legerplaats teruggevonden. De grond is er op ge ringe diepte bezaaid met overblijfselen van vuur- steenen werptuigen; ook heeft men er messen, bijlen, potscherven en ten laatste een kleinen bronzen os en een drievoet gevonden. In bet mid den van de aarden wallen is een put, vijf meters diep, die, van boven bijna vierkant ter breedte van ruim drie meters, van ouderen rond uitloopt. Hieruit zijn te voorschijn gebracht beenderen van menschen en dieren, eenige gebroken urnen en molensteenen, slingerkogels van vuur- en kalk steen enz. BUITENLAND. Spanj e. De staat van zaken hier te lande is op dit oogenblik allertreurigst. De zoo gewenschte over eenstemming tusschen de partijen, waardoor de omwenteling tot stan 1 kon komen, is sedert eenigen tijd geheel verdwenen en thans zijn 't de republikeinen, wier gedragingen hun land blootstellen aan de gevaren van een burgeroor log, zoodra de quaestie der kandidatuur voor den troon ter sprake komt. En toch hebben de jongste onlusten te Tarragona weder geleerd, hoe drin gend noodzakelijk het is, aan den bestaanden voorloopigen toestand een einde te maken. Naar men zegt zal Prim de itoute schoenen aantrek ken en iu de aanstaande Cortes-zitting den hertog van Genua als candidaat voordragen; deze heeft echter verklaard die kandidatuur niet te zullen aanvaarden, zoo niet twee derden der vergade ring hem hunne stem geven. Ook de koning van Portugal heeft in een schrijven aan den hertog van Loulé te kennen gegeven, de kandidatuur, mocht die hem worden aangeboden, niet te zullen aanvaarden. Dat document vindt in Portugal al gemeen bijval en is van den volgenden inhoud: „Paleis van Maffra, 27 Sept. „Mijn waarde hertog, Daar ik bemerk, dat verscheidene bladen, blij ven melden, dat ik, ten gevolge van combinatiën, die te Parijs zouden zijn gesmeed, van de kroon van Portugal zou afstand doen, ten gunste van mijn zoon, onder het regentschap van mijn door- luchtigen vader; daar ik zie, dat dit ongegrond gerucht veldwint, en dat men mij voornemens toedicht, van dat gewicht en die mij zoo ge heel vreemd zijn, bid ik u, mijn waarde hertog, dit gerucht zoo ernstig en spoedig mogelijk te doen tegenspreken. Zoo de Voorzienigheid voor mijn vaderland dagen van zware beproeving heeft weggelegd, hoop ik met vertrouwen, gesteund door de liefde van mijn volk en den oprechten band tusschen vrijheid en troon, die schrikkelijke gebeurtenissen te kunnen weerstaan. Het mij tot eene eer rekenende aan het hoofd onzer natie te staan, zal ik de plichten weten te vervullen, die de liefde voor de bestaande instellingen en de loyauteit jegens mijn vaderland mij opleggen. Portugees geboren, wil ik ook als zoodanig sterven. Uw toegenegen, Louis-" Zooal gezegd is, zal de. strijd in de Cortes hevig zijn, doch zal men ten slotte misschien nog tot den hertog van Montpensier zijne toevlucht moe ten nemen. DtiitsclilancL Naar hetgeen van het departement van finan ciën te Berlijn is bekend geworden, bestaat er een tekort van 5 millioen en zal de minister aan den Pruisischen landdag voorstellen dit te dekken door eene verhooging van 25 percent op de directe belastingen. Het ontwerp ter zake van het onderwijs in Pruisen moet volgens een der dagbladen in het wezen der zaak weinig verschillen met dat van het ministerie Bethmann-Hollweg. Oorspronkelijk waren in dat stuk ook de universiteiten opgeno men, doch bij nader inzien had de minister het toch raadzaam geacht, dit gedeelte er uit te laten, omdat de gezamenlijke ininistersde universiteiten niet beschouwden als eigenlijke staatsinstellingen van onderwijs, maar alleen als instellingen ter bescherming en behandeling der wetenschap. In het tegenwoordig ontwerp van den heer Von Miihler is evenwel dat gedeelte weer onveranderd er in opgenomen. Ofschoon de ministers dus de universiteiten als instellingen