altijd hoogst ernstig en uiterst deftig, kon hij niet nalaten te lachen, toen hij dit vreemde schouw spel zag." Zulke menschen hebben zulke uitspanningen noodig. Voor waar kunstgenot, voor poëzie en muziek zijn zij onvatbaar. En ook wetenschappelijke mannen hielden zich met zulke dingen op. De geleerde pater Kir- cher heeft een beschrijving gegeven van een kat- tenorgel, dat nog weder verschilt van het Vlaam- sche orgel, door Christoval beschreven. In plaats van koorden spreekt Kircher van punten, die, aan het eind van de toetsen bevestigd, telkens in de staarten der katten prikten, en op deze wijze het verrukkelijkst gemauw teweegbrachten. Een andere geleerde van de 17doeeuw trachtte de uitvindingen van het kattenorgel meer alge meen te maken. In het hoofdstuk Feliam Musicam Exhibere, geeft Gaspar Schott een teekening van het instrument, waarin de katten worden opge sloten. Het is eene lange doos, waarin alleen de kop en de staart van de kat uitsteken); aan de staart wordt het instrument bespeeld, aan den kop krijgt men het geluid. Veel succes had dit instrument niet. Als de katten uit hun doos kwamen, waren zij niet bij zonder gemakkelijk meer te regeeren. De kat kreeg het wel eens in zijn kop, om op zijne beurt den mensch voor een muziekinstrument aan te zien en hem met zijne nagels te gaan bespelen. Er waren andere menschen die een anderen weg insloegen en hunne katten tot geleerde, mu zikale katten opleidden. Op het eind van de 16de eeuw gaf men te Parijs kattenconcerten, en in de 18do eeuw zag men in Frankrijk op de kermissen een tent, met het op schrift miaulique: daarbinnen zag men een aantal katten op een tafel zitten, ieder met hun muziek blad voor zich. De orkestmeester was een aap, en onder zijn leiding miauwden de katten de heerlijkste muziekstukken In 1789 gaf een Italiaan kattenconcerten te Londen. De beesten gehoorzaamden op het minste teeken van hun meester. Maar er waren ettelijke jaren toe noodig geweest om ze zoover te brengen. Brieven uit Gouda. Mijnheer de Redacteur! Ik heb zooveel wonderen van de bruggen te Kuilenburg, Tricht en Bommel gehoord, dat ik zeer verlang die te zien. Een waar vaderlander zwelt het hart, wanneer hij het land ziet ver rijken door, ik mag het woord gerust gebruiken, monumenten, die aan de nakomelingschap zullen bewijzen dat het thans levende geslacht der va deren waardig is, en onze groote stroomen niet alleen in bedwaDg weet te houden, maar ook datgene weet te verrichten, wat men voor 50 jaren nog voor onmogelijk zou hebben gehouden. Mijn plan was, met mijn boerenwagen, een reisje naar 's-Bosch te doen, en bij die gelegen heid, in plaats van over te varen, telkens van die nieuwe bruggen gebruik te maken. Verleden Zondag sprak ik daarover in een kring mijner vrienden, maar werd, tot mijne verbazing, helder uitgelachen. Deze bruggen, zeide men mij, zijn uitsluitend voor den spoorweg: geen voetganger noch rijtuig mag daarvan gebruik maken. Ik stond over deze verklaring verbluft, en betwij felde, en betwijfel nog, de woorden mijns vriends, ofschoon ik hem als een waarheidlievend man ken. Ik kan niet begrijpen dat het gebruik van bruggen, die op 's lands kosten gelegd zijn, den bewoner ontzegd kan worden. Ik begrijp wel dat een spoorwegmaatschappij zulk gebruik kan ont zeggen, vooral als er andere bruggen iu de nabij heid zijn, maar het Rijk heeft bij het leggen van spoorwegen een hooger doel dan geld winnen. De handel, de industrie, de welvaart van 't lieele land moet bevoordeeld worden, en daartoe mag niets worden ontzientot de welvaart van allen moeten allen medewerken en daarom worden zulke inrichtingen daargesteld op kosten van den landzaat. De vraag of de