als apotheker- en chemicus een fortuin van meer dan 60,000 pd. st. bijeenverzameld. Ilij iseenge- zond en sterk oud heer van 75 jaren. Op zijn prachtig buitengoed nabij Parijs leeft bij als een kluizenaar; hij ontvangt en bezoekt niemand, en is bijna ongenaakbaar Een lid van de behou dende partij slaagde er onlangs in, zich tot het lustslot van Raspail toegang te verschaffen; hij werd er gastvrij ontvangen, en keerde huiswaarts met de overtuiging, dat de bezitter van zóóveel wereldsche rijkdommen in zijn hart onmogelijk anders dan een conservatief kon wezen. - Ras pail was in zijne jeugd bestemd, geestelijke te worden. Werkelijk studeerde hij verscheidene jaren in een kerkelijk seminarium. Ten laatste verkreeg zijn aar karakter de bovenhand. Op een goeden dag zocht hij zijn bisschop op en zeide: „Monseigneur, ik kan niet langer blijven; ik geloof geen woord van hetgeen ik prediken moet." De bisschop zuchtte, en antwoordde: „He laas, mijn zoon - ik ook niet. Ga in vrede!" T ELEGRAJIMEN. It.maan, 1 November. De heer Ozenne heeft aan het Industrieele Comité ten stelligste verklaard, dat het Wetgevend Lichaam een wetsontwerp tot wijziging der tarieven van in- en uitvoer zal voor dragen; onder anderen zal daarbij worden bepaald, dat de invoer van katoenen garens tijdelijk zal worden verboden, en niet die van katoen, zooals gisteren werd gemeld. De regeering zal zich na tuurlijk in deze aan de beslissing van het Wet gevend Lichaam onderwerpen. Als de Kamer wil, dat het tractaat met Engeland opgeheven worde, dan zal dit vóór den 4dc" Februari 1870 moeten plaats hebben. Deze verklaring is met algemeene toejuiching ontvangen. Berlijn, 4 November. Bij het voorloopig onder zoek van het budget heeft de minister van finan ciën verschillende finantieele hervormingen aan gekondigd. Ook deelde de minister mede, dat indien het Huis de ingediende finantieele voor stellen goedkeurde, de regeering er in zou toe stemmen om het ontwerp tot verhooging dei- belastingen met 25 procent in te trekken. Tegenover het voorstel des heereu Virchow tot ontwapening stelde de. nationaal-liberale fractie, bij monde des heeren Lasker, voor, om over te gaan tot de orde van den dag, aangezien het budget van oorlog voor den Noord-Duitschen Bond tot het einde van 1871 was vastgesteld. Madrid, 3 November. De Impartial behelst een artikel betreffende de wederoptreding van den lieer Fignerola als minister van financiën. Het. blad zegt bij die. gelegenheid dat het dringend noodzakelijk is, dat er een einde kome aan het misbruik, hetwelk van het crediet gemaakt wordt. Parijs, 4 November. Keizerin Eugénie is den l«en Lougsor aangekomen, waar H. M. de Fransche en Duitsche geleerden heeft ontmoet, die door den onderkoning van Egypte zijn uit- genoodigd om Egypte te bezoeken. Florence, 4 November. Volgens het officiecle blad was de koning ernstig verkouden en door koorts aangetast. Z. M. is thans op weg van be terschap. Slicerncss, 4 November. De schroef kanonneer boot Tliislle is in de lucht gesprongen. Vele inen- schen zijn daarbij omgekomen. Cattaro, 3 November. Uit liet hoofdkwartier der keizerlijke troepen wordt gemeld, dat de brigades van Fischer en Dornias nabij Sizik eene sterke positie geforceerd en genomen hebben, na een hardnekkig gevecht van vier uren. Het verlies der troepen is gering. In twee districten hebben de insurgenten hunne onder werping aangeboden. De houding van Montenegro blijft, in weerwil der aldaar bestaande sympathie voor de Dal ma tiërs, neutraal. Mnnchcn, 4 Nov. De regeering is voornemens hare gezanten te Rome en St.