aanzienlijken stand behoorende, bij den Engel- schen consul en vroeg den naasten weg naa" Tiflis. De consul zeide dat de beste weg was plaats te nemen op een stoomboot, die juist vertrek ken zou. Neen hij wilde niet over zee gaan. Van rijden wilde hij ook niets weten. Hij wilde te voet naar lndië gaan en op zijn weg ook Tiflis aan doen. Daarop wees de verbaasde consul hem natuur lijk den weg aan. Eenige dagen later komt eeu tweede Engelsch- man en vroeg inlichtingen omtrent den eersten. Toen bleek het dat de eerste gewed had te voet van Parijs naar Bombay te gaan en dat de tweede hem achterna liep om te zien of de eerste al zijn verplichtingen wel nakwam! Een kruier werd op 't handelskantoor, waar voor hij jaren lang werkzaam wa-s geweest, ont boden en gevraagd of hij ter belooning voor zijne diensten pleizier had, naar de comedie gaan. Met blijdschap nam de kruier, ook voor zijne vrouw, 't gezegde op en bij 't inleveren van 't briefje 's Zaterdagsavonds stond er deze post op: „Dins dagavond voor mijnheer 4% uur in comedie met mijne vrouwe gezeten 15 stuivers." Een bijtende geestigheid werd verleden gezegd op den tegenwoordigen minister van onderwijs in Frankrijk, den heer Bourbeau. Op de vraag wat voor een man de heer Bourbeau was werd geantwoord: Dat is eene beroemdheid, wiens naam tot nog toe incognito gereisd heeft. Eene jonge en schoone dame reisde met den Western and Atlantic spoorweg en had een stukje pleister aan haar lip. Toen de trein echter -uit een lange donkere tunnel te voorschijn kwam, was het pleistertje niét meer op haar lip te vinden, maar was vastgeplakt op de lip van een jongmensch, die naast haar zat. Beide keken zoo onschuldig alsof er uiets gebeurd was. De heer Armand heeft aan de Académie des Sciences medegedeeld, dat, volgens zijne onder zoekingen, waarschijnlijk de waterkers een spe cifiek tegengift legen de nicotine is. Ilij heeft beloofd, de geleerde vergadering den uitslag zij ner verdere proeven mede te deelen. BUITENLAND. Vei-eenigde Staten. De Ku-Klux-Klan is de naam van die vereeniging in de Zuidelijke Staten van Noord-Amerika, waartoe zulke boosdoeners behooren, en die als guerilla's en bandieten lang na den vrede den oor log blijven voortzetten. Thans weder bericht een blad van Nashville de daden van die bandieten in Tennessee. Te Nashville zijn 75 a 100 negers gevlucht, die hun katoen-oogst in den Steek ge laten hebben omdat zij geen oogen blik veilig zijn voor de vermomde roovers te paard, die hen mis handelen, hun wapens stelen en hen, zoo zij het land niet verlaten, bedreigen met den dood. Zij sturen braudbrieven bij de negers rond, en hun drijfveer is haat tegen de planters, die de negers goed behandelen, en thans met vrijen negerarbeid goede zaken maken, liendersou heette een dier planters, en een der negers, die door de boos- w ichten gegeeseld was, had hen hooreu zeggen wij zullen Henderson wel klein krijgen met zijn groote zaken. De gouverneur van Tennessee heeft gedreigd, zoo deze daden aanhielden, de militie tegen de bandieten, die waarschijnlijk niet tot de laagste standen behooren, in het veld te zul len brengen. 15 uit scli taiKl. In de rede, door den eersten burgemeester van Berlijn, Seydel, ter gelegenheid van het Hum- boldtsfeest uitgesproken, wees deze op de verdien sten van Humboldt met betrekking totde weten schap, zijne liefde voor zijn vaderland en de aan wending zijner krachten ter verspreiding van kennis. In dit alles lag dan ook de reden, die den Stedelijken Raad van Berlijn had genoopt om mede te werken lot het vereeuwigen zijner na gedachtenis, op zoodanige wijze als met de waar digheid van den beroemden medeburger het meest overeenkwam. Vervolgens werd door den stads- syndicus Duncker de oirkonde voorgelezen, die bestemd was om, in een looden koker