J. I. VAN BI B A L. BOSCH BIER- E» KOFFIJHU1S, KOFFIEHUIS E1GENZ0RG. AD VERT ENTIEN. SCHROEFSTOOMBOOT DE VEREENIGIMG. den, waarin deze verzocht wordt een ander mi nisterie te benoemen, dat de foederalistische wen- sehen wil te gemoet komen. Het is nog onzeker, of de Landdag afgevaardigden voor den rijksdag zal benoemeneen talrijke partij wil de tactiek van niet-benoeming laten varen, met het doel om in den rijksdag zeiven onder de Slavische afge vaardigden aanhangers te winnen voor het foe- deralisme, en langs dien weg de meerderheid te verkrijgen in den rijksraad en dan het ministerie te dwingen óf aan de Chechische eischen te vol doen, óf af te treden. De burgemeester van Praag, Dr. Klaudy, die zijn ontslag heeft aangevraagd, toen de gouver neur de verkiezingen verdaagde, op grond dat de kiezerslijsten niet in orde waren, is naar Weenen vertrokken om den president minister, graaff Taaffe, persoonlijk in te lichten over den stand der zaken. Uit Linz wordt dd. 28 Sept. aan de Neue Freie Presse geschreven„Zoo even werd bij de repa ratie van de zoogenoemde college-kazerne ("vroe ger een Jezuïeten klooster), in een kist, het lijk gevonden van een Jezuiët, die, naar het schijnt, door foltering zijn dood stierf, daar de beenen gebroken waren, de kist in goeden staat en de haDden kruiselings geketend werden gevonden. Op de plaats der ontdekking verschenen de bur gemeester en de gemeente-secretaris, en werd het uoodige onderzoek dadelijk ingesteld. De zaak baart algemeen opzien." Te Radosini, een dorp in hetPesther comitaat, was de gansche volwassen bevolking dezer dagen aan den veldarbeid, toen een hevige storm opstak, ten gevolge waarvan brand ontstond in een der huizen in het dorp; aangewakkerd door den fei len wind, breidden de vlammen zich met zoo verbazende snelheid uit, dat het gansche dorp in de asch was gelegd, alvorens de toeijlende bewo ners in staat waren hulp te verschaffen. Er zijn bij die gelegenheid meer dan 20 kinderen en be jaarde personen in de vlammen omgekomen; van den inboedel heeft men niets kunnen redden. Diiitschlaiuï. De Koning van Wurtemberg had bij gelegen heid van het Sjarig bestaan der Wurtemb. con stitutie o. a. al de leden van de Tweede Kamer ter tafel genoodigd. Achttien leden dier vergade ring, allen democraten, hebben aan den opper hofmaarschalk de redenen kenbaar gemaakt., welke hen noopten de ontvangen uitnoodiging van de hand te wijzen. Hoofdzakelijk steunt die wei gering op het niet verwezenlijken van de ver wachting, door hen gekoesterd, dat bij gelegenheid van het vieren dier plechtigheid eene staatkun dige amnestie zou worden afgekondigd. De geest van verzoening, zeggen zij in dien brief, waarvan dergelijke maatregel als het ware de meest natuurlijke uitdrukking zou mogen geacht wor den, is derwijze in overeenstemming met den geest des tijds; die geest is een zoo deugdelijke waarborg en behoefte voor de verdere ontwikke ling des lands, dat wij de gegronde hoop meenden te mogen koesteren, dat die maatregelen werkelijk zouden worden genomen. Door een zestal Groot- Duitsche afgevaardigden is bij eene afzonderlijke missive de uitnoodiging van de hand gewezen. Wat betreft de motieven daarvan, deze komen geheel en al overeen met die der vroeger ge noemde democratische leden van den Landdag. Zondag e. k. (morgen) zal te Berlijn andermaal eene volksvergadering worden gehouden, tot bespre king der zoo veel geruchtmakende klooster-quaestie. Mochten de ultramontanen opnieuw pogingen in het werk stellen, om onrust en stoornis te verwekken, dan zal men de meeting verdagen en haar later op eene andere