folk als bestemmingsplaats durft de Kamer geen oordeel vellen. Zijner Majesteits fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den ka pitein ter zee F. R. Toe Water, is den 4den dezer van Plymouth vertrokken, ter voortzetting zijner reis naar Alexandrië. De kapitein T. G. Corbelijn en de 1"" luitenant P. Spanjaard, beiden van het korps mariniers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en van daar den 27"eu September jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip ter beschikking gesteld van den kommandant en inspecteur van gemeld korps. Z. M. heeft 1°. aan Mr. J. A. Alting Büsken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad der dd. schutt. teGorcum; 2°. tot aud. bij den schttersraad der dd. schutt. te Gorcum benoemd Mr. H. J. Dijckmeester, proc. bij de rechtbank aldaar. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevre denheid aan H. Steegemans, te Montfoort, wegens de door hem met levensgevaar verleende hulp bij den brand, die aldaar op 29 April jl. plaats had, toegekend een loffelijk getuigschrift en eene gratificatie. Zevenhuizen, 4 October. De boonen zijn door de landbouwers binnen gehaald; de opbrengst is zeer goed. De aardappelen zijn gerooid, maar de opbrengst is niet voordeelig, hetgeen zeer ten on gerieve is van den arbeidenden stand, die bij ruime opbrengst door gedeeltelijken verkoop in staat wordt gesteld de landpacht te voldoen, doch thans nauwelijks genoeg heeft voor eigen gebruik. De landbouwers zijn druk bezig met het zaaien van wintergerst, tarwe en rogge. Het koolzaad staat uitmuntend te velde. De weilanden zijn nog goed met gras bezet, zoodat men verwachten kan dat bij gunstig weder het vee nog lang buiten zal kunnen blijven. De tongblaar is nog steeds heer- schende. Opmerkelijk is het, dat vele biggen, die melk of wei van het aan die ziekte lijdende vee hebben gedronken, sterven. Gisteren heeft alhier eene harddraverij om een prijs van f 200 tusschen twee paarden plaats gehad. Het eerste paard werd bereden door J. Bos en het andere door den pikeur J. Van Santen, welke laatste den prijs behaald heeft. Amsterdam, 5 October. De kiesvereeniging de Grondwet heeft hedenavond tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer Mr. N. J. Den Tex, secretaris der Kamer van koophandel, en wel met -13 van de 61 stemmen; de heer Bosscha, candidaat van Burgerpligt, bekwam 16 stemmen. De liberalen zijn dus verdeeld. Voor den gemeen teraad hebben beide vereenigingen den heer H. M. De Vries candidaat gesteld. Tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer is door de behoudende kiesvereeniging Amsterdam gekozen de heer Mr. E. H. 's Jacob uit 's-Gravenhage, voor dat van den gemeente raad de heer Mr. J. R. Oorver Hooft, oud wet houder van financiën. Bij arrest van het prov. gerechtshof van heden, is B. Walraven, van Medemblik, schuldig verklaard aan poging tot moord op zijn lOjarig zoontje, en deswege veroordeeld tot een tucht huisstraf van 20 jaren. Briele, 4 October. In de heden alhier door de liberale kiesvereeniging Koning en Vaderland ge houden vergadering is, ter vervanging van Dr. K. A. Rombach, met meerderheid van stemmen gekozen als candidaat, de heer G. F. Lette, bur gemeester van Brielle, Oostvoorne en Rockanje. Zaandam, 4 October. Hedenmorgen werd in het IJ, in de richting van „Adriaan Rogges Ba ken", een gezonken vaartuig (zoogenaamde Ame rikaan) ontdekt, terwijl een persoon, in het wand vastzittende, en zich alzoo waarschijnlijk heeft pogen te redden, als drenkeling werd op- gevischt; het vaartuig is door twee bottiers al hier aangebracht, en men vermoedt, naar aan leiding der daarin gevondene goederen, dat er meerdere personen zich in hebben bevonden. Men verdiept zich in gissingen, waar het vaar tuig tehuis behoort. Zwolle, 4 October. Morgen zal er voor het pro vinciaal gerechtshof van Overijsel eene belang rijke zaak behandeld