-Petersburg, de hee ren Von Sigmund en Taufkirchan, terug te roe pen en eerstgenoemden diplomaat naar 's-Hage en laatstgemeldcn naar Rome te zenden Suez, 3 Nov. De mail uit Java en China is alhier aangekomen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 5 Nov. Koffie. Vast. De geldmarkt doet haar invloed op alle artikelen gevoelen. Suiker. Ruwe. Voor loco blijft goede vraag bestaan en zouden enkele nummers goede quali- teiten tot circa veilingsprijs te plaatsen zijn. Zei lende 50 ets. lager. Geraffineerd. Eerste-hands- afdoeningen zijn niet bekend geworden; de om zet bepaalde zich tot eenige partijtjes in de tweede hand tot eer iets lagere prijzen. Over het algemeen blijft het artikel zeer rustig. Thee. Met eenigen omgang voor behoeften tot vaste prijzen. Specerijen. Alleen was eenige vraag voorcee- len Nagelen uit de laatste veiling. Vruchten. Tegen 10 dezer zijn in \einngaan geslagen 2235 vaten jarige krenten, a.mgevoerd per het schip Agyra van ZantAndere artikelen zonder omgang. Meekrap. Met wat meer vraag en bij de kleine aanbiedingen zijn de prijzen wat vaslcr. Indigo. Tot ongeveer vorige prijzen werden 54 kisten Java afgedaan. PofassclienFlauw; Petefsburger loco i 1, zeilend 13.75 a f 13.62'. Katoen. In vaste stemming; prijzen onveran derd. Wol. Stil, zonder omzettingen. Tin. In flauwe stemming. Banca 72; Billiton ƒ71.50. Petroleum. Opniemv hoogev en loco met f30.50, f 30.75 betaald, waartoe de voorraad thans zoo goed als opgeruimd is. Binnen zijn 2230 vaten per Minnie Replier, echee.1 zeilend verkocht en in terugkoop tot f 30. Zeilend en dagelijks verwacht f 28.75, ladend f 28.62s, f 28.50. Oliën. Raapolie cont. f 43.50; Mei ƒ45.25; Dec. ƒ43.25, ƒ43.50; Lijnolie cont. 33.75, ƒ34; Mei 34.75; Dec. 33.50; Patentolie cont 47.75, 47.25; Naj. ƒ47.75; Mei 1S70 ƒ49.75. Granen. Met zeer weinig handel prijshoudend. Meel. 1ste qual. ƒ10, ƒ16.50; 2de qlial. ƒ13.50, ƒ14; 3de qual. 12; Keizersmeel 22, 25. Marktberichten. Gouda, 4 November. Kaas. Aangevoerd 104 partijen 1ste qualiteit. Graskaas: Prijzen van 2729 de 50 kilogram. Boter: Prijzen der Wijboter ƒ0.60ƒ0.65 de5 hectogrammen (ons). Prijzen der Grasbolcr 0.75 ƒ0.80 de 5 hectogrammen (ons). De aanvoer ter veemarkt was zeer aanzienlijk en ofschoon de prijzen hoog waren, was de han del gedrukt. Vette varkens ƒ0.25 a 0.2Ss per 5 hectogrammen; magere varkens gingen traag van de hand, maar vette schapen veel beter. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. (Vervolg der Zitting van gisteren.) De lieer 's Jacob behandelt eerst de algemeene koloniale politiek. Sedert jaren is ons toegeroepen wij staan op een keerpunt, wij bevinden ons in een overgangstoestand, n g éen stap en dan komen wij in de Elyseeache-velden. Hij gnat na wat m de laatste twintig jaren is gebeurd en wat thans in Indië be staat. Evenals m een Gotisch geb iuw moderne ramen, en in een modern gebouw kleine ramen mis plaatst zijn, zoo zijn alle pm lementnire rechten alles zins voegzaam in een constitutioneel land, maar zijn zij ongepast bij een autocratischen regreringsvorm en kan ook de onbepaalde vrijheid van drukpers nooit een bestanddeel van zoodanigen regeeringsvorin zijn. Het autocratisch gezag was steeds do steun en de drager