plaats houden dan waar dit tot heden is geschied. De zucht om Pruisen te verlaten en in Amerika een nieuw vaderland te zoeken, neemt op schrik barende wijze toe. Gedurende de jongst verloo- pen 14 dagen zijn verscheidene duizenden bewoners van Posen en West-Pruisen als landverhuizers naar de Ver. Staten vertrokken. Een even groot aantal staat gereed, om dat voorbeeld te volgen; reeds zijn de noodige toebereidselen gemaakt, om in October het vaderland te verlaten. Een dergelijk verschijnsel is zeker geen gunstig teeken. De stedelijke regeering van Berlijn heeft de afre kening bekend gemaakt van de uitgaven voor drie jaren gedaan, tot opluistering van den blijden intocht van het overwinnend leger binnen de muren dier hoofdstad. Het totaal der uitgaven is niet minder dan 154,373 th., 18 silberg., 1 pf.; men ziet, tot op den laatsten penning is alles verant woord! De versiering van het Brandenburger Thor en Pariser Platz heeft 22,710 th. gekost, die der via thriumphalis Unter den Linden 15,711 th., den Lustgarten 22,342 th., van eenige stedelijke gebouwen 6981 th.; voor de illuminatie is besteed 22,709 th. en voor het diner in de Turnhalle 30,032 th. De stedelijke kas heeft zich derhalve eene niet onaardige uitgaaf getroost; men moet erkenuen, dat Berlijn ook rijk genoeg is, om zijne glorie te betalen. Kerkelijke Staat. Aan de Liberie wordt uit Rome geschreven: „Een tijding, die in het apostolisch paleis een alleronaangenaamsten indruk heeft teweegge bracht - haast meer nog dan de brief van pater Hyacinthe - is die, waarbij gemeld wordt dat het Russisch gouvernement ten bate der armen kas, den in Polen verzamelden St.-Pieters-penning heeft verbeurd verklaard. Door deze daad is Rus land, dat toch al niet gunstig stond aangeschre ven, bij den Paus geheel in ongenade gevallen, 't Is dan ook geen kleinigheidAan den St.- Pieters-penning de hand te slaan! De inkomsten van het Pauselijk hof te confisqueren 1 - Inkom sten - eilieve, zou men dien naam wel mogen geven aan de gelden die, van wijd en zijd, en dat op alles behalve geregelde wijze, tot de Pau selijke schatkist haren weg vinden? - Gaan we even het cijfer van die gelden na, en stellen we daar de uitgaven nevens. De Heilige Stoel ont vangt van het koninkrijk Italië - volgens de finantieele overeenkomst, door bemiddeling van de Fransche regeering gesloten - jaarlijks 15 millioen franken; van den staat, de kerk en kan selarijen mede 15 millioen; van den St.-Pieters- penning gemiddeld 4 of 5 millioen: totaal 35 millioen. De uitgaven bedragen tot dekking der Pontificale schuld, 25 millioen; aan de hofhouding het leger, enz., 35 millioentotaal 60 millioen. Dus een jaarlijksch deficit van 25 millioen. - Men ziet hieruit, dat het met de Pauselijke finan ciën al niet veel gunstiger gesteld is dan met die van sommige andere Europeesche mogendheden." Spanje. De strijd en de wanordelijkheden, waarvan Barcelona en Tarragona het tooneel zijn geweest, worden slechts als het voorspel beschouwd van veel ernstiger gebeurtenissen, die elkeen met angst te gemoet ziet. Dergelijke feiten zijn ook daarom vooral ten hoogste te betreuren omdat ze de libe rale zaak steeeds groot nadeel doen en immer, onder de een of andere vermomming, eene wer kelijke reactie ten gevolge hebben, 't Is te be jammeren, dat het ongeduld en de overdreven ijver der republiekeinen op dusdanige wijze de vooideelen te-niet-doen, op den dag van den slag bij Alcolea verkregen, en van welken dag Spanje jl. Dinsdag het eerste gedenkfeest vierde. De reac- tionnairen alleen verblijden zich in hetgeen thans plaatsvindt, en de