niet klaar." Later nog een brief, die gesloten aan de politie gegeven is. Beide waren uit Rou- baix gezonden. En reeds had men opgemerkt, dat verscheiden kleedingstnkken der vermoorden het adres van winkels te Roubaix droegen. Dat Jean Kinck dus een der moordenaars is, schijnt bijna zeker. Wat de drie andere personen betreft, weet uien nog niets. Een zou degene geweest zijn, die met Klinck Maandag-morgen even aan het hotel is geweest. Dinsdag is nog een persoon met bebloede kleederen gearresteerd. En Woensdag is het lijk opgevischt van iemand, die een jas van dezelfde stof had, als waarvan een kleedingstuk van een der vermoorde kinderen gemaakt was. Le Droit meldt, dat een vrouw, die te Parijs kamers verhuurt, beweert Zondag de vermoorden gesproken te hebben, en gehoord te hebben, dat zij twee personen met den trein wachtten. De Gazelle des Tribunaux meldt niets nieuws Volgens Le Peuple zouden reeds twee personen gearresteerd zijn, en zou men reeds aan den man der vermoorde het vreeselijk nieuws hebben kun nen overseinen. Dat sluit niet met hetgeen Le Temps verneemt, dat ouder de moordenaars de vader en de oudste zoon zelf zouden zijn. Volgens Le Public zou de vader zelf, te Parijs nog bij zijn familie ziju geweest en mede aan het station plaats genomen hebben. Le Monileur meent te weten, dat de naam van Kinck een valsclie naam is; voo"ts dat de vermoorden twee aan twee van den grooteu weg afgelokt en vermoord zijn. Ein delijk dat een der zonen (waarschijnlijk doelt het blad daarmee op het gerucht, dat de oudste zoon medeplichtig zou zijn geweest) zich verdron ken heeft, waarmee zich weder het \iuden van den verdronken onbekende in verband laat bren gen. Ziedaar al wat tot nog toe bekend is. Zeker schijnt te zijn, dat de ongelukkigen niet in Frankrijk thuis behoorden. BUITENLAND. Turkjj e. De Presse meldt dat te Konstantinopel den 20,le" September een telegram uit Ivaïro van den vol genden inhoud is aangekomen: De Khedive wil slechts naar Konstantinopel komen, wanneer de groote mogendheden zijne persoonlijke vrijheid garandeeren. I) 11 l rs<-]l 1:111<1. De Königsb. Hart. Zeil. geeft het menu op van het souper, dat in de zaal der Driekronen-loge aan 150 personen werd gegeven, op 't zelfde oogenblik, dat in den vijver gezocht werd naai de slachtoffers van het ongeluk, door het breken van eene bruggeleuning veroorzaakt. Een demo cratisch blad, dat er over vertoornd is dat niet dadelijk de feestviering werd gestaakt, stelt in twee kolommen, die menu en de namen dei- omgekomenen, met het opschrift boven de eerste kolom I/gegeten en gedronken," en boven de an deren „verdronken" naast elkander. Die rangschik king geeft deze uitkomst: Bouillon; de wed. Klin- ger, 1S34 Madeira, hare schoondochter1870 Port wijn, Thed. en Gust. Schulz; Kreeften, Gottl. s Pappel; Mont Cliandon, mejufvr. Aug. Mey; Ay cremant rose, mej. B. Bröhl; reebout, voerman Krause; ossenhaas, zijn zoon en nicht; 1S5S Chat. Leoville, de arbeider Kirschnich; 1865 Grünhau- ser, dito Schimme'pfemiig; ganzeleverpastei, me jufvr. Brosseit; 1S59 Markobrunner, mejufvr. Rie del; kippen, de knaap Bossmanfazanten, mejufv. Fröse; 1859 Chateau Latour, schoeuuiaker Lange; ijs, de vrouw van den slachter Schwarz; vruchten, de schilder Frenzel; dessert, de meester smid Klein en zuster; Heidsiech en C°„ mejufvr. Laura Lange; likeuren, de wed. Kordech; sigaren, de letterzetter Drews, - bovendien, daar het aantal dei- verdronkenen grooter was dan dat der spijzen en dranken, twee kindereu van een ambtenaar der belastingen 10 en 12 jaren oud, benevens twee jonge meisjes en een jongeling. Te midden van hel angstgeschreeuw en de pogingen om de on gelukkigen te helpen, stroomde de champagne, die aan de in het park verzamelde gasten werd geschonken. De ramp was blijkbaar te klein te genover de vreugde over het bezoek des koniugs en bovendien de verongelukten waren slechts gewone^ landskinderen. De Engelsche dagbladen deelen een schrijven mede van den secretaris van den General Steam