vordert, dat, in verband met den voorgenomen bouw van een fort op den hoorddam te Panner- den, de zoogenaamde Millingsehe dam, aan den zuidelijken oever der rivier, over eene lengte van 2.20 nieter, worde afgegraven tot op 14-, 10 meter boven A. P.; „Gelet op art. 190 van de grondwet en opart. 10 der wet van den 2-Plon Februarij 1806, hou dende een algemeen rivier of waterrecht; „Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen, dat de Millingsehe dam, over eene lengte van 220 meter, van wege en ten koste van het Rijk zal worden algeslecht tot op 11,40 meter boven A. P." Eenige bladen hebben een niet zeer duidelijk bericht medegedeeld nopens steenbestortingen, bij de pijlers der brug te Kuilenburg. De zaak is, dat de directie der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen op de aan schaffing van stortsteen bedacht is, ten einde, in geval van plotselinge verdieping der rivier, ten gevolge van hoog water of ijsgang, door spoedige bestorling het nadeel, dat daaruit voor den stand der brug zou kunnen voortvloeien, tegen te gaan. De prijzenswaardige voorzorgsmaatregel der directie zou, door de wijze waarop deze ter ken- nisse van het publiek werd gebracht, aanleiding kunnen geven tot verontrusting. Hiertoe bestaat geen de minste grond. De jongste peilingen in de brugopening deden integendeel het rivierbed nabij peiler en landhoofd in zeer bevredigenden toestand vinden. (St.) Z. K. H. Prins Alexander zal aan boord van het stoomschip de Valk de opening van het Suez- kanaal bijwonen. De Goessche Courant meldt, dat de heer Mr. M. J. De Witt Hamer, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Goes, zal optreden als verslaggever voor de Nieuwe IXolterdamsche Courant bij de ope ning van het Suez-katiaal. De miliciens der lichting van 1S65, die den lGdel1 der vorige, maand bij de infanterie-regi- menten in activiteit zijn opgetreden, zullen den IS1*1™ dezer weder met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrekken. Naar aanleiding van een vorig bericht, dat de minister van oorlog op het denkbeeld gekomen zou zijn eene kweekschool voorde landmacht te ves tigen, deelt men ons mede, dat dit denkbeeld af komstig is van een lid van de Tweede Kamer, wien het echter wenschelijk voorkwam dat de zaak eene geheel particuliere bleef, welke alleen slagen kon, wanneer de regeering zich \an alle inmenging onthield. (Yad.) De internationale tentoonstelling te Amsterdam zal den 18den October, namens Z. M. den Koning, door Z. K. H. Prins Alexander gesloten worden, die de medailles aan de bekroonde inzenders zal uitreiken. Des middags zal aan Z. K. H. in het Paleis voor Volksvlijt een diner worden aangebo den, aan hetwelk, tot een nader te bepalen prijs, de bekroonde inzenders en leden van de tentoon- stellings-eommissiën kunnen deel nemen. De jury der Intern. Tentoonstelling heeft aan de HH. Schoorel en Gondkade te Boskoop toege kend een buitengewone vermelding voor ingezon den vruchtensap en wijn. Tot leden van het Leidsch Studentenkorps heb ben zich tot lieden 119 jongelui doen inschrijven, waarvan 16 voor de medicijnen, 12 voor in de letteren, G4 voor de rechten, 9 voor de theologie en IS voor de philosophie zullen studeeren. In de eerste helft der inaand September zijn aan. het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen wordenSmith en Comp., De. Groot, J. F. Margadant, J. A. Michiel- u eene bekeering te verhalen, die u vrijwat meer verwonderen zal dan de mijne: namelijk die van mama ten opzichte van hare meening over Olivier! Wij ontmoeten daar een Engelschen heer, zekeren lord Hdie ontzaglijk rijk en een dol liefhebber van schilderijen is. Toen hij den heer Saulnier zag, riep hij hem toe: „Maar mijn beste heer, geef mij dan toch tij ding aangaande uwen