N°. 2980. Woensdag A°. 1869. 27 October. LËIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00 Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelf 0.45. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 26 October. In een doorwerkt stuk, voorkomende in de Economist, geeft de lieer D. H. een overzicht van de resultaten der Leidsche Broodfabriek. Er komt daarin een antwoord voor op de raag: wat zou te Leiden in 186 7 een kilo gebuild brood gekost hebben, wanneer er geen brood fabriek geweest was? Op grond van de midden prijzen der 5 voor gaande jaren (na aftrek der accijns) rekent sclir. uit, dat terwijl in 1867 het kilo brood gemiddeld kostte nog niet 2d cent, zonder broodfabriek de prijs er van 30 cent zou geweest zijn. En de rekening makende voor het geheele broodverbruik in Leiden komt hij tot de slotsom dat de verbruikers 213,181.80 in het jaar 1867 hebben bespaard; het broodverbruik op '/3 kilo per hoofd berekenende. Door de afschaffing der gemaalbelasting was het mogelijk om de broodfabriek met goed gevolg op te richten. En zoo hebben wij door die afschaffing niet alleen het bedrag der belasting, 214 cent per kilo, minder te betalen, hare indirecte voordeelen zijn nog veel grooter, en bedragen 7 cents per kilo te zatnen 9ü> cent. De cijfers zijn te welsprekend dan dat eenige toelichting ze zou kunnen verduidelijken. Maar de bakkers? vraagt men wellicht. Wij laten den lieer D. II. zeiven spreken: „De kleine door nood tot velerlei gedwongen hakkers, beginnen in de broodfabriek, die zij als een werk van satan beschouwden, de remedie voor hun lijden te 1 geren kennen. Immers in die fa briek is werk voor velen en daarbuiten zijn de pothouders of slijters noodig. De uitkomst leert reeds dat sommige de voorkeur geven aan een eerlijke goed beloonde betrekking, boven een -ambacht waarmede die eigenschappen niet ge paard gaan." Op het einde van het jaar 1S68 waren er zes tien depothouders: de verdiensten varieerden van ƒ440 tot ƒ1200. „Ook in dit vak werden de groot ste verdiensten behaald door de ijverigste, terwijl zij, die het traag opnemen, niet vooruit komen." De tweede bijeenkomst der „Volksvoorlezingen" liad gisterenavond in de Stads-Gehoorzaal plaats. Dank zij de welwillende medewerking van liet. dagelijksch bestuur der gemeente, en speciaal van den wethouder Hubrecht, was de commissie niet alleen in de gelegenheid gesteld om voor den geheelen winter vaste plaatsen te doen bespreken, maar tevens, door het gedeeltelijk wegnemen van den vlonder voor het orkest en het aan brengen van zooveel stoelen als de zaal maar eenigszins bevatten kon, in staat om zooveel movelijk de bezoekers goede plaatsen te bezor gen Toch moesten er niet alleen nog velen blijven staan, maar, daar de uitgifte van toegang kaartjes door gebrek aan plaatsruimte is moeten gestaakt worden, gingen velen die zich nog, maar nu te laat, daartoe aanmeldden, ongetroost heen. De gewone kapel, onder directie van den heer Van Pijpen, voerde in liet vooruur weder een met zorg gekozen programma van muziekstukken uit, die telkens met welverdiende toejuichingen werden begroet, waarna te negen uren de heer Dr. W. N. Du Rieu de spreekbeurt vervulde met eene leerrijke en onderhouden de improvisatie: over hel Papier. Behalve een duidelijk overzicht van de verschillende materialen, die van de vroegste tijden af om op te schrijven waren gebe zigd, en de wijze waarop men zich bij diverse volken, ieder op zijne manier, daarvan had be diend, toonde spreker een palmblad zooals dit door de Indianen, en een leitje in den vorm van een antiek wastafeltje, gelijk dit door de ouden werd gebruikt. Wij noemden deze voordracht leerrijk, omdat wij meenen dat er niet genoeg werk van kan worden gemaakt om, zelfs de eenvoudigste on derwerpen, waaromtrent bij velen nog eene schro melijke onkunde heerscht, op bevattelijke wijze onder de aandacht des volks te brengen. Waar we wel eens klagen over de afwezig heid van een talrijk publiek in den Schouwburg, en met recht, gelukkig, dikwijls op de afwezi gen het les absents avaient tori kunnen