Nooedwijk, 21 September. Op de alhier gehou den» har idraverij door boerenpaarden uitsluitend uit deze gemeente is de l,Ui prijs behaald door het paard Gilles, pikeur Hoogweg, eigenaar P. Van Eeden2,u' prijs door het paard Mietje, pikeur Rietmeijer, eigenaar G. Vink; 3de prijs door het paard de Kol, pikeur Blonk, eigenaar D. Wasse naar. Op de harddraverij van zessen klaar be haalde het paard van den heer Metz te Wad- dinxveen, pikeur Bos, den prijsde heer T. Tom te Moordrecht, pikeur J. De Boer, de premie. Aarlanderveen, 22 Sept. Bij de heden plaats gehad hebbende stemming, voor een hoofd en secretaris van het ambacht is met algemeene stemmen (726) als zoodanig benoemd de heer A. P. Zaalberg, burgemeester dezer gemeente. Amsterdam, 22 Sept. Voor de arrondissements rechtbank alhier (kamer van correctie) stonden heden drie personen terecht wegens op verschil lende. dagen door hen gepleegde beleedigingen met woorden of daden van de gewapende macht, belast met de handhaving van het consigne om niemand toe te laten over de kleine steentjes voor het paleis op den Dam te loopen. Het eerste feit was van 29 Augustus jl. en bestond in het toevoegen aan den sergeant der hoofdwacht van de woorden je bent een gemeene ploert. Ter terecht zitting bleek, dat. de dader in beschonken toe stand twist met de schildwacht had gezocht, dat. de sergeant hem daarop gelast heeft van de kleine steeuen af te gaan, waarop hij tot dezen boven gemelde woorden heeft gezegd. De beklaagde verklaarde zich niets van de zaak te herinneren; vermits de beteediging echter door twee getui gen werd gestaafd, requireerde de substituut- olïicier van justitie, Mr. J. G. Bijleveld, tegen hem eene geldboete van ƒ12, met vrijspraak van de ten laste gelegde verzwarende omstandigheid als zou de sergeant op dat oogenblik geweest zijn kummandant der wacht, daar ter audiëntie bleek, dat de officier der wacht toen aauwezig was. De tweede beklaagde, J. Cornelissen, een overigens oppassend man van 47 jaren, stond terecht we gens het op 7 Sept. jl. aan een sergeant, werke lijk kommandant van de hoofdwacht, toevoegen der woordenJij bent een smeerlap. De beklaagde gaf zijn diep leedwezen daarover te kennen. Vooral op grond daarvan requireerde de substi tuut officier tegen hem het minimum der straf, eene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen. Het derde vergrijp was van ernstiger aard, daar het hier gold iemand, die eene. schildwacht in de borst had gegrepen, welke op den avond van 8 Sept. het gemelde consigne handhaafde. De substituut-officier requireerde tegen dezen eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen, wegens het toebrengen van slagen aan een agent van de gewapende macht in de waarneming zijner be diening. De rechtbank wees nog heden vonnis en ver oordeelde de drie in volgorde vermelde beklaag den, Van Dam, Cornelissen en Westendorp ge heel overeenkomstig de gemelde requisitoiren. 's-GravenHagk, 23 Sept.. Vanwege de Kamer van Koophandel en Fabrieken en van de Ver- eeniging voor Fabrieks- en Handwerksnijverheid is dezer dagen eene uitnoodiging gericht aan on derscheidene personen tot daarstelling van een comité ter bespreking en bevordering van de zaak eeuer rechtstreeksche stoomgenieenschap tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Die bijeenkomst heeft lieden plaats gehadhet comité heeft zich geconstitueerd en benoemd den heer W. WiDtgens tot voorzitter, den heer Maxwils tot onder-voorzitter en den lieer Mr. Gleichman tot secretaris. Onderscheidene andere lieeren makeu deel uit van het comité, o. a. het lid der Tweede Kamer Blom en het voormalig lid den heer Gevers Deynoot. Meerdere bijzon derheden zijn ons voor het oogenblik niet bekend. van verachting en spotachtig medelijden, mat ik den markies met een gebaar van hoogheid, lachte ik „de laatste der Garlans" helder uit in haar aangezicht, stortte uit het boudoir en rende de salons