Ik hoorde gisteren iemand voorstellen eene ver gadering der burgerij bijeen te roepen en zich onderling te verbinden om 1°. zooveel mogelijk ge bruik van stoombooteu te maken, waartoe Ider ruime gelegenheid bestaat; 2°. voor zooverre bet zijn moet van den spoorweg gebruik te maken maar alleen van de 3d" klasse; 3°. pakjes en an dere goederen alleen per stoomboot te verzenden i°. geen gebruik van de buffetten in het nieuwe station te maken. Tot nu toe heeft zich niemand aan 'l hoofd der ontevredenen gesteld; zoo dit gebeurt kan op ern stige demonstratiën gerekend worden. Kortknoord, 6 Nov. De vrouw van A. Lieber- ton, timmermansknecht, was Dinsdag-morgen bezig te wasscben; haar kind een knaapje van omtrent 3 jaren speelde in hetzelfde vertrek, strui kelde en viel in een pot kokend water, die even van het vuur was genomen, en bekwam zulke hevige brandwonden dat het weinige uren daarna overleed. Yi.aar dingen, 5 November. Het barre weder laat zich hier erg gevoelen. Hedennacht is er door hoogen vloed schade gekomen aan de Ooslerkade alhier eo daardoor de gevel van een der gebou wen van de Haagsche Visscherij Maatschappij ingestort. Abcoude, 4 November. Gisteren begon het sedert een jaar gebouwde bomvrije gebouw in het in aanbouw zijnde fort aan de Bijlmermeer zicht baar te schuiven, totdat het in den namiddag vrij plotseling instortte en bijna wegzonk. Het schijnt, dat onder den invloed der laatste regens de groudophooging, die aan de zuidzijde aange bracht was, in beweging geraakt is en de zeer zware fondeering uit elkander gedrongen heeft. Tielkrwaard, 3 November. De opbrengst van het hooi was hier dit jaar bijzonder goed. Zon der die opbrengst zouden velen zoover achteruit zijD geraakt, dat ze in jaren niet zoo welvarend konden worden, als ze geweest waren, omdat de aardappelenoogst hier als mislukt is. Het over vloedige hooi vindt grage koopers. Voor 22 a 23 de duizend kilogrammen, worden er verscheidene schepen geladen. Heüsden, 5 November. Dinsdag-avond jl. is de stoomboot „Stad Heusden" kort bij hare ligplaats alhier gevaren tegen een schip, geladen mei steen kolen en bestemd voor den heer W. Jong aldaar, waardoor nog al aanmerkelijke schade aan schip en lading is berokkend. Men verneemt tevens dat de directie der stoom boot op zich genomen heeft, alle schade te ver goeden. Vollen hove, 2 November. Met genoegen ver neemt men dat door de Overiiselschp. VprppninJntr tot ontwikkeling van provinciale welvaart aan het bestuur dezer gemeente het aanbod is gedaan eeuer scheuking vau 100 boekwerkeu, om te die nen tot groudslag eener volksboekerij. Behoudens goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten is door den raad deze schenking met dankbaarheid aangenomen. Blokzijl, 4 November. Gisteren en heden heb ben de aannemers van de inpoldering der Zui derzee van Vollenhove op Kuinre met den inge nieur De Jongh, ten tweedemnale het werk op genomen. Evenals de vorige maal was het slechte weder en de hooge waterstand oorzaak, dat men weinig kon uitrichten, daar men niet in zee kon vertoeven. Hedenmorgen zag men hier een tweetal schepen, waarvan het eene het noodsein had ge- heschen, op onze kusten gestrand. Door spoedig verleende hulp mocht men er in slagen ze weder vlot te krijgen en konden ze na verlies van boot en anker, hunne reis voortzetten. Maastricht, 4 November. De heeren Max en Auguste Crahay, bankiers alhier onder de firma gebrs. Crahay, en lakenfabrikanten onder die van Crahay en Cie., zijn, bij vonnis der arrondisse ments-rechtbank van heden, in staat van faillis sement verklaard. Het passief hunner zaak wordt op ongeveer éen millioen fr. begroot; de gefailleerden zijn voortvluchtig. komst, zes wachters rondom het lijk. Eenige uren later, en terwijl deze wachters om een vuur lagen, verscheen de wolf andermaal. Slechts door den wanhopigsten