toepassen, moeten we omtrent de voorstelling van gisteren avond volmondig bekennen, dat de afwezigen gelijk hadden. We velleu slechts noode een af keurend oordeel, en weten maar al te goed, dat. de directie van een tooneelgezelschap niet altijd verantwoordelijk kan gesteld worden voor hare opvoering van slechte stukken, waar liet publiek, door eene talrijke opkomst bij zulke producten der wansmaak, ze toont op prijs te stellen, maar, geen eerlijk receneent, die het waarlijk goed met de kunst, meent, kan een gunstig getuigenis alleggen van de. voorstelling van De misdaad inde straat de la Paix op gisterenavond, én wat het stuk zelf, én wat de uitvoering betreft. Het stuk zelf mist totaal elke strekking, want. het denk beeld is tedwaasdat het doel, waarmede deschr. het stuk schreef, zou geweest zijn om aan te tooneu de kwade gevolgen van gemis aan moederlijke lei ding van Albert Savari; om dat thema uit te werken, waren werkelijk die vijf bedrijven niet noodig, en dan nog, is die aanleiding tot het stuk, een moord, zij het dan ook in drift gepleegd, wel noodig, om tot dat doel te geraken En dan, om niet meer te noemen, de rol van Vibertin de eerste plaats zou 't misschien wél zoo natuurlijk zijn, als die Vibert een lage intri gant was geweest, die den misdadiger zocht te ontdekken uit geldzucht, thans hoe edel het zoe ken naar de waarheid om der waarheid wille moge zijn, achten we. die rol zeker, op zijn minst genomen, onwaarschijnlijk, vooral in de Parijsche wereld dezer dagen; maar in de tweede plaats breekt die rol ook herhaaldelijk het gunstig ef fect van twee tamelijk goede tooneelen. We ach ten een en ander voldoende, om bovengemeld ongunstig oordeel over het stuk te motiveeren. Eveneens keurden we de uitvoering in het al gemeen af, maar we achten ons gelukkig op twee lichtpunten te kunnen wijzen, die ontegenzegge lijk de eer van den avond ophielden. De heer Spoor had toch in de rol van Albert Savari uitstekende oogenblikken, en vooral geldt dit van het laatste bedrijf; en dan ten tweede de heer D. Haspels als Dumotiche, eene rol, die wél in het stuk, niet in den roman voorkomt. Hoewel die rol niet tot zijn emplooi behoorde, vervulde Haspels haar onverbeterlijk en genoot hij dan ook, nevens herhaald applaus, de eer der terugroeping. De opvatting van de rol van Vibert door den heer Kiehl achten we geheel onjuist; misschien was ook zijne welgedane persoonlijkheid er min der toe geschikt; er zijn ons slechts twee artisten bekend die in ons land een dusdanige röle de caraclère weten te vervullen. Het dames-personeel gaan we voor dien avond met stilzwijgen voorbij; men herinnere zich, dat we de geheele opvoering afkeurden; alleen geven we mevr. Ruffa in bedenking het leelijke bezatten achterwege te laten, waar bezaten bedoeld wordt; in Leiden ten minste hoort men die dichterlijke vrijheden zeer ongaarne. Het nastukje was aardig en vooral het spel van Faassen uitstekend. En daarmede eindigen we deze beschouwin gen; mogen ze een volgende keer gunstiger kun nen zijn; we wenscheu dit én om den wille van Leiden's publiek, én om de eer van het too neelgezelschap van den heer Valois, en om den wille van de directie van den Leidschen Schouw burg, wier streven het steeds is, men moet het erkennen, Leiden's burgerij genotrijke avonden te verschaffen. Te Rotterdam zal eerlang een nieuw Theolo gisch Tijdschrift het licht zien, onder den titel Protestanlsch Tijdschrift ter bevordering van Christe lijk leven en Christelijke wetenschap, uitgaande van de Ethische richting. Ie Parijs is door het in 1838 aldaar opgericht Instilut d'Afriquc (Société internationale pour l'abo- lition de la traite et de l'esclavage) tot honorair lid benoemd de heer F. .1. J. A. Junius, theol. dr. en pred. te Tiel. Weder ontving de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte, visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordw ij k aan Zee een treurige tij ding uit Noordwijk dat de bomschuit Victor Jacob, stuurman J. Vink, met. de bemanning bestaande uit 6 personen is vergaan; 6 weduwen en 13 weezen