CONCERT, j. P. DE VRIES, EENE VROUW DIE DRINKT, EEK HUIS ZONDER KINDEREN. NOTE-PAPER ENVELOPES. ADVERT EMTIE lil. SCHOUWBURG TE LEIDEN. DE BASTAARD, SCHOUWBURG TE LEIDEN. Louisette LIEDJESZANGSTER, Café DEPAAUW. VOCAAL LNSTRUMEIVTAAL Mannen - Quartet op nieuw onlvangen: ENGLISH Steeds voorhanden EDITION BY OU, Cattaro, 4 November. Heden wapenstilstand. De insurgenien van Sisic en Verblaje hebben zich onderworpen en zullen hunne wapenen af geven. De kolonel Schoenfeld zal heden van Bu- dua uit tegen Bretic manoeuvreeren. Morgen moet «le gansche divisie tegen Pobori oprukken. Parijs, 6 November. Rochefort is aangehouden toen hij de Fransche grenzen wilde overschrijden. De minisLer van binnenl. zaken heeft hem echter, op uitdrukkehjken last des keizers, dadelijk doen in vrijheid stellen en een vrijgeleide doen toe komen, om gedurende den tijd der verkiezings- perodie vrij in Frankrijk te vertoeven. Promotiën. Leiden, 6 Nov. Bevorderd tot Doctor in de wis- cn natuurkunde de heer N. Van de Wal, geb. te Arnhem, met een Acad. proefs. getiteld over Diffusie en Dialyse STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag. Voorloopig Terslag. Bij de overweging van Hoofdstuk VIII, Departe ment van Oorlog, voor 1870, hebben eenige leden gezegd, dat /.ij er bezwaar in hadden otn het gevraagd crediet thans aan den tegenwoordigen minister van oorlog te schenken, zoolang de toegezegde wet op het verdedigingstelsel niet is ingediend. Zij verklaar den dat hun vertrouwen in dezen minister van oorlog door zijne voortdurende werkeloosheid gevoelig is ge schokt. Eenige leden spraken er hunne teleurstelling over uit, dat niet meer is bezuinigd. Zij achtten de uit gaven van het Departement van oorlog te hoog voor onze finantieele krachten; er werd opnieuw naar het vroeger als normaal genoemde cijfer van 10,41)0,000 verwezen. Sommige leden daarentegen verklaarden in geenen deele de overtuiging te bezitten, dat met de aangevraagde sommen de weerbaarheid van het land voor een volgend jaar op voldoende wijze zal zijn verkregen. Anderen daarentegen meenden, dat het cijfer /.onder schade voor het algemeen belang ver minderd koude worden, mits de inrichting van het leger werd veranderd en het op eene meer zuinige, maar tevens meer krachtige wijze werd samengesteld. Zij wezen op de noodzakelijkheid, dat 's lauds verde diging door het volk zelf als eene nationale zaak worde beschouwd. Ernstig is er door vele leden op aangedrongen, dat de regeering spoedig hare toegezegde wetsvoordracht omtrent het verdigingsstelsel mocht indienen. In alle afdeelingen werd echter de meening voor gestaan, dat de regeling en voltooiing van het ves tingstelsel niet voldoende zijn om onze verdediging behoorlijk te verzekeren; maar dat ook de samen stelling der levende strijdkrachten bij de wet moet worden bepaald. Ook op de spoedige indiening van eene daartoe strekkende voordracht is door vele le den met nadruk aangedrongen. Terwijl men zich over de waarde van onze passive verdedigingsmiddelen in afwachting der wet op het vestingstelsel niet wenschte uit te laten, is de toe stand onzer levende strijdkrachten in verschillende afdeelingen breedvoerig besproken. De samenstelling van het leger laat naar veler oor deel nog al te