De nieuwe gezant bij het Russische hof, gene raal Fleury, heeft een schrijven medegebracht van keizer Napoleon aan den Czaav, in antwoord op diens uitnoodiging om de nijverheids-tentoonstel ling te St.-Petersburg in 1S70 te komen bezoeken. Keizer Napoleon betuigt Czaar Alexander zijn dank voor de invitatie en belooft dat hij komen zal, als zijne gezondheid en de politiek de reis niet verhinderen. Zoo dat reisplan eenmaal doorgaat, wat al stof tot beschouwingen over tochten van Fransche kei zers naar Rusland! De ontvangst, die de prins van Rumenië hier in de hooge kriugen geniet, is zeer hartelijk. Zijne persoonlijkheid moet dan ook een gunstigen indruk maken. Aan Crémieux, den grooten pleit bezorger voor de belangen der Israëlieten, moet verzekerd hebben, aan de vervolgingen der Isra ëlieten in zijn land een einde te zu'len maken. Waarschijnlijk zal de prins over Pesth naar zijn rijk terugkeeren, om eene conferentie te hebben met Andrassy, daar h:j het mogelijke wenscht te doen ter bevordering van de goede verstand houding tusschen Hongarije en Ruinenië. Het gerucht, ook door ons weerspoken, dat de heer de Lesseps zich wederom :n het huwe!:jk zou hegeven, wordt bevestigd. Ferdinand de Les seps, die den ouderdom van 61 jaren heeft bereikt, maar het vuur van den jonge'ing heeft behouden, (zijn ondernenr-igsgeest en zijne reizen zijn daar om het te bewijzen) zal zijn vermaarden naam schenken aan eene jeugdige Oreoolsche van 22 jaren. België. Zondag-morgen heeft, onder toevloed eener groote menigte, de plechtige inwijding plaats gehad der nieuwe havens te Antwerpen. Het volksconcert is daarna begonnen en des avonds werd het feest besloten met eene algeineene ver lichting van den linker Schelde-oever en het afsteken van een vuurwerk. Maandag zouden de nieuwe havens worden opengesteld en voor de schepen, die iu de oude havens lagen, door middel van het verb'odiugskanaal toegankelijk gesteld worden. Te Namen is op denzelfden dag een standbeeld onthuld, ter eere van Koning Leopold I. Het voetstuk draagt een opschrift, dat getuigt van de erkentelijkheid die de ingezetenen van Namen nog altijd aan den vader van den tegen woord i- gen koning toedragen. Het luidt, eenvoudig maar welsprekend, aldus: A Leopold Ier, la ville de Namur reconmissante. De Kou'ng en de Koningin woon den de plechtigheid bij. Zij werden met geestdrift begroet en lieten het hunnerzijds niet ontbreken aan betuigingen van gehechtheid. De Koning heeft deelgenomen aan het feestmaal, dat ter gelegenheid van de onthulling was aangericht. Te 6 uren verbet Z. M. met de Koningin de stad. Zaterdag 2 Oct. is nabij Aerschot een jammer lijk ongeluk gebeurd. Door een onverschoonbare onoplettendheid was er een reizigerstrein uitliet station naar Leuven vertrokken, op dezelfde baan, welke op d!t oogenb"k een goederentrein volgde, die van Leuven kwam. Op eenige honderden me ters van het station had de schok plaats, waarbij verscheidene reizigers zwaar gekwetst werden De schade is zeer groot. TELEGRAMMEN. heeft het tractaat met den Noord Duitschen Bond betredende de Freiiügigkeit met eenparige stem men aangenomen op drie na, die door ultramon- tanen zijn uitgebracht. Toulouse, 10 October ('s avonds). Bij de verkie zingen voor den gemeenteraad hebben de candi- daten der oppositie allen de meerderheid ver kregen. Het bestuur heeft zich onzijdig gehouden. Aubln, 10 October ('s avonds). Het blijft hier rustig. Athene, 10 October ('s avonds). De keizerin van Frankrijk is te 10 uren alhier aangekomen en zal morgen naar Konstantinopel vertrekken. Berlijn, 11 October. De Kreuzzeitung zegt ver nomen te hebben, dat graaf Kaiserling benoemd is tot gezant van den Noord-Duitschen Bond bij de Porte. Ollicieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen ven: 1°. Anton DiEDnicn Wempe, stucadoor en koopman, wonende alhier, waarbij hij verzoekt zijn pakhuis in de Kolfmakers- steeg, n'.jk I, n°. 