gewoon snelle en krachtige ontwikkeling. In de oudste tuinen, die eerst in 1865/66 werden aan gelegd, hebben de hoornen, schier zonder uitzon dering, eene hoogte van 3—5 meters bereikt bij een omtrek van stam van 0.26.5. (Jav. Ct.) Geld.- en Effectenmarkt. Amsterdam, 30 Augustus. Onze beurs leverde gedurende de afgeloopen week weinig bijzonders opals naar gewoonte in den zomer, waren de zaken van weinig om vang, terwijl de prijzen, van sommige soorten uitgezonderd, nog al varieerden. De Oostenrijkers moesten het echter weder mis gelden en hebben eene vrij belangrijke daling on dergaan, in verhouding althans tot de andere fondsen. De geconverteerden, betaalbaar in zilver, met coupons Januari en Juli, daalden van 57% tot 5614, met coupons van April en October van 57 tot 56 54 pCt.; die betaalbaar in papier, met coupons Mei en November vielen van 49 S op 48'% en met coupons Februari en Augustus van 5014 tot 49% pCt. Voorts Italië, dat van 5314 op 5154 pCt. terug viel, Turkije dat pCt., van 43% tot 43 pCt,, verloor; Egypte dat van 77 op pCt. kwam. Ook leden de Yereenigde- Staten-obligatiën gevoelig: de C pCt. 1882er van 89 op 88%, de 1884er jvan 88 op 87%, de 1885er van 88 op 8714 pCt. Bij eene zoo groote ontstemming van de beurs rnag het werkelijk als een gunstig verschijnsel worden aangemerkt, dat onze Nationale fondsen zich staande hielden, ja zelfs de 214 pCt. en de 4 pCt. nog iets wonnende eerste van 5414 tot 5514, de laatste van 86 tot 8614 pCt., terwijl de 3 pCt. slechts 14 pCt. verloren en heden 6314 pCt. genoteerd worden. De Aandeelen Handelmaat schappij kunnen het maar niet tegen de contra mine winnen; de prijs van 11744 liep terug tot 1164», dus 1 pCt. verlies. Gevoeliger echter was de achteruitgang in Rus sische groote Sporen, die van ƒ24114 op 23814 vielen en van Jelez-Griasi die van 21314 op ƒ212 kwamen. De hausse in deze waarden, welke in den laatsten tijd, met het oog op eene nieuwe spoorwegleeniug van 12 millioen roebels is be werkt, begint dus plaats te maken voor een val, die wel verder kan worden voortgezet. Theiss- spoorweg aandeeleu heeft desgelijks gevoelig ge leden van /281 gingen zij terug tot 26714, waar lijk geen gunstige gelegenheid om de Gallicische Carl-Ludwig-actiën op onze beurs in te voeren, waarvan sprake is. Het geld op prolongatie blijft bestendig op 414 pCtschoon de markt ruim voorzien is. BUITENLAND. Spanje. Eindelijk mag men, zonder vrees van voorba rig te zijn, verklaren dat in het gansche land rust heerscht. Of deze toestand blijvend zal zijn is natuurlijk eene vraag, waarvan het antwoord aan de toekomst moet overgelaten worden, en niet onwaarschijnlijk is het, dat er nu en dan nog wel eens weder enkele Carlistische bewegin gen zullen plaats hebben, maar dit is ten minste gewonnen, dat in de omgeving van den preten dent verdeeldheid heerscht, en dat hij, die den machtigsten invloed op de Carlistisch gezinden in den lande uitoefende, zich van Don Carlos ge scheiden heeft. Ramon Cabrera is mismoedigd geworden over de roekelooze, onbezonnen wijze, waarop Carlos den laatsten opstand is begonnen, en daarom heeft hij zich teruggetrokken. Nadat de gouverneur van Castellon 139 gevan genen heeft medegebracht, zijn het nu nog slechts twee troepen die in de provincie van Castellon rondtrekken, beide aangevoerd door erkende schel men, Rullo, die wegens moord ter dood, en Bar- rero, die als valsche munter tot 30 jaren tucht huisstraf veroordeeld is. (Men zie echter het te legram.) Oosteni'ük-Hongaai'sehe AXoimvoliie. De verkiezingen in ,Bohemen van leden der schoolcoin missiën hebben in weerwil van de po gingen der nationale partij om het volk tot ont houding te bewegen, plaats gehad en meest al de gekozenen hebben zich bereid verklaard oui de betrekking aan te nemen; men