cureur bij bet hooggerechtshof van Nederl. Indië Jhr. Mr. W. D. J. Van der Feltz. Eervol, uit zijne betrekking onder toekenning van wachtgeld, de secretaris der residentie Preanger-Regentschappen J. P De Zwaan. Wegens staking van den zout aanmaak op de na te noemen plaatsen, eervol, uit hunne betrekking, onder toekenning van wacht geld: bij het etablissement te Sumanap: dezout- hoofddepot-pakhuism. te Sarokka W. H. Van Heerdt; de opziener bij den zoutaanmaak te Ma- ringan J. H. De Vos; de opziener bij den zout aanmaak te Sarokka H. Siegel; bij het etablis sement te Sampangde zouthoofddepot-pakhuistn. te Pengaringan F. A. Schubert; bij het etablis sement te Paradessi (Rembang)de opziener J. C. Pelle en J. B. Foss. Benoemd: Tot raadsheer in het hooggerechts hof van Ned.-Ind. de adv.-gen. bij dat hof Mr. De Groottot secr. der resid. Preanger-Regents. de secr. der res. Bezoeki C. W. Walbeehin; tot secr. der resid. Bezoeki de ambt. op non-act. W. Humine, laatstelijk secr. der res. Lamp. distr., onlangs van verlof uit Red. teruggekeerdtot offic. van just, bij den raad van just, te Samarang de pres. van den raad van just, te Makasser Mr. H. B. Van üavelaar; tot adv. en proc. bij het hooggerechtshof van Ned. Indië, Mr. C. Sanden- bergh Matthiesen, met intrekking van zijne ben. tot adv. en proc. bij den raad van justitie te Soe- rabaya; tot notaris te Palembang, de notaris te Ngawi (Madioen) H. J. G. Van der Burch; tot pakhuismeester bij het zouthoofddepot te Para dessi (Rembang), de zouthoofddepot-pakhuismees- ter te Margallela (Madura) G. H. H. Van Sadelhof. Tot hoofdonderwijzersaan de openbare tweede lagere school te Soerakarta, F. B. Nunninck; aan de openb. tweede lagere school te Makasser, G. Koldewijn, en aan de openb. lagere school te Kediri, J. J. Fonteyn; allen onlangs uit Nederl. aangekomen. Militair Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de majoor der infanterie J. B. Du Puy de Mont- brun. Verleend: een tweej. verl. naar Nederland, weg. ziekte, aan den offic. van gez. der 2de kl. J. J. Hoogeboom. Bevorderd: bij de mil. adm., tot adj.-int. bij het dep. van oorlog, de asp.-int. F. H. Sexauer, van dat dep., met bep. dat hij ook in zijn nieu wen rang zal blijven gevoerd a la suite van zijn dienst; tot lsten luit.-kwart., de asp.-intend. E. J. L. Herens. Benoemd: tot tweede luit.-kwartierm., de adj.-onderoffic. der art. H. C. Stokhekker en de serg. der inf. J. Focke. Overgeplaatst. Bij den mil. geneesk. dienst te Timor-Koepang, de offic. van gez. der tweede klasse A. De Graag, van den geneesk. dienst der Moluksche eilanden. Aangekomen en vertrokken personen: Van Rio de Janeiro per Ned. schip Marij Hil- legonda, gezagvoerder Walters. Luitenants Van Rhijn, De Groot, Berkel en Sluiten Ham en 164 militairen. Van Singapore per stoomschip Capitole, gezag voerder Ravin. De heeren Jansen, Fleurij, Jellinghaus en Buijers. Naar Nederland per Ned. schip Noach, gezag voerder Looijen. De heer Van Dinter, Echtg. en 2 kinderen en 1 baboe; Mevr. de wed. Evers, 2 dochters en 4 kinderen; jongeheeren Neder- burgh en Blommesteijn, 7 onder offic., 50 schepe lingen, 2 behoeftige personen en 1 ontslagen ver oordeelde militair van Batavia, 3 onder-offi. en 19 militairen van Samarang. Naar Singapore per stoomschip Capitole, gezag voerder Ravin. Kapit. t/z. De Haes, de heeren Parker, Verboon, Krak, Heijdanus en kind, Hill, Van Gennep, Echtg. en 2 kinderen, wed. Lewis, dochter en kind en mejufvr. Widmann. BUITENLAND. I> n i t^-l' li l:i ml. De weder-opbouw van den afgebranden schouw burg te Dresden dreigt eene politieke quaestie te worden. De kosten voor die onderneming zijn groot, want het gebouw was niet verzekerd, en de Maagdeburger brandwaarborgmaatschappij, die de losse goederen geassureerd