Op last van den minister van binnenlandsche zaken ziet thans het licht de eerste aflevering van het rapport der commissie belast met het onderzoek naar den toestand der kinderen in fa brieken arbeidende dat volgens besluit van den minister van binneulannsche zaken in vijf afle veringen het licht zal zien. Elke aflevering maakt een zelfstandig gedeelte van het geheel uit. De commissie heeft hare on derzoekingen in vier deelen gesplitst: 1°. Phy- sisch onderzoek; 2°. Onderzoek der militie-sta tistiek; 3°. Onderzoek der sterfte-statistiek4". Lokaal onderzoek. De reden waarom en de wijze waarop zij deze verschillende onderzoekingen heeft ingesteld wor den verklaard in het eindverslag. Dit stuk, hoe wel uit den aard der zaak het laatst bewerkt, gaat de overige afleveringen vooraf als zijnde op dit oogenblik van het meest onmiddellijk belang. In de volgende afleveringen komt de grondstof voor waaruit het eindverslag is opgemaakt. De vragen aan de commissie ter beantwoor ding gesteld zijn de volgende: 1°. Hoeveel kin deren en van welken leeftijd werken in de fa ken? 2d. Welk soort van arbeid wordt door hen verricht? 3°. Hoeveel uren daags werken zij? 4°. Voor welk loon? 5°. Welke is de invloed van dien arbeid op hunne lichamelijke-, zedelijke en geestontwikkeling Alle soorten van fabriek-arbeid te onderzoeken en alle fabriek-arbeiders - althans alle jeugdige - in deze soorten werkzaam, scheen der commissie een nutteloos werk. Daarom deed de commissie eene keuze uit de massa en stelde bij het onderzoek als hoofdver- eischte dat dit streng objectief moest zijn, want persoonlijke indrukken en individueele meenin gen te vernemen kon het doel niet wezen. De commissie verklaart, dat zij bij haar onder zoek vele teleurstellingen ondervond Wanneer zij mededeeling vroeg van de feiten, waaruit gebleken was dat de achterlijkheid der fabriekarbeiders uit het vroegtijdig werken in de fabriek voortvloeide, en dat dus door wettelijke bepalingen op dat vroegtijdig werken, die achter lijkheid zou kunnen weggenomen of althans ver beterd worden, ontving zij steeds een onbevre digend antwoord. Het bleef dus hare taak te onderzoeken, of inderdaad de. fabriekarbeid op jeugdigen leeftijd, de bewijsbare oorzaak der feitelijk gebleken ach terlijkheid is. Het onderzoek voor den lichamelijken toestand der arbeiders, werd van wege de commissie toe gepast op 18528 personen, als: in fabrieken 7223 in scholen 7615; in weeshuizen 2666; in andere klassen 994. Het voorname doel van dit vergelijkend onder zoek was, waarnemingen te verzamelen waaruit zou moeten blijken of in het algemeen, bij gelij ken leeftijd en gelijk geslacht, de fabriekarbeider al dan niet achterstaat bij andere arbeiders; of uit de door vier gegevens (lengte, gewigtadem vermogen en spierkracht) verkregen cijfers bleek, dat de fabriek zwakker en ongezonder maakt, althans dat in de fabriek de zwaksten en onge- zondsten gevonden worden. Het rapport behelst nu vervolgens een zoo beknopt mogelijk overzicht van de door het onder zoek verkregen resultaten. Eerste vraagUit de door de fabriekanten zeiven verstrekte opgaven, blijkt dat op een getal van 490 industriën, met een totaal van 32.053 werk zaam waren: van beneden de 6 jaren tot 14jaar, 2316 van het mannelijk en S00 van het vrouwe lijk geslacht. Totaal 3116, of 9.72 pCt. van het totaal arbeiders. Van de 7223 door de commissie onderzochte fabriekarbeiders waren 1451 van 614 jaar, zijnde 868 van het mannelijk en 583 van het vrouwelijk geslacht, of 20.093 pCt. van het totaal. De cijfers der kinderen begiunen het meest te stijgen tusschen de 9 en 10 tot het 13/14 jaar. Beneden de 9 was de percentage, bij de beide onderzoekingen, zeer gering, meerendeels be neden pCt. blopens de tweede vraag: de soort van den verrichten arbeid treedt het verslag in eene op gave loopende over de beetwortelfabrieken, de