Amsterdam, 16 Sept. Het provinciaal Gerechts hof alhier maakte gisteren kennis met een uit het oogpunt der statistiek voor de beweegrede nen tot misdrijf curieuze bijzonderheid. Een zekere R-, die wegens beweerd, doch in rechten niet bewijsbaar overspel, vergeefs beproefd had van zijn vrouw te scheiden, stond namelijk terecht ter zake van diefstal van vee uit een weide, na voorafgaande veroordeeling wegens eenvoudigen diefstal. Hij meende op grond van een en ander nu zeker te zijn van een crimineele veroordee ling, die zijne vrouw in staat zou stellen de ge- wenschte echtscheiding te bekomen. Het Hof beoordeelde echter de zaak op zich zelve en ver oordeelde den delinquent niet tot tuchthuisstraf van minstens 5 jaren, maar tot correctioneele gevangenisstraf van 1 jaar te ondergaan in een zame opsluiting. De beschuldigde heeft dus tot het erlangen van zijn wensch een misdaad ge pleegd die daartoe niet voldoende blijkt te zijn. (IV. II Ct.) 's-Gravenhage, 16 Sept. Hedenmiddag na de sluiting der zitting heeft, naar men verneemt, de aftredende president van de Tweede Kamer, de heer Van Reenen, de ambtenaren van de griffie in zijn bureau ontboden en een hartelijk afscheid van hen genomen, daarbij met welwillendheid erkennende de orde en regelmaat steeds op de griffie heerschende, de goede diensten door het personeel steeds bewezen en hoe daardoor voort durend de geregelde gang der werkzaamheden werd bevorderd. Dezer dagen voorkwam een koetsier een zelf moord door een jongmensch, wiens ouders te Am sterdam wonen, en die alhier in eene betrekking is, een pistool te ontrukken, waarmede hij zich juist voor het hoofd wilde schieten. Toon men hem naar een nabijgelegen koffiehuis vervoerde gaf hij te kennen zich later van kant te zullen ma ken -met arsenicum. Bij nader onderzoek werd dit ook werkelijk bij hem gevonden. De jonge ling is gisteren met zijne ouders naar Amster dam vertrokken. Tegen den apotheker V. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens den verkoop van bedoelde arsenicum zonder wettig bewijs van afgifte. De zaak die heden voor het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland werd behandeld berustte volgens den verdediger van den besch., een 32 jarig schrijn werker, geheel op eene vergissing, althans deze speelde daarin de hoofdrol. Daartegenover stond het gevoelen van het O. H. dat het daghelder bleek dat de besch. ter kwader trouw gehandeld had, al was deze voor de verleiding bezweken. Zien wij nu wat tot beide overtuigingen aanlei ding heeft gegeven. De besch., te Rotterdam woonachtig, voorziet met zijn handen arbeid in zijne behoeften en die eener moeder en zuster. Hij behoort tot de klasse die men in Frankrijk algemeen met den naam van ouvrier-artist bestempelt, waardoor hij op een fatsoenlijker^ voet kan leven. Nu en dan ont ving hij van zekeren heer Br. te Nijmegen eene geldelijke tegemoetkoming met het oog op de opofferingen die bij zich voor moeder en zuster getroostte. Deze weldoener koopt in het begin van dit jaar op het postkantoor te Nijmegen twee wissels een voor zijn zoon, korporaal te Kampen ad f 13, en een voor den besch. M. te Rotterdam ad f 2.50. Bij vergissing verzendt hij den laatsten aan zijn zoon, en dien van f 13 aan M. Weldra ontvangt hij van zijn zoon een brief, waarin deze hem dank zegt voor zijne goede intentie, maar hem tevens den wissel van f 2.50 terugzendt. Tevens had de besch. den heer M. per brief zijne erkentelijkheid betuigd voor de geldelijke bijdrage, zonder echter aan te roeren dat hij een wissel voor den korporaal M. te Kampen had ontvangen. Nu komt de vraag der kwade trouw in aan zijn wanneer gij het ook niet waart. Maar ant woord mij nu toch I olivier malet. aan mejutvrodw renee de keraven. Parijs, den 26s,en Juni 1858. Och! kindje, wat zijt gij toch