uitnoodiging aan het Hoofdbestuur om de zaak te bevorderen, door zich in betrekking te stellen met andere personen, of ook wel met vereenigin- gen, om zoodoende de samenstelling eener ge mengde Commissie in de hand te werken. Vervolgens werd behandeld en aangenomen een tweede voorstel van liet Hoofdbestuur, tot instelling van een onderzoek om .faillissementen te voorko men, of het aantal daarvan te verminderen. Ook werd een voorstel van het Hoofdbestuur aangenomen om de regeering uit te noodigen, nu de octrooien zijn 'afgeschaft, belooningen toe te kennen voor uitvindingen op industrieel gebied. Aan de afdeelingen werd verzonden een voor stel der afd. Arnhem, betreffende de verleening van rechtspersoonlijkheid aan arbeiders-vereeni- gingen. Uit eene mededeeling van het Hoofdbestuur bleek, dat de tentoonstelling tot 2 September be zocht is geworden door ruim 17,000 arbeiders, en dat aan de slaapinrichtingen voor de bezoekers bijzonder veel lof wordt toegekend door vreem delingen. De te Malta gevestigde correspondent van de Times geeft, naar aanleiding van het verslag van den heer Testa, Nederlandsch consul te Tripoli, eenige nadere, bijzon lerheden omtrent den moord van -freule Tinne, die strekken kunnen ter aan vulling van de reeds gegeven berichten. De treurige gebeurtenis bad plaats indeQuadi Bërdjondj, op een dag reizens van Scharabn en vijf dagen bewesten Mourzouk. Freule Tinne was den 30stcn Januari I860 van Tripoli binnenwaarts vertrokken; en haar laatste brief, gedateerd van Scharabn, werd te gelijk ontvangen met haar doodbericht, door een harcr Arabische bedienden, Mohamed Ben Hassan el Bennani, opgesteld. Het geleide der reizigster, haar door den Arabier Hadj Ibbennoukhem toegezonden, ten einde haar tot Taharat te vergezellen, ontmoette op weg een troep van zes Arabieren en acht Touaregs, die mede aanspraak maakten op het recht om haar tot'geleide te dienen; na wat te hebben getwist, werden beide partijen het eens, gezamenlijk ver dér te gaan. Den avond daarop, Zondag den lslen Aug., hielden zich de Arabieren en de Touaregs, alsof zij vechtende wilden beslissen, wie hunner freule Tinnes palakijn dragen zouden. De Ara bieren, onder voorwendsel zich te willen verde digen, grepen de wapens van de beide Holland- sche matrozen, die tot het gevolg der reizigster behoorden. Toen deze naderden om de schijnbaar vechtenden te scheiden, werd een hunner, Oost- mans, door een lanssteek neergeveldde ander, Jacobse, die ter hulp snelde, werd doodgeschoten; en freule Tinne zelf ontving, nadat een Touareg haar de hand bad afgehouwen, een pistoolschot in de borst, dat een onuiiddellijlcen dood ten ge volge had. Alle overige bedienden, Arabieren en Negers, lieten de moordenaars ontsnappen, be halve eene jonge negerin, die door de Touaregs werd meegevoerd. Het schijnt dat freule Tinne voornemens was, een tocht door 't gebied der Touaregs te maken, in afwachting van eene nieuwe .bezending kauieelen en goederen, om vervolgens van Mourzouk uit, de reis naar Burnon voort te zetten. Zij had te Mourzouk Dr. Nachtingall ont moet, een Duitsch reiziger, die door den koning van Pruisen belast was met 't overbrengen van geschenken aau den vorst van Burnon. De heer De Testa heeft aan de overgebleven leden van freule Tinnes gevolg bevel gezonden, óm zoo spoedig mogelijk naar Tripoli terug te keeren. De Quadi Bërdjondj ligt, volgens Barth, binnen de grenzen van Fezzan, en behoort der halve tot Turksch rechtsgebeidde Pacha ont kent dit wel, doch het is niettemin zeker, dat hij er belasting heft. Aan den anderen kant is de Pacha slechts ten halve verantwoordelijk te stel len voor de gepleegde misdaad, daar hij vooraf zich onmachtig verklaard heeft, reizigers verder dan Mourzouk te beschermen. Het treurig nieuws werd den 18den Augustus te Tripoli ontvangen, van waar de telegraaf het aan freule Tinnes betrekkingen te Liverpool over seinde; eene tweede dépêche van den 24"e° be vestigde de eerste. Twee neven der overledene zijn via Malta naar Tripoli vertrokken, om, zoo mogelijk, zich van de stoffelijke overblijfsels van de slachtoffers meesier te maken. De Turksche autoriteiten hebben bovendien uit Mourzouk bevelen gegeven tot het begraven der lichamen, en het zorgvuldig bijeenzamelen van alle goederen en papieren, die gevonden mochten worden. (D. v. Z.