Militair Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de apoth. 2de kl. D. Nuijsinkop verzoek, eervol, de inl. 1ste luit., komm. van het det. prad- joerits te Magelang, raden mas Wongso Taroeno. Benoemd: Tot adj. bij den mil. komm. der Z.- en O.-afd. van Borneo, de 1ste luit. van het garn.-bat. in dat gewest D. C. A. Westerberg; met bep. dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd a la suite. Goedgekeurd: Dat door den komm. van het leger en chef van het dep. van oorlog zijn geplaatst bij het groot mil. hosp. te Weltevreden, de apoth. 3de kl. F. A. C. Valkenhof en W. Pon tier; bij het groot milit. hospit, te Soerabaya, de apoth. 3de kl. F. T. Schroder en G. C. De Groot. Bij de infanterie: bij het 10de bat,, de 2de luit, W. J. N. Bosboombij het garn. bat. van Suma tra's Westk., de kapit. C. G. II. F. Van Schendel; bij het subst. kader te Batavia, de kapit. der inf. C. J. Knoote; dat zijn gesteld: op non-act., de lste luit. A. S. H. Booms, van het lode bat. inf., te rekenen van de maand Juni 1869, en de 2de luits. J. W. Evers en W. O. Van der Sluis Veer, respect, van het 9de en 6de bat.; dat zijn over geplaatst: bij de infanterie, bij het 3de bat,, de kapit. J. B. Mack, van het 13de bat. bij het 5de bat., de lste luit. C. Deijkerhoff, van de garniz. komp. der Lamp. districtenbij het Sste bat., de kapit. H. Van Heyningen, van het garniz.-bat, van Palembangbij het 11de batde 2de luit. F. A. F. E. E. V. Werdmuller von Ellg, van de garn.-komp. der Lamp. distr.; bij het 16de bat,, de lste luit. J. H. A. IJssel de Schepper, van het garn.-bat. van Sumatra's Westkust, bij het garn.-bat, van Sumatra's Westkust; de 2de luit. W. P. Stutterheim, van het 16de bat.; bij dat van Banka, de lste luit. T. Munder, van het 12de bat., bij dat der Z.- en O.-afd. van Borneo, de 2de luit. P. G. Bode, van het 14de bat.; bij de artil lerie, bij het personeel, de lste luit. W. W. C. Suringar, van het mat.; bij het materieel, de lste luit. L. K. Chevallerau, van het personeel. Marine Departement. Benoemd: Tot baaszeil maker bij het marine-établissement te Onrust, de eervol ontslagen eerste zeilmaker bij de kon. Nederl. marine H. Pieterse, thans met de waar neming dier betrekking belast; tot machinist op den stoombaggermolen bij het marine-établiss. te Soerabaya H. Bastiaansen, thans met de waar neming dier betrekking belast. Aangekomen en vertrokken Personen. Van Rotterdam per Ned. schip Catharina Maria, gezagvoerder Van Amerongen. De heer J. W. Kroesen, Echtg. en 2 kinderen. Van Rotterdam per Ned. schip Dordrecht III, gezagvoerder Rotgans. De heeren Degeman en fam., De Jong en fam., Van de Kade en Echtg. Goernat en fam., Everaars en fam., met 1 inl. vrouwel. bed., Knaap en fam., met inl. vrouwel. bed., en Van Zadelhof!". Van Rotterdam per Ned. schip Neptunus, gezag voerder Lodewijks. De heer O. F. Hansen en fam. Naar Singapore per stoomschip Capitole, gezag voerder Revin. De heeren Koch, Echtg. en 3 kin deren, Tauber en Echt., Overbeek, Veenendaal, Fleurij, Meeng, Trouerbach en Le Congé. BUITENLAND. Spanj e. De autoriteiten van Puerlo-Rico hebben eene rechtsvervolging ingesteld tegen verscheidene per sonen, die beschuldigd worden vrij metselaars te zijn. Men heeft hen in hechtenis genomen. Het treu rigste van de zaak is, dat een van de beschul digden zich zeiven van 't leven heeft beroofd, terwijl zijn aanklager krankzinnig is geworden. Duitscliland. De kroonprins van Pruisen is den 2S,t«» Octo ber over Rhodus naar Jeruzalem vertrokken. Te Glogau werden vóór eenige dagen de be woners verschrikt door een zwaren knal, die on middellijk door een dichten kruitdamp werd ge volgd, terwijl het in enkele straten balken en houtsplinters regende, waardoor schade aan een aantal daken werd toegebracht. Bij onderzoek bleek, dat de mineurs tot oefening eene rij pa lissaden in de lucht hadden laten vliegen, zonder dat de kommandant het noodig had geacht de stadsregeering van het plan te verwittigen, en haar in staat