door, waar ik degenen, die zich op mijn weg bevonden, bijna omver wierp en schrik aan joeg, en toen ik eindelijk buiten het kasteel was, liep ik, zoo hard ik kon en zonder te we ten waarheen, het bosch in Na aldus een uur lang te hebben voortgehold, bleef ik ademloos stilstaan, zette mij neder en begon te overdenken. liet was mij volslagen on mogelijk om bij mij zeiven een idéé bijeen te brengen. Alles vloog in mijne hersenkas rond en door elkander, zonder dat er iets bleef vast zitten. Ik stond wederom op, en begon den eer sten weg den besten te volgen, die zich voor mij uitbreidde, zonder te weten of te vragen waarheen die leidde. De zon ging op, verrees aan den hemel en daalde weer neer ter kimme. Ik liep maar steeds door, zonder dat ik waar schijnlijk veel vorderde en ongetwijfeld gedurig terugkeerende waar ik reeds geweest was; want tegen den avond bevond ik mij, tot mijne ver wondering, voor de deur van een lieven kleinen ouden burg, welks torentjes en spitsen op een vierde mijl afstands van Garlan, en op een paar honderd schreden afstands van den grooteu weg Scheveningen, 24 Sept. In den afgeloopen nacht is op het strand bij het lossen van een haring schuit de visscher matroos Jan Pronk, leunende tegen den achterkant van den wagen, waarvan het touw brak, achterover neergestort, waarna tot overmaat van ongeluk een ton met pekel haring op zijn lichaam viel, waardoor de man belangrijke kwetsuren vooral op het hoofd en in het aangezicht bekwam, terwijl zijn rechteroog- appel uit de kast hing. De genees- heel-en ver loskundige Oosthoek bij den lijder geroepen zijnde heeft onmiddellijk de noodige hulp verleend. Alhier is aangespoeld een kist met lucifers. Rotterdam, 23 Sept. Hedenmiddag te circa halfvijf is een 3jarig knaapje al spelende in eene sloot aan den Goudschen weg gevallen, doch er spoedig zonder letsel bekomen te hebben, uitge haald door den heer H. P. De V., die zich daar toe te water heeft begeven Hedenochtend omstreeks 10 uren is eene vrouw op den hoek van de kleine Draaisteeg en Hoofd- steeg, door een omnibus aangereden, waardoor zij is gevallen en in aanraking gekomen met een der wielenzij is daardoor aan beide beenen eenigszins gekwetst. Het ongeluk is ontstaan door het vallen van een der paarden. In de heden door de Ned. Iland.-Maatsch. gehouden suikerveiling is alles verkocht tot 5» boven de Juli-waarde. Door onze ratlinadeurs werd het grootste gedeelte gekocht, terwijl een klein gedeelte voor Belgische rekening werd genomen. Vlaardingen, 23 Sept. Gisterenavond is hier, waar het met de haringvangst treurig gesteld is, een schip met 380 ton aangekomen. Maassluis, 22 September. Heden werden hier aan de scheepstimmerwerf van de Nederlandsche Maatschappij „de Toekomst" tot. exploitatie van zeevisscherij met het beste gevolg te water ge laten de schepen Amsterdam en Rotterdam, beiden Maaskotters, bestemd voor de haring- en kabel- jauwvisscherij. Onmiddellijk daarna zijn de kie len gelegd voor twee dergelijke schepen, die de namen Haarlem en Leiden zullen dragen. Niecwe-Diep, 22 September. Gisterenmorgen is Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, met zijn gemalin en vergezeld van zijn adjudant per spoorweg alhier aangekomen, en heeft dade lijk het stoomschip de Valk, benevens het fregat Admiraal Wassenaar bezocht; daarna is aan de hooge gasten door den directeur-kommandant der marine een diner aangeboden. Gisterenavond is de Prins met zijne gemalin en gevolg per extra spoortrein naar de residentie teruggekeerd. Arnhem, 23 Sept. In den afgeloopen nacht, te drie uren ongeveer, sloegen de vlammen uit de timmermanswerkplaats van den heer Hiddingin de Kortestraat alhier. De groote voorraad krul len, planken en denneschors daar voorhanden, en die reeds langen tijd schijnen gesmeuld te hebben, gaven aan den brand een dreigend aan zien. Een breede vuurregen stortte zich over de huizen in de Rijnstraat uit en