had, weigert te betalen, omdat de brand ontstaan is ten ge volge van werkzaamheden, die door het contract waren verboden. De vraag was, wie zich met de betaling van de kosten van herbouwing zal belasten. Het volk zegt, de schouwburg draagt den naam van hofschouwburg, hij is het eigen dom van het koninklijk huis, derhalve moet dit maar zorgen dat het een nieuw theater krijgt. In hofkringen daarentegen beweert men, dat èn de naam èn het eigendom honoraire zaken zijn, dat bovendien een goede schouwburg een van de voortreffelijkste middelen van volksopvoeding en volksveredeling is, waaruit dan volgt, dat uit de rijksmiddelen de kosten voor den nieuwen schouwburg dienen bestreden te worden. Daar het niet wel mogelijk is, om bij de uitvoering van dat werk den bouwmeester Semper voorbij te gaan, die echter in hoogere kringen wegens zijne politieke gevoelens niet bemind is, en aau den anderen kant de arbeidende klassen groot belang bij den schouwburg hebben, is men in SakseDS hoofdstad in eenige spanning, hoe die moeilijkheid zal worden opgelost. Te Hamburg heeft eene onaangename ontmoe ting plaats gehad tusschen een ambtenaar van de inkomende rechten en een reiziger, die nader hand zich bekend maakte als de militaire gevol machtigde van Frankrijk aan het hof te Berlijn. Deze wilde zijn koffer eigenmachtig zonder visi- at ie naar het spoor laten brengen, en beleedigde den ambtenaar, die hem beleefd op de bepalingen der wet opmerkzaam maakte, met zulke ruwe bewoordingen, dat de hoofdambtenaar last gaf persoon en koffer te arresteeren. Toen het bleek wien men voor had, is van de gevangenneming natuurlijk niets) gekomen. Niet onwaarschijnlijk is hetevenwel dat de diplomatie zich metdezaak zal bemoeien. Oostenryk-Hong;aarsche Monarchie. De Wiener Presse bevat het volgende telegram uit Konstantinopel, dd. 30 Sept.: Sinds den te rugkeer van generaal Ignatieff heeft zich ook de Russische en Pruisische diplomatie aangesloten bij de pogingen, om de Porte meer verzoenend te stemmen tegenover den Khedive. De Porte heeft er voor het overige in toegestemd, om de onderhandelingen betreffende hare eischen uit te stellen tot aan het door den onderkoning af te leggen bezoek. Oenemarlten. De Koning heeft jl. Maandag de zitting van den Rijksdag geopend met een troonrede, waarin o. a. gezegd wordt, dat de algemeene vreugde bij het huwelijk van den Kroonprins aan den dag gelegd een waarborg is voor de symphatie des volks voor het Koninklijke Huis. Z. M. betoonde zich daarvoor ten hoogste erken telijk. „De sympathie dus sprak de Koning vervolgens hebben ook de in Sleeswijk wo nende Denen aan den dag gelegd; zij hebben aan het jonge echtpaar en aan het Koninklijke Huis de treffendste bewijzen van deelneming en toewijding betoond; zij hebben daardoor betuigd, dat zij lief en leed met ons wenschen te deelen. Even als de Noord-Sleeswijkers vertrouwen wij op de hereeniging met hetgeen Deensch is en zijn wil. De Pruisische Regeering heeft ongetwij feld in de bestaande betrekkingen nog geen vol doende aanleiding gevonden om de aangevangen onderhandelingen voort te zetten. Onze overtui ging omtrent hetgeen door de gerechtigheid en het welbegrepen belang van beide Staten vereischt wordt, staat echter zóo vast., dat, wanneer de Pruisische Regeering van hare zijde dezelfde opvatting mocht doen gelden, het ook zeker tot een vergelijk zou komen, waardoor de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Pruisen en De nemarken duurzaam bevestigd zouden worden." Voorts wordt in de troonrede geconstateerd, dat de natie zoowel intellectueel als materieel vooruitgaat. Belangrijke spoorweglijnen werden onlangs geopend; andere grooteopenbare werken worden voortgezet. Een rijke oogst bevordert den landbouw en den handel, waardoor