418, tot magazijn van brandstoffen te mogen bezigen; 2°. Hendrik van Klaveren, kntoeuverwer, binnen deze gemeente woonachtig, hou dende verzoek om, ter uitoefening van zijn beroep, eene gemetselde vuring te mogen doen plaatsen iu zijn huis aan de Middelstegracht, wijk VII, n°. 550 A Gelet op art. 4 van Zijuér Majesteits besluit van den 31!,e» Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commoio el incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 14do° October aanst., des voor middag te elf uren; zullende de beluughebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet to hebben verzet. Leiden, 11 October 1869. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Donderdag 14 October 1869, 'snamiddags te drie uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een lid en een voorzitter van de vaste commissie van financiën. 2°. Benoeming van een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan do gemeente instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. 3°. Adres van H. P. A. Van Wensen, om ontslag als regent derR. C. armen en weezen. 4°. Bezwaarschrift van C. P. Van Leeuwen, tegen het suppletoir kohier der plaatselijke directe belastingen, 1869. STATEN-GENEJBAAL. TWEEDE KAMER. Blijkens het verslag der rapporteurs omtrent het onderzoek van het ontwerp van wet tot wijziging van artt. 50 en 63 der Oost-Indische comptabiliteitswet in de afdeelingen der Tweede Kamer, gaf de groote meerderheid hare verbazing te kennen over de wijze waarop deze voordracht gedaan is. Dit toch is niet geschied, dewijl de minister zelf niet zoozeer de wen- schelijkheid van uitbreiding van het ledental der Re kenkamer beaamt, maar omdat hij deswege een voor stel van het Indisch bestuur heeft ontvangen. Ook het tijdelijk karakter der voordracht kon niet gaaf worden toegegeven. Is eenmaal uitbreiding van het personeel der rekenkamer toegestaan, dan kan het later niet licht ingekrompen worden. Over de werking der comptabiliteitswet worden nadere inlichtingen gevraagd. Men meent dat niet op voldoende wijze in een geregelden gang van zaken is voorzien. Ver meerdering van personeel kwam aan velen niet af doende voor. In twee afdeelingen is het denkbeeld geopperd van uitzending van deskundige personen, om alles na te gaan en de comptabiliteit op beteren voet in te richten. schouwburgen in Italië en Duitschland. Haar debut volgde weldra en in 1843 'iet zij zich in het Scala-theater te Milaan hooren in de rol van Miflio Orseni, van Donizetti's Luerezia Borgia. De volheid van haar zuizer orgaan maakte op de hoorders grooten indruk en deed haar gebrek aan routine en haar koud spel over het hoofd zien. Na vervolgens met veel succes in Bologna, Brescia en Weenen te hebben gezongen, vertrok zij naar Petersburg, maar kon zich daar niet aan liet gure klimaat gewennen en verliet die plaats om in Hamburg, Leipzig en Dresden in verschil lende concerten op te treden. In 1847 vinden wij de zangeres ie Rome, waar zij voor liet carna val was geëngageerd en met geestdrift door bet Romeinsche publ'ek werd opgenomen. Eerst in de lente van hetzelfde jaar werden hare huiten- gewone natuurgaven op prijs gesteld te Londen, waar zij als mededingster van Jenny Lind op trad. Terwijl deze toch in het „Queens Theatre" vóór de aankomst van Alboni alle kunstenaars tot zich trok en de directeur van het Covent- Garden théatre zijn ondergang nabij was, wist de jeugdige zangeres, door den laatste als eeirg redmiddel tot den prijs van 8, 500 geëngageerd, wei dra den loop te verdeelen en zich grooten naam te versehaflen. De -buitengewone omvang van stem, de gelijkheid, kracht en volheid van haar orgaan verwierven der zangeres zooveel toeloop, dat de opgetogen directeur haar honorarium van 500 voor „the season" bracht op 6 2000. Van dezen tijd dagteekent hare groote vermaardheid, die als het ware te Parijs werd bevestigd, toen zij eerst