gepast, die nu weder blijken geen den minsten indruk gemaakt te hebben. Zou het ook kunnen zijn, dat er geene juiste verhouding is tusschen de qualiteiten van het besturend personeel en de behoefte van de jongelingschap, die aan de aca demie gevormd moet worden? Wij willen allen eerbied betuigen voor de talenten van bestuur ders en onderwijzers, die wij persoonlijk niet kennen, maar wij veroorloven ons de opmerking dat die vorming en opleiding van toekomstige officieren, nog wat anders vereiscbt dan bijv. te Kampen gevorderd wordt. De academie te Bre da, zal zij haar naam verdienen, is geen dril school en zij die daar komen, hebben wat an ders noodig dan een opzicht dat hen noch ont wikkelt, noch van verkeerdheid terughoudt. Zoo ergens dan is daar behoefte aan menschen van paedagogische bekwaamheid, die bij de noodige talenten ook den vereischten tact bezit ten. De ondervinding heeft bevestigd, wat a priori te berekenen was, dat aan eene school, waaraan jongelieden uit den beschaafden stand, met soms aanvankelijk niet geringe ontwikke ling en vol van dien levenslust, die zoo licht eene verkeerde wending neemt, moeten worden opgeleid, leeraars en leidslieden dienen verbon den te zijn, die meer in zich bezitten dan het vermogen, om over een volgzaam legerkorps het bevel te voeren. Doch ik ben niet geroepen om daarover uit te weiden. Ik wilde alleen vermel den, dat de bewuste zaak voorgoed geëindigd is; dat de ouders van v. C. gevolg gaven aan den raad, om den jongen mensch niet meer naar de academie te zenden, omdat men geen kans zag hem daar veilig Ie houden voor mishandeling, en dat nu, ook in onze provincie, vele ouders, die hunne kinderen naar de academie te Breda wenschen te zenden, niet zonder angst vragen, of de beloofde hervorming van de militaire aca demie nu als volledig mag beschouwd worden, dan wel of er hoop bestaat, dat eene \erbeterde inrichting en een verstandig, krachtig bestuur voorvallen, als van den laatsten tijd, zullen kun nen voorkomen (N. R. Cl.) Van tijd tot tijd is er in onderscheidene dag bladen melding gemaakt van de kleine trakte menten, die de hoofdonderwijzers in Ooststelling werf genieten. Sommige dier berichten waren overdreven. Ter wille der waarheid deelen wij den volgenden staat mede van de tien openbare lagere scholen in Ooststellingwerf. Hiddelget. Dorpen. traktement, uer leerlingen. |loofdonderwijz Oldeberkoop 155 f 634.50 Appelscha 275 550.— Oosterwolde 180 544.55 Haulerwijk (boven) 166 525.90 Haulerwijk (beneden) 65 515. Donkerbroek 145 469.50 Elsloo 70 485.— Makkinga 100 400. Haule 57 400. Fochteloo 55 400. Van deze traktementen moeten de hoofdonder wijzers jaarlijks aan 't pensioenfonds 2 pCt,, aan gemeentebelasting 4 pCt., aan dorpsbelasting ruim 1 pCt. en aan rijksbelasting 2 pGt dus te zamen 9 pCt. betalen. Wij laten nu gaarne aan het billijk oordeel van iederen lezer over, of deze trakte menten al of niet karig zijn. „Is het billijk, vraag de schrijver van 't boven staande, dat de gemeenteraad van Ooststelling werf, die met behulp van provinciale subsidie meer dan anderhalve ton heeft besteed tot het aanleggen van kunstwegen, de hoofdonderwijzers verstoken houdt van het voorrecht om te deelen in de provinciale subsidie, vastgesteld door de prov. staten van Friesland, bij besluit van den 22at6n November 18657" Ook brengt de schrijver de zaak der karige traktementen in verband met de a. s. vergade ring over het schoolverbond. Wij willen er op wijzen, dat beide zaken een geheel verschillend karakter hebben, en dat een vereeniging die tegen het schoolverzuim wil strij den, wèl zal doen, daarbij niet meer hooi op baai- vork te nemen. De strijd tegen dat kwaad zal op zich zelf bezwaar genoeg in hebben, en men be hoeft die taak niet noodeloos te verzwaren, door daarbij bemoeiingen op zich te nemen, die tot een geheel andere