-1I De verzameling van oudheden van Delftschen oorsprong of die op Delft betrekking hebben, werd dezer dagen verrijkt met een belangrijk geschenk. Op de tentoonstelling van Oudheden, in 1863 te Delft gehouden, was te zien een hoogst merk waardig boekje in obi. form., waarin 81 keurig in kleuren geteekende afbeeldingen van tulpen waren opgenomen. Vgl. Catal. n°. 311 en vooral liet artikel van Mr. W. P. Sautijn Kluit, getiteld „De tulpen- en hyacinten-handel," afgedrukt, in de Handel, en Mèrledeel. v. d. M. d. Nedevl. Leltevk. te •Leiden, over het jaar 1866. De oud-bloemist J. Van der Wees, thans tolgaarder aau den tol op den Haagweg, stond dit wellicht eenig overblijfsel der tulipomanie van 1631'37, waarin de bloemen, die eenmaal een bijzondere soort van windhandel deden ontstaan, met. de levendigste kleuren en sierlijkste vormen worden vertoond, aan boven genoemde collectie welwillend af. Behalve de Auroraof Morgensterre van Del/I" komt er ook nog in voor de „Admirael delphis," die, volgens de aanteekening in het, zoowel uit een historisch als artistiek oogpunt, kostbaar boekje, van 510 gld. tot 1100 gld. in prijs steeg. Zijn collega van Enkhugsen bracht eenmaal f 11.500 op, totdat de dwaasheid haar toppunt bereikte en een verzen maker van die dagen dichtte: „Soo dat er voor één pont der raersle Tulpans- bollen Acht tonnen Gouts en twee betaelt moet zijn ten [vollen." Bij gelegenheid van den Internationalen Schut terswedstrijd te Luik, zullen aan de stations van de Nederlandsche Rijn- en Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappijen, welke in rechtstreeks verkeer met Luik (Viv.) staan, aau alle Stations der lijn Rotterdam-Luik, aan het station 's-ller- togenbosch, en aan de stations Utrecht, Kuilen burg en Geldermalsen in rechtstreeks verkeer met de Postwagen-Onderneming van VanGend Loos: retourkaarten voor alle klassen naar Luik (Vivegnis) worden uitgegeven tegen veel verminderde prijzen. In de eerste helft der maand Augustus zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen wordenD. Nagtglas Versteeg te Almelo; A. Vastenhouw, Wed. Vas- tenhouw, A. Exalto, Meijer, Flatter, J. A. O. Gerlach, D. Schuil, H. De Vries, J. D. Rasch, allen te Amsterdam; 11. Baudein te Arnhem W. Arndt te Berlin; A. v. 't Woute, Stenbitz en C°., beiden te Delft; A. Dupont te Edenkoben; C. II. Steenhauer te Gouda; Wed. C. v. Kraneveld, Faeken, beiden te 's Gravenhage; A. v. Alteren te Groningen; J. P. De Vries te Haarlem; L. Bocksman te Ilardinxveld; Mej. Meyer of Dé te Leiden; Wed. Bose te Nijmegen; Dr. v. d. Bijll (2 stuks) te OosterbeekZeegers en 0°., De Groot, beiden te Rotterdam; K. Lamboo te Rijndijk; P. Van Heerc te ScheveniugenM. v. d. Berg te Utrecht; F. v. d. Mey te Valkenburg; Hermans te Voorschoten; Wed. v. d. Laan te Zaandam. De Staats-Gourant van heden behelst het Kon. besluit, van den 2Ssten Augustus 1869, waarbij het Kon. besluit dd. 20 April 1863 Staatsblad n°. 24), houdende aanwijzing van kringen om bran derijen, waar peilingen kunnen verricht worden, van toepassing wordt verklaard voor de wijken B en C der gemeente Rijswijk. Bij beschikking van den 9den dezer heeft de Minister van Binneulandsche Zaken tot klerk bij de rijkstelegraaf benoemd: J. B. Van Ooster- houdt, te Amsterdam; L. H. Engel biecht, te Amst.; H. Waterman, te Arnhem; J. Westerhof, te 01- deholtpade; L. Schillemans Wz, te Dordrecht; W. F. Keizer, te Aalburg; S. C. J. Olivier, te Amst.; S. E. Heukers, te Vlissingen; A. C. Cram- winckel. te Groningen; W. A. Rühling, te Amst.; A. Van Maurik, te Gorcum; J. G. Thoman, te Amst.; H. P. Gerritsen, te Rotterdam; J. M. Yiehoff, te Amst.; W. P. Zeilmaker, te Sneek; B. J. Linschoten, te Amst.; M. J. De la Vieter, te 's-Gravenhage; G. H. Ouwerling, te Delft; J. L. Van Nes, te Boskoop, en P. B. Van Swieten, te Amsterdam. Bij beschikking van den Minister van Binneu landsche Zaken van den Ssten September 1869, n". 