van staatsonderwijs beschouwt, is evenwel daarmede nog niet uit gemaakt dat er ook vrije universiteiten mogen zijn, in den geest gelijk die door de katholieke partij verlangd worden. Daaromtrent moet der halve bij parlementaire discussie eene beslissing worden genomen. Bij den Pruisischen landdag zal een ontwerp op de meerderjarigheid worden ingediend. Trou wens, tot eene regeling op dat punt bestaat drin gende behoefte, al ware het alleen om een einde te maken aan de verschillende tijdperken van meerderjarigheid binnen het Pruisische gebied. Volgens het algemeen landrecht wordt daartoe de ouderdom van 2-1 jaren vereischt, maar in Rijn-Pruisen is iemand reeds meerderjarig, zoodra hij den ouderdom van 21 jaren heeft bereikt. Bij de jurisprudentie van het hof van appèl te Greifs- wald daarentegen moet men [daartoe 24 jaren oud zijn, terwijl in Hanover, in Hohenzollern- Sigmaringen en Hechingen, alsook in Waldeck, daartoe weer een latere Jeeftijd is gesteld dan in de oostelijke provinciën. In Nassau is men eerst op zijn 33"" en in Hessen-Kassei reeds op zijn 22,u jaar van de voogdijschap ontslagen. Nu is bij kabinets-order van 10 Februari 1850 wel eene bepaling vastgesteld omtrent de meerderja righeid van militairen, doch die bepaling zegt alleen in welk geval iemand tot verdere vrijwil lige dienstneming geene toestemming van zijne ouders of voogden noodig heeft. Dit is alles, en in onderscheidene andere gevallen heeft de be staande ongelijke regeling reeds herhaaldelijk aanleiding gegeven tot allerlei moeilijkheden. Eene algemene regeling voor het geheele rijk is dus vereischte. Engeland. Kort na de stormen, welke voor eenigen tijd gewoed hebben, verscheen het verslag der schip breuken over 1868, uitgegeven door het Engelsche ministerie van koophandel, welk verslag door zijne cijfers treurige zaken vermeldt. Ziehier in korte trekken den hoofdinhoud. Stormen van buitengewone hevigheid en langen duur werden in 1868 op de Engelsche kust niet w aargenomen vandaar dat het getal der schipbreuken kleiner was dan in 1867 en 1866. In het geheel wer den 2131 vaartuigen, gezamenlijk van -1-27,000 tonnen inhoud, door ongevallen getroffen: dat is 382 minder dan in 1867. Van deze 2131 sche pen behoorden er 1S01 in het koninkrijk Groot- Brittanje en zijne koloniën tehuis, tegen 272 welke buitenlandsche waren. De vlaggen der overige schepen waren onbekend. Van de Brit- sche schepen wapen 1317, van de vreemde 20 werkzaam voor Engelsche kustvaart. Uitgenomen de aanvaringen (waarvan 379 geregistreerd zijn), komen 158 schipbreuken op rekening van zor geloosheid en onoplettendheid, en van de S41 lich tere ongevallen zijn 205 aan gelijke oorzaken toe te schrijven. Hoe groot het verlies aan men- schenlevens bij de aanvaringen was, is niet met zekerheid te zeggen, maar het moet zeer belang rijk zijn, aangezien op deze wijze de schepen het snelst zinken. De vaccinatie-quaestie blijft in Engeland aan de orde. Pas heeft in een der Engelsche bladen een specialiteit in het vak verklaard, dat hij nooit geheel gerust was over de resultaten zijner inentingen, en dat hij, als het noodig was, niet dan met den grootsten angst voor schadelijke be smetting, inentstof uit Londen liet komenof, van den anderen kant levert het resultaat van het onderzoek naar de omstandigheden, waaronder het kind is ingeënt, dat onlangs bij den rechter aangegeven werd als door de inenting met uit slag te zijn besmet, het bewijs, dat de aanleg van het kind zelf dikwijls meer oorzaak van kwade gevolgen is dan de inenting. Het kind, waarvan de stof afgenomen was, was uitstekend gezond, en twee andere kinderen, die tegelijk met het ongelukkige kind waren ingeënt, hadden geen den minsten hinder van de bewerking gehad. Fraiikrgk. Gister is ongetwijfeld in den ministerraad de quaestie ter sprake gekomen