zich gedurende de maand Juli eenige gevallen van koorts voor. Ook was de pokziekte op laatst genoemde plaats nog niet geheel geweken. De koorts-epidemie nam te Samarang zeer lang zaam af. Het aantal lijders was gemiddeld 203 per week, legen 240 in de maand Juni, en het aantal sterfgevallen 135 tegen 179; aan cholera stierven aldaar 9 personen; ook kwamen een paar gevallen van keelziekte voor. Tagal. De gezondheidstoestand der bevolking was gedurende de maand Juli minder bevredi gend dan in de vorige. Terwijl toch op het einde van Juni 288 koorts 4 cholera- en 7 pokken-lijders, aanwezig waren, telde men onder ultimo Juli 533 koorts-, 3 cho lera- en 51 pokken-lijders. Gedurende deze maand overleden 15 koorts en 5 pokkeniijders. Uit het algemeen overzicht van het Brit. Hand. nemen wij het volgende over. „Heerscht op Java op het oogenblik dat wij dit schrijven de grootste bedrijvigheid in de afwer king der suiker-productie, bereiding en afvoer van koffie en indigo e. z. v., met betrekking tot de actie van het gouvernement duurt de „morte saison", die den 26st!m December 1866 begon, steeds voort, en dit zelfs met toenemende passi viteit. De geringste benoeming laat zich maan denlang wachten; sommige ambten, b. v. dat van ontvanger der in- en uitgaande rechten te Batavia, dat nimmer een oogenblik vacant zijn moest, schijnen geheel niet weder bezet te zullen worden het bevindt zich sedert maanden in gedelegeerde handen en het departement van financiën waar onder die dienst sorteert, oefent er door tusschen- komst van een inspecteur een directen invloed op uit, dien men alles behalve gunstig kan noe men, zoo ten minste als de uitkomst daarvan moet beschouwd worden de hier volgende circu laire aan den handelstand te Batavia." De redactie deelt hier eene circulaire mede, waarbij gelast wordt om de in het entrepot geën- treposeerde overjarige goederen, binnen eene maand in te voeren, dan wel deze uit te voeren. „Niemand weet, waaraan die aanschrijving haren oorsprong te danken heeft. Gebrek aan pakhuisruimte kan het niet zijn, want de entre- pothuur is voldoende, om dit eventueele gebrek door inhuring van nieuwe pakhuizen te verhel pen en nog een overschot in 's lands kas te bren gen. Men moet dus tot het vermoeden komen, dat de administratie, gedrongen door gedurige aanschrijvingen van den minister van koloniën, om te trachten het tekort in het cijfer der in- en uitgaande rechten (bij vergelijking met 1867 en 1868) te dekken, het middel daartoe meent te vinden, door den handel te dwingen, de sedert verscheidene jaren geëntreposeerde goederen in te voeren, ten einde niet aan de noodzakelijkheid bloot gesteld te zijn, die weder uit te voeren." De redactie treedt hier in eene uitvoerige be strijding van dezen maatregel. Zij eindigt aldus: „Wij weten niet, welke maatregelen de handel hier zal nemen, om den slag te keereu die hein door de bovenstaande aanschrijving dreigt te tref fen, maar zeer zeker zou het goed zijn, dat die zaak in den boezem der wetgeving ter sprake gebracht en onzekerheid voor de toekomst werd weggenomen." „Overigens is het kier in den handel nog stiller, dan in de politiek; de eenige bedrijvigheid, die men opmerkt, schijnt van narcotieken aard (of voor narcotieke bedoelingen) te zijn men hoort name lijk van niets, dan van opium smokkelen, waarvan men den omvang eenigermate kan gissen naar de aanhalingen, die van tijd tot tijd gedaan wor den, o. a. verleden week eene van 800 thaïls, of een waarde van f 16,000. „Te Samarang heerscht veel bedrijvigheid door het tot standkomen der spoorwegkommunikatie met Soeracarta en de energie, waarmede de werk zaamheden aan het havenkanaal daar woiden doorgezet. Het wegvoeren der produklen van het staation naar de pakhuizen door dierenkrachten is reeds bijna ondoenlijk en zeer kostbaar; in een dagblad van Samarang wordt geklaagd, dat aanvragen om door stoomkracht in het gebrek te voorzien, wel gedaan zijn, maar in deregeerins- bureaux te Batavia geënterposeerd