rekening groot plus minus 11, 't welk ze voor gaf van de vrouw te moeten hebben, en 't ove- rige in klinkende munt. De brievengaarder overhandigde daarna aan de eigenares plus minus f 3, benevens de gequi- teerde rekening; en dit alles geschiedde in het bijzijn van den veldwachter der gemeente Dat de eischeresse van een en ander door den brie vengaarder was ingelicht, heeft allen schijn en vermeenen wij te mogen vaststellen. Wie schetst de verbazing der vrouw, toen ze met den inhoud van het tegen haar genomen vonnis werd in kennis gesteld? Arme vrouw I te vergeefs was uwe vreugde over de ontvangst van gelden door uwen man elders in het zweet zijns aanschijns met noeste vlijt bijeenverzameld. De postbeambte wist er eene andere bestemming aan te geven. Of hier op eene decoratie of dégradatie zal volgen, zal de tijd leeren. Dat de arme vrouw met betraande oogen het kantoor verliet en met een bedrukt gemoed den weg vervolgde naar. hare woning zal wel niet behoeven vermeld te worden. j? Men verneemt intusschen dat de justitie zich met die al te ijverige plichtsbetrachting onledig houdt en een onderzoek heeft bevolen. Hoe het ook zij, ons komt het voor dat de man beter geschikt is tot de waarneming eener betrekking bij de Amsterdamschefailliet- waarborg-maatschappij dan voor de betrekking van brievengaarder. u Groningen, 7 September. Van den 20"en dezer maand af zal, naar men verneemt, dagelijks te dezer stede een nieuwe courant verschijnen getiteld; „de Noordstar." Naar men zegt zal als hoofdredac teur dier courant optreden de heer De Vries, ex-medewerker aan het Dagblad v. Z.-H. en 's Gra- venhage. Appelscha, 4 September. De bijen hebben in de laatste drie weken zeer veel honing gewon nen in de Drentsche velden, zoo zelfs, dat bijkers uit de provincie Groningen, welke hunne ko ninkrijken onder Halen hadden, op een dag eens zouden zien, hoe 't volkje het maakte, tot hunne verbazing vonden, dat ze op 't stroo waarop ze stonden, vast gewerkt zaten, en bij de aldaar wonende boeren opzetters vragen moesten, doch de nachtvorst vau deze week heeft dat voordee- lig gewin voor 't grootste gedeelte doeu ophou den, anders had het gewin nog lang kunnen voort duren. 's-Bosch, 5 Sept. Zekere vrouw, Levi Lion, alhier, had gisterenavond het ongeluk, door de vermolmde plauken van den vloer harer woning, waaronder zich een kelder bevindt, te zakken, zóo, dat haar lichaam halverwege de planken bleef hangen. Zij bevond zich alleen te huis en kon zich zelve niet helpen. Hoewel spoedig hulp werd verleend, was zij, ten gevolge van scheuringen die zij in den buik had' bekomen, binnen een uur tijds overleden. De lijkschouwing toonde aan, dat zij reeds acht maanden zwanger was. Zierikzee, 4 September. Gistereu stonden alhier voor de arrondissements rechtbank te recht drie geneeskundigen, beschuldigd van overtreding der wet op de genees- en arlsenijbereidkunst. Twee van deze geneeskundigen, bevoegd tot het afleveren van geneesmiddelen, waren beklaagd wegens het voorhanden hebben van meer genees middelen dan op hunne lijst stonden, op welke lijst zij geene andere geneesmiddelen geplaatst hadden dau de 7S bij maatregel van inweudig bestuur voorgeschrevene. Beide geneeskundigen beriepen zich ter hunner verdediging op het ge schreven woord der wet, voorkomende in alinea 4 van art. 9 der wet, regelende de uitoefening der geneeskunde, en beweerden door het opma ken eener lijst van geneesmiddelen, waarop niet ontbraken de geneesmiddelen bij maatregel van inwendig bestuur voorgeschreven, en die zij hadden doen viseeren, in alle opzichten voldaan te hebben aan het voorschrift der wet. Het open baar Ministerie eischte schuldigverklaring op grond van de oeconouiie der wet. Deze geneeskundigen