te stellen de burgerij te waar schuwen Te Munchen is voor eenige dagen het besluit opgevat en verwezenlijkt, om eene plaatselijke schoolcommissie te vormen, uitsluitend bestaande uit leeken. Deze maatregel vindt in vele oorden des lands algemeenen bijval; het gevolg daarvan is, dat men ook elders in gelijken zin werkzaam is. In de vorige zitting van den Landdag is het besluit genomen om het metrieke stelsel van ma ten en gewichten in Beieren in te voeren en het gebruik daarvan verplichtend te stellen op 1°. Januari 1871, met vergunning om daarmede reeds een aanvang te maken op 1°. Januari 1870. De bevolking is in het algemeen met dezen maatre gel zeer ingenomen en zal krachtig medewerken, om het beoogde doel nog vóór het vastgestelde tijdstip te bereiken. Voor een paar dagen is in de hoofdstad te Munchen eene zeer druk bezochte meeting gehouden door groot- en kleinhandelaren, inet het doel om door onderlinge bespreking het plan der règeering spoediger in te voeren. Aide aanwezigen hebbeu op zich genomen het nieuwe stelsel van maten en gewichten reeds op 1°. Mei e. k. te gebruiken. Men twijfelt niet, of dit voor beeld zal allerwege navolging vinden. Oofcleni'rj n o Monarchie. De opstand in Dalmatië. I. 't Is waarlijk of de regeering van het rijk der Habsburgen immer op bezwaren moet stuiten, zelfs waar zij de meest wettige hervormingen wil invoeren, en voor geen land is de vraag, wat zijne toekomst zal zijn, moeilijker te beantwoor den dan voor Oostenrijk. Een gereede oorzaak daarvoor is te vinden in de heterogene deelen, waaruit het land bestaat; maar het toegeven aan den wensch der Hongaren, de hooge eischen die de Czechen stellen, en nu wederom de opstand in Dalmatië doen waarlijk er aan wanhopen of Oostenrijk wel ooit als een goed geheel zal ver rijzen uit den treurigen toestand, waaruit het nu onlangs zoo krachtig werd tot ontwaken ge bracht. Dikwijls heeft men het Von Beust tot verwijt gemaakt, dat in zijne staatkunde geen stelsel was te onderkennen, maar wie zal 't wa gen den raad te geven, dat een vast stelsel moet gevolgd worden en welk dat stelsel zijn zal? Vroeger was een der groote grieven tegen de Habsburgen, dat ze nimmer iets leerden, thans, nu ze door harde slagen van het noodlot hebben geleerd en datgene, zij het dan laat, wenschen in toepassing te brengen, waarvan ze elders de zegen rijke gevolgen waarnemen, stuiten die goede bedoe lingen af op den onwil der volkeren, die ze onder hunnen scepter vereenigen. Maar, men moet het er kennen, de overgang is te plotseling, niet in éen dag wordt een volk, dat eeuwenlang het juk der verdrukking torschte, rijp voor de vrijheden, die het constitutioneel gezag biedt, want, als aan elk genot, zijn ook aan dien gewenschten regee- ringsvorm lasten verbonden, en daaraan, dat die onontwikkelde, onvoorbereidde volken éérst de lasten ondervinden alvorens de voordeelen te kennen, daaraau heeft de opstand in Dalmatië zijn ontstaan te danken. De vijf bochten, die even zoovele havens vor men, en onder den naam van Bocche di Cattaro bekend staan, zijn aan Oostenrijk gekomen als erfenis van Venetië, waartoe die streken behoor den. Oostenrijk liet de Bocchezen in het volledig bezit van alle voorrechten en vrijheden die ze onder Venetiaansch bestuur hadden genoten; vrij heid van belasting, van krijgsdienst, zoo te land als ter zee, enz, De band, die de Bocchezen dus aan Oostenrijk bond was zeer zwak en in den laatsten tijd deed zich oogenschijnlijk geene ge legenheid voor, om hen aan het bestaan van dien band te herinneren. Waren de betrekkingen met Oostenrijk niet zeer nauw, die met hunne stamgenooten in de Herzegowina en Cernagora werden door de be woners des te levendiger onderhouden evenals het denkbeeld van hunne verwantschap met de groote slavenfamilie van buiten af krachtig gevoed werd. Bij een aldus bewerkt volk, vooral door russische agenten, kon het wel niet anders of een nieuwe regeling van den toestand, eene regeling door de wetten van