Warmond, 4 September. Tot ons leedwezen moeten wij melden, dat het orgelconcert, het welk de heer Dijker uit Appingadam voorne mens was hier te geven, niet heeft plaatsgehad. Hoewel de notabelen der gemeente hunne in genomenheid met het plan hadden betuigd, kon het geen voortgang hebben, daar twee der hee- ren kerkvoogden volstandig hunne toestemming weigerden, uit vrees den afwezigen predikant te zullen mishagen. Naar wij vernemen, heeft onze muziekveree- niging de Hurmonie van Jhr. H. Van Limburg Styrum een keurig ebbenhouten met zilver ge- monteerden kapelstok cadeau gekregen. Haarlem, 3 September. Hedennacht, ongeveer te 3 uren, is brand ontstaan in de crinolinen- en korsetten-fabriek van H. D. Van Bremen en C°., in de Achterstraat. Dat perceel is) geheel uit gebrand; door de goede diensten van het brand- personeel zijn de belendende perceelen behouden gebleveneen gedeelte van het aangrenzende wijn pakhuis van den heer Van Bemmelen is echter insgelijks eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak is nog niet bekend. De fabriek was tegen brandschade verzekerd. Groningen, 1 September. Heden had alhier de plechtige opening plaats van het gebouw der rijkskweekschool van onderwijzers. De plechtig heid werd geleid door den directeur der inrich ting, den heer Van Milligen, die in eene boeiende toespraak de geschiedenis van het lager onderwijs in Nederland gedurende de laatste 150 jaren in korte trekken schetste. Deze toespraak werd beantwoord door den heer commissaris des Konings, die een woord wijdde aan de nagedachtenis van den eersten directeur der Groninger kweekschool, den ver dienstelijken B. Brugsma; door den heer burge meester en den heer inspecteur, die, evenals de heer commissaris, hunne groote belangstelling in de bevordering van het volksonderwijs als het voornaamste element van volkswelvaart te kennen gaven, en den heer Van Milligen toewenschten, dat deze inrichting onder zijne leiding steeds in bloei moge toenemen. De plechtigheid werd besloten met de bezich tiging van het gebouw, dat eerst tot lokaal van het stedelijk gymnasium bestemd, in 1S64 aan het rijk was overgegaan en toen in dienst was gesteld voor de rijks hoogere burgerschool, en dat thans ingericht is tot rijkskweekschool voor onderwijzers. Groningen, 2 Sopt. Door den senaat van de Studenten-vereeniging Vindicat utquePolit is, na mens de leden dier vereeniging, aan burgemeester en wethouders gevraagd de vrije beschikking over het beursgebouw voor de ophanden zijnde feesten, beginnende op 22 September aanst. Zwolle, 2 Sept. Sedert de ontdekking van het gebeurde te Staphorst, heeft de justitie dagelijks onderzoek in loco gedaan, hetwelk ten gevolge heeft gehad, dat de rechtbank een bevel van gevangenneming heeft uitgevaardigd tegen K. De Boer, timmerman te Staphorst, die sedert gerui- men tijd verkeering heeft gehad met de versla- gene Geertje Mussche. De verdachte heeft giste rennamiddag te Staphorst een verhoor voorden rechter-commissaris ondergaan, en is vervol gens onder geleide der rijksveldwacht per spoor naar Zwolle getransporteerd en aldaar in hech tenis gesteld. 's-Hlrtogenbosch, 2 Septemb. Gisterenavond te circa 10 uren heeft te Waalwijk een moord plaats gehad. Zekere L. Van der Steen, cipier in de gevangenis te Waalwijk, vroeger agent van politie alhier, werd op de binnenplaats zijner woning door een geweerschot gedood. Men zegt dat de vermoedelijke dader zich des nachts te 2 uren vrijwillig in arrest heeft begeven. Zalt-Bommel, 1 September. Door den gemeente raad is in de vergadering ,van heden besloten, zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden, met verzoek dat de alhier bestaande rijks hoogere burgerschool met driejarigen- tot eene school met vijfjarigen cursus worde uitge breid. G emengde Berichten. De veel besproken optocht en tentoonstelling van oude hoeden te Tilburg heeft 11. Maandag plaats