winkelier dienstbaar was. De winkelier kwam meermalen bij den Commissaris van politie Wulf- fers eene klacht inleveren dat hij van tijd tot tijd geld uit zijn gesloten chiffonière vermiste. Het bedrag daarvan liep reeds zoo hoog dat hem dit belemmerde in het betalen van zijne credi teuren. De heer Wulffers ried hem aan een politie dienaar in zijn huis te nemen, die van eene ver borgene plaats de kamer waar de chiffonière stond zien kon, en eenige rijksdaalders te merken Dit deed hij, en de agent kon reeds spoedig met de schoonmaakster het huis verlaten, die hij op heelerdaad betrapte, en aan het bureau van politie de vier gemerkte rijksdaalders zelf te ruggeven. Men kan zich de ontsteltenis van de vrouw bij dit alles zeer goed verbeelden. Zij kan nu in het huis van burgerlijke en militaire ver zekering van den schrik bijkomen. Eergisterenavond is eene 64jarige vrouw in een huis in het Elzemoerstraatje ten gevolge van eene duizeling van de trappen gevallen en zoodanig aan het hoofd verwond geraakt, dat zij gisterennacht in het Burg. Gasthuis aan de gevolgen is overleden. Rotterdam, 4 Oct. Nabij Feienoord is opgehaald het lijk van een alhier woonachtigen dertienja rigen knaap, die op Feienoord werkzaam, in de vorige week door een noodlottig toeval in het water geraakt en verdronken is. Kinderdijk, 2 October. Hedennacht had alhier een vreeselijk ongeluk plaats. Een koopman van de Streefkerksche kermis komende, met vrouw en schoonzuster, wilde aan het stoombootenveer een weinig verpoozen. Op zijn kar, bespannen met twee honden en geladen van galanterieën, lag zijne schoonzuster te slapen, toen door een onbekende oorzaak de honden het stoombootenhoofd afreden. Eer de man, die van de kar was afgegaan, het kon tegenhouden, stortte de kar in het water. Het 19jarige meisje kwam jammerlijk om. Haar lijk is tot nog toe niet gevonden. Deleshaven, 2 October. Bij de periodieke ver kiezing van zes leden in het kiescollege der Hervormde gemeente alhier zijn herkozen de heeren A. De Vries Vermeyden, A. Van der Wilde en P. Goudt; gekozen de heer C. Keuze- Jkamp. Tusschen de heeren J. Kruyff, G. Nugte- ren, J. De Graaf en D. Jungerius moet eene herstemming plaats hebben. Naar men verneemt verspreidt zich de tong- blaar onder het rundvee in deze gemeente al meer en meer, en heerscht deze kwaal thans bijna algemeen, doch gelukkig in een zeer lich ten graad. Gouda, 2 October. Het heeft H. M. onze geëer biedigde Koningin behaagd, een prachtig gewerkt canapé-kussen als prijsvoorwerp toe te zenden aan de commissie der verloting, ten behoeve van den gedeeltelijken herbouw der Luthersche kerk te Gouda. Schoonhoven, 2 October. Voor de alhier vacante betrekking van gemeente-ontvanger, waaraan eene jaarwedde van f 600 is verbonden, hebben zich niet minder dan 101 sollicitanten opgedaan. Gorcdm, 1 October. Gedurende den aanstaan den winter zullen weder acht avonden aan volksvoordrachten worden gewijd; zij zullen plaats hebben om de drie weken in de Koren beurs, des Woensdagsavonds ten 7 f, uur, de eerste vergadering op 13 October e. k. Op die eerste vergadering zal de bekrooning plaats vinden van werklieden, die een verslag hebben opgemaakt van hun bezoek aan de tentoonstelling te Am sterdam. Alle mannen en jongelingen boven de 16 jaren, tot den handwerkstand behoorende, kunnen bewijzen van toegang bekomen. Haarlem, 3 October. De uitslag der navolgende gehouden aanbestedingen was aldus: 1°. het aan leggen van vier rijzenhoofden op het zuiderstrand van Vlieland; minste inschrijver F. Beenhouwer, te Giesendam, voor f 27,980; 2'. het vervaardi gen van drie verdeelingsschotten in de kolenberg plaats aan het stoomtuig den Lijnden, gegund aan J. Guldemond, te Hillegom, voor f 1998.89. Medemblik, 1 Oct. Heden werd alhier het te legraafkantoor met beperkten dagdienst geopend. Uit de meeste huizen der ingezetenen woei de driekleur, ten bewijze van hunne ingenomenheid met deze voor hunne stad zoo heuglijke gebeurtenis. Utrecht, 5 Oct. Met ingenomenheid maken wij melding van een plan, waarvoor de deelneming van Utrechts ingezetenen dezer dagen zal ge vraagd worden. 