recht en bil lijkheid voorgeschreven, moest een slecht onthaal vinden. Fi'anki'i) k. De Fransche bladen blijven voortgaan beschou wingen te leveren over den toestand in Frank rijk en zoeken de motieven, waardoor de regee ring zich genoopt gevoelde de verkiezingen voor de vacatures spoediger uit te schrijven dan men verwachtte. Het motief, dat de Siècle er voor vindt, is het eigenbelang van het ministerie. Twee zijner leden toch, de HH. Bourbeau en Le Roux, moesten, toen ze hunne portefeuille aanvaardden, hun mandaat als afgevaardigde neer leggen, omdat de wet toen nog niet het vereeni gen van die twee ambten door éen persoon had toegestaan. Ten gevolge van het senaatsbesluit van 6 September jl. kunnen de ministers leden van den Senaat en van het Wetg. Lichaam zijn; men hoopt dus, volgens de Siècle, dat het man daat der heeren Le Roux en Bourbeau zal her nieuwd worden, zoodat ze in het Wetg. Lichaam niet alleen als ministers maar ook als leden kunnen verschijnen, iets wat aan het prestige van het kabinet zeker niet nadeelig kan zijn. Het verbod van den heer Piétri tegen de op voering van het nieuwe stuk van Jules Claretie Raymond Lindez" op het theater des Menus Plaisirs, heeft tot vrij wat schandaal aanleiding gegeven. Men ziet uit dit feit weder, hoe de beide censuren, die van het Ministerie van Schoone Kunsten en die van de Politie, wedijveren om ten koste der schrijvers hun ijver aan den dag te leggen. De minis- terieele censuur had het stuk, behoudens eenige wijzigingen, goedgekeurd de politie wachtte tot de gebruikelijke repetitiën afgeloopen waren, en verbiedt nu plotseling de opvoering. Men sprak er van, dat de heer Camille Doucet, directeur van de theaters, zijn ontslag bij den Keizer heeft ingediend. Dit gerucht wordt tegengesproken; wel heeft de heer Doucet bij den maarschalk Vail- lant geprotesteerd tegen het misbruik van gezag van de zijde des heeren Piétri. Tevens is de heer Gaspari, directeur van de Menus Plaisirs, Zaterdag naar Compiègne vertrokken, om daar zijne zaak te bepleiten Belgfië. Kort na de Fransche Februari-omwenteling, en wel in Maart 1848, werd, gelijk men zich her inneren zal, door eenige Franschen en Belgen een komplot tot aanhechting van België en Frank rijk gesmeed, 't welk echter bij de eerste poging tot uitvoering daarvan (te. Risquons-Tout, aan de Fransch-Belgische grenzen) totaal schipbreuk leed. De hoofdaanlegger dezer roekelooze onderne ming, de Gentsche advocaat Spilthorn, werd des wege ter dood veroordeeld, maar die straf werd door koning Leopold I in eene twintigjarige op sluiting in de citadel van Hoei en vervolgens, op verlangen van den veroordeelde, in eene verban ning voor een gelijk tijdsverloop naar Amerika veranderd. Die termijn is nu reeds langer dan een jaar verstreken, en naar men meldt, heeft de heer Spilthorn aan zijne vrienden in België doen weten, dat hij in de maand November daar te lande zal terugkomen. TELEGRAMMEN. Madrid, 1 November. Het aantal voorstanders van den hertog van Genua vermeerdert. Men gelooft dat op hern in de Cortes meer dan 180 stemmen zullen worden uitgebracht. Wegens de tusschenkomst van Prim en Serrano gelooft men, dat de overeenstemming tusschen de Unionisten en radicalen zal worden bewaard. Men verwacht dat indien de hertog van Genua tot koning wordt geproclameerd, Serrano tot zijne meerderjarigheid aan het bestuur zal blijven. Washington, 1 November. De openbare schuld is gedurende de maand October verminderd met 7% millioen. De minister van financiën heeft aangekondigd dat met de gebruikelijke aankoopen van bonds en verkoop van goud gedurende de maand No vember zal worden voortgegaan. Frankfort, 1 November. Gisterenavond en hedenochtend zijn hier en te Darmstadt, Wies- baden, Mainz en in de omstreken hevige schok ken van aardbeving waargenomen. Londen, 1 November. Een Engelsch kapitein geeft allergunstigste berichten omtrent het Suez- kanaal. Het minimum der diepte was 20 voet. Marktberichten, Rotterdam, 1 November. Tarwe 20 ets., N. Rogge 25 ets., W.