beschouwt dit als een gunstig teeken voor de aanstaande verkiezingen voor den Landdag. Uit Krakau wordt gemeld, dat de overste zus ter van het Karmelieter klooster aldaar en hare plaatsvervangster krachtens een rechterlijk bevel op vrije voeten zijn gesteld. Y>uitschlaiicl. Een groot aantal Israëlietische gemeenten heb ben een adres gericht aan den min. van Eeredienst in Pruisen met het verzoek, dat het Israëlietische godsdienst-onderwijs moge worden opgenomen onder de verplichte leervakken in de inrichtingen van middelbaar onderwijs. De adressanten zeg gen o. a.„Terwijl de belijders der christelijke godsdiensten tot in de hoogste klassen der gym- nasiën en reaal scholen godsdienst-onderricht ontvangen in het schoollokaal en gedurende de schooluren, terwijl dat onderwijs verplichtend is en als zoodanig met de andere leervakken gelijk, ja somtijds daarboven staatwordt het onderwijs in den Israëlietischen godsdienst niet gegeven Het zal uwe Excellentie duidelijk zijn, hoezeer het godsdienstige leven der Israëlitische staats burgers zoowel als het belang van den Staat, daardoor benadeeld wordt.... De Israëlieten maken een wel klein, maar toch niet al te gering gedeelte der bevolking uit; het kan dus niet onverschillig zijn, of de Israëlietische jeugd dei- meer beschaafde standen in de school en door de school aanleiding vindt om het godsdienst-onder wijs (en daarmede maar al te vaak den godsdienst zeiven) als eene bijzaak te beschouwen, en al hun ijver en hunne opmerkzaamheid te richten op die leervakken, welke eer, vooruitgang en ver plaatsing beloven. Indien de Israëlietische gods dienst niet alleen geduld wordt, indien de gelijk stelling der Israëlieten met hunne christelijke medeburgers ook te dezen aanzien eene waarheid worden zal, dan durven wij ons er mede vleien, dat Uwe Excellentie ons verzoek gegrond zal oor- deelen, enz." Er gaat tegenwoordig te Berlijn bijna geen dag om, zonder dat er kinderen op straat verdwij nen, die in weerwil der ijverigste nasporingen niet meer terecht komen. Er heeft zich nu een geval voorgedaan, waaruit men kan opmaken dat die kinderen gestolen worden. Eene vrouw, die zich daarmede ophield, heeft zich door hare handelingen verraden; maar ongelukkig is men er niet spoedig genoeg bij geweest om haar in handen te krijgen. Z-witserlaiid. Den 15d™ September zal te Bern eene interna tionale conferentie plaats vinden, om te beraad slagen over den aanleg van een spoorweg over den Gotthard. Naar men verneemt, is er reeds in Zwitserland van de benoodigde 45 a 50 millioen franken een som van 31 millioen toegezegd, en zal het andere gemakkelijk in Duitschland kun nen geplaatst worden. Zwitserland heeft 2700 lagere scholen en 2500 hoofdonderwijzers en onderwijzeressen. Op 360 zielen heeft men eene school. Zwitserland bezit 275 middelbare scholen en 47 gymnasiën met 500 professoren en leeraars en 6750 leerlingen. Er zijn 24 kweekscholen voor onderwijzers en 9 voor onderwijzeressen. De uitgaven der kantons voor het onderwijs bedroegen in 1864 ongeveer 4% millioen franken of IS frank per hoofd. Daarbij komen nog on geveer een half mill, franken vanwege den Bond. Op het budget der stad Winterthiir, eene stad van 6500 inwoners, bedroegen in 1866 de uitga ven voor de hoogere stadsscholen meer dan 40.000. Daarbij komen nu nog de uitgaven voor de lagere school, voor de bibliotheek en voor andere wetenschappelijke inrichtingen. Turkije. Nadat de Khedive zijn secretaris naar den Sultan heeft gezonden met een schrijven, waarin hij dezen zijne ootmoedige hulde aanbiedt, en nog buitendien met eenige meer materieele verzeke ringen van zijne goede gezindheid voor de hooge ambtenaren, bestaande in eene som van 100,000 pd. st., schijnt de Sultan nog niet tevreden ge steld te zijn. Althans een bericht