worden, namelijk van II. H. Jr., die verdacht wordt van 22 Maartjl. zijne te Almelo gelegene woning te hebben in brand gestoken. Door het O. M. zijn tegen den beklaagde 20 getuigen gedagvaard, terwijl er 6 a décharge zullen worden gehoord. De heer Mr. L. Hertz veld zal den beklaagde verdedigen. Zwolle, 5 October. Bij arrest van het provin ciaal gerechtshof in Overijsel (crimineele kamer) ter audiëntie van heden uitgesproken, is Antonie Van de Harst, oud 32 jaar, van beroep schipper, geboren te Wijhe en wonende te Raalte, ter zake van valschheid in onderhandsch geschrift in de maand November 1868 te Raalte gepleegd en het desbewust gebruik maken van het valsch geschrift onder aanneming van verzachtende omstandighe den, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenis straf van zes maanden, twee geldboeten, ieder van f 50, en in de kosten, met bepaling dat de boeten, bijaldien de veroordeelde deze niet betaalt binnen twee maanden, na daartoe te zijn aangemaand, zullen worden vervangen door eene cellulaire gevangenisstraf van twee dagen. Bij een ander arrest, mede op heden uitgespro ken, is Willem Bleijenberg, oud 18 jaar, boeren knecht, geboren te Kamperveen en wonende te Kampen, ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis op 6 Juni jl. te Kampereiland onder verzachtende omstandigheden gepleegd, veroor deeld in eene cellulaire gevangenisstraf van vijf enveertig dagen en in de kosten. Onlangs werd door onderscheidene bla den en ook in deze courant bericht, dat de familie Van Diggelen c. s. aan eene Engelsche maat schappij had afgestaan eene concessie tot inpolde ring van eene gedeelte der Zuiderzee tusschen Vollenhoven en de Lemmer. Van goederhand vernemen wij, dat die berichten alleszins voor barig moeten geacht worden en er alleen sprake kan zijn van eenige onderhandelingen te dier zake. Kampen, 5 October. Heden en morgen vertrek ken er van het instructie-bataljon 50 korporaals titulair naar de verschillende regimenten infan terie, om aldaar in den effectieven graad van korporaal over te gaan. In verband hiermede zijn tegen den S*'""1 dezer 100 jongelingen bij genoemd bataljon opgeroepen. Brommen, 5 Oct. Het alhier op Zaterdag-avond jl. zwaar gewoed hebbende onweder had ten gevolge, dat in de buurtschap Cortenoever de bliksem door een schoorsteen heen, is ingeslagen in eene woning, waarbij de bewoner werd ge troffen aan de eene zijde van zijn gelaat, zoo dat baard en wenkbrauw zijn geschroeid; de schrik trof hem zoodanig, dat hij bewusteloos nederzeeg, doch door spoedige geneeskundige hulp van Dr. Stort is het mogen gelukken hem weder bij te krijgen, zoodat er hoop bestaat dat dit geeue ernstige gevolgen zal hebben. Het begin van brand werd door de tegenwoordigheid van geest van de toegesnelde personen in zijn voortgang gestuit. Ook verneemt men nog, dat op den weg de bliksem een persoon heeft getrof fen, waardoor hem het haar eenigszins geschroeid werd. In Wilp is eene spekslagerij, zoo men zegt, totaal afgebrand. Assen, 4 October. Op de annonce van zekere gemeente in deze provincie, die sollicitanten op roept voor de vacante onderwijzersbetrekking, salaris een honderd vijfenzeventig gulden, is thans veler aandacht gevestigd, te meer daar het trak tement van den schaapherder aldaar grooter is. Harltngen, 4 Oct. Zaterdag zijn van hier uit gevoerd 3350 kwart vaten boter, 4025 kanter en 600 Edammer kazen, 1665 balen farina, 344 balen mosselen, 129 balen codilla, 100 balen cichorei wortelen, 45 balen vlas, 26 balen lompen, 12 ba len wol, 133 runderen, 75 kalveren, 17 varkens en 1076 schapen. 