Een uit Cairo ontvangen brief meldt, dat de Khédive al de voor reizigers beschikbare appar tementen heeft afgehuurd voor G5 fr. per dag en al de rijtuigen voor 100 fr. per dag, voor den tijd dat zijne gasten zich in genoemde stad zul len bevinden. AC.) Voor Engelsche rekering is concessie aange vraagd voor het maken eener haven op deZuid- Hollandsche kust nabij den meuwen Maasmond, welke door spoorwegen, aan de eene zijde langs de Maas met Rotterdam, aan de andere zijde achterlangs Monster en Loosduinen met Scheve- ningen ;n verband zal gebracht worden. De laatste tak zei wellicht worden verlengd tot aan het nieuwe Rijnspoorwegstation te 's-Hege. Wij behoeven er onze Siadgenooten niet uit drukkelijk op te wijzen van hoeveel beteekenis deze onderneming voor Scheveningen is. Een ge- heele verplaatsing, der visscherij kan hiervan het gevolg zijn, en de kans om ooit een zeehaven te Scheveningen te bezitten wordt daardoor zoo niet geheel weggenomen, althans minder dan ze ooit geweest is. (Vaderl.) Indv Staats-Courant van heden wordt medegedeeld, dat door het Pruisische centraal comité, van het „Roode Kruis" de volgende prijsvraag is u:tge- schreven „Ouder welke omstandigheden, op we'ke wijze en met welken uitslag heeft tot nu toe, bij een zee-oorlog, de menschlievendheid van bijzondere personen pogingen aangewend om schipbreuke lingen te redden en de gekwetsten en zieken van de strijdende vloten te verzorgen? i/Onder welke voorwaarden zullen de. hulpver- eenigingen die taak kunnen ondernemen en tot hoe verre zullen zij haar kuunen uitstrekken, om daarvan goede uitkomsten te mogen verwachten? /,Welke voorbereidende maatregelen zijn in vredestijd wenschelijk, oin uitkomsten te verkrij gen, die voldoen aan de eischen der menschlie vendheid? //Zoude wellicht het doel, dat men zich voor stelt, spoediger en zekerder bereikt worden, in dien de gevestigde hulpvereenigingen, die geroe pen zijn om in oorlogstijd den geneeskundigen dienst der legers bij te staan, in overleg traden en in gemeenschap handelden met de reeds be staande maatschappijen tot redding van schip breukelingen Deze vraagpunten wenscht het comité beant woord te zien; het verlangt dat de schrijver acht sla op de ervaring iu de zee-oorlogen verkregen, en tevens op de denkbeelden ontwikkeld in de zitting der internationale conferentie te Berlijn van 23 April 1S69, waarvan het proces-verbaal aan een ieder, die voornemens is de prijsvraag te beantwoorden, zal medegedeeld worden. De verhandelingen in het Duitsch, Fransch of Engelsch geschreven, behooren uiterlijk den lato>- Mei 1S70 aan het Pruisische centraal-comité in gezonden te worden. De prijs zal bestaan uit honderd Friediichs d'or. Met den aanvang van het jaar 1870 zullen bij de stenographische inrichting ten dienste van de beide Kamers der Staten-Generaal, na verge lijkend examen, éene, wellicht twee kweekelings- plaatsen worden vervuld. Alleen zij, die genoeg zame kennis van de Nederlandsche, Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen, alsmede van beginselen van staatsrecht, staathuishoudkunde, algemeene en vaderlandsche geschiedenis bezit ten, kuunen in aanmerking komen. Voor doc toren in rechten en letteren en voor hen, die in het bezit zijn van het diploma, naar aanleiding van art. 57 der wet op het middelbaar onder wijs verkregen is, het vergelijkend examen van beperkten aard. Degenen, die naar de genoemde betrekk;ng wenschen te dingen, worden uitge- noodigd zich schriftelijk aan de gemengde com missie voor de stenographie uit de beide Kamers der Staten-Generaal te wenden. Hunne verzoek schriften moeten geadresseerd worden aan den griffier der Tweede Kamer. Z. M. heeft benoemd tot notaris in het arron dissement Hoorn, standpl. Terschelling, S. Brons Holdingh, caud.