boekdrukkerijen, haardoekfabrieken, katoenl'abrie- ken, lijnbanen, papierfabrieken, pijpenfabrieken, sigaren- en tabaksfabrieken, steen- en pannebak kerijen, tapijt- watten- en wollenstoffen-fabrieken. Het spreekt van zelf, zegt de commissie, dat het werk dat aan de kinderen in de fabrieken wordt opgedragen zeer verschilt naarmate van den leeftijd, de krachten en de vatbaarheid van begrip en personen. Er bestaat dan ook dikwijls geen strenge afscheiding tusschen het werk waar aan een volwassen en dat waaraan een kind gezet wordt. De derde vraag: koevele uren werken zij dagelijks, was voor een bepaald antwoord niet veel vat baar omdat de verdeeling der werk- en schofturen bij de onderscheidene industriën zoozeer uit eenloopt. De vierde vraag was: voor welk loon arbei den zij? Op deze vraag kan de commissie geen bepaald en afdoend antwoord geven, en zij gelooft dat zulk een antwoord ook ntet te geven is. De op- teekening van het cijfer der loonen verschaft hierbij weinig of geen licht, vermits dat cijler geen standvastigen prijs van den arbeid uitdrukt. De hoogte en laagte der loonen toch regelen zich geenszins altoos naar de leeftijden. Het ge beurt dat volwassenen het werk van kinderen doen en in evenredigheid daarvan loon ontvan gen, terwijl een jongen voor een hoog loon man nenwerk verricht. Men heeft zich dus t. a. van het onderwerp der loonen tot enkele opteekenin- gen in de bezochte fabriken bepaald. De laatste vraag was: welke is de invloed van dien arbeid op hunne lichamelijke, zedelijke en geestes-ontwikkeling? Wordt vervolgd). Men deelt ons uit 's-Gravenhage mede, dat Prof. Van Oosterzee weder aangezocht is (en ook zou aangenomen hebben) om bij de feestelijke onthulling van het monument in het Willemspark te 's-Hage de feestrede te houden. Arnh. Cl.) Men bericht ons uit Groningen, dat het comité tot spoorwegaansluiting te Nieuweschans met Pruisen van de zijde der Pruisische regeering mededeelingen heeft ontvangen, die uitzicht ge ven op een gewenschten uitslag. Pruisenzou be reid zijn tot zeer belangrijke geldelijke onder steuning. (Hbl.) Gisterenavond werd den heer H. C. Rogge, voor malig leeraar aan het gymnasium alhier, dooi de drie hoogste klassen van het gymnasium een fraai geschenk als aandenken aangebodenbe staande in een drietal porseleinen vazen a I'antique Hedenmorgen te halltwaalf ure had het volgende voorval plaats. Terwijl de heer B. v. H. student aan de Leidsche Iloogeschool, even buiten de geamoveerde Wittepoort, zich vermaakte met paardrijden, passeerde hem het regiment veld artillerie in garnizoen te 's-Hage bezig zijnde een militaire marsch te maken. Het paard van ge noemden heer B. v. 11. begon te steigeren ten gevolge waarvan zijn berijder het ongeluk had er af te vallen, en met zijn been onder een der kanonnen terecht te komen, waardoor hij vrij ernstige kneuzingen bekwam. 's-Graveniiaqe, 6 Oct. Gisterenavond is de afdee- ling van de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerk-nijverheid, onder voorzit terschap van Mr. J. Kappeyne vau de Coppello, vergaderd geweest. Na langdurige beraadslagingen is met 12 tegen 7 stemmen besloten het nationaal concours van werklieden, waaromtrent vroeger was bepaald dat het in 1870 alhier zou gehouden worden, eerst in 1871 te doen doorgaan, op grond van het Internationaal Concors, dat in het volgend jaar te Londen zal plaats hebben, en waartoe het Hoofdbestuur der vereeniging, tot verhooging onzer nationale eer, geneigd was zijne medewer king te verleenen. Het Afdeeling-bestuur was zelf verdeeld van gevoelen, maar de meerderheid der vergadering was van oordeel, dat het welslagen van het nationaal concours door verbrokkeling van krach ten in gevaar zou kunnen worden gebracht. Daarna is beraadslaagd over een voorstel van Dr. Mouton, tot het benoemen eener commissie uit de Afdeeling om het tot stand komen van de verbetering van den waterweg van 's-Graven hage