inrichting zelve win sten zal afwerpen is, dunkt mij, van onderge schikte beteekenis. Daarom kan ik niet begrijpen dat men geen gebruik zou mogen maken van zulke belangrijke overbruggingen. Het gemak, het voordeel en de veiligheid van de oeverbewoners is immers ook een zaak van zeer groot belang. De spoorweg dient om de communicatie te be spoedigen den oeverbewoner de gelegenheid te ontnemen om veilig en spoedig eene rivier over te trekken, wanneer er mogelijkheid toe bestaat, kan met dat beginsel toch niet overeengebracht worden Als reden wordt mij opgegeven dat sommige veren eigendom zijn van particulieren, dat de eigenaars van die veren het recht hebben om an dere veren of bruggen in de nabijheid te ver bieden, maar deze redenen kan ik niet aanne men immers de veren bestaan voor de menschen en de menschen niet voor de veren, 't Zou kunnen zijn dat geen veer tot op zekeren afstand mag bestaan, maar van bruggen zal wel geen sprake geweest zijn in de tijden toen die documenten (zoo die al bestaan) gemaakt zijn. Toen hield men het voor even onmogelijk eene brug over de Waal als naar de maan te maken, en al ware het dat werkelijk iets van bruggen in die stukken stond, dan weet men in onzen tijd wel wat ont eigenen is. Ik bid u, Mijnheer de Redacteur, in uw veel gelezen blad wel bekend te willen maken 1°. of inderdaad de nieuw aangelegde of thans aange legd wordende bruggen over onze groote rivieren, niet voor rijtuigen en voetgangers zijn openge steld. 2". Zoo dit het geval niet is, zal dit om zeer overwegende redenen plaats hebben. Wat zijn die redenen 8°. Zou er mogelijkheid bestaan aan dien stand van zaken een einde te maken, daar toch het gebruik van veren altijd kostbaar, moeilijk, tijd- roovend en gevaarlijk, soms zeer gevaarlijk is? BUITENLAND. 1) ui twclila n<l. Te Berlijn is verschenen: lm Ural and Altai, Briefwechsel zwischen Alexander von Humboldt und Graf Georg von Cancrin aus den Jaliren 18271832. Deze briefwisseling met den Russischen minister van financiën, graaf Von Cancrin, was tot dusver onuitgegeven en berustte in het archief te Peters- burg. De reis in Azië werd door Von Humboldt ondernomen op verlangen van den Keizer van Rusland. Oosteni'ijk.Hongaarache Monarchie. Sinds eenige dagen wint het gerucht veld, dat de regeering eenige concessiën aan Bohemen, en dan ook aan de andere niet-Duitsche landen der monarchie zal doen en daardoor een einde zal maken aan de spanning, die aldaar nog steeds, sinds de laatste verkiezingen, heerscht. Uitdruk kelijk wordt evenwel gemeld wat eigenlijk van zelf moet spreken dat de regeering alleen op den weg door de constitutie aangewezen hiertoe wi' overgaan. Graaf Von Beust is zelf in Praag geweest, en heeft bepaald verklaart, dat de minis ters hieromtrent éene lijn willen trekken. Intusschen schijnt, zich in Bohemen eene mid denpartij te vormen van Czechen en Duitschers, om de gematigde wenschen van hun land te formuleeren, terwijl van eene andere zijde de Boheemsche landdag eene herhaling der laatste gebeurtenissen wil tegengaan door te verlangen, dat in de eerste plaats niemand verkiesbaar zal zijn, die de constitutie niet erkent, en in de tweede plaats geheime stemming zal ingevoerd worden. Vooreerst zal het dan onmogelijk zijn, dat de gekozenen, gelijk thans, weigeren om op den landdag te verschijnen en voorts zullen de Czechen niet meer zulk een grooten invloed op de verkiezingen kunnen uitoefenen. De Neue freie Presse verklaart zich sterk tegen het doen van concessiën, waardoor Oostenrijk geheel uiteen zou spatten. Italië. Wat zich reeds lang had laten voorzien, schijnt nu verwezenlijkt te zullen worden. Het ontslag van Ferraris als min. van binnenl. zaken