't Zijn eenige lezingen over den godsdienst, die men voornemens is hier te doen houden. Dergelijke lezingen zijn, met groo- ten bijval, in andere plaatsen reeds meermalen gehouden, en ook hier gelooven wij, dat zij zeer nuttig kunnen zijn, dat zij aanspraak hebben op de ondersteuning van allen, die de nieuwere lichting in den godsdienst zijn toege daan. Dat toch die richting door de ontwerpers van het plan in het oog gehouden is, lijdt geen twijfel, als men let op de namen van hen, die reeds lezingen hebben toegezegd; het zijn de HH. Prof. A. D. Loman, Dr. T. Modderman, Ds. J. H. Maronier, Dr. G. Van Gorkotn, Ds. Ph. H. Hugenholtz, die, naar wij vernemen, achtereen volgens zullen behandelen: onzen godsdienst en onzen tijd en de maatschappij onzen godsdienst en het huisgezin it u en de kunst; a u en de zoude. Dat zijn goede namen, dat zijn belangwekkende onderwerpen. Van den steun, dien het plan vindt, zal het afhangen, of er meer of minder van die lezin gen zullen worden gehouden, of de zaak door gezet of spoedig gestaakt zal moeten worden. Dat men dus niet, zooals dat hier in Utrecht te dikwijls geschiedt, wachte totdat de zaak is tot stand gebracht, om van zijne deelneming te doen blijken, maar dat een ieder, die belang stelt in godsdienstige voorlezingen op modern gebied, dadelijk door het nemen van kaarten het welslagen van de proeve helpe verzekeren. (Utr. D.) Men verneemt dat het muziekfeest, het welk de afdeeling Utrecht der Maatschappij voor Toonkunst voornemens was in den zomer van 1870 te geven, geen Mior-.nnu zal hebben. Het schijnt dat de groote kosten, una een dergelijk feest ver bonden, bij de ontoereikendheid van de bestaande lokalen, het afdeelingsbestuur ten slotte daarvoor hebben doen terugdeinzen. Wageningen, 3 October. Gisteren avond, om streeks 8 uren, brak alhier een geweldig onwe- der los, dat zich door onophoudelijk weerlichten, vergezeld vau zware donderslagen, kenmerkte. Den tijd van het jaar in aanmerking genomen, heugt men zich niet, hier zulk een onweder te hebben bijgewoond. Nog voor het onweder ge heel voorbij was, werd men aan den rooden gloed gewaar, dat er niet ver van hier brand moest zijn ontstaan. Naar men verneemt, is de bliksem in eene groote boerderij in het naburige Kesteren ingeslagen, en ook hier heeft men sporen van het inslaan van den bliksem ontdekt. Rheenen, 3 October. Gisterenavond omstreeks 8 uren ontlaste zich boven onze streek een vrij hevig onweer en zag men van hier aan de over zijde van den Rijn (de Betuwe) een felle brand; de bliksem was geslagen in de groote en net ge bouwde boerenhuizinge van K. Van Lutterveld, aan den bandijk onder Kesteren, welk pand met annexe schuur en al den zich daarin bevinden den ruimen voorraad hooi en landbouwproducten en zoo goed als met den ganschen inboedel, spoe dig een prooi der vlammen was, zoodat alleen de naakte muren zwaar beschadigd overbleven. Het gelukte echter den bijstaanden vollen koorn- berg te behouden en het vee te redden. Een paard van denzelfden eigenaar werd in eene tegenoverge stelde weide mede door het onweder gedood. Niets van het door den brand vernielde was verzekerd Zwolle, 3 October. In de afgeloopen week was men allerwege in dezen omtrek druk bezig met het delven der winteraardappelen, waarvan de uitslag, zoo wat betreft de grootte, de hoedanigheid en de hoeveelheid, niets te wenschen overlaat, welk een en ander dan ook reeds belangrijke prijsvermindering heeft ten gevolge gehad. Groningen, 2 October. Het was gisteren voor den heer J. Beets alhier een gewichtige dag. Zelf doofstom, heeft hij toen het feest mogen vieren van zijne veertigjarige