Blijkt echter de mindere geschiktheid voor dat groote doel, dan zal toch wel de weg gevonden zijn om, nu wij eenmaal in het bezit zijn van drijvende batterijen, ook in het genot te worden gesteld van drijvende poffertjes-, wafel- en beig- netkramen. Amsterdam, 25 Oct. Op het aires van de directie van hel Paleis voor Volksvlijt, houdende verzoek dat het voorplein haar, provisioneel voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren, kosteloos in gebruik worde afgestaan, verklaren B. en W. dat zij gelooven, dat eene subsidie van f 10,000 door de gemeente te betalen, niet te hoog is; onder deze reserve evenwel, dat zij eerst uitge keerd worde aan het einde van het tienjarig tijdvak, als de maatschappij aan al hare ver plichtingen heeft voldaan en haar voor de over name van hekken en plantsoen eene billijke scha deloosstelling kan worden verleend. Harderwijk, 25 October. Den 13d0" der vol gende maand zal van het koloniaal werfdepot alhier naar het Nieuwediep vertrekken een de tachement suppletietroepen sterk 125 man (waar onder 6 onderofficieren), om dien dag te embar- queeren aan boord van het aldaar liggende schip Eleclra, gezagv. P. II. Landweer, en met dien bodem naar Java vertrekken onder bevel van den kapitein der inf. van het O.-I. leger H.A. W- De Bruijn, die van verlof naar Batavia terugkeert' en tot medegeleide de 2de luits. der inf. van ge meld leger G. A. De Wil en P. Van Lawik van Pabst, De officier van gezondh. 3de kl. van het O.-l. leger J. Timmermans zal in het begin der vol gende maand naar Batavia vertrekken met het te Rotterdam liggende schip Petronclla, en de officier van gezondh. 3de kl. J. R. H. Van Son, mede van gemeld leger, zal in de eerste dagen der volgende maand te Rotterdam embarqueeren aan boord van het aldaar liggende schip de Jonge Jangezagv. C. J. Itz, om daarmede naar Batavia te vertrekken. De offic. van gezondh. 3de kl. van het O.-I. leger J. P. L. Fischer zal in het laatst dezer maand naar Batavia vertrekken met het te Nieuwediep liggende schip California. Meppel, 23 October. Eene hartverscheurende gebeurtenis heeft, eene familie te dezer stede in den diepsten rouw gedompeld. Een knaapje van ongeveer 6 jaren vermaakte zich gisteren in den achter de woning zijner ouders gelegen tuin, en nuttigde al spelende van de vrucht eener vergif tige plant, met het noodlottig gevolg, dat het kind, na de vreeselijkste pijnen te hebben uitgestaan en niettegenstaande alle aangewende middelen om zijn leven nog te redden, is overleden. Groningen, 22 October. Naar men van goeder hand verneemt, vertoonen zich aanzienlijke ver zakkingen van en scheuringen in de muurwerken van verschillende gebouwen ten behoeve der staatsspoorwegen op het emplacement te Nieuwe Schans opgericht, hoogstwaarschijnlijk een gevolg van de onvastheid van den bodem. Veendam, 20 October. Onlangs werd in den gemeenteraad alhier een zaak behandeld, die ook voor andere gemeenten van eenig belang is. Door de leeraren der Hoogere Burgerschool was een adres aan den Raad gericht, houdende het ver zoek om bij eventueele vacature, als de lessen van een ontbrekenden leeraar door de overigen worden waargenomen, de jaarwedde der vacante plaats onder hen gelijkelijk te verdeelen. Dit adres om advies in handen gesteld van de com missie van toezicht voor het middelbaar onder wijs, verklaarde deze commissie zich tegen een gelijke verdeeling omdat dit. meestal een onbil lijkheid zoude zijn; maar stelde voor de zaak zoo te regelen als met de billijkheid zal strooken. Dit gevoelen werd door den Gemeenteraad ge deeld. Eene algemeene regeling, vooral ook voor de lagere onderwijzers, is in dit opzicht dringend noodig. Niet zelden stellen de gemeentebesturen eenigen tijd de benoeming van een hulponder wijzer uit om het traktement van een of meer maanden te