wenschen overig. Het getal der vrij willigers neemt steeds af; na aftrek van het instructie- bataillon en de titulaire onderofficieren en korporaals zije er bij de infanterie slechts ruim 2000 vrijwillige suldaten aanwezig. De regeeriug doet niets om vrij willige dienstneming te bevorderen. De vrijwilligers zijn bij de militie ingesmolten en deze bestaat uit het minst gegoede en minst ontwik kelde gedeelte des volks. De is vooral te betreuren, nu een zekere mate van verstandelijke ontwikkeling meer dan vroeger een volstrekt vereischte is gewor den em een goed soldaat te vormenhet is voor ons leger eene oorzaak van zwakheid. Door het geringe aantal vrijwilligers is er weinig keuze van kader. Dit is jong en zonder ondervinding van den oorlog. Om in deze leemten ta voorzien, werd door verscheidene leden met nadruk op de afschaffing of beperking der plaatsvervanging bij de militie aaugedrongen. Meer verband tusschen het leger hier te lande en dat in Nederlandsch Indië zoude eveneens nuttig werken. Nog werd er op gewezen, dat het aantal achter- laadgeweren thans nog maar de helft bedraagt van hetgeen wij in den oorlog zullen noodig hebben. Meer algemeen werd het afgekeurd, dat de miliciens der oudere lichtingen voor de artillerie nooit meer na hunne eerste oefening onder de wapenen worden geroepen. Eenige leden wenschten, dat de regeering gebruik zoude maken van de bevoegdheid, welke art. 183 der Grondwet haar geeft, en alle miliciens geregeld een maal 'sjaars, zij het dau ook slechts gedurende kor ten tijd, onder de wrapenen roepen. Daardoor zouden de korpsen gedurende eenige weken hunne oorlogs sterkte verkrijgen en de verschillende lichtingen van hetzellde wapen elkander leeren kennen. Zitting van Zaterdag, 6 November. Aan de orde is de voortzetting der algemeene dis cussie over de Oost-Indische begrooting voor 1870. De heer 's Jacob beantwoordt in eene uitvoerige rede den heer Eranssen v. d Putte. Hij heeft zich niet als een onvoorwaardelijk bestrijder van de inmen ging der Kamer in koloniale zaken verklaard; hij heeft alleen gezegd, dat tot instandhouding van het hoog gezag in Indie nuttig en noodig is, dat deze Kamer afstand doe van het recht van inmenging, wetgeving en controle in Indische aangelegenheden. Het recht is niet betwist, maar er is een beroep gedaan op zelf beperking. En hieromtrent wijst spr. op onderscheidene redevoeringen en geschriften van de heeren Yetb, Keuchenius, Heldring, zelfs op de rede van dezen Minister in het vorige jaar, waarin datzelfde denk beeld uiteengezet werd. De heer v. d. Putte beweert dat er in O.-I. bloei en welvaart heerscht, met beroep op de offici- eele rapportenmaar, vraagt sprwat bewijzen en kele zinsneden uit officieele verslagen om een al"e- meenen toestand te karakteriseeren Sprs. indruk over den algemeenen toestand van Java is geput uit de nieuwsbladen en de openbare meening En naar aan leiding daarvan wijst hij op den slappen handel, de daling der in- en uitgaande rechten, op insolvente handelshuizen, onverkoopbare cf ter halver waarde gedaalde gebouwde en ongebouwde eigendommen, op de kwijnende suiker-industrie, het algeheel gemis aan particulier initiatief, wegens gebrek aan vertrou wen door ongemeene vraag naar remise uit Europa, op de gestadige wegvloeiing der kapitalen, op het gebrek aan veerkracht bij administratie eu politie. Ook vraagt spr. wat de heer v. d. Putte als minister voor 0.