ruim 100,000 kilo, die tegen flS a f51 per vierde vat verhandeld is; makende een bedrag van plus minus 125,000. Binnen l4' dagen tijds is alhier vcrnegociecrd plus minus 230,000 kilo boter, vertegenwoordigende eene som van omstreeks 285,000. Over 't geheel waren de prijzen hooger dan op de eerste groote botermarkt. Ook nu we der was de aftrek gretig, de kooplust levendig. Een aantal kooplieden, waaronder vele uit Hol land, maakten de markt graag. Breda, 9 October. De Franschman, die z'ch hier wenschte te engageercn als soldaat bij het Indisch leger, en een stadgenoot van Kinck bleek te zijn, is, wegens gemis van een middel van bestaan, op last der bevoegde autoriteit over de grenzen gebracht. Hem ontbrak om als soldaat te worden aangenomen, gelijk wij vernemen, een bewijs van goed gedrag. G-emengdc Berichten. Als een bewijs van groote groeikracht vermel den wij, dat een kastanjeboom op het terrein van 's rijks ijzergieterij te Delft opnieuw bloeit en reeds ver ontwikkelde bladeren en knoppen vertoont. Ook aan eenige wilgeboomen aldaar ontwaart men nieuwe bladeren. (D. C.) „Mijn grootste smart dat ik zoo jong moetster ven is, dat ik mijn huisgezin iu armoede moet achterlaten." Deze aandoenlijke woerden, door den jeugd'gen minister van oorlog, generaal Raw- bns, den boezemvriend van president Grant, on langs op zijn sterfbed uitgesproken, hebben weerklank gevonden in geheel Amerika en een fonds van 50,000 dollars is reeds voor zijne we duwe en kinderen bijeengebracht, terwijl de Tribune niet twijfelt, dat het weldra tot 100,000 dollars zal aangroeien. INGEZONDEN. Naar aanleiding van het hoofdartikel over de gemeentebegrooting van Leiden, in Uw geacht, blad dd. S jl., zij mij nog eene kleine opmerking ver gund, met de plaatsing waarvan, naar ik ver trouw, U mij wel zolt willen verplichten. Ofschoon terecht door U wordt aangemerkt, dat het niet genoeg is, wanneer de gemeente raad het stelsel van eigenbeheer, in zake: van werken te doen voor rekening der gemeente, veroordeelt, maar dat ook, als een gevolg daarvan, dit stelsel in de uitvoering voor goed moet worden afge schaft, vermeen ik, dat men nog verder moet gaan, nl. om niet alleen alle groote werken aan de al- gemeene concurrentie aan te bieden, d. i. publiek aan Ie besteden, maar om dit zelfs bij kleinere werkzaamheden zooveel mogelijk vol te houden en daardoor in de gelegenheid te worden gesteld, om, hetzij geheel, hetzij ten dcctc te doen ophouden het bestaan der zoogenaamde slads-wcrklieden, die overal, waar ze nog bestaan, een groot kwaad zijn ten nadeele van de gemeente. De aard hun ner betrekking en de verhouding tot hun' werk baas, de gemeente of het dagei'jksch bestuur, brengt dit mede. Immers, zij zijn in vaste dienst tegen een vast loon. Mocht men mij liet eerste willen bestrijden, door te beweren, dat zij afzetbaar z.jn indien zij b. v. niet aan de hen opgelegde verplichtingen voldoen, dan vraag ik, waartoe bepalingen, wan neer men voor de naleving geeue zorg draagt, d. i. wanneer zij, die daartoe zijn aangesteld, er niet op toezien, dat alles geschiede overeenkom stig de bedoelingen van den gemeenteraad en het belang der ingezetenen? Wanneer men b. v. in de gelegenheid is ge weest, gelijk stellen dezes, om dezen zomer na te gaan hoe onder anderen er weken vereischt werden tot het verwen van de brug bij de Beesten markt en liet eerste gedeelte reeds weder vuü was, terwijl het laatste, door de tergende luiheid der daartoe gebezigde werklieden, nog niet eens was aangestreken, en men thans eens ziet hoedanig d. i. hoe slecht dit is geschied, dan zal men wel met mij eens zijn, dat die afzetbaarheid bij der gelijke slechte naleving niets is dan een bloote vorm. En is het ons niet le vergeven dat. wij onwil lekeurig uitroepen, wanneer wij lioorcn dat de gemeente-architect dageli/ks is te spreken ten raad- huize, des