-not te Hoorn. De kol. der inf. van het leger in Ned. Indië G. M. Verspijck, Z. M. adj. iu buit. dienst, met verlof hier te laude aanwezig, is benoemd tot generaal-majoor bij dat leger. Warmond, 7 October. Heden had allv.er de aan gekondigde harddraverij plaats. Des voormiddags voor paarden uit deze gemeente werd de prijs, bestaande in een fraaie pendule, behaald door het paard bereden door C. Van Steen, en de premie bestaande in een fraai hoofdstel door het paard van Van Rijn. Een der ingezetenen bet daarop door de paarden, die van de baan gere den waren, nog draven om een paar zilveren kandelaars en een dito peper- en zoutstel. Deze werden behaald door de paarden van v. d. Voort en v. d. Zon. Des namiddags door paarden «van zessen" klaar, werd gereden om een zilveren theeketel en dito fruitschaal. Prijs en premie werden behaald door de beide paarden bereden door den heer J. De Boer, Haarlem, 7 October. Ook hier ter stede heeft zich een comité gevormd tot behartiging der zaak eener directe verbinding van Nederland met Ame rika door eene trans-atlantische stoomvaart. Tot leden van dat comité zijn door de Kamer van koophandel en fabrieken alhier benoemdde hec- ren Jhr. L. J. Quarles van Ufford, president der genoemde Kamer; A. L. Dyserinck, vice-president dier Kamer en koopmanMr. E. A. Jordens, bur gemeester dezer gemeente; L. P. Zocher, architect en lid van genoemde Kamer, en W. C. De Wet- stein Pfister, assuradeur, allen te Haarlem woon achtig. Utrecht, 7 October. Heden hebben de eerste groote manoeuvres in het kamp bij Zeist plaats gehad, waarvan de 7de en 8ate regimenten infante rie en de veld-artillerie uit de garnizoenen Utrecht en Woerden hebben deelgenomen, onder kom- mando van den kolonel Schünstedt. De ver onderstelling was, dat de centraalspoor langs den Amersfoortschen weg door den vijand zou wor den ingenomen, na het dorp Leusden bezet te hebben. De troepen hebben een l'erme les gehad, en zich goed van hunne taak gekweten. Zaterdag, Maandag en Woensdag zullen weder om, en wel op andere punten in deze provincie, groote manoeuvres plaats hebben. Ambt-Vollenhoven, 5 Oct. Bij gunstig weder ziet men dezer dagen soms tal van schuitjes in de wijden of meren in onzen omtrek op eenig punt post vatten en geruimen tijd vertoeven. Deze schuitjes worden gebezigd tot het uitwin den van 't zoogenaamde „kienhout" uit den bodem der meren. Vooral wanneer er stormen gewoed hebben, wordt dit hout met succes gezocht. Dan toch worden rietkraggen van hunne ligplaats gestuwd en de boomstammen, die er onder be dolven liggen, kunnen hoewel met groote moeite en geen gering levensgevaar, losgewrongen en opgevischt worden. Dat hout levert een uitmun tende brandstof en in menig arbeidersgezin is het heldere licht, door het brandende ;/kienhout" in het woonvertrek verspreid, voldoende om er het avondwerk, als: het breien van fu'ken, het spinnen enz. bij te verrichten. Berg-Ambacht, 7 October. Op den 6de" October werd te Stolwijk de eerste gewone najaars-bees- tenmarkt gehouden. Niettegenstaande in vele stre ken de tongblaar heerscht, waren er zeer vele runderen aanwezig, die tot hooge prijzen ver kocht werden. Het aantal kooplieden was bijzon der groot. Leeuwarden, 5 October. Aan de oproeping van Friesche rederijkerskamers is een gunstig gehoor verleend; op de vergadering van Zondag den 3dol> October waren 13 kamers vertegenwoordigd, die de conceptwet behandeld en vastgesteld hebben. Zoo is er dan een Friesch verbond ontstaan, dat door samenwerking veel bijdragen kan tot betere beoefening der welsprekendheid en tot meerdere bevordering van letterkundige kenn's en smaak, zoo bij de leden zelve als bij anderen die hunne bijeenkomsten bijwonen. Als voorzittende kamer is voor 't eerste jaar gekozen de kamer //van Halmael" te Leeuwar den, terwijl aan een hoofdbestuur, door deze ka mer uit hare werkende leden te kiezen, vier le den als raden zullen worden toegevoegd, te kie zen door en uit de kamers //Apollo" te Harlin- gen, ,/Entre-Nous" te Drachten, //Gijsbert Japicx" te Bolsward, „Uitspanning door Inspanning" te IJlst. Heerenveen, 3 October. Vrijdag jl. is de roomsch- katholieke school alhier feestelijk geopeud. Niet alle leerlingen van R.