willen een rechterlijk vonnis uitlokken, ten einde de mate der vrijheid te kennen, waarmede zij over hunne geneesmid delen beschikken kunnen. De derde geneeskundige was beklaagd wegens het bezit van eene onvoldoende balans om ver giften te wegen. Gemengde Berichten. De Jamaica Guardian van 7 Augustus 11. bevat de volgende zeker iuteressante uiededeeling eener heldhaftige daad vau den heer Ramsden, vice- consul van Engeland te Santiago de Cuba. Voor eenigen tijd had men een Amerikaanschen zeeman gearresteerd en in de stads gevangenis gekerkerd. De man verbeidde daar zijn vonnis, als beschuldigd van deelgenoot te zijn geweest eener bende vrijbuiters. Hij was de zoon van Engelsche ouders. De beschuldiging rustte op geenerlei deugdelijken grondintegendeel hare waarheid was alleronwaarschijnlijkst. Evenwel de man werd veroordeeld om gefusilleerd te wor den, ondanks de protesten der Engelsche en Ame rikaansche consuls, en de dag, voor de uitvoe ring van het vonnis bepaald, verscheen. De gevangene werd gebracht naar de gewone strafplaats, met al het ceremonieel der noodlot tige plechtigheid. Hij werd op den voet gevolgd door den vice-consul van Engeland en dien van Amerika. Op de plaats der terechtstelling geko men, las de heer Ramsden met luider stemme een protest, gesteld in naam van Engeland en Amerika, waarbij werd verklaard, dat de be klaagde onschuldig was aan het hem ten laste gelegde feit, en dat, zoo men hem fusilleerde, de Spaansche overheden schuldig zouden zijn aan moord, en zich wegens hun gedrag te verant woorden zouden hebben bij de bovengenoemde gouvernementen. Gedurende die lezing, op vasten en onwrikbaren toon gedaan, was de veroordeelde van aandoening bezwijmd, en de Spaansche sol daten, alles willende tarten om den ongelukkige het leven te mogen benemen, ontveinsden geens zins hun ongeduld. De Spaansche overheden traden in overleg; maar weldra berichtte men den heer Ramsden en den Amerikaanschen consul, dat hunne pro testen te laat kwamen, dat de gevangene was veroordeeld omdat hij de wapenen tegen Spanje had gevoerd, en dat het vonnis noodwendig uit voering moest erlangen. Gelijktijdig werd den soldaten het eerste bevel tot uitvoering gegeven „Legt aanIn een ondenkbaar oogenblik spron gen de heer Ramsden en de Amerikaansche con sul met de vlaggen hunner natiën vóór de Spaan sche karabijnen, dekten den gevangene, roepende; „laat af!" De heer Ramsden wikkelde toen zich zeiven en den gevangene in de vlag van Enge land, richtte zich tot den kommandeerenden offi cier, en sprak: „Heeren! in hoedanigheid van consul Harer Britsche Majesteit kan ik niet lijde lijk blijven en den hatelijken moord eens onsehul- digen aanzien. Het is mijn plicht zijn leven te beschermen, en gij zult het hem niet ontrooven dan over dit bolwerk heen Met bliksemend oog, sidderende van veront waardiging, stond hij voor den zeeman. De Ame rikaansche consul, omgeven van de vlag der Unie, deed hetzelfde. Een oogenblik bleven de Span jaarden verbijsterd, de heldhaftige daad der con suls niet begrijpende. De arme veroordeelde, zóo geschokt, smolt weg in tranen en moest door de consuls worden gesteund. De overheden beraad slaagden opnieuw, en nu was het gevolg dat de veroordeelde naar de gevangenis werd terugge leid, des avonds vrijgelaten, en vervolgens door de zorg der consuls aan boord van een schip ver wijderd. Engeland heeft in het geheel 43,1G9 ambtena ren, die samen 8,001,747 pd. st. traktement ontvan gen. Hiervan zijn 009 hooge ambtenaren, 300 met een traktement van 800 pd. st. 9600j, 11,232 die minder jaarwedde genieten en 31,028 subal- terneu. BUITENLAND. Dultschlaud. Bij gebrek aan belangrijker stof houden de groote militaire evolutiën, die in de laatste da