van de bijeenkomst van het Wetg. Lichaam. Naar men zegt, is het gouvernement wel geneigd, het uitstellen dier bij eenkomst niet zoo laug meer te rekken en zou het. Wetg. Lichaam waarschijnlijk in het begin van November worden bijeengeroepen; de 25"en October zou niet gekozen zijn, omdat de regee ring den schijn niet wil hebben, zich door de publieke opinie, met name door de Kératry c. s. te hebben doen leiden. Overigens zal men de geestverwanten van dien afgevaardigde niet be letten den 25""° October in het paleis Bourbon bijeen te komen. Generaal Fleury 's benoeming tot ambassadeur te St. Petersburg wordt veel besproken en algemeen als een bewijs van 's keizers vredelievende ge zindheid aangemerkt. Zoo men durfde vertrouwen in hetgeen uit Engeland wordt bericht, dan zou ook in 's keizers onderhoud met lord Clarendon een groote waarborg voor de toekomst gelegen zijn. Z. M. zou namelijk den Engelschen diplo maat de verzekering hebben gegeven, niet alleen, dat hij op den liberalen weg zou voortgaan, maar tevens, dat hij vurig begeerde, den alge- meenen vrede te handhaven en eene algemeene ontwapening in Frankrijk voorbereide, 't Is echter voor Napoleon III bijna te veel, en vooral te openhartig gesproken. Men spreerkt van eene verzoening tusschen Prins Napoleon en den heer Rouher, 't zou zeker een der grootste wonderen zijn, door de liberale hervormingen teweeggebracht. Broeder Hyacinthe, gelijk hij zich thans noemt, heeft op den brief van den bisschop van Orleans het volgende geantwoord „Het gevoel, waardoor gij u hebt laten leiden, toen gij mij geschreven hebt, treft mij zeer, en ik ben u zeer erkentelijk voor de gebeden, die gij wel voor mij wilt doen; inaar ik kan noch uwe verwijten, noch uwe raadgevingen aannemen. Wat gij een grooten misslag van mijne zijde noemt, noem ik een volbrachten grooten plicht." De Prins van Rumenië zal te Parijs als lid van het huis Hohenzollern worden ontvangen, om de formaliteiten te vermijden, die met zijne ontvangst als vasal van de Porte zouden gepaard gaan. Mile Vinnie Keam, eene beeldhouweres uit Noord-Amerika, is te Parijs gearriveerd, waar zij de busten zal vervaardigen van den generaal Fremont en van pater Hyacinthe, welke haar besteld zijn. De brief, dien de laatste thans ge schreven heeft, zal zeker bijdragen om de vrij heidlievende burgers uit de Vereenigde Staten hare taak con amore te doen uitvoeren. Mile Vinnie heeft reeds vroeger van het congres te Washington de opdracht ontvangen, om het standbeeld van Abraham Lincoln te vervaardigen. België. Zaterdag is"de wapenschouwing afgeloopen. Te 10 uren arriveerden de Koning en de graaf van Vlaan deren van een schitterenden staf omgeven. Zij werden ontvangen door baron Chazal, opperbe velhebber der troepen. Er waren in het geheel 30,000 man onder de wapenen. Het défilé duurde ongeveer 3 uren. Alles werd door heerlijk weder begunstigd. Na den afloop van het défilé versche nen de koning en de graaf van Vlaanderen op het balkon, waar de Koningin en de beide prin- cesen van den aanvang af zich hadden opgehou den. „Het roode kruis" was inet een gedeelte van zijn materieel op het Champ des Manoeuvres tegenwoordig. Des middags was er voor een 80tal stafofficie ren een diner ten hove. Bij den lijkdienst in de Ste. Gudule te Brussel voor de iu 1830 gesneuvelden, heeft een majoor der burgerwacht geweigerd zich onder de beve len van een majoor der infanterie te stellen, daar hij beweerde, dat bij gelijkheid van rang, het kommando aan den officier der burgerwacht toe komt. Te Luik is in den ouderdom van 58 jaar over leden de oud-professor in de archeologie, P. F. Eduard Levalley. TELEGRAMMEN. IUo Janeiro, 7 September. Berichten uit Pa raguay van den 24"'" Aug. melden dat 5000 Para- guayanen den )6,lcn bij Caraguataly zijn verslagen. 