-K. ouders hebben de open bare school verlaten, zoodat omtrent de noodza kelijkheid van het sectarisch onderwijs, ook bij de roomsch katholieken, nog al versclr' van ge voelen schijnt te bestaan. Groningen, 5 October. Er worden hier ijverige pogingen iu het werk gesteld tot het oprichten eener volkszangschool, met het doel om minvermo genden, die aanleg voor muziek hebben, voort te helpen. Reeds heeft zich een commissie ge vormd, die, naar wij vernemen, spoedig hare werkzaamheden zal beginnen. Ooststellingwerf, 3 October. Op veld en akker heerscht thans eene buitengewone bedrijvigheid. Het boekweit-dorschen en aavdappelen-rooien geven veler handen werk. Treurig is het, dat zoovele kindereo aan het onderwijs worden ont trokken, ten einde bij den veldarbeid behulp zaam te zijn. Enkele scholen leveren dan ook een treurigen aanb,;k op. Steller dezes bezocht gepas seerde week eene school, welke verledeu winter 70 leerl'ngen telde, en waar nu slechts 17 aan wezig waren. De onderwijzer verzekerde mij, dat zelfs enkele k'oderen van 5 en 6 jaar de school verzuimden, om bij het inoogsten der boek weit behulpzaam te zijn. Jammerlijke toestand voorzeker 1 Och! dat er toch eindelijk eens af doende maatregelen worden genomen, om het schoolverzuim, dat als een vreeseüjke kanker aan het ouderwijs knaagt, voor goed weg te ne men. 't Eenige middel daartoe is o. i. verplich tend onderwijs. Ncmansdorf, 7 October. In deze streek is men thans druk bezig met het delven van aardappe len, die, zooals bekend is, hier in groote hoeveel heid geteeld worden. Met de opbrengst is het over't algemeen bedroevend gesteld. Van de meeste stukken is zij ver beneden 't middelmatige. De qualiteit is over 't geheel goed. Daar er nog geen gescheept zijn, zijn er nog geen prijzen bekend. 's-Bosch, 8 October. Den 15den dezer zal de al hier gestationneerde -ld" kompagnie van het l"e bat. 5do reg. infanterie, ouder bevel van den kapitein J. R. De Plonnies van Heusden vertrekken om met de reeds aldaar gevestigde 5de kompagnie van het 3d' bat. van gemeld regiment garnizoen te houden. Roermond, 6 October. Hedenmorgen omstreeks halftwaalf ontstond alhier brand in de herberg van zekere van A. door spoedig aangebrachte hulp mocht het gelukken den brand na verloop van ruim 1 uur meester te worden, en is de schade aangebracht door het vuur betrekkelijk weinig, vermits de brand zich slechts heeft be paald tot eene schuur en een gedeelte van het achterhuis. Het spoedig blusschen van den brand wordt grootendeels toegeschreven aan de ver menging van het water met bluschpoeder van den heer Saes, hetgeen getoond heeft volkomen aan het doel te beantwoorden, vooral als men in aanmerking neemt, dat eerst na het uitdooven van den brand, ruim 154 uur na den aanvang, genoegzaam water kon worden aangevoerd. Gemengde Berichten. Een oude, doove dame reisde te Parijs met den omnibus en vroeg aan den conducteur om eenige inlichtingen. Deze antwoordde haar verscheidene malen, maar kon zich niet verstaanbaar maken. In 't eind haalde de dame met groote deftigheid een oorschelp voor den dag, bracht het eene einde bij haar oor en hield het andere den conducteur toe. Deze echter, die nog nooit zulk een toestel gezien had, en er dus'natuurlijk het gebruik niet van kende, leide