De heer J. A. De la Vieter heeft cassatie doen aan teekenen tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, Zaterdag jl. gewezen. Met genoegen vernemen wij dat de jongste be richten omtrent den gezondheidstoestand van II. K. H. Prinses Frederik, die zich, zooals men weet, op Hd. landgoed Muscau in Silezië bevindt en door eene ongesteldheid was aangetast, van ge ruststellenden aard zijn. (D. V. Z.) Naar men verneemt zijn door de politie alhier aangehouden 4 jongens die zich sedert geruimen tijd onledig hielden met diefstal te plegen bij in sluiping in verschillende winkels alhier, zij zijn heden naar 's Gravestein overgebracht. Een dezer jongens heeft voor hetzelfde feit reeds 6 maanden gevangenisstraf ondergaan. Naar het Hdbl. uit goede bron verneemt, is de persoon uit Roubaix, die zich deze week te Breda aanmeldde voor den krijgsdienst in Indië, zonder dat hij een bewijs van goed gedrag met zich voerde, niet voorloopig aangehouden. De plaat selijke commandant meende daartoe geene reden te hebben, zoodat de vreemdeling ongemoeid die stad heeft verlaten. In Frankrijk is onlangs eene statistiek ver schenen over de maandelijksche ontvangsten der verschillende Europeesche spoorwegen. Daaruit blijkt het volgende: Lengte Maandelijksche in ontvang kilometers. sten in frankt Engeland 12947 52,900,000 Oostenrijk 7320 24,075,000 6,752,000 Denemarken 175 341,000 Spanje 3061 4,323,000 Frankrijk 16261 50,S71,000 Italië 7391 11,700,000 Nederland 1175 1,229,000 Portugal 508 479,300 Pruisen 3128 15,552,000 Andere Duitsche Staten 1631 2,790,000 Rusland 8588 7,537,000 Zwitserland 1331 2,043,000 Totaal 66,738 kilometers met eene maandelijk sche ontvangst van 182,592,090 franken en een ge middelde ontvangst per jaar van 2,200,000,000 franken. Vervoer langs den Holl. IJzeren spoorweg, lijn Amsterdam-Rotterdam-Helder. Aantal reizigers gedurende de maand September 1869 181,533; opbrengst aan reizigers 180,970.92%; idem aan goederen 31,781.12; totaal ƒ212,752.04%. Sedert primo Jan. aantal reizigers 1,446,095; opbrengst reizigers en goederen ƒ1,626,137.06' Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapit.-luit. t/z. N. M. J. ICioef, is blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, den 12den dezer van Falmouth vertrok ken, ter voortzetting zijner reis naar de M;ddel- landsche Zee en Alexandrië. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Hoorn, ter standplaats de gem. Enkhuizen, G. P. Nijhoff, cand.-not., griffier bij het kantongerecht en lid van den gemeenteraad aldaar; zijnde hem tevens eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van grif. bij het kantonger. te Enkhuizen; een en ander in te gaan 1 November 1S69. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van po litie te Hellevoetsluis en commissaris van rijks politie op het Kanaal van Voorne R. F. Schras- sert Bert, thans werkzaam bij het commissariaat van politie te Zutfen. Aan Mr. F. J. Kappeyne van de Coppello, is op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Dec. 1S69, eervol ontslag verleend als procureur bij de arr.-rechtbank te Sneek. Zij beefde onmerkbaar; haar blik sloeg zich voor den mijnen neder, terwijl ik haar met angst gadesloeg, en zij mompelde op een zonderling bewogen toon „Arme Renée!" ,/Ik geloof, lieve Jane, dat zij zich daarin met meer kalmte en berusting schikt dan gij wel denkt, en dat ik hoegenaamd geen schuld heb aan de ongelukken van den markies de Coa- thuel." ,/Wie weet dat? En indien het eens zoo ware, zoudt gij dan onverbiddelijk genoeg zijn om niet te kunnen vergeven?" //Vergeven, wèl! maar op hetgeen voorbij is terug te komen, dat zou mij onmogelijk zijn!" z/En toch zijt gij niet zeker