wellicht ook niet vreemd is aan de diefstallen, met zooveel overleg dezer dagen te Rijswijk ge pleegd; hij moet althans, naar men zegt, korte lings van geld voorzien zijn geweest. Rotterdam, 23 Oct. Gisterenavond hield in de spreekzaal van het Rolterdamsch Leeskabinet de heer A. Plate F.Jzn. eene voordracht „over de stoom vaart op Amerika", waarin spr. het plan van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij tegenover dat van den heer Jansen verdedigde, doch betoogde dat het uitgangspunt Rotterdam behoorde te zijn. Verscheidene heeren namendeelaan het debat.. Oudewater, 22 October. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor lager en middelbaar onderwijs alhier is door den gemeenteraad be noemd de heer J. Kiewit de Jonge van Steen wijk. Utrecht, 22 October. Gisterenavond werd alhier in de Domkerk het openbaar jaarlijksch verslag uitgebracht van den staat en de werkzaamheden van het bijbelgenootschap in het algemeen, en van de afdeeling Utrecht in het bijzonder, waaruit, bleek, dat het genootschap zich in gunstigen toe stand bevindt en steeds vooruitgaande is. Het getal leden hier ter stede bedraagt 206 en der begunstigers 170. Door de ijverige bemoeiingen van de leden der bijbelvereeniging waren vele bijbels met vrucht verspreid geworden. De gevoe lige verliezen, die het hoofdbestuur door 't ster ven van Prof. Domela Nieuwenhuis en het bestuur der afdeeling geleden hadden door den dood van Prof. Millies en van Ds. Gildemeester, werden herdacht. Daarna hield Ds. Bervoets eene opwek kende rede naar Luk. 16 31, over „Gods open baring dringend noodzakelijk ten eeuwigen leven", hetgeen ons moet leiden tot bij bel waardeering, tot bijbelverspreidig, tot bijbelgebruik. Zwolle, 21 October. De handel in kalveren voor de verbetering van den veestapel in Frank rijk, breidt zich allengs ook in de noordelijke provinciën uit. Een groot handelshuis te Meche- len heeft zoowel in den omtrek van Sneek en Bolsward als hier agenten aangesteld, die voort durend het platteland bereizen ten einde in te koopen; zij betalen naar gelang van bouw en schoonheid f50 tot f S6 per stuk. Het vervoer der kalveren, dat per staatsspoor tot hier en vervol gens per centraalspoor tot Utrecht, van daar naar Rotterdam en zoo verder naar Frankrijk plaats heeft, geeft groot vertier en belangrijk voordeel aan onze spoorwegen. Meermalen passeeren hier verschillende waggonsen zooals men ons mededeelt, kost elk kalf tot Rotterdam meer dan 10 ver- voergeld. Harderwijk, 22 October. Morgenochtend zal van het koloniaal werfdepot alhier naar het Nieuwediep vertrekken een detachement supple tietroepen, sterk 125 man (waaronder 6 onder officieren), om in den namiddag aldaar te embar- queeren aan boord van het schip Nieuwe Waterweg II, gezagr. J. Zwart, en naar Batavia vertrekken onder bevel van den kapitein der infanterie van het O.-I. leger J. G. Scharp, die van verlof naar Java terugkeert, en tot medegeleide de 2de luite nant der art. van gemeld leger W. Boetje. Leeuwarden, 21 October. Van 18—20 dezer zijn nog de volgende akten voor het lager onderwijs afgegeven gymnastiek 1, vrouwelijke handwer ken 8, hulponderwijzer 7, wiskunde 3. Afgewe zen zijn 9 als hulponderwijzer, wiskunde 7. Naar men meldt zal dooreen der naaste bloed verwanten van wijlen mej. Y. Dijxtra, die bijna haar geheel vermogen zuiver omstreeks een ton gouds, aan de diaconie der Ned. Hervormde ge meente alhier heeft vermaakt, eene aanspraak in rechten tegen dat kerkelijk armbestuur wor den gedaan om, op grond van beweerde nietig heid van het testament, zijn aandeel te bekomen. Groningen, 21 October. De. collecte gisteren alhier gehouden voor 't monument te Heiligerlee heeft opgebracht .'340. Vroeger is door onze stad reeds bijgedragen f 1196. Miliciens verlofgangers loopen gevaar weer drie maanden te moeten dienen, als zij verzui men hunne verlofpassen binnen dertig dagen, nadat die zijn