tegenstand gelukte het dezen mannen om zich aan de woede van het monster te onttrekken en de aan den ingang des wouds gelegen woning van den boschwachter Jalenski te bereiken, waar zij deur en vensters zorgvuldig barrikadeerden. Een hunner echter, een sterk gespierde boer, was op deze retraite eenigszins achter gebleven; de ongelukkige werd door het woedende dier gepakt en verscheurd. Onmiddellijk daarna kwam ook de boschwachter uit het woud terug; ook hem pakte de wolf bij de keel en scheurde hem het vleesch van de kaken. Met de grootste inspanning slechts, gelukte het hem half dood zijne woning te bereiken. De wolf echter begaf zich daarop naar de dorpen Pocie en Pto- ranië, overviel daar letterlijk eenige pachthoeven, drong er in de kamers binnen, en wondde men- schen en vee. Van daar liep hij naar de dorp- weide, kwetste er drie knechten en onderschei dene paarden, en begaf zich daarop naar de weide, dicht bij het voorwerk van Beresina, alwaar de heerschappelijke paarden geweid worden. Hier wondde hij 10 stuks paarden, en toen de herders ter hulp snelden, wierp hij zich ook op deze, verscheurde den een het hoofd, den andere de hand, terwijl hij de meid van den boschwachter Mankiewiez, die juist bezig was met hel paard van haren meester te weiden, in hals en boven- schenkel beet. Van daar liep bet woedende ondier naar de dorpen Chouytony en Makanynienta, doodde daar nog eene vrouw, beet honden, nien- schen en vee, en verdween in liet naburige woud. In verloop van slechts weinige uren had het monster drie menschen gedood, eenendertig per sonen, meestal volwassenen, alsmede vierenvijftig stuks vee, meer of minder hevig gewond!... Dit is inderdaad huivering-wekkend, en te meer, wanneer men bedenkt, dat, uaar alle waarschijnlijkheid, de wolf dol was! Trouwens, de verklaringen aller gekwetsten komen hierin overeen, dat het dier schuim aan den muil had en den staart hangen liet. Slechts bij aanvallen lichtte het dien op, sprong op de achterpooten en beet onmiddellijk naar het hoofd. Zeer op merkelijk is dan ook de omstandigheid, dat het razende beest de lijkeu niet opvrat, en dus alleen uit. woede aanviel en moordde. Aangezien het uacht was, toen men zich zoo onverwacht overvallen zag, kon men ook slechts weinig te zijner ver dediging doen. Een boer schoot den wurger een kogel in achterlijfeen ander dreef hem onder het worstelen een schoenmakers eist, die hij toe- va Dior J, don U IK. O/boli uu ii nu deze wonden niet onmiddellijk doodelijk waren, droegen zij er echter toe bij, om het monster te verzwakken, dat dan ook, reeds den anderen dag, op eene merkwaardige wijze gedood werd. Men organiseerde nl. eene groote drijfjacht, waartoe de boeren van alle kanten, in de nabijheid van het woud Sofki, bijeenstroomden. Niet ver van daar, en te midden van de koren-landen, bevindt zich een klein kreupelhout, Dombravva genaamd. Een gedeelte der boeren nam, kruipend en buk kend, zijnen weg naar dit woud heen, toen zich plotseling een hunner, toevallig een zéér groot en slerk-gespierd man, van achteren aan zijn kleed voelt pakken. Zonder te vermoeden dat dit de wolf ware, grijpt hij werktuiglijk met de hand naar achteren, en pakt het ondier juist in den nek; te gelijk echter ontwaart hij nu ook eene voorpoot aan zijne zijde; hij pakt ook deze snel; en nu overtuigd het met. den wolf te doen te hebben, houdt hij dien, zich met den rug aan een nabij- zijnd gesteente drukkend, zóólang vast, totdat de op den eersten schrik ontvlodene boeren weder aansnelden, en het monster met hunne pijlen doodden. De eist, die zich nog in den buik van het kolossale monster bevond, verstrekte ten be wijze dat het dezelfde wolf was, welke den avond te voren zulke schromelijke verwoestingen had aangericht. (Mg. N. en Adv. Dl.) INGEZONDEN. Gr e me ngde B erichten. Een Schrik-tafereel uit Litthauen. Onder