uit Constanti- nopel dd. 28 Aug. aan de Corr. Hav. meldt, dat de Porte, hoewel zeer gevoelig voor de betui gingen van gehechtheid door den Onderkoning hem gegeven, toch eenige waarborgen verlangt, dat zij welgemeend zijn, en daartoe eischt; dat de gepantserde schepen en de nieuw aangekochte wapenen hem zullen uitgeleverd of anders ver kocht zullen worden dat desterkte van het leger teruggebracht zal worden binnen de grenzen, door de tirmans bepaald, dat er geene nieuwe belastingen zullen vastgesteld en de. bestaande zullen verminderd worden, en dat eindelijk de Onderkoning jaarlijks een staat van den finanti- eelen toestand aan de Porte zal zenden. De Sultan schijnt zich dus zeer sterk tegenover den Onderkoning te gevoelen, en zeker te zijn dat hij de groote Europeesche mogendheden bij dit geschil aan zijne zijde heeft. Engeland. Het Congres van werkvereenigingen te Bir mingham heeft de volgende besluiten genomen 1°. Het congres is van meening dat de arbeidende klassen door werkstakingen hun loon verhoogd en het aantal hunner werkuren verminderd hebben, wanneer namelijk alle andere middelen tot bijleg ging van den strijd waren uitgeput, maar tevens gelooft het, dat de werkstakingen en sluiting der werkplaatsen voor de arbeiders armoede en voor de fabrikanten faillissementen ten gevolge hebben; 2". het Congres meent verder, dat de deelneming der arbeiders aan de industrieele on dernemingen, waarbij zij werkzaam zijn, in den zin van productieve associatie, veel daartoe bij dragen zal, om de verhouding tusschen fabri kanten en arbeiders te verbeteren, en dat dit beginsel dus zeer aanbevelenswaaidig is, en ver der, dat alleen het middel van productieve asso- ciatiën, in zijne toepassing op industrie en land bouw, als redmiddel tegen de strijdige belangen van kapitaal en arbeid is aan te nemen3°. het Congres is evenwel van oordeel, dat het de plicht der arbeidende klassen is, om zich in de toe komst nog vaster dan voorheen tot gemeenschap- pelijken steun te vereenigen, omdat dit noodza kelijk is, zoolang de belangen van arbeidgevers en arbeiders met elkander in strijd zijn. Buitendien heeft het Congres nog het volgende besluit genomenHet congres gelooft dat slechts een nationaal, niet confessioneel onderwijs, verbon den met schoolplichtigheid, de behoeften van het volk in het Vereenigd Koninkrijk kan bevredigen, en drukt het stellige vertrouwen uit, dat de re geering de volgende parlementszitting niet zal laten voorbijgaan, zonder genoemd vraagstuk in boven vermelden zin op te lossen. Het Congres beveelt den leden van de werkver eenigingen in het Vereenigde Koninkrijk aan, om met alle middelen, die hen ten dienste staan, the National Education League in zijn streven naar ditzelfde doel bij te staan. In 1870 zal te Londen eene internationale ten toonstelling worden gehouden vau den arbeider en handwerksman. Aan het hoofd dezer onder neming staat de minister Gladstone, terwijl een aantal parlementsleden en mannen van naam hunne medewerking daaraan hebben geschonken. Behalve het gewone doel wil men de tentoon stelling zooveel mogelijk dienstbaar maken aan technische ontwikkeling. Met het oog hierop stelt het comité het volgende voor 1°. Alle tentoongestelde voorwerpen zullen zijn voorzien van den naam des vervaardigers. 2°. Bij fabrikaten, door meerdere vervaardigd, (waar verdeeliug van den arbeid wordt toegepast) zullen de arbeiders proeven inzenden van het afzonderlijk gedeelte door hen vervaardigd. Zoo zullen van een uurwerk, eene piano, de afzon derlijke deelen, in bepaalde orde, worden ten toongesteld. 3°. Daarenboven worden de arbeiders verzocht zich tot het vervaardigen van meer gecompliceerde voorwerpen met elkander te vereenigen. 