Naar wij vërnemen, heelt de afdeeling Amster dam der maatschappij tot bevordering der bouw kunst in hare vergadering van Vrijdag 11. zich bezig gehouden met de bespreking der quaestie in zake de regeling van het hooger onderwijs in de bouwkunst. De voorzitter merkte onder anderen aan, dat de minister te recht blijft vast houden aan éene degelijke ri/A-skunstschool, de wijl door het subsidieeren van verschillende ge meentelijke teekenscholen eene schadelijke ver snippering van krachten zou plaats hebben, en vooral het zoo noodig onderliug verband der zus terkunsten lot gioot nadeel van elk haver zou verbroken worden. Juist echter om dat onderling verband te behouden, meende hij, dat de bouw kunst allerminst mag worden uitgesloten. De noo- dige harmonie, die er tusschen de drie kunsten bouw-schilder- en beeldhouw-kunsten moet heer- schen, zou des te gemakkelijker verkregen wor den, indien hare beoefenaren in éene hoogere inrichting werden opgeleid. Aan de discussiën werd door vele leden deelgenomen, en ten slotte heeft de vergadering met algemeene stemmen het volgende besluit genomen „De vergadering kennis genomen hebbende van de ollicieele stukken in zake de regelmg van het onderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten en gehoord de zwaarwichtige bedenkingen tegen het niet opnemen der bouwkunst onder de leer vakken der hoogere rijkskunstschool door vele sprekers in het midden gebracht, noodigt haar bestuur dringend uit, die middelen aan te wen den en onmiddellijk in het werk testellen, welke noodig zijn, om eene meer bevredigende oplossing in deze quaestie te verkrijgen. (Ilbl.) „Men schrijft ons uit de residentie: Omtrent den eventuelen opvolger van den heer Meijer, tot wiens terugroeping als Gouverneur- Generaal bepaald schijnt besloten te zijn, hebben verschillende geruchten geloopen, onder anderen dat de tegenwoordige burgemeester der residentie, de heer Gevers Deynoot, de aangewezen persoon zou zijn. Men heeft de klok hooren luiden, maar weet niet waar de klepel hangt; de naam van den heer'Gevers Deynoot is wel degelijk genoemd in deze zaak, maar in een anderen zin. Er wordt namelijk in wel onderrichte kringen beweerd, dat de heer Loudon, vroeger minister van Kolo niën, en thans commissaris des Konings in Zuid- Holland, als Gouverneur Generaal in aanmerking zou komen, terwijl tot diens betrekking onze burgemeester zou geroepen worden. Men ver wacht hier spoedig de ofliciele beslissing; maar in ieder geval heelt deze combinatie meer sclnjn van mogelijkheid dan die, welke men louter op het hooren noemen van enkele namen heeft ver spreid. (Arnh. Cl.) De Hooge Raad der Nederlanden (Strafkamer) heeft het beroep in cassatie van Jacob De Vlet ter tegen het arrest van het provinciaal gerechts hof in Zuid-Holland van 10 Juli verworpen. In de gisteren te Amsterdam gehouden alge meene vergadering der koninklijke Nederland- sche stoombootmaatschappij is door de aandeel houders aangenomen het voorstel tot verandering der statuten, ten einde een geregelde directe stoom vaartgemeenschap tusschen Nederland en de Ver- eenigde staten van Noord-Amerika tot stand te brengen, en is de directie gemachtigd tot het aan gaan eener geldleening ten bedrage van vijf mil- lioen gulden. De Zwolsche Courant bevat het volgende inge zonden stukje: Volgeos de Staatscourant is eene diploma d'ex- cellence toegekend aan Th. Heijlegers Zoon te Schiedam, voor JENEVER, ingezonden op de Internationale Tentoonstelling \an Voorwerpen voor de huishouding enz. van den handwerksman heenlokte, scheen het mij dwaselijk mogelijk dat mevrouw de Meslay, toen zij mij van Renée af hield, eigenlijk evenzeer handelde voor eigene rekening als op last barer moeder, en nu, sedert ik mij zeiven bewust ben geworden van mijne gevoelens jegens haar, bevangt mij juist daarentegen de vrees dat het mij nimmer zal gelukken, ze