-Gerst 10 ets. lager. Bruine Boo- nen 50 ets. hooger. Koolzaad 20 ets. lager. Meekrap. Weinig aangeboden en meestal iets hooger gehouden. De handel bleef beperkt tot kleine partijtjes, die tot vorige prijzen verhandeld werden. PROVINCIALE STATEN. ZUID-HOLLAND. Zitting van 2 November 1869. In deze zitting heeft de Voorzitter o. a. medege deeld: dat de heer Mr. P. F. Hubrecht zijn ontslag heeft genomen als lid der Staten en dat door Gede puteerde Staten ter vervanging van dien heer, die in 1871 vo'or het hoofdkiesdistrict Rotterdam moest af treden, eene nieuwe verkiezing is uitgeschreven, op 16 November 1S6Ö. De voorzitter benoemt daarna eene commissie tot het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid, voor het district Brielle, in plaats van Dr. Rombach, die zijn ontslag heeft genomen, welke in orde bevonden worden, waarna de heer G. F. Lette, na het afleggen der gevorderde eeden, zitting genomen heeft. Vervolgens wordt aan de vergadering mededeeling gedaan van de verschillende sedert de vorige zomer vergadering ingekomen koninklijke besluiten en mi- nisterieele missiven. Daarna is overgegaan tot de samenstelling der af- deelingen. I. Aan de orde zijn gesteld de navolgende onder werpen 1°. Missive van Ged. Staten ter vaststelling aan biedende een ontwerp-besluit tot aanvulling der pro vinciale begrooting voor 1869, met een post wegens vergoeding eener som aan het rijk. 2°. Rapport van de commissie rot onderzoek van het voorstel van Ged. Staten betreflende de verhoo ging van het subsidie uit de provinciale fondsert, in de kosten van afdamming der Kous en doorgraving der ltuigeplaat voor Delfsbaven en de tegen de uitvoering der werken ingekomen adressen; en 3°. Rapporten van de gemeenschappelijke commis sie uit de Prov. Staten van Zuid- en Noord-Holland, betrekkelijk de opheffing der ambachten in Rijnland. II. In handen van commission zijn gesteld 1°. Missive van Ged. Staten ten geleide van twee nota's betreflende de aanvragen van de gemeenten a. Katwijk, om tegemoetkoming te erlangen in de kosten van het aanbouwen van een nieuw school- locaal aan de in 1868 nieuwgebouwde hoofdschool te Katwijk aan Zee; en b. Nootdorp, om tegemoetko ming in de gewone kosten van het lager onderwijs 2°. idem, ten geleide van ontwerpen van a. een bijzonder reglement voor den polder Seg- broek (gemeente Loosduinen); b. wijziging van het bijzonder reglement voor den polder Oudendijk, (gem. Woubrngge); c. wijziging der bijzondere reglementen voor de polders Langeland en den Hoek en Schuwagt (gem. Lekkerkerk); van wijziging van het bijzonder regle ment voor de polders Vianen, Ëloemendaal en Gan- zenkamp, de Brezen, Antena en Bolgerijen (gem. Vianen) d. wijziging der bijzondere reglementen voor den Essegansdorp- en Blaarderschen polder, de gecombi neerde polders in Capelle aan den IJsel, den polder Rubroek en den polder Kralingen; 3°. idem, houdende voorstel van eene nieuwe rege ling van de diensten van het personeel aan de Mal- legatsluis en de brug bij het Rabat te Gouda; 4°. idem, bevattende het voorstel tot heffing bij gaardeering, met ingang van 1 Januari 1870, van de doorvaartrechten en bruggegelden aan de Gouwesluizen onder Alphen en tot benoeming van het daartoe ge vorderd wordende personeel van beambten; 5°. idem, ten geleide van een voorstel tot wijziging van de provinciale verordening ter verzekering van den goeden toestand der Gouwekaden; 6°. idem, ten geleide van een voorstel tot het geven van meerdere openbaarheid aan het verhandelde in de zittingen der Staten; 7°. idem, t«n geleide van een ontwerp tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in de prov. Zuid-Holland; 8°. idem, met hun praeadvies aanbiedende, een adres van het bestuur der droogmakerij te Middelburg (ge meente Reeuwijk), om subsidie in de kosten van het maken van vaste machines in de beide molens, tot verdere droogmaking van den polder; 9°. idem, ten geleide van een door hen en