landen Jvan Padang hebben de wegen en bruggen aanmerkelijk geleden; van den dam te Klawé is het beneden gedeelte over eene lengte van 70 meters (el) weggeslagen. De rivier heeft zich verder hier en daar verlegd. Op enkele plaatsen stond de weg 4 voet onder water. Het weder bleef regenachtig en buiig. Palembang, (Augustus). Het weder kenmerkte zich door buitengewone hitte. Over het algemeen liet de gezondheidstoestand der bevolking te wenschen over; de pokziekte, die ter hoofdplaats geweken scheen, is opnieuw uitgebroken. Er overleden aan die ziekte gedu rende deze maand 40 personen. Zij vertoonde zich ook in de Ogan- en Lematang-Ilir. De ziekte onder de buffels breidde zich niet uit. De berichten omtrent den rijstoogst luidden gunstig. Ter hoofdplaats Palembang kostte de pikol rijst van de 1ste, 2de en 3de soort respectievelijk 5.90, ƒ5 en 4. De handel was er levendiger dan in Juli. De uitvoer bedroeg eene waarde van 239,62S.58, en de invoer van 152,256.25. Aan inkomende en uitgaande rechten werd ontvangen een bedrag van 1284.41. Het zout-debiet bedroeg 77 koijaugs. JavCl.) Door den Gouverneur-Generaal van Neder- landscli Indië zijn de volgende beschikkingen ge nomen Civiel Department. Benoemd: Tot ass.-res. van Tanah-Datar, tevens vendum. aldaar, de contr. lste kl., tijdelijk ter besch. van den ass.-res. van Benkoelen W. De Lanoij; bij de pol. in de res. Batavia tot ondersch. aan de Diestpoort, de on- dersch. bij de pol. te Meester-Cornelis, J. L. Bol derman tot ondersch. te Tanar-Abang, de opz. bij het brievenverv. te Tjibinong F. W. Van Damme, tot ondersch. te Meester-Cornelis, de schout in het distr. Singen-Kidoel, afd. Demak P. A. Van Veersen. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., we gens ziekte, aan den gewezen zout-hoofddepotpakh. te Paradessi, F. H. P. Van Dijck. On t slagen Op verzoek, eervol, wegens ziekte, de gew. kl. op het bur. van den eerstaanvv. ingen. der burg. openbare werken in Bezoeki M. H. C. Lindeman, thans op wachtgeld. Op verzoek eervol de kl. ter algem. seer. J. A. Van der Zon Brouwer. Eervol, de teek. bij het bureau van het mijn wezen A. A. Bertling. Uit 's lands dienst, de geschorste onderschout aan de Diestpoort C. Giese. Geplaatst: Bij de statistische opname van Java (opnemings-sectie Tagal), de contr. 2de kl. bij de land. ink. en cult. G. L. Schultz, met be paling dat hij bij het kader der land. ink. en cult, zal worden gevoerd la suite.'' Goedgekeurd: dat door den raad van just, te Soerabaya is benoemd: Tot buit. subst.-griff. bij dien raad, buiten bezwaar van den lande, N. H. Kei ler. Dat door den landr. te Macasser is benoemd tot buit. subst.-griff. bij dien landr., buiten bezwaar van den lande, H. A. Claasen, kl. op het bureau van den ass.-res., tevens mag. aldaar. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Onlangs bleef ik stilstaan bij het in aanbouw zijnde Schoolgebouw voor meisjes op de Bloemmarkt alhier en bemerkte met schrik, dat, bij den tegen- woordigen hoogen stand van het water, dit ge bouw bijna in het water staat. Waarom het op het kantje van den waf gebouwd en daardoor misschien aan vochtigheid blootge steld? Was er geene genoegzame breedte, waarom dan niet in de lengte gezocht wat er aan het eerste ontbrak? de aard van het gebouw toch liet zoodanige wijziging volkomen toe. Of is het wellicht eene variatie (maar dan, met verlof, eene leelijke) op de hier zoo veelvul dig bestaande liefhebberij rondom de stad, om de huizen te bouwen, gedeeltelijk in het water d. i. op twee palen boven een slootje (meestal niet zeer welriekend) en gedeeltelijk op den vasten bodem Ook de bouworde komt mij voor alles behalve solide te zijn en het geheel heeft veel van ligt en digt. Ik deelde daaromtrent mijne opmerking mede aan een eenvoudigmanneke, dat nevens mij stond, doch het. vroeg mij zeer verwonderd „Waarom klaagt ge, dat