Navigation Company waarbij zijn overgelegd eenige getuigenissen van rijks veeartsen, constateerende dat zij nimmer bij het vee kenteekenen hebben bespeurd van mishandeling die het op de booten der maatschappij zou hebben ondervonden. De secretaris herinnert voorts dat der maatschappij nimmer oui eenige vergoeding is gevraagd voor vee, dat ten geiolge van minder goede behande ling op de reis zou zijn gestorven. De Times zegt, dat er thans voor een bedrao- van 6-17,000,000 guldens der Oostenrijkscheschuld geconverteerd is. Engeland bood voor 80 millioen ter conversie aan, Nederland 300 millioen, Zuid- Duitschland met Prankfort 250 millioen en Ham burg 17 millioen. Geen der stukken in handen van Fransdie houders is uog geconverteerd. Fi-aiilii-ijli. „Neemt den wil voor de daad, gij Fransehen, die sinds zoo lang reeds uitziet naar de toepas sing der liberale beginselen en hervormingen, door ons gehuldigd en verleend," schijnt het Fransche gouvernement Frankrijk toe te roepen. Van eene bijeenkomst van het Wetg. Lichaam toch, hoe gevaarlijk dat aanhoudend uitstel ook zij, is nog niets bepaald, en ongetwijfeld zal de brief van den heer De Kératry daardoor werkelijk ondersteuning vinden. Thans bevat de Siècle reeds een schrijven van den heer Marion, afgevaardigde van het departement Isère en tot de liberale fractie der nieuwe Kamer behoorende, waarin die gedeputeerde de oproeping van den heer De Ké ratry beantwoordt en verklaart diens voorstel aan te nemen. Hij vindt het niet alleen wettig, dat de afgevaardigden den 26sleD October bijeenkomen, indien de keizer hen niet vóór dien tijd heeft opgeroepen, maar ook plichtmatig. Velen zullen dat voorbeeld van den heer Marion volgen, zoo ten minste wordt verwacht; de Moniteur geeft den geestverwanten van deu Bretons chen afgevaar digde den raad, zich tot den lieer Schneider te wenden, maar vergeet daarbij, dat de heer Schnei der rechtens geen president meer is. De prief van pater Hyacinthe vindt veelvuldige bespreking; Louis Veuillot heeft dat schrijven in een allerheftigst opstel beantwoord. De keizer moet den heer De Lesseps de ver zekering hebben gegeven, dat de reis zijner ge malin bepaald blijft, wel een bewijs, dat Z. M. zich hersteld gevoelt. De lieer De Lesseps vertrekt aanstaanden Maandag naar Cairo. Zaterdag ver trekt ook de Turksche gezant, Djetnil-Pacha, naar Konstantinopel. Hij zal eerst een bezoek aan liet Atlieensche hof brengen, waar ook de keizerin verwacht wordt, om vervolgens H. M. naar de Turksche hoofdstad te begeleiden. Prins Napoleon is op het Palais Royal terug gekeerd (dit zou bijna als bewijs mogen gelden voor liet stelhg vertrek der keizerin), terwijl zijne gemalin zich naar het kasteel van Meudon heeft begeven. In de vergadering der Fransche academie van wetenschappen van jl. Maandag is de heer Dumas nogmaals teruggekomen op de zaak der valsche manuscripten. De lieer Chasles, dit was de zin waarin hij sprak, heeft ons de overtuiging ge geven dat hij zelf het slachtoffer van bedriegers geweest is, maar op de academie rust een andere hooge verplichting, dan haar geloof aan zijn goede trouw uit te drukken. Het procesverbaal der zit ting moet kunnen bewijzen, dat de vergadering zich gehaast heeft de nagedachtenis in eere te stellen van mannen, als Newton en Uuyghens, welke in de valsche stukken in een verkeerd daglicht kwamen. Deze schuld rustte op haar jegens die groote mannen en jegens de. natiën waartoe ze behoorden, jegens Engeland en Neder land. Met algemeene instemming werd deze ver klaring begroet en is opgenomen in het officieel verslag der zitting, welke in liet officieel dagblad der Fransche regeering wordt medegedeeld. TELEGRA3I31EN. Brussel, 23 Sept. De Fransche nationale garde die bij de algemeene receptie van laatstleden Vrijdag op liet stadhuis niet tegenwoordig kon zijn, is met de meeste geestdrift toegejuicht. Gis teren werd haar, bij haar vertrek, eene groote ovatie gebracht. De lieer De Laguéronnière heeft een groot diner gegeveu, waartoe de ministers, de