hunne ambtgenooten in Noord-Holland voorloopig vastge steld ontwerp-reglement van bestuur voor het hoog heemraadschap van Amstelland. Eindelijk deed de voorzitter eene mededeeling om trent den stand der zaak betrekkelijk de haven te Middelharnis. De eerstvolgende vergadering is bepaald op Don derdag 4 dezer, te 11 uren 's morgens. LAATSTE BERICHTEN. Leidex, 2 November. Gisterenavond waren de onderwijzers en onderwijzeressen dezer gemeente in de Stads-Gehoorzaal vereenigd, om den heer J. P. Lancel van hunne deelneming bij zijn 25- jarig jubilé te doen blijken. Hier werd de jubilarus op hartelijke wijze ontvangen en achtereenvolgens toegesproken, door den heer Van Dijk namens het onderwijzend personeel, door den heer Stoffels namens het dagelijksch bestuur dezer gemeente, door den heer schoolopziener en door den heer Bierens de Haan, namens de schoolcommissie, terwijl hem van den heer inspecteur van het lager onderwijs in Zuid- Holland een hartelijk schrijven gewerd. Gulle vroolijkheid heerschte er in de zaal zoolang de feestviering duurde, die nu en dan werd opge luisterd en afgewisseld door het uitvoeren van toepasselijke zangstukken, door de leden der oud.- zangvereeniging Euterpe. Menig warme toast werd uitgebracht; maar niemand zal het eenvoudig, maar treffend woord vergeten, waarmede een der aanwezigen, een oud-leerling, den jubilaris als zijn vriend en raadsman in alle omstandigheden dankte. Onder de vele stoffelijke blijken van belang stelling, den jubilaris vereerd, moet voornamelijk dat genoemd worden, hetgeen hij van het da gelijksch bestuur dezer stad ontving: een prach tig gouden zakuurwerk; een vereerend blijk van de warme ingenomenheid met het onderwijs, van het bestuur dezer stad. 's-Graveniiage, 2 November. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft hedenmiddag te kwartier over vieren hare werkzaamheden hervat. De discussiën over de Indische begrooting zijn be paald op Donderdag a. s. te elf uren. De Hooge Raad der Nederlanden (Kamer van strafzaken) heeft heden uitspraak gedaan in de twee zaken betreffende brandstichting, waar van reeds vroeger werd melding gemaakt, als: 1°. het beroep van G. J. Treep, die door het Hof in Overijsel tot zeven jaren tuchthuisstraf is ver oordeeld, ter zake van moedwillige brandstich ting, zonder dat daaruit gevaar voor een men- schenleven was te voorzien. En 2'. het beroep van J. Ton, die bij arrest van het Hof in Noord- Holland tot de doodstraf werd veroordeeld, ter zake van opzettelijke brandstichting in een ge bouw, waarbij het te voorzien was dat daardoor menschenlevens in gevaar werden gebracht. De Raad heeft overeenkomstig de conclusie van het Openb. Min., wat de eerste zaak aangaat het arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het Hof in Gelderland; en wat de tweede zaak aangaat, den req. niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep, voor zooveel hij is vrijgesproken van een gedeelte van het hem ten laste gelegde feit, en overigens het beroep verworpen. Amsterdam, 2 Nov. Rogge p. Maart 189, 190, 191; p. Mei 188, 189, 190; stemming iets vaster. Madrid, 1 Nov. Martos is benoemd tot minister van staat en Figuerola tot minister van financiën. Morgen zal liet gewijzigde kabinet de candidatuur van den hertog van Genua aan de Cortes voor stellen. In den loop van den avond telde men 134 aanhangers van den hertog van Genua en 65 tegenstanders. Wbexen, 1 Nov. Bij de heden plaats gehad heb bende premietrekking der Oostenrijksche aan- deelen a fl. 500, leening 1860, zijn de volgende hoogste prijzen uitgetrokken op de daar neven staande nommers: Serie: 7890 n'. 5 fl. 300,000, serie 15,556 n°. 14 fl. 50,000, serie 7990 n°. 11 fl. 25,000, serie 3083 n". 2 en serie 12,378 N°. 5, elk fl. 10,000. Alexandrie, 1 November. De internationale commissie, bijeengekomen tot onderzoek van het vraagstuk nopens de consulaire jurisdictie, heelt hare zittingen tot 11 dezer verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3