school zijn nu ook weder hervat. Deze inrich ting blijft steeds in bloei toenemen Er zijn thans 86 leerlingen. Van de 37 jongelieden, die zich voor 't eerst tot het volgen der lessen aangaven, zijn er 16 toegelaten. Het nieuwe schoolgebouw is in gebruik genomen. Woerden, 20 September. Vrijdag jl. ontving de gevangenis voor veroordeelde vrouwen alhier, een bezoek van Dr. L. De Cossa, Hoogleeraar in Staathuishoudkunde te Pavia, onder geleide van Dr. Lindo en vergezeld van een lid der Tweede Kamer. De orde en zindelijkheid der gevangenis wekten zijne aandacht, maar niet minder het school onderwijs. Als een blijk van ingenomenheid en belangstelling voorzag hij zich van een compleet stel modellen schoolregisters en staten. Misschien dat nu in Italië, nog eer dan in onze groote gevangenissen, eene richtige behandeling en regis tratie van het onderwijs wordt ingevoerd. Haarlem, 20 September. De heer Cossa heeft, vergezeld door Dr. Lindo, inspecteur van het la ger onderwijs in Zuid-Holland, een bezoek ge bracht aan de Rijks kweekschool voor onderwij zers en aan de hoogere burgerschool voor meisjes alhier. Met belangstelling luisterde de Italiaan, die door eigene oefening zich de kennis der Ne- derlandsche taal had eigen gemaakt, naar de Lessen, welke in het- Nederlandsch gegeven wer den. De heer Cossa vroeg aan den directeur der kweekschool velerlei inlichtingen omtrent hetgeen op den aard en de inrichting der Rijks-kweek scholen voor onderwijzers betrekking heeft. In den vroegen ochtend van 19 September, omstreeks te halfvijf, is eene hoos over deze stad getrokken, welke eene zeer belangrijke schade heeft, toegebracht aan de uitgebreide werkplaat sen, welke thans in aanbouw zijn op het terrein van het oude station der Hollandsche Spoorweg- Maatschappij. De bekappingen van de nieuwe ge bouwen zijn meerendeels weggeslagen, en ook is een der nieuwe muren ter lengte van p. m. 30 meters omvergeworpen. Enschedé, 17 Sept. Van de hier bestaande gelegenheid, om meisjes in talen en handwerken onderwijs te doen geven, kon tot dusver door geeu burger of neringdoende gebruik gemaakt worden, aangezien het schoolgeld veel te hoog was. Ilierin is thans door het bestuur eene ver andering gebracht, en het schoolgeld vastgesteld, het maximum op GO, het minimum op 30, met bepaling dat de aanvraag om plaatsing van leer lingen aan den Raad moet worden ingediend, en deze alsdan het bedrag van het te betalen schoolgeld bepaalt. Deze laatste bepaling zal weder vele burgers afschrikken, die zich ongaarne aan eene schatting van deD Raad onderwerpen, te minder nu ook eerstdaags aan het R.-C. gesticht alhier het onderwijs in die vakken geopend zal worden, en wel door eene onderwijzeres, die, naar wij vernemen, elders grooten lof verworven heeft. De gemeente offert jaarlijks zeer aanzien lijke sommen aan het onderwijs; het ontbreekt hier echter nog altijd aan eene inrichting, waar jeugdige handwerkslieden kosteloos ouderwijs kunnen ontvangen in de zoo noodige teekenkunst, en eene zoodanige inrichting zou met betrekkelijk geringe kosten daargesteld kunnen worden. Sappemeer, 18 September. De lessen aan de rijks hoogere burgerschool alhier zijn deu 17den September weder begonnen, terwijl den Gd"' de examens van toelating zijn gehouden, die ook den 7d™ en S"ten met de aspiranten voor eene hoogere klasse werden voortgezet. Er zijn een twintigtal nieuwe leerlingen bij gekomen, terwijl slechts enkelen de school heb ben verlaten en een der leerlingen, die tot de hoogste klasse was bevorderd, door den dood ontvallen is. Het geheele getal leerlingen bedraagt thans 61, van welke 57 voor 't volledig onderwijs en 4 voor 't bandteekenen. Harlinqen, 18 Sept. Door eene aanzienlijke gift van den heer Hingst, oud-burgemeester en lid der Tweede Kamer, er toe ii. staat gesteld, hebben acht van de verdienstelijkste leerlingen, die voor rekeniDg der vereeniging Nut en Genoegen de burger-avondschool bezoeken, de tentoonstelling enz. te Amsterdam bezocht, onder de leiding van den directeur dezer school tevens lid van de directie dezer vereeniging. 