chefs van het leger en van de burgerwacht, alsook de staf der nationale garde waren uitgenoodigd. De lieer Van der Stichelen heeft bij die gelegenheid een toast op den keizer rlgebracht. Eene aanzien'ijke menigte was voor het gebouw der legatie bijeen gekomen en riep „/ere Frankrijk", hetwelk door de nationale gardes werd beantwoord met „leve België'7 Konstantinopel, 23 Sept. Hel.Turksch-Egyptisch geschil blijft nog immer onbeslist. De Fransche, Engelsche, Oostenrijksche en Italiaansclie gezan ten doen hun best opdat de sultan zich met het antwoord des ü.iderkonings tevreden steUe, zon der verder aan te dringen op liet overleggen van het budget en het verbod om vreemde leeningen te sluiten. Rusland en Pruisen houden zicli on zijdig De sultan echter blijft bij zijn stuk, en het bezoek van den Onderkoning is uitgesteld. Edmond Rothschild en baron Hirscli, die be lrukken zijn in den aanleg der Rumenisclie spoorwegen, zijn gisteren alhier aangekomen. Praag, 23 September. Van de 36 tot lieden ge kozen afgevaardigden bij den Landdag zijn er slechts twee constitiitioneel-gezhideu; de overigen zijn candidaten der Czechische partij. Van de laatsten weiden 16 met algemeene stemmen ge kozen Munclien, 23 September. Graaf Vuil Beust is hier aangekomen en heeft met deu minister Von Hohenlohe eene conferentie gehad. St.-Cloud, 23 September. De keizer heeft heden ochtend eene wandeling gemaakt; waarschijnlijk zal Z. M. hedennamiddag opnieuw eenige bewe ging nemen. Z. M. werkt iederen dag en houdt zich ijverig uiet de zaken bezig. Het is onjuist dat de keizer zich uaar Vicliy zal begeven en dat de keizerlijke prins een uitstapje langs den Rijn zal maken. Parijs, 23 Sepleinber. Volgens de wekelijksclie opgave der bank is vermeerderd de voorraad edel metaal met 6VS millioen, de portefeuille met 2Dj, de voorschotten op beleeningen met ')s, de reke ning-courant met de schatkist met -t'/5 en die met particulieren niet 242, millioen. Daarentegen is verminderd de circulatie van bankbiljetten niet. 5Ü millioen. Kopenhagen, 23 Sept. Men verneemt dat de ministers van eeredienst, .marine en binnenland- sclie zaken zijn afgetreden; de minister van oor log is voorloopig uiet het departement van marine belast. De heer Rosenaern, directeur van de land bouwkundige school, zal de portefeuille van eere dienst overnemen, en de lieer Haffner, landeige naar, die van binnenlandsche zaken. Het oflicieele departementale dagblad be vestigt, dat eene verandering in liet ministerie komen zal. De rijksdag is tegen den 4dü° October bijeengeroepen. Marktberichten. Gouda, 23 September. Boter. Prijzen der YVeiboter 0.50 a f 0.55; Grasboter 0.60 a 0.65. De veemarkt niet ruimer aanvoer alle soorten worden vlug verkucht, ook schapen, doch var kens en biggen waren moeilijk te verkoopen. Amsterdam, 24 September. Rogge per 2100 kilo, Petersburg 213 c. z./k., Galatz 216 c. z jk. Op lever. p. Oct. 204, 203, 202, 201, p. Maart 201, 200, p. Mei 201, 200. Stemming lager. Raapolie vliegend 40t4, Najaar -1014, Voorjaar 42. Lijnolie vliegend 33, Najaar 3214, Voorjaar 3-314 a 14. Koolzaad niets. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 24 Sept. Koffie. Door den coulanten alloop der veiling in eene vaste stemming. Het is nu te verwach ten dat het buiten'and veel zal trekken. Suiker. Ruwe. De lieden in veiling aangebo den 2S310 krjs. Java-suiker werden coulant ver kocht van 0.50 tot 1. hoven de Juliprijzen. Grootste koopevs waren onze rafli'iadeurs. Geraffineerd met vve:'iig omgang door beperkt aanbod. Thee. Vast zonder omgang dan voor dade'ijke behoeften. Rijst. Hiervan werd alleen afgedaan de zei lende lading Bassein per Annty circa 830U balen tot 5.75 nieuwe conditie. Speceiyeu. Voor Noot N°. 