dien titel deelt de Schles. Zlg. het vol gende feit mede: Aan gene zijde vau den, bij Beresina, vlietenden stroom, liggen efeuige dorpen en het heerschap pelijke woud Sofki. Op de bouwlanden, tusschen dit woud en het dorp Pocie gelegen, arbeidden kortelings tegen den avond eenige vrouwen, toen plotseling, uit het naburige woud, een wolf van eene verbazende grootte aanstoof, zich op eene dezer arbeidsters wierp, en haar binnen weinige minuten verscheurde. De overige vrouwen, die dit van verre zagen, vloden naar bet dorp, doch. voordat de uiannen aankwamen was de wolf reeds verdwenen. Het lijk echter bood den blik een ontzettend schouwspel aan. Aangezicht en schedel waren tot op den halswervel doorgebeten; borst en buik waren opengescheurd, en de inge wanden er uit geslingerd. De oudste der boeren gaf van dit voorval onmiddellijk bericht aan de politie, eu stelde, in afwachting van hare aan Mijnheer de Redacteur! In antwoord op het ingezonden stukje, voor komende in Uw geacht blad dd. 6 Novemberjl., neem ik de vrijheid U beleefdelijk te verzoeken aan de volgende regels wel een plaatsje te willen gunnen. Zonder in nadere beschouwing te willen treden omtrent den toon van gemeld stukje en onder vriendelijke betuiging van algeheele onverschil ligheid of mijne bemerkingen als flaauwe aardig heden worden beschouwd (in bet bijzonder door jeugdige bouwkundigen omtrent wier goed- of afkeuring ik geheel onverschillig ben), zij bet mij vergund op te merken, dat ik er eene eer in stel, teil opzigte van de soliditeit van bouwen tot den pruikentijd te behooren en alsdan ten minste zeker ben geene tochtige woningen met heerlijke afmetingen en ligte muurtjes te bewonen. De opmer king, dat wanneer men in de lengte bouwde er beene behoorlijke communicatie in het schoolge bouw was aan te brengen, is geheel in overeen stemming met hunnen titel van jonge bouwkun digen, alsook de bewering dat bet voor de voch tigheid van een huis geen verschil maakt of men dadelijk aan bet water of eenige ellen daarvan verwijderd bouwt; daaromtrent wil ik liever dus in geene verdere beschouwingen treden. Ook was ik eerst voornemens op dit stukje niet te ant woorden, eensdeels omdat fatsoenlijke menschen eene andere wijie van uiting van hun gevoelen bezigen en anderdeels omdat die jonge bouwkun digen vermeenen met hun drieën zoo oud te zijn als ik alleen, en ik dan, zonder dit te hebben bedoeld, in de kinderkamer ben vervallen, doch nimmer heb ik aan iemand, zelfs aan geen kind, mijn innigen dank onthouden waar ik hun die verschuldigd was. Dit noopt mij dan ook hen van harte te bedanken voor het nieuwe reisplan mij door hen aan de hand gedaan, voor mij te meer van gewicht, dewijl ik gedurende bijna 10 achtereenvolgende jaren een groot gedeelte der wereld heb bereisd en allerlei gevaren eri vermoeijenissen heb doorgestaan, doch daarbij, zooals het meer gaat, het vaderland wel eens heb vergeten, en wel in gondels in dat zelfde 1 'cnelir heb rondgevaren waarvan die drie jeug dige bouwkundigen of bouwlustigen zulk eene scheve voorstelling hebben, doch helaas niet in de trekschuit. Dit zal hen ook verder geruststellen omtrent mijne schrikachtigheid, waarvoor zij met hunne jeugdige harten eene wezenlijk aandoenlijke be zorgdheid betoonen. A. BUITENLAND. Italië. De Civilla Cattolica behelst een artikel tegen den bisschop Maret, dat geacht wordt rechtstreeks door den paus iu de pen te zijn gegeven. In dit artikel zegt hel blad het te betreuren, dat het een polemiek moet voeren tegen een door rang en wetenschap zoo aanzienlijk man als genoem den bisschop. Het voert die polemiek niet ten behoeve der bisschoppen en theologen want vele argumenten van den bisschop zijn ontleend aan Gallicaansche schrijvers, die reeds zegevierend wederlegd zijn geworden. Het voert de polemiek ten behoeve der massa's, die