deed het ergste vreezen voor deze panden, waarin o. a. de hee- ren Jacobs, Dirks en De Roos hunne galanterie winkels en hunne magazijnen hebben. De toren wacht had de vlammen gezien en het gewone sein gegevenmaar te vergeefs. Hij moest, zegt men, naar beneden, ten einde iemand te vinden, die de brandklok luiden kon, om alarm te maken. Dit gevoegd bij het nachtelijk uur, was oorzaak dat het nog lang duurde eer de brandspuiten op het terrein waren, en ook thans was men nog niet. terstond gereed om de middelen tot blussching aan te wenden, daar het brandende perceel zeer ver van het water verwijderd is. De slangen moesten gelegd worden in het paardenwed en in den Rijn, en dus, wat de laatste richting betreft, langs een vrij sterke helling het water opvoeren. Een vijftal spuiten hebben dienst gedaan en, dank zij de doelmatige en krachtige maatregelen van de brandmeesters en den ijver der spuitgas- verrijzen. Ik herinnerde mij juist dat, bij gele- j geilheid van een bezoek, dat ik daar maakte, tijdens mijn verblijf ten huize mijner tante, de pachtersfamilie, die het bewoonde, mij gezegd had dat er eene kamer te huur was, die den vorigen zomer bewoond was geweest floor inwo ners van Morlaix, die de buitenlucht hadden willen genieten, en dat die kamer zich nog in goed gemeubileerden staat bevond. Alzoo ik mij doodelijk afgemat gevoelde, klopte ik aan, stopte den verschrikten en achterdochtigeu landman, die mij de deur opendeed, een goudstuk in de hand, liet mij naar die kamer geleiden, en sliep er twaalf uren achtereen, terwijl ik mij geheel en al gekleed te bed had geworpen. Och! beste vriend, men moest eigenlijk nooit weer wakker worden na zulke schokken, want, de geringste der smarten, die men gevoelt, is nog dat men klaarlijk inziet waarom en waar door men dien schok heeft ondervonden, en hoe men dien had kunnen en moeten ontwijken. Terwijl ik nu het huwelijk van mejufvrouw de Gury in samenhang bracht met de handelwijze van Renée tegenover den markies op dien dag toen wij samen op Coathuel waren geweest om de colectie te bezien, begreep ik dat ik van den eersten dag af bij den neus was geno men, en dat, tegen de gewoonte in, ditmaal ten, slaagde men er in, om in betrekkelijk kor ten tijd de vlam te blusschen en de aangrenzende huizen te behouden. Door het overwaaien van de vonken ontstond er brand op het dak van den heer Weerts, op den hoek der Weverstraat. Een stoutmoedig man klom naar boven en bedwong alleen het drei gend gevaar. De commissaris des Konings en andere auto riteiten waren spoedig tegenwoordig. Ook schut ters zag men hier en daar. Zoo thans de brand boven verwachting spoedig gebluscht. was, is dit gedeeltelijk ook te danken aan de windstilte. Ook nu heeft, men het gemis ondervonden aan brandputten in de stad. Wij vestigen daarop de aandacht, van brandweer en gemeentebestuur. Groningen, 22 Sept. Ter vervanging van wijlen den heer Mr. J. L. Schaap is door de arrondis- sements rechtbank alhier voor de betrekking van procureur de volgende nominatie opgemaakt, be staande uit de heeren Mrs. W. A. Reiger, B. Cohen en P. C. J. Hecker, allen advocaten alhier. Voor de betrekking van rechter in de arron- dissements-rechtbank alhier is door genoemd col lege de volgende nominatie opgemaakt, bestaande uit de heeren Mr. E. Bergsma, Jhr. Mr. J. R. Idde- kinge, rechters te Sneek en Appingadam, en Mr. C. J. .1. Van Wijckerheld Bisdom, substituut-griflier bij het provinciaal gerechtshof van Groningeu. Harlingkx, 21 Sept. Hedenmorgen vond men in de Zoutsloot alhier het lijk van een zeer be jaard manspersoon in nachtkleedinghet werd door geen der vele omstanders herkend, en daarom naar het stadstimmerhuis gebracht. Later bleek het, dat de drenkeling een der buren was van degenen, die hem opgehaald'hadden en wel iemand van 80 jaar, die bijwijlen niet al te helder van hoofd was en onder zulke omstandigheden reeds een paar malen gepoogd had