gelui lo hebben; is, dat er eene zekere connexi- teit bestaat tusschen dat blaadje en eene fractie der confessioneele of anti-revolutionaire partij. Gij herinnert u dat onlangs te Amsterdam eene vergadering gehouden is van belijders der recht zinnig gereformeerde leer tot viering van het 250jarig bestaan der gereformeerde leer zooals zij volgens de uitspraken der Dordtsche Synode op 2 Juli 1619 werd vastgesteld. President ian die vergadering was de heer J. W. Steenbergen, voorzitter der Haagsche anti-revolutionaire kie- zersvereeniging Christen- en Burgerplicht. Secre taris was de heer Ph. Von Roesgen von Floss, gewezen klerk bij het kabinet des Konings, en deze was ook de steller van het request aan den Koning, op die vergadering onderteekend, „tot handhaving der wet van 2 Juli 1619 en hand having der gereformeerde kerk in hare rechten." Welnu, deze heer Von Roesgen is een ijverig medewerker van het Rotterdamse!. Volksblad, zelfs onder z.jn naam, en de taal die hij voert is opruiend in liooge mate, .net eene anti-monar chale teudenz. Zijne betrekking tot het blaadje is zoo innig, dat zijne biographie er in geleverd wordt, Vroeger heeft deze zelfde heer Von Roesgen in een Amsterdamscli blaadje, voor de. lagere klasse bestemd (als ik mij niet vergis óok onder den titel van Volksblad verschenen), zijne denk beelden verkondigd, en hij is tevens medewer ker van de Nieuwe Kamper Courant, een blad in het genre van de Nieuwe Goesche Courant, ouder hare vroegere redactie. De heer Von Roesgen noemt zich anti-revolutionair, maar pre dikt dapper de sociale revolutie en verkondigt de verstgedreven demagogische beginselen. Het algemeen stemrecht is zijn stokpaard. Én in het Rotterdamsch Volksblad èn in de Nieuwe Kam per Courant wordt het algemeen stemrecht ge propageerd en de heer Roesgen tracht nu een petitionnement van werklieden te organiseereu om door den koning de invoering van het alge meen stemrecht te verkrijgen. In zijn Kamper orgaan wordt te gelijker tijd aangedrongen op de omverwerping onzer geheele staatsinrichting en de grondvesting van een demagogisehen staat met het droit divin tot grondslag. Men weet, dat hier ter stede ook eene ver- eeniging bestaat onder den naam van „het Alge meen Stemrecht", die met zekere overgangen tot het suffrage universe! wil komen. Deze ver- eeniging had vroeger tot orgaan de Rotterdam- sche Lataren, een geschrift, dat eene navolging moest verbeelden van Rochefort's tijdschrift, maai er in niets op geleek. De president en de secre taris dier vereeniging worden hier door het pu bliek gerucht genoemd als de redacteuren van het Volksblad. Wat daarvan zij, ik haal deze vereeniging, die reeds sinds eenigen tijd bestaat, hier aan, om te doen uitkomen dat de heer Von Roesgen von Floss met zijne propaganda voor het alge meen stemrecht hier een reeds bewerkt terrein gevonden heeft. Welk verband er nu bestaat tusschen het voor genomen petitionnement ten behoeve van een algemeen stemrecht en het request, om „hand having der wet van -2 Juli 1619,"-weet ik niet; ook niet of het behoort tot het wezen der „rechtzinnig gereformeerde" leer om sociale re voluties te helpen in het leven roepen. Maar het komt mij voor, dat het publiek er opmerkzaam op gemaakt moet worden, dat de secretaris der te Amsterdam gehouden vergadering van recht zinnig gereformeerden, waarvan de president een der invloedrijksten onder de Haagsche anti revolutionairen is, een steun en medewerker van het beruchte Rotterdamsche volksblad is, en daarin den volksmenner speelt. Het zou hoogst onbillijk zijn om de orthodoxe partij aansprakelijk te stellen voor hetgeen den kanaal, in dezelfde toepassing als angels, ladu, dat geheel aan ons