gesloten, in den eersten steen van het gedenkteeken ter eere des grooten mans gedéponeerd te worden. Nadat de steenlegging had plaats gehad, trad de president van den Stedelijken Raad met de vol gende rede op: „De grondsteen is gelegd. De klank der hamer slagen heeft weerklonken. Werkmeesters en werk lieden zullen thans ten uitvoer brengen hetgeen de burgers van Berlijn, als bouwheeren, ter ge dachtenis, ter eere en tot lof van den gevierden grooten man wenschen op te richten. Hier zal een werk verrijzen, niet gelijk aan een der ar chitectonische werken die onze stad tot sieraad strekken, maar een levend gedenkteeken, hetwelk ons gestadig den man voor den geest roept, die, meer dan menig ander, waarheid zocht en vond. Het teeken der gedachtenis aan zulk een man kan alleen in Gods vrije natuur eene waardige plaats vinden. Even als onze voorvaderen in de wouden hunne altaren opsloegen, even als zij voor hunne godheden de schoonste en beste ge'ooom- ten ti een verblijf maakten, zóo willen ook wij eene plaats aanwijzen, alwaar de mensch, vrij van elk dogma, zich te midden der prachtige na tuur nader bij de Godheid gevoelt. Wat wij hier tot stand willen brengen, zal op zinnebeeldige wijze, doen zien dat de wetenschap en de kennis der natuurkrachten niet de. erkenning der God heid uitsluit, maar veeleer strekt om den mensch nader tot God te brengen. Priesterheerschappij, priesterlijke hoogmoed en dwang leiden slechts tot ongeloof en huichelarij. Daa' om begroeten wij thans Alexander Von Humboldts honderdsten ge boortedag als het morgenrood van een beteren tijd en als eene aansporing om alle vooroordeel en alle bijgeloof te bestrijden. De groote verdien ste van den man, wiens gedachtenis wij vieren, lag juist hierin dat hij zijne onderzoekingen niet slechts voor den engen kring der geleerden, maar voor de geheele wereld toegankelijk maakte. Willen wij hem deswege vereeren, dan moeten wij de duisternis, de domheid, het bijgeloof be strijden, overal waar deze het wagen om, hetzij openlijk, hetzij op bedekte wijze, het hoofd op te steken. Moge van geslacht tot geslacht Hum boldts naam eene aansporing zijn, om de waar heid te zoeken en voor haar op te komen. Moge Gods zegen voor immer op dit werk rusten Wij deelden reeds mede dat bij gelegenheid van de feestelijkheid te Künigsberg door het in storten van eene brug een aantal menschen het leven hebben verloren; tot heden waren reeds 3S lijken uit het water opgevischt. De Danziger Zeitung deelt omtrent dit verschrik kelijk ongeval de volgende bijzonderheden mede: „Het feest te Königsberg, dat ter eere van het bezoek des Konings gegeven werd, had in de Logeng&rten plaats eene talrijke menigte was daar bijeengekomen, en had zich, voor een groot ge deelte, op de brug opeengehoopt, ten einde zich in de prachtige illuminatie te verlustigen. Het gedrang vermeerderde nog, toen de Koning, in een sierlijk verlichte gondel, de brug naderde. Plotseling, te halfnegen, bezweek een gedeelte van de brug, en onder ijselijk angstgeschreeuw stortten honderden menschen in het water, op en tusschen de aldaar ronddrijvende booten. De schrik en verwarring waren onbeschrijfelijk, te meer, daar de duisternis belette de noodige maat regelen tot redding aan te wenden. De aanwe zige booten, alle volgeladen, moesten eerst hare passagiers aan wal zetten, alvorens ze de dren kelingen konden te hulp snellen; in dien tus- schentijd hadden de meesten van deze in het water den geest gegeven. Men weet niet juist, hoeveel personen er gered, hoevele er verdronken zijn; 6 of 7 werden bewusteloos opgevischt en met moeite in het leven teruggeroepen. Tegen middernacht had men 26 lijken aan wal gebracht, waaronder men behalve 4 of 5 kinderen beneden de 10 jaren, verscheidene jonge meisjes en vrou wen telde. Men vreest echter