toewijding aan de ontwik keling zijner lotgenooten. Hij zelf is nog een leer ling van den stichter van het doofstommen-insti tuut alhier, Henri Daniël Guyot, onder wiens leiding hij in 1819 kwam en ten wiens huize hij, bij gunstige uitzondering, woonde. Na een tien jarig onderricht van het instituut als zeer be kwaam ontslagen, werd hij kort daarop als kwee- keling-onderwijzer aan het instituut verbonden en klom hij op tot den rang van onderwijzer, in welke betrekking hij nog steeds met lust en ijver werkzaam is. De zorg voor de ontwikkeling der nieuw aangekomen kweekelingen gedurende hun eerste jaar is meestal zijne taak, voor welk moeilijk werk zijn geduld, zijne opgeruimdheid en zijne liefde tot de kinderen hem bijzonder ge schikt maken. Zijne ambtgenooten hebben hem, bij hunne gelukwenschen, tevens tot herinnering aan dezen feestdag een fraai geschenk in zilver aangeboden. Ook wij wenschen van harte, dat de heer Beets nog lang aan het hem zoo dierbaar instituut moge werkzaam zijn. GronCl.) Bergen-op-Zooh, 30 Sept. Bij den gemeenteraad alhier is ingekomen een brief van den heer Mar tens, Adv. te Antwerpen, houdende verzoek tot ondersteuning eener aan te leggen spoorweglijn van Antwerpen naar Woensdrecht; de brief is voor kennisgeving aangenomen, onder besluit, dat daaromtrent dezerzijds nadere informatiën zul len worden ingenomen. Hbl Bergen-op-Zoom, 2 Oct. Hedenmiddag te twaalf ure arriveerde alhier het 1ste escadron van het 4de reg. huzaren uit Deventer, onder kommando van den lsten luit. G. J. IJssel de Schepper, terwijl te 2 uren binnenkwam eene sectie van de veld-artillerie uit Arnhem, onder bevel van den lsten luit. Van Hoogenhuizen, ten einde deel te nemen aan de manoeuvres, die door de ge combineerde troepen alhier gedurende veertien dagen zullen plaats hebben. Beide detachemen ten werden ingehaald door de hoornmuziek van het 3de reg. inf. 's-Bosch, 29 Sept. Woensdag-avond te elf uren heeft de politie alhier gearresteerd J. T. v. S., wo nende te St.-Michiels-Gestel, verdacht vau zich te hebben schuldig gemaakt aan het ontvreemden van 12 rijksdaalders, een zilveren horloge en een paar schoenen ten nadeele van zijn meester D. Kluijt- mans, te St.-Michiels-Gestel. Het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Bra bant heeft bij arrest van Woensdag jl. Anionic Korsten, schipper te Capelle, schuldig verklaard aan r.ioedv ,'ligen m-msh den 22,,en .1 mi II op zijne zuster Margaretha gepleegd, en hem ver oordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Daarna werd door hetzelfde hof behandeld de zaak ca. Johannes Takx, oud 52 jaren, geboren en wonende te Etten, wethouder aldaar, beschul digd van 5 knevelarijen, door als openbaar amb tenaar gelden te vorderen of te ontvangen, welke hij wist niet verschuldigd te zijn; 38 getuigen, waarvan 3 tot ontlasting, zijn in deze zaak ge hoord. Het O. M., waargenomen door den heer advocaat generaal Mr. C. Polis, eischte schuldig verklaring en veroordeeling, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot eene correctio- neele cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen, benevens 4 geldboeten. De advocaat Mr. Schlesinger verdedigde den beschuldigde en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Het hof zal aanstaanden Woensdag uitspraak in deze zaak doen. Ter jaarmarkt heden alhier gehouden, werden aangevoerd: 120 paarden,.370 runderen,942 varkens (baggen), 31,400 ellen wit linnen, 9250 ellen grauw linnen en 9600 ellen pellen. De aanvoer van handelspaarden was onbedui dend, integendeel bevonden zich goede werkpaar den aan de markt. In vee ging zeer veel om, de vraag naar kalfdragende en vette runderen was groot, vooral door buitenlandsche kooplieden. Var kens waren minder in prijs, zij werden van 1.50 tot 1.70 afgezet. Het linnen in prijs niet stijgende; de handel bepaalde zich'tot concumptie Bij het