genoeg van u zei ven zoodat gij haar ontvluchten wilt." ,/Het is niet om Renée's wil dat ik mij van hier moet begeven." „Waar dan om?" //Omdat mijne tegenwoordigheid hier, wanneer die bekend werd, zou kunnen worden uitgelegd ten nadeele van iemand, die wellicht het eenig mogelijk herstel niet zou willen aannemen van het nadeel haar door mij berokkend." Ik vatte hare hand, en voor de eerste maal voelde ik, dat haar handdruk van denzelfden aard was als de mijne. Ik erkende daarin hare Bij het wapen der inf. 1°. benoemd: tot maj. bij het 6de regiment, de kapit. 1ste kl. J. H. A. Hellenberg Ilubar, van den gen. staf; bij het wapen der art. tot kapit. 3de kl., (n. o. v. r.,) bij het 1ste reg. vesting-art., de 1ste luit. J. Carp, van het reg. veld-art. 2°. in zijn rang overgepl. bij den gen. staf de kapit. W. K. L. Van Helden van het reg. veld-art. 3". de maj. Jhr. P. F. O. Sickinghe, van het Gde reg. inf. is op zijn verzoek, ter zake van tijdelijke ongesteldheid, en in af wachting van nadere beschikkingen op non-acti viteit gesteld. Aan Dr. F. W. Krieger, em. hoogl. in de me dische fac. aan de hoogeschool te Leiden, is verl. een pens. ten bedrage van ƒ1661 'sjaars. Aan de nagemelde officieren bij de dd. schutt., is op hun verz. eerv. ontsl. verl., als: bij die te 's-Ilage, aan Mr. J. J. Van Geuns en H. N. Ben- nebroek Everisz, als 1ste luit.: bij die te Amster dam, aan A. E. Barge, als 1ste luit. bij die. te Purmerende, aan J. C. L. Van Ammers, als 2de luit.; en zijn bij de dd. schutt. benoemd: bij die te 's-Gravenhage, tot 1ste luit. N. W. C. Heufke Kantelaar en E J. Van Hoboken, beiden thans 2de luit.; tot 2de luit. P. .1. Boumeester, thans serg., en Jhr. D. A. Van Tets van Goudriaan, thans schutter; bij die te Purmerende, tot 2de luit. N. S. A. Brandjes, thans serg.; bij die te Beverwijk, tot kapit. comm. Mr. J. W. Mouton, thans 2de luit.; tot 2den luit H. Slegtkamp. Wassenaak, 12 October. Hedenmiddag had al hier een droevig ongeval plaats. Bij den bouw man De Vetter op de Papelaan was een knaapje van 3 jaren alleen spelende op het erf in de nabijheid van een sloot, waar het ongelukkig in raakte en verdronk. Men stelle zich den toestand der moeder voor, die naar het kind vraagde het welk later door den knecht als lijk in huis werd ge bracht. Boskoop, 12 October. De gemeente-begrooting voor 1S70 bedraagt in ontvang en in uitgaaf 13977, waarvan ruim ƒ3500, wordt besteed aan het onderwijs, terwijl er 3000 is uitgetrokken voor bijzondere kosten aan werken tot openbaren dienst bestemd. De kosten voor het armwezen bedragen ƒ2450. Amsterdam, 12 October. Gisteren heeft de Af- deeling voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen der Kon. Academie van Wetenschappen eene vergadering gehouden. Bij den secretaris zijn ingekomen twee Latijnsche gedichten, om te dingen naar den eerepenning van het legaat van Hoeufft, Door de commissie voor de Latijnsche verhan deling over Lucilius, aangeboden door het lid den hoogleeraar Francken, is bij monde van het lid Dr. Naber. verslag uitgebracht. De commissie acht het wenschelijk, dat dit stuk in de verhandelin gen der Afdeeliug zal worden opgenomen, maar meent den schrijver in overweging te moeten geven om den druk nog eenigen tijd uittestellen, dewijl men vernomen heeft, dat de Duitsche geleerde Dr. Lucian Müller gereed is om de ge dichten van Lucilius, voor eene uitgaaf bewerkt, in het licht te geven. De heer Francken wil over dit punt zich nader beraden. De vergadering besloot intussclieu tot de opneming van de ver handeling in hare werken. Daarna leverde het lid Mr. G. De Vries Az. eene uitvoeiige bijdrage tot de geschiedenis van het hoogheemraadschap van den Ilondsbossche