namiddags van 121 ure: Och! had die heer wat minder spreek- en wat meer wandel uren, ten einde te kunnen toezien, dat zijne werk lieden het, geld der ingezetenen niet vermorsen Liever dan voor goed gebroken met een slecht beginsel om een veel edeler aan te kleven, nl. dat van vrije concurrentie, een beginsel, dat voorze ker in den geest van vele raadsleden moet va'len, die beweren liberale beginselen voor te staan; dat toch is in waarheid liberaal, dat is geen eigenbe lang maar het belang van velen, van alle recht geaarde ingezetenen dezer gemeente. Leiden, dd. 8 October jl. A. BUITENLAND. Spa nj c. In de Cortes-zitting van den 54ei1 dezer zijn zooals reeds gemeld is, de buitengewone maatre- 1Wij racenCD den geachten inzender te moeien opmerken, dat dit éene spreekuur van onzen ijverigen en bekwamen architect wel niet tot de minder goede werking ran het gcheele systeem zal af- doen. Het toezicht is hu tendien zeker minder zijn werk, dan dat van de opzichters Red. gelen goedgekeurd, door het gouvernement voor gesteld. Do lieer Garrido verweet het gouvernement, dat bet een blinden strijd voerde tegen de repu- lilieke-nsche partij, om bet land des te gemakke lijker eene vreemde dinastie te kunnen opdrin gen. Ten gevolge van het verzet der meerderheid moest de spr. zijne rede staken. De min. van marine, Topete, heeft in deze zit ting weder getoond, dat bij de rondborstigheid van den zeeman niet vereenigt met staatkundigen tact. Hij verklaarde, dat de republiekeinen goed schiks of kwaadschiks den koning zu"en moeten aannemen, dien de Cortes zu"en kiezen, en dat hij, ter gelegener tijd, de candidaturen van den hertog de Montpensier zou verdedigen. Castelar Het de verantwoording voor hetgeen thans in Spanje geschiedt aan den min. van bin- nenlandsche zaken en gaf der vergadering kennis van het voornemen zijner partij, om verder aan de zittingen geen deel te nemen. Maarschalk Pritn smeekte de minderheid op d't haar besluR terug te komen en al bet gewicht er .van wel te over wegen. De re3e ven den maarschalk te dier gelegen heid luidde aldus: „Zelden heb :k 'n deze vergadering het woord gevoerd, dat ik zóo be wogen en zóo diep-smartelijkj aangedaan was als thans. Mijn geweien is nogihans gerust en mijne smart spruit dan ook niet voort uit de gevaren, die mijn land kan loopen, maar wel uit de rampen, die het heden te verduren heeft en nog zal moeten doorstaan zoolang de broeder- krijg zal aanhouden, waarvan het (hans het too- necl is. Deze discussie beeft een hoogst ernstig karakter gekregen, na de verklaring door het overblijvend deel van de republiekeinsche min derheid. Dit terugtrekken, 'k betreur het uit mijn ziel, en zoo het een eerlijk tegenstander vrijstaat een raad te geven, zou ik der minder heid aam-aden, geen gevolg te geven aan een besluit, dat ons op een voet van oorlog tegenover elkander plaatst. Steeds heb ik de grootste pogin gen aangewend, om dien strijd te vermijden. Van de opening der Cortes af aan, heb ik geen woord geuit, dat de minderheid kon kwetsen. Ik smeek haar, dus goed na te denken hetgeen ze gaat doen, en zich wel doordrongen er van te gevoe len, dat haar terugtrekken de regeering in de noodzakelijkheid zal brengen, hare leden te be schouwen als vijanden, en wel als vijanden, die het karakter en de onschendbaarheid van afge vaardigde hebben verloren. In een normalen toe stand zou die maatregel ernstig zijn, maar wan neer een deel van het land onder de wapens staat, wanneer de benden insurgenten aangevoerd worden door afgevaardigden van diezelfde min derheid wat beteekent dan dat terugtrekken der overigen? Dat beteekent, dat ell-.e discussie nut teloos is, dat bet uur van den strijd heeft gesla gen. Ten derden male smeek ik de minderheid, die houding niet aan te nemen ze weet zeer goed, dat in mijne handen de vrijheid niet zou kunnen ondergaan. Ik