verlaten van het 2d(! reg. huzaren werd door den adjudant-onderofficier-standaard- drager, namens de onderofficieren vau dat korps, aan den tot generaal-majoor benoemden kolonel baron Van Dedem, een prachtig album met de portretten dier onderofficieren aangeboden, als blijk van hoogachting en dankbaarheid voor de door Z.H.E. Gestr. betoonde belangstelling in hunne positiën, zoowel vóór als gedurende den tijd dat Z.H.E. Gestr. als kolonel het regiment komuian- deerde. Moerdijk, 4 Oct. Als een hoogst merkwaardige bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij de ver- graviugen van den rivierbodem op ruim 20 meters onder Amsterdamsch peil een belangrijke hoe veelheid beenderen voor den dag is gekomen van een kolossaal dier, vermoedelijk behoorende tot een zeer ver teruggaande periode der aardvor ming. Volgens deskundigen schijnen zij behoord te hebben aan een exemplaar van het geslacht der mastodonten of wel der rhinoceros-soorten. O. a. bevindt zich daarbij een gedeelte kaak met vrij goed geconserveerde zeer ontwikkelde kiezen daarin. Waarschijnlijk zal de vondst naar het Rijksmuseum te Leiden worden opgezonden. Gemengde Berichten. De moord te Pantin. De zeven lijken van de familie Kinck zijn Zaterdag te Tourcoing, de geboorteplaats van de moeder, in alle plechtigheid ter aarde besteld. Zij zijn van het spoorwegstation, dat met zwart gedrapeerd was, gedragen naar de kerk en van daar naar het kerkhof. Voor het huis, waar de vermoorde moeder als jong meisje geleefd had, is een oogenblik stand gehouden. Geheel de stad niet alleen, maar ook een aantal vreemdelingen van buiten volgden den lijkstoet, evenals de autoriteiten der gemeen ten en van het arrondissement. Weder is een ontdekking gedaan, die wellicht op het spoor zal brengen van het lijk van Jan Kinck, den vader. Te Soultz in den Elzas zijn in een omnibus-bureel een paar reiszakken gevon den, die daar sinds eenigen tijd gestaan hadden. Wellicht zouden zij eenvoudig in een anderen hoek geworpen zijn, indien niet een der twee zakken opengegaan en er een scheermes sen-étui uitgevallen was, waarop de naam van Jan Kinck stond. De beide zakken bleken de bagage, van Jan Kinck op zijn reis naar Grueb- willer geweest te zijn. Zij bevatten eenig linnen goed, een paar schoenen en een zwart pak. Thans laat men twee vijvers in den omtrek, welke, in verband met watermolens staan en door middel der aanwezige sluizen gemakkelijk drooggelegd kunnen worden, ledig loopen, niet tegenstaande eene. fabriek dientengevolge min stens een week zal moeten stilstaan. Alles doet vermoeden dat het lijk van Kinck in een dier vijvers geworpen is, en men wil daar de zeker heid van hebben. Aangaande medeplichtigen van Tropmaun hoort men nog steeds onzekere berichten. Trop maun blijft ingetrokken, en weigert iets te be kennen. Hij denkt tot 20 jaar dwangarbeid te zullen veroordeeld worden. Hij verklaart niets anders dan dat, zoo men Jan Kinck nog levend vindt, het blijken zal, dat hij, Tropmann, niet de eenige schuldige was. De broeder van Troppmann, die militair is, heeft zich tie gruweldaad, waaraan zijn broeder deel genomen heeft, zoozeer aangetrokken, dat hij half wezenloos is, en men voor een hersen ontsteking vreest. Men hoopt dat, als Tropmanns moeder her steld is, zij te Parijs zal komen, om persoonlijk haar zoon tot bekentenis te brengen. Nog dient vermeld te worden, dat in het huis van Jan Kinck te Roubaix in een schoolschrift van een der kinderen een stuk gevonden is van een Duitschen brief, door Tropinann geteekend, en waarin de weg werd opgegeven, dien Kinck moest nemen om op de goedkoopste wijs naar Gruebwiller te komen. Zoo blijkt het, dat zelfs die geheele reis van Kinck en wellicht de geheele onderhandeling over de overneming van een fabriek in den Elzas, tot het sluw beraamd plan van de misdaad heeft behoord. In den nacht van 2 op 3 October te kwartier voor twaalven is aan den Rijn tusschen Keulen en Mainz een aardbeving gevoeld. Zij duurde 2 a 3 seconden, en was zoo sterk, dat lichte meu belen werden verschoven; verscheidene personen werden dan ook zoo angstig dat zij uit hun bed vlogen. Te gelijk met de aardbeving werd een dof gesuis gehoord. De richting was, volgens eenigen, van Z.