gehad. De straten waar de stoet doortrok waren met vlaggen versierd. De optocht alleen deed reeds de toeschouwers schudden van la chen. Aan het hoofd bevond zich primo de Nieuwe Koninklijke Harmonie, daarop volgde een nette triomfwagen waarop eeu tal van sierlijk gekleede bruidjes, in het midden waarvan op eene verhe venheid een monsterachtige hoed prijkte; ver volgens de regelings-eommissie en de jury der tentooonstelling, waarachter zich de inzenders paarsgewijze geschaard hadden. Een buitengewoon groote praalwagen, voorstellende een hoedenwin kel en fabriek, sloot den trein. Al de aan den optocht deelnemende personen waren met auw hu gedekt, terwijl ook de hoedenwinkel nog van een groot aantal exemplaren voorzien was; het geheel vormde inderdaad een potsierlijk schouw spel. Des avonds nam de jury na behoorlijke beëediging zitting, gedurende welke de inzenders persoonlijk voor haar moesten verschijnen, ten einde, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk de be wijzen over te leggen, waaruit kon blijken, tot hoeverre de oudheid en afkomst hunner inge zonden hoofddeksels zich uitstrekte. Tot in den nacht duurde de zitting voort, tot eindelijk de uitspraak der jury werd bekend gemaakt, en den bekroonden hunne prijzen werden overhan digd. Een en ander werd opgeluisterd door ben- gaalsch vuur. Ofschoon de plechtigheid voor ge ëindigd kon beschouwd worden, bleef nog eene groote menigte in de zaal bijeen, ten einde zich nog eens flink te amuseeren. Alstoen begon de zaal een tooneel op te leveren, geheel een ker- mis-nacht waardig, waarbij van de oude hoeden op allerlei wijze werd partij getrokken, en menigeen ten slotte de hoed over de oogen zakte. Een kruidenier te Londen, wiens winkel in Highstreet gevestigd is, is veroordeeld tot beta ling eener boete van 400 p. st., omdat hij ge malen koffie verkocht die met gebrand meel ver mengd was. Naar aanleiding van den brutalen aanval op de beeldengroep van den heer Carpeaux in de fajade der Nieuwe Opéra, herinnert men zich te Parijs een gelijksoortig voorval met een stand beeld van Napoleon I. Midden op het plein Vin- timille, onder de schaduw van wilgen, die de overlevering uit den wilg op het graf des keizers teSt.-Helena deed geboren worden, stond vroeger dat beeld, alleen met een lauwerkrans op het hoofd gekleed. Op zekeren morgen echter had de keizer een fraai en schitterend rood gekleurd budbroekje aan tot verbazing der voorbijgangers, die waarschijnlijk thans eerst aan zijne naakt heid indachtig werden. Te vergeefs deed de po litie naar den ijveraar voor het behoud der goede zeden onderzoek. Zij kon het spoor van den da der niet vinden. Er werd een omheining van planken om het standbeeld geplaatst, die den keizer en zijn nieuw kleedingstuk aan aller blik ken onttoog, en toen op zekeren dag de omhei ning verdween, was ook het beeld verdwenen. De zoogenaamde Smyrnasche tapijten worden hoofdzakelijk vervaardigd te Ouchak. Deze tak van nijverheid wordt uitgeoefend door 35,000 vrouwen, die het gansche jaar door werken met uitzonde ring van des Vrijdags. De wijze van bewerking en dc patronen veranderen nooit en zijn nog wat zij voor 3-30 jaren geleden waren. Nieuwe patronen stuiten op den volstrekten weerzin van de arbeiders. Eene poging om te Ouchak een stoommachine te brengen ter vervaardiging van den draad, voor de tapijten noodig, heeft bijna een oproer doen uitbarsten. Men heeft bovendien opgemerkt dat, daar een stoomwerktuig aan de draden te groote gelijkheid gaf, de tapijten die dikte en dat wollig voorkomen verloren, dat er de schoonheid van uitmaakt. De kleurstoffen, waarvan men zich bij voorkeur bedient, zijn meekrap, Persisch geel, indigo, cochenille, geel hout en als bijtend middel aluin of wijnsteen. Anilin-kleuren, waarmede men in den laatsten tijd de proef genomen heeft, bleken in korten tijd te verschieten. Te Ouchak worden jaarlijks 7000 