4°. Waar dit mogelijk is zullen de arbeiders hun handwerk uitoefenen ter tentoonstelling, ten einde eene vergelijking te kunnen maken tusschen de werkwijzen in Engeland en die in andere landeu. Ook zullen voorlezingen worden gehouden. 5". Waar het onmogelijk is proeven der werk wijzen op de plaats zelve te geven, zal uien door teekeningen, modellen en monsters, trachten die werkwijzen in de verschillende landen aanschou welijk te maken, ten einde daaruit eene verge lijking te kunnen maken. Er zullen medailles, certificaten van verdiensten en in enkele gevallen geldprijzen worden toe gekend. Hel comité wenscht, dat zich, evenals in Groot- Brittannië, in alle groote steden locale comité's mogen vormen, die tot dit voorgestelde doel wil len medewerken. (Ned. Ind.) De Agricultural Observer merkt omtrent het mond en klauwzeer op, dat deze ziekte in Engeland ongeveer dertig jaren bekend is en op verschil lende tijdstippen groote verwoestingen onder het vee aanrichtte. De ziekte openbaarde zich het eerst in 1839 en woedde allerhevigst in 1840. In 1845 brak zij opnieuw uit, terwijl zij in 1852 over geheel het koninkrijk verspreid was. Tien jaren later was dit weder het geval. De Field meent, dat de ziekte voor het oogenblik geen onrustbarend karakter heeft, mits men slechts de noodige voorzichtigheid betracht. Ter viering van den gedenkdag van het beleg van Limerick had Zondag te Londen eene groote demonstratie plaats. Ongeveer 3000 personen hielden een optocht met vaandels, voorrijders en muziek, allen op de eene of andere wijze voorzien van de groene Iersche kleur. Te Graveseud en te Hampton-Court hielden zij meetings, waarop besluiten genomen werden ten gunste van eene amnestie voor alle gevangene Fenians. Het gebrek aan den nieuwen Franschen At- lantischen kabel is ontdekt. Het bevindt zich op ongeveer 1000 mijlen van de Fransche kust en men hoopt het te kunnen herstellen zonder den kabel te lichten. TELEGRAMMEN. New-York, 30 Augustus. Gedurende de maand September zal het gouvernement voortgaan met wekelijks voor twee millioen dollars aan bonds te doen aankoopen. Madrid, 31 Augustus. Een telegram uit Burgos meldt dat de gebroeders Hiervos eene bende hebben opgericht. Troepen zijn afgezonden om haar te vervolgen. New-York, 31 Augustus. Er zijn geruchten in Omloop dat het eiland Cuba door de inwoners van dat eiland met behulp der Amerikanen zal worden aangekocht van Spanje. Marktberichten. Amsterdam, 1 September. Tarwe onveranderd. Rogge in loco ruim prijshoudend, op levering hooger verkocht. Tarwe Poolsche 357, Taganrogge 214, Galatz 221. Rogge op levering p. Oct. 210, 211, p. Maart 209, 208, Mei 203, 204, 205. Raapolie vliegend 41 14Najaar 42; Mei 4354; Lijnolie vliegend 3414; Najaar 34%; Voorjaar 3414. Koolzaad Oct. 7814, Nov. 79, April 8014. Academienieuws. Het admissie-examen aan de hoogeschool te Utrecht, zal worden afgenomen op Maandag 20 September aanst. Officieele Berichten. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEY DEN, Gezien art. 264 der wet van den 29""n Junij 1851 (Staatsblad n°. 85); Gelet op art. 7 der Verordening van den 3d,° Februarij 1868 (Gemeenteblad N". 6 van 1868), regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den 14den Maart 1868, n'. 42; Doen te weten, dat het 1"° suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1869 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 31"™ Augustus tot en met den 13d™ September aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (afdee- ling financiën), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. Letden, 30 Augustus 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AARLANDERVEENhiertoe van hooger hand uitgenoodigd, brengen ter kennis van de belang hebbende grondbezitters in hunne gemeente, dat gedurende de loopende maand September op de Secretarie aldaar, van 9 tot 