de lasten door de bevolking te dragen, worden verminderd. De Regeering wenscht door de binnenlandsche ontwikkeling des Rijks, zijne onafhankelijkheid te verzekeren. De zinsnede betreffende Sleeswijk werd leven dig toegejuicht. Engeland. De Weekly Register voorspelt den inhoud van het toekomstige ontwerp van wet tot regeling van de Iersche landquaestie, en zegt: Een der bladen heeft beweerd dat het wetsontwerp nog niet ge reed is; dit is feitelijk waar, maar niettemin is het beginsel vastgesteld, en dit zal zijn, de toe passing van de gewoonten in Ulster in zwang, waar den pachters het voortdurend recht van pacht wordt verleend, en tevens dat om het ge pachte aan een ander over te dragen. Freemans Journal zegt, dat de groote landeigenaars in Ulster dit. recht aan hunne pachters verleenen, en dat daardoor algemeene welvaart heerscht. Frankrjjk. De dag waarop het Wetgevend Lichaam bij een zal komen is eindelijk bepaald, maar men kan daarom niet zeggen, dat Frankrijk nu tevre den is. En thans kan, hetgeen in Frankrijk vol strekt niet altijd het geval is, de pers beschouwd worden als de ware uitdrukking van de pu blieke opinie, want alle bladen, hetzij gouverne menteel of niet, laken als om strijd, de een in krachtiger termen dan de ander, dat dralen der regeering, dat langdurig uitstel, dat ze neemt. Algemeen wordt gezegd, dat het 's keizers per soonlijk verlangen was, zulk een vèr verwijderden daturn gekozen te zien, omdat de souverein niet wilde schijnen door een aandrang van bui ten tot spoedige bijeenroeping genoodzaakt te zijn. Maar die schijn had toch vermeden kun nen worden, door, zoo men al niet den 25"'" Oc tober wilde aannemen, een anderen dag vast te stellen, die niet zoo ver van dien datum verwij derd lag. De ministers, tot zelfs de heer Forcade toe, moeten op een spoediger bijeenroeping van het Wetgevend Lichaam hebben aangedrongen. In strijd met hetgeen van eene gedeeltelijke Kabinetsverandering werd gemeld, wordt nu be richt van eene toenadering tusschen de leden. Die wijziging zal evenwel niet kunnen uitblij ven, ten minste wat sommige ministers betreft, die als de kampioenen van het oude regime te beschouwen zijn en zich dus, bij de toepassing van een ge heel nieuw stelsel, niet op hunne plaats kunnen gevoelen. Misschien is men thans nu wel niet zoo geheel gerust over hetgeen De Kératry c. s. den 25'"° zullen doen; niet dat men hunne handelingen vreest, maar men is beducht voor de gevolgen, als zich, wat wel te wachten is, op dien dag eene menigte nieuwsgierigen voor het paleis van het Wetgevend Lichaam verzamelt. Reeds eenige dagen geleden werd melding ge maakt van den vrijzinnigen maatregel derFran- sche regeering om, met eene enkele uitzondering, de buitenlandsche dagbladen vrij in Frankrijk te laten circuleeren. Dezer dagen zijn echter alweder de volgende bladen aan de grenzen in beslagge nomen de Kreuzzeitung, de Wanderer, de Neue Freie Presse, de Augsburger Zeitung, de Allgemeine Zeilung, de Volkszeitung, de Corriere Mercantile, I'Independence Beige, het Journal de Paris, de Kolnische Zeilung, de Lloyd en de in het Poolsch geschreven wordende Czas uit Lemberg. Le Temps zegt te dien opzichte: „Socrates dacht steeds eene dwaasheid te hebben gezegd als zekere personen hem toejuichten. Zal men voortaan zich moeten beschouwen als op het punt van eene dwaasheid te zeggen, als men zich geneigd gevoelt om eenige regeeringsdaad goed te keuren?" Aandoenlijk is het te hooren hoe „la mise au pilon" de meest uiteenloopende richtingen en or ganen weet te verzoenen door een gemeenschap- pelijken dood in kokend water. Een dag of tien geleden werden 160,000 exemplaren van Roclte- fort's Laterne gestoofd, met rooden omslag en alles, en in denzelfden ketel werden een half