blijven, zonder termijn van weder uitvoer en dus „sine die." „Over den vooruitgang der „kina kuituur" kun nen wij zeer gunstige berichten mededeelen. „Aanvragen voor kinaplanteu komen uit alle oorden van den Archipel, waar die kostbare boom kan geakklimatiseerd worden en ten spijt der moeilijkheden, aan het overbrengen van planten verbonden, bovenal in een kolonie, waar de koromunikatien nog zoo premitief zijn als hier, zullen voor het einde van dit jaar reeds 7 a 8000 ki- naplanten uit het hoofdetabltssement zijn af gegeven; naar de Molukken en Celebes wor den met de boot van den 9den September 8 kisten verzonden. In deze maand nog zal door tusschenkomst der N. Handelmaatschappij een proefoogst van 800 pond cinabasten, gepakt, in 12 balen, naar Europa verzonden worden. Bij een leiding dezer kuituur, gelijk die van heden, zal het gouvernement dien boom niet alleen over geheel Indie doen verspreiden, maar ook spoedig het uitgelegd kapitaal recouvreren." „Men zegt, dat een rechterlijk ambenaar van hier naar Palembang zal vertrekken, om daar een onderzoek in te stellen naar de daders van een moord, op een Europeaan gepleegd." „Van Padang bericht men, dat zware regens een „bandjir" veroorzaakt hebben in de rivier van Padang, waardoor verscheidene vaartuigen vernield en menschen zijn omgekomen; de rivier was aan de monding verzand." Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: tot raadsheer in het hoog gerechtshof van Ned. Indië, de adv.-gen. bij dat hof Mr. B. De Groot; tot secr. der res. Preanger-Regentschappen, de secr. der res. Bezoeki, C. W. Walbehm'tot secretaris der res. Bezoeki de ambt. op non-act. W. Humme, laatstelijk secr. der res. Lampongsche districten, onlangs van ver lof uit Nederland teruggekeerd; tot ass.-res. van Demak (Samarang), tevens vendumeester aldaar, de contr 1ste kl. bij de .land. ink. en cult. H. Muloek Houwer. Bij de Wees- en Boedelkamer te Padang (Sumatra's Westkust): Tot sec., de secr. tevens boekh. bij die kamer F. Heeger; tot boekh., de ambt op wachtg. D. T. Maidman, laatst, opz. lste kl. bij de cult, ter Sumatra's Westkust. Tot ass.-res. van Blitar (Kediri), tevens vendumeester aldaar, de ambt. op wachtg. G. R. Lucardie, laatst, ass.-res. van Kraksaiin (Probolingo); tot griff. bij den landraad te Bangkallan (Madura), de auibt, op wachtg. J. C. Dunki Jacobs, laatst, eerste klerk op het bureau van den res. van Madura, tevens griff. bij den landraad te Pamakassantot lsten kom., de 2de kom. J. C. De Lannoy; tot 2den kom., de geëmployeerde op dat bureau A. Sol tot vice-pres. van den raad van justitie te Batavia, de ofiic. van justitie bij den raad van justitie te Soerabaya Mr. W. Tadema; tot lid der commissie belast met het afnemen, in dit jaar, van het exa men, bedoeld bij art. 4 van het Koninkl. besl. van 10 Sept. 1864, E. B. Kielstra, lste luit. der genie en sappeurs. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de proc. bij het hoog ger. van Ned. Indië Jhr. Mr. W. D. J. Van der Feltz; eervol, onder toekenning van wachtg., de secr. der res. Preanger-Regentschap pen J. P. De Zwaan; op verzoek, eervol, wegens vertrek, als lid van het hoog milit. ger. van Ned. Indië, de kapit. t/z. bij de Ned. marine R. L. De llaes, onder dankbet. voor de als zoodanig door hem bewezen dienstenuit 's lauds dienst, met behoud van recht op pens., de gew. klerk op het ass.-res. te Blora (Rembang) N. Hornung; op ver zoek, eervol, uit 's lands dienst, de klerk op het bureau van den gouv. van Sumatra's Westkust J. B. Tuts. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., aan den ass.-res. van Poerwokerto (Banjoemas) J. C. A. Scharfif. Goedgekeurd: dat door den landr. te Mod- jokerto (Soerabaya) is benoemdTot 2den tijdel. buitengew. subst.-griff. bij die rechtb., buiten be zwaar van den lande, J. II. Sieburgh; dat door den landr. te Sidayoe (Soerabaya) is benoemd: Tot buiteng. subst.