in drie concerten zich liet hooren om vervolgens in de rol van Arsace in het théatre italien tedebu- teeren. De geestdrift kende op den eersten avond paal noch perken en weldra weid zij de Beveling van het publiek, dat haar achtereenvolgens zag optreden in de voornaamste opera's van Piossini als Tancredi, Cenerentola, Donna del Lago, Ita- liana in Algieri. De vermaarde Féus, directeur vau het Belgische conservatoire, schreef van haar dat hij nog nimmer een altzangeres gehoord had, die, bij een omvang van stem, welke haar in staat stelde zelfs de sopraannoten te zingen, eene zoodanige ge'ijkheid in de registers paarde. De weergalooze zuiverheid en volheid van haar or gaan werden door hem zeer geprezen en het schoon natuurlijk timbre naar waarde geschat. De gebeurtenissen van 1848 maakten voorloopig een einde aan haar succes en, evenals vele van hare kunstbroeders, nam zij de wijk naar Enge land waar zij in het Covent-Garden Théatre door de dillettanten met bijvalsbetuigingen werd over laden. In de voorname kringen en aan het hof zeer gezocht, wist zij binnen betrekkelijk korten tijd een groot vermogen bijeen te garen. Toen in 1849 liet théatre ita"en te Parijs opnieuw was georganiseerd, werd z'j onmiddellijk tegen hoog honorarium aan dit tooneel verbonden, en bracht eene nog grootere geestdrb't teweeg dan vroeger. In het volgende jaar deed Alboni zich in het Fransch repertoire hooren en zong te Lyon, Mar seille en Bordeaux de hoofdrollen ivt Charles VI, Favorite, Reine de Chypre, kwam vervolgens te Parijs terug, waar zij aan de groote opera debu teerde in de rol van Fidès n't Me'.jerbeer's PrO' feet. Deze stoute stap werd door het schoonst suc ces gerechtvaardigd. Niet alleen dat haar wonder schoon geluid als altijd bezielend op iederen hoor der werkte, maar haar spel, dat in hare vorige rollen niet zoozeer de aandacht trok, werd door iedereen geprezen. In 1851 maakte zij eene reis door Spanje en vervolgens in Noord- en Zuid- Amerika, waar zij eene onbeschrijfelijke geest drift verwekte, die de dagen van Jenny lind her innerde. Later werd zij weder verbonden aan de Italiaansche opera, die zij in 1S65 of 1866 te midden der grootste triomfen vrijwillig ver"et, om in den kring der haren hare overige levens dagen te slijten. Aan de uitvoerigen der „Messe solennelle," het nagelaten werk van Rossini, heeft het publiek hare wederverschijning te danken. Uit dankbaarheid aan den grooten Maestro, door wiens werken zij hoofdzakelijk zoo beroemd is geworden, heeft zij eerst bij zijne uitvaart, daarna in het openbaar op concerten de alt-partij in een zijner laatste werken gezongen en oorgetu'gen verhalen, dat de frissche k'ank van haar orgaan nog even onwederstaanbaar werkt als voor twin tig jaren. De rust, die zij genomen heeft, moet op het geluid van gelukk'ge werking zijn geweest en met verjongde krachten zal zij weldra voor ons publiek staan, om in solo- en ensemble-zang have schitterende natuurgaven te ontwikkelen. De vermaarde schrijfster mevr. De Givardin, op hare foorsche gestalte en betooverende stem zinspe lende, schreef eenmaal: „c'est la vo:x d'un ros- signol dans le corps d'un éléphant. BUITENLAND. Spanje. De gisting is groot en de toestand treurig; 't is of men nimmer tot den staat van ust en orde zal geraken, en of op Spanje een vloek l'gt eener voortdurende omwentel'ng. Op dit oogenblik is de toestand erger dan in de dagen van Gonzalez Bravo, en de Siècle omschrijft dien in deze woorden: De berichten uit Spanje blijven schaarsch. Men kent de strenge maatregelen, die het gouverne. ment genomen heeft; Prim staat aan het hoofd van een schrikbewind; een n'euw tijdvak van fusilleeren en verbannen is aangebroken. Intussehen zijn de provinciën onder de wape nen en de opstand verre van onderdrukt. Oatalo- nië, Arragon, Valencia, Murcia, Galicië en An- daluzië zijn dien toegedaan. Ook in de omstreken van Cadix is de