206, is de toelating als leerling voor de tele- graphie van R. L. W. 11 de Roy van Zuidewijn, op zijn verzoek, ingetrokken. De luitenant ter zee der 1ste klasse G. F. Ser- vatius, de luitenant ter zee der 2de klasse J. W. F. ridder Huyssen van Kattend ij ke, en de offi cier van administratie der 2de klasse J. A. Krnyt, laatst behoord hebbende tol het eskader in Oost- lndië, en van daar respectievelijk den 6den, 3dèn en lsten dezer in Nederland teruggekeerd, wor den met die datums op non-activiteit gesteld. Z. M. de Koning heeft bewilliging verleend op het bij het verzoekschrift overgelegd ontwerp der acte, houdende gewijzigde statuten der naam- looze vennootschap: Paleis voor Volksvlijt, geves tigd te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot dir. van het postkan toor te Hoogezand G. F. Penning, thans comm. der posterijen 2de. kl.; tot comm. der posterijen 2de kl. J. M. Vinckers, thans comm. van de 3de kl., en lot comm. van de 3de kl. J. Van Herwer den, thans surnumerair der posterijen. Z. M. heeft benoemd tot opziener der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, Johannes Van Nispen Jzn., veerschipper te Vlissingen; opgeheven de ontvangkantoren der directe be lastingen en accijnzen, zooals die thans bestaan, als: Bergum, voor de kadastrale gemeentenBer- gum, Jfa-fdegarijp en Giekerk, en te Oostermeer voor de kadastrale, gemeente te Oostermeer. Voorts is ingesteld een nieuw ontvangk. der dir. bel. en acc. te Bergum, voor de kad. gemeente Bergum, Hardegarijp, Giekerk en Oostermeer, uitmakende de burgerl. gem. Tietjerksteradeel; zijnde het nieuwe kant. der dir. bel. en acc. te Bergum c. a. ingedeeld bij de controle Drachten en is aan L. F. Bakker Overbeek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. en acc. te Oostermeer. Bij Kon besluit is herbenoemd tot griflier bij het kantongerecht te Venlo J. F. Janssen. Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der inf. bij het 7de reg., tot lsten luit. (naar ouder dom van rang), de 2de luit. A. J. A. A. Rothpletz, van het korps, en is de 1ste luit. M. Riegen van het 7de reg., op non-act. gesteld en zulks in af wachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Amsterdam, S September. Voor de Correctio- neele Kamer der Arrondissenients-Rechtbank alhier stond heden terecht P. P. H. A. Tieman, oud 23 jaar, reiziger in wijnen te Amsterdam, beklaagde ter zake van bedrieglijke oplichting. Deze beklaagde is dezelfde persoon die, ofschoon zoon van een tuinman en eene baker, zich bij verschillende geachte ingezetenen dezer stad heeft uitgegeven voor Baron Taets van Amerongen en van hen onder bedrieglijke voorgevens geld heeft weten te verkrijgen. Thans heeft hij zich bij een persoon uit Amstelveen voorgedaan als ware hij Jonkheer Rutgers van Rozenburg uit Amsterdam, onder bijvoeging dat zijn vader uit gestrekte bezittingen had, en dat hij zelfs te Amstelveen den Burgemeester moest spreken. Onder dat voorgeven heeft hij op 26 Aug. jl., des voormiddags te 11 uren, in het koffiehuis van C. Korendijk buiten de Leidsche poort alhier, ge- melden persoon weten te bewegen, hem met zijn rijtuig derwaarts te rijden. Zelfs heeft hij zich door dezen aan diens gezin onder bovengemelden naam doen voorstellen en zich eindelijk door hem onder slinksche voorgevens eene som van f 3U0 doen ter hand stellen, met belofte die nog dien avond te zullen teruggeven na hem ook bij zijne familie te hebben voorgesteld. In plaats daarvan heeft hij dien persoon, welke zoo door gebruik van wijn als door beklaagdes woorden