vriend Malct, en aangaande de schilderijen, die hij mij beloofd heeft 1" „Mijn vriend is genoodzaakt geweest om op reis te gaan," antwoordde de heer Saulnier daarop, „en bij is erg ziek geweest." Ach! Jane, hij is dus ziek geweest! „Maar," ver volgde de heer Saulnier, „hij is tennaastenbij weer hersteld, en hij heeft mij opgedragen, uiy- lord, u zijne verontschuldigingen over te bren gen, en daarbij zijne beloften dat hij zich on middellijk zal bezighouden met het werk, dat gij hem wel hebt gelieven te bestellen." „Ik verzeker u dat ik dubbel gelukkig ben,' hernam lord H „vooreerst dat hij niet meer ziek is, die uitmuntende jongen, en dat ik, diens volgens, de gelegenheid niet verliezen zal om voor hem nuttig te zijn, terwijl ik daarin tevens voor mij zeiven het grootste genoegen vind. Wanneer gij hem schrijven mocht, wees dan zoo goed hem te zeggeu dat ik grootelijks verlang hem sen, T. Steinder, Wed. Lindhuizen, Mej. C. Broek- man, allen te AmsterdamG. Keijzerman te Bloemendaal; P. Charlet te Delft; E. Gerissen te Goes; Mej. J. Uding te 's GravenhageC. .1. Mor ren, P. Neeke, beiden te 's-Gravesande; Dina de Wit te Haarlemmermeer; J. v. Deventer te Kat wijk; R. Vieuk te Kudelstaart; (J. Pluteenhout te LeidschendamGravin van Sty rum te Leider dorp; Tj. Van der Veen te Oostorend; C. Corne- lus te Rotterdam; II. II Slothauber te Rijnsburg; W. (j Vijverberg te Sassenheim; Jansje de Ko ning te Stompwijk; A. v. d. Heuvel te Uden; J. A. Bakker te Wassenaar; Wed. K. van Ottcn, woonplaats niet vermeld. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 1 -I'1™ October aanstaande niet plaats hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis \an belanghebbenden gebracht, dat voor den dienst van het stoomwezen, in den aan vang \au het jaar 1S70, na afgelegd examen, drie adspirant ingenieurs zullen worden aangesteld. Bij beschikking van den Minister van Koloniën van den 9dcn October 1S69, lit. Apz. N°. 1, zijn de hoofdonderwijzers J. Valk, J. H. J. Laats, K. G. Van Wijnen, W. F. Den Broeder, L. Hoven- kamp en W. d'Ancona gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der tweede klasse voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft de statuten van de Verceniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Nieuwvennep in Haarlemmermeer, goedgekeurd en de vereeniging mitsdien als rechtspersoon erkend. De 1ste luitenant P. Van Tienhoven van het lste reg. huzaren te 's-Hage, is op zijn verzoek voor een jaar op non-activiteit gesteld. 's-Gravenhage, 10 Oct. Burg. eu Weth. hebben naar aanleiding van het verhandelde in de zitting van den gemeenteraad van den 5den dezer een nieuw ontwerp aan den gemeenteraad aangebo den, ter beantwoord'ng van de resolutie van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, betreffende de verbetering van het rioolstelsel. Dit ontwerp is van den volgenden inhoud„De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft de eer gehad kennis te nemen van Uwe beschikking van 31 Aug. jl., n°. 22. Die resolutie - ter voldoening aan hare slotbepaling door het col'ege van dagelijksch be stuur aan den gemeenteraad medegedeeld - be vat een e;tnoodiging aan Burg. en Weth. om alles aan te wenden wat eenigzins kan strekkei} om de gewichtige aangelegenheid, daarin bedoeld, tot een spoedig einde te brengen. Het geldt de ver betering van een rioolstelsel in deze gemeente. Uwe beschikking gewaagt van verzuim in de behartiging eener zaak, die voor de gemeente een levensvraag is en waarvan de vertraging, zooals gezegd wordt, „menschenlevens kan kosten." Uwe aanschrijving, waaraan openbaarheid moest wor den gegeven, kan niet wel onbeantwoord blijven. De Raad waardeert Uwe goede bedoeling en doet daaraan gaarne recht wedervaren; doch naar zijn eerbiedig