het zwak is gebouwd welnu dat moet zoo, da's volgens de bestemming, 't is immers voor het zuiakke geslacht?" Ofschoon ik deze logika niet omhels en niet inzie, waarom dat zwakke geslacht noodzakelijk in ligt gebouwde scholen moet leeren en al le zende en zingende rheumatiek en andere zinbe- dervende kwalen ontijdig op moet doen, zwee" ik hieromtrent, om niet in lange discussiën te ver vallen en merkte alleen nog aan: „Maar men zegt dat het veel, heel veel geld aan de gemeente moet kosten en wordt het gebouw dan niet te duur?" Nu was het geduld van mijn' logischen vriend ten einde, en, terwijl hij knorrig heen ging, mom melde hij: „Ligt werk is altijd duur werk" en ditmaal had de man volkomen gelijk. Leiden, dd. 30 October. A. BUITENLAND. Zuid-Amerika, De Kamer te Rio-Janeiro is tot 15 October verdaagd. De moeilijkheden in den boezem van het ministerie duren voort. De regbering verklaart, dat de oorlogs-operaties zullen voortduren totdat aan de bepalingen van de triple alliance zal vol daan zijn. De graaf d'Eu rust een legermacht uit om de vervolging van Lopez, die zich te San- Estanislaus bevindt, voort te zetten. De Paraguay- aansche overheden hebben het voorloopig bewind erkend. Spaiij e. De minister van financiën heeft in de Cortes verklaard, dat de ontvangsten op het budget van 1870 geraamd zijn op 2624 millioen realen, zijnde 508 meer dan in het vorige jaar. De uitgaven bedragen eene gelijke som. De bezuinigingen maken eene som uit van 356 millioen realen. De gemeenteraden zullen sommige plaatselijke ac cijnzen weer kunoen invoeren. De regeering ver mindert de bezoldiging der geestelijkheid met 30 pCt.alle renten der buitenlandsche en biu- nenlandsche schuld, de bezoldigingen, pensioenen en andere lasten der schatkist met 20 pCt. De vermindering op de renten zal zoo lang duren, totdat de ontvangsten en uitgaven met elkander in evenwicht zijn. Het leger wordt gebracht op 70,000 man. De minister stelt verder den verkoop voor van de kroon en nationale goederen. Vrijdag avond zou eene algemeene vergadering van unionistische en radicale afgevaardigden plaats hebben, om te beraadslagen over de quaestie betreffende den monarch. Italië. De minister Menabrea heeft een circulaire ge richt aan de Italiaansche diplomatieke agenten onder datum van 5 October, waarin opheldering gegeven wordt over de houding van Italië ten opzichte van het concilie. De Italiaansche regee- ring maakt zeker voorbehoud tegen de besluiten van het concilie, die in strijd zouden zijn met de wetten des koninkrijks en den geest vau onzen tijd. De circulaire doet o. a. uitkomen, dat de bezetting van den Kerkelijken Staat door buiten landsche troepen ook een bezwaar is tegen het onvoorwaardelijk aanvaarden der besluiten van het concilie Engelaud. In Ierland blijft de beweging tot invrijheid stelling der gevangene Fenians toenemen, niet tegenstaande het gouvernement uitdrukkelijk ge weigerd heeft hen op vrije voeten te zetten. Doch de mannen, die de beweging op touw heb ben gezet, bekommeren zich volstrekt niet om het lot der gevangenen, dien zij geen slechter dienst kunnen doen, dan door het gouvernement te dreigen en te beschuldigen. Zij achten het lot der gevangenen integendeel een schoon onder werp om de hartstochten van het lichtbewogen Iersche volk op te winden. Te Londen is bericht, ontvangen uit New-York, dat de Missisippi-stoomboot de Stonewall tusseheD St.