-griff. bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande, Th. Mounier, ambt. ter beschikking bij de landelijke ink. en cult. Ingetrokken: Op verzoek, het aan J. W. Van Neck, verl. tweej. verlof naar Ned., zijnde hij gesteld in het genot van wachtg. De aan den gepens. ofiic. van gez. 2de kl. van het Ned. Indisch leger J. Wolff verl. adm. tot uitoef, der gen. praktijk te Sindanglaija, gedurende de afwezigh. van den gen. J. C. Ploem; de aan J. Kroon, gepens. ofiic. van gez. 2de kl., verl. toel. tot de uitoef, der ge nees- en heelk. praktijk te Cheribon; op verz., de ben. van J. Kunst, tot lid der commissie, be last met het afnemen, in dit jaar, van het examen bedoeld bij art. 4 van Kon. besl. van 10 Sept. 1864, n°. 47 IndStaatsbl. n°. 194). Opnieuw toegelaten: Als geneesh. aan het gez. etablissem. te Sindanglaya, J. O. Ploem. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan J. Kroon, van eene akte van toelating tot uitoef, van de genees- en hee'k. praktijk in de afdeeling Indramayoe (res. Cheribon); zijnde hij tevens be last met de waarneming van den civielen ge neeskundigen dienst en het opzicht over de vacc'ne in die afdeeling. Belast: Met de waarneming der betr. van letterzetter, tevens machinedrijver bij 's lands drukkerij te Batavia, de fuselier voor memorie L. C. E. Rutkat, thans bij die inrichting werk zaam als letterzetter lste klasse. Wordt vervolgd.) BUITENLAND. Turkjje. Volgens een correspondentie uit Konstantinopel aan de Nordd. Allg. Zeit. zou de Porte in de af- geloopen week een circulaire gezonden hebben aan de Turksche gezanten in het buitenland, waarin de gronden werden medegedeeld, die de Sultan heeft om zijn eischen tegenover den On derkoning vol te houden, maar dit zou meer zijn om zich zelf te rechtvaardigen, dan wel om op dit oogenblik op de vervulling aan te dringen. Van beide zijden zou men geneigd zijn om de quaestie te laten rusten en te vergeten. Nog altijd is er sprake van de komst van den Khedieve te Kon stantinopel gedurende het verblijf van de keizerin der Franscheu, en een verzoening zou dan niet onmogelijk zijn. Ruslaud. Uit Lodz wordt aan de Brest, Ztg. gemeld, dat zich tot nog toe geen enkele leerling heeft opge daan voor de handelsschool, die aldaar van gou- vernementswege in de plaats van het opgeheven gymnasium is gevestigd. Iedereen is het er over eens, dat deze school in 't minst niet aan de behoefte beantwoordt. Daar echter die inrichting door den Minister in bescherming wordt geno men, en men toch, zoolang de lokalen ledig blijven, geen gunstig rapport omtrent haren bloei kan inzenden zoo heeft het bestuur de hulp der politie ingeroepen, om ouders en voogden te doen aanzeggen, dat het als een vijandige demon stratie tegen de Regeering zal opgenomen wor den, indien zij niet hunne zonen en pupillen, die vroeger het gymnasium bezochten, op de nieuwe school ter studie zenden. 1) ui t sclilo 11(1. In spijt van de vriendschappelijke ontvangst van den kroonprins te Weenen, heerscht er nog altoos geene vertrouwelijkheid tusschen het Oos- tenrijksch en het Pruisisch kabinet. In de offi cieuze organen, zoowel te Weenen als te Berlijn, wordt althans weer een scherpe toon aangeslagen. Maar zoolang Vou Bismarck te Berlijn en Von Beust te Weeuen op het kussen zit, kan men ook be zwaarlijk een wezenl;jke toenadering verwachten. Onder de wetsvoord'-achten, die bij den Prui- sischen Landdag zijn ingediend, behooren o. a. een om voortaan den termijn van meerderjarig heid te bepaleu op het 21S,J jaar; aanleiding tot het indienen van deze wet vond het ministerie in de ongelijkheid, welke in de verschi'lende provinciën ten dien opzichte bestaat; verder een wetsontwerp, waarbij de bepalingen worden in getrokken, volgens we'ke het verleenen van borg tochten door vrouwen verboden wordt. Oojsteiix-yii-Hoiig^aai-sclic Alonai-elii*-. Het dik verf goed ingelichte weekblad van graaf Bethlen, te Pesth, bevat ;,i zjn jongste nummer de volgende gewichtige tijding, afkomstig van den correspAnde it te Weenen: „De Keizer heeft den wensch uffgesproken, dat de