1.LASPH0T0GRAPHIEEN. ADVERT ENTIEN. Reisdekens KMST-TEITQÖNSTELLmG LEIDSCHE BROODFABRIEK. STOOMBOOT »LISSE." trent luidt ongeveer aldus: Uit de zaak der jonge Frankt'orters, die in Zwitserland burgerrecht ver worven hebben en nu uit Frankfort zijn verbannen, is het gebleken dat in alle 26 gevallen, waarover bij den bondsraad bezwaren zijn ingebracht, met uitzondering van éen enkel, het niet de ouders zijn, die met hunne kinderen het oude vaderland den rug willen keeren, omdat het zijne onaf hankelijkheid heeft verloren; maar dat deze ouders volstrekt geene stappen gedaan hebben om zelve hunnen toestand te veranderen en alleen het Zwit- sersche burgerrecht hebben gekocht voor hunne zonen van 5 tot 17 jaar, bij welke van eene politieke overtuiging wel geen sprake kan zijn; het is dus klaarblijkelijk slechts daarom te doen om zon der eenig politieke bedoelingen de voordeelen te bewaren, die het verblijf in Frankfort verschaf fen, en daartegen de nadeelen van te ontgaan( die met hel bezit van het Pruisische burgerrecht gelijk van elk ander verbonden zijn. Buitendien is aan de bedoelde personen het ontslag als Prui sische onderdanen uitdrukkelijk gegeven, met het doel om uaar Zwitserland te verhuizen. De ontslagenen, of liever hunne ouders wisten alzoo, dat zij hunne vroeger burgerrechten en plichten in de ondersteking dat zij factisch het land zou den verlaten, hadden verloren. Zij moesten de mogelijkheid vooruitzien, dat Pruisen er op staan zou, dat deze onderstelling werkelijkheid zou worden. Pruisen nu heeft van de rechten, die elke staat, hetzij volgens verdrag, hetzij volgens de algemeene volkenrechtelijke be ginselen, om aan vreemden het verblijf te ontzeg gen, gebruik gemaakt, en wel op zulk een wijze, dat de bondsraad daarin geene aanleiding tot reclame vindt. De raad heeft daarom besloten om de verzoeken van de hand te wijzen, en alleen voor éen familie, wier hoofd voor zich en al de zijnen het ontslag heeft genomen, om intrekking van het verbanningsbevel bij de Pruisische regee ring aan te vragen. Iu in 'liit'-. Terwijl vorst Karei van Rumenië zijne familie bezoekt en aan zijn minister de bittere klachten heeft opgezonden, door den hoogen Israëlielischen waavdigheidsbekleeder van Oostenrijk hem te Weenen overhandigd, heeft opnieuw een erger lijk schandaal van dien aard te Jassy plaats gehad. De Neue Freie Presse deelt hieromtrent de na volgende bijzonderheden mede: Den 2S»ten Sep tember waren eene menigte Israëlieten bijeen in den zoogenaamden Primaria-tuin te Jassy, waar zij den laatsten avond van het loofhuttenfeest vierden, toen een hoop jonge Rumeniërs, meestal leerlingen van het hooge gymnasium (studenten), op hen aanvielenzij hadden zich van te voren met stokken en soortgelijke geïmproviseerde wapenen voorzien en hieuwen rechts en links op de verzamel den in. De Israëlieten riepen om hulp en wendden zich daartoe tot de zoogenaamde veiligheids-wacht, maar het was de stem des roependen in [de woestijn. Eenige Israëlietische jongelieden wisten het huis van den prefect te bereiken, die zich terstond naar de plaats der bijeenkomst begaf, doch bij zijne aankomst de aanvallers reeds naar alle richtingen verspreid vond. De beambten der openbare veiligheid kregen eene vermaning om in het vervolg wat beter op te letten, eu hier mede liep het af. X) ui 1 Sülila u<l. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft met 204- van de 214 stemmen tot president geko zen den heer Von Forckenbeck, tot eersten vice- president met 184 van de 210 stemmen den heer Von Küller, en tot tweeden vice-president den heer Von Benningsen. Engeland. Op het congres voor sociale wetenschappen heeft de heer Brandon zijn plan van een uniform spoorwegtarief ontwikkeld. (Dit plan is voor eenige maanden door den heer P. N. Muller in de Econo mist toegelicht.) Hij wil dat dathet geheele spoorweg net aan de regeering worde overgedragen en dat men, onverschillig of men 1 of 150 mijlen allegt, 1 shilling voor de eerste, 6 pennies voor de tweede en 3 pennies voor de derde klasse zal betalen. Brandon schat de vermeerdering der passagiers in het eerste jaar op het zesvoudige van het tegenwoordige reizende personeel, en meent dat de staat, na aftrek der kosten, een zeer belang rijke winst hierdoor zal maken. De Times deelt mede, dat volgens een overal verspreid gerucht in Australië een diamant is gevonden, welke drie kwart pond weegt en min stens 20 millioen pd. st. waard moet zijn. De steen is zoo groot als een bijzonder groote citroen, doch ofschoon er niet de minste twijfel bestaat, dat werkelijk een steen van deze grootte gevonden is, twijfelt de Times zeer of deze steen, welke door een gewapend escorte naar Sydney gebracht is een diamant en niet een witte of gele saffier, of misschien een stuk kwarts is. Naar de Times be weert, zou niemand een diamant van 900 karaat wegens het toenemen van de waarde der dia manten naar gelang van hunne grootte, kunnen betalen. Fraukrjjk. Naar men zegt is aan de directie der genie een crediet van twee millioen toegestaan ten behoeve van de vestingwerken van Myon. Dinsdag heeft de keizer een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van kunst en nijverheid Z. M. moet zich zeer getroffen hebben gevoeld over de weinige hartelijkheid, waarmede hij van den kant van het publiek werd ontvangen. De keizer heeft prins Karei van Bumenië ten gehoore ontvangen, en wel in diens hoedanigheid van soeverein vorst, door het algemeen stemrecht gekozen, en wiens erfelijke waardigheid gewaar borgd is door de internatisnale tractaten, iets wat bij den Khedive van Egypte niet het geval is, maar prins Karei ontslaat van het toezicht van den Turkschen gezanten. Marktberichten. Amstbkdam, S Oct. Raapolie op zes weken 41 U> vliegend 40%, Mei 4254, Sept. Oct. 39, 3954, Nov. 4054, 40, Dec. 41, 4054; Lijnolie op zes weken 33H, vliegend 3254, Maart, April, Mei 33, Nov. Dec. 3254; Hennepobe op zes weken 3654, vliegend 35; Raapkoeken 1000 st. 96 a 100; Lijnkoeken 100 st. 1154 a 15; Rogge c. z./k. N. Pruis. 212, Galatz 213, Taganrog 198 2 lager), Peterb. 205; Tarwe B. Poolsche f350. Kerkelijk: IVieuws. Nederl. Hervormde Kerk. Beroepen: Te St.-PhilipslandJ. H.Muhring te Wilnis; te Herkingen: W. H. Luttenberg te Voorhout; te Doesburg: G. J. v. d. Flier te Eern- nes-Binnen; te Harderwijk: IV. Kraijenbelt te Ede; te 's-GravesandeN. 1. H. Uudegeest te Maurik; te Leiderdorp: E. A. Lasonder te Ber- kel eu Rodenrijs; te Heerjansdam: A. J. Kan te N.- en St.-Joostland; te Hagestein: H. Van de Hagt te Westbroek; te Ankeveen: H. A. E. Hei- necken, cand.; te ErmeloJ. Kraijenbelt te Heemstede; te HoogebeintumF. Folpmers te Opperdoes; te Edam: J. Wiarda te O.- en W.