weinig van de god geleerde zaken weten en tot welke de bisschop zich schijnt gewend te hebben. Verder wordt den bisschop verweten, dat hij geen gebruik heeft gemaakt van de Latijnsche taal, wordt de bewering bestreden dat hij een middelweg ge vonden heeft tusschen de absolutisten en Galli- canen, en wordt het stelsel der absolute monar chie in de Kerk verdedigd. Het stelsel van den bisschop daarentegen zou den paus vernederen tot een schijn monarch. Voorts wordt verklaard dat de Kerk in geenen deele gezind is oui de leeken deel te doen nemen aan de concilies en om de verkiezing der kerkvade ren door het algemeen stemrecht te doen plaats hebben. De bisschop moet ten slotte nog het ver wijt hooren, dat hij een gematigd liberaal werk heeft geschreven en dit liberalisme vereenigbaar acht met de Kerk. I>iiïts<'Iil:ni<t. Een bijzonder gunstigen indruk heeft de rede van den minister van finantiën in Pruisen ge maakt. Die taal van een werkelijk constitutioneel minister, die der volksvertegenwoordiging niet een bepaald programma te gemoet komt en deze woorden doet hoorenik zal, naast de rechten der kroon ook de uwe weten te handhaven en, zoo gij geen vertrouwen in mij stelt, elk oogenblik aftreden, deze woorden, in de zitting zaal zoo lang niet vernomeu, hebben het geheele huis ver rast en zijn met ongeuieenen bijval vernomen. Bij de blootlegging der regeeringsplannen ver klaarde de minister dat het gouvernement af stand deed van het voornemen tot heffing eener supplementaire belasting van 25 pCt. Deze zal vervangen worden door de voordeelen die zullen ontstaan van eene conversie der renten van 4 en van 4ü> pCt. in eene enkele ian 4K> pCt. De conversie zal facultatief wezen, maar ze zal bij zonder voordeelig worden gemaakt door middel van premicn voor de houders van titels, die er zich aan willen onderwerpen. De minister stelt verder voor de raming van het budget van inkomsten hooger op te voeren. Door den voort- durenden aanwas van kapitaal in de schatkist, en door de opbrengst uit den verkoop der domei nen, bestaat er veel hoop, dut het te-kort spoe dig geheel zal verdwijnen; zoo de behoeften van den staat, later zouden blijken de inkomsten te overtreffen, zou uien niet tot eene vermeerdering der belastingen overgaan maar tot eene geheele hervorming van het stelsel der publieke belas tingen. De minister voor onderwijs en eeredienst in Pruisen heeft een wetsontwerp ingediend, over het geheele schoolwezen, ook over de universi teiten. Kerk en school blijven verbonden. Ten aanzien van bijzondere scholen worden de be perkingen opgeheven, en voor de universiteiten de academische rechtspleging. Het Huis der afgevaardigden heeft zich ver klaard voor de invoering van het burgerlijk hu welijk. De regeering heeft zich uiet de zaak niet ingelatenhet scheen dat zij meende, dat de gansche quaestie haar niet betrof, want de mi nister van eeredienst, de betrokken minister, let wel, beeft geen enkel woord gesproken bij de discussie over dit zoo belangrijke ontwerp, Evenmin heeft de minister Zu Eulenburg me degedeeld, of de voordracht betreffende de wij ziging der kieswet zal worden omgewerkt of niet. De aardbeving te Groz-Geran in den nacht van 2 op 3 November heeft de vorige nog in hevig heid overtroffen. Aan de Alg. Zlg. meldt men uit Coburg dd. 28 Oct.: „Heden werd in Rückerl's tuin de feeste lijke onthulling van het monument ter eere van Friedrich Rückert gevierd, eu wel onder de le vendige deelneming der bevolking, der overhedeu en der nationaliteiten. De heer Teinpeltey hield de feestrede en de plechtigheid werd besloten door een lied op Rückert, door Von Beethoven gecomponeerd." Frankrijk. Wederom komen te Parijs, en wel sterker dan ooit, geruchten op den voorgrond omtrent moge lijke ministerieele crises, waarschijnlijk is't ech ter, dat het ministerie in zijne tegenwoordige