is de voorbode van de waarschijnlijke oplossing van het geheele kabinet, dat, om zijne heterogene be- standdeelen, reeds bij zijn optreden niet de minste levensvatbaarheid bezat. Italië heeft een ministerie noodig, dat, uit man nen gevormd, die de liberale beginselen zijn toe gedaan, de politieke ontwikkeling des lands niet belemmert; dat een einde maakt aan die ontwik keling van het militarisme, door generaal Mena- brea zoo krachtig bevorderd, dat het grootste deel der inkomsten en der arbeidskrachten verslindt. De handhaving van de belasting op het gemaal bijv. heeft noodlottige gevolgen gehad, omdat, volgens verklaring van het ministerie-zelve, die belasting geen vijftig percent van de raming heeft opgebracht. Terwijl men de familie-belasting voor bereidde als supplement van de belasting op roe rende goederen, hielden 910 molens op te malen en hadden 645 niet weder aangevangen, voordat zeer toe gedwongen waren. Bovendien heeft dit ministerie zich steeds de verklaarde tegenstander getoond van de vrijheid van drukpers. Om deze en zoovele redenen meer zou zijn aftreden in het Schiereiland door weini gen worden betreurd. Frankrijk. Naar het schijnt worden op dit oogenblik po gingen aangewend om eene verzoening tot stand te brengen tusschen de 116 en het ministerie zoomede tusschen die 116 en de vroegere meer derheid. De wetsontwerpen, die op dit oogenblik in behandelimg zijn, zijn bepaald veel belangrijker dan die waarvan is melding gemaakt, en die slechts van een matige liberale beteekenis wa ren. Men spreekt namelijk van een wetsontwerp over het kosteloos onderwijs, van een over de decentralisatie der gemeeentebesturen en van een ander over de afschaffing van het zegel op de dagbladen De afgevaardigden van de linkerzijde staan voortdurend aan de heftigste aanvallen bloot, en de Réforme spoort hun aan, dat ze hun ontslag geven in naam der kiezers, die vertegenwoordigd zouden moeten worden op eene wijze, die min der tegenspraak uitlokte. Aan de leden der de mocratische en radicale oppositie wordt dan ook niet meer of minder verweten dan dat ze het keizerrijk niet opgeheven hebben verklaard en zich niet aan het hoofd van den opstand hebben gesteld. Maar aangenomen zelfs dat dit hun plicht was geweest, zoo dit de parlementaire rol moest zijn, die door het algemeen stemrecht gekozenen hadden te vervullen, dan rijst de vraag, wat nut het heeft, in de wetg. vergade ring groote redenaars te kiezen de barricade mannen zouden dan veel geschikter candidaten zijn, en, bij hunne verkiezing, veel beter op de banken der linkerzijde geplaatst zijn. Met het oog op een en ander mag men het wel betwijfelen of de 26tle October rustig zal ver- loopen. De Siècle zegt daaromtrent: «We hebben reeds van de voorzorgsmaatregelen gesproken door de regeering voor den 26"en October genomen. De Réveil behelst daaromtrent nadere bijzonder heden, die de onze aanvullen. De officieren van het leger van Parijs, die met verlof afwezig waren, hebben bevel ontvangen uiterlijk den 26,tenbij hunne respectieve korpsen te zijn teruggekeerd. In de kazernen, forten en wat zonderling genoeg is ook in het Luxembourg, is een voorraad scheeps beschuit voor acht dagen aanwezig. Waartoe die oebereidselen Wat zullen de HH. senatoren met al die beschuit aanvangen?" De Patrie echter houdt die mededeelingen voor ongegrond, daar de regeering, naar hetofficieuse blad beweert, nimmer van plan was, zulke overdadige voorzorgsmaat regelen te ontwikkelen, op een dag, die naar alle verwachting rustig zal afloopen. Men meldt dat de keizer den 25,un te Parijs zal terugkeeren en dat de toestand van Z. M. iets minder gunstig was, ten gevolge waarvan Dr. Nélaton