MUZIEK. EXTRA TREIN GOEDKOOPS VOLKSTREK AO VERT EKTIEBI. HOLLANDSCHE IJZEREN SPOORWEG-MAATSCHAPPIJ. F l-aiilii-y It. De berichten omtrent den gezondheidstoestand des Keizers blijven voortdurend gunstig en wat daaromtrent anders gemeld wordt is volkomen onjuist. De geneesheeren hebben hunne dagelijk- sche bezoeken gestaakt, en alleen de dienstdoende dokter Corvisart is op het paleis aanwezig. Bo vendien en dit mag voorzeker als bewijs voor het bovenstaande gelden zijn de toebereidselen voor de reis der keizerin nog geen oogenblik ge staakt. De beschouwingen naar aanleiding van en over 's keizers ziekte raken dus langzamer hand op den achtergrond of beginnen ten minste van hare kracht te verliezen, om plaats te maken voor dusdanige, als steeds plegen te ontstaan in een tijd van stilte op politiek gebied. Onder die geruchten komen vooral in aanmerking die om trent wijzigingen in het ministerie; zoo wordt de heer Magne als president van den staatsraad genoemd, Ollivier als minister van justitie en eenig ander lid van de tiers-parti, Talhouët, Che- vandier de Valdröme, Ségris, als min. van binnenl. zaken. Ongetwijfeld is na kort of lang eene scheu ring van het kabinet tegemoet te zien, zoodra de aangekondigde hervormingen plaats grijpen in het personeel der prefecten, welke hervorming eene afkeuring in zich sluit door éen deel van het kabinet van het regime door het andere deel bij de verkiezingen gevolgd; maar thans, nu het meerendeel der ministers afwezig is, missen die geruchten van kabinetswijziging allen grond. Naar men zegt, zal prins Napoleon onmiddellijk van zijn uitstapje terugkeeren zoodra de keizerin hare reis aanvaardt. Prim schijnt voornamelijk de zaak van Cuba ter harte te gaan, meer nog dan de Spaansche aangelegenheden zeiven. De waarheid van het feit in het midden latende, of de Spaansche staatsman bij den keizer op diens bemiddeling zou hebben aangedrongen, om dé erkenning der Cubasche opstandelingen door de Ver. Staten als oorlog voerenden te verhinderen, moet het toch betwij feld worden of eene dusdanige inmenging bij het kabinet van Washington grooten invloed zou oefenen. Het gouvernement der Ver. Staten, de zuivere uitdrukking van den volkswil, zal toch in dezen ook wel handelen zooals het gewoon is, namelijk naar de opinie, die omtrent deze aangelegenheid in de Amerikaansche republiek heerscht. Het Fransche gouvernement had aan het Prui sische zijn voornemen kenbaar gemaakt, om de groote militaire manoeuvres in Pruisen door eene Fransche commissie, te doen bijwonen. Men schijnt echter in Pruisen nog niet de behandeling ver geten te zijn, die Pruisische officieren in het kamp van Ch&lons ondervonden, ten minste die mee- deeling der Fransche regeering werd blijkbaar niet met genoegen vernomen en het Fransche gouvernement heeft nu besloten, zich door zijn militairen zaakgelastigde bij het gezantschap te Berlijn te doen vertegenwoordigen. Aan den Gaulois wordt uit Londen geschre ven, dat de graaf Von Bismarck zich op raad van den Pruisischen gezant bij het hof van St.- James naar Londen zou begeven, ten einde een onderhoud te hebben met lord Clarendon, welk onderhoud door den gezant noodzakelijk zou wor den geacht. Naar aanleiding van een artikel, hetwelk The Times onlangs omtrent de ballingschap der familie Orleans behelsde heeft Louis Blanc den volgenden brief aan dat blad geschreven: „In uw artikel van heden las ik de volgende mededeeling: „De prinsen van Orleans zijn uit Frankrijk verbannen uit kracht van een decreet der voorloopige regee ring van 184-S, enz." Vergun mij, in billijkheid tegenover de door u vermelde regeering, eene verklaring tegen te spreken, die ten eenenmale onjuist is. Het. bedoelde, decreet, is den 26>tc" Mei 1848 uitgevaardigd en het provisioneel be wind had, uit eigene beweging, zijn gezag reeds den 4d™ Mei nedergelegd in de handen der nati onale vergadering, die door het genoemde bewind zelfs was bijeengeroepen. Geenszins