insuvrectie uitgebarsten, en de troepen durven die stad niet te verlaten, uit vrees dat men, in hun afwezigheid, barricades opwerpe. In bijna geheel Catalonië is de republiek ge proclameerd. In de provincie Gerona zijn de re publikeinen 6000 man sterkin Jonqnera, van waar zij de karabinievs verdreven hebben, is het middenpunt van hun operatiën; daar worden ook de douane-rechten in naam der republiek geïnd. De tactiek der insurgenten is overal dezelfde: zij wijken voor de troepen en trachten het leger te verbrokkelen, totdat zij zelven een voldoende macht bijeen hebben en sterk genoeg zijn, om een beslisssende.il slag te. slaan. Te Madrid is in g-oote getale, tot ze'fs in de kazernes, eene proclamatie verspreid, waarin de Regent en alle Ministers met den dood, door middel van den dolk, bedreigd worden. Dezelfde bedreiging is ook aan een tal van afgevaardig den en andere staatkundige mannen gericht. Duitschland. Volgens de Zeidl. Corp, hebben eenige personen le Frankfort bij de regeering aangedrongen op de. intrekking van het hevel, krachtens hetwelk de jeugdige zoogenaamde Frankforter Zwitsers het Pruisisch grondgebied moeten verlaten. Daar dit even als elk ander hiertoe strekkend aanzoek, van de hand is gewezen, hebben eenige andere ingezetenen aanvraag gedenn 0111 hunne zonen weder a's Pruisische onderdanen te doen inschrij ven. Aan zes hunner is dit reeds toegestaan. Oosteui*ijk-Hoiig;aarsche Monarchie. De bisschop van L'nz zal tegen het ministerieel besluit, waarbij hem 24,000 fl. 'sjaars worden ontnomen, krachtig protesteren. Het zal hem na tuurlijk niet baten. Voor het overige zal de re- geeri'ig, naar de Neae Fr^le Presse bericht, alle kroongoederen, wier opbrengsten thans door kerk voogden, enz., worden opgeslokt, met 1870 weder in bezit nemen. Engeland. Byron's nagedachtenis wordt in The Academy verdedigd in een brief van Lord Byron, gedagteekend uit Venetië van den 9,lon Augustus 1817 tegen de aantijging van Mevrouw Beecher-Stowe. Byron beklaagt zich in dien blief dat zijne vrouw, zoo wel als hare fami'ie weigeren gronden aan te geven waarom zijne echtgenoot verlangt gescheiden van hem te leven, en voorts betreurt h'j het dat zijne vrouw er zich steeds tegen verzet heeft een gerechte- "jken eisch tot echtscheiding tegen hem in te stellen. „Men heet hiertoe u'et wi'ien overgaan" dus schrijft Lord Byron „omdat mij andevs de gelegenheid zou zijn gegeven m;j te recht vaardigen." Ten slotte geeft h'j te kennen dat zijne vrouw en hare fami'ie slechts stilzwijgen betrachten om den laster vrij spel te laten. In de Engelsche munt worden thans 20,000 z'lveren medai"es geslagen, die uitgereikt zu"en worden aan hen, die de expeditie naar Abyssinie hebben medegemaakt. Frankrijk. Les jours se suivent el se ressemblent mag het wel heeten, waar het de tegenwoordige politieke toe stand van Frankrijk geldt. Geruchten en on dits, on-dits en geruchten ziedaar alles wat de bu'ten- landsche bladen ujt Parijs melden. Zoo zegt men, dat de keizer besloten is zijne ministers met zich naar Compiègne te nemen, om over den toestand te beraadslagen. In verhand met dit gerucht mag een ander, dat er tegelijk mede verspreid wordt, voorwaar onbegrijpelijk heeten. De keizer zou na melijk tot nadenken zijn gebracht over den slechten indruk, dien de al te late bijeenroeping van het Wetgevend Lichaam heeft veroorzaakt. Z. M. zou aldus den datum willen vervroegen en zijne ministers naar huis zenden; zoo het ge rucht overigens eenigen grond had, zou dit laatste echter geheel onbegrijpelijk zijn, want wél Z M., maar niet de ministers hebben dat lange uit stel verlangd. Anderen zouden dus komen vol voeren, wat deze ministers hebben gewild. En om de verwardheid en tegenspraak, die in liet geheele bericht heevscht, te voltooien, wordt er ten slotte bijgevoegd, dat den heer Forcade zijne positie zou gewaarborgd zijn. Een feit is het echter, dat eveneens