12 ure des morgens van eiken werkdag, ter visie ligt een exemplaar van het bij de gemeenschappelijke Staten der ge westen Zuid- en Noord-Holland aanhangig~ont- werp-besluit tot opheffing van de Ambachten in Rijnland met den daarbij behoorenden Staat, en dat van deze tervisieligging op de daartoe gebruikelijke plaats openbare afkondiging is ge schied. De tegen dat ontwerp te rijzen bezwaren moe ten, om te kunnen gelden, uiterlijk op den laat sten dezer maand schriftelijken in duplo worden ingeleverd bij Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Aarlanderveen, 1 September 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. P. ZAALBERG. De Secretaris, J. VAN DER BEN. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 1 September. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden behandeld een beroep van L. Koomans te Hazerswoude, van een besluit van Burg. en Weth. dier gemeente, waarbij hem de vergun ning is geweigerd om in het perceel N". 209 eene grofsmederij op te richten. Rapporteur, de Staats raad Meeussen, terwijl de adressant ter vergade ring tegenwoordig was tot het geven van eenige nadere inlichtingen. De Lord-Mayor en de Lady-Mayoress zijn heden-ochtend uit de residentie naar Londen terug gekeerd. De hooge vreemdelingen werden uitge leid door den secretaris bij het Engelsche gezant schap den heer Thurlow. Bij de stemming over acteurs voor den Ko- ninkl. Franschen Schouwburg, die gisterenavond hunne rentrée hebben gedaan, is met 53 tegen 13 stemmen toegelaten de heer René, comique marqué, en afgewezen de heer Crutel, second amoureux des premiers, met 36 tegen 30 stemmen. Parijs, 1 Sept. Men verzekert, dat het Wetge vend Lichaam tegen den 20sten of 27sten Sep tember zal worden bijeengeroepen, om het on derzoek der geloofsbrieven ten einde te brengen. HÖWELiJKEU, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke stand van Leiden van den 26sten Au gustus tot en met den lsten September. Gehuwd: A. J Tcegelaar jm. en J. Amoldus jd.C. Van Schie jm. en J. C. Alt jd. H. Guillot jra. en S. J. Metscher jd, J. Van Schie jra. en J. Hillenaar jd. W. H. Kuijck jm. en L. Lcget Wed C. Hoegen jm. en M. J. M. Hcff- trich jd. Ifevallen: H. J. T. Willemse, geb. Fasbender, Z. M. F. Krulder, geb. Reiveilo, D. C. iM. De Haas, geb. ,Van Wa- geoiDgen, l). C. A. Christiaaase, geb. Groen, Z. B. H. Van den Berg, geb. Taffijn, Z. T. W. Van Munnekrede, geb. Van der Voet, D. J. J. Luberti, geb. Wilhelm, L). E. Zwanenburg, geb. Liglvoct, I). B. Bink, geb. Kenbeek, O. H. Bonte, geb. Eswilder, Z. E. J. Verra, geb. Van Ingen Scbenau, I). F. Van der Mark, geb. De Vries, Z. D. Plaizier, geb. Hanselair, D. F. Dee, geb. Jasperse, I). G. Pracht, geb. Dulleraond, Z. Kop, geb. Bouwman, D. Overleden: J. J. Taflijn I). 18 d. J. M. Blom, geb. Lips, 29 j. J. Oo3tveen Z. 2 ra. J. Banning Z. 14 d. W. F. Bcnning Z. 14 d. M. Strijland 60 j. E. v. d. Rey- den D, 7 ra. W. Borger 71 j. J. H. Coronel öG j. M. J- Brico D. 1 ra. A. Vau Leeuwen U. 3 m. N. Kloots, wed. G. Vtalade, 65 j. J. Seljee L). 11 j. E. Van Heem9 Z. is j. j. Smit 24 j. Burgerlijke stand van Katwijk van den 16d"D tot den 31"™ Augustus. GEHUWD: T Onderwater jra. en E. De Jong jd. P. Van der Plas jm. en s. Van Rijn jd. J. Van der Zwart jra. en M. H. Van der Zwart jd. A. Zwanenburg jra. en M. Van der Plas jd. BEVALLEN: A. Vau Duyvenbooden, geb. Den Houter, Z. A. Schaap, geb. Varkevisser, Z. J. Spierenburg, geb. Wasse naar, D. J. Van Duyn, geb. Haasncot, Z. IJ. Driebergen, geb. Noorduin, D VV. Van Rhijo, geb. Van Egmond, Z, L. De Rnyter, geb. De Best, Z. D. Van RijD, geb. OuwebaDd, D. M. Van der Plas, geb. Aandewie), I). C. Pronk, geb. De Mol, Z. A. Guyt, geb. De Vreugd, D. P. Guyt, geb. Van der Plas, Z.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3