vierkante ellen tapijt gemaakt. Het grootste gedeelte wordt naar Engeland gezonden, waar men er aanzienlijke depots van heeft; Frankrijk, Turkije en Egypte nemen de overigen. Ook te Ghiardes, eene stad met 13,000 inwoners, worden tapijten gemaakt en deze worden gehouden voor de fraaiste uit geheel Turkije. BUITENLAND. Spanje. In een schrijven uit Madrid aan een Parijsch liberaal blad gericht, wordt o. a. gezegd„De figuur van den maarschalk Serrano wordt met eiken dag gewichtiger. Er valt niet meer aan te twij felen, dat de regent, vrijwillig of gedwongen, in een candidaat voor den troon veranderd is. Het opmerkelijkste van de zaak is, dat dezecandida- tuur van het hoofd der liberale Unie (de gema tigde liberalen) als het werk van de progressisten (de partij van den driftigen vooruitgang) moet worden beschouwd, die op het meegaande ka rakter van den hertog De la Torre rekenen ter handhaving van hun ov erwicht op het regeerings- beleid. Naar men mij verzekert, heeft de maar schalk Serrano persoonlijk met zijne candidatuur zeer weinig op, maar moet de hertogin, eene vrouw met een vurig karakter en eene meer dan gewone eerzucht, haren echtgenoot, op wien zij kennelijk een grooten invloed uitoefent, sterk tot het aannemen daarvan hebben aangedreven. Anderen beweren, dat de maarschalk met het be rusten in de candidatuur niets anders ten döel heeft dan om eiken anderen, mededinger te weren en al- zoo ongehinderd den weg voorde verheffing van den hertog Van Montpensier te kunnen bereiden. De graaf v. Cheste is, na de vrijspraak van den krijgs raad van Sevilla, in zijnen rang van kapitein-gen. hersteld, ondanks het herhaaldelijk door hem in gediende ontslag uit die betrekking. Deze maat regel heeft, geen ander doel dan om den generaal aan de voorschriften der militaire wet te onder werpen, waaraan hij zich echter behoedzaam weder door de vlucht heeft onttrokken. Hij is eenige dagen geleden de Fransche grenzen over getrokken." Duitschland. Uit nadere uiededeeliugen blijkt, waarom de eerste opvoering van Richard Wagners opera Rhcingold te Munchen niet heeft kunnen plaats hebben. De algemeene repetitie, welke op den 27"en Aug. werd gehouden, was tot tevredenheid des konings uitgevallen. De koning maakte slechts enkele opmerkingen, maar de orkestmeester Rich ter (een aanhanger en gunsteling van Richard Wagner) verklaarde op 2S Aug. dat nog eenige repetitiën moesten worden gehouden en hij der halve op den 29s,«" de opera niet kon en wilde dirigeeren. Zelfs volhardde hij in dit besluit, of schoon de koning persoonlijk de opvoering op den avond van den 29"eo verlangde. Vermits geen andere orkestmeester aanwezig was, moest de opvoering achterwege blijven, tot groote ergernis der talrijke kunstliefhebbers van wijd en zijd ter bijwoning der opera naar Munchen gereisd. De intendant van den hofschouwburg heeft den heer Richter voorloopig van zijn post ontheven. Doctor Petermann heeft van de Duitsche Noord- pool-expeditie een brief ontvangen, houdende tij dingen die tot 29 Juli liepen. Tegenwind en storm hadden de expeditie tot in Juli in de Noordzee aan de Noorweegsche kusten opgehou den. Den 12don Juli had men voor het eerst ijs ontmoet op 74 graden Noorderbreedte en 10 gra den Westerlengte; den 29"«" had men de kusten van Groenland niet bereikt, maar men had ze toen in 't gezicht. Op 25 Duitsche mijlen van de kust wierp men nog het lood uit op 1200 vadem. Kapitein Holdeway verklaart dat de omstandig heden geheel anders zijn als in 1S68. De tempe ratuur is hooger; de wind was geregelder en het ijs losser. Vau 9 tot 29 Juli was er veel ne vel. De schepen voldeden voortreffelijk, de man schappen waren wel. Prof. Böhm van Berlijn, die met waar stoïcisme den dood verbeidde, is aan de gevolgen van de wonde, die hij zich met zijn ontleedmes aan de hand had toegebracht, na vele smarten overleden. In het Scharzwald heeft een schrikkelijke