20 kanonnen vielen bij die gelegenheid de geal lieerden in handen. Den 17den had er weder een gevecht plaats, waarbij 1600 Paraguyanen werden verslagen en 12 kanonnen werden genomen. Den 21"°" werden weder 1500 Paraguayanen verslagen en vielen 12 kanonneu in handen der geallieer den. Lopez is gevlucht, hij wordt gevolgd door het overschot van zijn leger; de vluchteuden had den de wapenen weggeworpen. Zij worden door graaf d'Eu nagezet. 44 Engelsciieu zijn in vrijheid gesteld. Het voorloopig gouvernement te Assumption gevestigd heeft Lopez buiten de wet verklaard. St.-Thomas, 27 Aug. In deu loop dezer maand zijn alhier aardschokken gevoeld, die echter geene schade hebben veroorzaakt. Washington, 28 September. Ten gevolge van wederzijdsche ophelderingen tusschen de gouver nementen van Spanje en Amerika gewisseld, heeft het kabinet van Washington verklaard, dat het nimmer het voornemen gehad heeft als bemidde laar in de quaestie met Cuba op te treden. De regeering verklaarde dat zij voor hetgeen zij deed slechts gedreven werd door motieven van huma niteit. Madrid, 28 September. De ministerraad en de regent zijn overeengekomen om aan de Cortes de candidatuur voor te stellen van den hertog van Genua. Priin zou heden dit besluit mededee- len aan de Unionistisch gezinde, Progressistische en Democratische clubs. Sterke benden republi keinen zijn gezien in de omstreken van Gracia eu Mandresa in Catalonië; troepen zijn uitgezon den om ze uiteen te jagen. Men vreest voor on geregeldheden der republikeinen in Andalusië en voor eene demonstratie te Madrid. Messina, 28 September. De Engelsche mail uit Java. China en Australië is alhier aangekomen. Hamburg, 29 September. Volgens een-particu lier telegram aan de Hamburger Börsenhalle zijn onder de vernielde schepen bij den brand te Bordeaux, twaalf Franscbe. Suez, 28 Sept. De dammen zijn weggenomen, zoodat het zeewater in de bittere meren is ge stroomd. Het niveau is dus over de geheele uit gestrektheid van het kanaal gelijk. De Lesseps heeft terstond op een stoomboot, zonder opont houd, de reis van Port Said naar Suez gedaan in 15 uren. Parijs, 29 September. De Palrie meent te we ten, dat de familie van den Hertog van Genua op de hernieuwde aanvrage van het Spaansche gouvernemet geantwoord heeft, dat de prins de candidatuur voor den Spaanschen troon alleen zou aanvaarden, wanneer die door tweederde van de stemmen in de vergadering der Cortes werd ondersteund. Telegrammen uit Madrid en Lissabon mel den, dat de brief van den koning van Portugal aan Loulé druk besproken wordt. Uit een goede bron vernam men de verzekering, dat de Fran- sche regeering vreemd gebleven is aan de com binatie, van welke de koning spreekt, en in hare politiek van non interventie volharden zal. Pera, 29 Sept. De Herald maakt het politiek testament van wijlen Fuad Pacha bekend, dat aan den sultan is gericht en zonder eenig voor behoud alle staatkundige en administratieve mee ningen van dezen staatsman behelst. Hij wijst de beste politiek aan, die ten opzichte der groote mogendheden kan gevolgd worden, van welke hij vooral in Engeland vertrouwen stelt. Hij beveelt zeer aan eene amalgamatie van alle rassen in het Turksche rijk, goede rechtsbedeeling en ver betering van communicatie. Bordeaux, 29 Sept. Omstreeks 9 uren heerschte hier een ontzettende brand. Gisterenavond zes uren had er een ontploffing plaats in een schip met petroleum geladen, dat op de ree lag dicht bij het dorp Lormont, De kisten petroleum dre ven met den stroom mee en het brandende vocht deelde zich met een verbazende snelheid mede aan de schepen, die aan de kade ten anker la gen. De brand heeft den geheelen nacht geduurd; 20 a 30 groote schepen zijn geheel verbrand het verlies is ontzaglijk groot, maar het is nog on mogelijk om het bij eenige benadering op te ge ven. Tot heden weet men slechts