-Louis en New-Orleans verbrand is, waarbij meer dan 200 personen, waarouder een aantal vrouwen en kinderen, den dood gevonden heb ben in de vlammen of in den stroom. De dagbladen van New-York leveren een uit gebreid verslag van de aankomst van pater Hya- cinthe, die den 18de" October jl. aldaar aan wal stapte. Van het uiterlijk des paters geven zij de volgende beschrijving: zijn postuur is beneden het middelmatige; hij is gezet en gaat een wei nig voorover gebukt. Hij doet zich alleraange naamst voor: de type van een gentleman; vooral wanneer men hem hoort spreken, is de indruk, dien zijn persoonlijkheid teweegbrengt, waarlijk betooverend. Volgens de verklaring van den pater, bezoekt hij Amerika met het doel om het land en volk beter te leeren kennen. Hij deukt minstens twee maanden in de Nieuwe Wereld te vertoeven. FranJtrjjU. Nu voor deD datum van 26 October niets in den kalender valt te melden, dan de vrees voor onlusten, maar geenerlei feit, waaruit ook maar éen oogenblik was te duchten, dat het in Frank rijk de orde van zaken zou omverwerpen, be gint men een anderen dag als even onheilspellend voor Frankrijk te brandmerken, en wel 20 No vember, bij welke gelegenheid men een gedenk steen wenscht te plaatsen in den gevel van het huis, in welks nabijheid.... Baudin doodelijk werd getroffen. Op dien dag is men voor de monstration beduchtdie vrees zal ten slotte echter wel ongegrond blijken, te meer daar de eigenaar van het huis zijne toestemming nog niet heeft gegeven. Wil men echter zóo voortgaan, om de gemoederen in onrust en spanning te houden, dan zal 't niet moeilijk vallen, want het keizerrijk van 2 December heeft eiken dag van zijn bestaan feiten genoeg geleverd, waar aan de herinnering tot demonstratiën kan aan leiding geven. De decreeten, waarbij de kiezers in de vacante kiesdistricten worden opgeroepen, zijn nog van te joDge dagteekening, dan dat met zekerheid kan gemeld worden, wie zich in die vacaturen can- didaat zullen stellen. Arthur Picard, de broeder van Ernest Picard, en Henri Didier handhaven hunne candidaturen iu het vierde district, even als Frédéric Terme in het eerste. Naar men zegt stelt Ledru-Rollin zich in elk der vier districten candidaat. Jules Favre zal zich naar St.-Etienne begeven, om eene enquête in te stellen naar de ongere geldheden, die in de kolen-districten der Loire plaats hadden. Gambetta, die nog altijd ongesteld is, zal zich niet met Jules Simon naar Aubin begeven. Jules Ferry zal in zijne plaats treden. Er schijnt sprake geweest te zijn in den mi nisterraad van een correctioneele vervolging niet onder de drukpers-wet tegen la Réforme, welke den 26slen Sept. een nummer gegeven heeft, waarin zelfs de Keizer onder den naam van „mijnheer 2 December" wordt voorgesteld zijn zoon van uit de vensters van het paleis de menigte te toonen met de woorden: „Ziet gij die menigte, mijn kind? Dat is mijn volk en zal het uwe zijn. Maar slechts een teeken van mij, en die groepen gaan uiteen, stuiven uit elkander; en zij, die gewapend zijn, fusilleeren en vermorzelen de anderen. En toch die lieden hebben ouders, vrienden, broeders. Is dat niet schoon, mijn kind? Maar dat is nu de kunst van regeeren." En op dien toon gaat de „vaderlijke les" nog gedurende een kolom voort. De heer Paul Merruau, secretaris-generaal van de Suez-Maatschappij, is met een nieuwe afdee- ling genoodigden naar Egypte vertrokken. TJELEGRANIMKN. Madrid, 30 October. Generaal Prim heeft, in antwoord op eene interpellatie in de Cortes, ver klaard, dat de regeering hoopte eerstdaags den staat van beleg te kunnen opheffen. Op dit oogen blik is dit echter nog onmogelijk. Er bestaan nog drie benden opstandelingen en verscheidene ver volgingen zijn nog aanhangig voor de krijgsraden. Den 2den November zal de wet betreflende de spoorwegen in haar geheel in stemming komen. Madrid, 31 October. Er is hedennacht weer een bijeenkomst van afgevaardigden gehouden, om over de keus eens konings te raadplegen. De candidatuur van den hertog van Genua verkreeg 128 stemmen 52 afgevaardigden verklaarden zich er tegen. Vele afgevaardigden waren afwezig. Men gelooft dat de hertog ten slotte omstreeks 180 stemmen zal bekomen. SI.