leide beantwoordt en wer kelijk in den zin van kanaal gebruikt werd (Ettmüller, 190). Leide was dus de natuurlijke benaming van een water, eene vaart. Men kent verschillende wateren, die met dien naam, Leede of Lee, worden aangeduid. Het riviertje, waar aan onze stad haren naam ontleende, was de Leede, die bij Warmond uit de Mare voort vloeide, om zich noordwaarts in het Haarlem mermeer te ontlasten. De naam Leitha, Leiden vertegenwoordigt dus eene afleiding van het oude ww. leithan, ons lijden, en èischt derhalve den klinker die ei of ee luidt, denzelfden, dien wij aantreffen in het ww. leiden, in neigen van nijgen, in reis, reizen van rijzen, enz. Met al die woorden is alleen de spelling Leiden in over eenstemming. De slotsom van mijn betoog is dan1° hetzij men zich houdt aan de spelling van Siegenbeek, of die'van het Woordenboek volgt, in beide ge vallen is Leiden de aangewezen schrijfwijze; 2° er is volstrekt geene reden om in den naam onzer stad eene verouderde spelling te behouden; en 3° wil men aan de spelling der oudheid ge trouw blijven en den oorspronkelijken naam bewaren, ook dan moet het ei zijn; de ey is heer Von Roesgen von Floss bedrijft, maar dat onder haar een factie schuilt, die radicale om verwerping van staat en maatschappij predikt en zich daartoe zelfs van het Volksblad bedient, is buiten twijfel." Een onzer Haagsche berichtgevers meldt ons, dat, nu nauwelijks het engagement van prinses Marie de notoriété publique geworden is, opnieuw het gerucht in de residentie loo"pt van eene an dere voorgenomen vorstelijke huwelijks-verbin tenis., Verschillende omstandigheden schijnen geene ongegronde aanleiding te geven tot het vermoeden, dat eerlang ook Z II. H. de prins van Oranje het voorbeeld zijner vorstelijke nicht zal volgen. ArnhCt.) Het waarborgfonds van f300,000, voor den aan leg en de exploitatie van den spoorweg van Boxtel over Gennep naar de Pruisische grenzen in de richting van Kleef en Wezel, is gisteren, gelijk wij uit goede bron vernemen, door den concessiona ris, den heer W. H. Van Meukeren, notaris al hier, ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, gestort. Hierdoor is de vaste grondslag gelegd van eene verbindingslijn tusschen de Noord-Brabantsch- Zeeuwsche en Duitsche spoorwegen, welke voor den transito handel en het verkeer, binnen korte jaren, een goed verschiet oplevert. (N. R. C.) Men deelt ons welwillend mede: „De commissie voor de stoomvaart op Java door het Suez-kauaal heeft eergisteren te Soestdijk gearbeid onder leiding var. Z. K. H. prins Hen drik der Nederlanden. „Met genoegen zal men vernemen, dat Z. M. de Koning de grootste, belangstelling voor deze zaak heeft betuigd." (Ulr.-D.) Aan den heer G. Schilthuis, laatstelijk ambte naar bij het boschwezen in de residentie Sama- rang, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. 1869, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toeken ning van pensioen. Z. M. de Koning-Groothertog heeft den heer E. Guyot, te Brussel, tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Alkmaar, 30 Aug. Naar men verneemt, is Splin ter, de achtelooze wachter, die zich 11. Zaterdag aan zulk verregaand plichtverzuim heeft schuldig gemaakt, thans in hechtenis. De conducteur is dadelijk op nonactiviteit gesteld; men zegt dat hij, op de beschuldiging dat hij had moeten stoppen toen hij geene witte vlag zag, ten ant woord geeft: dat zulks te dikwijls gebeurt om zich daarnaar te regelen. Mocht dit waarheid zijn, dan ligt," daarin een groote aanklacht tegen de directie. De drie lijkeu bevinden zich thans hier in het gasthuis. Morgenochtend, Dinsdag, worden zij te Rinnegom, onder Egmond-Binnenter aarde besteld. De toestand der