1 en Foelie bleef steeds vraag bestaan en werden deze iveek eenige ceelen verhandeld. Vruchten. Zonder handel. Meekrap. Zeer stil en alleen tot lagere prijzen wat te plaatsen. Indigo. Vast; en 46 kisten Java vonden koopers. l'otasschen. Petersburger loco f 14.25 gedaan en te koop. Katoen. In zeer llauwe en gedrukte stemming; prijzen ongeveer 3 ets. lager. Wol. Vast doch stil in afwachting der veiling op 5 October. Tin. Vast met oinzeltmgen i Banca 78.50, f 79; BLlliton 79. Petroleum. Sleeds stijgende; disponibel onder 27.50 niet meer te koop. Oliën. Raapolie cout. ƒ44.25; Mei ƒ46.50; Dec. ƒ45.25. Lijnolie cont. ƒ36; Mei 36.75 Dec. ƒ36, 35.75. Patentolie cont. ƒ43.75; Najaar ƒ49.25. Mei 1870 ƒ51. Granen. Stil. Meel. lsle qual. ƒ17.25 a 17.75; 2J' qual ƒ14.50. a ƒ15; 3J° qual. ƒ12 a^3; Keizersmeel ƒ24 a ƒ27. Oflicieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen 1e weten, dat de Gemeenteraad, ia- gevolge arl. 265 der wet van 29 Junij 1S51 Staats blad n°. 85), in zijne vergadering van heden, het eerste suppletoir kohier van de pliatsehjke directe belisling voor het janr 1S69 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder Ier lezing is nedergelcgd terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aange slagene, krachtens de 5dc zinsnede van bovengenoemd wets-artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Leyden, 23 September 1869. STATEN-GENERA A I TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 24 September. In deze zittiug, die te drie uren werd geopend, heeft de minister van financiën de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1870 uit naam des Koniugs aangeboden. Uit de aanspraak, bij die gelegenheid door den minister gehouden, blijkt dat bij de be grooting voor 1S70 belangrijke fiuanciëele vragen ter beslissing komen. Tot op heden zijn alle uitgaven uit voorhanden middelen te bestrijden en elk te kort gedekt Maar Indische bijdragen zijn van wia- selvalligen aard. De financiëele nalatenschap, door het ministerie in 1868 aanvaard, was zeer bezwaard. Spoorwegen en groote werken moeten voltooid wor den. Daarvoor moet geld opgenomen, gevende een rentebezwaar van 3 ton, doch de begrootiug is ruim 5% ton lager dan in 1869. Voor 7u is geen verhooging van belasting noodig tot bijdrage voor toenemende uitgaven. Met eene leening voor alle productieve werken is n g geen baastloopt over onder6t-i.eiden jaren. Met elf mil':oen schatkistbiljetten kan uien voorloopig volstaan, zoo noodig uit Le geven. Later kuunen andere middelen aangewend worden als herzie ning der wet op de gebouwde eigendommen, van het patentrecht enz. liet wetsontwerp deswege zal eerlang aangeboden worben. Na afloop der groote werken zijn de moeilijkheden voorbij. De rentelast is reeds met 8 millioen verminderd en 106 millioen ziju reeds aan spoorwegen besteed; andere groote werken zijn aangelegd De staatsinkomsten vermeerdereu voort durend niettegenstaande de belastingufsckaffing Met overleg en spaarzaamheid, kan de toekomst met gerustheid tegemoet worden gegaan. De commissie heeft een ontwerp-adres van ant woord ter tafel gebracht. Morgen zal het onderzoek in de afdeelingen plaats hebben. Onder de ingekomen ontwei'pen is er een tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Veulo naar de Pruisische grenzen. Begrooting voor Xedcrl. Indlë 1S70. De totaalcijfers zijn: middelen: in Nederland 54 383,186, in Indië 63.220,073, totaal 117.603,259, tegen ƒ119.034,024. Daartegen heeft men de gezamenlijke uitgaven voor 1870 106,032,092 tegen ƒ104.071,293 n 1869. De zoogenaamde sluitpost bedroeg alzoo voor 1869 ƒ14.962,731 en voor 1870is hij geraamd opfll.571,167. De Memorie van toelicating geeft een overzicht van de voornaamste oorzaken der verschillen tusschen 1S70 en 1S69, waaronder vooral de opbrengst der koffie, die hoogst belangrijke bron van inkomst, ver minderde opbrengst van in- en uitvoerrechten de opbrengst wordt hooger geraamd, zoo ook de tin. De vermeerdering der uitgaven vloeit vooral voort uit eene meer juiste raming dan vroeger en met name door de uitgetrokken som van éen millioen voor verbetering der voeding van den soldaat en nog eenige andere verhoogingen. Ten govolge van het steeds stijgende zoogenaamd administratief te kort, waar:n door wisseltrekking of toevoer van specie uit Nederland wordt voorzien, heeft de regeering eene beduidend grootere hoeveelheid producteu aau de consignatie uaar Nederland onttrokken. Omtrent de bijdrage der kolom e aan het Moeder land, heeft de regeer ug eerst nagegaan welke kosten op de staatsbegrooting voorkomen die een onvermij delijk gevolg ziju van liet bezit van Ned.