van een tribune in het Willemspark bij het Monument. Scheveningen, 4 Oct. De haringschuit van den reeder Arie Vrol'jk, die in de verleden maand met twee lijkeu op het strand bij het Vlie is geworpen, is dezen morgen alhier aangezet, om spoedig weder voor de haringvisscherij te worden uitgerust. Bijna dagelijks komen haringschuiten van den Engelschen wal alhier aan. De vangsten zijn wel is waar niet zoo ruim als het vorige jaar, maar de prijzen zijn daarentegen hooger. Voorburg, 1 Oct. De tongblaar breidt zich in deze en omliggende gemeente in de laatste da gen meer en meer uit. Het karakter der ziekte schijnt zoo goedaardig niet, als men wel van el ders verneemtin Veur toch moeten reeds de koeien zijn bezweken. De melk, die anders eerst met Nov. eene prijsverhooging ondergaat, is thans reeds opgeslagen. Rotterdam, 2 October. Zooals men zich zal herinneren, werden den 25'w" Mei 11. eene moeder en hare voortvluchtige dochter door de Correctio- neele Kamer der rechtbank alhier ieder tot eene gevangenisstraf van twee jaren en eene geldboete van ƒ100 veroordeeld wegens bedrieglijke op lichting. Haar was namelijk door zekeren stuur man Rooze, die met de dochter in het huwelijk zou treder eene som van 4300 in bewaring gegeven, bestemd om een huis te koopen, welke inbewaargeving door haar eenvoudig werd ge loochend. Van die zaak gaven wij indertijd uit voerig verslag. Nadat gemeld vonnis in kracht van gewijsde was gegaan, werd door den benadeelden persoon een eisch tot teruggave dier som bij de civiele kamer derzelfde rechtbank tegen de moeder in gesteld. Hoewel de gedaagde de ontvangst dier som wederom niet erkende, putte de rechtbank uit genoemd strafvonnis het bewijs van de door den eischer gestelde daadzaken van inbewaarge ving en veroordeelde mitsdien de gedaagde, bij von nis, dezer dagen uitgesproken, tot teruggaveder som van ƒ4300 met de interessen a 5 pCt. 'sjaars, en tot betaling der proceskosten. Gistere ravond ontstond alhier in de Lange- lijnstraat een begin van brond, veroorzaakt door het omvallen van een petroleumlamp. De brand werd echter spoedig gebluscht, zonder dat de toe gesnelde spuit water behoefde te geven. Hedenmiddag te 2 uren is een 14jarige lood gietersjongen, terwijl hij werkzaam was aan de Waalsche kerk alhier, van het dak dier kerk ge vallen en op het dak van een nevenstaand huis te recht gekomen. Hij heeft twee wonden aan het hoofd bekomen, doch verkeert in geen ge vaarlijken toestand. Kraiingen, 2 October. Hedenmiddag ten 12% uur is onder deze gemeente eene schroefsleep- stoomboot in aanvaring gekomen met de Tielsche stoomboot, komende van Rotterdam. Eerstge noemde boot is daardoor gezonken, terwijl de laatste groote schade heeft bekomen en op het droge is moeten loopen. Van de opvarenden zijn drie personen met groote moeite gered door de knechts van de stoomboot Merwede, terwijl er vermoedelijk twee personen zijn verdronken. Delft, 2 October. Gisterenavond heeft bet stu dentenkorps alhier in een der lokalen van den Stads Doelen, hetwelk tot dat einde op smaakvolle wijze was versierd, de inauguratie van de nieuw aangekomen leden gevierd. Heden heeft de ge wone jaarlijksche rijtoer plaats gehad,met een aantal rijtuigen met zes of vier paarden bespannen, voorafgegaan door een tiental jongelui te paard. Des avonds werd een optcoht met muziek en fakkellicht gehouden. Schoonhoven, 2 October. Te Ammerstol zijn in de afgeloopen week gevangen 26 zalmen, zeer uiteeuloopende van qualiteit en wicht. De prijs der mindere soorten varieerde tusschen 1.25 a ƒ2 en die der winterzalm tusschen ƒ2.55 a ƒ3 per kilo. Gremengde I e rioli t e n- De moord to Pantin. Volgens de Gazelle des Tribunaux is het lijk van Jan Kinck niet in den Elzas gevonden. Dat blad zegt, dat er in den Elzas in het geheel geen lijk gevonden is. De lijken