der Indische maatschappijverzwakking van dat gezag moei noodwendig leiden tot omverwerping der maatschappij. Met de handhaving van dat gezag staat ten nauwste in verband de bescherming van den landbouw, de grootste bron van rijkdom in Iudie. Mocht ook al bet stelsel van v. d. Bn-ch gevallen zijn, dan volgt daaruit nog niet dat de staatsinmen ging in zake van den landbouw kan worden gemist. Sprs. conclusie is: oplossing van het Indische vraag stuk; wederoprichting van het gezag in al zijne scbakeeringenafstand door de vertegen oordiging van het recht van wetgeving en controle door de Kamer in Indische aangelegenheden, het Indisch bestuur niet langer onderworpen aan de Nederland- sche Vertegenwoordiging, opdat het Indisch bestuur kunne handelen; opdat niet de hoogere of lagere staatsdienaren bij de uitoefening van hun ambtsplicht zich regelen naar de partij, die tijdelijk aan het roer is; opdat niet mannen van karakter en wilskracht zich genoopt gevoelen tut stilstand, maar worden opgewekt tot den dienst; voorts: geen kunstma- tig-economische organisation, want deze zullen geen redmiddel zijnweiten op zich zelve wekken geen leven op 1 Spr. verklaart zich zeer voer eene vaste bijdrage uit de Indische middelen aan Nederland Wat is, zoo vraagt spr. ten slotte, de grond van al de onzekerheid? Deze: dat ieder gevoelt, dat men de Indische baten noodig heeft. Wat op iele econo mische gronden door velen \icieus werd genoemd, moesten zij op finantieele gronden handhaven. Eu vandaar de strijd in de ondoordachte destructie van vele zaken en liet oneindig geteem over overgang en keerpunten. Hij wanhoopt echler nog niet aan eene betere orde van zaken en een hetere toekomst. Nog kan door tijdige maatregelen ve-h-ed worden dat do geschiedschrijver, eenmaal het tegenwoordig tijdperk beschrijvende, zeggen zal: „du bezittingen van Neder land in het Oosten waren de voornaamste oorzaken van zijn ondergang." De heer Hasseïman bespreekt de organisation en verordeningen van 1867, en waarom deze niet zijn in uitvoering gekomen. Ook heelt hij bezwaar tegen de oprichting van nieuwe departementen van algemeen beheer. De heer De "Waal (Min. van Koloniën) beautwoordt allereerst de verwijten van den lieer Mirandolle, over inconsequentie, aarzeling en weifeling zelfs in zijn bedaarden stap. De inconsequentie. In November heeft de Minister beweerd, dat zoolang niet vast staat wat Indië aan het Moederland moet opbrengen, het dan niet aangaat Iudië hooger te belasten. Dat zelfde staat ook thans in de stukken. De min. meent dus, dat de beweerde inconsequentie niet bestaat. "Wat is er nu van de weifeling en aarzeling? Dat de minister weerstand biedt aan hetgeen hem ver keerd toeschijnt; dat hij zijn eigen weg gaat? Welnu, antwoordt de minister, ik sta op het recht van mijn eigen weg te gaan. Sommigen willen hem vooruittrek ken, anderen achterwaarts, maar hij gaat zijn eigen gang. En nu vraagt hij: is dat aarzelen? Men beweerde, dat de min. den achterstand zou geweten hebben aan de comptabiliteitswet. De min. antwoordt, dat het hem niet mogelijk is alles weer na te lezen wat in de stukken voorkomt, maar dit weet hij, dat hij den achterstand aan meer redenen heeft toegeschreven, hij voorbeeld aan do gelijktijdi- gen invloed der invoering van de nieuwe comptabi liteitswet, de nieuwe organisatie der departementen, de herzieningen in vele veroi-deningeu, enz. enz. Dat