haar te doen deelen. Wèl heeft zij mij, het is waar, altoos, en inzonderheid in den laatsten tijd, eene genegenhid betoond, die door niets ontstemd noch gestoord werd; maar zij behoort tot die edele zielen voor wie de verloo chening van zich zelve eene behoefte is, en wan neer men haar hoort spreken over hare vriendin, mevrouw Bernard, en zelfs over Renée in weerwil van de gebreken, die zij in laatstge noemde erkent en wanneer men den onuit- puttelijken schat van goedheid en toegevendheid aanschouwt, die zij uitstort voor en over een iegelijk, die met haar in aanraking komt, dan bekruipt mij de angst, dat ik niet een gelijk deel als iedereen zal hebben van dat hart, dat ik thans alleen en geheel onverdeeld zou wenschen te bezitten. En als nu eens, terwijl onze vriendschap bij mij wederom tot liefde was overgegaan, ze bij haar slechts vriendschap gebleven was Gedurende die dagen van herstel, die wij sa men hebben doorgebracht, schier in éen aaneen- Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Sloten (Friesland) VV. G. M. Andreae. Z. M. heeft tot burg. der gemeente Heerewaar den herbenoemd .1. Enslie. Z. M. heeft de benoeming van J. Van Bommel, burgemeester van Zuid-Schanvoude, tot seer. dier gemeente bekrachtigd. Z. M. heeft het door den raad der gem. Smal- 'ingerland aan Mr. F. S. Reiding, burgem. en secr. dier gem., op zijn verzoek verleend eervo[ ontslag uit laatstgemelde betrekking bekrachtigd. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Beester- zwaag Mr. B. P. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, adv. en plaatsverv. kantonrechter aldaar, alsmede weth. der gem. Opsterland; tot proc. bij de arr.-rechtb. te Heerenveen, Mr. H. Bin- nerïs, adv. aldaar. Z. M. heeft aan Dr. N. Lobry van Troostenburg de Bruyn, te Leeuwarden, eervol ontslag ver leend als lid van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen. Z. M. heeft aan den lieer F. W. Conrad, hoofd- insp. van den waterstaat te 's Gravenhage, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van kouiui. der 1ste kl. van de Danebrogs-orde, hem door Z. M. den KoDingvun Denemarken geschonken. 's-Gr4Vkniiage, 11 October. Het station van den Rijnspoorweg pan het Z.-O. Buitensingel alhier, nadert zijne voltoo;;ng. De ijzeren overkapping van perrons en entréespoor is nagenoeg gereed. Weldra zal met het brengen van grint op de baan een aanvang worden gemaakt. Nog voor het einde dezes jaars zal de baan reeds met locomotief- en ballasttrein worden bereden. Ten raadhuize alhier is Zaterdag aanbesteed het maken en wegbreken van eene tribune in het Willemspark bij het monument. Daarvoor waren acht biljetten ingekomen. Het werk werd door de commissie gegund aan den minsten in schrijver, den heer W. De Jong alhier, voor 3300. Z. K. II. Prins Alexander vergezeld van IIDs. gouverneur vertrok hedenochtend uit de residentie om de internationale tentoonstelling te Amsterdam met een bezoek te vereeren. Gouda, 10 October. De afdeehng Stolwijk der l;berale kiesvereeniging voor dit kiesdistrict heeft onlangs besloten, afgevaardigden te zenden naar de vergadering van het schoolverbond der heeren Harting. Het ware te wenschen, dat dit voor beeld in de andere allee1 ingen gevolgd werd. De directie van de stearine-kaarsen fabriek alhier eischt van de jongens en meisjes, die in de fabriek werken, dat zij 's avonds de school bezoeken. Het verzuim der les wordt met weg zending uit de fabriek gestraft. Bergambacht, 9 October. De hennepbouw was dit jaar in deze gemeente niet bijzonder voor- deelig De talrijke veldmuizen en de onlangs ge- heerseht hebbende stormen hebben aan dit gewas nog al schade aangebracht. De opbrengst aan zaad is ongeveer 60 a 70 Iters van de vim (10-1 bossen); terwijl bij een goed gewas daarvan een hectoliter gewonnen wordt. Het aardappelenver- bouw viel in den regel niet tegen, terwijl er ook