rust derhalve bij het voorloopig bewind de verantwoordelijkheid voor het decreet, hetwelk gij beschrijft als „het aanzijn te hebben te danken gehad aan staatkun dige redenen, waarbij wrok evenzeer invloed oefende, als voorzichtigheid." Wrok, mijnheer! heeft geen aandeel gehad op eenige handeling van het voorloopig bewind. Alle overtredingen van het verledene waren vergeten. Reeds voor het einde van de worsteling had de bevolking van Parijs krachtig verklaard, dat de revolutie van 1848 edelmoedig wezen moest, en dat was in eene ongekende mate de staatkunde van het voorloopig bewind. Al het verledene was verge ten er ging geen kreet van wraak op. Geen royalist is het slachtoffer geworden van bijzonderen of algemeenen haat., en de zorg, die het voorloo pig bewind ten aanzien der familie van Orleans heeft aan den dag gelegd, is zonder voorbeeld geweest. Agenten werden naar Havre gezonden, ten einde den gevallen monarch, indien het noo- dig mocht zijn, te beschermen. De hertogin van Montpensier is Frankrijk in volmaakte veiligheid doorgetrokken. De hertog van Nemours is, zonder den minsten overlast te lijden, twee dagen te Parijs gebleven. En toen een valsch alarm ver spreid werd, dat de hertogin van Orleans te Nan tes was in hechtenis genomen, werden onmiddel lijk bevelen tot hare loslating gegeven. De bitter ste banden der republiek werden ongedeerd gelaten, en daarenboven werd hun veroorloofd om hen aan te vallen en te belasteren, die er zich op toelegden hen te beschermen. Wat aan gaat het decreet van den 26'te" Mei, waarbij de prinsen van Orleans voor goed uit Frankrijk zijn verbannen, is het der moeite waardig te doen opmerken, dat vele derzulken, die voor het decreet stemden, vroeger tot de partij der Orle- anisten behoord hadden, en dat daarentegen vele republikeinen tegen het decreet gestemd hebben. Onder die laatsten behoorde ik zelf." België. Omtrent de uitwerking van den jongsten storm op eenige plaatsen hier te lande wordeu de vol gende bijzonderheden gemeld Zondag tegen 2 uren verhief zich boven Luik en omstreken een hevige orkaan. Boomen wer den ontworteld, dakpannen in de lucht geslin gerd en vruchtboomen van hunne schoonste vruch ten beroofd. Ook te Chaudfontaine was de storm niet minder hevig en werd vooral in den tuin van de kursaal belangrijke schade aangericht. Iemand, die zich juist in dien tuin bevond, werd door een neervallenden boom omvergeworpeu, doch door spoedig toegebrachte hulp in het leven behouden. Te Brussel heeft de storm twee dagen geduurd. In de Avenue Louise werden niet minder dan 200 jonge boomen door den storm verbrijzeld of omvergeworpen. Het prachtige park boodt een treurig beeld der verwoesting aan en de grond was met takken en bladeren bezaaid. Op het exercitieveld werd de koninklijke tri bune voor een groot deeL van haar zinken dak- bekleeding beroofd. De storm heeft op alle punten des lands be langrijke schade aangericht'en vooral de vrucht boomen en moestuinen hebben er veel van te lijden gehad. Zondag en Maandag hebben te Antwerpen sterke rukwinden gewoed, vergezeld van zware stortregens. Glasruiten zijn verbrijzeld, leijen en pannen van de daken gevlogen en hier en daar aan het jeugdig plantsoen op de boulevards is min of meer belangrijke schade aangericht. Daarenboven had hier een kortstondig, maar vreeselijk onweder plaats. Hevige donderslagen volgden elkander schie lijk op en sterke bliksemstralen doorkliefden de lucht. Een werkman werd in de nabijheid der nieu we haven daardoor doodelijk getroffendrie andere personen werden geheel of gedeeltelijk verlamd, doch men heeft hoop, dat zij zullen herstellen. I-Iet is opmerkelijk, dat op het lichaam van den doodelijk getroffen werkman geen ander spoor van den bliksem werd gevonden dan eene kleine zwarte vlek op de borst. Bij eiken vloed trad de Schelde buiten hare oevers, waardoor onderscheidene schepen van de ankers zijn geslagen en tegen de kade geworpen. Twee groote schepen