gen plaats hadden, de aandacht bezig. Deze zijn dan ook op zoo groote schaal ondernomen, dat zij werkelijk de aandacht verdienen. De koning is soldaat in zijn hart: geen enkele manoeuvre waarbij hij niet tegenwoordig is; zoolang hij leeft, behoeft men aan geen vermindering van het Pruisisch leger te denken. Een schaduwzijde vau die schitterende paraden en exercitiën ver- toonen de groote kosten, waarmede zij gepaard gaandie van elke manoeuvre worden begroot op 60,000 fr., waarbij nog komen de vergoeding aan landlieden wegens 't vernielen van den oogst en de lasten van inkwartiering. Graaf Bismarck zal den Koning te Stettin niet begroeten: 's mi nisters gezondheidstoestand laat dit niet toe. FrauUi-y k. Ontegenzeglijk is de gezondheidstoestand van den Keizer het puut, waarop niet alleen de aan dacht van geheel Frankrijk, maar die van geheel Europa gevestigd is, en alle politiek nieuws, hoe schaarsch dit op zich zelve reeds is, raakt nu ge heel op den achtergrond bij het uitzien naar be richten omtrent den Franscheu souverein. Die berichten blijven even tegenstrijdig en terwijl eeuerzijds de toestand vau Napoleon als bijna hopeloos wordt afgeschilderd, meldt men van den anderen kant, dat hij nagenoeg geheel hersteld is eu geregeld zijne dagelijksche bezigheden waar neemt. De waarheid zal echter ook hier wel in het midden liggende Keizer zal langzamerhand in beterschap eu krachten toenemen en geleide lijk zijne werkzaamheden hervatten; voor het overige mag de rust van den lijder door niets worden gestoord en zijn de luidruchtige vollts- veruiakelijkhedeu, die anders tijdens de kermis te St.-Cloud plaats vinden, verboden; ongetwij feld zullen de ondernemers dier vermakelijkhe den wel op de eene of andere wijze worden schadeloos gesteld. De reis der Keizerin naar het Oosten zal waarschijnlijk plaats vinden; er is ten minste nog geen bevel gegeven om de toebereidselen te staken. Rouher is, zooals de telegraaf gemeld heeft, door den Keizer ontvangen, en naar verzekerd wordt zal Z. M. de eerstvolgende ministerraad presideeren. Waarschijnlijk zal daarin over de bijeenkomst van het Wetg. Lichaam worden be raadslaagd. De heer Magne is er voor, dat die zoo spoedig mogelijk plaats vinde; de heer For- cade echter is vau eene geheel andere zienswijze, 't Is evenwel wenschelijk, dat het gevoelen van den Min. van Financiën zegevierde, want bij ou- voorziene gebeurtenissen zou het voor Frankrijk bepaald noodig zijn, dat het steunen kon op een ander Lichaam, dat iets krachtiger weet op te treden dan de Senaat. Van de redevoering van Prins Napoleon zal eene afzonderlijke uitgave verschijnen; de op laag zal 100,000 exemplaren bedragen. De opheffing der groote militaire kommande menten blijft men verwachten, behalve die van Parijs en Lyon; van de opheffing der Keizerlijke garde schijnt vooralsnog niets te zullen komen. De heer De Persigny is vrij ernstig ongesteld. Te Rome is de brochure tegen de Napoleon tische dynastie les Bonaparte et les Malaparte in be slag genomen. In het koninkrijk Italië vond dit reeds 'vroeger plaats. Eene brochure in liberalen zin, onder den ti tel: Het Senatus- Consult en de Engelsche Constitutie, heeft het licht gezien. Zij is gevloeid uit de pen van den heer A. Pinède, advocaat bij het hof te Parijs. De volgende statistieke opgaven, ontleend aan de reis van keizerin Eugénie naar Corsica mogen al niet van groot belang zijn, hoogsi merkwaardig zijn ze zeker. Aan redevoeringen heeft de keizerin moe ten aanhooren: zes te Lyon, vijf te Toulou, vijf te Bastia, vijf te Ajaccio, zes te Toulon bij de terug komst, vier te Chambery, totaal eenendertigRe ceptiën en voorstellingen gedurende de reis: drieën twintig. De keizerin heeft overigens ongeveer