echte liberalen zijn bezorgd over den toestand en over de zeer onzekere toe komst, die weggelegd schijnt voor de omwente ling, nauwelijks een jaar geleden met groote in spanning tot stand gebracht. De republiekeinsche pers predikt den strijd en de taal tusschen de organen der verschP'ende partijen wordt hoe langer hoe heftiger. Te Madrid voorzien de republiekeinek zich van munitie van allerlei aard, die ze van een afge vaardigde moeten ontvangen. De Carlisten-aanvoerder Mariano Peco is met 500 man in de bergen van Toledo verschenen 't is te hopen, dat de republiekeinen niet op een dusdanige hulp steunen; willen ze een strijd, welnu, die stred zij dan, hoe alkeurenswaard op zich zelf, een eerlijke strijd van beginselen, niet ontheiligd door den bijstand van mannen zónder beginselen, die beurtelings alle partijen dienen. De afgevaardigden der meerderheid hebben Dins dag-avond in het paleis van den Senaat eene bij eenkomst gehouden, om het eens te worden over de quaestiëu, die in de bijeenkomst der cortes het eerst ter tafel zullen komen. Het gouverne ment zal aan de cortes vragen, generaal Pierrad, die van Tortosa naar Tarragona is gevoerd, ter beschikking van de rechtbank, die, over den moord van den burgerlijken gouverneur ad interim zal uitspraak doen, in staat van beschuldiging testellen. De hertog van Montpensier zal zich te Madrid komen vestigenmisschien heeft alle hoop om de kroon te krijgen, hem nog niet verlaten, en oordeelt hij het goed, niet te ver van het tooneel van den strijd verwijderd te zijn. De afgevaar digde Mi'au y Caro is naar Rome gezonden, om van den Paus toestemming te vragen tot de ver mindering der diocesen; mocht die geweigerd worden, dan verwacht men, dat de regeering zonder verlof tot dien maatregel zal overgaan. Op de traktementen der koloniale ambtenaren zal 5 pCt. gekort worden, welke maatregel reeds sinds twee jaren op het inkomen der staatsamb tenaren is toegepast. Franki-y li. Het toeval is 's keizers regeering wel gunstig; bij eene reparatie aan een der schoorsteenen van het ge bouw van het Wetg. Lichaam, moest het dak wor den weggebroken en daarbij is gebleken, dat het timmerwerk vermolmd was, zoodat het als een won der beschouwd moet worden dat dit dak en de zware lichtkroon, die er aan bevestigd is, nog niet nedergestort zijn. Thans zijn al de banken der afgevaardigden weggebroken en op zijde geplaatst. De herstelling zal een a twee maanden duren. 't Is voor den heer De Kératry voorzeker het ongelukkigst, daar hij nu, zoo hij zijn plan door zet, staande en in de open lucht zal moeten verga dering houden. Zooals herhaaldelijk reeds gemeld is, vindt het plan van den heer De Kératry blijkbaar niet dien steun waarop hij gehoopt had; vooral de linkerzijde beschaamt zijne ver wachtingen een der voornaamste leden dier partij, Ernest Picard, heeft thans aan De Kératry een schrijven gericht, waarin hij diens bedoeling verklaart op prijs te stellen, maar het onmogelijk acht om eigenmachtig zitting te nemen, zoo men Diet zeker er van is dit met een meerderheid der vergadering te zullen doen. Hij wil ernstige voorbereiding. Hij gelooft, dat, waar het de hand having geldt van de rechten der vergadering, zelfs vele gouvernemeuteele leden niet achter zullen blijven, wanneer voor den 26,,e" de leden door eenigen uit hun midden te Parijs bijeenge roepen werden om te beraadslagen, wat hun te doen staat. In allen gevalle zal aan zulk eene verstandige voorbereiding van het anders onmo gelijke plan van den heer De Kératry, de lin kerzijde niet ontbreken. De hulp, die Pica'-d dus aan De Kératry toezegt, is