naar de Maas te bevorderen. Gelijk bekend is, zijn de pogingen van het comité over deze zaak afgestuit op een besluit van den Gemeente raad, dat geweigerd heeft subsidie te verleenen. Het voorstel is nagenoeg eenparig aangenomen, en de samenstelling der commissie aan het Be stuur der Afdeeling overgelaten. Men mag dus verwachten dat deze voor den handel en de nijverheid zoo belangrijke zaak door de openbare meening levendig zal worden gehouden. Gouda, 6 October. De heer M. B. v. L. wilde heden in eene weinig bezochte kamer vau de bovenverdieping van zijn huis eene sigaar opste ken; hij deed een lucifer ontbranden en nu ont stond eene geweldige ontploffing, die de binnen muren der onderverdieping deed uitwijken en barsten, de deuren en kozijnen verbrijzelde of verscheiden voeten deed uitwijken, de glasschij ven van een glazen deur, die tusschen de beide kamers der suite is, door de voorkamer dreef, het meublementen behang beschadigde en de ramen aan de straat verbrijzelde. Het plafond der achter kamer stortte neder, maar noch de heer v. L., noch zijne dienstboden bekwamen eenig letsel. Dit ongeval schijnt men te moeten toeschrijven aan lekage der gaspijpen iu de bovenverdieping, waar zelden iemand komt. Sedert eenige dagen had men wel eenige gaslucht in de benedenver dieping bespeurd, en had de heer v. L. gas wer kers doen komen, maar deze vertrokken weder na gezegd te hebben dat het gebrek bij den gas meter en nu hersteld was. Woerden, 6 October. Bij de op heden gehou den openbare aanbesteding van verschillende ar tikelen ten behoeve van den dienst in de gevan genis alhier, zijn o. a. aangenomenaardappelen a ƒ2.37 h, roggebrood ƒ10", tarwe id. ƒ14, wit id. ƒ19", groene erwten ƒ14", gort ƒ14", rund- vleesch 74" kali's id. 80, steenkolen 94. Aeblasserwaard, 4 October. Als eene zeldzaam- j heid wordt ons gemeld, dat sedert eenige dagen verscheiden zoogenaamde blauwe \alken in deze streken zijn gezien, die ijverig jacht maken op patrijzen en eenden. Volgens zeggen heeft men een paar dezer vogelen elkander zien helpen in hel bemachiigen van een gans, die. hoog in de lucht door dt valken werd geattaqueerd. Binnen weinige oogenblikken was een der valken boven de gans, terwijl de andere haar van onderen be dreigde. De bovenste schoot plotseling als een pijl uit den boog op den gans neder en maakte een einde aan den vruchteloozen kamp. De gans had hare vlucht gericht op de rivier, maar vóór zij deze kon bereiken, daalden de valken met haar in een rietgors neder. Arnhem, 6 October. Naar men verzekert, zou Z. M. de Koning Arnhem bezoeken, bij gelegen heid van den schietwedstrijd voor de schutterij en weerbaarheid, op Maandag den 18den dezer alhier te houden. Nijmegen, 4 October. Als een bewijs der deel nemende belangstelling van het publiek in het onlangs hier opgevoerde Oratorium moge dienen, dat na aftrek van de niet onaanzienlijke uitga ven, die vereischt werden, door het comité ƒ289.16' is overgehouden, welke som ten bate der algemeene armen zal worden aangewend. Kampen, 6 October. De 1ste luitenant G. A. De Bruijn is in rang van het 4de reg. infanterie hij het instructie-balaillon overgeplaatst. Groningen, October. Als bewijs vau belang stelling in het middelbaar onderwijs in deze pro vincie, berichten wij, dat de oprichting der Rijks hoogere burgerschool te Warffum op den 7don October e. k. feestelijk zal worden herdacht en wel door het geven van een concert en bal door de ingezetenen van genoemd dorp, terwijl het afsteken van een vuurwerk deze feestelijkheid zal besluiten. Middelburg, g October. Heden is ter rolle der arrondissements-rechtbank alhier namens den heer Lamb de vermelde exceptie van onbevoegd heid dezer rechtbank tegengesproken, voorname lijk op grond dat het privilege van exterritorali- teit zich niet tot de consuls uitstrekt en nog veel minder tot vice-consuls, die, zooals de heer EUinckhuizen, niet