schU-king der volkeren uit Cis-Leithanië nog vóór zijne reis naar het Oosten worde voorbereid. Hiervoor zal een overgangs-ininisterie worden gevormd. Onder deze voorwaarden zijn de groote grondeigenaren van Bohemen gezind, om het vergelijk in de hand te werken. Graaf Andrassy heeft zich voor het behoud van het status quo uilgelaten en wil Giskra en llerbst overhalen tot concessiën tegen over Gallicië, ten eiude daardoor de m'.cisterieele crisis te voorkomen." Spanje. Na eene schitterende redevoering van José Olozaga hebben de Cortes er in toegestemd om de 17 afgevaardigden, die aan den opstand' heb ben deelgenomen, te vervolgen. Het debat over de spoorwegen is verdaagd totdat de tijden wat kalmer zullen wezen. De onderhandelingen met de insurgenten te Valencia worden voortgezet met de hoop op wel slagen. De zitting des Cortes is tijdelijk geschorst. Cabecillas Tautoni, een priester, en Romero zijn naar Gibraltar gevlucht. Frauki-yk. Zaterdag is het lijk van Sainle Beuve ter aarde besteld, met inachtneming van al de eenvoudig heid, die de overledene in zijn'testament uitdruk kelijk als zijn wil heeft te kennen gegeven. Bui tengewoon groot was het aantal van lien, die den beroemden letterkundige de laatste eer be wezen hebben. De stoet vormde eene onafzien bare rij. Er werd bij het graf geen bjkrede ge houden. Ook dat heeft Saiute Beuve gewild. De heer Lacaussade, executeur-testamentair, heeft alleen de volgende woorden gesproken: „Vaarwel, Sainte Beuve! onze vriend, vaarwel"' Daarna wendde hij zich tot de omstanders en sprak hen als volgt aan: „Mijne Heeren, die het lijk tot op deze plaats vergezeld hebt, ik betuig u daarvoor, uit naam van den overledene, dank. Mijne Hee ren, de plechtigheid is geëindigd. Die toespraak is textueel door Saint Benve in zijn uiterste wilsbeschikking voorgeschreven. Prins Karei van Roumenie is Vrijdag-avond vertrokken. Van hier begeeft hij zich naar Darm stadt en vervolgens naar Italië, zoo als het oor spronkelijk plan was. Sommigen willen weten, dat hij eerst nog een bezoek zal brengen aan het hof te Kopenhagen. De keizer heeft, naar inen zegt, uit zijne par ticuliere fondsen een aanzienlijke ondersteuning doen toekomen aan de slachtoffers der onlusten te Aubin ot aan hunne fainiliën. Men wü weten dat de heer de Lesseps, bij de inwijding van het kanaal van Suez, den titel za' ontvangen van Hertog van Suez." TELEGRAMMEN. Hadrld, 16 October ('s avonds). De insurgenten te Valencia hebben zich, na een gevecht van eenige uren, op genade of ongenade overgegeven. De troepen hebben de stad bezet. Madrid, 17 October. De drogisten alhier heb ben de Regeering gewaarschuwd, dat zij in de laatste dagen groote hoeveelheden terpentijngeest verkocht hebben. Dit stemt overeen met de be richten, door de Regeering ontvangen, dat eenige revolutionairen te Madrid voornemens zouden zijn de stad in brand te steken. Het bewind waakt. Off icieele Berichten. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEIDEN, Gezien het aan Gedeputeerde Staten dezer provincie gerigt adres van vax Hakthop en Zoon, fabriekan ten, wonende binnen deze gemeente, waarbij zij ver gunning verzoeken tot plaatsing van een stoomwerk tuig van 25 paardenkrachten in hunne fabriek aan bet Galgewater, geteekend wijk I n°. 97, 9S en ÖSa; Gelet op art. 4 van Zijner Majesteits besluit van den 31-,en Januarij 1824, rakende vergunningen ter nprigting van sommige fabrieken en trafieken; Duen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informat-icn de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 21,tcn October aanst., des voor middags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bozwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich togen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 16 October 1869. STATEIV-GEIVERAAL,. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. De heer 's Jacob, door den Giiflier binnengeleid, legt de bij de grondwet gevorderde eeden af, en neemt zitting. Aan de orde is de nadere beslissing over het al dan niet houden van een reeès. De Voorzitter zegt, dat vermits, in de laatste ver gadering de stemmen hebben gestaakt over het voor stel van den heer Blussé om de werkzaamheden in de afdeelingen voort te zetten, de beraadslagingen daarover worden heropend. Verschillende sprekers voeren nog bet woord; de heer Storm betreurt het dat hij Zaterdag de verga dering niet heeft bijgewoond, om voor bet voorstel van den heer Blussé te stemmen. Nu naar huis te gaan komt hem onverantwoordelijk voor. Hier tegen komt de heer Fokker op en vraagt of de heer Storm die van het onderzoek der agrarische en van andere wetten, in de afdeelingen gesproken heeft, het dan ook verantwoordelijk zou vinden wan neer niet alle iugekomen wetsontwerpen eerst onder zocht werden. Spr. wijst voorts op do anticedenten der Kamer, er -s steeds een reces voor Kersmis gehouden. De heer Van der Linden is op zich zelf niet voor een recés, maar in de laatste 'aren is dat zoo zeer de gewoonte geworden, dat hij het niet goed acht van September tot December achtereen door te wer ken. En hij gelooft ook niet, dat dit goed voor den gang der werkzaamheden zelve ziju zou. De heer Thorbecke zou in - e onderstelling, dat bet antwoor-1 vr.u den in nist- i va i koloniën ten opzichte der Indische begrooting nog lang zou uit blijven, wel van de meening van de heeren Fokker en Van der Linden zijn, maar nu het te verwachten is, dat dit antwoord spoedig zal komen, en er dan geen reden bestaat om niet reeds bij voorbeeld Maan dag aanst. de Indische begrooting aan de orde te stellen, zoo zal bij stemmen voor het voorstel van den heer Blussé. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden ge voerd wordt het voorstel van den heer Blussé, om het onderzoek in de afdeelingen voort te zetten en dus geen reces te nemen, in omvraag gebracht, en verworpen met 32 tegen 29 stemmen. Voor de heerenDe Roo, Guljé, Gratama, Kops, De Bieberstein, Ilingst, Fransen van de Putte, Pijls, Blussé, Mirandolle, Virulv, Thorbecke, De Lange, Westerbofl', Heemskerk Bz., Stieltjes, Lenting, Jonck- bloet, V. d. Maesen, Knoop, Rombach, Van Eek, Storm, Blom, Cornelia, Van Houten, Dam, Van Kerk wijk en Dumbar. Tegen, de heeren: Kien, Fokker, Wijbenga, Hoff man, Saaimans Vader, Van Goltstein, De Brauw, De Casembroot, Van Voorthuysen, Insinger, Van Loon, Van Lyuden, Vau Kuyk, V. d. Hucht, Van Delden, Begram, Van der Linden, Haffmans, 's Ja cob, Van Hardenbrook, Bichon, Hasselman, Mnens, Luyben, Heemskerk Az., Nierstrasz, Van Sijpesteijn, Verheijen, Idserda, Rutgers, Van Wassenaer en de Voorzitter. Derhalve is besloten de vergadering te verdagen tot 2 November, 's middags ten 4 ure. LAATSTE BERICHTEN. Parijs, 17 Oct. De Temps maakt melding van een gerucht, volgens hettvelk een nieuw kabinet is gevormd, met den heer Rouher, als voorzitter van den ministerraad en minister van justitie Lavanay, financiën; La Valette, buitenlandsehe zaken; OUivier, president van den raad van state. Florence, 17 October- De Opinione deelt mede dat Ferraris zijn ontslag heeft genomen, wegens verschil van meening met de overige ministers die gestemd waren voor eene ontbinding der kamer. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEViLLEN. Eerste Huwelijks Afkondiging van Leiden van den 17deu October. J. G. IJasel de -seheppei jra. 24 j. eu J. II. Vau Baak jd. 22 j. S. F. Knaap jm. 31 j. en M. Van Proosdy jd. 24 j. li. H. Blote jm 24 j. en M. W. D. Boef jd. 29 j. A. Gij- zenij jm. 37 j en J. Stikkelorum jd. 31 j. J. C. Van der Linden jm. 35 j. en Ij. C. Lacbrauth jd. 27 j. P. Dreef jen. 20 j. en J. Van Dijk jd. 19 j. N. Z:rkz i jm. 29 j. en M Middelham jd. 25 j. A. Cebol jm. 25 j. en E. Pon jd. 22 j. J A. Gruuewald jm 38 j. en J. A. M. W. Nicola' wed. 43 j. G. P. Engeh jm. 26 j. en J. Stoel jd. 25 j. J. H. P. Mul der jm. 23 j. en M. J. Langevcld jd. 2 4 j. D. Mizec jm. 31 j. en M. J. Frnikin jd. 20 j.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3