's-Hertogenbosch, 4 October. De werkzaamhe den aan de spoorbaan van Hedel tot aan de Dieze alhier, zijn heden nog niet hervat. Dit is te be jammeren, daar de gunstige tijd verloopt en het te vreezen is, dat indien de aardebaan niet vóór den winter is voltooid, door hoog water aanmer kelijke schade kan ontstaan. Ook de borgen van den aannemer schijnen niet in staat te zijn om het aangenomen werk voort te zetten. Maastricht, 4 October. In de heden gehouden zitting van het prov. gerechtshof in Limburg is de heer Mr. Victor Nijst, nieuwbenoemd raads heer, plechtig geïnstalleerd. Door den voorzitter der rechtbank, Mr. J. Ca- pitaine, en den deken der orde van advocaten, werd hulde gebracht aan de nagedachtenis van den vorigen raadsheer, Jhr. Mr. T. Michiels van Verduynen. Gemengde Berichten. Men spreekt wel eens van de overdreven spe culatiezucht van theater-directeurs, maar hetgeen hieronder verhaald wordt van een Londenschen directeur, gaat alle grenzen te boven. Even na het lezen van de moordgeschiedenis te Pantin, pakt hij zijne biezen en vertrekt naar Parijs, om het veld in oogenschouw te nemen, waar Trop- mann zijn gruwelstuk volbracht heeft. Hij was vergezeld van een decoratie-schilder, die eene schets heeft genomen van de plaats der misdaad en van alle voorwerpen, die daarmee in verband staan. Het drama zal nu voor het. Engelsche too- neel bewerkt worden. Voor de rechtbank van eene kleine Pruisische stad stond onlangs een beruchte misdadiger te recht. Bij wijze van „bijzondere voorzorgs maatregel" had men naast hem een soldaat ge plaatst, met een geladen achterlader. Op eens be gint een der gezworenen zich onrustig op zijne plaats te bewegen, terwijl zijne gebaren levendige bezorgdheid te kennen gaven. Verwonderd ziet de president hem aan en vroeg naar de oorzaak van dit vreemde gedrag, zoo weinig passend voor een achtbaar lid eener jury. „Ziet gij dan niet, mijnheer de president," zegt de heldhaftige ge zworene, „dat die soldaat telkens met zijn geweer speelt Als het eens afgaat en een van ons treft „Wees gerust, mijnheer!" antwoordt de voorzitter deftig: „er zijn plaatsvervangers benoemd!" Greld- en Effectenmarlrt. Amsterdam, 28 Sept. tot 4 Oct. De gesteldheid van onze beurs was in de afge- loopen week kalm en de prijzen beginnen zich langzamerhand te herstellen, waarvan zich de eerste symptomen vertoonen in een vaste markt. Onze binnenlandsche fondsen, vooral de 2% pCt. hadden eene vrij gelukkige week: de 2% pCt. wonnen van 53% tot 53%, de 3 pCt. van 61% tot 615 en de 4 pCt. van 8434 tot 851% pCt. Aan- deelen Handelmaatschappij bereikten na eenige fluctuatiën van minder beteekenis, heden weder 1165 pCt. De Spanjaards kwamen in den loop der week iets hooger, doch verloren die winst heden weder en blijven thans nagenoeg als verleden week. Hetzelfde geldt van Portugal, terwijl de Turken slechts eene fractie boven den prijs van voor acht dagen blijven en Egypte ten slotte van 74 tot 75)4 pCt. wod. In Oostenrijk was eenige handel tot verbe terde prijzen. Geconverteerdeu, in zilver met cou pons van Januari, kwamen van 54'?% tot 55®/», met coupons April van 53'/» tot 55%, in papier met coupons Mei van 47% tot 47'5%. De loten liepen gedeeltelijk hooger, gedeeltelijk achteruit. Hougaarsche spoorweg 1869 viel van 94 op S9% pCt., aaudeelen Theiss spoorweg kwamen van f244 tot f245% doch verloren heden weder tot f 242. De meeste Russische staatsfondsen hielden prijs, waarop echter de loten eene ongunstige uitzon dering maakten: die van 1864 liepen van f235 tot f215^ terug, doch wonnen heden weder tot f228%, die van 1866 van f228 tot 211 kwamen heden weder op f 222%. Gelijke beweging had in sommige spoorwegwaarden plaats: de grootespo ren vielen van f 226% tot f214% en kwamen heden weder op 221)4; de Jelez Griasi van f203 tot f198 gevallen, herwonnen f4 en blijven f202. Charkaw-Azow won echter van 79'/» tot 80%, Kursk-Charkow vau 82% tot 83 enz. De Noord-Amerikaansche staats-obligatiën hiel den zich op den ouden prijs, evenals de meeste spoorwegleeningen, enkelen uitgezonderd die hoo ger genoteerd worden als de Ohio 7 pCt. waarin levendige tluctuatiën plaats hadden en de prijs liep van 50% op 49%, vervolgens tot 51% om 