N°. 2973. Dinsdag A®. 1869. 19 October. Feuilleton van liet Dagblad". Leidsch LE1DSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DIER ADVÏÏRTENTIÏÏIf. Voor iederen regel0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 18 October. De Plaatselijke Commissie voor de. Internatio nale Tentoonstelling van voorwerpen voor de huis houding en het bedrijf van den handwerksman, acht het zich eene aangename taak bij de slui ting dezer Tentoonstelling haren dank te mogen betuigen aan allen, die op verschillende wijzen hunne belangstelling en medewerking hebben betoond in de veelomvattende zaak welke hare bemoeijing vereischte. Zij toch ondervond daarvan veelvuldige blijken in de bereidwilligheid van velen tot het inzen den van voorwerpen, waardoor binnen- en bui tenslands bekend en geroemd werd, wat Leiden op dat gebied bezat en deed, waarop meer dan ééne bekrooning het zegel zette. Zij zag hare taak ook voor een deel daarin beloond, dat een buitengewoon talrijk gebruik gemaakt werd van de gelegenheid voor den am bachtsman en den fabriekarbeider, om die ten toonstelling gemakkelijk en onkostbaar te bezoeken. Zij werd vereerd met de welwillendheid en bet vertrouwen van velen die reeds dadelijk door geldelijke bijdragen liet welslagen van liet plan trachtten te bevorderen. Bij het nederleggen' van hare taak is het haar eene behoefte hulde te bewijzen aan hare stad- genooten, die langs dezen weg en bij deze ge legenheid op nieuw den roem van Leiden op het gebied van nijverheid en wetenschap hebben ge handhaafd. De Plaatselijke Commissie voorlid, v. n. BRAN DELER, C. W. IlUBRECHT, R. Th. BIJLEVELD, L. DRIESSEN, A. C. LEEMBRUGGEN. Leiden, den 18,lon October 1869. De stad is in feestdosch getooid, van alle openbare en van vele particuliere gebouwen wappert de. nationale driekleur en bet gelieele aanzien der stad toont duidelijk, dat Leiden van harte instemt met bet feest, dat een harer oudste inrichtingen viert. En dat mag zeker een ver blijdend verschijnsel lieeten, dat de burgerij toont te begrijpen en te gevoelen de groote waarde die aan een dusdanig feest is te hechten, een feest, een gevolg van eene overwinning op het gebied des geestes behaald, waar, zooals terecht Zaterdag avond ter vergadering werd opgemerkt, aan sclierpschutters-vereenigingen dikwijls, men boude het ons ten goede, voor den minsten prijs overdreven hulde worden gebracht. Van harte juichen we dat toe en hopen dat Leiden's burgerij zicli steeds door zulk een geest van eensgezindheid, als bij dit feest voorzit, zal blijven onderscheiden Door de leerlingen van het Genootschap zul len serenades worden gebracht. De stoet zal alsdan den volgenden weg nemen Ti halfnegen van de Gehoorzaal naar de Hoo- gere Burgerschool en te halftien van de hoogere burgerschool, langs Laugebrug, Diefsteeg, Bree- straat, naar Prof. BIERENS DE HAAN vandaar tot Maarsmansteeg terug naar de HH. STOFFELS en HUBRECHT. Noordeindsbrug, Rapenburg W. Z. Prof. DE GOEJE Houtstraat, Gerecht bij den heer DE VINK Muskadelsteeg, Pieterskerkplein, Kloksteeg, Rapenburg W. Z. bij den heer PLEIJTE Rapenburg tot Koepoortsgracht, Fiuïnezijde bij den heer SCHAAP, terug langs de Raamsteeg, Garen- markt, Steensobuur, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, bij den heer BERTRAND, Bakker- steeg, Ouden Vest bij den lieer DE FREMERY, Houtmarkt, Langegracht N. Z. bij den heer BLANSJAAR, Mare, bij den heer VAN LOG- HEM, Mare overzijde, bij den heer NIEUW- VEEN, Klareusteeg, Janvossensteeg, Haarlemmer straat, bij den heer GIEZEN, Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat, Maarsmansteeg, Bree- straat, GEHOORZAAL, langs de Breestraat, Ra penburg, Laugebrug, terug naar de Pieterskerk gracht. Uluminatiën zijn aangebracht aan de voorma lige Rijnsburgsche poort, de hoogere burgerschool, Gehoorzaal en bij eenige particulieren o. a. bij den