moeder, die sinds eenigen tijd sukkelend was, is thans zorgwekkend. Zij ver loor dan ook zoo met éen slag twee- oppassende zonen, waarvan de een haar boerenbedrijf be heerde, en eene dochter, die haar in haar zieke- lijken toestand zeer behulpzaam was. (Roll. Ct.) Nieuwediep, 31 Aug. Ingevolge aanschrijving van den minister van oorlog zal hedenavond van hier naar 's-Ilage vertrekken de majoor-komman- dant van het detachement artillerie alhier in garnizoen A. H. Mommers, benevens de 2de luit. N. J. A. P. H Van Es en twee onderofficieren van genoemd detachement, ten einde de proef nemingen bij te wonen met het aan het strand te Scheveningen opgesteld stuk zwaar achterlaad- geschut, voor projectielen van 24 centimeters in middellijn; die proefnemingen zullen hoofdzakelijk slechts een tijdelijk inkruipsel van lateren tijd, dat sedert de 13de eeuw allengs de eeuwenheu gende ei heeft, verdrongen, maar in de 18de eeuw weder door de ei teruggedrongen werd. Sedert meer dan honderd jaren heeft de ei voorgoed hare rechten hernomen, en thans is zij voor al tijd in onze spelling gevestigd. Ook Leiden be hoort haren naam tc handhaven in zijn alouden vorm, voor zooverre de uitspraak dit veroorlooft: niet Ley den dus, noch Lei t h en, maar Leiden. Ik eindig hier mijne beschouwingen, die zich uitsluitend bij de quaestie zelve bepalen. Mocht men in mijne overtuiging deelen, dan zij de vraag, in hoeverre zij invloed op de practijk zal heb ben, overgelaten aan hen, wier oordeel hier te beslissen heeft. bestaan in het vuren op pantserplateu van ver schillende dikte. Het voornemen schijnt te bestaan om na afloop der proeven bedoeld stuk geschut weder naar hier te transporteeren, om 't met de overige hier indertijd aangevoerde 8 stukken van hetzelfde kaliber in batterij te stellen, op de ver schillende forten aan het zeefront. Dordrecht, 31 Aug. Tot leeraar in de staats- en handelswetenschappen aan de hoogere bur gerschool te Dordrecht is, in plaats van den eer vol ontslagen heer Mr. G. A. Van Hamel, be noemd de heer J. H. Dijkman, candidaat-notaris en werkzaam in den buitenlandschen commissie handel te Rotterdam; hij stond met Mr. J. Ver- wey, te Hof van Delft, op de voordracht. Dordrecht, 31 Augustus. Gisteren is Zr. Ms. monitor Heiligerlee, komende van Rotterdam, in den mond van den Noord aan den grond geraakt. Hij zit daar heden nog. Groningen, 31 Aug. In eene gisteren alhier gehouden vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij „de Landhuishoudkundige School" is met 67 tegen 12 stemmen besloten, aan Gede puteerde Staten te kennen te geven, dat de Maat schappij genegen is aan te nemen het door de Provinciale Staten gedane aanbod eener jaarlijk- sche bijdrage van f 6000 voor eene Hoogere Land bouwschool, onder de voorwaarden, gesteld bij Staatsbesluit van 21 November 1865. Die voor waarden luiden als volgt: a. dat het onderwijs zuiver wetenschappelijk en niet practisch zal zijn; b. dat de koloniale landbouw, de levende talen, de aardrijkskunde en geschiedenis niet zullen worden onderwezen; c. dat de school afge scheiden zal zijn van de boerderij te Haren; d. dat er een driejarige cursus zal zijn; e. dat het plan van inrichting, de verdeeling der lessen, de bezoldiging der docenten, de tax van het school geld door Gedeputeerde Staten bepaald worden; f. dat een lid van Gedeputeerde Staten zitting zal hebben in het bestuur der Landbouwschool; g. dat het Rijk een subsidie van f 7000 jaarlijks verleene. Deventer, 31 Aug. Evenals het vorige jaar, zullen dezen winter in de concertzaal alhier we der eenige lezingen plaats hebben over moderne godsdienst-beschouwing. Toen was het gebouw dikwijls niet toereikend om de toehoorders te bevatten. Als sprekers hebben zichj bereid verklaard op te tredende heeren Prof. A. D. Loman te Am sterdam, Ds. J. Hooykaas te Schiedam, Ds. -J. H. Maronier te Utrecht, Prof. L. W. E. Rauwenhoff te Leiden, Ds. T. Modderman Az. te Amsterdam en Ds P. R. Hugenholtz Sr. te Amsterdamsuc cessievelijk op 18 October, 8 November en 13 December 1S6.S, en 10 Jauuari, 14 Februari en 14 Maart 1870. Zwolle, 31 Aug. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. zijn in de buurschap Wiudesheim, ge meente Zwollerkerspel, door de ijverige bemoeiin gen van den gemeente-veldwachter Wittenaar, twee deserteurs van de kolonie Veenliuizen gear resteerd. De eene, met name S. A. Van der Werf, was sedert den 19dcn, de andere M. A. Haick sedert den 25"e" dezer voortvluchtig. Bij zijn verhoor voor den heer burgemeester van Zwollerkerspel, bekende Haick sinds 25 dezer nog twee diefstallen te hebben gepleegd, de eene te Steenwijk van eene blauw lakensche jas, de andere te Staphorst van een paar wollen kousen. Ootsiarsum, 29 Aug. Dezen zomer is alhier het oude kerkhof door de zorg van het stedelijk be stuur aanzienlijk verfraaid en met heesters en bloemen voorzien. Ten einde een en ander be hoorlijk in orde te houden, is er eene bepaling gemaakt waarbij het verboden is er kippen te laten loopen, en worden de kippen die zich op het terrein vertoonen, doodgeschoten. Zaterdag morgen werdeu door de politie weder drie kip pen gedood, waardoor eenige oploop ontstond. Tegen een paar ingezetenen, die de politie in de uitoefening harer functiën stoorden, is proces verbaal opgemaakt. Gemengde Bericliteii. De sekte der kwakers in Amerika koestert, zooals bekend is, een sterken afkeer van alle wereldsche verstrooiingen. Eenige dagen geleden werd aan den raad dier sekte de ontzettende tijding meegedeeld, dat een broeder zich op den wieier oefende. Onmiddellijk werd hij ver volgd, door den raad veroordeeld en met alge- ineene stemmen in den ban gedaan. Een van de artikelen van het vonnis beveelt de inbeslag neming van het. corpus delicti, van het werktuig van verdorvenheid en zijne vernieling „door de bijl." In het driemaandelijksch bulletin van de „Fransche vereeniging tegen het gebruik van tabak" komt o. a. het volgende voor De graaf De. Lautrec, officier van den generalen staf bij het beleg van Gaeta, schrijft: Ik ben overtuigd, dat een groot gedeelte der soldaten, die bij het beleg van Gaeta aan ziekten gestorven zijn, overleden is aan ziekten, die het gevolg waren van tabaksverbruik. Wanneer men de kazematten binnentrad, gevoelde men zich spoedig onwel, ten gevolge van de lucht, die steeds door tabaksrook was verpest. De soldaten, die de ka zematten verlieten, om op de batterijen dienst te doen, waren traag van lichaam en geest; een uur later, hoewel gedecimeerd door het vuur van den vijand, maar onder den invloed van ge zonde lucht, waren zij vroolijk en vol goeden moed. Wanneer diezelfde mannen na afloop van den dienst weder in de kazematten bleven, waren zij na een uur weder geheel verstompt; zij rook ten, gingen te bed liggen en waren onverschillig omtrent alles. De zwaksten werden de slachtof fers van den typhus en gingen naar het hospitaal. De zusters van St.