N°. 2932. Woensdag A°. 1869. 1 September. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". LEIBSCI DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIEM. Voor iederen regel0.\i. Grootere letler naar do plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 31 Augustus. In de laatstgehouden vergadering van inspec teurs van het lager onderwijs hebben de inspec teurs elkander medegedeeld de ingekomen ant woorden op de door hen aan onderwijzers van bijzondere scholen gedane vragen, betreffende de toepassing der wet op het lager onderwijs door het schooltoezicht. De inhoud der ingekomen antwoorden is gere sumeerd, en men heeft besloten daarvan mede- deeling aan den minister te doen. Talrijke antwoorden zijn ingekomen, waarbij te kennen wordt gegeven dat men geen grieven hoegenaamd tegen het schooltoezicht in te bren gen heeft. Velen gewagen bovendien met erkentelijkheid van de ondervonden behandeling van wege het schooltoezicht. Met groote bevreemding is door de inspecteurs opgpmerkt, dat vele onderwijzers aan de chris telijk nationale scholen schijnen in den waan te htbben verkeerd, dat de vragen alleen tot hen gericht waren, of voornamelijk hen golden; dat die vragen een vijandige strekking had- deu; en dat zij bekennen moesten geen klachten te hebben over de toepassing der wet door het schooltoezicht, en zoodoende „een wapen gaven aan een partij in den Slaat, die hun ondergang bevordert." Een gedrukte circulaire werd uit Utrecht gezon den aan de Chr. Nat. onderwijzers, en bijna een parig schrijven zij, die een antwoord gaven, dat zij zich beklagen, dat er vragen aan hen ge daan zijn, en dat zij het doel der vragen niet kun nen begrijpen, zonder eenige klacht tegen het toezicht te ontwikkelen. De eenige klachten, die ingebracht werden, luidden a. van Chr. Nat. onderwijzers in teer enkele ge meenten: dat op de openbare school de Bijbel ge lezen wordt, dat er psalmen of andere godsdien stige gezangen gezongen worden, dat gebeden wordt, dat sommige in een christelijken zin ge schreven leerboeken gebezigd worden op de open bare school. Deze klachten zijn door de Inspecteurs onder zocht en in een heel enkel geval meer of minder gegrond bevonden, terwijl in andere gevallen nog geen beslissing gevallen is; b. zeer enkele klagen, dat in de verslagen van enkele schoolcouimissiën hetzij in 't geheel niet gesproken w ordt van de bijzondere scholen, of dat dit geschiedt met partijdige voortrekking van de openbare scholen. c. een enkele bijz. ouderwijzer klaagt „dat de Staal niet zorgt voor de opleiding van onderwijzers aan de bijzondere school." Het schijnt den steller dezer klacht onbekend te zijn, dat alle normaallessen en opleidingsklassen (volg. art. 12, 2d« lid) voor alle onderwijzers, van welke godsdienstige rich ting ook," openstaan en ook door hen bezocht worden d. een paar bijzondere onderwijzers klagen, dat „de inspecteur en een vierschaar schoolopzieners tweemaal in het jaar over het lot van den adspirant I onderwijzer van de bijzondere scholen beschikken.' i Dit geschiedt ook voor de openbare onderwijzers, en is in geen geval aan het schooltoezicht te wij- j ten, maar is een bepaling der wet; e. een paar klachten (uit éen provincie) luid den, dat „de toelatingsexamens voor de vreemde talen te moeilijk zijn," en daardoor worden voorname lijk de onderwijzers aan de bijzondere scholen benadeeld. De laatste klacht wordt eenparig voor geheel ongegrond verklaard; een onderwijzer aan een bijzondere school heeft een grieve tegen het schooltoezicht gehad. Zijn lokaal werd door den schoolopziener afge keurd. Hij beriep zich hiertegen bij Gedep. Sta ten, die zeiven een onderzoek instelden, en, mede op advies van den inspecteur, den appellant ge lijk gaven. Hij erkent terstond herstel van grie ven te hebben verkregen. Een vierde rubriek van brieven (de inspecteurs constateeren dit met leedwezen) is op zoo onbe tamelijke toon geschreven, dat het moeilijk valt ze nader te omschrijven; zij bevat geen klachten hoegenaamd tegen het