dui zend kanonschoten, ter harer eere gelost, moeten aanhooren en vier vuurwerken moeten bijwonen. De conclusie van la Figaro uit deze statistieke op gaven is, dat de betrekking van keizerin ook hare schaduwzijde heeft. Vereenigde Staten. Het Kabinet heeft een verlies geleden door het overlijden van den Minister van Oorlog, John Rawlins; de overledene had den leeftijd van 38 jaren bereikt. TELEGRA3BIEN. Bucharest, 7 Sept. Prins Karei gaat morgen op reis naar Weenen lot een bezoek bij den Keizer. Daarna zal hij zich naar Zwitserland begeven en vervolgens naar Parijs, Brussel en Berlijn. Lissabon, 7 Sept. De generaal Maldonado is tot min. van oorlog benoemd. New-York, .3 September. Gisteren had de minis ter Fish een onderhoud met eenige buitenland- sche gezanten en deelde daarbij mede, dat de regeering het plan had, om voor de bijeenkomst van het congres de opstandelingen op Cuba als oorlogvoerende partij te erkennen, heigeen door de bemoeiingen van den Spaanschen gezant een tijdlang is verschoven. Voorts gaf hij te kennen dat de Spanjaarden, zich beroepende op een verdrag van 1795, zich niet zullen laten terughouden om het recht van visitatie op Amerikaansche schepen uit te Oefenen, en evenmin zal het Spaansche gouvernement zich door de Parijsche conventie laten weerhouden, om in geval van oorlog, kaperbrieven uit te geven. Madrid, 8 September. De Imparcial logenstraft het bericht dat de Amerikaansche gezant aan het Spaansche gouvernement de mogelijkheid zou hebben onder het oog gebracht, dat de Cubasche insurgenten, onder den drang der publieke mea ning, lot oorlogvoerende partij zouden worden verklaard. De Spaansche gezant te Washington bericht, dat de compagnieën vrijbuiters in Amerika veel bijval vinden, en hun best doen om te be werken dat de insurgenten als oorlogvoerende partij zullen worden erkend. De Imparcial dringt aan op de noodzakelijkheid, om den opstand vóór November te dempen. De wacht van vrijwilligers voor het minis terie van binnenlandsche zaken heeft zich terug getrokken en is vervangen dooreen aantal politie agenten. Er vormden zich groepen bij de Puerto del Sol, wier houding echter vreedzaam was. Gisterenavond te elf uren hebben eenige vrijwilligers post gevat voor het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, en gewei gerd zich te verwijderen. Rivero heeft verschil lende bataljons opgeroepen, die gedurende den nacht er in slaagden de kwaadgezinden te ver wijderen, zonder dat daarbij eenig conflict plaats had. Paiijs, 8 September. De commissaris der beurs heeft bekend gemaakt, dat de keizer heden een kabinetsraad gepresideerd heelt. De toestand van Z. M. is van den ineest bevredigenden aard. De ministerraad, te St.-Cloud gehouden, heeft anderhalf uur geduurd. De keizer nam het voorzitterschap waar, en nam aan de discussiën deel. Z. M. zal spoedig geheel zijn hersteld. Men acht het waarschijnlijk dat Z. M. binnen eenige dagen te Parijs zal terugkomen. De Moniteur gelooft te kunnen bevestigen dat de keizer zich morgen op de Parijsche Boulevards zal vertoonen. Üp de Boulevards waren heden de fondsen gunstig en vast gestemd. Rente 3 pCt. 70.35, Italië 51.45, Noorder-Spoorweg-Actiën 730, Russ. lee ning 490, Turken 41.05. St.