onnoozel! Uwe zuster wil u met den artist laten trouwen, ten einde uwe concurrentie niet te vreezen te hebben bij den markies; en door middel van eene kleine edelmoedigheid van honderd duizend franken, ontkaapt zij u heel knaphandig ten minste een mil'ioen. Totaal: een voordeeltje van negenmaal honderdduizend franken! Zijkan nog al goed rekenen, diezeKde mevrouw de Meslay Ik heb het te druk om u vandaag laüg te kunnen schrijven. En ook, waar zou het toe dienen? een Latijnsch spreekwoord, dat ik mij laatst eens heb laten verhalen, beweert: „dat Jupiter degenen verblindt, die hij wil verderven"; en als het nu nog niet te laat is, zou ik u wel willen aansporen om daar eens ernstig over na te denken en er uw voordeel mee te doen. Voor eerst: wat hadt gij noodig uwe geheimpjes, en merking bij deze handelwijze van den besch.: De ontvangen issel van f 13 verkocht hij aan een expediteur te Rotterdam voor f 12.50, na eerst in dorso den naam van den korporaal Br., als handteekening te hebben geplaatst, welke expe diteur den wissel naar Kampen ter incasseering heeft verzonden, waar door het postkantoor de betaling is geweigerd. Hoe is de verantwoording van besch.? Hij be weert geheel ter goeder trouw te hebben gehan deld. De afzender had hem geschreven dat de ingesloten wissel (zonder bedrag) voor hem was bestemd. Dat dus niet zijn naam, maar die van Br. op den wissel was geplaatst, schreef' hij toe aan eene vergissing, en uit het bovenstaande is gebleken dat bij Br. zulk eene vergissing niet tot de onmogelijkheden behoorde. Hij had dus ge meend in den geest van den afzender te hande len door den naam van Br. in dorso te schrijven, en zich de voor hem bestemde gelden toe te eigenen. Het O. M. bleef de schuld volhouden onder vooropzetting van vele omstandigheden voor des beschuldigden kwade trouw. Het bewijs der feiten was wettig geleverd. Een kort woord ter toelichting der qualificatie van valschheid in onderhandsch geschrift enz., was, dat het O. M. dit alzoo moest beschouwen omdat een militaire postwissel niet bij endossement kan overgedragen worden naar aanleiding eener officieele instructie en dus de ratio der wet bij geschriften die door vele handen gingen hier niet bestond. Nogtans wees Z.-E.-G.-A. eenige verzachtende omstandigheden aan, en requireerde schuldigver klaring aan valschheid in onderhandsch geschrift door het namaken van eene handteekening en het des bewust gebruik maken, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en tot veroordee- ling in eene correctioneele gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaar en twee geldboeten ieder van 50. De verdediger, Mr. v. d. Netten, bestreed de gegrondheid der beschuldiging. (Het hof heeft heden den beschuldigde, schuldig verklaard aan valschheid in een onderhandsch ge schrift, door het namaken eener handteekening en het desbewust gebruik maken daarvan, en aannemende als verzachtende omstandigheden het geringe nadeel dat geleden is en de verlei ding van liet oogenblik, hem veroordeeld in een correctionele gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en twee geldboeten ieder van f 50.) 's-Gravengage, 17 Sept. Op Woensdag 29 dezer, des voormiddags te elf uren, zal bij de directie der marine te Willemsoord worden aanbesteed: het vervaardigen van eene ijzeren verdediginskap over het ramtorenschip Prins Hendrik der Neder landen, met bijlevering van alle materialen. De commissie voor de tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verpleging, vervoer en ver blijf van zieken en gewonden, heeft bekend ge maakt, dat de tentoonstelling zal gesloten worden op Maaudag, den 20"c° September a. s., des na middags te 5 uren. Naar men verneemt zal bij de opening van het kanaal van Suez de Nederlandsche vlag op waardige wijze worden vertegenwoordigd. Men