schooltoezicht, maar louter smaadredenen tegen de regeering, „die men ver onderstelt de vragen als kiesmanoeuvre" enz. in de wereld te hebben gezonden. Ten einde nu de stellers dezer brieven in de oogen hunner voor standers niet te benadeelen, hebben de Inspec teurs gemeend hunne namen te moeten verzwijgen. Andere grieven dan de opgegevene tegen het schooltoezicht zijn niet ingekomen. „Ze bepalen zich gelijk men ziet," zoo eindigen de inspecteurs hun rapport aan den minister, „in hoofdzaak tot de klacht, door Chr. Nat. onderwijzers ingebracht tegen het geven van hetgeen zij als Christelijk godsdienstig onderwijs beschouwen op enkele openbare scholen. Vooi het aanstaand Internationaal Statistisch Congres te 's-Gravenhage zijn de volgende bepa lingen vastgesteld Men kan zich als lid van het Congres laten inschrijven ten bureele van de regelingscommis sie in het gebouw van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal. Aan de officieele gedelegeerden en aan de genoodigden wordt een bewijs van toegang kosteloos afgegeven, aan anderen tegen betaling van f 5, waaronder de prijs van het programma is begrepen. De leden worden ver zocht bij hunne inschrijving opgave te doen van naam en voornaam, qualiteit, woonplaats, adres te 's-Gravenhage en nummer der sectie, aan wier werkzaamheden zij wenschen deel te nemen. Aan het bureel zijn voor de leden ook dames- kaarten ter bijwoning van de algemeene verga deringen verkrijgbaar. In eeu der zalen van de Tweede Kamer wordt een tentoonstelling gehouden van statistische kaar ten, diagrammen en andere graphische voorstel lingen. De receptie der officieele gedelegeerden zal plaats hebben op Vrijdag 3 September, 'savonds te 7 uren in 't lokaal der sociëteit De Vereeniging. Op Zondag 5 September wordt aart die heeren een diner aangeboden in den Acclimatatietuin. Des Maandags 6 September 's morgens te 10 uren wordt het congres geopend in de Hofzaal op het Binnenhof. Des middags te 1 uur nemen de werkzaamheden in de sectiën een aanvang. Des avonds wordt in den Acclimatatietuin een feest gegeven, waartoe de congresleden met hunne dames worden uitgenoodigd. Op Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9 tot 12 en van 2 tot 1 uren, en zoo uoodig ook nog op Vrijdag-morgen worden de werkzaamhe den in de sectiën voortgezet. 's Woensdags avonds te 7 uren heeft er een feest plaats in het Bosch, aangeboden door de ge meente 's-Gravenhage en de Litteraire Sociëteit. De buiten 's-Gravenhage wonende leden van het Congres hebben daarbij, met hun dames, vrijen toegang op het terrein der genoemde sociëteit. Op Donderdag 9 September, des namiddags te 6 uren, vereenigen zich de leden van het congres aan een gemeenschappelijk diner op 't gemeente badhuis te Scheveningen. De inteekening voor dat diner is opengesteld aan het bureel der re gelingscommissie, tot en met Dinsdag 7 Septem ber. De prijs per couvert met inbegrip van den wijn is bepaald op j 12. Des Vrijdag-middags te 1 uur en den volgen den morgen te 9 uren worden wederom alge meene vergaderingen gehouden in de Hofzaal, ter bespreking van de rapporten der sectiën en tot het houden van voorloopige beraadslagingen over de plaats waar de volgende zitting van het Cougres zal worden gehouden. Des Zaterdags wordt het Congres gesloten. Den volgenden Zondag zullen de buiteuland- sche leden van het congres met hunne dames een bezoek brengen aan de hoofdstad des Rijks, aan de tentoonstelling in het Paleis voor Volks vlijt en aan den tuin van het genootschap: Na- tura arlis magistra. Gedurende den tijd van het Congres hebben de leden met hunne dames vrijen toegang tot den Acclimatatietuin; de buiten 'sGravenhage wonende leden ook tot de lokalen van de Litte raire Sociëteit, en vau de sociëteit De Besognekamer, en met hunne dames tot de sociëteitstent in het Bosch. De buitenlandsche leden van het congres en de leden van het bestuur hebben buitendien vrijen toegang tot de Internationale Tentoonstel ling van voorwerpen ter verpleging van zieke en gewonde krijgslieden in het gebouw der Tee kenacademie. Voor de tentoonstelling van de Vereeniging het Roode Kruis zijn tot Nederlandsche leden der jury benoemd: Prof. Polano, te Leiden; Dr. Rienderhoff, te RotterdamDr. Rombach, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalDr. Van Hasselt, lste offic. v. gezondh., te Amsterdam; Dr. Wete- ling, lste offic. v. gezondh. te Utrecht; Dr. Slot, inspecteur van den geneesk. dienst der zeemacht; Dr. Smith, geneesheer te Rotterdam; A. Boers, luit.