wil mij niet in de nood zakelijkheid zien gebracht, staal met staal, vuur met vuur te keeren." Ten slotte wees de marschalk op de noodzake lijkheid van de aan de regeering verleende bui tengewone macht, en gaf hij de verzekering, dat het gouvernement, zoodra het land tot den staat van rust is wedergekeerd, de Cortes rekenschap zal doen van zijne handelingen, en opnieuw den kreet zal doen booren van: Leve de vrijheid Uit Saragossa wordt gemeld dat een gedeelte der vrijwilligers zich verzetten tegen het bevel om zich te ontwapenen. Zij vuurden op de troe pen; hierop volgde eene ernstige worsteling, met bet gevolg dat de vrijwilligers hel onderspit delfden. De rust is geheel hersteld. Het gouvernement besloot om de leden van de provinciale en gemeenteraden, die de beweging der Republiekeinen begunstigden, voor den rech ter te dagen. 1800 insurgenten hebben zich onderworpen. Generaal Baldricli wil geen genade schenken aan hen die de verschillende moorden in de stad Vallo hebben gepleegd. De insurgenten hebben een trein in Andalusië doen derailleeren. Volgens berichten uit Cuba is de toestand daar veel verbeterd. De insurgenten zijn verslagen en uiteengedreven. Velen hunner a ragen gratie. Oostem-y li-I-Ioiig-aai-solïe Monarcliie. De ontvangst van den kroonpiins van Pruisen te Weenen was a"erhartel;jkst, en levert het beste bewijs voor de goede verstandhouding die tusschen Oostenrijk en Pruisen bestaat. Welke de reden is der spoedige toenadering tusschen beide, nog kort geleden zoo scherp tegen elkander overstaande regeeringen, geeft nog altijd stof tot gissingen. Een Oostenrijksch blad verklaart echter te weten, dat het de Fransche tuestanden zijn, welke deze plotselinge verzoening hebben teweeggebracht. Pruisen, Oostenrijk en Rusland hebben zich ver bonden met geen ander doel dan ter bewaring van den vrede en van het. monarchale beginsel, voor het geval dat de dood van Napoleon III een revolutionaire oorlog mocht ten gevolge heb ben. Dit blad verklaart hierbij, dat graaf Von Beust ook in Frankrijk stappen gedaan heeft, om den keizer tot verdere concessiën te bewegen, en dat deze met den besten uitslag zijn bekroond geworden. Intusschen is de kroonprins van Pruisen Za terdag van Weenen naar Venetië vertrokken. Eenige leden van zijn gevolg zijn door den keizer met ridderorden begiftigd. Frankrijk. Thans, nu van het plan van de Kératry niets zal komen, begint de groote steun van het kei zerrijk van 2 December, de werkende klasse, zich misnoegd te betoonen over de al te late bijeen roeping van het Wetg. Lichaam. De regeering des Keizers laat zich intusschen volstrekt niet ongerust maken door den weinigen steun, dien hare jongste besluiten hebben gevonden en is >n het minst ook niet beducht voor ongeregeldheden op 26 October. De taal van den Conslilutionel, welk blad voortdurend meer waarde krijgt als ministerieel orgaan, bewijst d:t. Gezegd blad ver klaart, dat de politiek der Regeering trouw zal blijven aan den zin van de Keizerlijke. Boodschap en van het Senatus-consult. De Regeering trekt zich de gebeurlijkheden, waarmede de revolutio- nairgezinde partij dreigt, slechts weinig aan en is overtuigd, dat alle misverstand zal worden opgeheven door de daden der Regeering, terwijl het gezond verstand van het publiek wel recht zal doen aan de opstokerijen der revolutionnaire bladen. Intusschen hebben, zooals gemeld is, onder de mijnwerkers le Aubin ernstige ongeregeldheden plaatsgehad, waarbij II dooden en 22 gekwet sten vielen; onder de slachtoffers bevonden zich drie personen, die aan het tumult geen deel hadden genomen. Hoewel de orde niet werd gestoord, bleven de werklieden samenscholen en namen eene dreigende houding aan. Een bataillou jagers is van Toulouse ontboden, en men hoopt, dat de tegenwoordigheid der troepen aan de agi tatie een einde zal tnaken. Waarlijk