zeer weinig bederf wordt bespeurd. De qualiteit, zoowel van het hennepzaad, als van de aardap pelen, voldoet zeer goed. Zaandam, 6 October. In de maand Juni 1'. werd door een vijftal leerlingen der IJ. Burgerschool alhier, die na volbrachte, studie genoemde inrich ting gingen verlaten, het plan gevormd, eene vereeniging op te richten, die ten doel zou heb ben, het getiouw schoolgaan in de Zaanlandsche gemeenten te bevorderen en tevens leerlingen der lagere school uit den geringen stand, aan welke voortgezet onderwijs wèl besteed zou zijn, door geldelijke tegemoetkoming in staat te stel len, dit aan de bestaande inrichtingen te genieten. Heden mochten bovengenoemde jongelieden de geschakeld tête-a-tête, heb ik vruchteloos beproefd om uit dien hangen twijfel te geraken. Daar ik begrijp hoe grootelijks zij het recht heeft om een hart te mistrouwen, dat eerst de voor keur gegeven heeft aan eene mededingster, die minder is dan zij, en dat tot haar slechts terug keert (immers dat zal zij kunnen gelooven!) omdat het elders verraden is geworden, dan vrees ik, dat, wanneer ik de oplossing al te zeer zou willen verhaasten, ik die noodwendig treu rig voor mij zal zien uitvallen, terwijl ik, door te wachten, misschien De standvastigheid en zelfs de welsprekend heid, waarmee zij, telkens wanneer zij, door hare vertrouwelijkheid jegens mij, zelve mij ge noegzaam vertrouwen inboezemt om haar mijn hart te openen, de zaak van Renée bepleit, zon der dat ik eene beschuldiging tegen haar uit breng, zouden die mij niet moeten strekken ten bewijze dat zij mij overal de wegen wil ver sperren, die mij zouden kunnen leiden tot eene bekentenis, die haar misschien zou beleedigen? Ik ken haar nu genoegzaam om zeker te zijn dat geene bedenkingen van maatsc.happelijken of persoonlijken aard haar zouden kunnen beletten om mijne liefde aan te nemen indien zij die be antwoordde. Zij beantwoordt die dus niet En toch zijn er oogenblikken waarin het kwij- voldoening smaken, hunne bemoeiingen in deze bekroond te zien. In eene vergadering van begun stigers van hun plan, heden door hen bijeenge roepen, werd de vereeniging onder den titel „Zaanlandsch schoolfonds" geconstitueerd, de sta tuten vestgesteld en besloten, dat de vereeniging aan de hooge regeering het verzoek zou richten, als rechtspersoon erkend te worden. Tot bestuur ders der vereeniging werden gekozen de oprich ters, de gemeente-secretaris va Zaandam, de predikant der Luthersche gemeente, benevens de directeur en twee leeraren der H. Burgerschool. Reeds nu heeft de vereeniging een som van onge veer 250 aan giften ontvangen, en telt zij een 130-tal leden, die een jaarlijksche contributie van f 2.60 betalen. Aiinhem, 12 October. Men verneemt dat het gewenschte bezoek van Z. M. den Koning, bij gelegenheid van den wedstrijd der schutterij en weerbaarheid op Maandag a. s., alhier te hou den, niet zal plaats hebben. Het openbaar ministerie bij de rechtbank alhier heeft hooger beroep aangeteekend in de zaak tegen een besteller der firma van Gend Loos, die, gelijk voor eenige dagen gemeld is, veroordeeld werd wegens ongeoorloofd brieven vervoer, terwijl een geëmploijeevde van het kan toor dier firma werd vrijgesproken. Het doel van dit appèl schijnt te zijn om door den hoogeren rechter te doen beslissen, of de geëmploijeerde niet evenzeer moet veroordeeld worden wegens medeplichtigheid aan dat feit. Onder den titel van „Kunstavonden voor den Handwerksstand" heeft zich alhier een Com missie gevormd, welke zich voorstelt gedurende den aanstaanden winter volksvoorlezingen te houden voor den handwerksstand. Deze Commissie is samengesteld uit den voorzitter Dr. P. Kerk hoven, en de leden J. G. II. Van der Dussen, J. M. J. Engelberts, Mr, A. De Jong, Dr. J. J. Kerbert, J. P. De Keyser, B. Miedema, Jhr. Mr. C. J. C. H. Van Nispen tot Sevenaer, J. Stem berg, D. A. Thieme, G. A. A. Van