millioen exemplaren van de Kladderadatsch (de bijzondere vijand der regeering), de Punch, de Indépendance, de Daily News en de Pall Mall Gazette, in dikken papierbrij veranderd. De wijnoogst is in Médoc in vollen gang. Het weder is uitmuntend; de nevel heeft wonderen verricht, zoodat men bijzonder tevreden is. De quantiteit is gelijk aan die van 186S en op som mige plaatsen nog grooter; de qualiteit is beter dan die van 1863 en nagenoeg even goed als die van den voortreffelijken oogst van 1858. In Gers, Lotet, Garonne en Gironde is de oogst in quan titeit en qualiteit uitmuntend. TELEGRAAIMEN Madrid, 4 October. De Cortes hebben bij het Gouvernement een wetsontwerp ingediend, strek kende om den Minister te machtigen alle plaatsen, waar wanordelijkheden zullen uitbreken, in staat van beleg te verklaren. Tijdens de zitting heeft eene daartoe benoemde commissie over dit wets ontwerp een gunstig rapport uitgebracht. De opstand der republikeinen breidt zich uit. In Catalonië hebben zij hun hoofdkwartier te Mainesa, en zes andere benden in Andalusië het hunne te Medina Sidonia opgeslagen. De candidatuur van den Hertog van Genua wordt beschouwd schipbreuk te hebben geleden. Het regeeringsblad deelt mede, dat de opstand vermindert. De republikeinen hebben te Orense de open bare kas geplunderd, den burgerlijken Gouver neur en den militairen Kommandant in hechtenis genomen. De opstandelingen hebben te Marcia en Reus groote verwoestingen aangericht. Madrid, 3 October. Op den 2d«» Oct. zijn de republikeinschgezinde vrijwilligers te Reus (in de provincie Catalonië) in opstand gekomen. Te Bejar (in de provincie Estramadura) heeft de bevolking de gevangenen willen bevrijden, maar is de orde hersteld door den republikeinschen afgevaardigde. Een georganiseerde bende heeft te Huesca de poorten der gevangenis geopend en de troepen der regeering verslagen. De bende wordt aange voerd door den afgevaardigde Joaritzto. Te Xeres heerscht zoodanige beweging, dat men voor ern stige .gebeurtenissen aldaar bevreesd is. Te Ma drid is het rustig. Madrid, 4 October. De republikeinsche benden in Catalonië kunnen zich niet staande houden tegenover de troepen, maar zij voeren een ver nielenden oorlog. In Andalusië bestaat slechts eene bende van 200 man. In Galicië heeft men zich gisteren van eene bende meester gemaakt. In de overige deelen van het schiereiland heerscht rust. De Cortes zullen heden stemmen over het voorstel tot schorsing der constitutioneele waar borging. jM arktberichten. Rotterdam, 4 October. Nieuwe Tarwe 30 ets., Jarige Tarwe 20 ets., Jarige en Nieuwe Rogge 20 ets., Kanariezaad 50 ets. en Blauwe Erwten 50 ets. lager; overigens onveranderd. Nieuwe Witte Boonen 12, 13.50, Nieuwe Bruine Boonen f 11.50, 13.50. Meekrap. Zeer weinig geveild; van onberoofde bedongen eenige partijtjes vorige prijzen; racijn meer gevraagd en hooger betaald. Amsterdam, 4 October. Tarwe per 2400 kilo, B. Pool 350, Rogge flauw, Taganrog 200, 205 c. z/k., N. Pruis. 213 c. z./k., Peterb. 205, c. z/k., Galatz 213, 215 c. z/k. p. Oct. 195, 196, 197,196, 195. Maart 197, 196. Mei 197, 196. Koolzaad p. Oct. 75. Raapolie vliegend 3914 naj. 40, voorj 41 Lijn olie 32#, 31 ït, 32%. I v e r It e 1 i j k Nieuws. Nederl. Hervormde Kerk. Aangenomen: te Aarts woud: door J. A. Bruins; te Driebergen: door Hogerzeil Jr.; te Wierdendoor P. Sinnighe Damsté. Beroepen: te Oud-Vossemeer: J. G. Blaauw te Oostkapelle; te SchraardL. Van Maanen te Blit- terswijk; te Anjum: A. Meerdink te Vriesen- veen; te Paesens: C. Basker te Aalsum; te Ter- werd: A. Alberti te Visvliet. Bedankt: voor Doesburg: P. Van Son te Warmond; voor Bergambacht: L. R. Van den Broek te Groote Lindtvoor Leiderdorp: W. Koel man te Nieuwerkerk a/IJsel; voor Dedemsvaart: J. Kool te