-kolonel, intendant te 's-Hage; en tot plaats vervangers: Dr. Baum, lste offic. v. gezondh. te 's-Hertogenbosch; Dr. Van der Harten, offic. v. gezondh. lste kl. te Roermond; Dr. Zeeman, ge neesheer te AmsterdamDr. Hester, oud-offic. v. gezondh. bij het Oost-Indisch leger; Verheije van Sonsbeek, majoor der artill. te Delft; en tot bui- tenl. adviseerende ledenGustave Moynier, president van het Internationaal Centraal-Comité te Genève; Dr. Castiglioni te Milaan; Dr. Van Holsbeek, secret, van het Centraal-Comité te Brussel, en tot hun plaatsvervangersDr. Loeffler, generaal arts, chef van de Friedrich Wilhelms Academie te BerlijnDr. Gurlt, hoogl. in de heelk. te Berlijn; Dr. Appia, secret, van het Centraal Internationaal Comité te Genève. Ter aanvulling van hetgeen door ons vermeld is omtrent de huwelijksverbintenis tusschen Prin ses Marie der Nederlanden en Prins Wilhelm von Wied, vernemen wij nog dat de vorstelijke personen, na hun huwelijk, het prachtig land goed het huis de Pauw zullen betrekken. De Prins zal, naar men verzekert, in Nederlandschen krijgsdienst treden. (Hd.) In onderscheidene plaatsen van 't noorden on- zes lands vertoonde zich 11. Zondag-avond, om streeks kwartier over zevenen in 't zuiden een groote vuurbol, die de richting naar 't noorden aannam, waar hij eindelijk uiteenspatte, na eenige schitterende veelkleurige peilen van zich te heb ben geworpen, 't Geheel leverde een frappant gezicht op. De Landbouw-Courant vestigt de aandacht op de aanstaande veiling van het Beekberger Wond. Zij stelt in het licht, dat in geen tak van nijver heid de associatie minder zichtbaar is dan in dien van den vaderlandschen landbouw. Een der oorzaken daarvan is, meent de Landbouw-Courant, deze, dat zelden groote stukken grond in massa verkocht worden, en meestal de eigenaar zijn voordeel vindt in veiling van kleine perceelen. Thans biedt zich echter, door den verkoop van het Beekberger Woud, een bijzondere gelegen heid aan, om een groot grondbezit machtig te worden, en de Landbouw-Caurant zet de voordee- len uiteen, welke baars inziens, een exploitatie van dien grond door een vereeniging van kapi talisten zou kunneu opleveren. De Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen zal den l",n September a. s. hare 32"° algemeene vergadering houden. De volgende punten zullen alsdan behandeld worden1°. drie- maandelijksch verslag van den secretaris; 2°. over gemeentebesturen-fabrikanten; 8°. over de middelen tot uitbreiding van de markten voor onze voortbrengselen in den vreemde, na en in verband met de opening van het Suez-kanaal; 4°. over de waarde der cijfers van de zooge naamde handelsstatistiek. LEIDEN OF LEYDEN'? MEDEDEELING IN DE VERGADERING DER MAATSCHAPPIJ VAN NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE GEDAAN- DOOR Prof. M. DE VRIES. Uver de spelling van den naam onzer stad valt weinig nieuws te zeggen. Bij onze taalkuudigen bestaat daaromtrent geen twijfel of verschil: zij zijn eenstemmig iu- het schrijven van Leiden. Ook de redenen, die voor die spelling pleiten, zijn genoegzaam bekend. Indien ik derhalve dit punt in onze vergadering ter sprake breng, doe ik dit niet met een wetenschappelijk doel. Op - het gebied der wetenschap is het onnoodig iets te betoogen, waaraan geen deskundige twijfelt. Maar uit een practisch oogpunt kan het zijn nut hebben, de vraag: Leiden of Leyden? eens opzettelijk te behandelen. Ondanks de eenstem migheid der taalkundigen blijven velen, uit oude gewoonte, Leyden schrijven; sommigen