zeer voorwaardelijk. Niemand verlangt dat het gouvernement juist den 25,u° October vaststelle als den dag van bij eenkomst van het Wetg. Lichaam, maar men wil dien dag ten minste bepaald zien, en dat vragen ook de Constilulionhel, de France en zelfs de Putrie, die men nu toch juist niet anti-gouvernementee! kan heeten. Die bepaling, al ware 't dan ook in een eenigszius verwijderd verschiet, zou vol strekt geen belemmering zijn voor het beweerd verlangen des Keizers, om zelf het Wetgevend Liclr im te openen, onder mededeeling dat tal van wetsontwerpen in gereedheid zijn, die moeten strekken ter aanvulling van het Senatus-consult. Een dezer dagen zal men er echter wel iets naders over vernemen, daar het punt in den ministerraad van heden bepaald zal ter sprake komen. Prins Napoleon is eergisteren naar Pranguis vertrokken, terwijl de keizerin Donderdag-middag hare reis aanvaard heeft. Naar men zegt, heeft ze vooral daarom op het doorgaan van het reis plan aangedrongen, om een bewijs te leveren dat ze geheel vreemd is aan den loop, dien de zaken nemen. H. M. behoeft zelf dan ook niet te genwoordig te zijn, om invloed uit te oefenen. Hare plannen kunnen gerustelijk aan Rouher ter behandeling worden overgelaten, en die is in de laatste dagen nog al veel bij den keizer geweest. De aartsbisschoppen van Rheims en van Avig non, benevens de bisschoppen van Bayeux en van Chartres, zul'en in het Oecumenisch Concilie de verdediging van Hyacinthe op zich nemen. De bisschop van Angers, de oudste hooge pre laat van Frankrijk, ligt op het uiterste. De heer Olozaga geeft zich ongelooflijke moeite voor de candidatuur van den hertog van Genua, maar naar men zegt, wil koning Victor Emma nuel niet, dat de hertog haar zal aannemen, voor dat ze door een volksbesluit is bekrachtigd, iets wat bij den tegenwoordigen staat der partijen in Spanje voorzeker niet gemakkelijk is. TELEGRAIMIVIEN. Washington, 1 Oct. De schuld is gedurende de maand September met 7,500,000 dollars ver minderd. In kas was op 30 Sept. 109,000,000 aan munt en muntmateriaal en 650,000 aan munt- papier. Madrid, 1 October. De Gaceta zegt dat te Bar celona en in het overige gedeelte van het Schier eiland volmaakte rust heerscht. Men verzekert, dat de afgevaardigde Joarizt door de gebeurtenissen te Barcelona en Tarra gona gecompromitteerd is. Wccnen, 1 October. De Abendpost deelt een telegram mede uit Tientsin van 8 September van den admiraal Petz aan den heer Von Beust, mel dende dat 't Oostenrijksch-Chineesch handelstrac- taat den 2Je° September is geteekend. De Oosten rijksche expeditie is vervolgens naar Japan ver trokken. Marse' Ie, 1 October. De mail uit Java, China en Australië is alhier hedennacht te 1 uur aan gekomen en van morgen te kwartier voor elven naar hier verzonden. Marktberichten. ROTTERDAM, 1 October. Afloop de-: heden door de N. H.-M. gehouden veiling van 61,633 blokkeD Banca en 1094 blok ken Billiton-Tin. Banca-Tin verkocht a f 74; Bi'IHon f 74 a f 741*. Alles verkocht. Promotiën. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Leiden, 2 October. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. C. C. Folkersma, geb. te Koudum, met Stellingen. LAATSTE BERICHTEN. Op den 26"®" Sept. jl. zijn bij eenen stal houder te Gouda uitgespannen geweest twee rij tuigen bespannen met een paard; bij het weg rijden van het laatste rijtuig heeft men ontdekt, dat het eerst weggeredene een verkeerd paard, zijnde een zwart, met langen staart, zonder kol, heeft medegenomen, en een ander paard, mede zwart met kol en halven staart, van veel minder waarde, heeft laten staan. De commissaris van politie aldaar verzoekt opsporing, aanhouding en bericht Burgerlijke stand van Katwijk van den 16d'° tot den 30"cn September. Gehuwd: J. Van der Ploeg jm. 25 j. en J. Do Groot jd. 20 j. Bevallen: K. Van der Luyt, geb. Varkevisser, D. G. Knik, geb. Guyt, D. L. De Mol, geb. Van Dnyvenboden, D. A. Parlevliet, geb. Hakker, D. G. Ouwehond. geb. Van Duy- venboden, D. Z. Van Boelen, geb. Zuyderduyn, Z. C. Krijgs man, geb. Schaap, D. C. G. Glasbergen, geb. Van der Klant, D. A. Verdoes, geb. Varkevisser, D. M. J. De Bruin, geb. Swiesereyn, D. L, Van Duyn, geb. Van Duyvenbodc, Z. Overleden: D. Van Duyn, D. 4 m. L. Hclmicb, wede. J. Grasmaaijer, 69 j. J. Berkhey, Z. 21 j. C. Itemmclzwaal, gebuwd met A. Van Duyn, 26 j. D. C. Bcrckenknrap, eerder wedr. van A. Varkevisser, laatst gehuwd met J. Van Bergbem, 78 j. Uit de verschillende Dagbladen. Sept. GEHUWD. 30. R. P. R. Van Riemsdijk en M. Hendriks. Kampen. 30. J. T. H. Thieme en A. L. Van der Bilt. Amsterdam. 30. G. Steuk en J. F. Nales. WagcniDgcn. 30. T. T. Gleichman en J. E. Hoy nek van Papendrccbt. Rotterdam. 30. F. Ketner en C. W. Bakker. Rotterdam. 30. M. Hakkert en E. Van Driel. Rotterdam. Sept. BEVALLEN. 25. J. H. Broers, geb. Bodeman, D. Z. Utrecht. 26. D. Talma, geb. Hekelaar, D. Harlingcn. 27. A. Van der Hoydc, geb. Lodder, Z. Bccmster. 28. H. C. Van Kerkwijk, geb. Van Stapele, D. IJselraoude. 23. M. M. Imraiuk, geb. Crommcliu, Z. LeDt. 28. C. C. Ai. De Stoppelaar, geb. Lulofs, Z. Deventer. 29. Al. A. E. Rivière Veroinas, geb. Jansen, D. Oudenbosch. 29. A. W. J. S:gmond, geb. De Voogd, D. Werkendam. 29. A. AI. Hupkes, geb. Hardeman, D. Arnhem. 29. E. M. Bronkborst, geb. Van Wijk, D. Amsterdam. 29. M. E. H easels, geb. Weitzel, Z. Amsterdam. 29. R. Al. Bierman, geb. Levissop, Z. Amsterdam. Sept. OVERLEDEN. 25. P. Kaptcijn, M. 31 j. Cappelle a/IJsel. 25. J. Al. Alattern, Al. 77 j. Amsterdam. H. J. Bouman, Al. 59 j. Amsterdam. 27. D. Lechtrop, Al. 86 j. Amsterdam. 27. P. Hopman, AI. 64 j. Nijkerk. 27. G. Jautjes, geb. Hoogveld, wede. 71 j. Alkmaar. 29. L. T. Frölke, Z. 11% j. Rotterdam. 29. W. P. Heyncn, Al. 18 j. Arasterdam. Wegens plaatsgebrek zijn eenige stukken tot een vol gend nummer verschoven. Voor de bewijzen van de belargstelling, mij be toond bij de bevalling mijner Ecbtgenoote, betuig ik, ook namens haar, mijnen hartelijken dank. G. JAPIKSE. Hoogst, aat, Wijk 7, W*. 3, heeft de eer de ontvangst te berigten der Haute Nouveauté iu Franscbe en Engelsche Stoffen voor Overjassen, Jaque/s, Pantalons en Testen. Burgsteeg, Wijk 7, N°. 941. De ondergeteekende berigt aan zijne geëerde Stadgenooten en verdere Begunstigers, dat hij zijne SLIJTERIJ in BIEREN en GEDISTIL LEERD geopend heeft, waarbij hij het vorig vertrouwen op den Ouden Rijn zoo ruimschoots genoten hoopt waardig te blijven. Tevens be veelt hij zich aan tot het leveren van onver- valscht BEIJERSCH BIER a 18 cents per flesch. P. P. SPEEL, Burgsteeg. Door onvoorziene omstandigheden zal het aan gekondigde CONCERT in plaats van des voormid dags ten één uur, 's avonds ten zeven uren plaats hebben. Toegang vrij, zonder verhooging van consumpli Ten ÏO uren Entrée f 0.49 voor een Heer met of zonder Dames. De Ondernemers T. HAMERSLAG COMP. hebben de eer te berigten, dat zij hunne reis op Woensdag des morgens ten 5 uur zul len aanvangen: langs GOCD.4, ROTTERDAM, DOROT, GORCILM en 's BOSCH. Passagiers en Goederen zullen tot een matig tarief vervoerd worden. Nadere informatiën bij den Kapitein T HA MERSLAG, liggende met zijne Boot op het Utrecht- sche Vee-,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3