verzekert, dat Z. K. H. Prins Hendrik zich aan boord van een der oorlogstoon! fregatten derwaarts begeven zal. Men wil ook weten dat een der oor logschepen, die zich op dit oogenblik in de Oost-Indi sche bezittingen bevinden, last zou hebben be komen om tegen den tijd der opening van de andere zijde van het kanaal binnen te loopen, om bij de plechtige opening tegenwoordig te zijn. Door burg. en weth. dezer gem. is eene som beschikbaar gesteld om handwerkslieden in staat te stellen tot het bezoeken der Internationale Ten toonstelling te Amsterdam. De beschikking over de som en de verdere uitvoering is door B. en inzonderheid de mijne, te gaan uitkramen voor mevrouw de weduwe de Meslay? Ik ben nooit erg verzot geweest op uwe melancholieke zuster, maar thans verklaar ik mij die instinctmatige antipathie, die ik evenwel mij zelve soms ver weten heb, wanneer ik er de oorzaken niet van begreep. Eene alleszins eerbiedwaardige vrouwe lijke Mentor inderdaad voor een jong meisje is zulk eene „onbegrepene vrouw", die misschien haren man van verdriet heeft doen sterven, en die, daar zij zelve zich niet heeft weten te schik ken in eene positie, die zij toch vrijelijk had ge kozen, nu tracht u domheden te laten begaan, ten einde ongetwijfeld verschooning te vinden voor hare eigene! Wanneer het nog overtuiging bij haar was, dan zou ik de zaak, zonder haar daarom minder ongepast te vinden, toch nog tot zekere hoogte begrijpen. Maar om zoo, onder den fraaien schijn van edelmoedigheid, ouder familie te speculeeren en hare zusterlijke gene genheid uit te zetten tegen duizend percent, zie, ik veroorloof mij om dat een weinig heel positief te vinden in zoo'n erg poëtisch persoontje! En waarom verlangt gij ook dat de markies de Coathuel bijten zal aan het eerste het beste huwelijkslokaas, dat gij hem voorhoudt? Houdt gij u zelve dan voor zoo geweldig on weerstaan- W. opgedragen aan het afdeelings-bestuur der vereeniging ter bevordering van fabriek- en hand- werksnijverheid in Nederland, in overleg met het bestuur der vereeniging tot bevordering van am bachten onder de Israëlieten en het bestuur der leesinrichting voor den handwerksman alhier. Dientengevolge zal op Woensdag den 22!le,> dezer een honderdtal ambachtslieden, waaronder een aantal Israëlieten, in de gelegenheid worden ge steld om niet alleen geheel kosteloos een dag van nuttige uitspanning te genieten, maar tevens om ieder in zijn vak datgene, te kunnen waarnemen, wat door hem nuttigs en leerzaams zal worden aangetroffen. Zij zullen door eenige leden van de bovengenoemde besturen worden begeleid. Scheveningen, 17 Sept. Gisterenavond is alhier per telegraaf het allertreurigst bericht ontvangen, dat de pink De jonge Gerard, stuurman Jacob Ros, reeder A. Vrolijk, te Vlieland zonder bemanning op het strand is geworpeD. Is de bemanning in de golven omgekomen, waaraan bijna niet te twijfelen valt, dan hebben acht brave visschers het leven jammerlijk verloren. Op de pink voe ren de vader en de broeder van den stuurman en nog een vader met zijn zoon en als zooge- naamden buitenman een Katwijker. Vier der ongelukkige Scheveningers laten weduwen en weezen achter; éen der opvarenden was weduw naar en twee waren vrijgezel. Volgens loopende geruchten zou nog eene tweede haringschuit zijn vergaan. Rotterdam, 16 Sept. Den 22stc" Juli 11. ontstond er, aan de Lazaruskade te Gouda, brand in de werkplaats van de heeren Kortenoever en C0., waarin vlas wordt gehekeld. Door dien brand is nog al belangrijke schade ontstaan. Een der werk lieden, die, hoewel zulks daar ter plaatse verbo den is, een pijp opstak, en daarna den branden den lucifer wegwierp, waardoor eerst het vlas en daarna de werkplaats in den brand geraak ten, was de onwillige oorzaak van dit onheil. Hij is, bij vonnis van Maandag, door de