naar Compiègne was ontboden. Dat ge rucht deed zijn invloed op de beurs gevoelen. Olficieele uitnoodigingen worden nog steeds niet gedaan. Men zegt dat de keizerin op hare terugreis Weenen zal aandoen en HH. Oostenrijksche Majesteiten zal uitnoodigen naar Parijs te komen. Over de grève der kantoorbedienden te Pa rijs deelt de Gaulois de volgende cijfers mede: er zijn te Parijs 12000 winkelbedienden, en 8000 hebben hunne winkels verlaten. TELEGRAMMEN. Weenen, 21 October. De Presse deelt mede, dat de Grootvizier, Ali de Seraskier, Omar en de baron Prokesch den 27,,6° dezer den Keizer van Oostenrijk te Rustschuk zullen opwachten. Te Varna zal de Keizer zich inschepen op het jacht van den Sultau. Hetzelfde blad zegt, dat de tegenwoordige Oos- tenrijksche gezant te Athene, baron Eder, naar Kopenhagen verplaatst wordt, en de heer Hai- merle tot gezant te Athene benoemd zal worden. De Oostenrijksche Rijksraad zal waarschijnlijk eerst in het begin van December geopend worden en wel door den Keizer zeiven. De troonrede zal alleen handelen over binnenlaudsche aangelegen heden. De Oostenrijksche Correspondence meldt, dat de Pruisische gezant Von Werther gisteren den Keizer te Ofen het bericht van zijne verplaatsing heeft aangeboden. Hij zal over acht dagen naar Parijs vertrekken om daar zijne betrekking te vervullen. Dat de overste Von Schweinetz zal ge kozen worden tot opvolger van Werther wordt bijna als ontwijfelbaar zeker beschouwd. Kopenhagen, 21 October. Aan den heer Tiet gen, directeur van de groote Noordsehe telegraaf- maatschappij, is door de Russische regeering concessie verleend voor het aanleggen van een telegraaflijn naar China en Japan. De verbinding met Engeland geschiedt door de Noordsehe tele- graafmaatschappijhet Russische gouvernement neemt den aanleg op zich tot aan de kust. Florence, 21 October. De Correspondance Ilalienne publiceert een artikel, waarin doorschemert, dat het uittreden van den heer Ferraris uit het Kabinet aan alle moeilijkheden een einde heeft gemaakt. jÊ,Farys, 21 October. De grève onder de bedien den van de modemagazijnen houdt aan. De patroons hebben besloten om niet toe te geven. Rome, 20 Oct. De ex-kon<ngin van Napels wordt heden alhier verwacht. Konden, 21 Oct. De heer Gladstone heeft een brief aan de dagbladen gericht, waarin hij zegt, dat de Regeering weigert de in hechtenis geno men Fenians in vrijheid te stellen, omdat daar door de handhaving van de openbare rust in gevaar zou worden gebracht. Berlijn, 21 Oct. De Fortschritts-partij heeft bij het Huis van Afgevaardigden een voorstel inge diend, om de Regeering te verzoeken, zooveel mogelijk te trachten dat de uitgaven ten behoeve van het departement van oorlog worden inge krompen en dat men door middel van diploma tieke onderhandelingen kome tot eene algemeene ontwapening. Parijs, 22 Oct. De Keizer zal den 25,len Oct. naar Parijs komen. Morgen zal eene vergadering van de rechterzijde van het Wetg. Lichaam plaats hebben, om over hervormingen te beraadslagen. Al de republikeinsche hoofden in Spanje zijn gevangen genomen en gefusilleerd. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 21 Oct. Kofïle. Stil in afwachting der veiling op 27 dezer. Suiker. Ruwe. De markt verkeert in eene vaste stemming. Voor loco goed blijft goede vraag bestaan, waaraan door den geringen voorraad moei lijk te voldoen is. Geraffineerd. Met weinig aanbod maar ook met beperkten kooplust. Thee. Vast; de omgang bepaalde zich geheel voor behoeften. Rijst. Zonder omgang; prijzen nominaal. Specerijen. Alleen van kaneel vonden eenige ceelen koopers tot vaste prijzen. In de overige soorten ging niets om. Vruchten. Krenten met goeden handel tot