samenstelling in de kamer zal optreden, na zijne optreding evenwel is eene wijziging zeer mogelijk te achten. De prins de la Tour d'Auvergne blijft steeds het lid van het kabinet, wiens aftreding het meest besproken wordt; die Excellentie moet daartoe dan ook steeds bijzonder geneigd blijven, en voornamelijk op aandrang des keizers zijne portefeuille behouden. In weerwil van zijne weigering blijft men in eenige kiesdistricten Le- dru-Rollin, hoewel onbeëedigd, kandidaat stellen. Onder de telegrammen vindt men vermeld, dat Rochefort, toen hij de Fransche grenzen wilde overschrijden is aangehouden, maar op uitdruk- kelijken last des keizers onmiddellijk weer in vrijheid is gesteld. Was het echter niet veel een voudiger geweest het bevel tot aanhouding van Rochefort vooraf in te trekken, ot beeft men het soms van kracht gelaten om tegenover hem de rol van den edelmoedige te spelen, eene rol waarbij men zijn eigen stelsel in het aangezicht slaat, zonder er dank voor te oogsten In alle geval werpt deze handeling een treffend licht op de verhouding van de ministers tot den keizer Het constitutioneele beginsel, dat het hoofd van den staat niet zelf, maar door zijne verant woordelijke. ministers handelt, blijft in Frank rijk, niettegenstaande de jongste hervormingen, louter illusie. België. Z. M. zal de zitting der wetgevende vergade ring niet in persoon openen. Rochefort is niet naar Parijs vertrokken; hij heeft Brussel niet verlaten en denkt er niet aan te vertrekken. TELEGRAMMEN. Parijs, 5 November. De aartsbisschop vau Pa rijs heelt in een herderlijken brief bekend ge maakt, dat hij naar Rome vertrekt om bet Con cilie bij te wonen. De prelaat wijst op het nul dier kerkvergadering en wederlegt de dwalingen, die ter gelegenheid van het Concilie verspreid zijn. Hij zegt verder dat men de betrekkingen tusschen Kerk en Staat, zooals die in het Con cordaat bepaald zijn, moet handhaven, in weerwil van het gebrekkige dat men daarin kan zien. De vaderlandsliefde der bisschoppen moet leiden tot verstandige trans-actiën, die aller wezenlijke belangen en rechten op voldoende wijze bevre digen. De aartsbisschop verwerpt het denkbeeld als ongerijmd, dat de meerderheid der bisschop pen de vrije stem harer collega's zou smoren, ten einde bij acclamatie de onfeilbaarheid van den paus tot dogina te verheffen. Berlijn, 4 November. De Kamer van afgevaar digden heeft het voorstel van den heer Virchow, betreffende een verzoek aan de regeering tot ont wapening, met 215 tegen 99 stemmen verworpen. Gelijk lot is te beurt gevallen aan een voorstel van den heer Windhorst, strekkende om de re geering uit te noodigen het daarheen te leiden, dat de uitgaven voor het militaire wezen van den Noord-Duitschen Bond verminderd worden. Florence, 5 November. De Correspondence Ita- lienne bericht dat de koning den afgeloopen nacht weinig geslapen heeft. De koorts heeft zich we der bij Z. M. geopenbaard, doch in lichten graad. Madrid, 5 November. De admiraal Topete heeft verklaard de Regeering te zullen ondersteunen. Topete blijft bepaaldelijk op zijn ontslag aandringen. Men verzekert dat Prim ad interim zich met de portefeuille van marine zal belasten Marseille, 5 November. De mail uit Bombay is gisteren alhier gearriveerd, en de daaropvol gende Bom bay-mail heden te Suez. St.•Petersburg, 5 November. De keizer heeft bij de ontvangst van het gezantschap der Bu- charen den wensch uitgedrukt dat de ontwikke ling der vriendschappelijke verstandhouding tus schen Rusland en Bucharije zou worden beves tigd en verklaarde dat het geheel buiten zijne schuld was, dat die vriendschappelijke verstand houding vroeger verbroken werd. New-Vork, 4 November. De democraten heb ben bij de verkiezingen de meerderheid behaald in New-York en iu Westelijk Virginië.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2