- Blokker; te Arnemuiden: L. Kan de Beer te Vrouwepolder; te SchalzumTammo Tammerus Heringa te Waal en Koog op Tesselte Niehove: Tj. Cannegieter, cand.; te Tjamsweer: J. H. Guldenarm te Oosthemte Klundert: G. A. Ra demaker te Sneek. Bedankt: naar Leimuiden: door J. E. Steen bakker Morilyon Loysen te Overschie; naar Hoe velaken: door J. Kraijenbelt te Heemstede; naar Scheveningendoor N. Warmolts te Ee; naar Paezens: door C. Bösker te Aalsum; naar Uit wijk: door C. L. D. Van Coeverden Adriani te Benthuizen. Aangenomen: te Dubbeldamdoor J. G. Noo- men te Austerlitz; te Noorden: door E. W. Hei- neckente Vierlingsbeekdoor G. L. Krol te Dieden. Eervol ontslagen: A. C. Duker te Geer vliet; M. A. G. Vorstman te Gouda. Benoemd: tot Quaestor-generaal der synode, J. R. Scholten te Amsterdam. Christelijk Gerep. Kerk. Beroepen: te Oldekerk: J. F. Ten Hoor te Ferwerd; te AlblasserdamBeijer te Leeuwar den; te Maassluis: J. II. Schoenmakers te Pernis. Bedankt: naar Sappemeerdoor L. J. Hulst te Stadskanaal; naar Zwartsluis: door J. 11. Schoenmaker te Pernis; naar New-York: door Van der Valk te Rotterdamnaar Schiedamdoor W. G. Smitt te 's-Gravenhage. Aangenomen: te Delft: door Van der Valk te Rotterdam; te Vroomshoop: door J. H. Bril man te Rijsen. Doopsgezinde Kerk. Aangenomen: te Groningen: door J. Van Gilse te Zaandam. Eervol ontslagen: S. Gorter te Wormer- veer. TELEGBAJMMEN. Venetië, 7 October. De keizerin van Frankrijk is vertrokken. Madild, 7 October. De troepen rukken op naar La Carolina, alwaar de republikeinen zich tot een krachtigen tegenstand gereed maken en barrica den opwerpen. De staat van beleg is geproclameerd in Cata- lonië, Arragon, Nieuw Kasti'ië, Andalusië, Va lencia en Corunna. De politie te Madrid neemt maatregelen van voorzorg tegen plundering en oproer. De revolutionnaire benden onderwerpen zich allerwege. De bende onder bevel van den afgevaardigde Noguero heeft zich mede onder worpen. De vrijwilligers zijn in alle voorname steden, behalve in Madrid, ontwapend, of hebben den wensch aan den dag gelegd, de orde te hand haven. Geen enkele republikein woont de zitting der Cortes meer bij. De Cortes heeft het ontwerp van wet aange nomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt, afgevaardigden naar de provinciën te zenden, met de ollicieele missie de orde te helpen her stellen. Alle clubs in Madrid en in de provincie zijn gesloten. Berlin, 8 October. Het door den minister in het Huis van Afgevaardigden overgelegde budget wijst aan een ontvangst van 164,311,575 thaler en een uitgave van 164,072,575 thaler. De buiten gewone uitgaven bedragen 5,638,700, zoodat het deficit beloopt 5,400,000 thaler. Weenen, 8 October. De avondbladen melden als zeker dat de keizer den sultan een tegenbe zoek te Konstantinopel zal brengen en de ope ning van het Suez-kanaal zal bijwonen. Parijs, S October. In het departement van Aveyron hebben vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De arbeiders van de Compagnie Orléans hebben het werk gestaakt, den onder prefect gewond en hun chef willen verdrinken. De troepen hebben gebruik van de wapenen ge maakt. Er zijn tien dooden en verscheidene ge kwetsten. Gemeenteraad. Iu de openbare Raadsvergadering te Aarlander- Tccn, gehouden op Woensdag den Gden October 1SG9, werden successievelijk de navolgende zaken behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stukken. 2°. "Wijziging der politic-verordening op de be graafplaatsen en het begraven van lijken, vastgesteld den 20stea Augustus jl., tegen welke verordening bij Gedeputeerde Staten bedenkingen waren gerezen. 3°. Vastgesteld een reglement op de plaatselijke politie. 4°. Voor kennisgeving aangenomen een door het Burgerlijk Armbestuur aldaar vastgesteld huishoude lijk reglement met instructie voor den Secretaris- Penningmeester. 