heer COUVÉE op Zoinerzorg. Schoolverbond. De bijeenkomst ter oprichting van een School verbond zal Woensdag den 27,tc" October te 1 uur in 't gebouw voor K. en W. te Utrecht gehouden worden. De heeren, die zich bij de HH. Harting hebben aangesloten, om de zaak te regelen (de HII. Mr. G. H. Van Bolhuis, Jhr. Mr.J.G.Bosch van Drakenstein, Dr. J. Bosscha Sr., A. M. E. Van Deventer, Mr. J. A. Fruin, Jhr. Mr. II. J. Van der Ileim, Dr. M. P. Lindo, Dr. D. Lubacli, Mr. W. C. Mees, L. Mulder, Dr. R. Van Rees, Mr. W. J. baron Van Weideren Rengers, Dr. C. C. J. De Ridder, Mr. P. A. M. Van Oosthuize baron Van Rijckevorsel van Rijsenburg en Dr. M. Salverda) stellen voor: 1. Dat als hoofdbeginsel van liet op te richten verbond worden aangenomen a. Het Schoolverbond heeft ten doel, het bezoek der scholen, waar lager onderwijs gegeven wordt, door alle gepaste middelen te bevorderen. b. Het verbond onthoudt zich zorgvuldig van alles, waardoor de godsdienstige meeningen van dezen of genen zouden kunnen gekrenkt worden. c. Zij, die het lidmaatschap van het verbond aanvaarden, verklaren daarbij, persoonlijk alles te zullen in het werk stellen, wat strekken kan, om in bunnen bijzonderen kring de bedoelingen van het verbond te bevorderen. 2Eene beraadslaging over de middelen, welke door het verbond zouden kunnen aangewend worden, en die zij, zonder daarom andereu uit te sluiten, meenen onder de volgende hoofdru brieken te kunnen rangschikken. a. De zoodanige, welke kunnen strekken, om bij de ouders het plichtbesef te wekken, dat zij aan hunne kinderen onderwijs verschuldigd zijn. b. Het uitreiken van getuigschriften, beloonin gen of liet toekennen van andere voordeelen, hetzij aan de ouders of aan de kinderen. c. Het inroepen van den steun van bijzondere personen of van corporatiëu, die geacht uiogen worden, invloed te kunnen uitoefenen op de lagere klassen der maatschappij. d. Het ondersteunen van geschikte maatregelen, die in het algemeen belang genomen worden, om te voorkomen dat, ten gevolge van eigenbe lang en willekeur, de kinderen verstoken blijven van voldoend lager onderwijs. 3. Eenige organieke hoofdbepalingen voor de latere samenstelling van een reglement. 4. Benoeming eener commissie tot het ontwer pen van een reglement, dat in eene volgende samenkomst wordt ter tafel gebracht. (Utr. D.) Wel deed de tweede voorstelling in den Schouw burg zich lang wachten, maar dat wachten wordt wél vergoed, door de voorstelling die ons Woens dag-avond wordt toegezegd. Het Tooneelgezel- schap van den Rotterdainschen Schouwburg, zoo gunstig bekend, zal alsdan ten tooneele voeren, Een blaadje papier van Sardou. In dat stukje, een blijspel, beweegt Sardou zich op een terrein, waar hij zich zoo geheel te huis bevindt, en den mees- Ierstaf voert. De opvoering-zelve moet, naar het geen van elders gemeld wordt, algemeen voldoen, en met name moeten mevr. Corijn en de heer Moor daarin bijzonder uitmunten, naar eisch ge steund door de overige leden van het gezelschap, niet het minst door den eenigen Albregt. Een druk bezoek van den Schouwburg op Woensdag a. s. durven we dus liet Leidsch publiek gerustelijk aanraden, niet hel minst aan lien, die den minder gunstigen indruk, dien Sar- dou's Vaderland beeft gemaakt, door eene meer gunstige wenschen te vervangen. Woensdag zal Leiden's burgerij ook in de ge legenheid worden gesteld de kunst-teutoonstelling van Glas-photographiën, van Koerster en Engel- mann, in het Nutsgebonw, te gaan zien, die dien dag zal worden geopend. Naar hetgeen we er zeiven van zagen, op anderen plaatsen, kunnen we niet nalaten Leiden's burgerij tot een druk bezoek der tentoonstelling aan te sporen, die in al de steden, waar ze werd gehouden, met name tc Utrecht, Amsterdam, Nijmegen en Rotterdam druk werd bezocht en alom rijken lof inoogstte, zoo wat het geacheveerde der photographiën