en de Duinen tot Petten. Sedert spreker vroeger de uitkomsten van zijn opzettelijk onderzoek van het onderwerp in druk had bekend gemaakt, en de aandacht meer algemeen daarop gevestigd was geworden, waren van verschillende zijden belangrijke bescheiden aan den dag gekomen, en heeft spreker zijn onderzoek voortgezet. Het is hem gebleken, dat hij zich den toestand van de zeewering te Petten in het midden der 15a° liefde. Dronken van blijdschap trok ik haar tot mij. Zij bood geen tegenstand. Ik sloeg mijne armen om haar heen en drukte haar aan mijne borst. Zij liet het toe, en liet haar hoofd op mijn schouder rusten. Ik drukte mijne lippen op hare fraaie blonde haarlokken, en, gevoelende dat zij mij toebehoorde, wilde ik spreken, hoezeer woor den mij verder overbodig toeschenen, toen zij, zich haastig uit mijne omarming loswikkelende, eenige. schreden achteruit week en mij vraagde op een geheel ontmoedigenden toon, voor het oogenblik van blijde hoop, waaraan ik had toe gegeven z/Gij keert waarschijnlijk naar Parijs terug?" „Neen! Ja! ik weet niet!" antwoordde ik, daar ik niet meer wist wat ik denken of zeggen zou. //Ik zal denkelijk te Morlaix blijven. Want wij kunnen elkander zoo niet verlaten, Jane. Gij weet wel dat zulks onmogelijk is z/Ja, wel! ja, wel!" antwoordde zij met drift, terwijl zij mij in de rede viel op het oogeublik dat ik zou uitbarsten, en terwijl zij tevens den smeekenden blik ontweek, dien ik op haar wierp, ging zij naar de deur; en toen zij die opende voegde zij er bij: //Wij zullen elkaar weerzien, Olivier, en ik belast mij met al de vredesonder handelingen tusschen Renée en U." Zij wendde voor dat zij toebereidselen moest eeuw gunstiger had voorgesteld dan die wer kelijk was. De bijdrage zal in de verslagen en mededec- lingen der Afdeeling worden afgedrukt. Het lid de heer Brill leverde vervolgens eene mededeeling over de plaats, die aan den Semi- tischen taalstam te midden van de andere taal stammen der aarde toekomt. Daar de tijd te ver verstreken was, werd deze mededeeling niet geheel ten einde gebracht. De heer R. Fruin bracht, ter tafel een verslag van den heer Muller over bescheiden betrekkelijk de Nederlandsche geschiedenis, op de bibliothe ken te Weenen aanwezig; welk stuk in handen gesteld is van eene commissie van twee leden. Ten slotte deed het lid Leemans mededeeling van de berichten enz., bij de commissie voor de overblijfselen der oude vaderlandsche kunst sedert de vorige vergadering ingekomen. Amsterdam, 13 Oct. Bij de verkiezing alhier voor een lid van de Tweede Kamer zijn uitge bracht 1985 stemmen waarvan 1087 op den heer 's Jacob, terwijl de heer Bosscha 722, en de heer Den Tex 149 stemmen bekwam, zoodat de heer 's Jacob is gekozen. 's-Gravknhage, 11 October. De vereeniging Licht, Liefde, Leven hield Donderdag-avond 11. hare eerste volksvoordracht in het lokaal Diligentia. Eene tal rijke schaar van leden uit allerlei stand, met hun huisgenooten waren opgekomen. De hoogleeraar L. W. E. Rauwenhoff trad als spreker op en behandelde de kerkhervorming der 16Je eeuw. Eerst deed de hoogleeraar in hare voorbereiding de natuurlijke ontwikkeling zien van de oorza ken, die tot haar geboorte hebben geleid. Hij wees daartoe vooral op de scholastiek, het huma nisme, de kloosters, de boekdrukkunst enz. Vele waren de lichtpunten in de steeds donker ge noemde middeleeuwen, maar wat eerst een ze gen voor de Kerk was geweest, werd later door overdrijving haar vloek, het beginsel der hiërar chie, en het Christelijk geloof loste zich op inde onderwerping aan het kerkgezag. Toen was de hervorming noodzakelijk geworden, en zij is op getreden niet als een godgeleerd, wel als een godsdienstig