-1. gedaan heeft. Your 't overige licht spr. zijne bedoeling nader toe. Deze was, dat het regeeringstelsel, in het regle ment voor Ned. Indië neergelegd, met klem behoorde gehandhaafd te worden. Welk is dat stelsel? Het stelsel van een eenhoofdig gouvernement omgeven met waarborgen dus eene getemperde autocratie, met verantwoordelijkheid van den gouv. generaal aan den Koning en verantwoordelijkheid van den minister van koloniën tegenover de Kamers; spr. wijst op 't werk van George Chemey, ook tegen bovenmatige inmen ging in Britsch Indië. Ten slotte wijst spr. op de moeilijkheid van zijne poitsie. Hij is niet gewoon in den text van anderen te loopen of een blinde volgeling van de een of •den ander te zijn. Daardoor noemt de een hem con servatief, de ander reactionnairhij hoopt echter dat vriend en vijand hem den lof niet zullen onthouden, dien de senaat van Rome aan Terentius Varro heeft toegezwaaid, dat hij niet gewanhoopt heeft aan 't behoud van zijn vaderland. De heer Hasselman toont nader aan dat de minister een brug wil leggen over de kloof tusschen het oude koloniale stelsel en het nieuwe: en meeut dat men vragen moet, en zeker moet zijn wat het oude is wat men verlaten wil en het nieuwe dat men beoogt. Hij treedt voorts in eene beschouwing over het dusge- noetnde oude stelsel van Yan den Bosch. Vervolgens verklaart spr., naar aanleiding van vroegere opmerkingen, dat de ontwikkeling van den inlander steeds door hem met zorg is opgemerkt; zelfs buiten betrekking was hij in dien geest werk zaam, eu wel in net Tielsche Weekblad, en vooral wenschte hij dat men niet vergat, dat het hem als Minister gelukt is eene regeling omtrent het onder wijs tot stand te brengen, die echter door den tegen stand in Indië nog niet tot uitvoering gekomen is. Vervolgens treedt spr. in eene nadere uiteenzetting van zijne denkbeelden omtrent een eenvormig bestuur voor JLndië. Spr. is niet angstvallig, maar hij acht het toch pliht dat men de voorzichtigheid, ten allen tijde, in 'toog houde. Ook over de vele nadeelen van de bandeloosheid der Indische drukpers, wijdt spr. uit. De Javaan is hoogst gevoelig voor openbare verguizing en smaad redenen, en juist met het oog daarop heeft spr. als Minister een maatregel voorgeslagen, waaromtrent hij aan zoo hevige kritiek heeft blootgestaan; hij hoopt echter dat er nog gevolg aan zal worden ge geven. De Min. v. Kol. (de heer De Waal) bespreekt 1°. de verantwoordelijkheid van den Min. voor 't geen in Indië gebeurt. De heer Yan Goltstein heeft aangehaald wat de Min. ten vorigen jare op 15 Nov. ge zegd heeft. De Min. ontkent dat niet, maar men moet toon en verband van de woorden in aanmerking nemen, toen er over die uitzending van commissaris sen-generaal gesproken werd, waar de Min. tegen was. Toen heelt hij als 't ware ter loops alle verant woordelijkheid op den Min. geworpen, maar in de Eerste Kamer heeft hij dadelijk de zelfstandigheid van 't Indisch bestuur gehandhaafd, zonder de alge meene verantwoordelijkheid van den Min. te ontkennen. 