dat het aantal slachtofters nog veel talrijker is. Oosten rüU-Hoiis;aa rsche Mouarcliie. Te Weenen is het congres van sterrenkundigen geopend. Als president fungeert de heer Struvve uit Rmsland. Het hoofdonderwerp, dat behandeld zal worden, is de regeKng en verdeeling van den arbeid, welke door de leden gemeenschappelijk zal worden verricht, en het aanschaffen der noo dige hulpmiddelen ten behoeve van hen, aan wie eene bijzondere taak zal worden opgedragen. Men heeft het plan eene internationale vereeniging tot stand te brengen. Dit voornemen vindt veel bijval, en zal derhalve spoedig verwezenlijkt worden. Engeland. In Engeland heerscht bij een groot gedeelte der bevolking ernstige ontevredenheid met de meeste spoorweg-maatschappijen, die niet op de hoogte van den tijd blijven en vooral aan de arbeidende en middelklasse het vervoer niet ge makkelijk en goedkoop genoeg maken. Dagbla den en vo'smeetings houden het.onderwerp voort durend aan, en bij iedere gelegenheid wordt de eisch voorop gesteld van goedkoop vervoer, dat na goedkoop brood tegenwoordig de groote eisch van den dag is, voornamelijk omdat goed koop spoorwegvervoer alleen de anders onoplos bare quaestie kan beantwoorden, om der arbei dende klasse der groote steden gezonde huizen te bezorgen. Er zijn in de Times en de Daily Te legraph reeds eenige keeren plannen besproken om eene uniforme vracht van 1, 2 en 3 stuivers op de spoorwegen in te voeren, geheel onver schillig voor welken afstand, en de voorstanders berekenden, dat de spoorwegen hierdoor even veel zouden winnen, als weleer het postwezen heeft gewonnen door het invoeren van het uni forme briefport van een stuiver. De heer Jones heeft in de Times van Donderdag een ander plan voorgesteld, dat door eenige bladen wordt be sproken. Hij wenscht de spoorwegreis in stages of afdeeüngen te verdeelen, evenals weleer ge schiedde met de reis per stage-coach. Voor elk van deze stages, van 15 a 20 mijlen lang, zou men in de first class (1ste klasse) 6 stuivers be talen, in de middle-class (2de klasse) 3 stuivers, en in de people's-class (3de klasse) .1 stuiver. Hierdoor zou voor werklieden de gelegenheid open staan om op goeakooper en gezonder wijze op het land te leven, en dagelijks voor 2 stuivers een retourbiljet naar de stad te nemen. Den rei zigers per derde klasse, die per gewonen trein zouden reizen, zou men geen kaartjes gever, bet geen eene bezuiniging zou zijn, maar men zou hen bij het einde van elke stage of afdeeling, uit den trein laten stappen en door een tourni quet of tolboom laten gaan. Ieder die verder wilde gaan moest dan wederom een stuiver be talen, en de rijtuigen 3de klasse moesten tel kens geheel gevuld worden, waardoor men een groote som zou besparen aan materiaal en slijtage. De heer Jones stelt voor de proef van dit systeem te nemen op de Iersche spoorwegen, welke dit jaar door de regeering zullen worden aangekocht, en op de spoorwegen van Londen naar Holyhead en van Londen naar Edinburgh. Verscheidene bladen bespreken het plan in allen ernst, zoodat het niet geheel onmogelijk geacht schijnt te worden. Ivei-UeljjIre Staat. Naar aanleiding van een schrijven uit Rome, meent de Iireuzzeilung omtrent den loop en de strekking van het Oecumenisch Concilie het vol gende te kunnen medcdeelen: De voorbereidende, werkzaamheden zijn ten einde gebracht, dank zij den onvermoeiden ijver van den algemeenen secretaris, monsignore Fesz ier. Hoewel het geheim goed bewaard bleef, is er toch het een en ander uitgelekt, betreffende de decisiën door het Concilie te nemen. Zoo wordt verzekerd, dat de heilige vergadering het algemeene stemrecht, de drukpersvrijheid en de vrijheid van eeredienst veroordeeten zalook moeten de excommunicatie-nullen van het Concilie bij voor baat al gereed liggen. Het Concilie zou van 8 December 1S69 tot Sl.