-Viucentius di Paula waren zoover overtuigd van den invloed der tabak, die meer slachtoffers maakte dan het vijandelijk ge schut, dat zij in de hospitalen de tabak verbo den. De opgeruimdheid onder de zieken nam nu spoedig toe, noodzakelijk gevolg van de zuivere en versterkende lucht, die zij inademden, want geneesheeren en geneesmiddelen waren er niet. In de Heraut vinden wij de volgende adver tentie EEN GEHUWD TUINMAN, tusschen de 30 en 40 jaren oud, weuscht vaa betrekking te veranderen, en beveelt zich als zoodanig bij de vrienden of vriendinnen van Jezus aan. Hij is in staat de beste bewijzen te kunnen overleggen aangaande zijn bekwaamheid zoowel in de Broeijerij als Bloemisterij; ook zou hij niet ongenegen zijn om aan het een of ander gesticht, dat van Christusliefde uitgaat, en waar eigene productie verbouwd wordt, als zoodanig werkzaam te zijn, om tevens jongelieden op te leiden in de kennis van het bovengenoemde. Adres, enz. De Wiener-Presse bevat in haar uomtner van 28 dezer de volgende advertentie: „Zondag, den 5den September 1869, bij gunstige weersgesteldheid, het laatste groote vuurwerk van dit jaar, in het II. K. Prater, bestaande in vier frontstukken en eene slot-decoratie, getiteld het laatste oordeel." De grondgedachte en de uitvoe ring dezer decoratie zijn ontleend aan de schil derij, bekend onder den bovengemelden naam. Deze decoratie zal eene lengte beslaan van 180 ellen. In het middelpunt, zwevende boven de wolken, de Schepper, door Engelen omgeven aan de rechterzijde de opstanding der dooden, aan de linkerzijde de hel en hare bewoners. Ter be reiking van het grootst mogelijke effect dezer decoratie, zullen duizenden lichtkogels worden afgestoke.u. Tot slot monster-kanonnade en ont branding van vuurpijlen. Gedurende de pauzen tusschen de frontstukken, luchtvuurwerk van ver schillenden aard! ANTON STRUVVER, KK. Hof-en Kunstvuurwerkmaker." In eene causerie over het Parijsche leven leest men de volgende vergelijking tusschen de Duit sche en Parijsche vrouw: „De Parijsche kleedt zich; de Duitsche doet een gewaad aan. De Duitsche gaat; de Parijsche zweeft. De Duitsche is of leelijk of eene schoonheid, de Parisiennes zien er zonder onderscheid allerliefst uit. Leelijk zijn ze nooit, schoonheden ook nooit. De Duitsche bezit steeds, zij moge jegens u onverschillig zijn of niet, een open en eerlijkeu oogopslag. Welke betooverende afgronden liggen in de oogen eener Parisienne! Met eene Duitsche is het ja! of neeu! voor altijd. Met eene Parijsche is het nooit geheel en al ja, en nooit geheel en al neen. Bij de Parijsche treedt vooral scherpzinnigheid op den voorgrond, bij de Duitsche vooral goedaar digheid. Voor eene Duitsche is de bewondering van een enkele genoeg. De Parisienne wil door velen te gelijk bewonderd wordenzij zou liever afstand doen van de gewaardeerde bewondering van een enkele, indien zij daardoor de bewonde ring moest verliezen van allen die haar naderen. Dc Parisienne bezit altijd iets van eene kunste nares, de Duitsche is meer vrouw. Conclusie: „bemin eene Parisienne, maar trouw met eene Duitsche." KOLONIËN. WEST-INDIË. curaf io, 7 Aug. De Koloniale Staten hebben in het begin der vorige maand de beraadslagin gen voortgezet over de koloniale begrooting voor het volgende jaar; met eenige wijzigingen is die met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij gen. Staten is een adres ingekomen van koo- pers van landgronden op Bonaire, verzoekende verlaging in het tarief, waarnaar de uitvoerrechten op dat eiland geheven worden. De Staten hebben het ontwerp eener verorde ning aangenomen, waarin de 2de afdeeling des 4don titels van het3de boek van Burgerlijke Rechts vordering voor de kolonie Curajao gewijzigd wordt. Eenige andere ontwerpen van verande ringen in verband tot de nieuwe wetgeving zijn nog aanhangig, alsmede een ontwerp-keur op fabrieken en trafieken in deze kolonie. Alhier is aangekomen, van Amsterdam, de Nederl. schoenerbvik Cornelia Catharine, kapit. Mer- kelbach, inet 40 man troepen, voör het garnizoen op dit eiland. Met het Eng. pakketstoomschip Honfleur is uit Nederland aangekomen Jhr. D. Bouwier, luit.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2