verschijnsel. Zij stelde tegenover alle gezag van overlevering, Kerk, Schrift het ge zag van 't geweten, verlicht en geheiligd door het Evangelie. Was dus de aanvang schoon, helaas, de afval van dit heerlijke, ware beginsel bleef niet uit. Maar dat ware beginsel is toch niet gestorven, het wordt in onze dagen door velen erkend en gehandhaafd, en het zal zegevieren. Tot de be vordering dier zege werd ten slotte krachtig op gewekt. Warme toejuiching dankte den gevier- den spreker voor zijn goed woord. Rotterdam, 11 Oct. Wij hadden bijna het ver lies van den wakkeren tooneel-directeur en ta- lentvolleD tooneelspeler Victor Driessens te be treuren gehad. Bij het aan boord gaan, heden middag te 12 uren, van de Staatsspoorwegboot, viel de heer Driessens, door het afwijken dei- loopplank, in de Maas, en werd niet dan met veel inspanning gered. Hij was echter in staat met zijn gezelschap de reis naar Dordrecht te vervolgen. Delft, 12 October. Gisteren namiddag, ten half vijf ure, had een mau, varende met een praam door de gracht van het oude Delft, het ongeluk, nabij de Kolkbrug, van de schuit te vallen. Hij verkeerde iu gevaar van te verdrin ken toen de heer In de Betou, luitenant der artillerie, daarbij tegenwoordig, zich geheel ge kleed te water begaf en het geluk had den man met behulp van nog een persoon die zich op de schuit had begeven, behouden aan den wal te brengen. Dordrecht, 11 October. Heden namiddag is de stoomboot Telegraaf, bestemd van hier naar Rot- makeii op Garlan voor de aankomst der reizi gers, en weigerde dus om te blijven eten, waarop zij heenging met een haast, die gelijk stond met eene uitnoodiging om haar niet te vergezellen. Sedert zij mij verlaten heeft, ben ik wel twin tigmaal op het punt geweest om haar op Gar lan te gaan opzoeken, ten einde haar te nood zaken om zich duidelijk te verklaren, doordien ik mij zelve zou verklaren. De vrees alleen van haar in opspraak te zullen brengen weerhoudt mij. Maar ik kan onmogelijk aldus mijn geluk in den steek laten, zonder althans verzekerd te zijn, dat het niet kan verwezenlijkt worden. Ik kan hier ook niet blijven. Morgen vertrek ik, en uit Morlaix zal ik aan Jane schrijven, indien ik haar vóór mijn vertrek niet weerzie. Ik bemin haar, zooals ik nog nooit bemind heb: geheel en al, met al mijn hart, mijne zin nen, mijn verstand en mijne ziel. Toen ik haar dezen avond tegen mijne borst geklemd hield, voelde ik dat zij mij insgelijks bemint. Wat kan er dan nog tusschen ons zijn? olivier malet. Wordt vervolgd). ferdam, bij het ingaan van de Noord en doordien zij een zeilschip wilde mijden, op de aldaar lig gende krib gevaren, waar zij heden avond nog zat. (0. 67.) Goudi, 12 .October. De heer Mars, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, is verleden Za terdag weder begonnen met zijn cursus iu de natuurkunde, dien hij reeds in het vorig jaar ge heel belangeloos geopend heeft voor de hoofd en hulponderwijzers van Gouda en omstreken, Die lessen worden, en dat te recht, op zeer hoogen prijs geschat. Aan de normaalschool nemen achttien meis jes geregeld deel aan de lessen, om tot hulpon derwijzeressen opgeleid te worden. Indien men nagaat, dat het getal leerlingen tweeëndertig bedraagt, dan is dit nog al belangrijk. - Ammëestol, 19 October. In de afgeloopen week zijn verkocht 17 zalmen, waaronder 7 winterzal- men. De prijs der oude of zomerzalm verschilde van ƒ1.50 tot 2.75 per half kilo, die der winter- zalm van ƒ3.25 tot 3.75 per half kilo. Over het algemeen is de vangst ongunstig. Lexmond, 11 October. Door den raad dezer ge meente is alhier eene nieuwe veemarkt ingesteld, invallende op den dag vóór de groote Sint-Hu- bert-beestenmarkt te