zeiven als de nette inrichting betrof. De bekende Adolph Scliultz, zal, blijkens ach terstaande advertentie, Donderdag-avond hier eene dramatische voordracht houden. Na een tweejarig verblijf in Spanje en Portugal stelt hij zich voor in Nederland eenige voordrachten te houden, waarvan de eerste te Leiden. De raad van bestuur van het pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren heeft, volgens eene missive door Gedep. Staten aan de gemeentebe sturen gericht, op het door Z. Exc. den minister van binnen landsche zaken aan voornoemden raad gericht schrijven over de toepassing van art. 26 der wet van den ]3dC11 Augustus 1857 met opzicht tot de geldigheid voor pensioen van hulponder wijzersdiensten, die anterieur zijn aan de invoe ring der wet, hoofdzakelijk geantwoord, dat het onaannemelijk te achten is om op grond van art. 26 der wet op het lager onderwijs, alle diensten zonder onderscheid, mits ten behoeve van dat onderwijs bewezen zijnde, als geldig voor pensioen te admitteeren. De raad begreep integendeel dat, aangezien het alhier de toekenning betreft van pensioenen ten laste van den staat, de daarin te begrijpen dien sten ook de hoedanigheid moeten hebben, die daarvoor gevorderd wordt, dat is, aanstelling door de bevoegde macht en de belooningeu uit de daar voor bestemde fondsen. Het is ook in dezen zin, dat liet door de ver gadering van inspecteurs aangehaalde art. 6 a der wet van den 9ien Mei 1846 op de burgerlijke pensioenen wordt toegepast. Volgens dat artikel worden de betrekkingen, die anterieur de wet bekleed zijn, in den diensttijd begrepen, wanneer zij volgens de tegenwoordige orde van zaken op vaste aanstelling en bezoldiging uit 's Rijks geld middelen begeven worden. Als een gevolg van de salutaire bepaling, ver vat in liet meergenoemd art. 6 der wet op de burgelijke pensioenen, zijn verschillende burger lijke landsbetrekkingen, die slechts eene der beide vereiscliten van dienst hadden en eigenlijk ver vallen moesten, in het pensioen kunnen opgeno men worden ook heeft de raad er geen bezwaar tegen, op dezelfde wijze len aanzien van de hulp onderwijzers te handelen. Bij deze gelegenheid heeft de raad opnieuw in overweging genomen, of er uit aanmerking van den bijzonderen, of, zooals in de stukken terecht wordt aangemerkt, exceptioneelen toestand waarin het onderwijzerspersoneel vroeger verkeerde, ter men aanwezig zijn voor eene ruimere toepassing van het alhier besproken voorschrift der wet op. de burgerlijke pensioenen, n. 1. of er ook wer kelijke bezwaren aanwezig zijn om daarin op te nemen 1°. de voormalige ondermeesters, die geene aan stelling van het gemeentebestuur verkregen heb ben en ook geene bezoldiging uit de gemeente fondsen genoten, maar ten wier behoeve aan den hoofdonderwijzer eene toelage van de gemeente werd uitgekeerd. 2°. de voormalige ondermeesters, die geene aanstelling van het gemeentebestuur noch bezol diging uit de gemeentefondsen verkregen, maar wier indienststelling door liet gemeentebestuur is erkend of goedgekeurd. De raad is van gevoelen dat hieraan liét ka rakter van gemeentelijken dienst niet wel ontzegd kan worden. DUITSCHE ZWENDELAARS tb LONDEN. Vervolg en slot.) Eer deze.n den moed bezaten een eigen office" als wisselagenten te openen, hadden hunne ge weldige „transacties" in een donker kroegje in de city plaats. Daar verzamelden zij zich tegen het middaguur, deels om hunne te on dernemen zwendelmanoeuvres te verklaren, deels om onderwijs van de leeraren in den zwendel te ontvangen. Daar zwierven de kooplustigen nit. en in; daar bekwam men voor 10 shillings een voortreffelijk bewerkt, met de vereischte ze- gels voorzien geldswaardig stuk der „Philadelphia- en Sidney- bauk"; in deze beruchte beurszaal kocht en verkocht uieu ongehinderd valsche wis sels, valsche pandbrieven, valsche bankaanwij- zingen, valsche