alles te zamen, maar niet enkel de vaststelling der begrooting, hier, voor zooveel betreft die voor 1867, heeft eenige verwarring teweeggebracht Overigens 11 -i verklaart de mm. dat hij geen plan heeft eene wijzi- ging der comptabiliteitswet voor te stellen, wat be treft de hoofdbeginselen. Hij acht voorshands de vaststelling der begrooting bij de wet noodzakelijk, en wèl zoolang er volstrekte afhankelijkheid van het Moederland van de koloniën, met het oog op de financiën bestaat. Ten slotte beantwoordt de min. nog de afzonder lijke sprekers. De minister van financiën (de heer Van Bosse) meent een woord te moeten zeggen naar aanleiding van de rede van den heer Van Sijpesteijn, ten aan zien van de vaststelling der Indische hegrooting hij de wet. Die spreker meende dat er thans geen homoge niteit bestond tusschen den minister en zijn ambt genoot en maakte dit op uit de zinsnede, in de memorie van beantwoording. Beide ministers blijven de vastelling der Indische begrooting bij de wet, in het belang van 't land, van de financiën en koloniën volstrekt noodzakelijk achten, althans zoo lang als Nederland de Indische bijdragen noodig heeft, en alleen in de wijze van be handeling daarvan kan wellicht wijziging worden gebracht. Spr. behandelt in verschillende details de begrooting. Op voorstel des voorzitters wordt besloten om na de algemeene beschouwingen eerst te behandelen de uitgaveu in Ned.-Indië (hoofdstuk II), en bij de 2de afdeeling voor de rekenkamer aan de orde te stellen het ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Comptabiliteitswet; en voorts om bij het artikel der vaste bijdrage breedvoeriger te behandelen art. 2 van de wet op de middelen omtrent het gebruik dat van het excellent boven de vaste bijdrage zal worden gemaakt. Zitting van Vrijdag. De gisteren aangevangen beraadslagingen over de In dische begrooting voor het dienstjaar 1870 zijn heden voortgezet. Naast leden die op de rede van den minister van koloniën van gisteren terugkwamen, traden ook weder nieuwe sprekers op, waaronder de heeren Van Was- senaer Catwyck, De Casembroot, Bergmaan en Saay- rnans Vader zich zeer ongunstig uitlieten èn over den tegenwoordigen toestand van Java èn over het re- ,geering3belcid van den tegenwoordigen minister: re denen die hen drongen hun stem aan dit Indisch budget te onthouden. Daarentegen behield de heer W. Van Goltstein, ofschoon evenmin ingenomen met de handelingen van dezen minister, zich zijn stem voor tot na de beslissing over een amendement van de heeren Mirandolle en V. d. Hucht, om do onder- afdeeling 45 van Hoofdstuk II (uitgaven in Indië) koffie, met 910,000 te vermeerderen. In de zitting na de pauze heeft de lieer Fransen Van de Putte langdurig het woord gevoerd en o. a. een aantal opmerkingen tegen de liberale politiek voor Indie weersproken en vooral de vaststelling van de Indische begrooting bij de wet verdedigd. PROVINCIALE STATEN. ZUID-HOLLAND. Zitting van Donderdag 4 November 1869. Aan de orde is de beraadslaging over de rappor ten van de gemeenschappelijke commissie uit de pro vinciale staten van Zuid- en Noord-Ilollaud, met ont- werp-besluit betrekkelijk de opheffing der ambachten in Rijnland. Aan de algemeene beraadslagingen namen deel de heeren: Van Hoogstraten, Van Limburg Stirum, Van Wassenaer Catwyck en Blussé. De beweegredenen worden aangenomen met 55 te gen 3 stemmen Tegeu stemden de heeren: Visser van IJzendoorn, Poortman en Van Hoogstraten. Daarna wordt overgegaan tot de behandeling van de artikelen. Op art. 1 wordt door Gedep. Staten eene wijziging voorgesteld van de tweede ziusuede, strekkende om ook het ambacht Noord-Waddmxveen te doen ver vallen. Dat amendement, door de commissie bestreden, wordt met 32 tegen 26 stemmen aangenomen. Ook over art. 2 worden langdurige discussion ge voerd. Op dat art. wordt door den heer Van Catwyck een amendement voorgesteld, luidende: Het deugdelijk onderhoud van den weg naar zijnen aard, zooals die is ingericht ten tijde der vaststelling van dit regle ment. Het alzoo gewijzigd art. wordt met 44 tegen 19 stemmen aangenomen. In den loop dezer zitting is, op voorstel van de daartoe benoemde commissie, besloten, den Koning machtiging te verzoeken, dat de commissie, belast met het onderzoek van het ontwerp-reglement op de wegen en voetpaden in de provincie Zuid-Holland, na den alloop dezer najaarsvergadering hare werkzaamheden moge voortzetten. (Per telegraaf.) Door de Provinciale Staten van Zuid-Holland is in de zitting van heden de behande ling van het ontwerp-reglement tot opheffing van de ambachten in Rijnland voortgezet. Art. 5 (houdende de bepaling van kapitaalvorming door een builengewonen omslag) is op tegenstand van den heer Poortman verworpen met 27 tegen 25 stemmen. Het ontwerp is daarop gerenvoyeerd naar Ged. Staten. Het voorstel tot subsidieering tot aldamming van de Kous, en tot doorgraving der Ruigeplaat voor Delfshaven, is aangenomen, maar het voorstel om subsidie te verïeenen aan het bestuur voor de droog making te Middelburg (Reeuwïjk) is met 29 tegen 16 stemmen verworpen. LAATSTE BERICHTEN. 's-Hertogenbosch, 4 November. De lessen van den cursus 1ste klasse tot opleiding van onder officieren voor het officiers-examen zullen in de volgende week alhier aanvangen, waaraan een, 25tal adspiranten zullen deelnemen, zijnde de onder-officieren van liet 5de reg. inf. alhier, be nevens die van het 3de, 6de en 8ste reg. inf., respectievelijk uit Bergen-op-Zoom, Breda en Arnhem. VGravenhagk, 4 November. Wij vernemen uit goede bron, dat ook de heeren Deiehmann en C0., bankiers te Keulen, zich belast hebben met de inschrijving in de Negotiatie ad 4% millioen, ten behoeve der Noord-Brabantsch-Duitsche spoor weg-maatschappij (spoorweg Boxtel-Wesel). De namen der bankiershuizen te Amsterdam, Rotterdam, Berlijn, Hamburg, Breslau en Ant werpen, die daardoor hunne medewerking toonen, laten nu geen twijfel over of de belangrijkheid van dezen spoorweg wordt door zijne directe verbinding algemeen erkend en gewaardeerd. HH. KK. IIH. prinses Frederik en priuses Maria zijn gisterenavond van hare buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Maandag aanstaande zal de buitengewone gezant en gevolmachtigd minister van Rusland bij liet Ned. Hof een diner aanbieden aan het Chineesch gezantschap, dat zich thans alhier bevindt. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft gisteren J. L. C., die in de vorige week terecht stond ter zake van poging tot moord, schuldig verklaard aan moedwillige verwonding, waaruit ziekte, of beletsel om binnen 20 dagen te werken is ontstaan en mitsdien veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 5 jaren. 