categorie behooren. Dat het „een groote dwaasheid zou zijn, aan de onderwijzers meerdere verplichtingen op te leggen, zonder hun een fatsoenlijk bestaan te ver zekeren," zooals de schr. in zijn verder schrijven, vragenderwijs beweert, zal zijne pen wel onwil lekeurig zijn ontsnapt. Of zouden wij te hooge gedachten hebben van den Nederlandschen onder wijzersstand, als we van hem gelooven, dat zelfs daar, waar hij karig bezoldigd is, ook hem het schoolverzuim innig leed doet, en dat hij, ondanks zijn karig loon, toch gaarne ook hen de vruchten van zijn onderwijs zou doen genieten, die daar nu, door verschillende omstandigheden, van ver stoken zijn? Neen, in dat opzicht zal ieder goed onderwijzer gaarne meer, hoe langer hoe meer verplichtingen op zich nemen, en het indi rect gevolg, zonder eenige rechtstreeksche be moeiing van het schoolverbond zal zijn, dat de onderwijzers aan de door zijn invloed drukker bezochte scholen, ook beter bezoldigd zullen moe ten worden. UtrD.) Men leest in de Staats-Courant: Herhaaldelijk worden bij het ministerie klach ten ingebracht, wegens aanvaringen van stoom- booten in concurreerende diensten. De concessionarissen worden bij deze ernstig gewaarschuwd, te zorgen, dat zich dergelijke ge vallen niet meer voordoen, en zulks onder op merking, dat; wanneer zoodanige aanvaring op nieuw plaats heeft, de betrokken dienst geschorst, en bij herhaling daarvan de concessie ingetrok ken zal worden. Bij de Vereeniging tot voortdurende, onder steuning der nagelaten betrekkingen van veron gelukte visschers der reederijen te Katwijk a/z. en Noord wijk a/z. is het treurig bericht ontvan gen, dat in den nacht tusschen Dinsdag en Woens dag van de bomschuit Vrouw Neeltje, stuurman Huig, door den hevigen storm is overboord ge slagen de matroos Dirk Van Duin, achterlatende eene weduwe en 4 weezen. Behalve deze onge- lukkigen worden door de Vereeniging nog on dersteund 24 weduwen, 43 weezen en 2 bejaar- ken. Volgens het jaarhjksch verslag zijn de inkom sten der Vereeniging slechts/20S6.14'en bedroeg de uitkeering f 2473.75. Deze. cijfers getuigen dat de Vereeniging behoefte heeft aan meerdere bij dragen, en bevelen wij haar in de algemeene liefdadigheid van onze stadgenooten bijzonder aan. Het Weekblad voor de Burgerlijke Administratie deelt een adres uiede van Gedep. Staten van Gelderland aan de Tweede Kauier, waarin zij evenals in het adres, verleden jaar tot de Kamer gericht ouder aanvoering van gronden, met den meesten eerbied, maar tevens met den meesten ernst en nadruk verzoeken, dat de post voor de jaarwed den der provinciale ambtenaren tot hetzelfde be drag op de begrooting voor 1870 worde uitge trokken als door de Prov. Staten is voorgedragen; en dat dus de post, zooals die door de regeering is voorgedragen, zal worden verhoogd. Verschillende spoorweg-maatschappijen in Duitschland zijn door het hoogst waarschijnlijk niet doorgaan van de Pruisische loterijleening van 200 millioen in een moeilijke positie ge bracht; niet twijfelende aan den goeden uitslag, hebben zij van bankiers gelden opgenomen, die thans betaald zullen moeten worden; men ver wacht daardoor een daling in de spoorweg-actiën. Aan de Ainh. Cl. schrijft men uit Parijs, dat de echte portretten van den moordenaar Tropmann zelfs in Parijs nog niet in den handel zijn. Men kan dus oordeelen over de echtheid van die welke men hier verkoopt. Den photograaf, die de portretten der familie Kinck maakte, was wel de vervaardiging van het portret van Tropmann opgedragen, maar hij heeft tot dusverre niet kunnen slagen ten gevolge van Tropmanns voortdurende weigering. Uit een particulieren brief van de West-Indiën deelt men aan het Utr. D. het volgende mede: De zout-oogst op St,-Martin is buitengewoon goed geweest. Niet minder dan 175,000 vaten van de superieure qualiteit zijn geraapt, behalve de