van twee man nen, die iu het water zijn gevallen, en waarvan éen gered is. Alle autoriteiten waren op de plaats aanwezig om zooveel mogelijk de ramp te hel pen keeren. Berlijn, 29 Sept. De Provincial Correspondent meldt dat de kroonprins den 3d"" October zal op reis gaan; hij vertrekt eerst naar Baden-Baden eu vervolgens naar Weeuen om den keizer van Oos tenrijk een bezoek te brengenvóór de kroon prins naar Egypte vertrekt zal hij eenige dagen te Constantinopel blijven, en van daar over Klein- Azië en Palestina naar Suez gaan. Bismarck zal tijdens de zitting van den Land dag nog niet naar Berlijn terugkeeren. Het verdrag tot wederzijdsche uitlevering van misdadigers tusschen Rusland en Pruisen loopt den 2dc" October ten einde. New-York, 29 Sept. De beurs zeer onvast. Verscheidene groote bankiers hebben hunne be talingen gestaakt; anderen zijn gefailleerd. Gemeenteraad. Zitting van Donderdag 30 September. Voorzitter: de Burgemeester: Dr. W. C. Van den Brandeler. Tegenwoordig zijn do HH. Van den Brandeler, Stoüels, Tollens, llubrecht, De Premery, Goudsmit, Lezwijn, Le Poole, Eigeman, Buis, Bijleveld, Du Rieu, Cock, Dercksen, Van Heukolom, Van Outeren, Dries- sen en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heer Hartevelt. De notulen worden gelezen en gearresteerd. Wordt benoemd tot lid, tevens voorzitter in de commissie van financiën Mr, Hoog, tot commissaris in de Stads-bank van leening, de heer Van Outeren, en vervolgens tot hoofdonderwijzeres aan de open bare bewaarschool in de Scheistraat, inej. C. E. Boon met 13 van de 13 stemmen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. LAATSTE BEKICHTEN. 's-Gravenhage, 30 Sept. Bij Kon. besluit van 11 Sept. 1869, n°. 12, is goedgekeurd de begroo ting der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven van Zuid-Holland, voor de dienst van 1870. Zij beloopt aan inkomsten en uitgaven f 546,988.81. De minister van financiën heeft bij resolutie van 22 dezer, n°. 4, ter kennis van.de directeuren der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen gebracht, dat art. 9 van het Kon. besluit van 20 Mei 11., n°. 29, geene bevoegdheid geeft om boekhouders te benoemen aan kantoren uitsluitend opengesteld voor de ontvangst der directe belastingen; terwijl er vooreerst geene benoemingen tot boekhouder aan ontvangkanto ren der in- en uitgaande rechten en accijnzen zullen plaats hebben, en in geen geval voor en aleer de klassificatie der kantoren, overeenkom stig art. 22 van Zr. Ms. besluit van 20 Mei 11., n°. 30, zal zijn tot stand gebracht. Voor den Hoogen Raad der Nederlanden is heden beëedigd als raadsheer in het gerechtshof in Limburg, de lieer Mr. M. V. Nijst, tot dusver rechter in de arrondissements-rechtbank te Maas tricht. In de residentie is aangekomen en aan het hotel de l'Europe afgestapt de prins Constantin- Souvorow, grootmeester bij het Russische hof. Nog is aldaar aangekomen de heer Jhr. Mr. Wttwaal van Stoetwegen, secretaris van legatie bij het Nederlandsche gezantschap) te Constanti nopel. De sociélé dunkerquoise tot bevordering van kunsten, letteren en wetenschappen had voor dit jaar een prijs uitgeloofd o. a. voor een schilderij, naar keus der mededingers wat het onderwerp betreft. Het is alleszins vleiend voor de Nederl. school, dat een landgenoot dezen éenigen prijs bij dezen wedstrijd heeft mogen wegdragenliet is namelijk de heer Everhardus Koster, schilder te Haarlem, die een landschap had ingezonden, die op het rapporteer daartoe samengestelde commissie den eersten gouden prijs heeft erlangd en daarvan dezer dagen bij een zeer vereerend schrijven namens genoemde maatschappij kennis bekomen heeft. Amsterdam, 30 September. October 198, 197 Maart 196, 195, Mei 126, 195, stemming flauwer. Olie niets gedaan.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3