er tot groot vermaak van allen die in den omnibus zaten het oog aan. De dame heeft nog de gevraagde inlichtingen niet ontvangen. Graaf Hompesch, die te Brunn bij de wedren nen zooveel beweging heeft veroorzaakt door zijn aanslag op het leven van den heer Müller, houdt het publiek in Oostenrijk nog altijd bezig. Even als in Frankrijk met den moord bij Pantin, wor den de staatkundige quaesties er bijna door ver geten. Men schildert den graaf als een zeer onbe leefd mensch, die meermalen, zonder de wetten der wellevendheid als adellijk heer in acht te nemen, zich aan zijn grillen overgeeft. Zoo was hij in 1S66 genoodzaakt eenige Pruisische officie ren bij zich aan tafel te zien; om zijn minach ting voor die heeren aau den dag te leggen, ging hij met zijn beenen op tafel liggen, en mevrouw Hompesch had alle moeite om dadelijkheden tus- schen de heeren te voorkomen. De heer Müller lijdt nog altijd aan de gevolgen van 's graven woestheid; levensgevaar bestaat er wel niet, maar de kogel kan niet uitgehaald worden, en zal moe ten uitzweren. De volgende Heffende omzetting van het „Gau- deamus" is bij gelegenheid van het philologeti- congres te Kiel door de geleerden op het gast maal gezongen geworden: Gaudeamus igitur, Ki'iae dura suraus I Cismoenan', Traü«moeuari Venimus, ubi OccaD' Spirat Dobia furaus. Floreat Germania Viribus unitis I Salns ejus summa lex, Nostcr dux G uil iel rans rei Hosiibus iuvitis. Vivat ter! Pracsidium Nostrum est et decus, Laudant boni Te, laudabunt, Et ioaoiter vexabmt Sentientca sccua. Vireat Bismarckius, Crescat vigilando I Dcspicit hurailia, Conterit reptilïa Acriter vcuando. Eccc noatroa praesides. Quis ornare nolit Cousulit Ribbcckius, Regit Forchhamraeriut, Qui Neptunum colit. In Engeland is een moord gepleegd, welke bijna evenzeer de aandacht trekt als het Pantin-bloed bad in Frankrijk. Een man genaamd Hinson, heeft eene vrouw en een man, op wien hij ja- loersch was, tezamen vermoord. De vrouw schoot hij dood en vermorzelde haar het hoofd met de kolf van zijn geweer, dat door den slag gebro ken werd. Alleen met den loop van het geweer gewapend, liep hij door de verschrikte menigte heen, welke de misdaad aanschouwde, ging naar het huis van den man op wien hij jaloersch was, en hem in den tuin vindende wierp hij hem op den grond en sloeg hem dood met den loop. Hierop ging hij terug naar zijn eerste slachtoffer wier kleederen door de prop van het geweer in brand waren geraakt. Hij bluschte de vlam men en werd daarin geholpen door twee politie agenten, die hem vervolgens gevangen namen. De Daily News en Pall Mall Gazette smeeken de. Engelsche dagbladpers, zich te laten waarschu wen door het afschrikwekkende voorbeeld der Fransche bladen en geen voedsel te geven aan de ziekelijke liefde voor beschrijvingen van gru-l weleu en moorden. De naam der vrouw, welke „Death" heette, zou I anders een fraai onderwerp geweest zijn voor" dagbladen, die het voorbeeld van het Petit Journalf wenschen te volgen. K-eclitspraalr. Iu de zaak der horloges, welke wij in ons n°. van Dinsdag Jl. mededeelden, heeft de recht bank uitspraak gedaan, doch in anderen zin dan, de officier had gerequireerd. Wij zullen de zaak; niet meer ophalen; men zal zich herinneren dat de officier voor de verduistering van een der horlogekasten had gerequireerd ontslag van rechts vervolging, omdat de beklaagde dat horloge niet had ontvangen voor een betaald wordenden ar beid, aangezien het eigenlijk slechts te doen was om nawerk behoorende tot een vorige reeds betaalde reparatie en de beklaagde voor dat nawerk, zooals gebruikelijk, geen loon zou vragen. De rechtbank nu besliste anders. Zij nam aan dat het niet juist was gebleken of die tweede reparatie was nawerk, dan wel herstel van