's-Bosch, 20 Sept. De heer F. F. H. Russel, drukker en uitgever van het dagblad l'Ami du Limbourg, is gisteren te 's Hertogen bosch in het huis van burgerlijke en militaire verzekering op gesloten, om de hem opgelegde gevangenisstraf van vijftien dagen in eenzame opsluiting te on dergaan, waartoe hij bij vonnis der arr.-recht- bank te Maastricht van 8 December 1868 werd veroordeeld, wegens laster in het door hein uit gegeven wordende dagblad jegens den heer H. P. Door den veroordeelde werd van dat vonnis hooger beroep aangeteekend, doch het hof van Limburg bevestigde het; daarop beproefde R. een beroep in cassatie, waarop de Hooge Raad de zaak verwees naar het hof van Noord-Brabant, welke laatste het vonnis des eersten rechters be vestigde. R. zal alzoo 4 October eerst weder in vrijheid gesteld worden. Wijhe, 17 Sept. De oogst is hier thans zoo niet geheel dan toch voor het grootste gedeelte binnen. Over het algemeen is deze dit jaar bij zonder gunstig uitgevallen, slechts de vruchtboo- men leverden weinig op, uitgezonderd de pere- boomen, die een buitengewoon overvloedig gewas voortbrachten. In jaren werd er zooveel hooi niet gewonnen als dit jaar. De granen zijn goed ge lukt, en wat de rogge betreft, ofschoon voor een gedeelte door het natte weder eenigzins aange daan, mag men toch verwachten, dat de qualiteit bij helder en droog weder ook goed zal uitvallen. De aardappelen leveren zeer veel op, en de ziekte is niet zoo hevig als men zich wel voorstelde. De boekweit, die minder iD deze streken verbouwd wordt, is mede goed binnen gekomen en levert een middelmatig beschot op. Haver, garst en paardeboonen zijn mede goed uitgevallen, en vooral de laatsten leveren een buitengewoon over- vloedigen oogst op. De suiker-beetwortelen staan zeer gunstig en zullen zeer veel opleverenmen treft reeds du zeer dikke wortelen aan. Over het algemeen hebben de landbouwers reden van tevreden te zijn. De oogst van het jaar 1869 mag onder die der meest gunstigste jaren gerangschikt worden. De algemeene opinie is dan ook, dat de hooge prijs der levensmiddelen zich niet lang zal kunnen staande houden, en men ziet eene spoedige gevoelige daling daarin te gemoet. Beilen, 15 Sept. De laatste hoop des landmans op een tamelijk gunstigen oogst der late- of naboek- weit, voor zoover deze niet door de vroegere nachtvorsten was vernield, is thans grootendeels verdwenen, nu de storm de wijduitgestrekte, on beschutte velden heeft gezweept en de hevige plasregens de laatste hand der vernieling gesla gen hebben aan den nog overgebleven oogst. Algemeen betreurt men den aQoop vaneenen ander; daar vooral in deze provincie (Drenthe) duizenden van de boekweit-opbrengst hun groot ste voordeel moeten zoeken eu inzonderheid de mindere meierboer grootendeels zijn pachtsom uit den verkoop van boekweit moet maken. Wat aangaat het uithalen of rooien der laat- rijpe aardappelen, hiermede wordt in deze en naburige gemeenten een begin gemaakt. Hoewel vele akkers aan 't loof door de ziekte schenen aangetast te zijn, valt echter hiervan aan den knol niets te bespeuren; terwijl men zich vleit, een behoorlijk gunstigen na-oogst van dit gewas te zullen inzamelen. Met het dorschen der zand- boekweit is men op vele plaatsen aangevangen wat dit gewas aan zwaarte van korrel mist, wint het wederom aan hoeveelheid van opbrengst, die, over de massa gerekend, hoogst bevredigend kan heeten. Gremengde Berichten. Het groote nieuws van den dag is dat zijn hoogheid de Maharajah, van Jeypore, een qua drille de lanciers gedanst heeft. Een dansende Indische vorst, het kost moeite