kunnen inhouden ten voordeele der gemeentekas, maar zeer in het nadeel van het onderwijs en van het aanwezige personeel, dat zonder meerdere belooning meerdere werkzaam heden te verrichten heeft. Heerenvken, 21 Oct. Eergisteren zijn alhier per extra spoortrein in een 3S-tal waggons doorge voerd een 1000-tal jonge beesten, om in Duitsch- land te worden opgekweekt. In de vorige week ging hier een gelijk getal door. Wel een bewijs, dat het Friesche vee uitmuntend is en ver wordt gezocht. Ze worden dan ook tegen zeer hooge prijzen opgekocht. Hardinxveld, 23 October. De zalmvisscherij is alhier van deze week voor 't eerst begonnen. De eerste winterzalmen werden verkocht voorf2.81 het pond. Ofschoon er nog niet veel winterzalmen gevangen zijn, zoo laat het begin zich toch gun stig aanzien. Nijmegen, 24 October. Naar wij vernemen is op de conferentie van Duitsche en Hollandsche leeraren, dit jaar te Wezel gehouden, besloten, dat de vergadering in het volgende jaar binnen onze veste zal plaats hebben. Breda, 24 October. Naar men verneemt, is de kapitein der stoomboot Langstraat, ter oorzake van de beleedigende handelingen, welke hij zich jegens den conducteur dier boot veroorloofd had, door de rechtbank alhier veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 3 maanden en de kosten van het geding. Een der overige be schuldigden werd tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld; de dekknecht werd vrijgesproken. Genoemde conducteur, vroeger officier bij het Ind. leger, is thans aan eene courantdrukkerij te Arnhem geëmployeerd. De directeur der stoomboot fungeert nu als conducteur. Middei-burg, 22 October. Het provinciaal ge rechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van R., oud 39 jaren, kantoorbediende Ie Goes, en hem vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit van vervalsching van stukken, doch hem schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen. Hij is te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden, eene geldboete van f 12.50, met subsidiaire gevan genisstraf van twee dagen cellulair, en de kosten van het geding. Gr e me n g- cl e Berichten. Een Braziliaansche canard. Iedereen kent de uitdrukking: in Amerika is niets onmogelijk, en iedereen herhaalt dikwijls met een spotachtig glimlachje dat gezegde bij het lezen van de talrijke en onovertreffelijke unieke canards, zooals men die daar alleen weet te fabriceeren; wij gelooven echter dat de stoutste verbeelding zelfs nog stilstaat bij de lumineuze idéé, die moet geheerscht hebben bij den schrij ver van het volgende verhaal, dat opgenomen is in de Anna/es de la medicine el de la chirurgie étrangères „Den 18dcn April 1868 werden in de gevange nis vau Villarica in Brazilië twee personen, Aveiro en Carinès, onthoofd. (In Brazilië worden de vonnissen met gesloten deuren, in de gevan genis uitgevoerd.) „Dr. Lorenzo y Carmo, van Rio Janeiro, bij de geleerden zeer goed bekend door zijne be- langvijke werken over electriciteit, toegepast op de phisiologie, zijne chirurgische vaardigheid en zijn succes in de kunst om menschelijke vormen plastisch voor te stellen, had het denkbeeld op gevat en verkreeg ook vergunning om van deze omstandigheid gebruik !e maken, om proefon dervindelijk de macht van de electriciteit te be wijzen en hare analogie met eenige levensver schijnselen aan te toonen. Tot nu toe waren er wel talrijke proeven betreffende dat onderwerp genomen, maar slechts op het. hoofd en den romp afzonderlijk; Lorenzo y Carmo stelde voor de proef te herhalen, terwijl zij weer vereenigd werden. „De hoofden der twee veroordeelden vielen kort na elkander in denzelfden mand; eerst dat van Carinès, daarna dat van Aveiro. Oogenblik- kelijk na deze tweede onthoofding, werd door een der leerlingen, die Lorenzo bijstonden, een