oordeel laat de aanschrijving, waarbij Uw college zich mengt in het bestuur van de huishouding der gemeente, de grondwettig ge waarborgde zelfstandigheid van dat bestuur niet ongedeerd. Het toezicht op de gemeentebesturen, bij de provinciale en de gemeentewet aan Uw college opedragen, is tot bijzonder aangeduide punten beperkt en omvat gewis niet de bevoegd heid, om een blaam te werpen op het gemeente bestuur, noch ook om dat aan te schrijven tot het nemen van maatregelen in het belang der open bare gezondheid. Het maken van verordeningen tot dat einde behoort uitsluitend aan den Raad. Evenmin kan Uw college die bevoegdheid ontlee- weer te zien, en vooral dat hij spoedig de schoone verwachtingen moge verwezenlijken, die thans reeds door zijn talent worden beloofd." Ik wil u wel bekennen dat ik grooten lust had om het uit te schreeuwen„Mylord, maar die jongeling, van w.ien gij zooveel goeds zegt, is mijn neef!" Maar tóen ik daarop bedacht dat ik wel laat kwam met trotsch op hem te zijn, immers eerst nè, dat anderen mij daartoe het voorbeeld hadden gegeven, boog ik het hoofd en bloosde. Ik weet niet of de heer Saulnier mijne verlegenheid opmerkte; maar hij antwoordde bijna onmiddellijk daarop aan lord H... terwijl hij op mama en mij wees: „Mijn vriend zou trotsch zijn, mylord, op de goedkeuring van een' zoo bevoegd rechter als uwe lordschap; maar hier zijn twee personen aanwezig, die daaromtrent, niet onverschillig kunnen zijn, mevrouw en mejufvrouw de Kera- ven, zijne tante en zijne nicht." „Welnu!" hernam de Engelschman, terwijl hij naar ons toetrad, „ik wensch u van ganscber- harte geluk dames, dat gij in uwe familie een jonkman telt, op wien de doorluchtigste fami- liën trotsch zouden zijn." En daarop begon hij tegen ons over Olivier te praten in de meest welwillende en geestdriftige bewoordingen. Volgens hem zal hij binnenkort nen aan de wet tot regeling van het geneeskun dig staatstoezicht, hetwelk, onder den minister van binnenlandsche zaken, is toevertrouwd aan inspecteurs en geneeskundige raden. Mocht nu de inspecteur voor dit gewest, naar aanleiding van art. lt der laatstvermelde wét, zijne opmerkingen en voorstellen tot verbetering van het rioolstelsel aan het gemeentebestuur willen mededeelen, dan zullen die met belangstelling worden vernomen." Schevenixgen, 11 October. Van onze haring vloot, dit jaar bestaande uit 148 bomschuiten, zijn sedert den 20sl™ Augustus tot en met giste ren 15S vaartuigen aan geweest, die gezamenlijk, behalve de 10 percent toegift, 9,181,000 stuks steurharing hebben aangebracht. Van deze pin ken hebben reeds twee drie reizen volbracht. De schuit van den reeder A. De Niet, stuurman H. Boeleveld, heeft in hare drie reizen 234,000 stuks geleverd. Wat de prijzen betreft, de volle haring geldt thans f 16 en f 15; de ijle 8 en f 7 het duizendtal. De afzet van den bokking in het buitenland intusschen veel te wenschen overla tende, moeten door de daling van de markten eenige koopliedon alhier, nog al aanzienlijke verliezen geleden hebben. Rotterdam, 10 Oct. Door de arrondissements rechtbank alhier zijn ter vervulling der vacature ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan Mr. P. F. Hubrecht, als reehter-plaatsvervanger bij die rechtbank, aanbevolen de heeren Mr. J. J. Schneither, E. E. Van Raalte en C. Stemberg, allen advocaten te dezer stede. Het bestuur der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen alhier, heeft in plaats van wijlen den heer C. G. Schutze van Houten, tot president van het bestuur geko zen den heer Dr. M. C. Mensing, vroeger vice- president en als zoodanig president van de com missie van onderwijs. In deze betrekkingen wordt de heer Mensing opgevolgd door den heer J. W. L. Van Oordt. Goüda, 9 October. Hedennacht