-Indië. Dat bedrag beloopt f 4 426,060 (of met nog eenige alge meene onkosten, waaronder marine alleen ad 4 mil lioen) 4) millioen guldens. De som van 414 millioen beschouwt de Referring dat aan het Moederland uit de koloniale middelen zijn verschuldigd. Dat sluit niet in onbevoegdheid noch zeFs zedelijk be-waar voor den Neder!. Staat., om meer dan die som irt de Indische middelen ten Zijnen behoeve aan te wenden. Do Regeermg wijst op het domein der Banka-tinmijnen, gehiel door vrij willige arbeiders bewerkt wordende. Het draagt 4'4 miHioen tot bet batig slot bij. De Reg wenscht thans omtrent de bijdrage aan het Moederland eene practtscbe beslissing voor te dragen voor de eerste jaren, en d;e zou deze moeten zijn, dat uiet meer het geheele verschil tusschen de gezamenlijke mid delen en uitgaven, maar slechts eon bepaald bedrag daarvan bij do Indische begrootiug van de Rijksmid delen worde toegewezen en dat het gebruik van het aldus te ontstaan excedenl nader (wanneer het ge constateerd is) bij de wet worde bepaald lettende op de behoeften én van de Koloniën én van bet Moederland De sluitpost b. v. is nu 11,571,167; de bijdrage wordt geraamd op 10 millioen. Het exre- dent van 1,571,600 wordt voor nader aan te wijzen bestemming voorbehouden. De Reg gaat hierbij te rade met de omstandigheden, die haars inziens eene voor de kolonie meer vrijgevige regoliug op dit oogen blik verbieden. De raming der middelen ;'l Nederland voor 1S70 is gebaseerd op een verkoop van koffie van 770,000 picolè, ad 40 ets. per half kilogram ƒ36,019,319; suiker 550,000 picols ad 35 per 100 kilogram ƒ81,491,413; Specer. ƒ215,008; Banka-tin 6,765,210 en nog eenige andere sommen of tegen-ontvangsten. li \rsn: berichten. 's-Gravenhage, 24 Sept. Bij Kon. besluit van 23 Sept. 1869 n°. 10, is den heer W. E. C. Lans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies der posterijen 3de kl., en is tot die betrekking benoemd de heer M. J. Woortman Spandaw, thans surnumerair der pos terijen Voor den Iloogen Raad der Nederlanden is beden als advocaat beëedigd de beer Mr. L. A. Van IJsselstein. Breda, 23 Sept. Ten gevolge van het onlangs op de Teteringsche beide alhier plaats gehad hebbend ongelukkig geval, waarbij een korporaal bij het schijfschieten donr een milicien doodelijk werd getroffen, heeft de minister van oorlog de chefs der korpsen gelast dat de voorschriften, voorgeschreven bij het reglement op het schijf schieten en de dienstregeling hij de schijf, met de meeste gestrengheid moeten worden opgevolgd en dat de bevelvoerende officieren hij die oefe ni'ngeri voor alle afwijkingen en nalatigheden zul len verantwoordelijk zijn. Parijs, 24 September. (12 uur's middags) Rente 70.42; halftwee, rente 70.40. De beide Kincks, vader en zoon, de moorde naars der zes personen, wier lijken hij Fantin zijn gevonden, zijn te Havre in hechtenis geno men; zij hebben medeplichtigen, die te Parijs zijn achtergebleven. Karlsruhe;, 24 September In de troonrede con stateert de Groothertog van Baden met tevreden heid, dat uit liet toenemend nationaal-bewustzijn de sterkere aaneensluiting van alle Dailsche Stalen tol ontwikkeling komt, dat de nauwere aaneen sluiting van Ziiiid-Duitschland met den Noortler- hond eene noodzakelijke overeenstemming brengt in het verdedigingsstelsel van Duilschlaud. Tevens wijst de groothertog er op, dat ook de gemeen schappelijke wetgeving op de landsverdediging het mogelijk maakt de Badeusclie troepen in de gelederen van liet leger van den Noord-üuitsclien Bond te doen strijden; spr. hoopt echter dal de volksweerbaarheid niet in werking zal behoeven te komen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3