50% a 14 te blijven; Union Pacific liep van 71 tot 7114 en bleef heden 69%. Erie opende 2414 op den 2S"en September en sluit heden 2514. BUITENLAND. Spanje. Jl. |Zaterdag heeft de president Rivero de ge wone zitting der Cortes met eene korte rede ge opend, waarin hij zeide, dat de vergadering zich in deze tweede periode harer zitting had bezig te houden met het onderzoek en de goedkeuring der organieke wetten. De heer Rivero heeft de onmiddelijke benoeming voorgesteld der commissie, belast met het onderzoek van de quaestie der ge vangenneming van generaal Pierrad en van den republiekeinschen afgevaardigde Sierraclara, ter wijl hij tevens den weusch uitdrukte, dat ge noemde commissie nog denzelfden dag haar rap port uitbracht. Dit gaf natuurlijk aanleiding tot een debat over de gebeurnisseu te Barcelona en in Catalonië. De republiekein Figueras oordeelde, dat de onschendbaarheid van den afgevaardigde ge heel buiten quaestie was en voegde er bij, dat de republiekeinsche minderheid van plan was, het gouvernement in staat van beschuldiging testel len. De min. van binnenl. zaken heeft daarop het volgende geantwoordHet gouvernement was niet van plan deel te nemen aan die woorden schermutseling, door den heer Figueras uitgelokt, maar het mag het stilzwijgen niet bewaren, naar het wordt beschuldigd, de onschendbaarheid van een afgevaardigde te hebben geschonden. Alvo rens die beschuldiging uit te spreken, had de heer Figueras wel eens het gewicht zijner woor den mogen overwegen en het oogenblik afwoch- ten, waarop het ministerie zou beoordeeld wor den. Vol vertrouwen zal het gouvernement alles afwachten, want 't is in staat zich tegenover alle beschuldigingen te verantwoorden, maar boven dien ze te keeren tegen de republiekeinsche min derheid, die zich aanmatigt op een voor haar zelve zeer ongunstig oogenblik, het ministerie in staat van beschuldiging te stellen, op een oogen blik, waarop verscheidene harer leden op de bar ricaden van Barcelona met de wapens in de hand zijn gevangen genomen, anderen zich op gezag van de rechterlijke macht in hechtenis bevinden en nog anderen, aau het hoofd van benden op standelingen, meerendeels uit personen samenge steld, die pas uit de gevangenis zijn ontslagen, de instellingen des lands bestrijden. Men versta dus wel, dat we geneigd zijn te antwoorden op de beschuldiging en ook op nog iets meer, zooals de heer Figueras zal zien, wanneer hij den aan val begint. In afwachting, is het goed, dat de vergadering het vvete, dat gewapende benden, die de spoorwegen vernielen en de telegrafen onbruikbaar maken, wordeu aangevoerd door leden van de republiekeinsche minderheid." Op verzoek van een der ministers werd daarna voorlezing gedaan van verscheidene proclamatiën, door republiekeinsche afgevaardigden ondertee- kend, waarbij het volk wordt te wapen geroepen tegen het willekeurig gezag te Madrid. Als tegen wicht las de afgevaardigde Figueras twee be sluiten voor van den kapitein-generaal van Bar celona, waarbij de gemeenteraad, door het alge meen stemrecht gekozen, werd ontbonden, en in de plaats daarvan eene gemeente-commissie benoemd, terwijl bij het tweede edict de repu bliekeinsche bladen El Eslado Catalan en Razon werden opgeheven. In de avondzitting werd de commissie beiioemd, die in zake van de arrestatie van Pierrad en Sier raclara rapport zou uitbrengen. De geheele com missie bestaat uit leden, die der regeering gunstig gezind zijn. Intusschen komen van alle kanten berichten in van oproer en verzet, waarvan republiekeinsche afgevaardigden de aanstokers en aanvoerders zijn. Het gouvernement ontwikkelt een sterke macht op verschillende punten, maar de geheele toe stand toont het wenschelijke van een spoedige regeling der troonquaestie, opdat een krachtig gezag de teugels van het bewind in handen ne me, en eene regeering daarvan ontslagen worde, die, hoe verdienstelijk ook in vele