mis daad plaats gehad, die op alle badgasten een pijnlijken indruk maakt. Wie zou ooit gedacht hebben, dat in die streken, in den zomer door ontel bare reizigers zoo druk bezocht, nog rooverij plaats kon hebben? Toch is dit geschied. [Een fabri kant uit Freiburg was onlangs plotseling ver dwenen. Alle nasporingen waren vruchteloos; men vermoedt echter dat de politie opzettelijk op een dwaalspoor is gebracht. Eindelijk besloot een der bloedverwanten zelf te gaan zoeken. Hij vond werkelijk het lijk van den man, geheel uitgeschud, tusschen rotsblokken en zorgvuldig met mos bedekt, en dat niet ver van eene veel bezochte wandelplaats. Het schijnt dat de onge lukkige tot het uiterste weerstand heeft geboden; ook meende eene vrouw op zekeren avond om hulp te hebben hooren roepen, waarop zij echter verder geen acht had geslagen. De regeering van Baden spant nu alle krachten in om de schul digen, want men vermoedt dat. er meer dan een is, te ontdekken. Het Humboldts feest belooft prachtig te zullen zijn. De magistraat heeft de gilden aangespoord om aan de inwijding der zoogenaamde Humboldt- Hain deel te nemen. Op het opera-plein, tegen over de universiteit, zal het monument worden opgericht. Het zat zoo prachtig zijn, dat het een sieraad voor de stad zal worden. De giften komen niet zeer overvloedig in, maar worden toch langzamerhand grooter. De bijdragen waren eeni- germate schaarscher geworden, omdat de hof leveranciers en soortgelijke lieden hadden ge vreesd, in hoogere kringen ergernis te zullen ver wekken, wanneer hun naam op de lijst te vin den was. Het is echter bekend, dat de koning reeds langen tijd geleden zijn groote belangstel ling voor het gedenkleeken heeft te kennen ge geven. Dr. llilgenfeld is, na negentien jaren buiten gewoon hoogleeraar te zijn geweest, eindelijk tot gewoon honorair-professor benoemd. Dr. Bade in Mecklenburg had onlangs, toen hij zijn kind zou laten doopen, den kerkeraad verzocht de gewone duivelbezwering weg te laten. De kerkeraad weigerde dit. Vruchteloos beriep hij zich op hoogere kerkelijke) colleges. Eindelijk heeft ook de Groothertog op zijn verzoek afwij zend beschikt. Hij heeft thans met zijne familie de Luthersche Kerk verlaten. Rusland. De reis van prins Karei van Rumenië naar de Krim blijft de aandacht trekken. Hoewel sommigen deze reis slechts met het plan van een huwelijk tusschen hem en eene Russische groothertogin, welk plan door de pers te St.-Pe- tersburg met ingenomenheid wordt besproken, in verband brengen, is het toch zeker dat die streek meer en meer de plaats van bijeenkomst wordt der vorstelijke personages, die zich uit vij andelijke gezindheid jegens Turkije bij den czaar aansluiten. Reeds verzekert men dat twee hoof den van den Kandischen opstand te Livadia zijn aangekomen, om van den czaar eene voldoende ondersteuning te vragen, opdat twee- a driedui zend huisgezinnen hunner landgenooten zich in Rusland zouden kunnen vestigen. Engeland. Op het oogenblik worden in het kamp te Al- dershot proeven genomen met een nieuw werk tuig, door luitenant Nolan uitgevonden, dat den juisten afstand tusschen het kanon en het doel wit bepaalt. De tijd tot de waarneming noodig, wisselt van een tot een halve minuut. Indien dus twee batterijen bet vuur openen, zal de bat terij, die van den telemeter voorzien is, ongeveer eene minuut later het eerste schot doen dan de andere batterij, en met deze. eene minuut zal del gelegenheid tot nauwkeurig schieten goedkoop betaald zijn. De proefnemingen zijn tot nu toe zeer goed gelukt en bij de verre afstanden, op welke het getrokken geschut met groote zeker heid zijne puntkogels en bommen werpt, voldoet de telemeter aan een lang gevoelde behoefte. Met behulp van den telemeter toch kan een artillerie officier het genoegen hebben een naderend eska dron cavalerie met eenige ontplofbare kogels te vernietigen, voordat een proefschot gemeld eska