in staat van opgewondenheid verkeerde, in de Nes in een zoogenaamd Café Chantant gevoerd, aldaar een groot gedeelte dier gelden aan cham pagne verteerd en eindelijk hem laten zitten en zich verwijderd, terwijl hij zelf het overige geld bijna geheel dienzelfden nacht en den volgenden dag met publieke vrouwen heeft verteerd, waarna hij op aanwijzing van den bedrogene is aange houden. Het merkwaardige hierbij is, dat deze persoon een zeer aristocratisch voorkomen heeft, en vroeger reeds een- of tweemaal heeft terecht gestaan voor soortgelijke oplichterijen. De officier van justitie Mr. Bijleveld requireerde schuldigverklaring aan oplichting en het maxi mum der bij de wet bepaalde straf, op grond van vroegere veroordeeling verhoogd met een derde en alzoo 6 jaar en 8 maanden, boete van f 25, of subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen. Mr. P. A. Haas Azn., advocaat alhier, trad als verdediger voor den beklaagde op, en betoogde dat er hier geen sprake van oplichting kon zijn; dat de elementen, daartoe gevorderd, geheel en al ontbraken; dat al wat den beklaagde kon worden ten laste gelegd hierin bestond, dat hij, uit zucht om zich grooter voor te doen dan hij werkelijk was, op de vraag wie hij was, zich had uitge geven voor jonkheer Rutgers van Rozenburg, doch dat dit niet genoeg was om het teit van oplichting daar te stellen, dat daartoe meer ge vorderd werddat de meer gemelde persoon hem vrijwillig naar Amstelveen had medegenomen en aan zijne familie voorgesteld; dat hij daardoor toevallig in de gelegenheid was gekomen om aan hem geld ter leen te vragen; dat deze hein zelfs meer aanbood dan hij vroeg en eindelijk dat. geld, wetende waarvan het afkomstig was, met hem op boven omschreven wijze grootendeels heeft verteerd; dat het ten processe was gebleken dat zoowel de persoon uit Amstelveen als de beklaagde in dat Calé-Chantant de champagne had besteld; dat alleen de beklaagde had betaald en dat de gemelde persoon om zoo te zeggen een pleizieri- gen avond met een jongmensch had gehad en te dier zake p. m. de helft van het geld te vor deren had van hetgeen bij hem had gegeven. Pleiter achtte iu deze eene veroordeeling van zijn cliënt onmogelijk en concludeerde tot vrijspraak. Heden over acht dagen zal de rechtbank in deze vonnis geven. Amsterdam, 9 September. In het Handelsblad van lieden leest men het volgende„Eergisteren en ook gisteren en heden was op den Dam alhier eene buitengewone drukte. De aanleiding schijnt de volgende te zijnEen gedeelte van het terrein voor het Paleis, en wel het breede, eenigermate verhoogd voetpad wordt beschouwd als wachtter- rein en, ofschoon daar geene zichtbare afsluiting gevonden wordt, is de toegang tot dit terrein volgens het consigne eigenlijk verboden. Gedu rende eene reeks van jaren werd aan dit con signe uiet de hand gehouden en was dus de pas sage volkomen vrij. Naar liet schijnt is in den laatsten tijd last gegeven dit consigne te handha ven. Eergisteren nu begaf een persoon, die naar men zegt wilde uitwijken voor een rijtuig, zich op deze stoep en werd door den schildwacht aangemaand zich te verwijderen. De andere zegt men alweder beantwoordde dit met een scheldwoord en werd na eenig verder gehaspel gearresteerd. Dit veroorzaakte een oploop van jongens en nieuwsgierigen, die eergisteren zich bepaalden tot joelen en jouwen, maar gis teren goedvonden de aftrekkeude wacht op hunne wijze te begeleiden. Gisterenavond was de kring, die zich om het verhoogde voetpad had gevormd, aanmerkelijk aangegroeid, en werden, bij telkens herhaalde pogingen om eenige jeugdige overtre ders te arresteeren, stompen en slagen gewisseld. Tegen éen uur deed eene afdeeling huzaren het plein ontruimen. Dit ging zeer kalm en gematigd toe, en de menigte, voor verreweg het grootste gedeelte uit toeschouwers bestaande, giDg rustig uiteen. Heden is op den Dam weder hetzelfde waar te nemen als gisteren, op hetzelfde