zich aan het denk beeld te gewennen! Hoe snel verandert alles toch in de 19de eeuw! .Slechts twee jaren is het gele den, dat de gezant van een Indischen vorst te Londen een bal bijwoonde, en vroeg hoeveel het wel kosten zou, om al die dansers en danseres sen per zeilschip naar Indië te zenden, ten einde ze voor zijnen meester te doen springen. Groot was zijne verwondering, toen hij hoorde dat de dansers ministers en prinsen, de danseressen her toginnen en dames van hoogen rang waren. „Waarom danst men zelf," vroeg de Oosterling, „als men geld genoeg heeft om anderen voor ons te laten dansen?" En nu danst de Indische prins reeds zelf, cavalier seul. Een origineel Engelschman heeft gewed, dat hij zich over Duitschland naar Suez zou begeven zonder zijn jacht te verlaten. Het bleek dat voor zijn klein vaartuig, de Main nog te ondiep was. Hij liet het daarom op drie spoorwagens vast maken en zonder zijn jacht te verlaten bereikte hij op die wijze Bamberg, van waar hij langs den Donau zijn reis voortgezet heeft. Ziehier eenige bijzonderheden over het materi eel dat door den heer Bodson, aannemer van het internationaal banket te Luik, zal moeten bezorgd worden: Er zijn 200 tafels van 15 couverts ieder, en 3000 zitplaatsen voor een gelijk getal genoo- digden, die door het comité moeten worden gele verd. Blijven ten laste van den tafelhouder 20,000 borden, 3000 vorken eu lepels, 1000 schotels, 400 saladekommen, 400 mostaard potten, 400 karaffen, 3000 bordeauglazen en 3000 champagneglazen. De spijskaart bevat 10 gerechten: '4 van vleesch, 1 van visch en 5 van nagerechten. Op elke tafel zal eene schoone pastei zijn. Die tweehonderd stukken zullen door twee der grootste pasteibak kers worden geleverd. Vier slagers leveren het versch vleesch; het gerookt vleesch zal van een enkel leverancier komen. De zalmen komen recht streeks uil Schotland, de kreeften uit Noorwegen langs Ostende. Het vleesch zal in vier keukens der stad worden gekookt. De koninklijke tafel zal van 60 couverts zijn de spijzen zullen dezelfde zijn als der andere tafels, volgens het verlangen vau deu koning. Al de tafels zullen een volg nummer hebben en elk bediende zal ook dat nummer dragen. De tweehonderd bedienden mogen geene andere tafels voorzien, dan die hun is aangewezen. Geld- en Effectemnarkt. Amsterdam, 13-20 September. Alles in aanmerking genomen, heeft onze beurs zich gedurende de afgeloopen week vrij goed ge houden. De eerste indruk van de paniek op de verschillende buitenlandsche beurzen was gema tigd geworden door betere tijdingen, zoodat er vooreerst geene beduchtheid meer behoefde te be staan voor verdere daling. Des te betreurenswaardiger is het dat onze nationale fondsen het ditmaal moesten misgelden, niettegenstaande de staat der opbrengst van 's rijks middelen over de maand Augustus zoowel als over de verloopeu acht eerste maanden desjaars, boven de raming en ook boven het bedrag van 1868 liep. Toch zagen wij de 214 pCt., verleden week nog tot 54-4S pCt. genoteerd, vallen op 25%, de 3 pC't van 62716 op 62'» a 5* pCt. op welken prijs zij heden sluiten; de 4 pCt.zijn daarentegen van 84% tot 85% opgekomen. Aandeelen Handel maatschappij verloren weder van 117'4 tot 11651 a 117 pCt., terwijl aandeelen Exploitatie-mautsch. het van 68 tot 71% pCt. brachten eu gestempelde obligatiën van 70% tot ƒ7114. Russische fondsen konden zich evenmin van de geledene schade herstellen, ja zelfs nam die voor vele soorten nog toe. De oude 5 pCt. bij Hope en C<. verloren 54 pCt. en blijven 93% pCt., de Hamburgers 14 pCt. eu blijven 70 pCt., de 6d" serie 14 pCt. en blijven 7614 pCt. De loten 1865 vielen van 255 tot ƒ242.25. Daarentegen rezen de obligatiën 1864 van 9114 lot 9114, die van 1866 van 9114 tot 91% pCt. De groote Sporen echter onder gingen almede eene geduchte reductie; van 237.50 op ƒ231.50, de 4 pCt. obligatiën van ƒ169.50 op ƒ167.75, Jelez Griasi van 203.26 op ƒ200. Poti Tiflis, Kuuk-Charkow, Charkow-Azof eu Moskou Smolensk waren prijshoudend, Jelez Orel won van 8114 tot 83ilt pCt. Alhoewel de Spanjaards in het midden der week wat verloren hadden, hebben zij die schade weder ingehaald en blijven ten slotte nagenoeg als voor acht dagen, evenals de Portugeezeu. Italië was nog gelukkiger; méér nog verloren hebbende won het van 49?