2°. de vaststelling der Indische begrooling bij de wet, in verband met eenige woorden daarover in de mem. van beantw. De min. erkent gaarne dat die woor.ien wel wat in der haast zijn nedergesteld en nu zij tot zooveel misvatting aanleiding geveu, wenschte hij dat zij die hem meermalen welwillendheid betuig den, die wourden nu heten rusten. Hij heeft vroeger zijne opinie uiteengezet en in de Eerste Kamer ge zegd dat de vaststelling der begrooting bij de wet in den //eersten tijd" noodzakelijk was. 3°. het consignatie sielsel. De minister gelooft dat wij er toe gebracht zullen worden het consunatiestelsel te laten varen. De min. komt nu tot de speciale punten De heer Van Wassenaer Catwijck, heeft een hoog gekleurd tafereel geleverd van den allerslechtsten t esiand op Java, doch de min. zegt: lees 't koloniaal verslag om trent de rijsicultuur, de klapper cultuur en andere industnen van den inlander. Daaruit blijkt van toe neming. En nu heeft het den min. bevreemd, dat als de regeeriug met inspanning een officieel verslag vroeger dan eertijds en meer uitgebreid indient, dat men daaraan niet hecht, en hij geeft den heer Yan Wassenaer Catwijck dus in overweging geen feiten hier te brengen, strijdig met het officieel verslag. Dezelfde spreker zeide: er is niets gedaan voor den Javaan. Maar als ik, zegt de min., bescherming vraag voor die bevolking en eene betere rechtsple ging en de pacht der pandjeshuizen afschaf, doe ik dan niets voor die bevolking? Vervolgens behandelde de Minister de nadere be schouwingen van den heer 's Jacob. Van den eenen kant kan men de bevolking beschouwen als éen geheel, en ook als bestaande uit individuen Met het oog nu op het beheer van Indie, is hij niet voor eene globale beschouwing der bevolking en inderdaad is in het rcgeeriugs-reglement zekere autocratie gelegen hij gaat evenwel uit van waakzame zorg en bevorde ring van 't heil van de individu, verder uitgewerkt in art. 50, als overgang tot eene regeling, die, hoewel nog niet bestaande, toch aangegeven wordt opdat er naar worde gestreefd. In antwoord van den heer Mirandolle, die tot zijn genoegen zijn oordeel over den Minister veel ver zacht heeft, vraagt de Min. of als hij, met een bepaald doel voor oogen, zich rekenschap geeft van de liin- derpaleu, die de verwezenlijking van dat doel voor alsnog in den weg staan, dat dan in strijd is met zijn doel En als hij niet onmiddellijk het ideaal kan bereiken dat ook hij voor oogen heeft of hij dan handelt in strijd met zijne overtuiging? Den heer v. d. Putte antwoordt de min. op zijne vraag of de begrootiDg niet vroeger aan de Kamer kan worden iugediendNeen, en de bewijzen daar van kan de min. dien spreker niet hier geven, maar buiten de zaal zal hij ze hem mededeelen. De spre ker is gemaand met de waarschuwing van den min als gij u niet spoedt, dan loopt gij gevaar te blijven staan aan dezen kant van de brug. Maar de min. zegt: ik wil gaan. {Per telegraaf.) Na langdurige discussiën zijn de algemeene beraadslagingen gesloten., LAATSTE BERICHTEN. Venlo, 5 November. Gelijk bekend is zijn on derhandelingen betreflende de spoorwegverbinding alhier met de Keulen-Mindenerbaan aanhangig. Men wil dat het punt dier aansluiting op de vesting-terreinen alhier zou komen te liggen. Voor deze gemeente wordt van de genoemde aansluiting