5°. Benoemd tot Secretaris-Penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur de heer C. Saton. 6°. Mededeeling van den staat der gemeentekas over het laatste kwartaal, waaruit blijkt dat do ontvanger in kas heeft f 2418.97s. 7°. Aangehouden een voorstel van don voorzitter tot het nemen van een proef met het daarstellen van twee openbare pompen naar het Nortonsche stelsel. LAATSTE I3ERICHTERS. Leiden, 9 Oct. Hedenochtend is per extra spoor trein van 's-Hage alhier aangekomen eene bat terij veld-artillerie, tot het doen van gecombi neerde manoeuvres. Hedenmiddag is de batterij weder vertrokken. Het inladen der paarden stuk ken enz. geschiedde in nauwelijks 15 minuten. 's-Hage, 9 October. De thans opnieuw aange boden ontwerpen van een nieuw wetboek van strafvordering bevatten slechts eene enkele afwij king van die, welke op IS Sept. 1867, voor de vijfde maal aan de Kamer werden voorgelegd. In titel III art. 2 en 4 is de oorspronkelijke tekst her steld door aan de betrekking van'rechter-com- missaris het karakter te laten eener bloot tijde lijke commissie en de keuze van rechter-commis- sarissen weder op te dragen aan de gerechtshoven. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland- heeft heden uitspraak gedaan in het appèl van J. A. De la Vieter en den officier van justitie tegen het bekende vonnis der arrondissements rechtbank alhier. Het hof heeft de wederzijdsche ingestelde ap- pellen te niet gedaan en op grond van veranderde motieven en qualificatie ook liet vonnis der recht bank vernietigd. Opnieuw recht doende heeft het hof: a den beklaagde J. A. De la Vieter schuldig verklaard aan het wanbedrijf van het als drukker ver spreiden van een geschrift waarvan de schrijver niet bekend of aangewezen is, en dat beleedigende uitdrukkingen en, eene aangeduide ondeugd inhield, veroordeeld in een geldboete van f 100 en de kosten van het geding of subsidiair 14 da gen gevangenisstraf. Wijders rechtdoende op de vordering der ge voegde partijen, b. de vordering van A. L. H. Ising onbewezen verklaard en den appellant te dien aanzien vrijgesproken: de kosten te dragen door den staat; c. den lieer Ising zijne vordering als civiele partij hieromtrent ontzegd en hem in de kosten van het rechtsgeding door zijne voeging veroorzaakt veroordeeldd. beslist dat het artikel in het n°- 45 van het Dagblad van Zuid-Holland van 23 Februari 1869, honend en beleedigend is voor den heer J. C. Van Lier; e. den geïntimeerde gemachtigd een extract van 's Hols veroordeelend arrest te doen aanplakken aan den ingang van het rechtsgebouw en aan het raadhuis; en f. den appellant veroordeeld om tot herstel vau eer en goeden naam den heer J. C. Van Lier te betalen eene som van f 150, en in de kosten van het rechtsgeding door de voeging van den heer Van Lier veroorzaakt. Gisteren nacht is bij een boer te Rijswijk een diefstal gepleegd, zoo brutaal als nog zelden plaats vond. De dief heeft zich een weg weten te verschaffen in de slaapkamer, alwaar man en vrouw te rusten lagen. In die slaapkamer bevond zich eene geslotene secretaire, doch de dief had de bijzondere vermetelheid de sleutel uit een vrouwenzak, die zich op de bedplank bevond, te nemen en zoodoende uit de secretaire eene som van 700 te ontvreemden. De dief moet een en ander zoo behendig hebben ten uitvoer ge bracht, dat noch man noch vrouw in de slaap werden gestoord. De dader is men nog niet op het spoor, ofschoon de politie een ijverig onderzoek instelt. HUWELIJKEN, GEBOORTES EN STERFGEVALLEN Burgerlijke Stand van Aarlanderveen. Oct. ondertrouwd. 