oogst van de kleine concessies. .Tammer dat de ver koop tot nu toe slap is. Uit Curafao wordt dd. 22 Sept. geschreven, dat Zr. Ms. stoomschip Kijkduin, kouimandant Van Gen nep, dat van Suriname aldaar was aangekomen, bestemd is ter atlossing van Zr. Ms. stoomschip Soembing, welke bodem, na aankomst van de Ned. brik Raphael, die provisie aan boord heeft, naar Nederland zal terugkeeren. Blijkens een door de heeren G. P. Ittmann en Zoon te Rotterdam van de directie der Oostenr. Lloyd ontvangen bericht, waren op 17 dezer nog slechts 15 plaatsen disponibel op de extra stoom boot Amerika, bij gelegenheid der kanaalopening van Triest naar Suez vertrekkende. Men verneemt uit eene officieele bron, dat de heer Asquerino, gevolmachtigd gezant van Spanje te Brussel, ook bij ons hof geaccrediteerd zal wor den, en zijne residentie beurtelings zes maanden te Brussel en zes maanden te 's-IIage zal houden. Aan de nagein. olT. bij de dd. schutterijen is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: te Oud- Beierland, aan W. C. Wijnmalen, als 1ste luit.; te Dokkum, aan R. Dijkstra, als 1ste luit. Z. M. heeft bij de dd. schutterijen benoemd: te Oud-Beierland, tot Isten luit. T. Den Hoed, thans 2den luit.; te Dokkum, tot lsten luit. A. Zoutman, thans 2den luit.; tot 2den luit. B. Jonker, thans serg.; te Kampen, tot lsten luit. P. H. Werff, thans 2den luit.; tot 2den luit. W. F. A. baron Van Hemert. tot Dingshofï, thans schutter. Amsterdam, 21 October. Gisterenavond te half- acht werd alhier de algemeene vergadering ge houden van het Genootschap ter bevordering der ge nees- en heelkunde te Amsterdam. Een aantal leden zoo van hier als elders waren daarvoor opgeko men. De algemeene voorzitter Prof. L. Lehman opende haar met een doorwrochte rede over den tegenwoordigen stand der genees-en heelkundige wetenschap. De spreker doorliep daarbij de vor deringen gedurende de laatste 20 jaren gemaakt in de onderscheidene onderdeelen van de weten schappen en met haar verwante vakken en wees op een en ander van hetgeen nog te wenschen en te verlangen overbleef. Daarna bracht de al gemeene secretaris Prof. J. W. R. Tilanus verslag uit omtrent hetgeen in (je laatste twee jaren in het genootschap was voorgevallen. Daaruit bleek iu het algemeen van een gunstigen toestandge lijk dat ook door den penningmeester La Gave uit de rekening aanschouwelijk werd gemaakt. Uit die mededeelingen bleek o. a. dat. wijlen Dr. Hoyack aan het genootschap had gelegateerd ne genhonderd oogheelkundige werken, die vroeger behoorden aan den vermaarden Oculist Mensert. Tot gewone leden werden benoemd de heeren Prof. W. Kuehne, Prof. H. Ilerz en Dr. M. W. C. Gori uit AmsterdamProf. fc>. H. Rosenstein te Groningen, Dr. C. K. Hoffman te Meerenberg, Dr. Engelmann te Utrecht en de chirurgijn P. S. Frank te Haarlem. Daarna werden eenige we tenschappelijke mededeelingen gedaan, zooals door den heer Ten Houte de Lange uit Alkmaar over belangrijke gevallen van ettervorming, en door Dr. G. F. Van Dommelen uit's-Gravenhage over de middelen tot vervoer van zieke en ge kwetste militairen. Ten slotte vereenigden de leden zich aan een collation. 's-Gravenhagi, 21 October. Bij het alhier gehou den uajaarsexamen voor het lager onderwijs zijn geëxamineerd: HhisonderwijzeressenGeschiede nis 2, toegel. 