der familie Kinck zijn Vrijdag naar Roubaix getransporteerd. Allerlei geruchten omtrent sporen van medeplichtigen enz. loopen steeds. Zij zijn echter zoo dikwijls gebleken onwaar te zijn, dat wij blij zijn onze lezers er niet mee vermoeid te hebben. Tropmann is Vrijdag verhoord vijf uren lang, met weikeu uitslag is nog onbekend, Le Temps heeft een coin muniqué ontvangen, omdat zij er op gewezen had, hoe alle gewichtige ontdekkingen van zaken en personen, die op den moord betrekking hadden, buiten de politie om waren gedaan, die zelfs niet het oog had gehad op Tropmann, welke toch blijkbaar vóór den moord zeer wonderlijke en geheimzinnige allures aannam. Waartoe dient an ders het politie toezicht op de hotels? Het com muniqué antwoordt, dat le Temps stellig de eerste zou geweest zijn om te klagen, zoo de politie het een onschuldigen vreemdeling in een hotel lastig maakte. In den Moniteur komt de brief voor van Traup mans vader, waarin deze zijn zoon aanspoort, schuld te belijden en zijne medeplichtigen te noe men. Die brief luidt als volgt: „Cemay, 29 September. „Ongelukkige zoon „Ik mag niet langer aan het verschrikkelijke van uwen toestand twijfelen. Verpletterd van droefheid en onbekwaam u eigenhandig te schrij ven, heb ik de hulp ingeroepen van medelijdende personen, die mij tot tolken willen strekken. „Men verzekert mij, dat gij weigert uwe me deplichtigen te noemen. Maar, rampzalige zoo ge dat niet doet, zult ge immers de geheele we reld doen gelooven, dat gij de eenige schuldige zijt! „In naam uwer moeder, die van droefheid sterft, van uw broeders en zusters, in naam van den God, dien wij u leerden liefhebbeu en aanbidden, be zweer ik u, het gerecht bekend te maken met de namen van hen, die u in de voltrekking van het misdrijf ter zijde stonden. „Denk aan uwe familie! Laat haar niet alléén de schande dragen, die uw misdaad op haar laadt! „En ontvang hiermede den laatsten groet van een vader, wiens ouderom gij verwoest en ont- eerd hebt." KOLONIËN. BATAVIA, 14 Augustus. Onze politiek vooral aangaande de koloniën schijnt in den laatsten tijd meer en meer de aan dacht van de pers in Enge'and te trekken. De London and China Express geeft sedert eenigen tijd in e'k nummer een zakelijk en zeer nauwkeu rig overzicht over de, vooral voor Indië voor naamste gebeurtenissen in Nederland, waarvan dan ook door de Indische pers een ruim gebruik wordt gemaakt; de heer Angier, de hoofd-redac- teur, bezocht zelfs korten tijd geleden in het be lang van dat blad ons eiland en nu zien wij dat de London and China Telegraph een particulieren correspondent te Batavia heeft en vinden in het Juni-numuier eene uitgebreide, goed geschrevene en wat (in dezen tijd dat de dolste onwaarheden en ve'keerde voorstellingen in Europa gedrukt en a'gemeeu verspreid worden, b. v. in het werkje van den heer J. Babut) meer zegt, een juiste voor- ste'ling der toestanden gevende correspondentie van Batavia dd. 14 Mei, waarvan wij eenige uit treksels mededeelen „De handel van het eiland zal niet toenemen tenzij dat de regeering hare politiek verandert en meer liberale beginselen de overhand beko men. Gedwongen arbeid moet afgeschaft worden en de grond beschikbaar komen voor de parti culiere industrie. De invoering van een derge lijke politiek zou meer berekend zijn tot ont- wikke'ing der hulpmiddelen van het land en in het eind voordeeliger blijken voor het gouverne ment dan het tegenwoordig vigeerend systeem van uilpersing, dat eenvoudig het slachten van de gans is, die gouden eieren legt. Vroeger of later moet er verandering komen, waarmede mis schien een verandering van meesters gepaard zal gaan. Het Nederlandsch gouvernement moet met treurige blindheid en een onpractischen geest geslagen zijn om de teekenen des tijds niet op te merken. Eenvoudig voort te gaan om