De Wall en H. A. Tjeenk Willink. Mepper, 8 October. Woensdag-avond keerde de landman H. Ketel, uit Nijeveen, met zijne vrouw en zwager P. Karsteu van de veemarkt alhier huiswaarts; het paard schrikte voor den uit Fries land aankomenden trein, ging op hol, en geraakte met den wagen en de zich daarin bevindende passa giers in de Smildervaart. Met spoedig aangebrachte hulp slaagde men er met groote moeite in, paard en wagen weer op den wal te krijgen. Er werd dadebjk geneeskundige hulp ingeroepen, doch voor de vrouw was zulks te laat; zij was reeds een lijk. De toestand van den man moet bedenkelijk zijn, daar hij ernstig gekwetst is. De mazelen, die hier reeds eenige weken geheerscht hebben, nemen een meer kwaadaar dig karakter aan. In de beide laatste weken al thans zijn 16 kinderen, beneden de 5 jaar, aan deze ziekte bezweken en nog gaat er bijna geen dag voorbij, waarop niet een sterfgeval plaats heeft, dat een minnend ouderhart met droefheid vervult. Kampen, 11 October. In de laatste zitting van den gemeenteraad is ingekomen een plan tot ver grooting van het stads-ziekenliuis, waaromtrent besloten is, dat de dokters met de regenten over dit plan zullen raadplegen en adviseeren, wat ten deze het best te doen zij. Ook is voor de leden van dien raad ter inzage gelegd het plan tot het aangaan eener geldlee ning van /'S0,000. Gisterenmiddag viel een kind in den Burg wal. Onze burgemeester, de heer Mr. S. H. De la Sablonnière, toevallig er op aankomende en het gevaar bemerkende (het kind was reeds zinkende) begaf zich geheel gekleed te water en had het geluk het kind van een anders wissen dood te nende van haren blik, het bewogen zijn harer stem, de vertrouwelijke overgave van hare hou- ding jegens mij, mij het hart doen overstelpt zijn van hoop. Ik gevoel een vreemd iets. In weerwil van de soort van magnetische kracht, die mij onop houdelijk tot haar trekt, verlaat ik haar toch telkens gaarne; want ik voel, dat, al ben ik verre van haar, mijn hart toch nimmer van haar ge scheiden is. Eenige dagen geleden waren wij alleen in mijne kamer, die nog al groot is. Het werd duister, en Jane had het borduurwerk, waarmee zij bezig geweest was, op haren schoot laten rusten. Zij zat bij het venster, en ik ach ter in de kamer bij de deur. Nadat wij vroolijk gekeuveld hadden, waren wij ongevoeliglijk in een volslagen stilzwijgen vervallen. Ik wist niet hoe dat af te breken, daar ik er niet toe kon besluiten om nietsbeduidende woorden uit te spreken, terwijl mijn hart vol was alsof het ber sten zou. Mijn blik, die in het ronde dwaalde en niet wist waar te blijven rusten, ontmoette, zonder Ie zoeken, den haren, die naar mijn kant gericht was; de duisternis veroorloofde mij niet om er zeker van te zijn, en ik durf dus niet gelooven dat het naar mij was. Ik werd inwendig aangedaan; ik stond op en begon het vertrek op en neer te wandelen. Telkens wan- redden en aan de bedroefde ouders behouden terug te geven. Ljppbnhuizen, (Friesl.) 10 October. Als een vocfr- beeld van welwillendheid tusschen de kerk en de burgerlijke gemeente, kunnen wij van hier melden, dat kerkvoogden en fioreenplichtigen der herv. gem. alhier besloten hebben, uit de kerk voogdij-fondsen eeu brandspuit voor ons dorp aan te schaffen, waaraan alhier groote behoefte be staat. Snkek, 9 October. Onze gemeente heeft een treurig verlies geledenonze geachte secretaris, de heer Mr. G. J. Pruim is heden morgen, na eene korte maar hevige ongesteldheid overleden. Slechts twee jaren mocht hij de betrekking van secretaris dezer gemeente waarnemen, maar toch lang genoeg om zich de achting van velen te ver werven. Hij was 27 jaren oud en sedert een vie rendeel jaars gehuwd. Groningen, 8 Oct. Voor het prov. gerechtshof alhier zal in den loop dezer maand terecht staan de persoon van J. De L., beschuldigd van kin dermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De beschuldigde ontkent het haar ten laste gelegde feit en zal verdedigd worden door Mr. C. C. Geertsema. De maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft in hare vergadering van gisteren besloten aan de sociëteit voor handwerkslieden f75 als subsidie toe te staan. Verder is besloten om een bd der directie af te vaardigen naar de ver gadering, op 27 October a. s. in Utrecht te hou den, om de heer Harting c. s. een bewijs van sympathie te geven in zake de schoolquaestie. Op de openlijke vergaderingen, in dezen winter vanwege de maatschappij te geven, zullen als sprekers optreden Laurillard, Jonckbloet, Schel- tema, Mossel mans en Ten Kate. Breda, 10 October. Heden had alhier een tref fend ongeluk plaats. De heer B. O., stalhouder aldaar, kwam met v. D. uit Dongen de Water poort binnenrijden. Het paard, gewoon voor den zwaren omnibus van den heer O. te rijden en nu voor een licht karretje gespannen, ging door, met het ongelukkig gevolg dat het wiel tegen den post van het hek van mej. de wed. W. stuitte en beide heeren met geweldige kracht tegen de straatsteenen werden geslingerd. Dadelijk liefde rijk in het schippersveerhuis en bij de wed. W. opgenomen, werden zij spoedig door de HH. chirurgijn Verlegh en Heylaerts verbonden. De heer O. had een vreesehjke wond boven op den schedel gekregen, terwijl zijn been zoodanig ge kneusd was dat hij met veel moeite per vigilante naar huis vervoerd is moeten worden. Van den heer v. D., hoewel deerlijk in het aangezicht ge havend, waren de kwetsuren echter minder ge vaarlijk. Door het breken van het lemoen raakte het paard los en rende met het stuk hout achter zich naar de gasthuisvelden den wal op, sprong bij het Valkenberg over de daar zeker 9 voet hooge balustrade weer terug en werd eerst bij de kloosterkazerne door een artillerist gegrepen en tot staau gebracht. Gemengde Berichten. Marietta Alboni werd geboren in 1823, in de kleine stad Cesena in Romagne. Na op zeer jeugdigen leeftijd in hare geboorteplaats zich reeds in de zangkunst te hebben geoefend, vertrok zij naar Bologna om les te nemen van mevr. Bertolattie, eene bekende meesteres, die reeds eenige voorname kunstena ressen had gevormd. In deze stad werd zij aan Rossini voorgesteld, die bekoord werd door haar schoon orgaan en losse stembuiging, haar eenige nuttige wenken gaf en onder zijne oogen de alt partijen van zijne werken liet instudeeren. Op deze wijze voor hare toekomstige loopbaan zich bereidmakende, kwam zij in aanrakuig met den impresario Merelli, directeur van verschillende neer ik wederom bij de plek kwam, waar zij gezeten was, zag ik haar, met de ellebogen op haren leuningstoel geleund, met hare kin in hare hand, hare haren in lange krullen op hare borst neerhangende, en hare oogen in het niet sta rende. Eens ontmoetten zij de mijne en bleven zij er op rusten met eene onbeschrijfelijke of liever gemengde en veelzeggende uitdrukking, waarin te gelijk teederheid, onverschilligheid en gestrengheid te lezen stond. Zou zij begrijpen dat ik haar bemin, en zou zij daarom boos op mij zijn? Hoe langer die stilte voortduurde, hoe meer ik gevoelde dat het mij onmogelijk werd die het eerst te verbreken. Ik deed mijn mond open, en sloot dien bijna onmiddellijk wederom, daar ik begreep dat mijn eerste woord eene bekentenis zou wezen, en mijne eerste beweging dat ik mij aan hare voeten zou werpen. Maharite kwam binnen om ons licht te brengen, en Jane stond op om heen te gaan. Ik ging mee om haar tot aan het begin van het dorp te begeleiden. Maar de betoovering was geweken, en ik verliet haar met haastigheid om te ontsnappen aan een on verschillig gesprek, dat mij even moeilijk viel als het hartstochtelijk stilzwijgen, 't welk voor afgegaan was mij smartelijk-liefelijk had toege schenen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2