drukverband op de halsslagaderen van Aveiro aangelegd, om het bloedverlies zooveel mogelijk te doen ophouden; het lichaam werd daarna op een te voren in gereedheid gebracht bed gelegd. Zoo gezwind en nauwkeurig mogelijk werd nu ook het hoofd door Lorenzo op de doorsneevlakte geplaatst, waarna hij het in die positie liet vast houden. „De sluitdraden van eene sterke electrische batterij werden onder aan den hals en op de borst aangebracht, en o ider dezen invloed zag men onmiddellijk, evenals bij de vroegere proe ven, de ademhalings-bewegingen zich instellen. Het. bloed, dat overvloedig op de doorsueevlakte in de luchtpijpen hare vertakkingen binnendrong, dreigde een beletsel te worden voor het toetre den der dampkringslucht, waarom Dr. Lorenzo de tracheotomie (luchtpijp-snede) toepaste; de ademhaling werd daarop regelmatig. Het hoofd werd door middel van talrijke naden en een bijzonder toestel weer op den romp bevestigd. „De phisioloog wilde zien, hoe lang een schijn van leven aldus kunstmatig kon worden onder houden. Groot was zijne verwondering, toen hij bemerkte dat de ademhaling niet alleen na twee uren nog bleef voortduren, maar dat de bloeds omloop zelfs eene zekere regelmatigheid had ver kregen; de pols was wel zwak, maar toch voel baar. De proef werd intusschen zonder opont houd voortgezet. „Na 72 uren constateerde men met verbazing een duidelijk bewijs van litteekenvorming (ge volg van het heelingsproces), die zich aan de randen der snede begon te vertoonen. Een wei nig later vertoonden zich spontaan eenige teeke nen van leven in het hoofd en in de ledematen, echter tot nog toe zonder beweging. Op dit oogenblik trad de directeur der gevangenis voor de eerste maal de zaal, waarin de proefneming gebeurde, binnen, en bemerkte, dat door eene vergissing, een gevolg van de overijling, die zulk eene operatie noodzakelijk gemaakt had, het hoofd van Carinès op den romp van Aveiro ge plaatst was. Maar desniettegenstaande ging men toch met de proef door. „Drie dagen later herstelden en regelden zich de ademhalings-bewegingen willekeurig en men kon dus den electrischen stroom missen. „Dr. Lorenzo y Carmo en zijne helpers waren verstomd en verschrikt te gelijk, van een zoo on verwacht resultaat en van de macht van het middel, dat, in hunne handen, het leven in een lichaam had doen terugkeeren, waarvan de wet het recht van bestaan had opgeheven. „De geleerde chirurg, die slechts eene eenvou dige phisiologische proef op het oog had, wendde alle krachten aan om het werk te voltooien, dat de wetenschap, tegen alle verwachting in, door de natuur geholpen, zoo zonderling begonnen had. Hij bevorderde het heelingsproces, dat on der de gunstigste gegevens ten einde liep; door middel eener sonde in den slokdarm werden er vloeibare spijzen in de maag gebracht. „Na ongeveer drie maanden was de wond geheel genezen en werden de bewegingen hoe wel nog moeilijk, toch al uitgebreider. Na ze ven en een halve maand eindelijk, kon Aveiro- Carinès opstaan en loopen; alleen gevoelde hij eenige stijfheid in den nek en in de ledematen." Een Fransch balletmeester houdt zich tegen woordig onledig met het. dresseeren van een reus achtige slang. Dit ondier zal in een nieuw ballet debuteeren, waarvan het eerste gedeelte in het Paradijs speelt, waaruit Adam en Eva, kunstvol springende, door een dansenden Engel verdreven worden. Te Menton in Savoie is bij het kerkhof een lokaal ingericht, waar de lijken gedurende eeni gen tijd neergezet en in verbinding gebracht worden met electrische schellen die bij de min ste beweging geluid geven. Dit is de eerste in richting van dien aard in Frankrijk. In Amerika en Duitschland heeft men daardoor reeds enkele schijndooden voor leveod begraven worden be waard. KOLONIËN. Batavia, 6 September. Aan het Bat. Hand. ontleenen wij nog