-Petersburg, 31 October. De 12 millioen, verkregen door uitgifte van bankbiljetten en be stemd tot amortisatie, worden tijdelijk aangewend tot ondersteuning der rijkskas. Op den Nicolajef-spoorweg is eene brug afge brand. De goederentreinen zijn voorloopig ge schorst. Parijs, 30 October. Uit Cairo wordt gemeld dat de commissie, belast met het onderzoek der zaak omtrent de rechterlijke hervorming, den 2S8len dezer onder praesidium van Nubar-Pacha is bijeengekomen. Parijs, 31 October. Al de democratische dag bladen, behalve de Rappel en de Réveil, bestrij den het denkbeeld om candidaten te kiezen, die niet den eed aan de constitutie hebben afgelegd Florence, 31 October. Er is een decreet uit gevaardigd, dat de bijeenroeping der Kamer op den 18dt" November vaststelt. Olficieele Berichten. Tienjarige Volkstelling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AARLANDERVEEN duen te weten: dat door hen op den 30 November e. k. aan het hoofd van elk gezin zal worden overhandigd een in- schrijviugsbiljet voor de tienjarige volkstelling, op welk biljet op den 1 December daaraanvolgende met de uiterste nauwgezetheid moeten wordeu ingevuld de namen van al de personen die zich op den dag der inschrijving in het gezin bevindeD, en zulks op den voet als op het biljet is omschreven. De ophaling der aldus ingevulde biljetten zal op den 2 en 3 December geschieden, mede door Burge meester en Wethouders, die alsdan aan elk en een iegelijk de gelegenheid zullen geven tot het bekomen van de verlangd wordende inlichtingen en ophel deringen omtrent het recht verstand der op het biljet gevorderde opgaven. Ieder die tot de invulling van eenig biljet gehou den is, wordt in zijn belang aangemaand om die in vulling volkomen juist te bewerkstelligen en zich op den bestemden tijd tot het bekomen van een zoodanig stuk ter Secretarie uantemelden, wanneer hij bij de algemeene uitreiking onverhoopt mocht zijn over 't hoofd gezien. Iedere opzettelijke nalatigheid in deze gewichtige aangelegenheid zal zonder eenige oogluiking worden gebracht voor den bevoegden rechter. De toepasselijke straf is eene geldboete \au tien tot honderd gulden en gevangenisstraf van een tot veertien dagen, ie zamen of afzonderlijk. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A 1'. ZAALBERG. De Secretaris, J. VAN DER BEN. Aaelandebveen, den 1 November 1869. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 30 Oct. ten overstaan van den notaris A. Van Leeuwen N'. 1. Een huis en erf aan de zuidzijde van het Marendorp of Haarlemmerstraat, Wijk VI, N". 244. Kooper P. Van Boon voor 2650. N°. 2. Een dito aan de zuidzijde van het Ma rendorp of Haarlemmerstraat, Wijk VI, N*. 239. Kooper M. Van VVeeren voor ƒ1675 Ten overstaan van den notaris A. J. Rijs- houwer: N*. 1. Een huis en erf, alsmede timmermans winkel en werkplaats, aan de noordzijde van de Hoogewoerd, Wijk III, N°. 379 Kooper N. Dek ker voor ƒ2730. N=. 2. Een huis en erf aan de noordzijde van het Levendaal, Wijk III, N°. 506a Kooper M. Loe- ber voor ƒ1400. N". 3. Een huis en erf aan de Oostzijde van de Waardgracht, Wijk VIII, N°. 404. Kooper J. Vervark te Leiderdorp voor 462. LAATSTE BERICHTEN. Groningen, 1 November. Heden ochtend, over leed na eene hevige ziekte, die slechts eenige dagen duurde, in den ouderdom van 64 jaren de heer I. Van Deen, ridder der orde vau den Nederlandschen Leeuw, hoogleeraar in de genees kundige faculteit der hoogeschool alhier. 's-Guavhnhage, 1 November. De heer Anson Burlingame, gevolmachtigd minister, Telle Tuyeti tweede minister, en öoun-Fagen, derde minister en Emile de Champs, eerste secretaris bij liet gezantschap van den keizer van China, hebben heden hunne opwachting bij Z.Exc. den minister van buitenlandsche zaken, den heer Roest van Limburg gemaakt. Eerstgenoemde heeft daarna een bezoek bij den Russischen gezant, den heer Knorring, afgelegd. Ook de rijtuigl'abriek van-den heer Hermans genoot de eer door de hooge rei zigers bezichtigd te worden. Den 2S'kQ Sept. jl. is door H. A. Frijlink aan den brievengaarder C. Mekking, te Benne- koni, ter hand gesteldeen brief geadresseerd aan „mejufvrouw A. Meijers, bij Hendel, n°. 