eiken druppel bloeds uit het land te persen zonder eenige zorg voor zijne toekomst is een politiek die slechts tot éen eindresultaat leiden kan. Niettegenstaande het eiland de schoonste gele genheid voor het aanleggen van spoorwegen aan biedt, bestaat er tot nog toe niets dan eene kleine sectie van nog geene vijftig mijlen lengte in de nabijheid van Samaraug. De lijn van Batavia naar Buitenzorg, de verblijfplaats van den Gou verneur-Generaal, een afstand van ongeveer 40 mijlen, is nog niet begonnen ofschoon het door verkoop van land in de nabijheid een bron van aanzienlijke inkomsten kon zijn. Men zegt dat de benoodigde bestellingen van rails en rollend materiaal in Engeland worden gedaan, dat met den aanleg der lijn binnen 4 maanden een aan vang zal worden gemaakt en dat die in ander half jaar voltooid zal zijn. De waarde van eigen dommen in de nabijheid is in afwachting daar van reeds rijzende; wanneer men de weinige techni sche moeilijkheden op dien weg in aanmerking neemt en de betrekkelijke goedkoopte van werk- loonen op Java, dan moesten spoorwegen sedert jaren reeds in gebruik zijn ten einde die faci liteiten van transport aan goederen te verschaf fen, die de grootste stimulaus aau den handel geven. j jOnder de vele zaken waaromtrent de vreem deling zich over het Nederlandsch gouvernement te beklagen heeft, behoort de onredelijk lang zame afdoening van zaken bij zijne rechtbanken. Er is bier thans een Engelschman in de gevan genis van Batavia (voor het toedienen van sla gen aan een Hollander) die daar sedert Februari wordt aangehouden en wiens zaak niet eerder dan de volgende maand zal voorkomen. Een borgstelling werd tot elk gevorderd bedrag aan geboden, doch geweigerd. Dit is voor een politie zaak, die den volgenden morgen beslist had moe ten zijn, zeker een barbaarsche toestand, te meer wanneer men de hitte van het klimaat in aan merking neemt." De toon die hier en daar in die correspon dentie heerscht, moge aan hen stof tot nadenken geven, die in den tegen woordigen tijd nog geloo ven aan de mogelijkheid om in een der rijkste landen ter wereld, de bezitting „die zich als een groene band om den evenaar slingert", in strijd met het gezond verstand en de lessen der geschie denis, de behoefte van den tegenwoordigen tijd aan vooruitgang en ontwikkeling en den sterken drang allerwege rondom ons, eene politiek te be stendigen, die als onvermijdelijk noodlottig uit vloeisel, een gaandeweg verarmenden toestand heeft teweeggebracht en de wereld het schouw spel geeft van een eiland met de gunstigste han delsligging denkbaar, overdekt met de vrucht baarste, doch woest en onbenut liggende, gronden bij duizenden bouws en een groote, gewillige en werkzame bevolking, en daaropkwijnenden handel, achteruitgang in landbouw en industrie, een arm land. 1) De schrijver bedoelt zeker verkoop van gronden in de Preanger. Batavia. Blijkens een van den resident van Samarang ontvangen telegram van den 15dc" de zer, was hij dien dag te 6 uren 's morgens per spoortrein van Samarang vertrokken en te elf ure te Soerakarta aangekomen. Van Iledoeng- Djati af werd de tocht per werktrein afgelegd. Bantam. In de afdeeling Serang deden zich, gedurende de maand Juli jl., eenige sporadische gevallen van pokken, mazelen en cholera voor, terwijl eerstgenoemde ziekte zich mede in de af deeling Anjer vertoonde, doch thans zoo goed als geweken is; overigens was de gezondheids toestand der bevolking in deze residentie over het algemeen bevredigend, niettegenstaande de aanhoudende zware regens in vorige maanden plaats gemaakt hadden voor droogte, gepaard met felle hitte overdag, en koelte bij nacht. Palembang (Juli). De gezondheidstoestand der bevolking was over het algemeen gunstig; ter hoofdplaats Palembang deden zich echter eenige gevallen van natuurlijke pokken en