een nieuw aangekomen schade, waarvoor natuurlijk loon zou berekend worden, tenzij de beklaagde daarvan bij wijze van schenking afstand mocht hebben gedaan, hetgeen echter niet had plaats gehad. Doch, ging de rechtbank voort, dat doel niets ter zake, want in beide gevallen heeft men met betaald wordenden arbeid te doen. In hel laatste geval lijdt dat natuurlijk geen twijfel, doch in het eerste maakte het nawerk dan toch een deel uit van de voorafgaande, reparatie; voor die voorafgaande reparatie was geld betaald, hel nawerk was dus een deel van een betaald wor denden arbeid, derhalve zelf ook een betaald wor dende arbeid, en zoo moest in ieder geval de| veroordeeliug van den beklaagde ook naar hei tweede feit volgen. Behoudens allen eerbied hebben wij tegen deze logica der rechtbank ernstige bedenkingen en scha ren wij ons zonder aarzelen aan de zijde van he Openbaar Ministerie. Men zegt nawerk is eer deel van de voorafgaande reparatie, het geheel is betaald wordende arbeid, dus ook het deel, het horloge is ter hand gesteld voor nawerk, ergo Doch men houde vooreerst dit in hel oog, dat het horloge tweemaal is ter hand gesteld (nemis) en dat elke terhandstelling op zich zeil moet worden beschouwd. Natuurlijk; zoodra de eigenaar het horloge na de eerste reparatie had terugontvangen, had hij het weder in zijne macht en kon hij het al of niet opnieuw aan den horlogemaker toevertrouwen, zoodat er dus twee terhandstellingen zijn, die streng van elkaar, moeten worden onderscheiden. Die tweede ter handstelling nu geschiedde voor nawerk (ten min ste dit nemen wij als bewezen aan) en voor hel nawerk zou niet afzonderlijk betaald worden Kan men nu zeggendat nawerk was toch eei deel van de geheele reparatie. O. i. neen. He nawerk was een toevoegsel, een gevolg, gea deel. De vorige reparatie was geheel afgeloopei) en betaald; de betaling zou precies dezelfdi gebleven en met niets verminderd zijn, wan nee: de heer B. nooit om eenig nawerk gekomei was; dat nawerk kwam bij de berekening var het loon niet in aanmerking, want de horloge maker kon niet vooruit weten of en hoevee nawerk er noodig zou zijn. Nawerk moet d( werkman gratis leveren, omdat hij zijn eerste werk niet goed heeft gedaan; het is geen werï dat hem opgedragen wordt, maar dat wordt van hem gëeischt als vergoeding voor de schade die h. als werkmau, hoezeer dan ook door een bijzonde: geringe fout, heeft toegebracht. Wanneer een werk man het stuk teruggeeft, en het blijkt dat hij de reparatie nog niet geheel had volbracht, ja dat ontvangt hij het opnieuw voor betaald wor denden arbeid, want dan berekent hij voor dit voortgezette reparatie zijn loon. In ons geval it dat auders; nogtaus het eigenaardige is juist dat hij het gratis verrichten moet. Doch nu komt het er in dergelijke gevallet dan ook op aau, dat al deze omstandigheden it het proces bewezen worden. De rechtbank over woog, gelijk wij zeiden, dat het niet bleek het horloge overhandigd was voor nawerk da: wel voor herstelling van een nieuw aangekomei schade. Wanneer nu de rechtbank het stelsel vai den officier had gevolgd, dan had zij in ditgeva zelf moeten vrijspreken, omdat het niet bleek of e was betaald wordende dan wel niet betaal wordende arbeid, omdat dus een element va: het misdrijf niet bewezen was. Zoo kan dus art. IDS medebrengen óf dat ee| gevaarlijk burger van rechtsvervolging wortB ontslagen óf zelfs dat hij wordt vrijgesproken® wanneer het gesalarieerde van den arbeid zoo® zeer van kleinigheden afhangt, dat het niet I™ bewijzen is. BUITENL AND. Zwitserland. De bondsraad heeft Donderdag het verzoek j betreffende een interventie in de zaak der Frank forter uitbanning behandeld. Het rapport hierom®

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2