uitgereikt, door den burgemeester hunner woonplaats voor gezien te doen teekenen. Hetzelfde geldt voor verlofgangers, die hun woon plaats van de eene gemeente naar de andere overbrengen. In dat geval moeten ze bij den burgemeester der gemeente, die ze verlaten en bij dien in wiens gemeente ze zich vestigen, bei den aangifte doen. Vroeger was gemeld, dat bij de ingezetenen dezer stad het voornemen bestond om aan HH. studenten dezer hoogeschool een contra-partij aan te bieden; wij kunnen thans berichten, dat voor dit doel eene lijst circuleert, die reeds van veler handteekeningen is voorzien. Dit. feest zal waar schijnlijk in de maand December, in de groote zaal der Harmonie, plaats grijpen. Kolham, 20 October. Men is hier zeer in zijn schik met den nu bijna voltooiden grintweg, maar „met droefheid bezield" over den slechteu toestand, waarin zich ons schoolgebouw bevindt. Wij hopen echter dat daarin verbetering zal ko men, vooral ook omdat de inspecteur voor den geneeskundigen dienst, Dr. L. Ali Cohen, dat ge brekkig gebouw heeft afgekeurd. Gemengde Berichten. Een schatrijk senator van een vreemd land had drie weken in Parijs doorgebracht. Gedurende dien tijd had hij zich toevertrouwd aan de zor gen van een daar wonenden neef, die hem dan ook alles trouw had laten kijken. Even voordat hij vertrok liet hij zijn neef bij zich roepen en zeide tot hem op plechtigen toon Beloof mij, dat gij aannemen zult wat ik u aanbied. Gij weet, dat een vermogen als het mijne wel eene kleine buitengewone uitgaaf lijden kan, laat dus geen valsche schaamte u weerhouden zulk eene be lofte af te leggen. Met geestdrift deed de neef natuurlijk de belofte. Welnu, zeide zijn oom, ik permitteer je om als je brieven aan mij schrijft, ze ongefrankeerd te verzenden. Eenigen tijd geleden is te Hampstead een looden medaille gevonden van 0.03S M. middellijn. Bij onderzoek is het gebleken, een zegel van eene bul van paus Innoeentius IV te zijn, die omstreeks het midden der XIII eeuw leefde. Het zegel draagt aan de keerzijde de beeltenaar van den heiligen Petrus in een vrij goed bewaarden toe stand. Ongetwijfeld zal dit zegel eene plaats vinden in het Britsch museum van oudheden. Sinds 1817 zijn niet minder dan 99 theaters afgebrand. In Londen hebben in het laatste jaar 2000 schoorsteenbranden en 1585 gewone branden plaats gehad. Te Parma zal binnenkort een standbeeld ter eere van Correggio worden opgericht. Het is het eerste dat voor den grooten meester tot stand komt. Heinrich Von Treitschke is bezig eene geschie denis van den Duitschen Bond te schrijven. Den 16dan October is de weduwe van Ernst Moritz Arndt bij Bonn overleden; zij was 84 ja ren oud. Den 12a™ October is te Madrid overleden de heer Julio Sanz del Rio, hoogleeraar in de philo- sophie en de geschiedenis aan de Universiteit al daar. Spanje verliest in hem een uitstekende ge leerde, die met groot gevolg is opgetreden als de verdediger van de vrijheid van denken en van de waarachtig zedelijke beginselen. De vorige re geering heeft hem om zijne kettersche gevoelens afgezet, en eerst na de verdrijving der koningin is hij weder als hoogleeraar aangesteld. Langen tijd heeft hij te Heidelberg doorgebracht, waar hij algemeen zeer gezien en geacht was. De stad Cuiseyski in Siberië, die 40,000 invvo ners telde, is geheel door brand vernield. Bij het werken aan den spoorweg Kursk- Charkow is een compleet skelet van een Mam- mouth gevonden. BUITENLAND. Turkey. Het politieke testament van Fuad Pacha wordt thans in zijn geheel medegedeelden, wordt de echtheid ervan ook betwijfeld, hierover zijn het allen het eens dat dan toch het stuk geheel de politieke gevoelens van den overleden minister weergeeft. Dat de echtheid ervan betwist wordt, is geen wonder, daar Fuad Pacha, die als de eerste staatsman van Turkije kan beschouwd worden, voor zijn land niets minder verlangt dan eene geheele verandering van zijne