betreuren het verlies van hun man, va der en kostwinner. Uit Katwijk bericht men dat men, bevreesd is dat een aldaar thuis behoorende bomschuit van den reeder W. Dubbeldam met de bemanning is vergaan. Wij hopen dat de liefdadigheid van stad en landgenooten moge helpen voorzien in de be hoefte van 30 weduwen, 60 weezen en 3 bejaarden, welke van de Vereeniging onderstand verlangen. Onder het rectoraat van den hoogleeraar Evers zijn aan de Hoogeschool alhiervan den 8"™ Febr. tot den 233t011 Oct. ingeschreven 161 studenten, name lijk in de geneeskunde 21, in de rechtsgeleerdheid 83, in de godgeleerdheid 15, in de wis-en natuur kunde 23, in de letteren 16. Hiervan zijn 36 alleen ingeschreven wegens examen of promotie, name lijk: in de geneeskunde 6, in de rechtsgeleerd heid 16, in de godgeleerdheid 9, in de wis- en natuurkunde 1, in de letteren 1. In ons verslag van het prijsschieten te Katwijk op gisteren zijn een paar fouten ingeslopen. Wij verzuimden onwillekeurig bij de aanwezige offi cieren te noemenden kapit. Wijnstroom, den luit.- kwartierm. Bakker en den luit. Du Moulin. Op het terrein aangekomen werden eenige verver- schingen gebruikt; de dag werd verder in ge paste vroolijkheid doorgebracht. De derde prijs op 150 pas, welke op 39 punten door korp. H. Duiverman werd behaald, bestaat in een hangklok. Waarin de tweede prijs, behaald door serg. W. F. Wijting, bestaat, is nog niet bekend. Na met serg. L. C. Van der lvlugt tweemaal kaïnp- geschoten te hebben, werd bij lot bepaald dat laatstgenoemde den eersten prijs kreeg. Hedenmorgen is uit de Haarlemmervaart nabij de geamoveerde Marepoort een pasgeboren kind opgehaald van het mannelijk geslacht. Het was gewikkeld in een kussensloop, gemerkt V. S. N°. 12, waarin zich twee steenen bevonden. De persoon van Steenwijk, waarvan wij in ons nummer van Maandag melding maakten, is hedenmorgen te vijf uren overleden. Door den Nederl. consul-generaal in Canada is de lieer A. Falkenberg aangesteld tot zijn vice- consul te (Quebec. Door den Nederl. consul te Roustcliouk is de heer II Wright aangesteld tot zijn vice consul Ie Sulina. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. M. Hennequin, lid der Prov. Staten van Zee land, te Sluis, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken; aan B. II. Thape, te Schiedam, van het. kruis Videi et Virluti, hem door den Paus geschonken; aan den heer A. Steijaard, gepens. landmeter der lste kl. van het kadaster, te Middelburg, der ver sierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonkenaan C. Snaterse, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgem. van Wormerveer, en tot burgem. dier gem. benoemd O. P. Metelerkamp, secretaris dier gem.; aan W. Götte, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Goor, onder dankbetuiging voor de vele en lang durige goede diensten, in die betrekking aan den lande bewezen. De 2de luit. J. A. Oudemans van het 3de reg. vest.-art. te Nijmegen is overgeplaatst bij het lste reg. van dat wapen te Delft. Voorschoten, 25 October. Hedenavond had al hier de eerste vergadering met dames plaats van het departement Voorschoten der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. De plaats der bijeen komst was geene zaal zooals men verwacht zou hebben. Daar er alhier bepaald gebrek is aan een ferm ruim lokaal, verzocht het bestuur van het Departement aan den gemeenteraad om, tegen behoorlijke vergoeding, gebruik te mogen maken van een der schoollocalen. Door de vriendelijke medewerking van de raadsleden Dr. W. E. II. Van der Horn, Van den Bos (tevens lid van het Nut), J. Duivenvoorde, wethouder, en A. J. Straat- lioff, kon dit verzoek niet worden ingewilligd. Dientengevolge werd in eene algemeene verga-_ dering der leden van het departement besloten den raad mede te deelen dat men eindelijk eene plaats voor de bijeenkomst had gevonden. Men heeft \an den nood eene deugd gemaakt en den zolder van het logement „het Wapen van Voor schoten" op zeer doelmatige wijze door drape rieën als zaal ingericht. Als spreker trad op onze predikant de heer