catarrhale koortsen voor, welke laatste ziekte ook in de Ogan-Oeloe heerschte. De ziekte onder de karbouwen, die in laatst- gemelde afdee'ing geweken scheen, is met ver nieuwde woede weder uitgebroken in de marga Proatin ampat soekoe satoe. De bevolking was ijverig bezig met de be werking der ladangs; en is de padi-oogst op sommige plaatsen reeds afgeloopen. Met het planten van tabak iu de Ranau en Makakau werd een aanvang gemaakt. Ter hoofdplaats Palembang was de handel vrij levendig. Westkust van Sumatra. Zr. Ms. rader-stoom schip Borneo te Padang gestationneerd, verliet naar aanleiding van het voorgevallene met het Fransche koopvaardijschip Tamaris, medegedeeld in het vorig verslag, den 6 April de reede van Palang, ten einde een kruistocht te onderne men ter opsporing van dat vaartuig. Het mocht den kommandant der Borneo ge lukken, de Tamaris op den 8"en April ter hoogte van het eiland Taboijong 0° 4-3, N. breedte en 98° 36, O. lengte aan te treffen, in beslag te ne men en op te brengen naar Padang om aldaar aan de civiele autoriteit overgegeven te worden. Bij een gehouden onderzoek bleek dat de ge zaghebber niet meer aan boord aanwezig was, zonder dat men met zekerheid heeft kunnen vernemen wanneer en hoe hij het leven heeft verloren. R-eclitspraak. Ter correctioneele terechtzitting van Vrijdag 11. bleek het weder op zeer eigenaardige wijze, hoe ongelukkig toch het bekende art. 408 Wetboek van Strafrecht geredigeerd is, hoe weinig dat artikel in overeenstemming is met de belangen der maatschappij. Misbruik van vertrouwen door verduistering van aau een ander toebehoorende gelden of goederen ten nadeele van den eige naar zou dat misdrijf alleen dan kunnen plaats hebben wanneer die goederen aan den schuldige waren ter hand gesteld óf ter bewaring óf tot eenigen betaald wordenden arbeid? Neen zegt de rechtsovertuiging, wanneer die goedereu mij zijn toevertrouwd tot welk doel ook en ik ga ze zonder eenig recht bedriegelijk verduisteren, dan maak ik misbruik van het in mij gestelde ver trouwen. Dat moge waar zijn, zegt de wet, straf baar zijt gij alleen in die twee gevallen. In Frankrijk is die bepaling reeds sinds lang uitge breid, bij ons deed men zulks tot dusver nog niet, zelfs niet bij de hervorm'ngswet van 1854. Doch wat was het geval Den beklaagde was ten laste gelegd dat hij als horlogemaker twee horloges had ontvangen ter reparatie, de zilveren kasten daarvan naar de bank van leening had gebracht en het daarvoor ontvangen geld gebruikt had, (erwijl hij ze dus aan de eigenaars niet had kunnen teruggeven en de politie de stukken had gelost. Nu is het repareeren van horloges door een horlogemaker een betaald wordende arbeid. Maar ziet, bij het onderzoek op de terechtzitting bleek, dat een der eigenaars, de heer B., na een eerste reparatie zijn horologe reeds had terug gehad en de reparatiekosten betaald; een paar dagen later was het hem gebleken dat er nog een kleinigheid aan moest verbeterd worden en hij bracht het aan denzelfden man terug; zooals dat bij de meeste reparaties geschiedt, wordt zulk een nieuwe kleine reparatie, eigenlijk een herziening van de vorige, niet betaald dat doet de horlogemaker op den koop toe. Maar dat „op den koop toe" maakte dat de beklaagde het hor loge den tweeden keer ook niet had ontvangen voor een betaald wordenden arbeid (travail salarié). De rechtbank moet nog in deze zaak uitspraak doen, doch wij wijzen er op dat de officier van justitie, wat betrof het verduisteren van het horloge van den heer B., requireerde dat de beklaagde van alle rechtsvervolging zoude ont slagen worden. Hoe licht had niet hetzelfde ook met het eerste horloge kunnen gebeurd zijn, en dan had de officier voor beide feiten, dus voor alles waarvoor de beklaagde terecht stond, ont slag van rechtsvervolging geëischt. Zoo zorgt