81, Spui te 's-Gravenhage," inhoudende: een munt biljet van ƒ10, een postwissel op liet postkantoor te 's-Gravenhage en genomen op het postkantoor te Wageningen, groot ƒ2; welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie te Arnhem verzoekt opsporing, aan houding en bericht. In den namiddag van S October jl. tusschen 1 en 2 uren, is, volgens aangifte, iu de brieven bus aan het station van den Rijnspoorweg te Gouda gestoken: een brief, geadresseerd aan „J. De Vries, over het Israëlitisch oude mannen- en vrouwenhuis te 's-Hage," bevattende: 2 bankbil jetten, ieder groot ƒ40, n°. 1718 en 404, waarop van achteren met inkt geschreven -. „Trijbits," alsmede 1 muntbiljet, groot ƒ10, n°. 327. Deze brief, gesloten in eerie enveloppe, gestempeld: „J. A. Trijbits en C., in metalen te Gouda," is niet aan het adres bezorgd. De commissaris van politie te Gouda verzoekt opsporing en bericht. Op Donderdag, 4 November e. k. zullen de gewone audientiën van de ministers van finan ciën en van oorlog niet plaats hebben. Amsterdam, 1 November. Tarwe b. Poolschn 340 op tijd. Rogge per 2100 kilo, Petersb. 198, 197, 196, Galatz 200, 203, Taganrog 198, Nieuwe Pruisische 206, 205 c. z./k., op levering p. Maart 193, 192, 191, 190, p. Mei 190, 189, 188. Tarwe onveranderd. Rogge (lauw, levering lager, Kool zaad p. November 74. Raapolie vliegend 39#, najaar 39%. Lijnolie vliegend 31#; najaar 31, 30# voorjaar 32. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERF GEVALLEN? Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den 31sten October. J. A. Bruins jm. 24 j. en E. J. Van Lith jd. 25 j. D. Nieboer jm. 29 j. en HL. Van der Hoeve jd. 3G j. P. Beuning jm. 13 j. en S. L)e Tombe jd. 25 j. J. Buys jm 21 j. en G. J. Donselaar jd. 22 j. j. H. Aalbersc jm. 32 j. en j Swaaucnburg jd. 28 j. P. Kukler jm. 18 j. en M. S. Bekooi jd. 19 j. C. L). Den Os jm. 23 j. cu G Van der Ouweelcn jd. 25 j. J- Van Schravendijk jm 29 J. en E. Marijt jd. 31 j. J. J. Vorst jm. 36 j. en Al. Storm jd. 3-1 j. Air. G. Van der Jagt jm 25 j. en L. Smissaert jd. 22 j. G. Leupc jm. 34 j. en H. Van der hinden jd. 27 j. Uit de verschillende Dagbladen. Oot. gehuwd. 27. L. R. H. Dobbelraann en Al. A. H. Von Weiie. Voort buizen. 27. II. F. W. De Bruyn en Al. A. F. Smulders. Amsterdam. 27. A. Broekman en C. Knaap. Hardinxvcld. 28. C. Stegerhock en Al. II. Van Aliukclen. Utrecht. 28. A. Meylink en B. A. Harrebomée. Haarlem. 28. P. H. Van der Ley en J. Iluygcns Huarlcra. 28. A. Leenheer en J. Van Galen. Rotterdam. 28. C. Wcycrse en C. Van Es. Rockanje. 28. J. VaD IJzeren eu E. Van Diisseldorp. Werkendam. 28. J. F. Hammann en A. Gurtlcr. Amsterdam. 28. G. Alaiugay en L. J. Dunlop. Rotterdam. 23. W. C. Van Alanen en g. Al. A. Knuttel Alaasaluu. 2S. A. De Kreuk Jz. en Al. C. He Wys. Hoorn. 28. D. C. Van Nulck en H. Aleyboora. Amsterdam. 28. L. A. Soeking en G J. Aleijer. Amsterdam. 28. B. Al. Smit en C. B. W. Van den Honert. Amsterdam. 28. P. J. J. O. Van Nieuwenhoven Helbaoh en C. A. Canne. Amsterdam. 28. B. Jooker» en J C. F. Neygh vau Lier. Rotterdam. 28. H. 11. Stolte en J. A. Guy de Coral. Loencn a/Vecht. Oct. bjsva1.lkn. 17. Al. S. Wijs, geb. Van Heraert, L). Amsterdam. 25. E. E. Sluiter, geb. Selleger, Z. Arnhem. 25. B. Schreuder, geb. Aafjes, Z. Texel. 25. G. Al. Van Nienes, geb. Vooreu, Z. Uitgeest. 26. C. N. Rappel, geb Ellerraan, Z. Amiterdara. 27. S. J. D. Van Andringa _de Kempcoaer, geb. Cats, D. Leeuwarden. 27. Al. Smits, geb. Van Schaardenburg, D. Hcllevoetsluis. 27. G. J. Le Nobel, geb. Hauckamp van Harinxma, Z.Utrecht. 27. C. J. Vau der Willigen, geb. Peereboom, D. Delft. 27. E. Boiisevain, geb. Alacdonnell, D. Anuterdam.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3