politieke en sociale betrekkingen. Turkije moet op dezelfde hoogte gebracht worden, als de andere Europeesche na tiën Uw rijk, zoo spreekt hij den sultan toe, moet op straffe van zijn ondergang evenveel geld hebben als Engeland, even beschaafd zijn als Frankrijk, en evenveel soldaten hebben als Rusland. Wij moeten vooruitgaan. En dan herinnert de Pacha, hoe vooruitgang geheel in den geest van den Islam is. „De Islam is de zon van alle waarheden, die den vooruit gang der mensehheid ten doel hebben. Zij welke in naam van den godsdienst den vooruitgang willen tegenhouden, zijn slechts waanzinnige politici. Alle andere godsdiensten zijn aan dogmata ge bonden, aan vaste beginselen, die even zoovele beletselen voor den vooruitgang zijn; alleen de Islam, vrij van mysteriën en onfeilbaarheden, maakt het ons tot plicht, om met de overige we reld vooruit te gaan, onzen geest tot in het on eindige te volmaken, en kennis en wetenschap niet alleen in Arabië of bij Muzelmansche vol keren te zoeken, maar in den vreemde, in China, aan alle einden der wereld. En men moet niet denken, dat de wetenschap van den Islam ver schillend is van die der vreemden. Neen, de we tenschap is eenzij is overal dezelfde zon, die de denkende wereld verlicht." En nadat hij den sultan heeft bewezen om toch den grooten man, wiens vriend en broeder hij was (Ali Pacha) niet van zich te stooten, en niet door andere raadslieden te vervangen, wijdt hij uit over de buitenlandsche betrekkingen, wijst hij op Engeland, wiens politiek en vriendschap even soliede zijn, als zijne constitutie. Frankrijk moet voorzichtig behandeld worden, want bij deze ridderlijke natie hebben meer de indrukken van het oogenblik, dan berekeningen invloed. Zij dweept voor roem en groote ideëen, zelfs bij hare vijanden. Oostenrijk en Pruisen zullen inzien, dat zij Turkije moeten ondersteunen. Rusland is Turkije's natuurlijke vijand, en natuurlijkware ik Russisch minister, zoo schrijft Fuad Pacha, ik had de wereld ten onderste boven gekeerd, om in het bezit van Constantinopel te komen. Tegen Rusland hebben wij kracht noodig: niet de lang reeds verbruikte kracht onzer geschiedenis, maar de nieuwe onweerstaanbare kracht, die de wetenschappen en eene constitutie, in harmo nie met de eischen des tijds, geven kunnen. Maar toch is de Turksche staatsman over de toekomst, die van die zijde zijn land bedreigt, niet gerust. De onverschilligheid van Engeland bij de Russische verovering in Azië, en de groote verandering in den toestand van Rusland sedert de onderwerping van den Kaukasus, zijn het, die hem schrik aanjagen. Het kan zijn, datdebond- genooten niet eenmaal tijd hadden, om Turkije ter hulpe te snellen. Een algemeene verwarring in Europa, een Bismarck in Rusland kunnen de gedaante der wereld omkeeren. „Ik begrijp me nige fout der verschillende regeeringen: maar ik verklaar dat het mij steeds onmogelijk geweest is, om de diepe wijsheid van de Europeesche regeeringen te begrijpen die met verwonderlijke onverschilligheid toelaten, dat het verschrikkelijkste despotisme der wereld zich aan het hoofd van 100-millioen barbaren stelt, dat het deze van alle wapenen der beschaving voorziet, dat het bij elke schrede provinciën en rijken, zoo groot als Frankrijk, aan zich trekt, en dat het van de eene zijde Azië met zijne wapenen bemachtigend en aan de andere zijde Europa met zijn Panslavisme doorwoelend, geregeld nog de betuigingen van zijne vredelievende gezindheid geeft, en telkens weder verklaart dat het van nu af geene nieuwe veroveringen wil maken." Na Rusland zijn het Perzië en Griekenland, die aan de beurt komen. Perzië staat nu wel geheel onder P*,uslands invloed, maar de Porte heeft middelen genoeg om het land in respekt te houden. En Griekenland? Op zich zelf een onbedui dende staat, maar een gevaarlijk werktuig in de handen eener vijandige macht. Het poëtische Europa geloofde door de schepping van dit