zich het leven te benemen. Thans deed hij dit met, helaas! zeker der uitslag. Om zijn doel te bereiken, was hij met behulp van een ladder over eene heiniug geklommen en had zijn plan volvoerd, zonder door iemand bemerkt te zijn. De Evang. Luth. gemeente alhier is sedert het vertrek van den te Amsterdam overleden en hier diep betreurden predikant J. J. Th. Scharft' nog altijd vacant. Volslagen gebrek aan propo nenten is de reden dat de vacature nu reeds lan ger dan negen maanden aanhoudt. Breda, 21 Sept. Heden viert onze stad weder feest, begunstigd door fraai herfstweder met blau wen hemel eu zonneschijn. Reeds roeg wapperde de driekleur van de huizen, en de verschillende treinen brachten duizenden vreemdelingen aan Het is het feest, der groote Internationale Tentoon stelling van paarden, waarvan p. m. 150 in het daartoe bestemde perk bijeenstonden, terwijl er eene verloting van vier paarden plaats had. De eerste prijs, een vos-paard, benevens de door Z. K. H. den Prins van Oranje aangeboden gou den medaille, js te beurt gevallen aan den heer J. Herman, te Utrecht. Op de groote markt is een groot ehassinet op gericht voorstellende een geharnast ruiter met steigerend ros en toepasselijke inscriptie, dat he denavond schitterend verlicht is. Van den grooten toren wordt bengaalsch en electrisch licht ont stoken en in de bovenzaal van de groote sociëteit zijn bestuurderen en leden der Maatschappij van Landbouw aan een-diner vereenigd, terwijl de muziek van het 6de reg. inf. zich den geheelen avond voor de Sociëteit, doet. hooren en in het Hof van Holland door de Koninklijke harmonie „Vlijt en Volharding" bal en coucert wordt ge geven. Ook had er hedenvoormiddag een schiet wedstrijd plaats door Breda's weerbaarheid „Godevaert Moutes." In alle opzichten mag deze eerste Tentoonstel ling als welgeslaagd beschouwd worden. Leander tot een scherm gediend had tegen Cas- sander, in plaats van omgekeerd. Hoe vernede rend nu ook bij den eersten aanblik die wat laat gemaakte ontdekking mocht zijn, zoo kon het toch ook niet missen of zij moest hare ver troostende zijde hebben. Wanneer men versmaad en verraden wordt om een medeminnaar, die schooner, jeugdiger, verstandiger is dan wij zelf, ja, dat is smartelijk; maar wanneer men het onderspit delft in den strijd tegen een kasteel, tegen équipages en diamanten, en vooral wan neer dat alles wordt aangeboden door iemand als mijnheer de markies de Coathuel! dan be gint men al spoedig over zich zeiven te lachen, alleen van lachen om haar, die dat alles heeft, gekozen boven u; en, evenals de gramschap, is eene wanhoop, die gelachen heeft, reeds ontwa pend. Ik wierp dus al heel spoedig alle gedachte aan wraak verre van mij. 't Zou ijselijk dom geweest zijn om den markies uit te dagen om dat hij mij een beentje gelicht had zonder dat hij 't misschien wist; en wat Renée betreft, zoo kwam ik in verzoeking om liever tot haar te zeggen„Gij zijt genoeg te beklagen I" dan haar de voldoening te gunnen van mij wanhopig te zien. Dat waren zoovvat mijne overdenkingen ter wijl ik op en neer wandelde in de hoogst een- 's-Boscn, 18 Sept De geschiedenis van de vrouw, die het slachtoffer moet zijn geweest van eene gruwzame aanranding op den publieken weg naar Orthen, en op de ongeloofelijkste wijze be roofd en mishandeld zou zijn, neemt eene zon derlinge wending. De voorloopig in hechtenis genomen man, die van dit brutaal wanbedrijf beschuldigd werd, is, naar men verzekert, weer op vrije voeten gesteld, terwijl de arme beroofde op hare beurt, is gevangen genomen. Men heeft bij nader inzien alle redenen om te gelooven, dat deze schrandere dame zich zelve heeft beroofd of liever den persoon, die haar het gestolen geld ter bezorging heeft toevertrouwd, en onder bescherming van een geïmproviseerde geweldda dige aanranding alle vermoedens onmogelijk heeft willen maken. Haar wensch, dat de misdadiger niet de recht matige straf