vrachtbrieven voor reizen naar liet Europeeselie of Amerikaansche vasteland, valsche of nietswaardige actiën. In deze «loge des zwendels" was een voorma lig procureur en notaris „voorzitter." Behalve raadsman in rechtzaken des genootschaps, was li ij tc gelijk privaatdocent in de steelkunst en hield voordrachten over liet thema: „Bedriegen is geoorloofd, mits het zoodanig wordt aangelegd dat men niet met het gerecht in aanraking komt. De directie der „kleine beurs" was in bezit van wisselformulen uit alle 's Heeren lan den ook had zij eene rijke verzameling van firma stempels der gereuommeerdste huizen van liet binnen- of buitenland, wier liandteekeningen naar echte origineele.il, door de „bonds-lithografen" op liet bedrieglijkst werden nagemaakt. Niet zelden gebeurt het dat de gauwdieven der hoo gere kringen van den handelsstand deze „boos wichten" voor hunne bedrieglijke „manipulatiën en gros" gebruiken. De zwendelarij gaat ook nog iu vele andere richtingen. Zoo zijn er zwendelfirma's die er eene „zaak van maken wissels te accepteeren, en de handel die in Engeland en op het vaste- j land met zulke noodwissels, die men „papier de j facilité" noemt, gedreven wordt, is zeer groot. In vele dagbladen des vastenlands leest men adve'rtentiën van Londensche firma's, die zich aanbieden om geld voor te schieten. Zoodra men aan haar schrijft, ontvangt men tot antwoord dat het genoemde „huis" tegen commissieloon wissels accepteert en reeds getrokkene en geac cepteerde wissels verkoopt. Het zou ons te wijd- loopig doen worden, wanneer wij al de onder scheidene „zwendel-manipulatiën" met namen wilden noemen. Over het algemeen leiden de In dianen van het „oorspronkelijk woud der specu latie" een los en lustig leven, daar hunne zaak bloeit, naardien zij dagelijks eene menigte arge- looze mannen van zaken, die in dit ondoordring baar woud verdwaald raken, scalperen. De meeste Duitscbe zwendelaars veranderen elk vierendeeljaars hunne finna en verwisselen van kantoor, andere worden zoo in de engte ge- dreven dat zij Londen voor langen tijd verlaten moeten; er zijn daar echter zwendelaars die zich met fatsoen jaren lang staande houden, daar i zij gewoonlijk arme slokkers op den voorgrond schuiven, die tegen eene matige vergoeding hunne huid ieenen en zich tijdig uit de voeten maken. De Duitsche zwendelaar van beroep in de En- gelsclie hoofdstad doorloopt alle mogelijke pliasen heden bewoont hij een vlieringkamertje en mor gen heeft hij prachtige kantoren en bedienden en kan cheques op eene bank vertoonen, terwijl hij spoedig daarna, wanneer de zwendel begint te haperen, weder in ellende verkeert Meer dan een eerlijk uian werd door de dui- velsche schijnvertoningen dezer bende reeds in het ongeluk gestort en in zijnen nood tot slap pen verleid, die hem voor altijd ten gronde richtten, Het mistrouwen op het vasteland is langzamerhand ontwaakt en menig tot eerlijken handel gezind vreemdeling, die zich in Engeland vestigt, vermoedt niet waaraan de groote bezwa ren te wijten zijn die zijne pogingen om relatiën op het vasteland aan te knoopen, in den weg treden: de Duitsche naaui heeft door deze schur ken troep in Engeland zoozeer geleden, dat het eene plicht der Duitsche pers geworden is, de opmerkzaamheid harer lezers daarop Ie- vestigen. Naar aanleiding van het praatje dat Mw. Ra- tazzi de lijken der slachtoffers van Pantin in de Morgue was gaan zien, verhaalt de barones Er- deck, dat zij eens voor jaren hij den directeur van liet bagno dineerde, waar de bedienden al len veroordeelden waren. Hij die de vogels voor sneed, had verscheidene menschen met dolkste ken omgebracht. De bediende, die de plumpud ding bracht, was een berucht brandstichter, de menu was geschreven door een falsaris, en de wijn werd rondgediend door een befaamd gilt- menger.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1