ƒ13.50. Meekrap. Stil en tot lagere prijzen alleen kleine posten gedaan. Indigo. De voorraad uit de eerste hand opge ruimd voor zoover bemonsterd. Spoedig komen nieuwe partijen aan de markt. Potassclien. Loco en ze'lend ƒ14 te koop. Tin. Banca. Na een teruggang tot op f 72 ont stond meer vraag en verbeterde de prijs spoedig op ƒ74. Bi"iton ƒ73 gedaan, thans 74 gehouden. Katoen. In gunstiger stemming met geringe verbetering in prijs. Wol. Vast, zonder handel. Petroleum. Met beperkten omzet tot verhoogde prijzen. Zooeven wordt de binnenkomst bekend gemaakt van de Clara en de Jennings. OUën. Raapolie cont. ƒ40.75; Mei ƒ46.50; Dec. ƒ44.25; Lijnolie cont. ƒ34.75, ƒ35; Mei 35.50; Dec. ƒ34.75; Patentolie cont, 48, 48.25; najaar ƒ48.50; Mei 1S70 ƒ51. Granen. Ten gevolge van het koude weder deze week over het algemeen vaster gestemd met meerder handel. Meel. 1ste qual. 16, 16.75; 2de qual. ƒ14, 1-4.253de qual. 12, 12 2bKeizersmeel 22, 26. Marktberichten. Gouda, 21 October. Kaas aangevoerd 68 partijen lc qual. Graskaas prijzen 26 a 29 de 50 kilo. Boter. Prijzen der Wijboter ƒ0.60 a ƒ0.65 de 5 hectogrammen (ons). Prijzen der Grasboter 0.74 a 0.79 de 5 hectogrammen (ons). De veemarkt met goeden aanvoer en vluggen handelvooral werden graskalveren tot hooge prijzen door vreemde kooplieden opgekocht. Van varkens en biggen waren door grooten aanvoer de prijzen gedrukt, vette schapen vlug te ver- koopen. I* ï'omoti u. Leiden, 22 November. Bevorderd tot doctor in de genees- en verloskunde de heer H. Teunissen, officier van gezondheid 8de klasse, N. I. leger, geboren te Amsterdam, na openbare verdediging van een acad. proefschrift, getiteld „Opmerkingen over Retentio Placentae en mededeeling van een waargenomen geval van die stoornis der baring." lt echtzaken. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 22 October 1869, zijn veroor deeld B. W. F. D. te Rijnsbprg, wegens verzuimde aangifte van de geboorte van een kind, tot eene geldb. van ƒ8, of subsid. gev. van ld. J. K. te Lei den, wegens laster, tot eene gev. van 8 d. M. G. te Aarlanderveen, wegens hoon, tot eene geldb. van ƒ15, of subsid. gev. van 3d. L. A. en J. v. d. D. te Katwijk aan Zee, wegens verzet, beiden vrijgesproken. LAATSTE BERICHTEN. Scheveningen, 22 October. Een nieuwe, hoogst- bedroevende ramp heeft deze zeeplaats getroffen 1 Acht brave visschers, meest allen echtgenooten en vaders, hebben den dood in de golven gevonden. Stuurman K. Plugge bracht gisterennamiddag uit zee de zoo treurige tijding mede, dat hij voor Goede reede een pink, aan den reederC. Korring toebehoo- rende, door de schepelingen verlaten, in drijvenden toestand heeft gezien. De pink was, daags vóór den jongsten storm, in zee gestokende stuurman van dat vaartuig was Philippus Jongejan. Voor Scheveningen is een schip gezien dat door het scheepsvolk verlaten en met houtwaren geladen scheen te zijn. Amsterdam, 22 October. Rogge onveranderd, op levering flauwer. Rogge per 2100 kilo, Taganrog 200, Petersburg 200, Galatz 210, gebr. Galatz dito 195 alles c. z./k.; op levering p. October 195,194, 193, p. Maart 195, 194, p. Mei 193. Aangezegd 50 last. Raapolie vliegend 40, p. Nov. 3414 a H p. Dec. 40% a It a 14, voorjaar 4214. Lijnolie vlie gend 31*, najaar 31 voorjaar 329. Florence, 21 October. De aanneming der por tefeuille van binnenlandsche zaken door den heer Rudini en der portefeuille van justitie door den heer Vigliani, wordt als zeker beschouwd. De koning wordt morgen hier verwacht. Madrid, 21 October. De Cortes hebben drie ar tikelen van het wetsontwerp op de spoorwegen aangenomen. Geheel Spanje is rustig. Orense is gevangen genomen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3