zal ontgaan, kan nu wel eens tegen haar zin vervuld worden. (A' R. Ct.) Maastricht, 22 September. Bij het oefenen der lichting van 1865, had hedenvoormiddag een ongeluk plaats. Een der manschappen viel, ter wijl de troep met het, geweer over den schouder en den versnelden pas marcheerdede achterman liep met de rechterborst in de vallende bajonet en bekwam eene gevaarlijke verwonding. Hij is onmiddellijk naar het militaire hospitaal gebracht; zijn toestand is zeer bedenkelijk. Naar wij ver nemen is hij gehuwd en vader. Gemengde Berichten. Da moord nabij Pantin. Veel is nog niet bekend tot opheldering van den ontzeltenden moord, die Zondag-nacht ge pleegd is. Le Figaro geeft de uitvoerigste aanwij zingen. De vermoorde personen zijn Zondag-avond te 8 uren uit Parijs vertrokken en hadden retour- biljetten nae~ Livry, dat verder af ligt dan Pantin, in de nabijheid waarvan de moord gepleegd is. Aan het station beweert men, dat Zondag-mid dag 11) plaatsen naar Livry genomen zijn, vier kaartjes meer dan de vermoorde dame met haar kinderen noodig had. Een herbergier te Parijs beweert, dat de slachtoffers van den moord Zondag middag bij hem gegeten hebben, en dat aan een ander tafeltje drie personen aten, die met de dame en hare kinderen bekend schenen. De vermoorde familie heeft aan die personen den weg gevraagd. En een van hen is met haar weggegaan. Van den anderen kant blijkt, dat dezelfde dame op dien Zondag te 6 uren in het hotel du Nord te Parijs vlak bij het station gevraagd heeft naar zekeren Jean Kinck. Die persoon had daar werkelijk eenige dagen gelogeerd, of liever een kamer gehuurd, waar hij 's nacht niet was, en die hij overdag slechts even bezocht. Hij was Zondag te 6 uren daar niet. De vermoorde vrouw Met eenige bagage aan het hotel, en na nog eenige malen naar Jean Kinck vernomen te hebben, ging zij heen. Die. Jean Kinck had een somber en kenbaar uiterlijk. Nu heeft een oudroest-koop- man te Pantin verklaard, dat Zondag avond om streeks 8 uren een persoon, naar de beschrijving gelijkende op Jean Kinck eu blijkbaar gejaagd en afgetrokken, een spade en houweel was ko men koopen, die hij meegenomen had in de rich ting van den Chemin Vert, waarbij het graf dei- vermoorden gevonden is. Jean Kinck is eerst Maandag-morgen in het hotel teruggekomen, haas tig naar zijn- kamer gegaan, met een ander. Hij heeft zich daar verkleed en is sedert verdwenen. Doch in een lade op zijn kamer heeft men be bloede kleeren gevonden, een stuk van een das, behooreude bij het stuk waarmee de 16jarige zoon verworgd was, en een zakdoek, gelijk aan dien, welken een der vermoorde meisjes bij zich had. In den loop van den dag is daarna voor Jeau Kinck aan het hotel bezorgd een telegram in houdende de woorden: „wachten; wij zijn nog voudige, doch vrij zindelijke kamer, waar het toeval mij had gebracht. Ik besloot dus om daar eenigen tijd te blijven, daar ik er op gesteld was om mij ter beschikking te stellen van mijn heer de Coathuel, voor het geval dat mijn ver trek uit zijn huis hem niet welgepast mocht zijn voorgekomen. Ik geef u mijn woord, dat die be weegreden, in het eerst mijne éeuige, reeds ter stond des anderendaags vervangen werd door eene andere, toen namelijk de pachter van Ker- vézec, wien ik opgedragen had om mijne pak kage te halen, die ik in het hotel te Morlaix gelaten had, mij bij toeval meedeelde (want de man herkende mij niet) dat de geheele familie de Keraveu 's morgens in de vroegte van Garlan was vertrokken. Dat stelde mij gerust ten aan zien van de aanvechtingen, die ik mocht hebben kunnen gevoelen om mij niet geheel en al als overwonnen te beschouwen. Ik haastte mij om zoodra mogelijk mijn kaartje, met de aanwijzing van mijn zonderling verblijf met potlood er op geschreven, naar Coathuel le zenden. Mijn bode kwam mij evenwel berichten dat de markies insgelijks was afgereisd. Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2