scha duwbeeld eene sinds 2000 jaren gestorvene natie in het leven te kunnen terugroepen. Men wilde de geboorteplaats van Homerus en van Aristo- teles weder herstellen, en men vormde een broei nest van intriguen, anarchie en rooverij. De Grie ken blijven de Porte steeds vijandig. De herin neringen eener roemrijke geschiedenis, al is zij van onze tegenwoordige Grieken door eeuwen van bederf, onwetendheid en vermenging met andere rassen gescheiden, zullen nog lang dit zelfzuchtige volk doen hopen, dat zij ten tweede male het Oostersche rijk kunnen weggoochelen, dat zij als Byzantijnsch rijk met recht „le bas empire" genoemd zoo diep hebben doen zinken. Het meest wordt Turkije tegen de plannen van dit valsche en boosaardige volk beschermd door zijne opgeblazendheid en zijn verbazend eiclu- visme, die het voor de overige volken van het Oosten dagelijks onverdraaglijker maken. En wat de inwendige politiek betreft, daarvoor, zegt. Fuad Pacha, moeten alle pogingen slechts op dit éene punt zijn gericht: de samensmelting der rassen. Zonder deze fusie in Turkije's heerschappij eene onmogelijkheid. Alle nationaliteiten moeten gelijke rechten hebben: bij de gelijkstelling der Christenen zal de moeilijkheid deze zijn, dat zij op eenmaal van hun oude juk bevrijd, znllen trachten de plaats van hunne oude meesters in te neinen. Maar deze moeilijkheid is over te ko men onze Christelijke volken hebben twee af zonderlijke overtuigingen: eene politieke en een religieuse. De godsdienstige overtuiging nu moet de regeering geheel buiten quaestie lateu, maar op de politieke overtuiging zeer nauwkeurig acht geven. Wanneer een Pacha God op de wijze van Mozes vereert of op de wijze der Christe nen daarin is geen aanleiding te vinden om zijne diensten niet aan te nemen. Maar wanneer diezelfde Pacha, met miskenning van zijn vader land, van een Byzantijnsch rijk droomt, of zelfs een „koningrijk Cilicië" mocht wenschen, dan houdt hij op een eerlijk onderdaan te zijn, en moet hij op zijde gezet worden. De laatste, vraag, die in het testament wordt aangestipt is die van het openbaar onderwijs, „de eenige grondlaag van eiken maatschappelij- ken vooruitgang, de eenige bron van geestelijke en stoffelijke grootheid." Dit verder te ontwikke len, waartoe zijne krachten niet voldoende zijn geweest, laat hij zijnen opvolger over, en iets dat meer vruchtdragend en roemrijk is, kan de sul- taD niet tot stand brengen. Ik weet wel, zoo eindigt de minister zijn tes tament, dat het meerendeel mijner geloofsgenoo- ten mij als Giauz en als vijand van onzen gods dienst verdoemt. Ik vergeef hun hunnen haat, want zij begrijpen noch mijn gedachten, noch mijn taalzij zullen eenmaal inzien, dat ik, de Giauz, de goddelooze hervormer, een veel be ter Muzelman was, dan deze ruwe geloofs ijveraars, die mij met hunne vloeken vervol gen, zij zullen erkennen, dat ik beter dan ieder ander geloofsstrijder heb gestreden voor de red ding van den Islam, en van het rijk dat zij on feilbaar ten ondergang zouden gebracht hebben. De uitgave van de Levant Times is voor eene maand geschorst, omdat zij partij getrokken heeft voor den Khedive en tegen den Sultan. Oossteiii-ijli-Hoiifijaarselie Monarchie. Voortdurend worden nog troepen naar Cattaro gezonden. Bij de regeering heeft zich de vraag voorgedaan, of men ook regimenten van Zuid- Slavoniërs tegen hunne stamverwanten kan doen uitrukken. Tot al dergelijke moeilijkheden geeft het vereenigen van verschillende nationaliteiten onder éen schepter aanleiding. Duitschland. Te Munchen is den 20»™ dezer overleden Dr. Karl Brater, bekend als redacteur van het Staats- wörterbuch van Bluntschü. Als lid van de Beiersehe kamer der afgevaardigden sinds 185S heeft hij daar steeds de liberale beginselen voorgestaan, en ijverig verdedigd, en bij alle gewichtige wetsont werpen muntten zijne adviezen uit. In 1859 stichtte hij de Süd Deutsche Zeitung, en in 1858 