's-Gravenhagk, 5 November. De hevige wind, die gisteren den geheelen dag hier en in de om streken uit het Noordwesten heeft gewoed, groeide tegen middernacht tot een orkaan aan rampen of beschadiging van belang heeft men gelukkig niet te betreuren. Te Scheveningen zijn de zeeduinen door den sterken golfslag zichtbaar afgenomen en bevinden zich de pinken tegen de duinen aan. Op den middag is het weder eenigs- zins bedaard. Men schrijft de stormen der laatste dagen toe als een gevolg der aardbevingen, die eenige dagen geleden in het Zuiden van Europa zijn opgemerkt. De heer P. F. W. Mouton alhier heeft bij het gemeentebestuur aanvrage gedaan tot het verkrijgen der concessie voor den aanleg en ex ploitatie eener duinwaterleiding te dezer stede, op de voorwaarden waarop die concessie bij be sluit van 5 Juni D 866 in het openbaar wérd aan geboden en bepaaldelijk om binnen drie jaren na het aanvaarden der concessie de inrichting gereed en in werking te brengen. Voor de na koming dier voorwaarden bedingt hij eene jaar- lijksehe subsidie van de gemeente ten bedrage van f 20000 gedurende het tijdvak van twintig jaren, waarvoor de uitsluitende concessie wordt gewaarborgd. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag ver leend aan den beer H. Tuinhout, als ontvanger der dir. bel. en acc. te Meppel, behoudens aan spraak op pensioen, en aan den heer L. L. F. Mispel blom Beijer, als directeur van het post kantoor te Heerenveen, mede behoudens aan spraak op pensioen. Amsterdam, 5 November. Tarwe N.P. Poolsche 293, Rogge N. Pruis. 208, 210 c. z./k., puike dito 217 c. z./k., Petersburg 193 c. z./k. v. boord, dito 195 c. z./k., Taganrog 198 c. z./k. Galatz 203 c. z./k.; op lev. p. Maart 192, 191; Mei 191, 190. Tarwe lager. Rogge flauw. Levering iets lager. Raapolie vliegend 39*, naj. 39% a voorj. 41%. Lijnolie vliegend 31, naj. 30H, voorj. 31*. Koolzaad dadelijk 75. Londen, 5 Nov. De heer Peabody is overleden. Pesth, 5 Nov. De minister van financiën Lonyay heeft in de zitting van het Lagerhuis, in antwoord op eene vraag betreffende de geldcrisis geant woord, dat de regeering aan soliede banken een voorschot heeft verstrekt van onderscheidene mil- lioenen en ze ook verder zal ondersteunen. In beginsel is hij voor de vrijheid. Hij stelt voor eene commissie te benoemen van deskundige parlementsleden, ten einde maatregelen te bera men om 's lands crediet op een zelfstandigen grond slag te vestigen (de minister bedoelteen onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid tot op richting eener Ilongaarsehe Bank, onafhankelijk van de Üostenrijksche Bank). Dit voorstel zal Maandag in behandeling komen. Lissabon, 5 Nov. Het met Spanje bestaande geschil is vereffend. Eene ministerieele crisis be staat niet. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. NOV. OEUUWD. 3. D. Van der Wcyden en E. Den Breeui9. Vlaardingeu. 4. \V. J. Jonker en G. C. Visser. Terbeek. Oct. BEVALLEN. 29. a. H. W. Van Heemstra, geb. Engelkcn, D. - Haarlem. 30. M. H. Van Citters, geb. Van Hoey Scbilthouwer, D. Z. Heinkcnszand. 30. M. J. H. Westra van liolthe, geb. Van Baaien, D. Oldengaerde. 80. M. R. Jonqnière, geb. Meinsma, Z. Ossendrecht. Nov. 1. C. J. C. Kakebeekc, geb. Van den Bosch, D. Goes. 1. P. J. Vogel, geb. Sassen, Z. Bergen-op-Zoora. 1. J. Ten Doesschate, geb. Weerman, D. Goor. 2. a. Carré, geb. Salamonska, Z. Amsterdam. 2. J. De Vries, geb. Polak, D. Haarlem. 2. C. Riet, geb. Hestcrman, Z. Texel. 3. S. Caliich, geb. Praeger, D. Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3