ï6 tot 49% pCt. Turkije behield prijs, evenals het na-verwante Egypte. In Mexico wer den wel geene groote kapitalen omgezet, maar de prijzen varieerden betrekkelijk zéér veel: de leening 1851 kwam van 10% tot 12%, doch liep weder terug tot 11% pCt.; die van 1864 opende 4%, bereikte 5He pCt. en sluit heden op 4% pCt. En om de reeks der fondsen te voltooien, die per slot noch veel gewonnen, noch veel verloren heb ben de Noord Amerikaansche staatsfondsen be hielden hun prijs. De spoorwegwaarden echter hadden andere ondervindingen. Dat de Illinois- spoorvveg van 101% tot 10154 terug liep is van minder belang, doch dat de North-Western van 68 tot 65% viel en 65% blijft, en de St.-Paul en Pacific 2de serie 1 pCt. verloren en 70 pCt. blijven is van meer belang. Daarentegen kwamen de Erie-spoorweg van 2854 tot 296,-c op en behielden Rockfort Rock Island en andere spoorwegen hun nen prijs of bedongen eene fractie meer. Het best echter, over het algemeen, is Oosten rijk gevaren trouwens het had ook het meeste geleden. De geconverteerden in zilver, coupon Ja nuari, liep van 555{c tot 55%, coupon April van 5444 tot 55 pCt., de papieren echter, coupon Fe bruari, van 48 tot 47%, coupon Mei van 47'He tot 4754 pCt. Wij moeten echter opmerken dat de achteruitgang der obligatiën, waarvan de rente in papier betaald wordt, in zooverre slechts schijn baar is, als dit in onmiddellijk verband staat met de zilver agio (eigenlijk de papier-depreciatie) te Weenen. Loten 1854 a fl. 250 stegen van ƒ218 tot ƒ221, van 1860 a fl. 500 van ƒ463 tot ƒ465, van 1864 a fl. 100 van ƒ109 tot ƒ111. Theiss- spoorweg van ƒ24354 tot ƒ244 a ƒ255. Het geld op Prolongatie wordt, met ruime geldmarkt, op 5 pCt. gehouden. BUITENLAND. Japan. Up den lld™ Juni jl. is te Oosaka eene school voor natuur- en scheikunde met daarbij behoorend laboratorium door onzen landgenoot, Dr. Gratama, geopend. Tot bijwoning van deze opening waren de ver schillende consulaire autoriteiten aldaar en ver dere belangstellenden, door de Japansche regee- ring uitgenoodigd. Dr. Gratama behandelde in zijne intree rede vooral het hooge belang en den grooten invloed, welken zoodanige inrichting van onderwijs op de hoogere beschaving en ontwikkeling der vol keren vermag uit te oefenen, en gaf, door eenige sprekende voorbeelden, daarvan de meest hel dere bewijzen. Deze rede werd, vooral door het Japansche auditorium, met aandacht en belang stelling gevolgd en blijkbaar goed begrepen. Zooals P. S. Ik zou wel willen weten wat ervan Olivier geworden is. Ik heb het aan Jane ge vraagd, dóch die heeft mij den rug toegekeerd, zonder mij antwoord te geven. Hij heeft het bal verlaten, als een razende voortloopende, na den afloop der catastrophe, die zoo ge lukkig afliep! eu juist het kleine schandaaltje, waartoe hij aanleiding gegeven had, heeft mijne moeder doen besluiten tot de reis, waarvan zij eerst maar in 't geheel niet wilde hooren. Maar waar kan hij toch zitten? aan den heer raoul sau1.niek. Slot Kervezec (bij Morlaix), den 7den Juli 1858. Indien ik u drie dagen geleden geschreven had, dan zou ik stellig mijn stijl hebben gekruid met vervloekingen, en mijne zinsneden versierd met uitroepingsteekens, in weerwil van onze wederzijdsche antipathie van die opsieringen en kunstenarijen van het ongeluk. Intusschen ver zeker ik u dat het geeu quaestie van kunst ge weest is, die mij tot dusverre