het Zeitschrift für Gesetsgebungs und Verwal- tungsreform. Een korten tijd maakte hij in 1847 deel uit van het Beiersehe ministerie. De volgende week zullen de discussiên over de begrooting een aanvang nemen; de beraad slagingen over de afzonderlijke artikelen van de wet op de Kreisordnung zijn verdaagd tot het laatst der volgende week. De Fortschrittspartij heeft bij monde van den heer Virchow een voor stel aangekondigd om de legerbegrooting voor den Noord-Duitschen Bond te verminderen, opdat de landsinkomsten meer zouden kunnen besteed worden voor openbare werken van algemeen nut. Naar aanleiding dat aan 't Humboldt-comité de toestemming tot het oprichten van een stand beeld op de plaats vóór het koninklijk paleis geweigerd is, omdat, volgens het gevoelen van koning Wilhelm, op die plaats beter een gedenk- teeken ter eere van dezen.of genen verdienste lijken generaal passen zou, zegt de IV. Presse dat een groot soldaat wel een standbeeld noodig heeft, opdat het nageslacht, ten minste in 't voor bijgaan, zich zijner nog eens herinnere; terwijl aan zoo'n burgerman als Alexander Von Hum boldt, ook zonder behulp van brons- en marmer- poppen, wel door alle eeuwen heen zal gedacht worden. Daar er echter duizend dappere gene raals geboren worden tegen éen Alexander Von Humboldt, en het van de beurzen der burgerij wat veel zou gevorderd zijn, voor al die duizend generaals standbeelden op te richten zoo slaat de Presse een huismiddel voor, ten einde de gene raals onsterfelijk te maken en tot versiering van markten en pleinen te doen strekken. Het blad meent daar de heeren generaals in vredestijd toch niets beter te doen hebben, en in oorlogstijd desnoods ook wel zouden kunnen gemist wor den dat zij zich, gedurende hun leven reeds, op daartoe opgetrokken voetstukken moeten doen vastspijkeren: zij zouden dan het voordeel hebben, zeiven de meest krijgshaftige houding te kunnen aannemen, en desverkiezeude dagelijks van pose kunnen verwisselen. Stierven ze een maal dan zou men ze eenvoudig opzetten. Engeland. De Great Eastern zal den 238,,D October met een Anglo-Indiaanschen telegraafkabel naar Indië vertrekken. Het ontzaglijk schip ligt op het oogenblik in de Medway, en daar de groote kos ten, om het schip in een droog dok te brengen, het noodig maken dit slechts in zeer bijzondere gevallen te doen, is de bodem van liet schip door duikers schoongemaakt. Zes duikers zijn gedu rende zes weken hieraan bezig geweest en zij hebben honderden tonnen mosselen van den bo dem van het schip verwijderd. Het geheele schip is wit geschilderd, waardoor het aan de stralen der Indische zon beter weerstand zal kunnen bieden, doch waardoor het tevens een spookachtig aanzien gekregen heeft. Eene machine, die drie ton ijs per dag kan maken, is op het schip geplaatst, ten einde met dit ijs het smelten van den telegraafkabel te ver hinderen. De Great Eastern gaat rechtstreeks naar de Roode Zee en zal voor de eerste maal de Kaap de Goede Hoop omzeilen. Na den kabel tusschen Suez en Bombay gelegd te hebben, zal het schip den kabel tusschen Falmouth en Malta leggen, waardoor Engeland in rechtstreeksche verbinding met de Indische bezittingen zal komen. FrankryU. Nog altijd verkeert men te Parijs in gespannen verwachting over hetgeen 26 Oct. zal brengen. Men beweert, zooals gisteren reeds door ons werd gemeld, dat door de regeering de noodige voorbereidende maatregelen zijn genomen tegen alle mogelijke eventualiteiten; de hoofdstad is in twee kommandementen verdeeld, waarvan over het eene maarschalk Canrobert, over het andere de maarschalk Bazaine het bevel voert. Laatst genoemde moet reeds bij voorbaat eene krachtige proclamatie tot de troepen hebben gericht, waarin hij zijn vast voornemen te kennen geeft, om alle wanordelijkheden met geweld te keeren. Waar schijnlijk is het echter, dat de omstandigheden I

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2