1vrouwelijke handwerken13, toegel. voor nut en smaak 5, voor nut alleen 8. Delft, 21 October. Gistereuavond had alhier in de schouwburgzaal van stads Doelen de aan gekondigde openbare les plaats van leerlingen van den heer H. Schenk, onderwijzer in de gymnastiek, bijgestaan door den hulponderwijzer, den heer J. Gijlswijk. Een talrijk publiek woonde deze waarlijk interessante les bij, en algemeen was de tevredenheid toen men de jeugdige gyniDasti- kers zulke uitnemende proeven zag geven van vlugheid, lenigheid en kracht. Een goed orkest, onder directie van den heer Sablairolles, bracht er niet weinig toe bij, om de genoegens van dezen avond te verhoogen. Rotterdam, 21 October. Heden namiddag is door het omzwaaien der stoomboot de Maasnymph een bootje, waarin een persoon, dat zich op de rivier voor de Oosterkade bevond, omgeslagen, waar door de man in het water geraakte. Hij werd echter spoedig gered door den persoon van Jan Schenk, die zich toevallig in bootje op die hoogte der rivier bevond. Vi.aardxngen, 19 October. De prachtige nieuwe Roomsche kerk is heden alhier, op plechtige wijze, door den bisschop van Haarlem ingewijd. In de hoofdstraat onzer stad staande, mag dit gebouw niet recht daarvan een sieraad genoemd worden. De protest, notaris Van Stipriaan Luïscius heeft den bisschop met zijn rijtuig doen afhalen en het, gedurende liet verblijf van den bisschop, tot diens beschikking gelaten. Gouda, 21 October. De gemeenteraad heeft zich verplicht geoordeeld de belasting op het gemaal nog een jaar te behouden. De veldwachter van Zuid-Waddinxveen had heden het ongeluk in de Gouwe te vallen. Een voorbijganger sprong dadelijk geheel gekleed in het water maar kon den man niet dadelijk grij pen, die dan ook zonk. De redder gaf het echter niet op, hij dook hem na en had na veel moeite het geluk den man nog levend aan land te bren gen. De naam van den edelmoedigen mensohen- vriend, die met levensgevaar den veldwachter redde, is hier nog niet bekend. De toestand van den drenkeling is zeer bedenkelijk. Utrecht, 21 October. Men verneemt dat de ontgroening van de onlangs aan deze Hoogeschool ingeschreven studenten aanst. Maandag en de gewone rijpartij Woensdag plaats zal hebben. Ommen, 21 October. Nimmer hadden in den gemeenteraad alhier levendiger debatten plaafs dan heden. De commissie met het onderzoek der begrooting belast, wenschte namelijk algeheele afschaffing, of althans vermindering van den hoofdelijken omslag, waartegen door den burgemeester eene brochure was uitgegeven, om het behoud van den hoofdelijken omslag met cijfers te verdedigen. Een talrijk publiek woonde de zitting bij, waarin ten slotte de hoofdelijke omslag met 190 werd verminderd. Frederiksoord, 20 Oct, Als een nieuw bewijs van ingenomenheid met de Maatschappij van Weldadigheid ten gevolge der bijeenkomst van afgevaardigden en leden op 28 en 29 Juli jl. te Frederiksoord, mogen wij met erkentelijkheid vermelden, dat Jhr. W. H. Lycklama a Nijeholt te Oldeboorn eene schuldbekentenis a f 200 (zijnde twee aandeelen a f 100 in de rentelooze leening, aangegaan in 1864 ten laste dezer instelling) heeft kwijt gescholden. Ferwekderadekl, 20 October. Het christelijk- nationaal school-onderwijs vindt in den laatsten tijd in deze provincie minder bijval dan aanvan kelijk het geval was. Zelfs in het dorp Wans- werd, waar bijna allen tot de christetijk-histo- rische richting of de afgescheidenen behooren, neemt de zin voor dat onderwijs af; zelfs zóo, dat een groot aantal ouders, die hunne kinderen dat onderwijs deden genieten, vanwege „ge moedsbezwaren" daarvan zijn teruggekomen en hunne kinderen op de openbare school plaatsen. Spijkenisse, 21 October. In den avond van den 19den dezer is een schipper woonachtig in Overflakkee op de rivier de Oude Maas, ten gevolge van het ruwe weder overboord geslagen en jammerlijk verdronken. Men heeft zijn lijk nog niet gevonden. Ook geraakte een vaartuig geladen met beet wortels in zinkenden toestand. Met behulp van den veerschipper K. Dekker en zijn knechts, ge lukte T echter vaartuig en bemanning te be houden. Middelburg, 20 October. In de heden gehou den zitting van den gemeenteraad is de gedane aanbieding om het 12ds Nederlandsche taal- en letterkundig congres in 1870 binnen deze ge meente te houden, met algemeene stemmen aan vaard, terwijl de gemeenteraad besloot nader te beslissen omtrent de daarvoor benoodigde gelden, en de benoeming eener commissie van regeling aan burgemeester en wethouders opdroeg. Maastricht, 19 Oct. Bij het alhier gehouden najaarsexamen voor het lager onderwijs zijn ge ëxamineerd: Onderwijzers in het Fransch 8, toegel. 