zelfs, den aard der letter y niet kennende en die met de ij verwarrende, kwetsen ons taalgevoel met het wanstaltige Leijden. Ook ons Gemeente bestuur houdt zich aan de y, en wordt daarin door een onzer dagbladen gevolgd. De practijk is dus nog niet in overeenstemming met de leer en het voorbeeld der wetenschappelijke beoefe naars onzer taal. Het kan daarom niet overbodig heeten, de zaak eens te bespreken. Het geldt hier niet eene vraag, waarmede eenig partijbelang, of eenig verschil van meening in kerk of staat gemoeid is. Het geldt eene doodonschuldige spel- lingquaestie. Ieder ingezetene onzer stad, wij zijn er zeker van, wil in dit opzicht de waarheid, en die alleen. Kunnen wij het eens worden, wat hier waarheid is, dan zal de eenheid in de practijk van zelf wel volgen. Ik wil u wijzen op drie redenen, die ons no pen de spelling Leiden als de ware aan te ne men. Maar vooraf een woord over den aard van het verschil, om te doen opmerken, dat niet uit drie, gelijk sommigen meeueu, maar slechts uit twee schrijfwijzen onze keuze geschieden moet. Er zijn, zegt men, drie spellingen: Leiden, Leyden en Leijden. Maar de laatste komt volstrekt niet in aanmerking. De ij is mets an ders dan de dubbele i (in mijn, wijn, scliij nen enz.), die bij ons als ij (ei) wordt uitgespro ken, gelijk zij in Engeland den klank ai heeft aangenomen (mine, wine, shine enz). In een tweeklank derhalve, of in een enkelen klank die met twee klinkers geschreven wordt, in aai, ooi, oei, ei of ui, kan de ij nooit plaats vinden. Daar heeft men niet met de lange, maar met de korte t te doen. Ongerijmd zou het zijn oee te schrijven voor oe, of euu voor eu. En toch, wie Leijden schrijft, doet volkomen hetzelfde als hij die b. v. doeen of keuus schreef, in plaats van doen of keus. Wie de Hollandsche letters verstaat, zou bij die spelling niet anders dan do-een, ke uus, in twee lettergrepen, kunnen lezen. Evenzoo laat Leijden zich niet anders uitspreken dan Le-ij den. Dergelijke spellingen zijh dwaashe den en taalverkrach tingen, niets meer en niets minder; en waarlijk, het pleit niet voor den eer bied, dien het hoofdbestuur van 's Rijks belastin gen voor de moedertaal betoont, wanneer wij op onze invullingsbiljetten (modellen trouwens van taal en stijlcacographieënl) telkens met groote letters dat afschuwelijke Leijden zien prijken. Als men dus gewoonlijk zegt: „hoe schrijft ge den naam onzer stad? met een t of met een ij?", dan drukt men zich zeer onnauwkeurig uit. De ij komt hier in geen geval te pas. Er kan alleen spraak wezen van eene keus tusschen i en y. Om bij die keus met verstand te werk te gaan, is het in de eerste plaats noodzakelijk den aard der y wel te kennen. Die letter, door velen niet be grepen en met de ij verward, is iu haren oorsprong niets anders geweest dan eene andere schrijf wijze, een andere lettervorm Woor de korte i. Zij verschilt van de ij evenzeer als a, e, o, u, van aa, ee, oo, uu verschillen. De i en de y zijn in derdaad dezelfde letter, twee verschillende tee- kens voor denzelfden klank. Om aan de i, vooral als sluitletter, een sierlijker vorm te geven, ver lengde men haar met een staart, en schreef y. Dat letterteeken is eerst in de middeleeuwen in gebruik gekomen. Hier te lande ziet men het reeds in de lld* en 12d* eeuw nu en dan ver schijnen; in de 13d* neemt het toe, in de 14d* komt het algemeen in gebruikeerst op het eind van woorden (ey, key, mey), vervolgens op het eind van lettergrepen (heyde, neygen, weygeren), eindelijk ook in 't midden eener lettergreep (legt, regn, stegl). Als eene navolging uit Latijnsche handschriften, als gelijkvormig met de Grieksche I 1', die in 't Latijn den i-klauk aannam (Egypte Lydië enz.), werd het met eeu vreemden naam bestempeld: ypsilon of y-grec. Een Neder landschen naam bezitten wij er niet voor. Ik zou willen voorstellen, het staart-i te noemen. Die naam zou ons niet alleen verlossen van het ongerief om altijd een van die vreemde namen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1