veel goeds verwacht. Madrid, 5 November. In eene vergadering van radicalen is het besluit genomen, om alle krach ten in te spannen, ten einde de eensgezindheid met de unionisten te bewaren. Voorts is besloten aan Topete een brief te zenden, door alle ter vergadering aanwezigen onderteekend, waarin het leedwezen wordt te kennen gegeven, dat verdeeldheid van gevoelen nopens d* candida- tuur tot den Spaanschen troon, dien minister heeft bewogen zijn ontslag te nemen. De heer Madoz heeft als zijne overtuiging te kennen ge geven, dat de weldaden der revolutie als verloren zijn te beschouwen, indien er eene scheuring plaats heeft. De Imparcial meldt, dat de candidatuur van den hertog van Genua heden tien nieuwe aan hangers zal verkrijgen. Er is bevel gegeven om Orense op vrije voeten te stellen en de 'gevangenisstraf van den afge vaardigde Serraclava te veranderen in verban ning- Florence, 6 November. De ongesteldheid des konings volgt haar gewoon verloop, niettegen staande de koorts iets heviger is geworden, en gisteren tegen 11 uren des ochtends nog aanhield. De hertogin van Genua is gisterenavond naar Napels vertrokken. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschilleude Dagbladen. iNov. GEHUWD. 3. F. O. G. Berg cn L. Fudickar. Elberfeld. 3. H. Van der Kroon en A. S. Van der Leeuw. Rotterdam. 3. J. C. H. Braurn en J. A. Maarschalk. Rotterdam. 3. O. P. De Groot en J. Buning. Wildervank. 4. P. A. Wtenwecrdc en M. Craamer. Amsterdam. 4. \V. J. Zeegelaar en W. M. Moll. Rotterdam. 4 J. li. Essiok Bz. en S. L. \V. Wicneke. Amsterdam. 4. W. li. Naézer en \V. A. Gluysteen. Amsterdam. 4. L. Wilman» eu W. M. Harms. Amsterdam. 4. K. Forma en A. P. DeUkamp. Amsterdam. 4. C. H. Man en H. G. L. Mecwezen. Amsterdam. 4. A. Meslier en A. Keyzer. Nieuwcr-Amstel. 4. J. W. Tempelaar en J. P. Van Aken. Westervoort. 4. C. A. L. Haberraekl en H. G. Lambert. Averecst. 4. J. I). Ruys T. Azn. cn S. H. Milders. Rotterdam. 4. R. Van Hoorn en F. W. Suppes. Rotterdam. 4. M. C. Ue Jong en C. Van de Velde. Sliedrecht. 4. J. Van de Velde en E. Huisman. Sliedrecht. 4. H. De Groot en C. E. Bolier Scherpenisse. 4. J. W. Van Rees en J. Doijer. Zwolle. 4. J. Mijnders en M. Slagter. Hillegom. NOV. BEVALLEN. 1. G. W. Van de Werken, geb. Sijpkeos, Z. Nieuw-Schoo- nebeck. 1. li. E. Thepass, geb. Schlutz, Z. Amsterdam. 2. M. R. Van Laer, geb. Tielemann, Z. Zwolle. 2. N. Pott, geb. Tromp, Z. Barsingerhoro. 2. J. A. Mackay, geb. Vau Lijnden, Z. Amerongeu. 3. P. C. Vao der Tak, geb. Stronck, D. Rotterdam. 3. Th. M. C. Audret9cb, geb. Ceurworst, Z. Amsterdam. 3. A. G. GroenewegeD, geb. Blass, Z. Amsterdam 4. C. J. Keucb, geb. Kramer, Z. Amsterdam. Oct. OVERLEDEN. 29. A. Mijer, wedr. S3 j. Amsterdam. 31. R. C. Van der Vies, Z. 2 in. Amsterdam. Nov. 1. J. B. G. Dupuy, geb. Greevc, V. 29 j. Amsterdam. 1. B. Stoepman, Al. 24 j. Arasterdam. 1. F. S. Knipscbeer, Z. 8 in. Muiden. 1. L. Post, M. 77 j. ^.Leimuiden. 2. F. P. Du Ricu, M. 46 j. Amsterdam. 2 C. Kramer, wedr. 58 j. Gouda. 3 T. Krook, geb. De Groot, V. 43 j Wormervee:". 3. J. O. C. Groen, D. 4 j. Zandvoort. 3. S. P. J Buuricr, M. 86 j. Amsterdam. 3. W. Linse, M. 32 j. Rotterdam. 4. D. Oosthoek, M. 50 j. Bergsehenboek. 