rechtbank alhier, tot eene geldboete van f 50 of zeven dagen subsidiaire gevangenisstraf veroordeeld. Omtrent den tegenspoed, dien Zondagmiddag de boot van de Grand Central Beige, de Slad Dor drecht, gehad heeft wordt gemeld dat de boot wer kelijk in niet gering gevaar heeft verkeerd. De Stad Dordrecht kwam ongeveer tegen twee uren aan het Hollandsche Diep. De pogingen om de haven van Moerdijk te bereiken, mislukten. Wat men doet, de boot luistert niet naar het roer, toen op eens een geweldige windvlaag en golfslag de boot zijwaarts afdrijft en tegen een zandbank werpt, waarop zij tot viermaal toe stoot. Het ge weld van het water was zoo hevig, dat in een oogenblik de vensters van de kajuit aan stuk ge slagen waren, en deze vol water werd. De angst der passagiers, waaronder dames, die zich allen naar het dek repten, laat zich denken. Het tijds verloop van bijna een uur, dat noodig was om de boot weder los en binnen de Dordtsche Kil te krijgen, was een eeuw van angst. Het was zes uren, toen de boot voor Willemsdorp aan wal kwam. Onvergetelijk was het oogenblik, toen de boot veilig weer binnen het kalmer vaarwater was, en de kapitein Van Egele met het woord: Wij zijn er uit! de passagiers uit hun angst ver loste. Het gedrag van den kapitein wordt zeer geroemd. Arnhem, 16 Sept. Heden wordt alhier gehou den de algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van den Javaan. De vergadering is zeer talrijk bezocht; onder de aanwezigen merkte men op de heeren Franssen v. d. Putte, Moens en Viruly, leden der Tweede Kamer, de hoogleeraar Veth, de heer Van Lier ('s-Hage) enz. enz. Dr. Bosch, de voorzitter der Maatschappij, heeft de leiding der vergadering op zich genomen. Tot nu toe is eene beslissing gevallen omtrent het eerste punt der conclusie van het hoogst belang- baar dat hij, met zijn titel en met zijn geld, zoo happig zal zijn, dat hij niet eerst bedaard zou kiezen? Het is zeer waarschijnlijk, kindlief, dat gij niet de eenige zijt, die de „degelijke hoeda nigheden" van dien Neder-Bretanjischen edelman zult hebben opgemerkt, en gij behoordet dus ge duldiger en bescheidener te zijn, en u niet bloot te stellen om mis te schieten, door aanstonds met het eerste schot midden in de roos te wil len raken. Trouwens, dat is uwe zaak. Gij hebt volkomen vrijheid om u tevreden te stellen met den roem en de liefde van uwen neef, want gij moet er niet op rekenen dat gij met uwe twaalf duizend franken figuur in de wereld zult kunnen maken. Twaalfduizend franken I dat is juist genoeg om hier geen gebrek te lijden, om om gang te hebben met vrouwen van mindere amb tenaren, om de twaalfde voorstelling bij te wo nen der tooneelstukken, die veel volks trekken, en om Zondags eens uit toeren te gaan in een open huurrijtuigje. Twaalfduizend franken! ze kerlijk, daarvoor kan men éene dienstbode hou den, die 41 het werk doet; men heeft eenmaal in de week visite, en vergoedt door eene leven dige en erg geanimeerde conversatie de schaarsch- heid der ververschingen en het ontbreken van ijs. Men kan ieder seizoen zich een kleedje veroorloven, niet langer dan veertien dagen rijk rapport omtrent den toestand van het in- landsch onderwijs. Dit punt is eenigsins gewij zigd door de vergadering aangenomen in dien zin dat het rapport zal worden medegedeeld aan Z. M. den Koning, aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan Z. Exc. den Minister van Koloniën, aan den Gouverneur-Generaal, aan den directeur en aan den inspecteur van het inlandsch onderwijs, terwijl de medewerking van laatst genoemde autoriteiten wordt gevraagd om de plannen der commissie te helpen verwezenlijken. Groningen, 14 Sept. Op het prachtige weder der vorige week is eergisteren bij westenwind een storm gevolgd, die, soms tot een orkaan aan groeiende, hier talrijke