Bunschoten; voor HagesteinG. J. Noomer te Austerlitz; voor Alkmaar en voorVlis- singen: C. H. Harmsen Van der Beek te Reitsum voor Monnikendam J. F. W. Van Troostenburg de Bruijn te Oudeschoot; voor Kuinre: H. Bleijen- berg te Kolham. Emeritaat verleend: aau J. H. Tersteeg te Edam; G. W. Van Duijl te Steenbergen. Christelijk Geref. Kerk. Aangenomen: te Delft: door L. Van der Schalk te Rotterdam. Beroepen: te Yerseke: W. Raman te Wad- dinxveen. Toegelaten tot den H. DienstBergsma, cand.; A. Stekete, cand. Roomsch-Katholieke Kerk. Tot kapelaan te Noordwijk is benoemd H. W. Klauwers, kap. te Weesp; tot kap. te Lei- muiden J. C. Van den Akker, kap. te Berken rode; tot kap. te Loosduinen Wiegman, kap. te Voorschoten; tot kap. te Voorschoten Bol, kap. te Helder, en tot kap. te Leiden (St. Pieter) M. A. Van Zanten, Pr. uit het sem. IX echtzaken. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Dinsdag 5 October 1869, zijn veroor deeld J. V. te Leiden, wegens ontduiking van plaat selijke belasting op de honden, tot eene geldb. van ƒ6 of subsid. gev. van ld. J. v. d. W. te Leiclen, wegens idem, tot idem. S. De W. te Leiden, wegens idem, tot idem. J. L. v. d. S. te Leiden, wegens misbruik van vertrouwen, tot eene cell. gev. van 6 w., 2 geldb. ieder van ƒ12.50 of voor iedere boete 1 dag gev. Otlicieele Berichten. KENNISGEVIjVG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Katwijk; Gelet hebbende op art. 264 der Wet van den 29""" Juni 1851 Staatsblad n°. 85); Brengen ter openbare kennis, dat het door hen voorloopig vastgestelde Suppletoire Kohier van den Hoofdelijken Omslag, voor het loopend dienstjaar, gedurende veertien dagen, en wel van Dinsdag den vijfden tot en met Maandag den 18d'° October aan staande, ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing zal nederliggen. Eq is deze afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Katwijk, den 4d»° October 1869. De Burgemeester, L. C. J. BLANKEN, De Secretaris, W. VAN DER VLIES. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Per Telegraaf In de laatste twee dagen hebben de afde'eiingen der Kamer het onderzoek der staatsbegrooting voort gezet. Nopens de Indische begrooting is het onder zoek afgeloopen en de rapporteurs zijn reeds bijeen gekomen tot vaststelling der hoofdpunten van het verslag, dat spoedig kan te gemoet gezien worden. Morgen te 3 uren zitting, waarin nog onderscheidene ontwerpen, zoowel oude als nieuwe, zullen inkomen. De strekking der bepaling van de werkzaamheden schijnt oin zoo spoedig mogelijk de Indische begroo ting in beraadslaging te brengen. De geruchten omtrent terugroeping van den Gou verneur-Generaal Myer houden aan. LAATSTE BEKICHTEN. 's-Gravknkage, 5 October. Hedenmiddag geeft de minister van buitenlandsche zaken, de heer Roest van Limburg, een diner waarop o. a. ge- noodigd zijn de gedelegeerden van de vier landen tusschen welke in 1864 het tractaat omtrent de suikerbelasting is gesloten. Ook het verzoek om gratie, ingesteld door P. Ferwerda, bij arrest van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland van 20 April jl. veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren (in het eerste der Rotlerdamsche rechtsgedingen) is afgewezen. Burg. en Weth. alhier hebben bekend ge maakt, dat, op voorstel van Dr. P. M. Mess, ge neesheer bij de gemeente-badinrichting te Sche- veniDgen, het badseizoen zal geopend blijven tot en met Zaterdag den 9d,° October. 's-Hertogenbosch, 5 October. De 1ste luit. C. A. Prins van het 5de reg. inf. is tot adjudant bij het depot van dat regiment alhier benoemd. Madrid, 5 October. De generaal Sickles heeft de nota zijner regeering niet teruggenomen zij betreft slechts een voorstel tot bemiddeling.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3