de onveranderde Fransche strafwet voor de belangen der Nederlandsche maatschappij. Correspondentie. Het stukje van H. oordeelt de Redactie minder geschikt, voornamelijk omdat ze zich zooveel mogelijk buiten alles wenscht te houden, wat tot kerkelijk gebied behoort. Aan het verzoek van „Een onzer getrouwe lezers" kan onmogelijk voldaan worden. De opname van de gevraagde nummers vordert te veel plaats en geschiedt zelfs niet in onze groote bladen. BUITENLAND. üuitselilancl. De Beiersche Kamer van afgevaardigden kan maar tot geene beslissing geraken omtrent de keuze van een president; reeds zesmalen heeft ze gestemd, maar telkens met denzelfden uitslag en staakten de stemmen. En toch blijft het gou vernement aarzelen, den knoop door te hakken zooals men weet, waren de verkiezingen, waaruit de tegenwoordige Kamer ontstaan is, niet gunstig voor het ministerie Hohenlohe; der oppositie, ver sterkt door ultramontanen, feodalen en een groote partij van de gematigde fractiën, is het gelukt de ministerieele partij in bedwang te houden, en heeft elk gouvernement onmogelijk gemaakt, zonder zelve krachtig genoeg te zijn, om de lei ding der zaken over te nemen. Wat daaruit wor den moet is niet te voorzien, want, gaat men tot eene ontbinding over, dan zou eene nieuwe Kamer toch niet anders geconstitueerd zijn. De Saksische Kamers hebben den ls!en October hunne werkzaamheden hervat. In derede, waar mede de voorzitter der Eerste Kamer de zitting opende, zeide hij o. a.: „We willen in vrede leven met onze buren, maar in ons eigen huis wen- schen we vrij en onafhankelijk te blijven. De dorpel van ons huis bakent de grens af van ons eigen recht. Die grens kunnen we niet overschrij den." In deze dagen vooral waarin de annexatie van Baden bij den N.-Duitschen Bond voortdu rend ten sprake komt, zijn deze woorden mis schien niet onbelangrijk te achten. De inlijving van Baden in den Noord-Duitschen Bond, die eerst door de Kreuzzeit. was tegenge sproken, wordt nu door dat blad in bescherming genomen, en de houding van Baden een stap ge noemd, die groote gevolgen kan hebben; verklaart de Landdag, zegt het blad, zich eenstemmig voor die inlijving, dan beschouwen wij dit als de brug, die niet alleen voor Baden, maar ook voor ge heel Zuid-Duitschland, over de Main gebouwd wordt. Engeland. De waarschijnlijke dader van den agrarischen moordaanslag op kapitein Lambert stond Donder dag te Galway in Ierland terecht. Sommige ge tuigen bewezen het allibi van den beschuldigde, doch kapiteiu Lambert herkende hem stellig. De jury heeft het niet eens kunnen worden en is ontslagen. Sommigen van hen, die voor schuldig verklaring waren geweest, en sommigen der rechters werden door het volk met steenen aan gevallen. Frankrijk. Eindelijk heeft de regeering aan den wensch des volks voldaan en een datum vastgesteld, waarop de wetgevende Vergadering bijeen zal komen. Wel is 29 November, de bepaalde dag, misschien wel wat laat voor veler verlangen, maar in elk geval staart men nu ten minste niet meer in zulk een onbepaald verschiet en weet men wanneer een aanvang zal worden gemaakt met het kracht van wet geven aan die liberale hervormingen, die zich zelve reeds zoo lang had den laten wachten en ten slotte nog niet eens allen bevredigen. De heeren Magne en Chasse- loup-Laubat voornamelijk, zouden in den minis terraad, waarin dat besluit genomen is, op eene spoedige bijeenroeping van de Wetg. Macht heb ben aangedrongen. Volgens de Presse zal het kabinet eene wijzi ging ondergaan. In het kabinet zouden blijveu de heeren: Magne, Chasseloup-Laubat, Rigault, de Genouilly, Leboeuf, de la Tour d'Auvergne en Bourbeaunieuwe leden zouden worden de heeren: Olivier, Ségris, Schneider en Talhouët. Voordat het Wetg. Lichaam bijeenkomt zullen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2