door eene vreemde regeering, maar door een consul zijn aangesteldtot staving dier stelling werd een afschrift overgelegd der aanstelling vau genoemden heer Ellinckhuysen van het jaar 1S39, afkomstig van den toen te Rotterdam resideerenden Engelschen consul voor Zuid-Holland en Zeeland. Maastricht, 5 October. Naar gemeld wordt, was de afgeloopen week voor de ambtenaren van 's Rijks belastingen alhier eene zeer vruchtbare. Door gecombineerden dienst met dien te Weert, mocht het hun gelukken de volksboot van Maas tricht naar 's-Bosch op een frauduleusen invoer van spiritus te betrappen, terwijl Donderdag jl., aan het station te Wijck, eene zeer deftig ge- kleede jonge dame uit Aken door hen werd aan gehouden, die hare crinoline voor het vervoer van spiritus had ingericht; uit twee daaraan beves tigde buizen haalde men ongeveer 9 liters van dat vocht. Gr e me iigcle Berichten. In het laatst van de maand Augustus stierf te Yperen plotseling de heer Merghelynck. Reeds den volgenden dag was insgelijks zijn vrouw zeer spoedig overleden. Bij gerechtelijk onderzoek bleek dat genoemde heer gewoou was geneesmiddelen in groote hoeveelheid uit Frankrijk te laten komen, welke hij dan uitdeelde aan de armen van Yperen en omstreken. Juist had de heer Merghelynck een nieuwen voorraad quinine outvangen, waar van zoowel hij als zijn echtgenoot een dosis had den gebruikt. In plaats van quinine vond men echter strychnine, een sterk vergil'. Thans is be wezen dat de bediende van den lieer L., apothe ker te Parijs en hofleverancier van Z. M. den keizer, een noodlottige vergissing heeft begaan door strychnine in plaats van quinine te zenden. Men verzekert dat de familie van de overledenen een eisch tot schadevergoeding aan den apotheker heeft gedaan tot een hoog bedrag, waarvoor zij voornemens is te Yperen een gasthuis te stichten. De rechtbank te Dresden heeft bevel uitgevaar digd tot inhechtenisneming van den opzichter over de verlichting van den koninklijken schouwburg, die onlangs is afgebrand; hij wordt beschuldigd door onvoorzichtigheid aanleiding tut den brand te hebben gegeven. BUITENLAND. Rede van Maarschalk Prim in de Cortes. „Met een diep gevoel van smart neem ik op het oogenblik het woord, om der constitueerende Cortes mededeeling te doen vau den staat van beroering, waarin op dit oogenblik het land ver keert. Het gouvernement is door geenerlei gevoel van haat bezield tegen lien, die de wapenen heb ben opgevat om de instellingen te bestrijden, die de natie, in het gebruikmaken van hare souve- reiniteit, zich zelve heeft geschonkenmaar de Cortes en het land hebben het recht van de regeering de noodige energie te vorderen, om de openbare orde te handhaven, en de thans be dreigde maatschappij te beschermen. En dien plicht zal het gouvernement vervullen, maar daartoe ziet het zich genoodzaakt aan de Cortes de goed keuring te vragen van twee buitengewone maat regelen, daar de gewone reeds niet meer voldoen. Bij het voorstellen dier maatregelen, moet spr. namens het gouvernement de verzekering geven, dat, wat ook moge gebeuren, wat ook de uitslag van den strijd zij, het zich niet tot. reactie zal laten medeslepen, omdat eene zoodanige neiging niet bestaat noch in den geest, noch in den wil, noch in het verleden, noch in de beginselen van hen, die het ministerie uitmaken. 