het vol gende Men deelt ons mede, dat het conflict omtrent de herplaatsing van den heer Adèr als predikant te Batavia geschikt is in dier voege, dat ook de heer Schuurman te Batavia blijven en dat afwis selend een predikant naar Buitenzorg zou gaan, om daar den dienst te verrichten. Dit is in strijd met de bepalingen evengoed als met een goede dienstverrichting, daar die zich niet alleen tot preekeu bepaalt, anders waren de dominé's te duur betaald. Men beweert, dat die schikking gemaakt is ter wille van een persoon, en men er niet aan ge dacht zou hebben, zoo de heer Schuurman niet de overcompleete predikant geweest ware. Tevens deelt men ons mede, dat aan den direc teur van binnenlandsch bestuur weder vergund is, om nog verder drie maaaden te Buitenzorg te resideeren, zoodat dat departement, te Batavia gevestigd en sedert 4 maanden zonder aanwezig hoofd, nu nog langer zonder hoofd zal blijven. Dat er geen woord behoeft gezegd te worden tot bewijs dat dit in strijd is met de bepalingen, en dat het 't grootste ongerief veroorzaakt voor de gemeente, voor den geregelden gang der zaken en voor het belang van den staat. Dat die gunst, aan den directeur van binnen landsch bestuur bewezen en door geen anteceden ten gerechtvaardigd, aanleiding geeft tot de ver onderstelling, dat zij niet zou zijn bewezen, zoo de directeur van binnenlandsch bestuur niet ge parenteerd ware aan den Gouverneur-Generaal. Dat er wel redenen bestaan voor de regeering, om maatregelen te nemen, opdat dit gerucht zich niet verder verspreide. Dat men het middel hierover meent gevonden te hebben en daarom het gouvernement voorstelt, om den lieer Schuurman tot directeur van binnenlansch bestuur en den heer Waanders lot predikant te Buiten zorg te benoemen. Dat men van meening is, de zaken er niet slechter om gaan zullen. Sumatra's Westkust, (Juli). De weersgesteld heid was, evenals in de maand Juni, buitenge meen warm en droog. De gezondheidstoestand der bevolking bleef on gunstig, voornamelijk in de residentie Tapanoli, de afdeeling Priaman en de zuidelijke afdeeling van Padang. In genoemde residentie werden vele koortsgevallen en buikziekten en in hetSipiroksche zelfs oogziekten waargenomen. De ziekte onder den veestapel, die zich in de afdeeling Rau vertoonde, nam een ernstig ka rakter aan; gedurende Juli bezweken daaraan 133 karbouwen. In de XIII en IX kotta's Tanah-Datar, Batipoe en X kotta's en Again viel de rijstoogst zeer tegen elders was die over het algemeen gunstig. De handel was onbeduidend en de vischvangst leverde weinig voordeelen op. Lampongscjhk Districten, (Augustus). De weers gesteldheid bleef over het algemeen afwisselend. Op enkele uitzonderingen na, was de gezond heidstoestand der bevolking bevredigend; de ziekte onder den veestapel openbaarde zich weder aan de westkust van de Telok-Betou-baai. Niettegenstaande er onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend, stierven in weinige dagen 18 buffels aan die ziekte. Elders was ze geheel geweken. Handel en scheepvaart waren zoowel ter hoofd plaats als in de binnenlanden vrij levendig. Door den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië zijn alsnog de volgende beschikkin gen genomen Militair Departement. Ontslagen: Eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de kapit. der inf. C. P. J. Kauffmann; op verzoek eervol, uit Zr. Ms. .mil. dienst, de 2de luit. der inf. P. Vos van Za linge; op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, de off. van gezondheid der 3de kl. J. W. Rave- steyn Meden blik. Benoemd: tot chef van den staf in de tweede mil. afd. op.Java, de kapit-.der inf. J. Visser, van het garnizoens-bat. van Palembang; met bepaling, dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden ge voerd „a la suite"; tot adj. bij het reg. O.