omstreeks twaalf uren is er brand uitgebarsten in een turfschui"- staande op het erf der bouwmanswo ning van Frans De Groen aan de spoorstraat alhier. Eerst te half twee was men den brand meester met behulp van twee spuiter, een van het garnizoen en een van de stedelijke brand weer. De schuur met de daarin aanwezige turf, en het kantoor der gemeente-belastingen zijn geheel vermeld, terwijl er ook nog schade is toegebracht aan het huis van den koffiehuis houder Blizewski. De loffelijke ijver der man schappen van het garnizoen wordt inzonderheid zeer geprezen. Dordrecht, 9 October. De openbare werken al hier zijn in zooverre gereed, dat weldra reeds de strekdam in de Oude Maas boven de brug gele gen, gelijk zulks is bepaald, in onderhoud en be heer aan den waterstaat zal worden overgegeven. Zaandam, 9 Oct.. De raad van toezicht op de spoorwegdiensten zal binnen eenige dagen den thans voltooiden spoorweg van hier op LTitgeest doen opnemen; de overgave zal spoedig daarna volgen. Utrecht, 9 October. Gisteren opende. Prof. Op- zoomer zijne Academische lessen met eene hoogst belangwekkende rede over het vrije onderzoek. Uitgaande van het laatste schotschrift, door Wolfgang Menzel tegen den nieuweu tijdgeest geschreven, betoogde hij het onbeperkte recht van het vrije onderzoek. Niels kan zich aan het oordeel, aan de critiek van het menschelijk ver stand onttrekken. Die beweert, dat we iets moeten erkennen, aannemen, gelooven of hoe hij het ook noemen wil, moet het recht van zijn eisch be wijzen. En mogen er ook verschillende soorten van bewijs zijn, en niet overal dezelfde soort te pas komen, overal is toch een voldoend bewijs noodig. Daarom heeft de achttiende eeuw recht gehad, I een der eerste landschapschilders van Frankrijk zijn, en het eenige wat hij lord II vreest, is dat hij niet rijk genoeg is om hem zijDe schilderijen te kunnen betalen, om welke men over eenige jaren als het ware vechten zal. Hij zei dan ook dat. hij zich zeiven geluk wenschte dat hij, „slechts" voor vijftienduizend franken, vier schilderijen van hem gekocht heeft, die binnenkort honderdduizend franken waard zullen zijn. Terwijl ik mij vermeide in de loftuitingen van dien heer, zette mama groote oogen op, toen zij den prijs zijner schilderijen hoorde noemen. Toen wij thuis kwamen zei zij tegen oom Hec tor „Begrijpt gij, chevalier, de verzotheid van dien Engelschman op de schilderijen van onzen neef? 't Schijnt waarlijk wel alsof men tegenwoordig kunstenaar moet zijn wanneer uien nog eenigs- zins in de wereld wil worden meegeteld. Onder al de dingen, waarover men zich in dezen tijd verwonderen moet, is dat wel niet het minst wonderlijke. Nu, des te beter voor Olivier, die in allen gevalle een goede jongen is, en die, naar het schijnt, bestemd is om den glans van ons huis te herstellen. Maar ik zou wel eens willen weten waarom hij zelf ons niet heeft ge zegd dat hij bezig was met fortuin te maken toen zij zonder schroom alle meeningen aan het vrije onderzoek onderwierp. Slechts daarin dwaalde zij, dat ze éen der wetten van dat onder zoek maar al te dikwijls schond. Ze was niet historisch genoeg. Ze had voor alles dene maat, haar eigen overtuiging. Wat daarmede streed was dwaasheid en priesterbedrog. In onze eeuw is de critiek van die fout vrij.) Zij is thans in den volsten zin van liet woord' historisch. Zij weet in den geest ook der verst verwijderde tijden in te dringen, en leert ons begrijpen en rechtvaardigen zelfs, wat men vroeger als een kunstig opgedrongen bijgeloof veroordeelde. Jammer maar, dat zij licht op een andere klip verzeilt. De klip van onverschilligheid en twij felzucht. Door alle meeningen te verklaren, ein digt men vaak met zelf geen meening te hebbeu. Men ziet wel de beweging, maar niet