slecht met het voorgaande strookt, dat de herhaalde be zoeken van Rouher bij den keizer en de voort durende brief.visse'ing tusschen die twee, leven dige onrust wekt. De treurige gebeurtenissen van Avejron heb ben de gemoederen der Parijsche ouvriers aan het gisten gebracht en strekken, met de verbit tering over de vertraging, die de bijeenkomst van het Wetgevend Lichaam ondervindt, niet weinig om den geest van haat tegen het gouver nement voedsel te geven. Madrid, 10 October. De berichten uit Catalonië van 9 dezer zijn betrekkelijk bevredigend. Het gevecht te Saragossa heeft 22 uren geduurd. Te Valentia hebben de republikeinen Vrijdag morgen het gevecht begonnen. Wegens de storing op den telegraallijn was de uitslag nog niet bekend. Madrid, 11 October. Cabecilla en Cirbapal zijn te Ibi gefusileerd. In Arragon is het rustig; de orde is hersteld. In Sarragossa zijn bij eene botsing tusschen de insurgenten en de militairen veledooden gevallen en zijn er tevens gevangenen gemaakt. In de Cortes heeft het gouvernement voor gesteld, dat de vergadering een besluit zal nemen betreflende die afgevaardigden, die aan het hoofd staan van oproerige beDden. Waarschijnlijk zal de Cortes zich verklaren voor verbanning, indien de afgevaardigden, tegen wie eene beschuldiging is ingebracht, door den rechter veroordeeld worden. Men vreest dat te Madrid ongeregeldheden zul len plaats grijpen. Parijs, 11 October. De Monifeur de l'Armée zegt dat de keizer het niet noodig heeft geoordeeld te voorzien in een kommandant voor het zesde le gerkorps. De état-major van dat korps is ont bonden. Gisteren had er te Belleville eene openbare staatkundige bijeenkomst plaats. Er werden hef tige redevoeringen uitgesproken, waarop de mee ting door de politie verklaard werd ontbonden te zijn. Eenige personen boden tegenstand, waar uit een conflict voortsproot. Er hadden eenige arrestatiën plaats. Een persoon, die voorwendde gewond te zijn, liep langs den Boulevard Belleville, roepende: „men vermoordt onze broeders." Hij werd gear resteerd, terwijl na geneeskundig onderzoek bleek, dat hij niet gewond was. Karlsruhe, 11 October. De Tweede Kamer LAATSTE BEBICHTE1V. 's-Gravenhaqe, 12 Oet. De Hooge Raad heeft heden verworpen het beroep in cassatie van J. Van Eek tegen een arrest van het Hof van Groningen waarbij hij met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Groningen krachtens art. 217 al. 2 Strafrecht tot acht dagen eenzame opsluiting is veroordeeld, wegens opzetting tot wederspannig- lieid door redenen, op de openbare straat ge voerd, als: „'t moet hier toegaan als te Rotter dam. - Neem een loopje met hem. - Geef hem een schop" en dergelijke uitdrukkingen, door hem gebezigd tegenover een politie-beambte, die in de uitoefening zijner functiën was en zulks zonder dat daarop wederspannigheid is gevolgd, welk feit heelt plaats gehad in den nacht van 19 op 20 Eebr. jI., toen op de Groote Markt te Groningen, ter eere van 's Konings verjaardag, vuurwerk werd afgestoken, en er moeilijkheden met de politie ontstonden, die aanleiding tot het gebeurde hebben gegeven. Vervolgens werd o. a. behandeld liet beroep in cassatie van K. Jung tegen een arrest van het Hof in Noordholland waarbij hij tot gevangenis straf is veroordeeld wegens: 1°. 277 valschheden, begaan door een ambtenaar in akten tot zijn post behoorendeen 2°. het 125 maal gebruik maken van valscbe, tot den post van een open baar ambtenaar behoorende akten. Door den advocaat die voor den req. [optrad, Mr. Ph. A. Haas van Amsterdam, werden zes middelen van cassatie bij pleidooi voorgedragen en zeer uit voerig toegelicht. Het O. M. bij monde van den adv.-gen. Smits zal in deze zaak op een naderen dag conclusie nemen. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend een adres van ambtenaren en be dienden ter provinciale griflie van Zeeland,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3