-Petersburg, 8 September. Uit Tauris wordt gemeld, dat de quaestie van de Persisch-Turksche grensbepaling beslist is; de ratificatie van het verdrag wordt spoedig verwacht. Berlijn, 8 September. De Provincial Correspon dent meldt het volgende: „Het is aan geen twij fel onderhevig dat het bezoek van een magis traatspersoon te Frankfort aan den minister van binnenlandsche zaken, tot intrekking van den maatregel betreflende de uitzetting van de als Zwitsers genaturaliseerde Frankforters, zonder gevolg zal blijven." Hetzelfde blad zegt ten aanzien der betrek kingen tusschen den onderkoning van Egypte en den Sultan: „De hoop op een minnelijke schik king tusschen Turkije en Egypte wordt versterkt doordien alle groote mogendheden den wensch koesteren, om de rust in het Oosten ongestoord te handhaven." TCei*Lre 1 ij Ir Nieuws. Nedeki. Hervormde Kerk. Beroepen: te De Knijpe: P. Moll, te 's-Gra vesande; te Scheveningen 11 J. B. Van der Linde, te Zevenbergen; te Hillegersberg: P. Van Zon, te Warmond. Aangenomen: te Ingendoor A. Van Veer Jr., te Spijk; te Everdingen: door R Hoornsina Cannegieter, hulpprediker te Heusdente Arne- muiden: door P. Van den Hoofdakker Houtzagers, te Oudewater. Bedankt: voor Hierden: W. Callenbach, te Bergschenhoek; voor lCockengenW. Koelman, te Nieuwerkerk a/IJ. Bij Koninklijk besluit is ingetrokken en buiten werking gesteld het Koninklijk besluit van 24 Sept. 1S20, N°. 65, houdende machtiging van de Com missie tot de zaken der Waalsche kerken tot in zegening van candidaten, die bij Waalsche ge meenten buitenslands het predikambt wenschen te aanvaarden. Mede is ingetrokken en buiten werking gesteld de met het Kon. besluit van 24 Sept. 1820, N°. 65, verband houdende ministerieele resolutie van 2 Oct. 1820, N° 2465/1319. Christelijke Geref. Kerk. Beroepen: te Zierikzee: J. H. Wiersma, te Amersfoort; te Landsmeer: G. A. De Jong, cand., te Dellt: L. Van der Valk, te Rotterdam; te Bunde: W. H. Bakker, te Einden. Aangenomen: te Ilallum: door F. A. Berg- sma, cand.; te Wezep: door K Kleinendorst, te Putten. Bedankt: voor AlbiasserdamBergsma, cand. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 9 Sept. Gisterenavond had, ter eere van het Internationaal Statistisch Congres, thans alhier vergaderd, eene luisterrijke illumi natie in het 's Gravenhaagsche Bosch plaats. Van 't begin tot het einde was het fraai met lampions verlicht, maar vooral blonken uit de muzijktein- pels, de lanen die naar de Societeitstent geleiden, de vijvers, eu inzonderheid een kolossaal gele genheidsstuk, opgericht in den Grooten Vijver, prijkende met gepaste opschriften. Zoowel de vei lichting langs als op de Vijvers bracht het heer lijkste effect te weeg. Bij den toegang zag men de nationale vlaggen. Tegenover de Societeitstent was een groot transparant aangebracht, waar de namen van voorname statistici, als 't ware de grondleggers dier wetenschap, schitterend uit kwamen. Op onderscheidene plaatsen in hel Bosch werd muzijk uitgevoerd, als in een inuzijk- tempel op 't einde vau de Koningimielaau, door het muzijkcorps der schutterij, bij de Societeitstent door Dunkler's kapel, aan het Paviljoen door het muzijkcorps der huzaren, en op de Zwitsersche brug door de muzijk der jagers. Door die corpsen werden o. a. de onderscheiden volksliederen uit gevoerd, die niet luide toejuichingen werden be groet. Nu eu dan werd op sommige punten Beu- gaalsch vuur ontstoken, terwijl van den top vau hel kolossale stuk in liet midden van den Grooten Vijver geplaatst, nu en dan eenig vuurwerk, vuur pijlen en bouquelten, afgestoken werd. Een en ander werd door het fraaiste weder, een uitge- zochten zomeravond, begunstigd, hetgeen niet weinig bijdroeg tot opluistering van dit leest. Onderscheidene leden van het Koninklijk gezin hebben, iu rijtuigen gezeten, deze schitterende verlichting in oogenschouw genomen. Duizenden eu duizenden, uit deze stad en van elders, waren in het Bosch vereeuigd. Ondanks de buitengewone drukte die bij het feest heerschte is alles in de beste orde afgeloopen. Wij twijfelen niet of de buiteulandsche gasten van den Haag zullen aangename herinneringen behouden, eu ook in de overtuiging zijn versterkt

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3