haar rich ting, haar doel. Men speelt de rol van toeschou wer, en betreedt zelf het tooneel niet. Die fout wordt bij de beoefenaars der zedelijke w etenschappen het meest gevonden. Zelden bij den natuurvorscher. De oorzaak hiervan is, dat het onderzoek der eersten zich vaak meer met de meenigen der nienschcn over de dingen, dan met de dingen zelf bezig houdt. Om van die fout. bevrijd te worden, bedenke de critiek, dat zij ijdel is, als zij niet rust op de ervaring. Daar is voor onze kennis geen andere weg dan die der ondervinding. Die een anderen weg kiest, dwaalt af in de duisternis der bespie geling, misschien wel van liet aanschouwen. Hij spot met de waarnoming en het. gezonde ver stand, en wil denken, niet zien. En als hij voor zijn denken voedsel noodig heeft, zoekt hij dat in boeken, in het denken van anderen. Aan zijn verbeelding viert hij den teugel, en om zich voort te bewegen, bedient hij zich van een spel met woorden. Altijd meent hij de eeuwige waarheid te bezitten, maar in het oordeel over wat waar heid is, is niemand zoo veranderlijk als hijr Op zijn dwaalweg loopt hij groot gevaar, in waanzin te eindigen. Om met een treffend voorbeeld zijne verma ningen te staven, wees de spreker op het leven van zijn ontslapen vriend Martinus Van der Hor ven, wiens geestelijk bestaan van den aanvang af den valschen weg opging en daarop voprtholde tot aan de ure des doods. Hier was het denken zonder zien, het altijd verdiept zijn in de gedach ten van anderen, het minachten van hel bereik bare en het jagen naar het onbereikbare, de oorzaak dat de schoonste aanleg nutteloos bleef, en een leven mislukte, waarvan men, ware hel anders besteed, de rijpste vrucht had mogen plukken. Ecu waarschuwing aan zijne toehoorders, om toch het gezonde verstand niet gering te achten, en eene troebele mj'stiek, een schoone. maar onvruchtbare gevoelsdweeperij te vermijden, be sloot de redevoering. Een talrijk auditorium hoorde met gespannen aandacht deze schoone en belangrijke redevoering tot den einde toe aan. (Utr. D.) Van de 1G candidate!! als hoofdonderwijzer zijn er 7 toegelaten en 9 afgewezen. Voor hei Duitsch 2 toegelaten en 2 afgewezenvoor hei Fransch 4 toegelaten en 5 afgewezen. Kampen, 8 October. Van de 100 jongelingen, die heden tot eene dienstverbintenis bij liet instructie-bataljon zijn opgeroepen, zijn 74 opgc komen. Van deze zijn er 9 afgekeurd en 65 ii dienst gesteld. Tegen het laatst van November a. s. verwacht men weder eene oproeping voor genoemd ba taljon. Meppel, 8 October. Op de tweede groote boter markt, gisteren en heden alhier gehouden, zijn ter stadswaag gewogen 1478 vierde vaten boter, behalve het aantal dat door particulieren gewo gen wordt. De aanvoer bedroeg op beide dagen En ik was hoogst gelukkig om den wil van Olivier, en gij zijt dat ook, nietwaar, Jane? Wordt vervolgd). Wieier manie. Prof. Oppolzer te Weenen zegl over deze nieuwe mode-dwaasheid die, helaas, hier en daar reeds tot zoovele ongelukken heeft aanleiding gegeven dat de menschen nog niel tevreden schijnen met de reeds hoog genoeg ge klommen sterfte-cijfers; anders zou het niet. mo gelijk zijn, dat ze door de wieler-manie de sterf- telijst nog vergrooten. Het is ontegenzeglijk, dat iedere al te groote inspanning der spieren, vooral bij het rijden met den wieier, waarbij alle spierdeelen aan zulk eene vreeselijke overspanning zijn blootgesteld- niet alleen gemakkelijk hypertrophic (bovenmatige vergrooting) van die spieren en het hart veroor zaakt, maar tevens tot de meest verschillende hartziekten, die er het gevolg van zijn, aanlei ding kan geven. Ook aneurysmen of ziekelijke verwijding der slagaderen behoort in zulke ge vallen niet tot de zeldzaamheden.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2