3, de heeren P. H. Krekelberg, P. J. Lee- mers en P. Van Vlodrop; vrouwelijke handwer ken: 6, toegel. 6. Breda, 20 October. De heer B. G. Orij tuigverhuurder te dezer stede, die den 9den dezer, ten gevolge van het op den hol raken van zijn paard, nabij de Waterpoort alhier uit een kar retje is gevallen en daarbij zeer ernstige ver wondingen had bekomen, is gisterenavond aan de gevolgen dier kwetsuren overleden. 's-Hrktogenbosch, 21 October. Maandag 11. werd de najaarszittiDg van den geneeskundigen raad voor Noord-Brabant en Limburg in het gebouw van het provinciaal bestuur alhier gehouden. Behalve de geneeskundige inspecteur, adjunct- inspecteur en secretaris waren alle leden en eenige plaatsvervangende leden van den raad ter ver gadering aanwezig. Vooraf werden de ingekomen stukken behandeld en mededeeling gedaan der handelingen van het geneeskundig staatstoezicht, waarna de vergadering werd in kennis gesteld met de veranderingen in het geneeskundig per soneel en de meest voorgekomen ziekten, sedert het voorjaar. Uit het verslag dienaangaande bleek dat geene epidemie gedurende de laatste zes maan den eenige uitbreiding verkreeg en dat de alge meene gezondheidstoestand in beide provinciën over het geheel vrij gunstig was. Betreffende twee adressen van geneeskundigen, houdende het ver zoek, Daar aanleiding van art. 9 al. 3 der wet van Juni 1865 Staatsbln°. 60), om op hunne standplaats geneesmiddelen te leveren, werd be sloten Gedeputeerde Staten te adviseeren wegens bestaande redenen op het eene adres goedgunstig en het andere afwijzend te beschikken. Verder werden verschillende rapporten uitgebracht, waar toe behoorden die betreffende het onderzoek der vervalschingen van brood en meel, de genees kundige plaatsbeschrijving, de visitatie der apo thekers en drogistwinkels in 1869, en de ge neeskundige armverzorging. Onder de behandelde -onderwerpen kwamen voor: de Amerikaansche pijpwel en de resultaten, welke in verscheidene gemeenten van Noord-Brabant door deze wijze van putboren zijn verkregen; het slachten van vee in slachthuizen, als waarborg voor het ver krijgen van vleesch van gezond vee; de oorzaken van het veelvuldig voorkomen van meer dan éen doofstomme in hetzelfde gezin, alsmede dat in den behoeftigen stand het meest doofstommen worden aangetroffen. Gemengde Berichten. Kattenmuziek. De mindere beschaving van vroegere tijden kenmerkte zich ook door de gruwelijke mishan deling, waaraan de dieren blootstonden. Er waren weinig publieke feesten of intochten van koningen zonder eenig schouwspel, waarvan dieren de slachtoffers waren. Een Spanjaard heeft een verhaal opgesteld van een optocht te Brussel in 1549 gehouden, bij ge legenheid van feesten ter eere van Filips II: „Het orkest," schrijft hij, „bevond zich op een grooten wagen; in het midden stond een groote heer, die een soort van orgel bespeelde, dat niet uit gewone orgelpijpen bestond, maar uit een twintigtal katten, alle afzonderlijk opgesloten in nauwe hokken, waarin zij zich niet konden bewe gen hunne staarten staken boven de deksel uit en waren vastgemaakt aan touwen die met de toetsen van het orgel in verband stonden; naar mate de heer op de toetsen drukte, werden de koorden meer of min gespannen, aan de staarten van de katten harder of minder hard getrokken en zoodoende verschillende tonen, hooge en lage, voortgebracht naar gelang de melodie die vorderde. Op het geluid van deze wilde muziek, dansten levendige apen en ook andere kunstdierenwol ven, herten enz. En al was Filips II, zoo zegt de schrijver, ook

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2