-W. naar N.-O., volgens anderen van N.-O. naar Z.-W. Te Antwerpen is men zoo weinig ingenomen met de artisten, die voor het nieuwe speelseizoen in de opera zijn geëngageerd, dat, toen de di recteur ten laatste aan het publiek vroeg, welke men wilde vervangen hebben, er van alle kan ten werd geroepen: Allen! Men weet thans welke de oorzaak is van den brand te Bordeaux. Noch de douanier, noch de matroos, die aan boord waren, hebben daaraan schuld, dewijl de lucifer werd aangestoken in de kombuis, derhalve op genoegzamen afstand van het ruim, waar de petroleum geborgen was. De ontploffing is door niets anders veroorzaakt dan door het ontsnappen en opéenhoopen van gas in het scheepshol. Voor de aanleiding tot de ramp is dus niemand verantwoordelijk testellen. Doch wat heeft men te denken van het gedrag der autoriteiten die belast zijn met het aanwen den van reddingsmiddelen? In hoever is de haven politie verantwoordelijk? Ter opheldering van die vragen is het noodig dat een onderzoek inge steld worde; de drukpers, de publieke opinie, de Kamers van Koophandel, de scheepskapiteins eischen dat eenstemmig. Men kan dan ook zeker zijn, zegt de Gironie, dat zulk een enquête zal plaats hebben. Het is slechts te wenschen, dat zij op groote schaal geschiede, en dat aan den uitslag de meest mogelijke publiciteit worde ge geven. Men zal er dan voor de toekomst uit kunnen leeren. Het Senaatsblad, dat te Petersburg verschijnt, deel de onlangs het bericht mede, dat de keizer prins Schamyl en diens nakomelingen in den erfelijken adel van het Russische rijk heeft opgenomen. Te Ars in het departement de 1' Stin herdacht men den jaardag van den dood van een geeste lijke, den abt Vianet. De abt stond in een reuk van heiligheid en eene meDigte menschen onder namen een pelgrimstocht naar zijn graf. Toen de kerk vol was verscheen plotseling eene hemelsche verschijning met een kroon op het hoofd en eene witte lelie in de hand. Het gelaat was gesluierd. Men herkende de heilige maagd. Slechts enkelen stelden zich tevreden met St. Philomène. De ge stalte knielde voor het altaar en legde op een stoel een rijk geborduurde beurs neer. De vro men gingen allen naar de stoel en het regende geld in de beurs. Een van den voornaamste inge zetenen, door nieuwsgierigheid gedreven, lichtte den sluier og, en zag een bekend gelaat. Dade lijk deed hij natuurlijk aangifte en een half uur later wandelde de heilige Philomène met een gendarme naar de gevangenis. KOLONIËN. BATAVIA, 14 Augustus. Den 13d811 Aug. werd door eene commissie uit HH. officieren der schutterij te Batavia, bestaande uit den officier van gezondheid lste kl. Dr. Steen stra Toussaint, oudste officier van het korps, den kapitein Th. De Nijs Bik, den lsten luitenant Van Berckel en den 2den luitenant Gonggrijp, respectievelijk oudste officieren in genoemde ran gen, aan den luitenant-kolonel kommandant den heer J. R. Kleyn, plechtig aangeboden het album, dat de officieren hadden verzocht, bij gelegenheid van den dag dat de heer Kleyn 25 jaren bij het korps was ingelijfd, hem te mogen opdragen. Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van aan spraak op pensioen, de waarnemende hoofdonder wijzer aan de openbare tweede lagere school te Soerakarta Ch. H. Reygers. Op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de commies op het assistent-residentie-kantoor te Sambas (Wes ter-afdeeling ven Borneo) F. Wetters. Op verzoek, eervol, uit zijne betrekking vaD advocaat en pro-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2