dron gewaarschuwd heeft, dat de vijand in de nabijheid is. Leve de beschaving 1 Denemarken. Het archeologisch congres is den 28,1•11 Aug. te Kopenhagen geopend, nadat de leden des voor middags in het Oud-Noordsch Museum waren ontvangen. Tegen halftwee werd de vergade ring vereerd met de tegenwoordigheid van den koning en de koningin, den kroonprins, benevens prinses Thyra. Dit is het eerste internationaal congres op den Skandinavischen bodem. Nog betrekkelijk wei nige jaren geleden was er van de studie der voorhistorische tijdvakken zelfs nog geene sprake. De historie wist van niets, dat in Europa vóór den tijd der Egyptische, Grieksche en Romein- sclie beschaving gebeurd was. In Denemarken werd eerst in het begin der tegenwoordige eeuw de aandacht hierop gevestigd. Prof. Worsage bracht in eene uitvoerige rede, waarin hij de geschiedenis dezer wetenschap schetste, vooral hulde aan Quatrefages en Alex. Bertrand uit Frankrijk, Prof. Desor uit Neuf- chatel en Prof. Virchow uit Pruisen. Hij betreurde het dat zijn voorganger Thomson niet het voor recht had mogen genieten deze vergadering te aanschouwen, doch met te meer vreugde be groette hij hier Thomsons beide vrienden: Nilsson uit Lund, en den geheimraad Lisch, uit Schwe- rin, twee veteranen op het gebied der wetenschap. In de avondzitting werden de heeren Steen- strup en Fenger (Denen), Prof. Nilsson van Lund, Prof. Lisch uit Schwerin, Quatrefages uit Parijs en C. Vogt uit Genève tot vice-presidenten benoemd. Tot den werkkring van het congres behoort ook het bezoek van verschillende plaatsen, die voor de wetenschap belang hebben, onder anderen Horskilde, alwaar merkwaardige overblijfselen van zeer ouden tijd te zien zijn. Het congres telt 440 leden, waaronder 190 uit het buitenland. Onder deze laatsten zijn acht dames. Frankrjj lr De rede van prins Napoleon heeft reeds thans eene groote sensatie bij het publiek teweegge bracht, en zal zeker nog langen tijd het onder werp van uiteenloopende beschouwingen zijn. De prins ving aan, met zijne erkentenis te be tuigen aan den vorst, die, bij een ongestoorden vrede, aanvangt met het autoritaire keizerrijk in een echt liberaal keizerrijk te herscheppen. Even wel oordeelt hij het senatusconsult niet voldoende, en met vrijmoedigheid zal hij zijne wenschen ont wikkelen. Vooraf echter wil hij de verzeke ring te geven van zijn volkomen trouw niet alleen aan den keizer maar ook aan zijn zoon! (Toe- juiching). De spr. verklaart dat hij reden heeft om vol daan te zijn, reeds langen tijd heeft hij deze her vormingen gewenscht. Thans is de senaat opge roepen, om ze te volbrengen) en nu betreurt spr. hierbij alleen dat de commissie uit den senaat bij dezen arbeid, een zeker gevoelvan twijfel, van gebrek aan vertrouwen heeft aan den dag gelegd. (Van eenige zijden hoort men woorden van af keuring en de president verklaart dat- dit niet het geval is). Dit zou het gevolg kunnen hebben, dat deze hervormingen niet die goede resultaten hadden, die men er van kan verwachtenhet volk zou kunnen gaan denken, dat die hervor mingen zoo heel goed niet waren. „Er zijn twee uiterste opiniën, beiden even gevaarlijk en die ik niet van elkander scheid, voorgestaan door hen die meenen dat het keizer rijk onvereenigbaar met de vrijheid is. De eene zien in de hervormingen slechts een mariage de raison, anderen, en daartoe behoor ik, een mariage de sentiment: wij achten het keizerrijk bestaanbaar met de vrijheid. Maar zij die, om het een of ander motief meenen dat het keizerrijk niet met de vrijheid kan samenleven, die allen behooren ge lijkelijk tot de onverzoenlijken. „Ik spreek hier niet van hen die de souverei- niteit van den nationalen wil, en de volkstem- ming, die het keizerrijk heeft gegrond, ontkennen. Zij zijn onze vijanden. Maar de anderen doen niet minder kwaad aan het keizerrijk. Ik ben

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2