verwoestingen heeft aange richt. Gelukkig waren de deuren der groote Spilslui zen open, maar toch stond de peilschaal nog op de buitengewone hoogte van 1.76 meter boven Am- sterdamsch peil, ten gevolge waarvan velen, die buiten het Kleine Poortje wonen, het water in hunne huizen kregen. Door den storm werden een groot aantal gla zen verbrijzeld en zelfs bezweek menige boom voor de kracht van den wind. Een van de kolos sale deuren der Apoort knapte bij de hengen af en werd tegen den grond geslagen; gelukkig werd niemand daardoor getroffen, ofschoon twee personen, die juist passeerden, door hevigen schrik werden bevangen. Met groote moeite werd de deur door de buren weer op zijde gezet om ver dere ongelukken te voorkomen. Van de 56 jongelingen, die het admissie- examen voor de 1ste klasse der Rijks hoogere bur gerschool hebben afgelegd, zijn 30 toegelaten en 26 afgewezen. Op aanstaanden Donderdag wordt de cursus geopend. Tot nog toe hebben zich bij den rector van het studeDtenkorps Vindicat atque Polit, als no- vitii doen inschrijven 16 jongelingen. Maastricht, 14 Sept. De groote feesten zijn hier thans in vollen gang; ofschoon ze tot nog toe niet door fraai weder werden begunstigd, zijn tóch een menigte feestgenooten van alle kanten toe gestroomd. Op den eersten dag had de opening plaats van de land- en tuinbouwkundige tentoon stelling, alsmede de plechtige ontvangst en optocht der boogschuttersgilden en kegelgezelschappen. Wijl het concours van de sociëteit St.-Sebastiaan wegens den hevigen wind geen voortgang kon hebben, heeft de president zijn gasten ten getale van ten naastenbij 200 schutters uitgenoodigd tot een bezoek van de grot in den St.-Pietersberg. In den wedstrijd met wieiers werd de eerste prijs behaald door den heer Emile Renard van Luik. De tweede dag was bestemd tot liet groote Festival, waarvoor zich 51 muziekgezelschappen hadden laten inschrijven, welke des morgens te 9 uren bijeenkwamen. Het weer was hoogst on gunstig, de eene stortbui volgde de andere. Onder de banieren, waarvan slechts weinige waren ont plooid, viel aller aandacht op het vaandel van het harmonie-gezelschap van Roclenge, dat geheel uit stroo was vervaardigd en een waar kunststuk van de nijverheid dier plaats vertoonde. In een der zalen, voor de uitvoeringen aangewezen, stortte bij den aanvang de tribune, voor de zangers be stemd, in elkander, zonder dat er ongelukken plaats grepen; ook had men verzuimd er stoelen of banken voor de toehoorders te plaatsen; er ontbrak dus nog maar aan dat ook de zangers waren weggebleven! De prijzen, aan liedertafels uitgeloofd, werden behaald door de tafels van Stokheim, Thorn, Houthem en Venlo. Gemengde Berichten. In een nieuwsblad uit Odessa leest men het volgende Eenigen tijd geleden kwam een Engelschman, zeer eenvoudig gekleed doch blijkbaar tot den zijne handschoenen dragen en de modes vol gen op een eerbiedigen afstand! Twaalfduizend frankenwelzeker't is nog al een aardig stui vertje geld! omtrent half zooveel als mijn bruids korf kost! En als ik nu denk dat er een schepseltje be staat dat niets meer behoeft te doen dan de hand uit te steken, of als 't op zijn ergst loopt, een weinig geduld te hebben om al die wonderen ook te hebben, die mij thans omringen, en dat zij niet wil, dan ben ik woedend, en ik ver acht haar, als eene die onbekwaam, en zulk een kansje onwaardig is. (Wordt vervolgd.) Eene zeer zonderlinge gewoonte heerscht tegen woordig in Parijs. De dames loopen daar namelijk allen met een paauweveer in de hand. Waar die mode vandaan komt weet niemand, evenmin als iemand weet wat het doel en de beteekenis er van is. Zij kosten van 15 tot 25 centimes. Een koopman, die een beetje actief is, kan op een avond wel voor 50 a 60 franken verkoopen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2