het jaar 1S69 is voor Napoleon niet gelukkig. De Ganlois is een der weinigen, die den Keizer in de laatste dagen gelukkig kon maken; het blad kon namelijk het gerucht van het overlijden van Haussmann weerspreken. De door den min. van finantiën, Magne, in te dienen wetsontwerpen zijn den Keizer toegezonden, en zullen, zoo ze zijne goed keuring wegdragen, in den Raad van State worden gebracht. Volgens de Palrie heeft Vrijdag eene .bijeenkomst van leden van het Wetgevend Lichaam plaats gehad bij den heer Duvergnier, om de ontwerpen betreffende de verlaging van de indirecte belastingen te onderzoeken, alsmede dat tot verhooging van het minimum der tracte- inenten van de onderwijzers; dat waarbij de ver plichting wordt opgelegd om maires leverkiezen uit de gemeenteraden, en dat tot wijziging van art. 75 der Constitutie. De Keizer zal zich weldra naar Compiègne begeven; aldaar wordt reeds alles tot ontvangst van Z. M. gereed gemaakt. België. Volgens La Meuse zal de verkoop der terreinen van de Zuidercitadel te Antwerpen definitief zijn "beslag krijgen na de terugkomst van den minister Frère, die in de volgende week bier verwacht wordt. Het is door tusschenkomst van den Belgischen gezant te Berlijn, dat het gouvernement liet voor stel tot aankoop van een bankier te Berlijn ont vangen heeft, die tien hectaren zou afstaan voor maritieme etablissementen. TELEGRAMMEN. Madrid, 9 October. De orde is gisterenoclitend te Valencia gestoord. De telegrapliische gemeen schap is a'gesneden. Het gouvernement heeft uit Catalonië, Arra- gou en Andalusië berichten ontvangen, waarin gezegd wordt dat de opstand alle beteekenis heeft verloren Uit Valencia is geen nader bericht ont vangen. De telegrapliische gemeenschap met die plaals is gestoord. Weenen, 10 October. De Presse meldt, dat de keizer den 21"cn October naar Konstantinopel zal vertrekken, waar bij zes dagen zal blijven en ver volgens met de keizerin der Franschen en den sultan Jaffa en Jeruzalem zal bezoeken. Van Jaffa gaat de keizer naar Suez, om de opening van bet kanaal van Suez bij te wonen. Op de terugreis zal bij Athene bezoeken en misschien ook een of meer plaatsen van Italië. In dit geval zal hij natuuvl;jk eene bijeenkomst hebben met koning Victor Emmanuel. Pai js, 10 October. De keizer heeft zich gisteren naar Versai''es begeven, om een bezoek te bren gen aan Mevr. Niel. Te Aubin zijn geen nieuwe ongeregeldheden voorgevallen, maar de mijnwerkers hebben den arbeid nog Diet hervat. De begrafenis van de II i'jken heeft Vrijdag plaats gehad. Het aantal van hen, die den arbeid gestaakt hebben, bedraagt omstreeks 2000. De surveillance der gewapende macht heeft elke poging tot nieuwe ongeregeld heden belet. De Constitulionncl zegt, dat de partieele verkie zingen te Parijs den 15a" December zullen plaats hebben. De Patrie deelt een dépêche uit Aubin mede, waarin vermeld wordt, dat de werklieden van acht hoogovens den arbeid hervat hebbenook de smederijen zullen wederom in werking treden, zoodra zij een genoegzamen voorraad steenkolen zu"en hebben opgedaan. Perplgnan, 10 October. De bende onder deii afgevaardigde Capdavilla is gisteren op de gren zen van Catalonië verslagen. Capdavilla en een aantal zijner aanhangers hebben de wijk geno men op Fransch grondgebied, alwaar zij ontwa pend zijn en geïnterneerd zullen worden. Marktberichten. Rotterdam, 11 Oct. Jarige en Nieuwe Tarwe 25 ets. per mud lager; Boekweit f 5 per last lager; Bruine boonen f 150 per mud lager; ove rige artikelen als voren. Meekrap. Heden weinig aangeboden, en in de meeste gevallen te hoog gehoudende kooplust was niet levendig, zoodat slechts weinig verkocht werd tot vorige prijzen. Amsterdam, 11 .October. Rogge Hauw; Peters burg 193 cont., 203 2/tn.; Oct. 192, 190; Maart 192, 191, 190;] Mei 192, 190. Archangel 203 op tijd, 19S c. z./k. Koolzaad p. Oet. 75, April 7814, Raapolie vliegend 10!4 naj. 10k, Mei 12. Lijnolie vliegend 32%; naj. 3254, Mei 3254. STATEN-GENEBAAL. TWEEDE KAMER. Zitting ven Maandag 11 October. (Te halftwee is de vergadering geopend. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn drie koninklijke boodschappen ten geleide ven even zoo vele wetsontwerpen, strekkende tot: 1*. aanvulling van de begrooting van het fonds, voortspr titende uit don koopprijs der domcinon voor 1869; 2". vaststelling van de begroot ing van dat fonds voor 1870 en 3°. regeling der begrooting van hot pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1870. Verzonden naar de afdeelingen. Aan de orde is de beraadslaging over het voorstel van den heer Van Eek, tot benoeming van eene commissie tot herziening van het reglement van orde. De heer Van Eek geeft eenige inlichtingen omtrent zijn voorstel, dat eene algetneene herziening ten doel heeft. De te benoemen commissie zal geheel vrij blij ven om voorstellen aan de kamer te doen. De heer Lenting weuscht, zonder iets te prejudi- eeeren het voorstel te doen, om, bij wijze van proef neming, het uur van bijeenkomst der vergadering vooi taan te bepalen ten halfeen ure, waardoor men den ochtend zon kunnen besteden aan een grondig onderzoek der wetsontwerpen, die aan de orde van den dag zijn. De voorzitter meukt op, dat het voorstel van don lil t Lenting strekt tot wijziging van het tweede lid van art. 37 van het reglement van orde. Bij art. 134 van dat reglement is echter bepaald, dat elk voor stel tot wijziging van het R. v. O. aan eene commissie van vijf leden moet worden verzonden. Het betreft hier eene eenvoudige zaak en daarom laat hij oinde kamer de beslissing over of zij in dit geval van de bepaling van art. 134 wil a'wijkrn. Na eenige discussie wordt met II tegen 15 stem- mon besloten dat de Kamer d;et onmiddellijk over het voorstel van den hr ;r Lenting wil beslissen. De heer Lenting heeft daarop zijn voorstel inge trokken. Het voorstel van don heer Van Eek, in omvraag gebracht, wordt met 48 tegen 11 stemmen aange nomen. Er zullen nu twee commission worden benoemd als: 1°. Over de noodzakelijkheid tot herziening van het reglempnt van orde, ten gevolge van liet ver meerderd getal leden. 2°. Over do algeheele herziening. LAATSTE BERICHTEN. Amsterdam, 11 October. De Nederlantlsche bank heeft haar disconto (4 pCt., verhoogd. 's-1Iage, 11 October. Naar men verneemt wordt het afdeelingsversleg der Tweede Kamer over de Indische begrooting zeer spoed'g te gemoet gezien. De werkzaamheden in de afdeelingen zijn bijna afgeloopen. De regeering zal allereerst het verslag der O.-I. begroot'ng beantwoorden, die, naar men verneemt, tegen de eerste da jen van November in beraadslaging zal worden gebracht, terwijl triddelei .vijl de verslagen over de staatsbegroo- ting gereed worden gemaakt en de antwoorden achtereenvolgens zullen inkomen. Daar er op dit oogenb,:k nog niets is van eenig belang ter openbare behandeling, zou, naar men verzekert, de kamer tot het begin van November op reces scheiden. Mme Réty-Faivre, die als première dugazon aan den koninklijken Franschen schouwburg werd verbonden, is heden als zoodanig met 71 stemmen tegen 1 aangenomen. Bucharest, 9 October. Ten gevolge van eene buskruid ontploffing in een winkel te Ibraila is groote verwoesting aangericht. Verscheidene men- schen zijn zwaar gewond en eenige gedood. Parijs, 10 October. Het Journal ofpciel deelt eene dépêche tnede uit Aubin, volgens welke heden ochtend te 10 uren de arbeid in een gedeelte der mijnen was hervat en dit ook spoedig in het overige gedeelte zou geschieden. Te Decazeville betoonen de rverklieden zich goed gezind. New-York, 10 October. De minister van finan ciën Boutwell, heeft Zaterdag te Philadelphia eene redevoering gehouden, waarin hij de natie

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3