste kl. bij de Koninkl. Nederl. mar., thans waarn. equipagem. bij het marine etabl. te Soerabaya, W. F. Meijer, ten einde de betrekking van equipagemeester bij eerstgen. etablissement te vervullen; bij het mar. etablissement, te Soerabaya, de luit. ter zee 1ste kl. bij de Koninkl. Nederl. marine Jhr. E. P. E. De Stuers, ten einde de betrekking van equipage meester bij dat etablissement te vervullen. BUITENLAND. Rusland. Sedert 24 October is de nieuwe Russische uni versiteit te Warschau geopend, en wel met een personeel van leeraren, bestaande uit 40 Polen en 17 Russen. Diegenen onder de eersten, welke de Russische taal nog niet geheel machtig zijn, zijn verplicht om uiterlijk binnen drie jaren de voorlezingen in het Russisch te houden. Zooniet, dan worden zij eenvoudig afgezet. De vroegere leeraren zijn óf verplaatst óf genieten thans pen sioen. Het universiteitsgebouw zelf heeft een geheel Russisch aanzien gekregen. Boven den hoofdingang prijkt een groote Russische dubbele adelaar, ter weerszijden waarvan men leestkei zerlijke universiteit. Alle Poolsche geschriften binnen het gebouw zijn door Russische vervan gen. In de groote Aula hangt tegenover den ingang het levensgroot portret van keizer Alexander II, den stichter der universiteit. Op het zwarte bord leest men alleen bekendmakingen in de Russische taal. De studenten mogen geene knevels dragen. De pedellen en de andere bedienden der univer siteit mogen niemand antwoorden, die hen in het Poolsch toespreekt. De leerstoel voor Poolsche taal- en letterkunde is geheel opgeheven, en in de plaats van die voor het kanoniek recht is eene voor het Byzantijnsch recht opgericht. De nieuwe hoogeschool is wederom eene poging om de Polen te denationaliseeren, maar tevens ook een recht- streeksch uitvloeisel van het Panslavistisch pro gramma, te Moskau opgemaakt. Spanje. In weerwil van de nederlaag der republiekei- nen heeft de republiek op dit oogenblik meer kans om in Spanje gegrondvest te worden, dan men zou meenen, ten minste meer dan eene mo narchie onder den hertog van Genua of van Montpeusier. Er was slechts een oogenblik, waarop de kansen van laatstgenoemde gunstig stonden en dat was onmiddellijk na den slag van Alcola, zoo zijne aanhangers toen van de gelegenheid hadden weten gebruik te maken. Sommigen ge wagen ook nog van eene restauratie van het geslacht der Bourbons, en wel in den persoon van den jeugdigen prins der Asturiën, eene com binatie, die vooral door de Fransche keizerin en haren gemaal gaarne zou worden gezien; maar de Spanjaarden hebben den naam eeDe fiere natie te zijn, bijzonder gesteld op alles wat hare eer betreft, en zij zal zichzelve nu wel geen slag in 't aangezicht geven door thans vrij willig en uit eigen vrije beweging een geslacht te gaan verheffen, dat ze niet alleen heeft neer gestort van de hoogte, waarop het geplaatst was, maar zoo diep door het slijk heeft gesleurd. Eene andere oplossing van de quaestie dei- troonsopvolging wordt wel zacht, maar des te veelvuldiger besproken, we bedoelen de dictatuur van den maarschalk Prim, die verre van onmo gelijk is te achten; want wat men daartegen ook moge inbrengen, de tegenwoordige president van den ministerraad is op dit oogenblik de eenige van alle leiders der revolutie, die zich heeft we ten staande te houden; zooals de Rif on na het uit drukt, leeft de meerderheid der Cortes tegen woordig van zijne glimlachjes; de openbare opinie hecht niet veel meer aan die Cortes, nu ze van haar levengevend element, de republie- keinsche partij zijn beroofd: maar ten slotte is er een ander bewijs, dat allen namelijk zonder on derscheid van politieke meening, voor Spanje, naar de woorden van Rios Rosas, een „ijzeren arm" wenschelijk achten-, en dat Prirn dien ijzeren arm bezit, zal niemand tegensprekenwat de minister-president denkt weet op dit oogenblik niemand, maar hij is te eerzuchtig, om niet ge neigd te zijn mede te werken tot eene oplossing in dien zin. Frankrijk. Door de voornaamste organen der democratie worden dezelfde candidaten aanbevolenin het

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2