-I. cava lerie, de eerste luitenant J H. Stuflken, van het reg.; tot 2den luit. bij het 2de bat. de serg. E. Greve, van het korps; bij het 7de bat. de serg.- majr. H. Heeres en J. L. P. K. Christ, respect' van het 1ste en 4de bat.; bij het 14de bat., de serg. G. G. T. Von Lindheim, van het 17de bat., bij het 16de bat., de serg. F. J. H. J. T. Von Teyn, van het 15de bat.; bij het garn.-bat. van Banka, de serg. W. P. G. Klencke, van het korps; bij het garn.-bat. van Riouw en onderh., de serg. J. B. Ponstijn, van het 3de bat,; bij het garn.-bat. der Wester-afd. van Borneo, de serg.-inaj. J. M. W. Casparie en de fourier C. De Jongh, respect, van vhet 2de en 10de bat. Bevorderd: bij het wapen der inf. tot kapits.: bij het 5de bat., de 1ste luit, W. L. E. Stollé, adj. van den comm. der 2de mil. afd. op Java, en als zoodanig thans gevoerd „a la suite" van zijn wa pen bij het garn.-bat. van Banka, de 1ste luit. H. W. De Groot, van het korps; tot 1ste luits.: bij het 2de bat., de 2de luit. W. Walraven, van het korps; bij het 4de bat,, de 2de luit, A Hek- meijer, van het korps; bij het 7de bat., de 2de luit. H. A. Wijnmalen, van het garn.-bat. van Banka; bij het garn.-bat. van Banka, de 2de luit. J. H. Roque, van het korps. Overgeplaatst: Bij het dep. van oorlog, de kapit. van het personeel der art. A. R. W. Gey van Pittius; met bepaling, dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd „a la suite." Overgeplaatst:Bij den milit. geneesk. dienst: bij het groot mil. hosp. te Willem I, de offic. van gez. der 3de kl. P. H. De Waal, van hst groot mil. hosp. te Samarang. Marine Departememt. Benoemd: Tot lichtopz- der 2de kl. bij den dienst der kustverl. in Ned. Indië, J. Van Vuuren, thans met de waarneming dier betrekking belast. BUITENLAND. X>uitisclxlajxd. De Alliance Israelite üniverselle heeft te Berlijn eene openbare vergadering gehoudenhet hoofd doel was middelen te beramen om de Joden in West-Rusland, wier toestand ten gevolge van den hongersnood van het vorige jaar nog altijd zeer treurig is, hulp te verschaffen. De vergadering is geëindigd met een feestmaal, waarbij professor Lazarus het woord heeft gevoerd over de weder- zijdsche belangen van den eenen mensch tegen over den anderen. De advocaat Crémieux uit Parijs betoogde het wederzijdsch belang van Duitschland en Frankrijk, zoo zelfs, dat volgens het getuigenis van den spreker, indien Frankrijk over den Rijn trok, dit alleen zou zijn om Duitsch land de hand te drukken, maar het niets te ont vreemden. Ook Berthold Auerbach heeft door zijn i woord het doel van de Alliance krachtig onder steund. Tot heden zijn slechts 361 leden van het Prui sische Huis van Afgevaardigden opgekomen; er zijn nog ruim 70 leden afwezig. Gelijk men weet, weigert de Maagdenburger Feuer- Versicherungs-Gesellschaft de som te voldoen, waarvoor het théatre te Dresden verzekerd was (150,000 tlilr.), op grond, dat de brand als het gevolg moest worden beschouwd van buitenge wone onachtzaamheid in het nemen van voor zorgsmaatregelen. De Saksische regeering schijnt tot het inzicht te zijn gekomen, dat de bewering der maatschappij niet geheel onjuist is. Immers heeft zij niet alleen geene vervolging ingesteld tegen de directie, zooals bericht [werd dat ge- schieden zou, maar zelfs onderhandelingen met haar aangeknoopt, ten einde tot een vergelijk te komen. De maatschappij echter schijnt van haren kant ook niet recht zeker van hare zaak, want zij is geneigd om voor eene matige som in eene schikking te treden. De onderhandelingen duren nog voort. Men spreekt meer en meer van het aftreden des heeren Von der Heydt als min. van fin. in Pruisen en men voegt er bij, dat de heer Von Patow hem zal opvolgen. Het liberalisme van den heer Von Patow is hoogst beperkt van aard. 'i

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2