uur." In de Amsterdamsehe Courant van heden komt eene kennisgeving van Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente voor, waarin, Daar aanlei ding van het gebeurde in de avonden van giste ren en eergisteren, herinnerd wordt aan het bestaaude verbod, om voor het openbaar verkeer gebruik te maken van de kleine steenen tusscheu het Paleis en de daarvoor geplaatste lantaarns. De in het Paleis dienstdoende wacht heeft tot consigne om den overgang en het zich ophouden op die ruimte te verbieden en te beletten. Bur gemeester en Wethouders vertrouwen, dat de ingezetenen zullen medewerken tot handhaving van de deswege bestaande voorschriften. Alhier zal eene tweede Beiersche-bierbrou- werij opgericht worden, met een maatschappelijk kapitaal van' f 600,000, verdeeld in 600 aandeelen elk van f 1000. De bestaande brouwerij heeft een maatschappelijk kapitaal van 1 millioen ver- eischt, welk kapitaal thans nog met f 250,000 wordt vermeerderd. In den afgeloopen nacht omtreeks half- twee is een lievige brand uitgebarsten in eene loods, staande op de werf de Vrede in degroote Wittenburgerstraat, welke loods diende tot berging van houtwaren. Al de in die loods en de daarachter liggende houtwaren werden een prooi der vlammen. De brand was te halfvijf door de werking van 6 spuiten gebluscht. Het grootste gedeelte der verbrande houtwaren was niet voor brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Rotterdam, 10 Sept. Naar wij vernemen, zal Z. M. de Koning morgen den schietwedstrijd van de Koninklijke scherpschutters alhier met H. D. tegenwoordigheid vereeren, terwijl Z. M. goed gunstig heeft beslist de prijzen te zullen uitreiken. Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik zal, gelijk wij reeds hebben gemeld, mede bij den wedstrijd tegenwoordig zijn, alsmede Z. M. Com missaris bij den Nederlandschen Weerbaarheids- bond Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck tot Nijenhuis. Na afloop van den wedstrijd zal Z. H. Prins Hendrik en verdere autoriteiten bij den majoor- kommandant der Kon. Scherpschutters-vereeni- ging het diner gebruiken. Tevens vernemen wij, dat als eerste prijs voor wedstrijd A door vrouwe A. Van Stolk is aan geboden eene zilveren inktkoker. (lY. R. Cl.) Delft, 9 September. De vrouw van zekeren K. op den Geerweg alhier woonachtig, was gisteren avond met een goed vriend naar 's-Hage gegaan, om de illuminatie enz. te zien. Hedenmorgen vroegtijdig thuis gekomen waren zij van hunne vermoeienis wat gaan uitrusten, toen K., wiens bezigheden hem naar 't schijnt den ganschen nacht buiten 't huis hadden gehouden, gewaar schuwd werd dat er bezoek ten zijnent was. K. die zich niet kou herinneren gasten te hebben genoodigd, spoedde zich huiswaarts, en, daaraan zijn verzoek om binnen gelaten te worden niet spoedig genoeg voldaan werd, trapte hij de deur in en sloeg de glazen stuk. Hij legde voorts zijne ingenomenheid met de visite aan den dag door zijne vrouw en haar gast met een stuk hout op doeltreffende wijze af te ranselen. Schiedam, 9 Sept. Dinsdag namiddag omstreeks vijf uren, zag een timmermansknecht alhier twee handjes boven liet water in de Buitenhaven uit steken, terwijl een juk aan den kant lag. Hij greep liet juk en slingerde het eene touw tus- schen die handjes, die het grepen en vasthielden, waardoor hij in staat was een dertienjarig meisje naar den wal te trekken en alzoo van een an ders wissen dood te redden. Toen de geredde uit het water was viel zij in zwijn; hij bracht haar echter in een nabij zijnde branderij, waar haar de noodige hulp met goed gevolg werd verstrekt. Boskoop, 9 Sept. De Pomologiscbe vereeniging alhier, heelt op de Internationale Tentoonstelling te Hamburg op 16 inzendingen, bekroningen verkregen. Oudewater, 8 Sept. Op Dinsdag 7 dezer is in de Raadsvergadering met algemeene stemmen op éen na herkozen tot wethouder de heer A. C.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2