1. M. H. Bessem jm. en C. M. Meyur jd, Oct. GEHUWD. 8. P. Van Amsterdam jm. en II. M. Vrocyenitijn jd. 8. S. Van Klaveren jm. en C. Vau der Wagt jd. Sept. 28. 30. Oct. 2. 2. 7. Sept. 28. Oct. 8. Oct. 6. 6. 7. 7. 7. 7. 7. 7. 7. 7. 7. 7. 7. 7. 7. 7. Oct. 8. 5. 5. 5. bevallen. Cornelia Jansen, gob. Kok, Z. M. F. Van Kempen, gcb. Kempen, Z. levenloos. Francina Van. der Hidde, geb. Ktood, Z. Elisabeth Van Dam, geb. SnellemnD, D. levenloos. Anna Van der Bijl, geb. Van der Werf, D. overleden. Jausje Van Leeuwen, geb. Van Barelen, 48 j. Jannigje De Jong, geb. Goedhart, 29 j. Uit de verschillende Dagbladen. gehuwd. C. A. B. D. Rijk en J. J. Swaan. Breda. E. Brandcs Sz. en R. Herschel. Amersfoort. W. Schut en P. D. Van Wijnguardeu. Willemstad. J. C. Van Marken Jr. en A. W. J. Matthes. Amsteadam. H. A. Claascn en M. E. Punt., Amsterdam. W. Ilartog en A. E. Keiler. Rotterdam. B. Laming en A. Turing. Rotterdam. B. Klunno en A. A. D. Dolk. Rotterdam. J. F. Brouwer en II. Vlierboom. Rotterdam. L. D. Lulz eu J. II. Vau Langeveld. Delft. J. W. Stuitjes cu M. E. De Vries. Amsterdam. P. D. Haan en W. Cristoffels. Arasterdam. M. A. Varlct en P. W. Maassen. Nijmegen. J. C. D. W. Homeijer en G. M. S. Mackeno. Amsterdam* P. H. Juuglas en M. R. W. Van Brakcl. Nieuwer- Amstcl. R. Kerkhoven en J. Van Woudenberg. Naarden. bevallen. J. C. Hartkamp, geb. Boonzajer, D. Tiel. W. C. J. M. De Lange, geb. Van Schaik, Z. Delft. Th. hl. Vau Beek, geb. Hulstkamp, Z. Amersfoort. L. Pcnaat, gcb. Triebart, D. Deventer. A. J. Wijtema,] geb. Van Loon, Z. Appingcdam. Bcntinck van Schoonbeten, geb. Bentinck tot Nijenhuii, Z. Zwolle. K. Slot, gcb. Blom, D. Meppel. G. C. M. Jaski, geb. Van den Dongen, Z. Amsterdam. A. hl. S. Schiebaan, geb. Van den Engb, D.Hillcgersberg. overleden. Haages, k. 9 w. Amsterdam. J. S. Hallungius, M. 44 j. Steenbergen. F. H. De Voogd van der Straateu, D. 15 j. Puttershoek. B. A. Van Oosterbrogge, D. 6 m. Zwartewaal. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 n. 8 u. 10 u. 59° 56° 54° 54.° 57° 59° 59° Vrijdag Zaterd. Wind: Vrijdag 's midd. 5 uren W. Tegen P°. November worden gevraagd: Een (linke WERKMEI» van goede getuigschriften voorzien, alsmede IEMAND om eenige uren daags de Keukenmeid in hare werkzaamheden behulp zaam te zijn. Franco brieven onder lett. P. Bureau van dit Blad. Hoogstraat, Wijlt 7, K°. 3, heeft de eer de ontvangst te berigten van een rijk assortiment in alle kleuren en kwaliteit. van Terugkomende op onze voorloopige Aankondi ging van Woensdag 29 Sept., hebben wij de eer te berigten dat bovengenoemde TENTOON STELLING wegens verlengiDg der Internatio nale Tentoonstelling, eerst tegen 20 October in het gebouw tot Nut van 't Algemeen zal geopend worden. FOERSTER ENGELMANN. Amstkrdam, 6 Oct. 1869. Van af Zondag-avond 10 Oktober 1869, na zeven uur, zijn de prijzen van het brood als volgt: Gebuild Brood50 Lood f 0.09 Idem 100 v 0.19 Ongebulld Brood50 r/ 0.07 Idem 100 n 0.14 Gewoon Roggebrood150 f/ 0.16 Zoet Roggebrood 100 f/ 0.18 idem 150 ff 0.19% Krentenbrood50 0.11 Idem 100 u u 0.22 Kadetjes en Krentenbroodjes per stuk 0.02 Tarwc-bloem per pakje 50 Lood u 0.11% De Directeur, G. J. DE CASPARIS. Dingsdag, Woensdag en Donderdag aanstaande geen «llenst, O. en S. VAN WA VEREN.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3