J. J. Sluiter, die tot onderwerp had gekozen „Staathuishoudkunde"; terwijl de bijdragen ge leverd werden door de lieeren D. J. Braakenburg, Aalbertsberg en J. H. Kramers. Dezeeerste vergadering heeft zeer veel bijval gevonden; het is te hopen dat men bij volgende gelegenheden even voldaan huiswaarts mag keeren 's-Gkavenhage, 23 October. Is door de conventie van den 1 ld™ Maart 1861 tusscben Nederland en Pruisen gesloten, betrekkelijk de aansluiting van den spoorweg Venlo naar Vierssen en Kempen, de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen ontheven van de verplichting, welke art. 11 van de wet van den 21"™ Augustus 1859 houdende bepalingen omtrent liet gebruik der spoorwegen beveelt? Deze quaestie hield heden het Hof in Zuid- Holland (Kamer van corr. app.) bezig, ten gevolge van het appèl door den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank alhier aangeteekend tegen een vonnis van dit college, waarbij de heer F. De Brouwer Hogendorp c. s. is vrijgesproken van overtreding op de wet houdende bepalingen omtrent het gebruik der spoorwegen. Deze overtreding bestond hierin, dat genoemde heer en anderen, uitmakende de directie van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, bij herhaling weigerden te voldoen aan de tot hen gerichte vragen door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, om inlichtingen betref- fenden de spoorwegdienst op de lijn VenloPrui sische grenzen en wel op grond, dat de hoeda nigheid van art. 8 van meergenoemde wet door de conventie op de Duitsche maatschappijen, die deze lijn exploiteerden, was overgegaan. De rechtbank nam dan ook aan dat er voor de beklaagden geen werkelijke verplichting meer bestond om de gevraagde inlichtingen te beant woorden en verklaarde, dat, hoewel iri rechten wettig en overtuigend bewezen was dat de be klaagden niet hebben voldaan aan de aanvragen van den raad van toezicht omtrent de uitoefe ningen van spoorwegdiensten, dit. feit noch mis daad, noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert en zij mitsdien van rechtsvervolging behoorden ontslagen te worden, de kosten te dragen dooi den Staat. Ofschoon uit bescheiden van B. en VVs. te Amsterdam der gezondheidcommissie en der com missie van fabricage aldaar, voldoende blijkt dat te Amsterdam de proeven met de desinfectie-methode van den heer Verstraet niet gelukten, behoeft dit naar de meening van B. en Ws. niet te beletten den heer Verstraet, zoo hij blijft verlangen, ook hier eene proefneming ten zijnen koste toe te laten. B. en Ws. hebben bovenstaande bescheiden lei- kennis van den raad gebracht. Gouda, 22 October. In de sociëteit aan de Boe lekade is men ijverig bezig eene verandering in de localiteit te maken, om in de gelegenheid te zijn, daar tooneelvoorstellingen te kunnen doen geven. Men hoopt in dezen winter nog gereed te zijn en alsdan Hoogduitsche opera-voorstellin gen onder leiding van den heer Saai- uit Rotter dam te doen plaats hebben. Kinderdijk, 25 October. Een pleiziervaartuig van vreemdsoortige constructie en liggende voor een der werven te Alblasserdam, trekt zeer de aandacht van heeren scheepsbouwmeesters, ree- ders en varenslieden. Het is een zoogenaamde two-boals, vervaardigd volgens plannen en onder toezicht van den lieer Meursing, gewezen scheepsbouwmeester te Hoo- gezand De beide booten hebben ieder een lengte van 65 Amsterdamsche voeten, een breedte van 3 en een holte van 2 voet en 2 centim., met een tus- schenruimte van S voeten en een draagvermogen van 22,000 kilogrammen. De vorm van voren en van achteren is onge veer als die van Groninger turfschepen (zooge naamde snijboonen). In het midden verheft zich een soort van ka juit of hut ter hoogte van 5% voet en ter lengte van plus minus 40 voeten. Volgens zeggen van den bouwmeester zal die hut 3 salons bevatten. Als deze proeve van scheepsbouworde gelukt, dan is wellicht liet middel gevonden om een kolossale vereenvoudiging en bezuiniging te breu- geu in de tuigage en de bemanning onzer koop vaardij vloot.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1