't Is de plicht van het gouvernement, de maat schappij te verdedigen; 't is zijn plicht, met kracht te beantwoorden op die geweldadige handelingen, die strekken om het werk te verwoesten van de natie, vertegenwoordigd door de in vrije stemming ge kozen Cortes; maar met den terugkeer van een normalen toestand zullen ook die buitengewone maatregelen ophouden, en het gouvernement zal wederom het „Leve de Vrijheid I" doen hooien evenals in de moeilijke dagen toen liet werkte, om haar te veroveren. Zij, die, onder den kreet van „leve de federa tieve republiek!" de wapenen hebben opgevat hebben, daar ze noch de middelen, noch de macht, hebben, om een krachtigen strijd te voeren, als plan van den veldtocht aangenomen, de spoor wegen, telegrafen, bruggen en wegen te vernie len. En die verwoesting zou weldra volledig zijn, zoo het gouvernement niet met kracht en ijver die vernielzucht te keer ging. Op dil. oogenblik is de schade reeds zeer belangrijk en heeft de nationale welvaart reeds vele aanzienlijke ver liezen geleden. Op sommige plaatsen hebben kleine benden, die tegen de troepen niet bestand waren, bruggen vernield. Op dit oogenblik, M. H., is de telegrafische gemeenschap reeds verbroken tusschen Madrid en Andalusie, tusschen Sarragossa en Lerida, tus schen Valencia, Tortosa en Tarragona en tusschen Murcia en Carthagena. Het spoorwegverkeer is gestaakt tusschen Sarragossa en LeridaAlcazar de San Juan en Bailen; van Vilches naar Santa- Elena, in de provincie Jean, van Valencia naar Tortosa; van Tortosa naar Tarragona; van Reus naar Montblanch, van Reus naar Tarragona, en van Murcia naar Carthagena. En juist die ge deelten der wegen zijn vernield waarvan de her stelling het moeilijkst en het kostbaarst is. Tegenover zulk een toestand, kunnen de Cortes de dringende noodzakelijkheid waardeeren van een buitengewone wet, die het gouvernement in staat stelt, namens de natie, den handschoen op te nemen, ons door eene partij toegeworpen. En door middel van die wet, sta ik in voor het spoe dig herstel van vrede en orde." IJ ii i 1 si-lila n< t. De Beiersche kamer levert nog steeds eene schouwspel op, waaruit men kan zien, hoe on handelbaar een kamer is, waarin de krachten der partijen volkomen tegen elkander opwegen. De liberale en de ultramontaansche partij kunnen beide juist over hetzelfde aantal stemmen beschik ken; en bij de eerste daad, die de kamer na de opening moest verrichten, het benoemen van een president der kamer, is het gebleken hoe eene dergelijke verhouding der partijen elke beslissing onmogelijk maakt. Er is gestemd, en nog eens gestemd, en weder gesteuid steeds kregen de candidaten der twee partijen, ieder de helft der stemmen, en geene stem meer. Eu daar het hierbij niet helpt, of er ook al bepaald is, dat na twee gehoudene stemmingen, waarbij de stemmen sta ken, het voorstel wordt geacht niet aangenomen te zijner moet toch een president wezen, zoo ver wacht men, dat de regeering er wel toe zal moeten overgaan, om de kamer te ontbinden (zie telegram). De troonrede van den koning van Saksen is door de Pruisische bladen niet zeer goed beoor deeldde woorden, waarbij van eene handhaving der rechten van Saksen tegenover mogelijke in breuken, door de regeering van den Noord Duit- schen Bond, wordt gesproken, zijn het die de Pruisische gemoederen eenigszins in het harnas hebben gejaagd. Zij vragen, welken grond er be staat voor de vrees, dat de Bond zijne grenzen op onwettige wijze zal uitbreiden. Eigenlijk schijnt men alleen ontevreden te zijn, omdat de koning geen loflied op den Noord-DuitscheD Bond heeft gezongen. Maar is het den grijsaard niet te ver geven, dat hij zich nog niet zoo heel goed kan voegeu, in het nieuwe pak, dat ook hij in 1866 heelt aaugekregen, en dat toch wel wat nauw zit, of althans veel uamver dan hij gewoon was? In de Badensche kamers zijn de ontwerp- adressen op de troonrede aangenomen. In dat der tweede kamer, wordt de overtuiging uitgespro ken dat de herschepping van Duitschland slecht tot stand kan koinen door de vereeniging van de Zuid-Duitsche Staten met den Noord-Duitschen Bond; en met vol vertrouwen op de wijsheid der re- geeriug, wacht deze kamer en het Badensche volk het oogenblik af, waarop hel mogelijk zal zijn, dat deze hoopvolle vereeniging, zal tot stand komen. De kamer verklaart met voldoening kennis geno men te hebben vau de bepalingen omtrent de vestin-.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2