het stilzwijgen heeft doen bewaren. Maar, daar ik genoodzaakt was te erkennen dat gij mij slechts éen ant woord zoudt kunnen geven, namelijk dit: „Ik had het u wel voorspeld!" - en daar ik toch ook uw hart genoegzaam kende om zeker te zijn dat gij u niet zoudt willen bedienen van die formule, die even afgezaagd als gemakkelijk is, heb ik liever gewenscht mij te beperken bin nen de al of niet berustende, maar in elk geval onschadelijke nederigheid, die betaamt aan den geen, wiens val niet te -voorkomen is geweest door de meest verstandige raadgevingen. Want en dit zult gij nu wel reeds gemerkt hebben ik ben gevallen, beste Raoulgevallen van boven neer! gevallen, zonder de vergoeding van Ica rus, die, terwijl hij op zijDe rots zijn adem uit blies, nog altoos het doel zag blinken, dat hij niet had kunnen bereiken, en die den troost had van tot, zich zeiven te kunnen zeggen, dat, indien zijne onderneming onzinnig was, zij des niettemin verheven mocht geacht worden; ter wijl ik!Doch gij zult mij zeggen dat ik Ica rus niet ben. Dat is waar-, maar daarom is het toch niettemin veruederend en wreed, wanneer men merkt dat men in bewondering en met verlangen gestaard heeft op een hemel van ge schilderd papier, waar men bij den eersten sprong met. het hoofd lioorheen vliegt. Wanneer de be lachelijkheid nog tegenwoordig iemand dooden kon, zooals, naar men zegt, eertijds geschiedde, dan zqu het goed zijn. Een doode, wie en hoe 11 ij dan ook zijn moge, is nooit erg grotesk om aau te zien. Maar wanneer men moet lijden ten gevolge van eene smart, die u lust geeft om haar in 't aangezicht uit te lachen, de hemel beware u daarvoor, waarde vriend At is het dat men daarbij in 't leven blijfl, en zelfs dikwerf vet wordt, als men philosoof is, dal verkleint de ziel en overweldigt haar soms binnen zeer kor ten tijd. Wees van nu af aan maar niet bang. Nadat ik mij eenigen tijd heb laten aantrekken door de windhoos, ben ik ten laatste de duize ling meester geworden, en daarom schrijf ik u heden. Na het ontvangen van het briefje van mevrouw de Meslay, over welks beteekenis wij zooveel en zoo vruchteloos samen hebben zitten praten en nadenken kunt gij u voorstellen in welk een staat van ongerustheid ik te Morlaix aankwam. Bij de aankomst der diligence aldaar vond ik het kamermeisje van Jane. Zij deelde rnij mede dat hare meesteres mij wachtte op de kamer, die mijne tante in de stad heeft, opdat de fami lie niet om een onderkomen behoeft verlegen te zijn, wanneer zij wil of moet in de stad verblij ven. Daar het reeds acht uren in den avond was, scheen die haast om mij te zien mij al aanstonds geen goed voorteekeu. Gij zult dus mijne ver wondering begrijpen, toen ik mevronw de Mes lay vond in groot toilet. Hoewel zij zeer geschokt scheen, toen zij de hand drukte, die ik haar toestak, antwoordde zij op de vele vragen, die ik achter en door elkander tot haar richtte, slechts door deze eene vraag, die mij geheel en al in de war bracht: „Hebt gij alles bij u wat noodig is om mij dezen avond naar een bal te vergezellen?" „Ik denk van ja," antwoordde ik„maar ver klaar mij toch, bid ik u „Niets voor het oogenblik. Wij hebben geene minuut te verliezen. Ga u kleeden en kom dari terug om mij af te halen. Aan de deur zal een rijtuig ous wachten, en onderweg zal ik u in de hoofdzaak zeggen hetgeen gij noodig hebt te weten." „Gij zult moeten toestemmen, lieve Jane," zei ik glimlachende, „dat gij nun of meer misbruik j - maakt van het verlof om geheimzinnig te mogen zijn. Maar, nu wij gaan dansen, kan ik niel denken dat er wat erg treurigs is gebeurd." „Wie kau weten waarop hij danst 1" antwoordde zij op een zeer weinig geruststellenden toon;' „maar wij hebben geen tijd om daar nu over te praten. Ga nu, en kom zoo spoedig mogelijk terug." Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2