Gorcumzoodat deze nieuwe vrije veemarkt te Lexmond voor het eerst zal worden gehouden op Donderdag den 28"'" dezer maand. Utrecht, 12 October. De arr. rechtbank alhier heeft, ter voorziening in de opengevallen betrek king van kantonrechter te Utrecht, opgemaakt de navolgende lijst van aanbeveling: 1°. Mr. H. Waller, griffier bij het kantongerecht te Utrecht; 2". Jhr. Mr. J. B. Strick van Linschoten, kanton rechter te Loenen; 3°. Mr. P. A. L. A. baron van Ittersum, adv. en rechter plaatsverv. te Utrecht. Amersfoort, 11 October. Een kannonier, die, toen de 4d° batterij van het reg. rijdende art. van hier tijdelijk te Zutfen in garnizoen verlegd was, bij officieren verklaringen aflegde, als zou den er misbruiken met de haver zijn geschied, is thans van hier naar Arnhem getransporteerd, ten einde aldaar voor den krijgsraad omtrent ver melde beschuldigingen terecht te staan. Zwolle, 11 October. In de vorige week zijn hier geexamineerd 28 candidaten voor den rang van hulponderwijzer. Daarvan hebben 16 de verlangde acte verkregen. Assen, 11 October. Alhier hebben 7 candidaten het examen voor hulponderwijzer afgelegd. Daar van zijn 4 geslaagd. Groningen, 11 Oct. Van de 32 personen, die het examen voor hulponderwijzer alhier hebben af gelegd, zijn 20 geslaagd. Wolvega, 11 October. Op voorstel van den bur gemeester zijn de jaarwedden van vele hoofdon derwijzers in deze wijd omvangrijke gemeente (Weststellingwerf) verhoogd en bedraagt het maxi mum der belooning 500, met vrije woning en tuin en vrijdom van personeele belasting. In vele der naburige gemeenten wordt nog het bij de wet vastgestelde minimum van ƒ400 toegekend. Breda, 11 October. Zaterdag is alhier gevan kelijk binnengebracht W. K. Van Prinsland, ver dacht van poging tot vergiftiging van een geheel huisgezin, bestaande uit negen personen. Hij had zich daartoe rattenkruit weten te verschaften en dit onder het meel vermengd, dat hij van den molen huiswaarts voerde. Door de politie ach tervolgd, heeft hij zich tot tweemalen toe het le ven willen benemen door zich den hals af te snijden, hetwelk hem echter werd belet, zoodat hij zwaar gewond gearresteerd is. Hij heeft reeds alles bekend. G-emengde Berichten. De zoon van een rijken koopman in brons was verliefd geraakt op, en had drukken omgang met een meisje. De vader echter, die zijn spruit in al zijne gangen naging, meende er een stokje voor te moeten steken, te meer daar hij bemerkte dat deze verbintenis veroorzaakte dat zijn kas op eene al te drukke manier door zijn zoon aan gesproken werd. Hij gaf dus zijn zoon te kennen dat hij alle relatiën met die jonge dame moest afbreken en zond hem veiligheidshalve eenigen tijd naar een zijner vrienden, een geestelijke in deu omtrek van Versailles. De jonge man beviel den geestelijke zoo goed dat deze hem niet teleur stellen wilde door op zijn verzoek om een van zijn kameraden uit Parijs te laten overkomen weigerachtig te antwoorden. Den volgenden mor gen zag de geestelijke een zeer net jongmensch van een jaar of zestien. Deze wist zoo spoedig de gunst van den priester te winnen dat hij tot koorknaap aangesteld werd. Men stelle zich echter de verwondering en verontwaardiging van den koopman in brons voor, toen hij bij zijn eerst volgend bezoek de maïtresse van zijn zoon, als koorknaap gekleed, de mis zag bedienen. Dr. O. L. Erdmann, professor in de chemie aan de universiteit te Leipzig, is den 9den October aldaar overleden. Hij werd geboren den llden April 1804. Een der beroemdste schilderijen van Albert Dürer, z/de dood van Maria", die men voor verloren hield, is in eene kleine kerk van Opper-Oostenrijk wedergevonden.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2