-Peter in 1870 duren; dan moeten er schitterende feestelijkheden volgen. Een aanta' bisschoppen zou daarop uitgenoodigd worden, om het jubilaeum bij te woneu, dat plaats zal grijpen wanneer in 1871, Pius IX su- perabit annos Petri, d. w. z., wanneer de paus den Heiligen Stoel gedurende een grooter aantal jaren zal bekleed hebben dan de Apostel Petrus een geluk dat nog geen zijner voorgangers te beurt viel. Op die wijze zou Rome, met 8 December a. s., 't tooneel worden van een reeks van kerkelijke praalvertooningen en feestvierin gen, waaraan geen einde te zien is. Frankrijk. Nu de keizerlijke ongesteldheid als tijdelijk geweken is te beschouwen eo dus opgehouden heeft stof te leveren voor de pers, komt eene minstens even belangrijke zaak ter sprake, nam. de bijeenroeping van liet IVetg. Lichaam. Naar de taal van den ConsT.iriionnel te oordeeien heeft het kabinet Forcade-Bourbeau eene beslissing ge nomen. Genoemd blad meldt toch, dat er slechts eene zitting zal worden gehouden, waarin men ten eerste de nog niet onderzochte geloofsbrieven zal onderzoeken en vervolgens de verschi"ende wetsontwerpen zal bespreken, die op dit oogeu- b1:k in behandeliug zijn. De Public meldt nage noeg hetzelfde, onder bijvoeging, dat die zitting in de tweede helft van November zou plaats hebben. Naar aanleiding van laatstgemeld bericht ver klaart de Steele, dat zij dezeu datum verkiest boven Januari 1S7U, waarvan eerst sprake was, maar toch de twee maanden, c':e voor 15 November nog vevloopen, als verloren tijd beschouwt. De reis der keizerin is tot nog toe niet afge sprongen, doch de geneesheeren van den keizer hebben zich voorbehouden niet voor 20 dezer te beslissen, of H. M., met het oog op den gezond heidstoestand van haven gemaal, zich gerustelijk kan verwijderen, al of niet; overigens moet H. M. een levendig veilaogen koesteren, om hare reis niet tot Konstantinopel Ie bepalen, maar die tot Suez uit te strekken en bij de opeuing van het kanaal tegenwoordig te zijn. 'tZou dan ook niet meer dan billijk wezen, dat een lid der keizerlijke familie van Frankrijk tegenwoordig was bij de opening eeuer onder neming, die haren voornamen steun vond bij den Franschen keizer en het Fransche gouvernement, en daardoor juist den naijver van Engeland had opgewekt, toen ^atstgenoemd land begon in te zien, dat Frankrijk's keizer ook nu niet gefaald had, toen hij vast vertrouwde in den goeden uit slag van het wonderwerk der 19d0 eeuw. Van Vkeizers onderhoud met generaal Prim is nog mets uitgelekt. Alleen verzekert men, dat, wat ook Prims persoonlijke denkbeelden mogen zijn, hij alleen voor zijn Vaderland heil ziet in de. in stelling der monarchie, ten einde het woelen der pretendenten te keer te gaan. Verder zou hij de candidatuur van een Italiaanschen prins zeer ge negen zijn. TELEGRAJMiMEN. Londen, 16 Sept. Uit Paraguay zijn berichten ontvangen, loopende tot 9 Augustus. Daarin wordt onder anderen gemeld, dat de positie van Lopez gebombardeerd is en dat er een vereenigde aan val der geallieerden wordt verwacht. Parijs, 16 Sept. De keizer zal heden te 2 uren lord Clarendon ontvangen. Het gerucht als zouden de Fransche troepen Rome ontruimen, wordt tegengesproken. Madrid, 16 Sept. De moeilijkheden tusschen de kabinetten van Madrid en Washington gerezen over Cuba, zullen in der minne opgelost worden. Het gouvernement heeft eene dépêche uit Florence ontvangen, waarin wordt gezegd, dat Koning Victor Emanuel er in toestemt dat de hertog van Genua de candidatuur voor den troon ^an Spanje aanvaardt. Ne»v-Tork, 16 Sept. Gisteren is op een schip met vrijbuiters bij New-Bedford beslag gelegd. St.-Cloud, 16 Sept. De Keizer is hedenmorgen te halfnegen opgestaan, is vervolgens werkzaam geweest en heeft, na het dejeuner, met de Kei zerin eene wandeling in het Park gedaan. De visites der geneesheeren hebben niet meer gere geld plaats. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 17 Sept. Koflie- Zonder omgang, in afwachting der vei ling op 22 dezer. Sn'kcr. De markt blijft goed gesouteneerd, doch door de weinigeaanbiedingen blijft de omzet beperkt ïliee. Vast, de omgang bepaalt zich geheel voor behoeften. Rijst. Stil. Afdoeningen vonden deze week geen plaats. Specerijen. Stil. Noot N°. 1 en N°. 2 tot vei- lingsprijs aangeboden. Foelie met vraag, doch geen disponibele voorraad. Vrachten. Krenten met veel handel, tot ƒ13.50 a 14. Overigens stil. Meekrap. In zeer gedrukte stemming en zelfs tot lagere prijzen moeilijk te plaatsen. indigo. Willig en vooral fijne soorten gevraagd spoedig komen diverse partijen aan de markt. Potasselicn. Beter. Petersburger 14.50 gedaan. Katoen. In zeer gedrukte stemming, met en kele afdoeningen tot verlaagde prijzen. Wol. Vast. Aangevoerd werden 1258 balen Kaap- en 337 balen Buenos-Ayros, welke met nog circa 300 balen Kaap van vroegeren aanvoer in het begin der volgende maand in veiling verwacht worden. Tin. Vast. Banca 79 a ƒ79.50; Billiton78150. Petroleum. Met meer vraag en zeer gereti reerde. verkoopers. De meeste houders verlangen nu 27.25 voor disponibel, terwijl zeilende en la dende nog tot ƒ27 te koop blijft. Oliën. Raapolie cont. ƒ45.50; Mei 47.75; Dec. 46.75. Lijnolie cont. 36.25Mei ƒ36.50 Dec. 36. Patentolie cont. ƒ50, 49.50; Najaar 50.75. Mei 1870 52.25. Granen. Stil, met weinig handel. Meel. 1"" qual. ƒ17.75 a 18; 2d' qual. ƒ14.50 a ƒ15.25; 3d8 qual. 12 a 13; Keizersmeel 24 a 27. Mar kt bericht en. Gouda, 16 September. Kaas. Aangevoerd 40 partijen Graskaas 1"" qua- liteit. Prijzen van 24 - 28 de 50 kilogram (pond). Boter. Prijzen der wij boter van ƒ0.55 ƒ0.60; grasboter van ƒ0.65 0.70 de 5 hectogram (ons). De veemarkt met geringen aanvoer en zonder handelvarkens en biggen moeilijk te verkoopen. LAATSTE BERICHTEN. Met genoegen zal men vernemen, dat door het ministerie van oorlog de gehuwden onder de gis teren bij de infanterie opgekomen manschappen, onmiddellijk met groot verlof naar hunne haard steden zijn teruggezonden. 's-Graveniiage, 17 September. Bij Koninklijk besluit van den 16den Sept. 1869 n°. 2, is den heer F. F. Lemire, ingenieur verificateur van het ka daster in de 3d"divisie te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onder scheidingsteekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 4d0 klasse, hem door Z. M. den Koning van Pruisen geschonken. Amsterdam, 17 September. Rogge pr. 2100 kilo, Petersburg 220 c. z/k., dito 225 op tijd, gebroeide Galatz 205 c. z/k. Taganrog 210 c. z/k. flauw, op levering lager. October 204, 203, 202, 203, 204; Maart 202, 203; Mei 201, 202; Raapolie vliegend 4114; najaar 41 voorjaar 43. Lijnolie vliegend 3314; najaar 33; voorjaar 33H. Koolzaad Sept.- Oct. 77; April S0%. Konstantinopel, 16 Sept. Naar men zegt is de komst herwaarts van den Onderkoning van Egypte tot October uitgesteld. Ook zegt men, dat hij niet gezind is om zich aan de hem gestelde voorwaar den betreffende het aangaan van leeningen in het buitenland en het aan de Porte indienen van de jaarlijksche begrooting van Egypte, te onder werpen. Weenen, 17 Sept. De N. Fr. Presse meldt, dat de staatsinkomsten over het eerste halljaar van den loopenden dienst eenige millioen guldens meer dan de raming hebben opgeleverd, zoowel bij de directe als indirecte belastingen. Madrid, 17 Sept. Een telegram uit Cuba meldt, dat de opstand veld wint. Men verzekert, dat de unionisten besloten hebben om, indien de candi datuur van den hertog van Genua officieel in October aan de Cortes wordt voorgedragen, ook hun candidaat voor te stellen. De republikeinen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3