van Callao zijn zelfs aan den grond geraakt, maar zijn door de sleepbooten, die voortdurend langs de kade op en neer stoomen weer vlot gebracht. De Noorweegsche brik Vennerne en de Oostenrijksche brik Hebe hebben ook zware averij bekomen. Een lbjarig matroos van het Engelsche stoomschip Colletis, is ook door den stormwind over boord geslagen en verdronken. Verscheidene personen werden in het water gedreven, maar allen gered; o. a. werd een ka nonnier, die op de wallen werkzaam was, door een wind opgenomen en in den wal geworpen. Door spoedig aangebrachte, hulp werd hij gered en kwam met den schrik vrij. TELEGRAJVIMEN. Jladrid, 17 Sept.. Het ofilcieele dagblad maakt het verdrag bekend, den 16den Mei 1864tusschen Frankrijk, Brazilië, Haïti, Italië en Portugal ge sloten om een internationale telegraaf op te richten. Washington, 17 Sept. De gezant van Cuba heeft een langdurig onderhoud gehad met den minis ter Fish. Parijs, 17 Sept. De Patrie meldt, dat de Keizer het ontslag van den generaal Mellinet als kom- mandant van de nationale garde heeft aangeno men en dat de generaal d'Autemarre in zijn plaats benoemd is. Frankfort, 17 Sept. Naar luid van de Frank furter Ztg. werd heden een aanvang gemaakt met de uitzetting van de in Zwitserland genaturali seerde jongelieden. Zij werden door de politie naar Offenbach vervoerd. K e r k e 1 ij Ft Nieuws. Nederl. Hervormde Kerk. Beroepen: te HeilouwH. Rost teGellicum en Rhenoy; te Elburg: E. F. 11. Wolff te Val burg; te Noorden: E. W. Heinccken caud.; te Scharwoude: L. W. De Grient Dreux, cand.te Aartswoud J. A. Bruins, cand.; te BaarlandW. J. Ramaker te Zoutelande; te Loon op Zand J. G. Ormel te Zaamslag; te Hollandscheveld, A. Pi- per te Heemse. Bedankt: voor Doesburg: H. M. M. Rappard te Sexbierum; voor Knijpe: P. Moll te 's-Grave- zande; voor ArnemuidenP. v. d. Hoofakker Houtzagers te Oudewater; voor IJlst: K. F. Creutzberg te Maarsen; voor Hijkersmilde c. a: G. J. Van Lindonk; voor Heerjansdam: C. Lefféf te Eist; voor ScheveningenH. J. P. v.d. Linden te Zevenbergen. Aangenomen: naar Giessen: door A. F. Si mons te Armelo; naar O.- en W.-Graftdijk door W. Mulder te Nieuwleusen. Christelijk Geref. Kerk. Beroepen: te Vroomshoop: J. H. Brilman te Rijsen; te Zeeland (N.-Amerika): J. F. Ten Hoor te Ferwerd; te Giesendam: J. H. Wiersma te Amersfoort; te Den Ham: N. H. Steffens te Veld huizen. Bedankt: voor Winschoten: door R. H. Vos te Vries. Of ticieele Berichten. PUBLICATIE. De BURGEMEESTER der Gemeente KATWIJK brengt bij deze ter kennis van het algemeen, dat op den 7Je" September 1869 door den Heer Com missaris des Konings in de Provincie Zuid-Hol land is executoir verklaardhet kohier voor de be lasting op het personeel over het 1" kwartaal 1869/70 en dat hetzelve op heden aan den Ont vanger ter invordering is ter hand gesteld, en een ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Aldus afgekondigd en aangeplakt te Katwijk deu 17dim September 1869. De Burgemeester voornoemd, L. C. J. BLANKEN. LAATSTE BERICHTEN. Scheveningen, 8 Sept. In de haringschuit welke te Vlieland op het strand is aangespoeld zijn twee lijken der opvarenden gevonden. Het vaartuig zal behouden zijn't is goed kunnen worden af gebracht. In den afgeloopen nacht zijn weder zes haring schuiten aangekomen. Aangezien twee schuiten, welke eenige schade geleden de visscherij ver laten hebben, om met hare vangsten huiswaarts te keeren en anderen, die later van de Engelsche kust vertrokken zijn, reeds zijn aangeweest, zoo bestaat er gegronde bezorgdheid over die pinken. Alhier is bericht ontvangen, dat eene haring schuit van den heer T. De Jager, die van de visscherij huiswaarts zeilde te Vlieland is ver plicht geweest binnen te loopen. Alles was ge lukkig wel aan boord. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vader, behuwd- en grootvader de Heer HEN DRIK CHRISTIAAN SCHLETTE, in den geze- genden ouderdom van ruim 86 jaar. Uit aller naam, H. F. SCHLETTE. Eenige kennisgeving. Leiden, 18 September 1869. De ondergeteekenden, door velen daartoe aan gezocht, verklaren zich bereid tot het in ontvangst nemen van giften, om de Weduwe VAN DEN BRANDER in staat te stellen, op de een of an dere wijze in de behoeften van haar en hare drie kinderen te voorzien, ten einde daardoor het ver lies, door den allertreurigsten dood van haren echtgenoot veroorzaakt, voor een gedeelte worde verzacht. C. SEGAAR Jr. A. HAZEVELD. B. A. KREPS. Suez, 16 Sept.. Het stoomschip Farnatic, van hier naar Bombay, is den 13den dezer, des nachts ten 1 uur nabij Shad wan totaal verongelukt, hebbende ook de geheele lading aan boord van bet stoomschip Venetian, van Liverpool. De passagiers en equipaadje zijn met het stoom schip Sumatra alhier aangebracht met uitzonde ring van vijf passagiers, den doctor, victualiemees- ter, zeven man der equipaadje en vijftien inlan ders. De brieven, paketten, 40,000 pd. st. aan specie, lading en bagaadje zijn verloren geraakt. Madrid, 17 Sept. De beurs was zeer flauw. Er is een gerucht in omloop, dat de kandida tuur van den hertog van Genua waarschijnlijk zal worden voorgedragen onder een raad van regentschap, bestaande uit de H.H. De Montpen sier, Serrano en Rivero. Wegens plaatsgebrek zijn eenige stukken en advertentiën tot een volgend nummer verschoven. lieden moesten wij onze lieve ANNIE missen. Zij overleed alhier ten huize onzer ouders, nog geen vier maanden oud. A. G. VAN HAMEL. J. M. VAN HAMEL-van Goens. Leiden, 17 September 1869. Eenige kennisgeving. Zondag morgen 11. werd ANNA ZANDVLIET, wonende op het Levendaal Wijk III, iV°. 563 (poort) zoodanig door een omvallenden boom getroffen, dat zij aan de gevolgen daarvan den volgenden mor gen overleed. De ondergeteekende, bekend met den ijver waar mede dit meisje werkzaam was om in de be hoefte harer bejaarde moeder te voorzien, en overtuigd dat hulp daar dringend vereischt wordt, verklaart zich gaarne bereid al wat men tot dit goede doel zou willen afzonderen, ten nutte van dit hulpbehoevend huisgezin te besteden. D. J. COCKUTT, Heer der Gebuurte, A°. 7. Leiden, 15 September 1869. Buiten Leiden wordt zoo spoedig mogelijk le huur gevraagd een HUIS, met 3 a 4 kamers "en TUINTJE. Aanbiedingen Bureau Leidsch Dag blad onder letters A. Z. franco. De Ondergeteekende zich weder hier ter stede gevestigd hebbende, vyenscht een bepaald aantal élèves te engageren, om aan deze tegen billijk honorarium en nader overeen te komen voor waarden, grondig Muziekonderwijs te geven voor Vlooi, Cornet a Pistons, en Waldhoorn. Vertrouwende op zijne degelijk volbragte studie, meent hij zich hiertoe minzaam te mogen aan bevelen. II. W. DE LA BIJÉ. AdresOude Singel, Wijk 5, N°. 403. Bloemmarkt, Wijk 4, N\ 165. Thee in soorten, geurig en waterhoudend. Naaimachines uit de fabriek van D. W. REN- NES te Utrecht f3O. Wijnen, Likeuren, LedistUlccrd en Engelsche Bieren volgens prijscourant. Neemt bestellingen aan op bovenstaande en op de beroemde Balansen en Basculcn van BECKER en BUDDING te Arnhem. Nog een klein partijtje Engelsche en Fransche Soda en Alkali. Orders op termijn en detail k contant. J. K. DE REGT, Leiden, 18 Sept. Gommissionair. Holliindschc IJzeren Spoorweg-Maatschappij. op Maandag 20 September 1869, des avonds te 11 uur van DEN 1I VAL naar LEIDEN. Hetourbillcttcn geldig. DE ADMINISTRATEUR. op »Oil)Elt»A« 23 iKPTEJlltEH van ROTTEBDAM, SCHIEDAM, DELFT, DEN 1IAAL en LEIDEN naar HELDER (Nieuwediep). Vertrek van Rotterdam 's morgens ft u. 20 in. Terug van Helder 's avonds 3 u. 1© m. Deze trein zal 's morgens en 's avonds ook stoppen te Alkmaar, Beverwijk en Haarlem. PRIJS VOOR HEEN EN TERUG IN DE 3de KLASSE: van Rotterdam, Schiedam en Helft f 1.2ft, van den Haag en Lelden f 1. Plaatsbilletten zijn op Woensdag te voren van 's morgens 7 uur af, tot een beperkt aantal verkrijg baar aan de Stations en Bestelkaiitoren, De administrateur

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3