4. M. Van der Tas, geb. Van der Pauwert, V. 49 j. - Schie- 4. C Van der Marei, M. 58 j. Maassluis. [dam. Voorde bewijzen van hartelijke belangstelling, van zoo velen ondervonden bij het herdenken aan onze Veertigjarige Ecli verecnlglng, be luigen wij, ook namens onze kinderen, onzen oprechten dank. J. VAN 'T HOOFT. (J. E. VAN 'T HOOFT, Leidrn, 6 November 1H69. Mkrlijn. Maatschappij tour Touiikuusl le Leiden. MUZIEKSCHOOL. Commissarissen maken bij deze bekend dat, behalve de op de Vergadering dd. 28 October 11. vermelde leerlingen der Muziekschool, in eene vergadering, gehouden 5 November, besloten is te bevorderen van de derde tol de tweede klasse piano onderwijs, de leerlingen A. D. Parraentier, «I. K. van Geenen, alsmede van de. tweede tot de eerste klasse koor zang, den leerling JU. J. Willieliuy Damsté. Commissarissen der Maatsch., J. A. BOOGAARD, Voorzitter. J. HOOG. Secretaris. Heelkundig Tandmeester en vervaardiger van Kunst tanden enz. enz. Geoclroijeerd door Z. M. den Koniüg der Belgen. Woonachtig Haarlemmerstraat N". 208, (Havenzijde). KUNST-TENTOONSTELLING van Gr las-Photographieën, In liet XUTSGEBOU1V. Heden ZONDAG Eutrée *6 ets. Maandag en volgende dagen 40 ets. Op nieuw tentoongesteld den Rijn, BcUeren, Xoord-.Vmerlka, JAVA en PALESTINA. 125 gezichten. Definitieve sluiting op Woensdag 10 November. Buileugewone Voorstelling, te geven door het Nationaal Tooneelgezelschap van Antwerpen, onder directie van den Heer ELOY LEHAIRE, met medewerking van Mejufvrouw BEERSMANS. Maandag 8 November 1869 Nieuw Groot Drama in 4 Bedrijven, naar het Fransch van Alfried Touroude, door H. van Offel. Nooit in hel Vlaamsch vertoond). Daarna Blijspel met zang in 1 Bedrijf. Aanvang ten zeven ure. Prijzen der Plaatsen Loges 1.60. Baignoires 1.20. Parterre 1. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen kunnen besproken worden op Zaturdag 6 November en op den speeldag van 101 uur. Tweede en laatste Ituilcngcwone Voorstelling van het Nationaal Tooneelgezelschap van Ant werpen, onder directie van den heer ELOY LEMAIRE, met medewerking van Mejufvrouw BEERSMANS. Dlngsdag 9 \ovcmbcr 1869: Tooneelspel in 8 Bedrijven, naar het Fransch van Dümanoir. Daarna Blijspel met zang in 2 Bedrijven. Aanvang ten zeven ure. Prijzen der Plaatsen: Loges ƒ1.60. Baignoires 1.20. Parterre ƒ1. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij ƒ0.30. Plaatsen kunnen besproken worden op den speeldag van 101 uur. Dingadag, Woensdag en Donderdag 9, 10 en 11 November, o ie «T door Fransche, Duitsche en Hollandsche Artisten, met medewerking van het beroemd der Uoogduitsche Opera, gevestigd te Rotterdam. Aanvang des avonds ten 7 ure. Entrée voor één Heer 0.49, voor één dame 0.25 Bij de tirma JACs. HAZENBERG CORNs ZOON is ENGELSCH POSTPAPIER In origlnccle ver pakking; pakjes van 5 quires (120 vel) a 40 Cents 55 Cents en 75 Cents. EAGEL§€I1E ENVELOPPEN, de honderd a tO Cents en 50 Cents. Opéra's compleet voor Piano a 75 Cents. Muziekale Bibliotheek van Clavier-uittreksels der beroemdste klassieke Opéra's voor Piano alleen ingericht. Iedere Opéra dezer Prachtuitgave is geïllustreerd met 1 het welgelijkend Portret van den Auteur. 32 dealen zien bereids het licht. De Catalogus Is op aanvrage ver krijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3