opzichten, te weinig prestige bezit bij de partijen, om dat hare leden er zeiven toebehoorden en dus niet boven die partijen staan. En een monarch, die boven de partijen staat, is voor Spanje op dit oogenblik ten minste, zeker wel het noodigst. Inmiddels heeft Prim te kennen gegeven, dat omtrent de candidatuur van den hertog van Ge nua nog niets beslist was, en dat het gouverne ment zou wachten, die zaak ter tafel te brengen tot een grooter aantal leden aanwezig was. De meerderheid heeft het gouvernement haar steun beloofd, in al wat strekken kan tot hand having der openbare orde. I>iiït sclilan <1. De partijen in den Pruisischen landdag berei den zich voor op den aanstaanden veldtocht en het zal dus aan oppositie tegen het ministerie niet ontbreken. De Fortschrittspartij zal den strijd openen met het voorstel om de begrooting in handen te stellen van een commissie, en haar niet terstond in behandeling te nemen in de volle zit ting. 't Is evenwel zeer onwaarschijnlijk, dat aan haar wensch zal voldaan worden; vooral nu wenscht het ministerie een nauwkeurig onder zoek en een ontleding van de slaatsbegrooting te vermijden, en ook de nationaal-liberalen zijn niet voor een begrootings-commissie gestemd. Uit Dresden wordt aan de Liberie geschreven „Had kortelings graaf Beust de hevigste aanval len van de Bertijnsche pers door te staan thans be ijveren zich alle Pruisische bladen, om hem lof- tuigingen toe te zwaaien en hem geluk te wen- schen met de betoonde handigheid. In alles ziet men eene toenadering van Oostenrijk lot Pruisen in dc ontmoeting van graaf Beust met koningin Au gusta te Piaden, inde reis van den Pruisischen kroon prins naar Wecnen zelfs in de wijze waarop baron Werther zijn posle de confiance aan het Oos- tenrijksche hof vervult. „Terwijl onze naburen aldus op ondubbelzin nige wijze hun hoop te kennen geven, dat de verbeterde vriendschappelijke verhouding tusschen de beide mogendheden tot eene spoedige oplos sing van het Duitsche vraagstuk leiden zal is men hier ter stede minder zeker van zulk een resultaat. Elk onzer, die slechts een weinig op de hoogte is van het Pruisisch macbiavellisme, houdt zich overtuigd dat de hooggeprezen toena dering niet een verbond, maar hoogstens een schorsing van vijandelijkheden tot gevolg zal hebben. Men weet toch maar al te goed, hoe Bis marck in zijn hart jegens Oostenrijk gezind is hij heeft het staatkundig testament van den groo- ten Frits niet vergetendat kent hij van buiten, en tot devies heeft hij zich gesteld het axioma van den grootsten geest, die vóór hem over Prui sen regeerde: „mijn huis moet nooit met dat van Oostenrijk zich verbinden." De bondskanselier gevoelt slechts vriendschap voor de werktuigen van zijnen wil nooit voor hen, die hij over wonnen heeft. Indien hij te Sadowa het „tot hiertoe en niet verder" heeft uitgesproken, was 't niet, omdat hij niet verder wilde doch om dat hem van de zijde des Rijns gevaren dreig den, die hem noodzaakten niet al te ver te gaan. Want het groote plan des ministers, de unificatie van Duitschland, hoewel uitgesteld, is niet af gesteld: het federatief verbond waarin de Zuid- Duitsche Staten moeten betrokken worden, kan niets anders zijn dan een voorbereiding tot de algemeene annexatie, die Koning Wilhelm of een zijner opvolgers tot meester van gansch Duitsch land zal verheffen. Wat in Saksen, ofschoon in naam deel uitmakend van den Noord-Duitschen Bond, anders dan een Pruisische provincie? De heer Von Bismarck wacht slechts zijn tijd af. Wat hij in 1866 niet kon volvoeren, zal hij zeker tot stand brengen, zoodra hij in zijne buitenland- sche politiek geheel de handen vrij heeft. Hij volgt met oplettenden blik de bewegingen der Czechen en der andere Oostenrijksche nationali teiten; hij is er van overtuigd, dat de dynastie van Habsburg haren val te gemoet gaat,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2